اخبار گچساران

انتصاب رئیس اموزش وپرورش گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳۱
 

جلسه معارفه رئیس اموزش و پرورش گچساران بر گزار گردید . در این جلسه دانشی مدیر کا اداره اموزش وپرورش ضمن تقدیر و تشکر از آقای علی الله کرم پور رئس قبلی اقای الله بخش کرمی را به عنوان رئیس جدید آموزش و پرورش شهرستان گچساران معرفی نمود


 
 
با عرض معذرت تا 15 مرداد در سفر هستم
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳۱
 

 
 
برای دور دوم سفر هیات دولت به گچساران ‪ ۱۷۱‬طرح پشنهادی آماده شده است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳۱
 

فرماندار گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمدگفت: برای دور دوم سفر هیات دولت به گچساران، ‪ ۱۷۱‬طرح پیشنهادی در بخش‌های مختلف آماده شده است. منوچهر حبیبی دوشنبه درگفت وگو با ایرناافزود:این تعداد طرح در بخش‌های اقتصادی، عمرانی ، فرهنگی و بهداشت و درمان است.

به گفته وی ، برای اجرای این تعداد طرح بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است. وی ادامه داد: برای دور دوم سفر، چهار هزار و ‪ ۱۴۸‬نامه از مردم شهرستان گچساران جمع آوری شده است که از این تعداد سه هزار و ‪ ۶۶۲‬مورد درخواست و ‪ ۴۴‬مورد انتقاد و پیشنهاد بوده است. حبیبی گفت: در دور دوم سفر هیات دولت،چند وزیر با سفر به گچساران ، از طرح‌ها و مصوبات دور اول سفر هیات دولت به شهرستان بازدید و میزان پیشرفت طرح‌ها را بررسی می‌کنند. هیات دولت در دوراول سفر خود در فروردین ماه سال ‪ ۸۵‬برای توسعه و عمران شهرستان گچساران ‪ ۲۱۸‬پروژه به تصویب رساند. بنا به اعلام مقامات رسمی کهگیلویه و بویراحمد، قرار است رییس جمهوری و هیات دولت روز چهارشنبه هفته جاری، دور دوم سفر خود به استان کهگیلویه و بویراحمد را آغاز کنند


 
 
خشکسالی مانع کوچ ‪ ۳۰۰‬خانوار عشایری گچساران به ییلاق شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳۱
 

رییس اداره امور عشایری گچساران گفت: خشکسالی یک سال اخیر مانع از کوچ ‪ ۳۰۰‬خانوار عشایری این شهرستان به مناطق ییلاقی شد. بهمن آزادی،یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرناافزود:این تعداد خانوار عشایری با یک هزارو‪۶۰۰‬نفر جمعیت ، بیش از پنج هزار راس دام سبک در اختیار دارند. وی ادامه داد: مکان ییلاق عشایر گچساران متفاوت است و آن دسته از عشایر که مکان ییلاق آنان دارای آب و هوای مناسب و علوفه کافی بود کوچ کردند و مابقی بدلیل مشکل کمبود علوفه و آب در مناطق قشلاقی ماندند.

وی اظهار داشت:پدیده خشکسالی اخیرموجب کمبود شدید آب آشامیدنی در مناطق عشایری گچساران شده‌است بطوریکه میزان آبرسانی به عشایر منطقه نسبت به سال گذشته ‪ ۱۵‬درصد افزایش یافته‌است.

زمان کوچ عشایر یادشده آخر اردیبهشت تا خرداد ماه بود. به گفته وی، کمبود آب آشامیدنی، موجب بروز برخی مشکلات بهداشتی در مناطق عشایری شده و به همین دلیل دستگاه‌های ذیربط باید نسبت به مسایل بهداشتی عشایر توجه بیشتری داشته باشند. آزادی ادامه داد:از دو هزاز و ‪ ۳۰۰‬خانوار عشایری گچساران،‪ ۲۵۰‬نفر پیشتر بطور ثابت اسکان یافته‌اند و بقیه کوچ رو هستند. وی اظهار داشت: انجام مطالعات با هدف اجرای طرح ساماندهی عشایر، ایجاد زیرساختهای لازم برای اسکان آنان ،بازگشایی جاده‌های عشایری و تامین سوخت عشایر از مهمترمین اقدام اداره عشایر برای این قشر در سال جاری دانست . به گفته وی ، عشایر تنها قشری در جامعه است که خودکفا بوده و هیچگونه خسارتی به جامعه وارد نمی‌کند ضمن آنکه پروتئین مورد نیاز مردم را هم تامین می‌کنند. عشایر گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد با دو هزار ‪ ۱۳‬خانوار و ‪ ۱۴‬هزار و ‪ ۴۰۰‬نفر جمعیت بیش از ‪ ۴۰۰‬هزار راس دام در اختیار دارند


 
 
فرماندار گچساران: راه مقابله باتهاجم فرهنگی مجهزشدن به سلاح فرهنگی است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳٠
 

فرماندار گچساران گفت:برای مقابله با تهاجم فرهنگی همه جانبه دشمن راهی جز مجهز شدن به سلاح فرهنگی وجود ندارد. منوچهر حبیبی، شنبه در نشست شورای اطلاع رسانی گچساران افزود: در این میان زهر نفوذ فرهنگ منحط غرب فقط با پادزهر فرهنگ دینی معالجه می‌شود. وی ادامه داد: گرچه کار فرهنگی طاقت فرسا و زمان بر است اما نتیجه آن شیرین و اثرگذار است.

