اخبار گچساران

مسوولان گچساران:گچساران مجموعه ای ازقابلیت های توسعه را در اختیار دارد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳٠
 

کارشناسان امور توسعه معتقدند: یکی از بخش‌های مهم توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد مبتنی بر توجه به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی وابسته به آن است.به گفته این کارشناسان، توسعه صنایع بویژه صنایع مرتبط با نفت و گاز ، گردشگری و استفاده از پتانسیل‌های آبی از دیگر قابلیتهای توسعه این استان کمتر توسعه یافته به شمار می‌رود. شهرستان گرمسیری اما نفت خیزگچساران درجنوب این‌استان‌ازجمله‌شهرستان‌هایی است که به گفته کارشناسان و مسوولان اقتصادی منطقه در چهار محور ذکر شده می تواند به عنوان قطب عمل کند.

فرماندار گچساران گفت:شهرستان گچساران با تولید ‪ ۲۰درصد از نفت کشور یعنی روزانه با تولید ‪ ۷۵۰هزار بشکه نفت، بخش اعظمی از نیاز کشور را تامین می‌کند.منوچهر حبیبی افزود: تولید روزانه حدود ‪ ۱/۵میلیارد فوت مترمکعب گاز در حوزه نفتی شهرستان گچساران، نقش تعیین‌کننده ای در شکوفایی اقتصاد کشور بازی می‌کند. فرماندار گچساران در ادامه گفت:داشتن مناطق زیبا، جاذبه‌های گردشگری ، تنوع آب و هوایی و وجود مرقد مطهر بی‌بی‌حکیمه خاتون (س) ،این شهرستان را به گردشگرپذیرترین و زایرپذیرترین شهرستان جنوب کشور تبدیل کرده است . از دو میلیون گردشگری که در عید نوروز سال جاری وارد استان کهگیلویه و بویراحمد شدند حدود یک میلیون نفر از آنان وارد شهرستان گچساران شدند.حبیبی معتقد است با ایجاد و راه اندازی صنایع جانبی و وابسته به بخش کشاورزی،نفت و گاز ، گردشگری و آب در شهرستان گچساران می‌توان‌به هدف‌های بلند مدت توسعه که همان بهبود و ارتقای شاخصهای توسعه‌است ، دست یافت.

 

مدیر جهادکشاورزی گچساران گفت: شهرستان گچساران با داشتن بیش از ‪۶۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز از قطب‌های کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.سید یحیی صداقت نیا افزود:سالانه بیش از ‪ ۵۰درصد گندم تولیدی ، صددرصد محصول مرکبات و بیشترین مقدار محصول کلزای استان کهگیلویه و بویراحمد در گچساران برداشت می‌شود.وی ادامه‌داد: وجود چهار دشت بزرگ و حاصلخیز لیشتر، امامزاده جعفر، خشاب و باشت در گچساران ، این منطقه را از نظر کشاورزی در درجه اهمیت بالا قرار داده است. به گفته وی، دولت تلاش دارد با انتقال آب به این دشت ها، زمینه شکوفایی اقتصادی شهرستان گچساران،افزایش اشتغال ، بالابردن درآمد مردم و افزایش بازده بخش کشاورزی را فراهم کند. صداقت نیا گفت: هم اینک طرح آبیاری و زهکشی دشت لیشتر در غرب گچساران با ظرفیت آبیاری حدود شش هزار هکتار زمین کشاورزی با حدود ‪ ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست و برای آبیاری سایر دشت ها، طرحهای مطالعاتی وسیعی در دست اقدام است. وی افزود: شهرستان گچساران با داشتن ‪ ۲۰هزار هکتار باغ از انواع مرکبات و محصولات باغی به عنوان قطب باغی استان کهگیلویه و بویراحمدمحسوب می‌شود.