او اظهار داشت: امروزه در دنیا ، مبنای توسعه رشد فرهنگی است و باید تلاش کرد از این قافله عقب نماند. فرماندار گچساران در ادامه گفت: راه‌اندازی اولین روزنامه‌استان کهگیلویه و بویراحمد، نمونه عینی تحول فرهنگی در منطقه است. حبیبی افزود: این استان با وجود قابلیت‌ها و پتانسیل فراوان از داشتن روزنامه رنج می‌برد که با انتشار روزنامه "امید مردم" تا حدودی مشکل اطلاع رسانی در منطقه رفع شد.

وی بیان کرد: بیان عملکرد و دستاوردهای دولت توسط مطبوعات و رسانه ها، مردم را از یک سو امیدوار و از سوی دیگر اعتماد آنان را به مسوولان نظام افزایش می‌دهد. اواظهار داشت: عدم اطلاع رسانی ، خدمات مجموعه نظام را به سایه می‌برد، بایدخدمات وعملکرد دولت بروزرسانی شود تا کارایی و اثرگذاری خود را داشته باشد. وی بااشاره به مشکلات رسانه‌های خبری در کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد:
حضور قوی و فعالیت مستمر رسانه‌ها، نبازمند مساعدت و همکاری همه مسوولان استانی است.

حبیبی گفت: مسوولان ضمن ارتباط مستمر با مطبوعات و خبررسانی بموقع، باید به نحوی عمل کنند که انگیزه فعالیت مطبوعات بیشتر شود. وی نقدمنصفانه همراه‌باراهکارعلمی و کارشناسانه رااز مهمترین رسالت‌های مطبوعات دانست و افزود:البته نقد باید منجر به پیشرفت امور جامعه شود. به گفته وی، مطبوعات ضمن واقع گرایی باید مسایل و مشکلات را بصورت واقعی و عینی و بدون تحریف گزارش دهند.

روزنامه امید مردم از اوایل ماه جاری بصورت روزانه در استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان نخستین روزنامه این استان منتشر می‌شود


 
 
اقدامات برای پذیرش دانشجو در دانشکده نفت و گاز گچساران انجام شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٩
 

فرماندار گچساران اعلام کرد: اقدامات لازم و هماهنگی برای پذیرش دانشجو در دانشکده نفت و گاز گچساران انجام شده و از مهرماه امسال همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، دانشجو می‌پذیرد.

منوچهر حبیبی سه شنبه در جلسه هماهنگی راه‌اندازی دانشکده نفت و گاز گچساران گفت: با هماهنگی صورت گرفته با مسوولان وزارت علوم و دانشگاه یاسوج ، دانشکده نفت و گاز گچساران در مقطع کاردانی در دو گرایش نفت و گاز ، ‪ ۶۰‬نفر دانشجو جذب می‌کند. وی افزود: مسوولان شهرستان گچساران در حال فراهم کردن امکانات لازم برای اسکان،خوابگاه،سلف سرویس و محل برگزاری کلاسهای دانشکده نفت و گاز هستند. او از مسوولان شهرستان گچساران خواست شرایط لازم را برای راه‌اندازی دانشکده نفت و گاز و جذب دانشجو در مهرماه امسال فراهم کنند.

حبیبی بااشاره به نقش آموزش عالی و دانشگاه در توسعه منطقه، گفت: راه اندازی دانشکده نفت و گاز با توجه به پتانسیل‌های نفتی گچساران یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. وی گفت:یکی‌از شاخص‌های مهم توسعه هر منطقه داشتن دانشگاه و مراکز آموزش عالی است بنابراین فراهم کردن زمینه برای راه اندازی دانشکده نفت و گاز گچساران وظیفه همه مسوولان منطقه است. فرماندار گچساران گفت: ساختمان اصلی دانشکده نفت و گاز گچساران از محل طرح‌های دور اول سفر هیات دولت با بیش از ‪ ۵۰‬درصد پیشرفت فیزیکی و ‪۲۰‬ میلیارد ریال اعتبار در دست احداث است. وی افزود:براساس برنامه ریزی قرار است ساختمان دانشکده نفت وگاز گچساران در آذرماه سال جاری به بهره برداری برسد. در این جلسه مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران برای راه اندازی دانشکده نفت و گاز شهرستان قول همکاری دادند


 
 
برگزاری مراسم اربعین خاکسپاری شهدای گمنام در دانشگاه ازاد گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٥
 

مراسم اربعین خاکسپاری پنج شهید گمنام، روز دوشنبه 24 تیر  بعد از نماز مغرب و عشا و با سخنرانی حجت الاسلام امینی امام جمعه مسجد سلیمان و مداحی آقای بادکوبه از مداحان هیئت رزمندگان در دانشگاه ازاد اسلامی شهرستان گچساران بر گزار گردید  .

در این مراسم که امام جمعه، فرماندار ، مسئولین ادارات ، نهادها و ارگانها،شرکت بهره برداری نفت و گاز و همچنین اساتید وکارمندان و دانشجویان و خانودهای معظم ومعزز شهدا حضور داشتند ابتدا رئیس دانشگاه ازاد اسلامی ضمن خیر مقدم به حضار تدفین شهدای گمنام در دانشگاه راخواسته چند ساله دانشجویان عضای هیات علمی دانست و گفت :

تدفین پیکر پاک شهدا در دانشگاه، باعث آشنایی دانشجویان و نسل جوان با فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود .

رییس دانشگاه  ازاد اسلامی گچساران ایجاد روحیه مسوولیت­پذیری و تعهد و در عین حال ایثار و از خودگذشتگی در نیروهای متخصص جامعه که در دانشگاه­ها تربیت می شوند را در کنار آموز‌ش­های تخصصی، ‌برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی و دستاورد‌های ارزشمند آن ضروری دانست و یادآور شد: تدفین شهدای گمنام در دانشگاه علاوه بر اینکه فضایی معنوی در کنار تحصیل و یادگیری علوم مختلف فراهم می­کند، جایگاهی برای توسل دانشجویان است و آنان را با مفهوم والای شهادت و پیام شهیدان مانوس می­کند.

دکتر جانی پورافزود:‌ در سراسر دنیا جایگاه کسانی که به نحوی در جنگ شرکت داشته و یا جان خود را در راه میهن فدا کرده اند، ‌بسیار والا و ارزشمند شمرده شده و از آنان به عنوان نمادهای بزرگ ملی یاد می­شود، این امر در فرهنگ ایرانی اسلامی ما جایگاهی به مراتب بالاتر و ارزشمندتر دارد.

اما سخنران این مراسم حضرت حجت السلام و المسلمین حاج آ قا امینی امام جمعه شهرستان مسجد سلیمان بود که پیرامون اجر شهید از دیدگاه قران کریم مطالبی بیان نمود   وگفت : خوشا به حال آنانی که در این قافله نور جان و سر باختند.  آری؛ شهدا همان انسانهای بزرگ و ارزشمندی هستند که برای جلب رضای معبود از همه ی هستی و حق حیات خود در این دنیای فانی گذشته اند و از نثار عزیزترین سرمایه ی خود در راه جانان، دریغ نکرده اند. به همین دلیل در آیات و روایات متعدد از مقام والا و شامخ شهدا تجلیل فراوان شده است و به نیکی یاد شده است، که به منظور یادآوری به بیان چند مورد می پردازم: »و لئن قتلتم فی سبیل الله او متم لمغفره من الله و رحمه خیر مما یجمعون.«2 و اگر در راه خدا کشته شده و یا بمیرید در آن جهان به آمرزش و رحمت خدا نایل شوید و آن بهتر از هر چیزی است که در حیات دنیا فراهم نموده اید. »و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. فرحین بمآء اتئهم اللهه من فضله«1 البته نپندارید که کشته شدگان در راه خدا مرده اند بلکه آنان زنده اند و نزد خدا روزی می خورند. پس آنان به فضل و رحمتی که از خداوند نصیبشان گردیده شادمانند. قال رسول الله(ص): »فوق کل ذی بربر، حتی یقتل فی سبیل الله و اذا قتل فی سبیل الله فلیس فوقه بر.« بالادست هر نیکوکاری، نیکوکار دیگری است تا آنگاه که در راه خدا شهید شود و همین که در راه خدا شهید شد، دیگر بالادست ندارد .

وی افزود : :  تدفین و حضور شهیدان در دانشگاه یک تذکر دایمی برای انسان­هاست و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت برای حفظ استقلال کشور ضروری می باشد  .

 

در پایان این مراسم که با استقبال بی نظیر مردم شهید پرور گچساران مواجه  گردید برادر بادکوبه از هیئت رزمندگان اسلام به مداحی نمود

و درآخر این مراسم شماری از خانواده‌ های‌ معظم‌ شهدا ، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و مسئولان گچساران با حضور بر سر مزار این شهدا با قرائت فاتحه ، یادوخاطره آنان را گرامی داشتند

 

 

 


 
 
چشم و هم چشمی از مهمترین عوامل افزایش میزان مهریه در گچساران اعلام شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٥
 

رییس اورژانس اجتماعی گچساران گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد چشم و هم چشمی از مهمترین عوامل افزایش میزان مهریه هنگام ازدواج در این شهرستان است. کتایون کرمی،دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نبود امنیت در خانواده‌ها بدلیل سست شدن پایه‌های زندگی مشترک و قراردادن مهریه به عنوان پشتوانه مالی پس از طلاق، از دیگر عوامل افزایش میزان مهریه در شهرستان گچساران است.