رییس اداره منابع آب گچساران معتقد است این شهرستان یکی از منابع آبی غنی کهگیلویه و بویراحمد را در اختیار دارد که نیاز به مهار دارد. مهندس‌آرش مصلح گفت:سدکوثر در غرب شهرستان گچساران با بیش از ‪ ۵۰۰میلیون متر مکعب ظرفیت، نقش تعیین‌کننده ای درتامین آب شرب شهرستان و مناطق جنوبی کشور ایفا می‌کند. وی‌افزود:سدکوثرآب موردنیاز بخش‌های مهمی از پنج استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد وحدود دو هزار روستای جنوب کشور را تامین می‌کند. وی ادامه داد:هم اینک طرح آبرسانی به شهر گچساران و ‪ ۲۲روستای مسیر از محل سد کوثر در حال اجراست ضمن اینکه آب مورد نیاز اراضی دست لیشتر از محل این سد تامین می‌شود.به گفته وی ، طرح مطالعاتی احداث شد چم شیر در شرق شهرستان گچساران به اتمام رسیده و مراحل احداث آن بزودی آغاز می‌شود. مصلح گفت: طرح مطالعاتی احداث سد شیو در منطقه باشت و آبیاری به دشت امامزاده جعفر و چند طرح تغذیه سفرهای زیزمینی در شهرستان در دست اقدام است .

شهرستان گرمسیری و نفت خیز گچساران با حدود ‪ ۱۴۰هزار نفر جمعیت در جنوب استان کمتر توسعه یافته کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.


 
 
قابل توجه کسانی که در ازمون قبلی شرکت نفت گچساران امتحان دادند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٧
 

اطلاعیه

 

 

بدینوسیله به اطلاع کلیه کسانی که در آزمون جذب نیروی انسانی پیمانکاری شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در تاریخ 20/05/87 شرکت نموده اند ، می رساند آزمون جدید روز جمعه مورخ 03/08/87 ساعت 9:00 صبح برگزار خواهد شد .

لذا از این عزیزان دعوت به عمل می آید جهت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون براساس حروف الفبا (نام کوچک) طبق برنامه ذیل اقدام نمایند .

 

1)     کارت ورود به جلسه آزمون در تاریخهای 28و29و30/07/87 هر روز از ساعت 8:00 صبح تا 19:00 براساس حروف الفبا (نام کوچک) توزیع خواهد شد .

2)  محل توزیع کارت : استادیوم ورزشی صنعت نفت جنب کوی مدرس

3)   حروف الف تا س روز 28/07/87

4)  حروف ش تا م روز 29/07/87

5)  حروف ن تا ی روز 30/07/87

توضیح اینکه کسانی که نام آنها پیشوند سید دارد ، بایستی براساس حرف «سین» مراجعه نمایند . ضمناً شرکت کنندگان در آزمون ، جهت تطبیق مدارک و استقرار درمحلهای موردنظر بایستی رأس ساعت 8:00 صبح روز 03/8/87 درمحل برگزاری آزمون حضور داشته باشند .

محل برگزاری آزمون درزمان توزیع کارت ، اعلام خواهد شد .

 

 

 

کمیته جذب شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران


 
 
فرمانداری گچساران در پیگیری مصوبات دولت ، رتبه برتر استانی را کسب کرد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٧
 

فرمانداری گچساران در پیگیری مصوبات دور اول سفر ریاست جمهوری و هیات دولت در بین شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه برتر را کسب کرد. روابط عمومی فرمانداری گچساران چهارشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد : میزان پیشرفت فیزیکی پروژه ها، حجم پروژه ها، تعداد جلسات برگزار شده درباره مصوبات و میزان اثرگذاری پروژه‌ها از جمله شاخص‌هایی بود که مورد بررسی قرار گرفت.

در این اطلاعیه آمده است : پس از بررسی شاخصهای ذکر شده ، فرمانداری گچساران در بین شهرستان‌های این استان مقام اول را بدست آورد. فرمانداری گچساران ، کسب این رتبه را مرهون تلاش همه مسوولان ، مدیران و مردم شهرستان گچساران برای به بار نشستن پروژه‌های سفر دور اول هیات دولت به منطقه ذکر کرد. در دور اول سفر هیات دولت به شهرستان گچساران که در فروردین ماه ‪۸۵‬ صورت گرفت ‪ ۲۲۸‬پروژه در بخش‌های مختلف به تصویب رسید.