وی بیان کرد در صورتی که هرگاه ازدواج براساس اعتماد متقابل و صداقت طرفین باشد هیچ نیازی به تعیین مهریه بالا نیست. کرمی ادامه داد:در بسیاری از موارد بالا بودن میزان مهریه کمک چندانی به زنان نمی‌کند و زمانی که مرد نتواند مهریه را پرداخت کند به هنگام طلاق نه تنها مشکل زوجین برطرف نمی‌شود بلکه زندگی آنان تلخ تر می‌شود. این کارشناس مسایل اجتماعی اظهار داشت:بهتر است میزان مهریه با توجه به توان مالی مرد تعیین شود در غیر این صورت،مرد برای پرداخت آن زندگی را به کام خود و همسرش تلخ می‌کند.

کرمی گفت: دین اسلام برای زنان حق و حقوق بیشتری نسبت به مردان قایل شده است وبالا بودن میزان مهریه نمی‌تواند ابزاری برای دفاع از حقوق آنان باشد. وی افزود: بالا بودن میزان مهریه در گچساران متعلق به‌گروه خاصی از زنان نیست بلکه این موضوع همه گیر شده است. به‌گفته وی،بررسی‌ها نشان می‌دهدافزایش میزان مهریه با توجه به برخوردار بودن مردان از وضعیت مالی خوب در این منطقه، نمی‌تواند از چند همسرگزینی مردان جلوگیری کند.

وی اظهار داشت: امروزه در هنگام تعیین مهریه به تنها موضوعی که توجه نمی شود میزان درآمد مرد است بلکه اعتقاد غلط عموم بر این است که مهریه را کی داده و کی گرفته است. وی ادامه داد: تعیین مهریه بیشتر براساس تاریخ تولددختران و سپس براساس نام‌های مقدس تعیین می‌شود. به اعتقاد رییس اورژانس اجتماعی گچساران،برای حل این مشکل اجتماعی نیاز به فرهنگ‌سازی است تا نگرش خانواده‌ها به موضوع مهریه تغییر کند. کرمی گفت:مهمترین راهکارهای کاهش اختلافات دراین زمینه‌در گچساران، آگاهی دادن به خانواده‌ها،آموزش درمقاطع تحصیلی بویژه‌دردوران دبیرستان و دانشگاه و استفاده از مشاوره در هنگام ازدواج است.


 
 
مردی همسر و برادر خانمش را در گچساران به قتل رساند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٤
 

ماجرای یک جنایت هولناک خانوادگی که طی ان مردی ،همسر ،برادر خانمش را به دنبال اختلافات خانوادگی با چاقو به قتل رساند و برادر خانم دیگرش را مجروح نمود، مردم گچساران را متاثر کرد . به گزارش  وب سایت خبری کائیدی نیوزkaedinews   به دنبالاختلاف خانوادگی بین دو خانواده عصر روز بیست دوم تیر ماه  داماد با چاقو همسر و دو برادر خانمش را با چاقو مورد ضرب و شتم قرار میدهد که متاسفانه همس و یکی از برادر خانمها در دم گشته و یکی مجروح میگردد قاتل اهل نارک و مقتول ساکن سرو ننیز بودند


 
 
امور عشایر گچساران:خشکسالی، مشکلاتی برای عشایر گچساران بوجود آورده است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٤
 

رییس اداره امور عشایر گچساران گفت: خشکسالی سال زراعی جاری ، مشکلات زیادی برای عشایر این شهرستان بوجود آورده است. بهمن آزادی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهمترین مشکلات بوجود آمده برای عشایر گچساران، کمبود آب شرب و علوفه دام است. وی ادامه داد: مناطق عشایرنشین گچساران به دلیل بروز پدیده‌خشکسالی، با کمبود شدید آب آشامیدنی رو به رو شدند و هم اینک آب مورد نیاز آنها توسط تانکرهای سیار آبرسانی تامین می‌شود.

او اظهار داشت: خشکسالی همچنین موجب کاهش شدید علوفه مرتعی در گچساران شده و اکنون عشایر برای تغذیه دام‌های خود اقدام به خرید جو می‌کنند. آزادی با اشاره به قیمت بالای جو در گچساران، گفت: با این وضعیت خرید جو در این شهرستان برای عشایر مقرون به صرفه نیست. وی در عین حال یکی از سیاستهای دولت را جایگزین کردن خوراک دام به جای جو برای دام‌های عشایر ذکر کرد. وی افزود: شرکت‌ها و اتحادیه‌های عشایری کهگیلویه و بویراحمد تولیدات کارخانه خوراک دام و طیور دشتروم یاسوج را برای تامین علوفه دام‌های عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد خریداری می‌کنند. آزادی گفت:در صورتی که مواد اولیه این کارخانه از قبیل جو ، سبوس و سویا تامین شود، می‌تواند خوراک دام استانهای همجوار را هم تامین کند.

رییس اداره امور عشایر گچساران گفت: برای جبران بخشی از خسارات ناشی از خشکسالی، کمک‌هایی توسط این اداره به عشایر گچساران شده است که واگذاری هفت هزار و ‪ ۵۰۰‬متر لوله آبرسانی، ‪ ۷۰۰‬کیسه سیمان، ‪ ۲۵‬مورد کمک برای ساخت منابع ذخیره آب و ‪ ۱۰۰‬تن علوفه از جمله این اقدامات است. وی ادامه داد: از این پس، ماهانه ‪ ۳۰۰‬تن علوفه دام بین عشایر شهرستان گچساران توزیع می‌شود. وی اظهار داشت: برنامه ریزی لازم برای ارایه خدمات به عشایر گچساران در حال انجام است. عشایر گچساران دو هزار و‪ ۱۳‬خانوار و ‪ ۱۴‬هزار و ‪ ۴۰۰‬نفر جمعیت دارند


 
 
محوطه خربل گچساران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢۳
 

رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: محوطه خربل در دهستان امامزاده جعفر از توابع گچساران در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. قدرت الله تاجبخش،یکشنبه در گفت گو با ایرنا افزود: بر همین اساس این سازمان ضمن رعایت مالکانه تحت نظارت مراقبت و حمایت این سازمان است و هر گونه اقدام عملیاتی که منجربه تخریب یا تغییر هویت‌این اثر ارزشمند تاریخی فرهنگی شود ممنوع است.

وی گفت: مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن است و تخلف از ان برابر مواد ‪ ۵۵۸‬لغایت ‪ ۵۶۹‬از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود.وی گفت:از تمام ادارات و سازمان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد انتظار می‌رود در این مورد همکاری لازم را داشته باشند. تاجبخش عنوان کرد: محوطه خربل به صورت تپه‌ای در دهستان امام زاده جعفر است که باستان شناسان با لایه‌نگاری انجام داده، به این نتیجه رسیده‌اند که این محوطه مربوط به دوره تاریخی مادها است


 
 
حماسه سازان عملیات خندق در شهرستان گچساران تجلیل شدند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢۳
 

در آیینی از حماسه سازان عملیات غرورآفرین خندق روز یکشنبه در شهرستان گچساران تجلیل شد.

رزمندگان استان کهگیلویه و بویراحمد در مرداد ماه سال ‪ ۶۷‬درجزیره مجنون در عملیاتی غرور آفرین ضربات مهلکی به ارتش بعث وارد کردند طوری که مورد تشویق جانشین فرماندهی وقت کل قوا قرار گرفتند.

فرماندار گچساران در این آیین، حماسه پد خندق را یک واقعه مهم تاریخی برای استان کهگیلویه و بویراحمدوشهرستان گچساران دانست که توسط غیورمردان این منطقه خلق شد. منوچهر حبیبی گفت: شهرستان گچساران در زمان دفاع مقدس ، نقش عقبه جنگ را در بخشی از منطقه جنوب بر عهده داشت و هرکس هوای جبهه‌ها می‌کرد از گچساران عبور می‌کرد. وی ادامه داد: بسیجیان منطقه زیباترین گل واژه‌های عشق را در پد خندق معنا نمودند. وی اظهار داشت: آزادگان حماسه پد خندق،اسطوره‌های تاریخ دفاع مقدس هستند و نظام اسلامی به برکت جانفشانی آزادگان و رزمندگان بیمه شده است.

در این آیین،رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران گفتن: ساخت فیلم مستند پد خندق در شهرستان گچساران در دست اقدام است. رزمندگان و حماسه سازان پد خندق در این آیین به بیان خاطرات خود از این حماسه به یاد ماندنی پرداختند.


 
 
نخستین روزنامه کهگیلویه و بویراحمد منتشر شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢۳
 

نخستین روزنامه استان کهگیلویه و بویراحمد با عنوان "امید مردم" و با محورهای سیاسی ، اجتماعی ، هنری ، فرهنگی و ورزشی منتشر شد. "قفل بزرگ اطلاع رسانی‌استان شکسته شد،مدیریت فرهنگی در هاله‌ای از ابهام، پیام تهران به غرب، مشاغل مشمول مقررات بیمه صاحبان مشاغل آزاد" از جمله عناوین اصلی صفحه اول این نخستین شماره این روزنامه را تشکیل می‌دهند. صاحب امتیازومدیرمسئول این روزنامه‌در تببین اهداف این روزنامه نوشته است: به رغم ‪ ۱۷۶‬سال از عمر روزنامه نگاری در ایران ، استان کهگیلویه و بویراحمد از داشتن روزنامه محروم بوده است که این مشکل باصدور مجوز اولین روزنامه استان کهگیلویه و بویراحمد مرتفع شد. همت‌الله دانش گفته است: این روزنامه قصد دارد با دوری از غوغا سالاری و جنجال‌آفرینی گامی در راه توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد بردارد.