براساس اعلام فرمانداری گچساران،تمام این پروژه‌ها به مرحله اجرایی رسیده و بیش از ‪ ۷۰‬درصد آنها نیز به بهره برداری رسیده است. طرح آبرسانی به شهر گچساران با ‪ ۱۶۰‬میلیارد ریال اعتبار و ‪ ۵۵‬درصد پیشرفت فیزیکی، بیمارستان ‪ ۹۶‬تختخوابی گچساران با ‪ ۱۸۰‬میلیارد ریال، بیمارستان ‪ ۱۰‬تختخوابی باشت، توسعه فرودگاه گچساران ، احداث ‪ ۱۲۵‬کلاس درس و ساخت ‪ ۴۰‬واحد مسکن محرومان از جمله این پروژه‌ها بوده است


 
 
وزارت نفت ‪ ۳۰۰‬میلیارد ریال برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢۱
 

مجری طرح کمک به عمران مناطق نفت خیز و مصوبات دولت در وزارت نفت گفت:
این وزارتخانه ‪ ۳۰۰‬میلیارد ریال برای توسعه و عمران آبادی بخش‌های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده است. به گزارش ایرنا ، حسین شهاب‌الدین یکشنبه در نشست پیگیری مصوبات دور دوم سفر دولت مربوط به وزارت نفت افزود:تربیت بدنی،تکمیل و راه‌اندازی فرودگاه گچساران ، آموزش و پرورش، پزشکی و امور عمرانی از جمله بخش‌هایی است که وزارت نفت در دوردوم سفر هیات دولت به این استان متعهد شده است هزینه‌های عمرانی پرداخت کند.

وی بیان کرد: شرکت نفت در تامین اعتبار خواسته شده نه نخواهد گفت و هر وقت دستگاه‌های متولی برای اجرای پروژه‌ها آماده شدند وزارت نفت مشکلی برای پرداخت پول ندارد. شهاب‌الدین اظهار داشت:با توجه به شرایط جوی مناسب کهگیلویه و بویراحمد در این استان باید ‪ ۷۰‬درصد از پروژه‌های مورد تعهد وزارت نفت در دور دوم سفر هیات دولت به بهره برداری برسد. وی اظهار داشت: دستگاه‌های متولی مصوبات دولت موردتعهد وزارت نفت سعی کنند با اجرا و تنظیم برنامه زمان بندی مناسب، شرح عملیات مناسب با پروژه و انتخاب پیمانکار در مناقصه محدود پروژه را به بهترین نحو و کوهتاترین زمان ممکن به بهره برداری برسانند.

شهاب‌الدین بیان کرد: وقتی رییس جمهوری به استانی سفر می‌کند و قول پروژه‌ای را می‌دهد، وعده خروجی آن را داده است نه ساختمان نیمه تمام و اگر قرار است بدون برنامه ریزی از سوی دستگاه‌های متولی طرحی نیمه تمام بماند بهتر است که آن طرح اجرا نشود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت:مردم با دیدن اجرای پروژه‌های عمرانی مختلف دردولت نهم‌قیمت نفت را بر سر سفره‌های خود می‌بینند.

سید مسعود حسینی افزود:دردوراول سفرهیات دولت ورییس جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد در تامین اعتبار مصوباتی که در تعهد وزارت نفت بود محدودیتی نبود. وی بیان کرد:انتظار می‌رود دستگاه‌های مختلف اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در اجرای مصوبات سفر هیات دولت، مصالح مردم، نظام و انقلاب را بر مسائل شخصی، قومی ، حزبی و جناحی ترجیح دهند. حسینی در پایان خواستار نظارت قوی در روند اجرای پروژه‌های مصوب دولت در کهگیلویه و بویراحمد شد.

رییس جمهوری واعضای هیات دولت در فروردین ‪ ۸۵‬ومرداد سال جاری‌طی سفرهای دور اول و دوم استانی در استان کهگیلویه و بویراحمد حضور یافتند


 
 
بخشدار مرکزی گچساران خواستارتسریع درساخت کارخانه‌ماشین‌سازی نفت و گاز گچساران شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٠
 

بخشدار مرکزی گچساران گفت: کارخانه ماشین‌سازی نفت و گاز گچساران از جمله مصوبات سفر دوم هیات دولت در مردادماه گذشته است که باید در ساخت آن تسریع شود. داود ایوبی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید ازمراحل ساخت این کارخانه به خبرنگارما گفت:تکمیل این کارخانه،نفش مهمی در تامین نیازهای بخش صنعت و نفت منطقه جنوب خواهد داشت. او افزود:کارخانه‌ماشین‌سازی پارس، تجهیزات مربوط به تاسیسات نفت و گاز، پتروشیمی و همچنین برج‌های تقطیر ، سازه‌های فلزی سنگین ، تجهیزات صنایع سیمان ، بالابرها و میکسر تولید خواهد کرد.