وی تعمیق نشر و نشر ارزشهای انقلاب اسلامی ، تبیین و تقویت فرهنگ مهدویت و نهضت انتظار و ترویج روح بیداری اسلامی،تقویت روحیه‌عزت،افتخارو خودباوری ملی، امیدواری و نشاط فردی و ذلت ناپذیری ، توجه و تاکید بر نقش بنیان خانواده‌ومبارزه با تبعیض را ازجمله رسالت‌ها و اهداف این روزنامه برشمرده است. وی نوشت: روزنامه امید مردم کاملا مستقل است و وابسته به هیچ حزب و جناح و گروهی نیست و خودرا ملزم به رعایت قانون مطبوعات می‌داند. با احتساب روزنامه امید مردم در زمان حاضر ‪ ۱۹‬نشریه در استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر می‌شود که از میان این مطبوعات یک نشریه به صورت روزنامه و ‪ ۹‬نشریه به صورت هفته نامه انتشار می‌یابد.

در میان سایر نشریات استانی،چهار دو هفته نامه،دو ماهنامه و سه فصلنامه وجود دارد


 
 
در دور اول سفر هیات دولت سه آرزوی دیرینه مردم گچساران تحقق یافت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٦
 

بخشدار مرکزی گچساران گفت: در دور اول سفر رییس جمهوری و هیات دولت ، سه آرزوی دیرینه و مهم مردم شهرستان گچساران تحقق یافت. داود ایوبی افزود: سه آرزوی دیرینه مردم گچساران ، آبرسانی به شهر گچساران ، ساخت بیمارستان جدید و تاسیس دانشگاه دولتی دراین شهرستان بود که جزو مهمترین مصوبات دور اول سفر هیات دولت به منطقه هستند.

وی ادامه داد:طرح آبرسانی به شهر گچساران و ‪ ۲۲‬روستای مناطق خیرآباد و لیشتر در سفر هیات دولت به گچساران به تصویب رسید. او اظهار داشت: با اجرای این طرح مهم ازسد کوثربا‪ ۱۶۰‬میلیاردریال اعتبار ، نگرانی مردم منطقه بطور کامل مرتفع می‌شود. عملیات اجرایی این طرح هم اینک با ‪ ۵۰‬درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد.


 
 
درد دلی با رئیس جمهوری:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٤
 

                 اگر وامدار احزاب نیستید مدیون خانواده شهدا که هستید!

فضل‌الله فرخ (پدر شهید)
طی هفته گذشته مراسم گرامیداشت چهل و سومین سالگرد شهدای 26خرداد حزب موتلفه اسلامی شهیدان حاج‌صادق امانی، محمدبخارایی، رضاصفارهرندی و مرتضی نیک‌نژاد برگزار گردید، طبق سنوات گذشته برنامه‌های مختلفی برای این بزرگداشت انجام شد که یکی از برنامه‌ها دیدار خانواده شهدا و وابستگان با روسای قوا، ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و بیت حضرت امام(ره) بودو
خلاصه و بی مقدمه اینکه همه وقت دیدار دادند و با نهایت احترام و اکرام پذیرای این خانواده های معزز بودند، اما این توفیق برای دیدار با رئیس جمهور محترم حاصل نشد، ماوقع اینکه بعد از یک ماه پیگیری کتبی و تلفنی از دفتر رئیس‌جمهور مردمی‌مان که همواره خود را مدیون شهدا و خانواده آنان می‌دانند و ارادتی خاصه و مخلصانه دارند و پس از جوابهای متعدد از سوی مسئولین دفتر که پاسخ‌دهندگان هربار با یک نام معرفی می‌شدند تا شاید برخورد غیرمسئولانه و غیراصولی‌شان گریبانگیر پیگیریهای موشکافانه رئیس جمهور محترم نشود، سرانجام همای سعادت برسرمان نشست و در 28خرداد بعد از پیگیری‌های مکرر از دفتر ایشان و تذکر اینکه لااقل حرفمان را گوش کنید و بعد قطع کنید!! یادآور شدیم که همه مسئولین ارشد نظام وقت ملاقات داده‌اند الا...
از آن سوی تلفن (دفتر رئیس جمهور) بیان شد که آقایان بی‌کارند که از این وقت‌ها می‌دهند ولی آقای رئیس جمهور مشغاله زیادی دارند و نمی‌توانند!!
خوب، باز هم جای شکرش باقی بود که جوابی گرفتیم، پیش خودم گفتم این برخورد و این پاسخ از رئیس جمهور خیلی بعید است،‌شاید انتقال مطالب از سوی دفتر ایشان ظرف این یک ماه بطور صحیح انجام نشده است؟!
شاید چون این شهدا منتسب به یک جریان سیاسی‌اند، ایشان محدودیت و معذوریت دارند؟! اما آخر این شهدا که متعلق به همه ملت و نظام هستند نه متعلق به یک جریان خاص! به هر حال علت هرچه باشد، اگرچه ایشان خود را وام دار احزاب نمی‌دانند! ولی مسلما مدیون شهدا و خانواده‌هایشان هستند، تا به خاطر این بدهکاری حداقل یک سوم وقتی را که برای حضور در اردوی تیم ملی فوتبال می‌گذارند برای خانواده شهدایی بگذارند که از اولین شهدای نهضت امام‌خمینی(ره) بوده‌اند و مقام معظم رهبری آنان را مصداق نورالله فی‌ظلمات الارض بیان فرمودند.
در هر حال به عنوان یک پدر شهید و معاون امر به معروف و نهی از منکر حزب موتلفه اسلامی از این اقدام دفتر رئیس جمهور محترم و بی‌اعتنایی به این شهیدان شگفت زده شده‌ام.