وی ادامه داد: فعال‌سازی احداث این کارخانه از مصوبات دور دوم سفر هیات دولت به استان کهکیلویه و بویراحمد است که کار تکمیل آن بدون وقفه با تعیین سه پیمانکار ادامه دارد.او اظهار داشت:عملیات ساخت کارخانه تولید ماشین آلات نفت و گاز گچساران توسط صنایع ماشین‌سازی پارس در زمینی به مساحت ‪ ۱۰‬هکتار، در شهرک صنعتی چهاربیشه گچساران در سال ‪ ۱۳۸۰‬آغاز شد.

عملیات ساخت این کارخانه بدلایل مختلفی از جمله کمبود اعتبار با رکود مواجه شده بود که با مصوبه هیات دولت و اعطای ‪ ۱۵‬میلیارد ریال وام توسط بانک صنعت و معدن تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

بخشدار مرکزی گچساران گفت: با ساخت این کارخانه برای یک صد نفر از بیکاران شهرستان گچساران بطور مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

ایوبی افزود: بیشتر ماشین آلات صنعتی مورد نیاز این کارخانه خریداری و در ماهشهر نگهداری می‌شود و بقیه ماشین آلات مورد نیاز بزودی وارد کشور می شود.

وی ادامه داد: برای ساخت این کارخانه تاکنون ، ‪ ۳۰‬میلیارد ریال از محل تبصره‌شش توازن منطقه‌ای و ‪ ۷۰‬میلیارد ریال از طریق سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هزینه شده است


 
 
گچساران قهرمان کشتی فرنگی کهگیلویه وبویراحمد شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٢٠
 

شهرستان گچساران با کسب ‪ ۱۶‬امتیاز قهرمان کشتی فرنگی انتخابی کهگیلویه و بویراحمد برای اعزام به مسابقات کشوری در این رشته ورزشی شد.

به گزارش ایرنا، در این دوره از مسابقات، کشتی گیران پنج شهرستان استان کهگیلویه وبویراحمد در هفت وزن ‪ ۹۶، ۸۴، ۷۴ ،۶۶، ۶۰، ۵۵‬و ‪ ۱۲۰‬کیلوگرم به رقابت پرداختند که در پایان شهرستان گچساران قهرمان تیمی این مسابقات شد. رییس هیات کشتی کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه برگزاری این مسابقات به خبرنگاران گفت: هدف اصلی از برگزاری این مسابقات انتخابی افراد برتر در اوزان مختلف برای اعزامی به مسابقات کشوری کشتی فرنگی و ارتقای سطح کیفی داوران در این رشته بوده است. ظفر کرمی افزود: مسابقات کشوری کشتی فرنگی ‪ ۲۵‬مهرماه درشیرازمرکز استان فارس برگزار می‌شود و لازم است مربیان و فرنگی کاران انتخابی باتلاشی مضاعف برای حضوری مقتدر در این رقابت‌ها آماده شوند. در پایان هفت کشتی‌گیربرتر این دوره از مسابقات برای اعزام به رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی کشور انتخاب شدند. ‪ ۸۰۰‬کشتی گیر در دو رشته آزاد و فرنگی دراستان کهگیلویه و بویراحمد فعال هستند


 
 
شورای شهر گچساران در این شش ماهه چکار کرده است ؟
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٧
 

شورای شهر درگچساران  تجربه بسیار تلخی بود که مردم خوب گچساران  با آن مواجه بودند و هر دوره امیدوار به مطلوب شدن دوره بعد تا شاید از این وضعیت خارج و روند قانونی خود را که همانا دفاع از حق شهروندان گچسارانی  باشد، را پیگیری کنند. 
    در دوره های گذشته و این دوره  سؤالات بسیاری برای مردم از اعضای شورای اسلامی شهر گچساران مطرح شده و تا الان سؤالات بی جواب ماندند و اکنون در انتظار هستند  تا شاید اعضای شهر  به خود آیند و با مردم شفاف صحبت کنند برنامه های خود را منطبق بر خواسته های معقول شهروندان انجام دهند تا از مشکلات شهر گچساران که کم هم نیست کاسته شود.
    در دوره قبل و این دوره  مردم متوجه نشدند که اعضای شورای شهر چه مبلغی حقوق می گیرند حق مأموریت و جلسات و غیره آنها چگونه پرداخت می شود چگونه هر یک از اعضای شورای شهر گچساران یک قواره زمین برای استفاده شخصی دراختیار می گیرند و هزاران چرای دیگر که هنوز برای مردم خوب و فهیم گچساران در هاله ای از ابهام باقی مانده است.
    تبلیغات و شعارهای کاندیداهای دوره قبل به پایان رسید و مردم به پای صندوقهای رأی رفتند و بار دیگر حماسه آفریدند و در پشتیبانی از نظام و دستاوردهای آن رتبه اول را بدست آورد و 83درصد از مردم آن به پای صندوقهای رأی رفتند و افتخاری دیگر به افتخارات خود که در طول 29سال انقلاب کم نبوده است افزودند و دل رهبر معظم انقلاب را شاد کردند و شما ها را انتخاب نمودند .پس این مردم شایسته هرگونه خدمات در شأن بزرگواری خود هستند و باید کسانی که نمایندگی آنها را قبول می کنند سر از پای نشناسند و خود را وقف این مردم غیور و کم توقع کنند.
    در دورهای گذشته و همچنین این دوره عملکرد بعضی از اعضای شورای شهر گچساران به حدی زیر سؤال رفته است بطوریکه اکثرا  مردم  میخواهند بدانند که بعضی از اعضای شورای شهر در ارتباط با عملکرد و مسائل مالی چه جوابی برای روز قیامت خود دارند و تا کی میخواهند این کار ها را ادامه دهند  مردم امید دارند ان شاءالله دیگر اینگونه نباشد. عده ای از دوستانی که موفق به کسب اعتماد مردم برای نمایندگی شورای شهر در گچساران شده اند در طول تبلیغات خود که صاحب رأی شده اند به بعضی از اقوام و دوستان خود قولهایی را دادند که به دور از وظایف شورا و شاید بسیاری از آنها انجامشان توسط دولت هم نمی تواند صورت بگیرد مثلاً قول استخدام در ادارات و سازمانهای دولتی. از آنجائی که اکنون استخدام بطور کلی ممنوع شده است این دوستان با کدام مجوز می خواهند افرادی را بکار بگمارند و یا اینکه کوچه و خیابانهای شما را آسفالت می کنیم. مگر می خواهند اولویتها را درنظر نگیرند مگر از اعتبارات شهرداری بی اطلاعند! اگر این دوستان نخواهند با مردم شفاف صحبت کنند قطعاً در  دوره بعدمردم آنها را رها و به سرنوشت کسانی دچار خواهند کرد  که نتوانستند با مردم بطور شفاف صحبت کنند.
    یکی از کارهایی که شورای شهر بیشتر باید  به آن توجه کند انتخاب شهردار است متأسفانه در این دوره شورای شهر گچساران به علت مسائل قومی و قبیله ای نتوانست یک شهردار دلخواه انتخاب نماید و همین باعث شد که فقط دود آن به چشم مردم و شهر گچساران هم از بسیاری از کارهای عمرانی عقب ماند دوستانمان در شورای شهر برای انتخاب شهردار باید  بدون سلایق شخصی و قومی باید فردی را که از هر نظر شایستگی شهردار بودن شهری که مرکز صدور نفت است را داشته باشد انتخاب میکردند. شرطهای نامعقول و شخصی برای شهرداری درنظر نگیرند مثلاً اینکه اگر فلان فامیل بنده را استخدام کردی و یا من را رئیس کردی  به شما رأی موافق می دهم و از این قبیل شروط که می تواند لطمه جبران ناپذیری به شهر گچساران بزند استفاده های شخصی در شورا و شهرداری را درنظر نگیرند و باید بدانند که این مردم که خود را وقف اسلام و انقلاب کرده اند درباره آنها قضاوت خواهند کرد و قطعاً جواب آنها را خواهند داد.
    مطبوعات استان عملکرد اعضای شورا را زیر نظر خواهند داشت و محاسن و معایب آنها را به مردم و مسئولان خواهند گفت: بالاخره چهار سال نمایندگی شورا هم به پایان می رسد و کسی از این امتحان رو سپید در خواهد آمد که برای رضای خدا و حل مشکلات مردم بخصوص آن قشر فقیری که از یاد رفته اند از خود فعالیت نشان داده است.