 
 
نماینده گچساران و باشت در مجلس: قصد گلاویز شدن با کسی را ندارم
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٤
 

نماینده شهرستان گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی از بررسی عملکرد مدیران کهگیلویه و بویراحمد و مدیران شهرستانی حوزه انتخابیه خود خبر داد و به پروردگار قسم یاد کرد که قصد گلاویز شدن با کسی را هم ندارد.
به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، ” سید قدرت اله حسینی ” در نشست راه اندازی دفتر مجمع نمایندگان استان در مسجد امام حسین (ع) یاسوج ، گفت: اهل مچ گیری و تهدید هم نیستیم هرچند که معتقدیم اکثر مدیران دوست دارند دستگاههای تحت امرشان عملکرد خوبی داشته باشند و اگر غیر از این فکر کنند دچار اشتباه هستند
.


 
 
فرماندارگچساران خواهان نظام‌مندکردن فعالیت ناوگان مسافربری برون شهری شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱۱
 

فرماندارگچساران خواستارساماندهی و نظام‌مندکردن فعالیت ناوگان مسافربری برون شهری در این شهرستان شد.

 منوچهر حبیبی، دوشنبه درجلسه شورای ترافیک شهرستان گچساران گفت: ناوگان مسافربری برون شهری گچساران نظام مند نیست و در برخی مواقع از مسافران کرایه دلخواه دریافت می‌کنند.وی افزود: ناوگان حمل و نقل درون شهری گچساران با توجه به فصل گرما و ساعت‌های اوج مسافربری، نیاز به ساماندهی دارند.حبیبی اظهار داشت:باید طوری برنامه ریزی شود که ناوگان حمل و نقل شهری، تمام نقاط شهر را پوشش دهد تا مردم به موقع جابه جا گردند.بخشدار مرکزی گچساران هم در این جلسه از صادر نشدن کارت سوخت رانندگان مناطق روستایی این بخش انتقاد کرد.داود ایوبی گفت: از ‪ ۷۳۰‬نفر راننده روستایی ثبت نام کرده در بخش مرکزی تنها یک صد نفر موفق به دریافت کارت سوخت شده اند.وی‌اظهارداشت: در سال جدید هم صدور کارت سوخت برای خودروهای سمند و ویژه پیش بینی شده ولی خودروهای روستایی مورد توجه قرار نگرفته اند.دراین جلسه مقرر شد ورود خودروهای بدون پلاک قرمزبه‌محوطه‌پایانه مسافربری گچساران ممنوع شود.خط کشی بلوارهای اصلی شهر و نصب چراغ‌های راهنمایی و رانندگی از دیگر مصوبات شورای ترافیک گچساران بود

 

 


 
 
شش نمایشگاه‌به‌مناسبت هفته مبارزه بامواد مخدردر شهرستان گچساران برپا شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱۱
 

 

 همزمان باهفته مبارزه‌با مواد مخدر، شش نمایشگاه درمناطق مختلف شهرستان گچساران برپا شده است. رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران گفت:پنج مورداز این نمایشگاه‌ها در مناطق روستایی آب شیرین، سربیشه، لیشتر و باشت که‌در معرض خطر اعتیاد قرار دارند برپا شده است.سید زمان علی پور افزود: یک نمایشگاه هم درشهر گچساران برپا شده که در آن یک صد قطعه عکس و ‪ ۹‬حلقه فیلم درباره‌اعتیاد و مواد مخدر به نمایش گذاشته شده است.

وی هدف از برپایی این تعداد نمایشگاه را مبارزه اصولی با مواد مخدر و آگاه کردن خانواده‌ها و نسل جوان از مضرات مواد مخدر ذکر کرد.علی پور گفت: همزمان با برپایی این نمایشگاه ها،نمایش خیابانی با موضوع اعتیاد توسط انجمن نمایش گچساران اجرا می‌شود.وی افزود:نمایشگاه‌های ویژه مواد مخدر در گچساران باهمکاری‌اداره زندان، بهزیستی و فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شده و به مدت یک هفته ادامه دارد.

 

 

 

 

 


 
 
دادستان گچساران: ریشه بیشتر جرایم در این شهرستان ضعف فرهنگی است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٩
 

دادستان عمومی و انقلاب گچساران گفت:ریشه بسیاری از بزهکاری‌ها و جرایم رخ داده در این شهرستان ضعف فرهنگی متخلفان و مجرمان است.


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٩
 

آموزش وبرنامه‌های فرهنگی مهمترین راه‌مقابله‌بامصرف مواد مخدر است

فرماندار گچساران گفت: آموزش و اجرای برنامه فرهنگی و ارشادی مهترین راه مقابله با مصرف مواد مخدر در جامعه است.