 
 
نقش نفت در توسعه روستاهای گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٧
 

با هدف محرومیت زدایی از چهره روستاهای تابعه شهرستان گچساران ، تاکنون حدود 50 میلیارد ریال از اعتبارات وزارت نفت صرف توسعه و عمران برخی از این روستاها شده است .

رییس اداره روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با اعلام این خبر افزود : این میزان اعتبار در قالب طرح کمک به عمران مناطق نفتخیزجنوب در دهها پروژه مهم زیربنایی هزینه شده است .

مسعود کمایی ‌افزود:دراین طرح که از سال1379آغاز شده میلیاردهاریال نیزصرف‌دیگر‌
پروژه‌هاوطرحهای عمرانی ، آموزشی ، فرهنگی و ورزشی در شهرستان گچساران شده است .

کمایی تصریح کرد : کمک به آسفالت جاده های روستایی آهورک/برمامیون ، نارگ موسی ، مله برفی ، آب شیرین ، امامزاده جعفر ، امامزاده ضامن ، کمک به احداث پل در جاده روستایی گناوه و کمک به تکمیل راه باباکلان از جمله طرحهایی است که در راستای بهسازی جاده های ارتباطی روستاهای مذکور جمعاً با هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد و 850 میلیون ریال به اجرا رسیده است .

وی افزود : در راستای تامین آب شرب روستاها نیز علاوه بر اینکه سالهاست بسیاری از روستاهای حاشیه تاسیسات و خطوط لوله آب این شرکت ، بصورت رایگان از آب تولیدی شرکت بهره مند هستند ، چندین پروژه مهم نظیر کمک به تامین آب شرب روستاهای سرآب ننیز ، تلخ آب شیرین ، ناصرآباد ، جهادآباد ، شاه بهرام ، مظفرآباد و روستاهای باباکلان اجرا شده که جمعاً‌ 2 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار صرف آنها شده است .

کمایی گازرسانی به روستاهای حدفاصل بین گچساران تاروستای آب‌شیرین را یکی دیگراز پروژه‌های مهم در توسعه و عمران روستاها برشمرد وافزود : گازرسانی به شهرها و روستاها ، اساساً ازمسئولیتهاو‌ وظایف شرکت‌ملی‌گازایران است ولی شرکت بهره‌برداری نفت وگاز گچساران با هدف کمک به تسریع عملیات گازرسانی مبلغ 40 میلیارد ریال را به این طرح اختصاص داده که درفاز نخست مبلغ 10 میلیارد ریال به حساب شرکت گاز واریز شده است .

وی کمک به احداث یک دبیرستان در روستای آب شیرین و یک مدرسه در روستای
بهره عنا را هر یک با اعتبار 1 میلیارد و 200 میلیون ریال ، احداث زمین های ورزشی روستایی را با هزینه 200 میلیون ریال ، احداث سیل بند در روستای دیل را با اعتبار 350 میلیون ریال و کمک به بهسازی روستای گوهرگانی با اعتبار 150 میلیون ریال را از دیگر پروژه های اجراشده در راستای توسعه و عمران روستاهای گچساران برشمرد .

شایان ذکر است این اعتبارات جدا ازاعتبارات دو درصد نفت است که هر ساله بموجب قانون جهت امورعمرانی در اختیار مدیران اجرایی استانها و شهرهای مناطق نفتخیز قرار می گیرد .


 
 
ارائه خدمات مطلوب بهداشتی و درمانی در گرو حل مشکلات
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٧
 