 
 
کلاس توجیهی برای مربیان فوتبال گچساران برگزار می شود
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٩
 

رئیس امو ورزش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران ضمن بیان این مطلب گفت : این کلاس به مدت دو روز در شهرستان گچساران بر گزار میگردد و حضور کلیه افراد اذاد خواهد بود

ابوالحسن غلامی افزودند :  مجید جلالی یکی از مربیان خوب و تحصیل کرده و با اخلاق کشور است و ما در طول سال دو بار دیگرهم از ایشان استفاده خواهیم کرد

وی در پایان گفت : این کلاس  برای افراد غیر شرکتی نیز ازاد است

 

 

 


 
 
رییس منابع‌طبیعی گچساران:امسال ‪ ۸۴‬هکتاراز اراضی کم‌بازده‌این شهرستان احیا
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٥
 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گچساران گفت: ‪ ۸۴‬هکتار از اراضی کم بازده این شهرستان طی سالجاری احیا شده است. به گزارش ایرنا، پرویز کناری  در بازدید خبرنگاران خبرگزاری‌ها و مطبوعات کهگیلویه و بویراحمد از وضعیت مصوبات سفر دور اول رییس جمهوری و هیات دولت در فروردین ‪ ۸۵‬در بخش منابع طبیعی این شهرستان افزود: ‪ ۸۰‬هکتار از این اراضی در منطقه آبده‌گاه باشت و مابقی مربوط به منطقه بیدزرد است. وی بیان کرد: به منظور احیای این اراضی تاکنون هشت میلیارد و ‪۵۰۰‬ میلیون ریال هزینه شده است.

کناری اظهار داشت: این اعتبار در زمینه اجرای دو پروژه‌پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی مناطق یادشده‌هزینه شده است که البته برای تکمیل نهایی این پروژه‌ها به اعتبارات جدیدی نیاز است. وی با اشاره به اینکه وسعت حوزه اجرای این پروژه‌ها چهار هزار و ‪۱۸۴‬ هکتار و میزان بارندگی سالیانه در این مناطق ‪ ۶۵۰‬میلیمتر است عنوان کرد:
کنترل سیلاب‌های مخرب، تغذیه خاک، رشد پوشش گیاهی، آبرسانی به مجتمع‌های گلخانه‌ای و افزایش بنیه‌اقتصادی از مهمترین فواید این پروژه‌هاست. کناری تعداد باندهای پروژه پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی منطقه آبده‌گاه را ‪ ۱۷‬مورد با طول خاکریز ‪ ۱۳‬کیلومتر ذکر کرد و ابراز داشت: مراحل اجرای این پروژه از سال ‪ ۸۵‬شروع شده و مصالح بکاررفته در آن سنگ، سیمان و خاک طبیعت همین مناطق است.

وی افزود: در راستای تعامل منابع‌طبیعی این شهرستان با دستگاه‌های اجرایی ‪ ۷۰‬هزار اصله نهال از انواع مختلف توسط شرکت نفت و با نظارت منابع طبیعی در عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان غرس شده است. کناری بیان کرد: حدود ‪ ۵۰۰‬هکتار از عرصه‌های ملی در مناطق بی‌بی‌حکیمه، آب کل لیشتر، شمس عرب، تلخاب شیرین و دژسلیمان به منظور کشت ‪ ۲۰۰‬هزار اصله نهال به شرکت نفت منطقه گچساران واگذار شده است. شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ‪ ۶۵۰‬هزار هکتار عرصه‌های طبیعی است که ‪ ۱۴۰‬هزار از این وسعت متعلق به مناطق جنگلی و مابقی شامل باغات، اراضی کشاورزی و مراتع است


 
 
رسیدگی به بیش از هزار پرونده در دادسرای عمومی گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٤
 

 دادستان گچساران گفت: در دو ماه اول سال جاری، به یک هزار و 80پرونده در دادسرای عمومی گچساران رسیدگی شد. غلامعلی راستیان‌نیا امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج با بیان اینکه از این تعداد 818 پرونده آن مختومه شده است،افزود: 382 پرونده از کل آمار وارده منجر به صدور قرار مجرمیت و کیفر خواست شد که این میزان 40 درصد پرونده‌های وارده را شامل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه وقوع جرم در این شهرستان می‌تواند علل و عوامل مختلف از قبیل فرهنگی ،اقتصادی و جغرافیایی داشته باشد،تاکید کرد: جهت جلوگیری از وقوع جرم باید زمینه‌های بروز ناهنجاری‌ها به صورت موردی و تخصصی بررسی، عوامل موثر شناسایی و برای رفع آنها برنامه‌ریزی شود.
راستیان‌نیا گفت: پیشگیری از وقوع جرایم، کاهش زمان تحقیقات و دادرسی، حبس زدایی، برخورد با اخلال‌گران نظم و امنیت عمومی،حفاظت از بیت‌المال، اراضی ملی، منابع طبیعی و دفاع از سرمایه‌گذاری مشروع از مهم‌ترین برنامه‌های دادسرای عمومی گچساران است.