بخش بهداشت و درمان درگچساران  همانند بسیاری از بخش های دیگر دراین شهرستان دچار مشکلات و معضلاتی است که برخی از این مشکلات در مراکز درمانی و بیمارستانها و درمانگاه های موجود خود را به رخ می کشد و مردم را درگیر می کند.
یکی از سازمانهایی که علاوه بر وظایف اصلی خود، به امر بهداشت و درمان نیز توجه دارد سازمان تامین اجتماعی است که با تاسیس بیمارستانها و درمانگاهها و داروخانه هایی در سطح کشور و از جمله در استان کهگلیویه و بویراحمد ، سعی دارد بخشی از بار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم را به دوش بکشد.
اما در این مراکز نیز گاه معضلاتی فراروی مراجعان و بیماران و حتی پرسنل آنها قرار می گیرد که در اینجا سعی داریم با بیان برخی از این مشکلات، ضمن آگاهی مسئولان ذی ربط، راه حل و رفع آنها را بیابیم.
دندانپزشک مجرب، نیاز درمانگاه
- بخش دندانپزشکی درمانگاه تامین اجتماعی گچساران نیز علی رغم خدمات خوبی که به مراجعان ارایه می دهد، از عدم وجود افراد مجرب و کارآزموده این حرفه رنج می برد.
یکی از مراجعان به این بخش که ساکن محله سادات نیز هست می گوید: «کیفیت کارهای تخصصی دندانپزشکی در این درمانگاه چندان رضایت بخش نیست به طوری که گاه کشیدن دندان و یا سایر خدمات عوارض دیگری از قبیل آسیب به لثه را برای بیماران به همراه داشته است.»
وی می افزاید: « به دلیل اینکه تنها درمانگاهی است که تامین اجتماعد دارد همیشه بسیار شلوغ است البته در موارد دیگر خدمات خوبی ارایه می شود و جا دارد مشکلات موجود آن توسط مسئولان درمانگاه و سازمان مربوطه حل شود.»
کمبود نیروی متخصص و فراوانی مراجعان
کمبود نیروی متخصص علی رغم فراوانی مراجعان، در بعضی بخش های درمانگاه  تامین اجتماعی، مشکل دیگری است که ارایه مطلوب خدمات را با نقصان روبه رو می کند.
در بعضی جاهای درمانگاه، بنا به اطلاع، متخصص مربوطه یک نفر بیشتر نیست که به علت نوع کار و لزوم استفاده از مرخصی ، وی نیمی از هفته را سرکار می آید و دراین مدت نیز تعداد اندکی از بیماران را پاسخگو است و لذا مراجعان مجبورند حداقل چند روز را در نوبت بمانند.
همچنین بخش چشم پزشکی نیز با کثرت بالای مراجعان روبه رو است و این درحالی است که تنها یک پزشک متخصص چشم در درمانگاه مربوطه به ویزیت بیماران می پردازد که آن هم تعداد محدودی را در هفته پاسخگو است و مراجعان باید مدت مدیدی را در انتظار رسیدن نوبت بمانند.


یادآور می شویم در بیمارستان ها و مراکز درمانی، پرسنل و کارکنان این مراکز نیز مشکلات خاص خود را دارند که برخی از آنها مانند پایین بودن حقوق و مزایا (علی رغم تلاش و زحمت زیاد)، عدم پرداخت به موقع دستمزدها، ناکافی بودن پرسنل و... تقریباً برای همه کارکنان این گونه مراکز مشترک است.


 
 
مشکلات روستاهای دارای دهیاری در گچساران بطور رودرو بررسی می‌شود
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٦
 

بخشدار مرکزی گچساران گفت: مشکلات و مسایل روستاهای دارای دهیاری در این بخش هر هفته بصورت مستقیم و رو درو با حضور بخشدار و کارمندان بخشداری در همان روستا بررسی می‌شود.

داوود ایوبی، افزود:هر هفته تمام کارمندان بخشداری مرکزی گچساران در ساختمان دهیاری یکی از روستاهای دارای دهیاری مستقر می‌شوند و به امورات مردم رسیدگی می‌کنند. وی ادامه داد: به دهیاری‌ها گفته شده است که مسایل و مشکلات مردم و روستاهای خود را جمع‌آوری کنند تا برای بررسی آنها مسوولان مربوط به روستا دعوت شوند. وی اضافه کرد:در بررسی مشکلات مردم،مسایلی که به بخشداری مربوط است در همان جا تصمیم‌گیری می‌شود و مشکلات مربوط به شهرستان و این استان برای پیگیری به سازمان‌های مربوط ارسال می‌گردد.

بخشدارمرکزی گچساران گفت: بررسی مشکلات مردم و روستاها در دهیاری‌ها در یک بخشنامه به تمام شوراهای اسلامی روستاها اعلام شده است تا مردم از حضور در مناطق شهری خودداری کنند و متحمل هزینه نشوند. ایوبی افزود: در این برنامه عملکرد دهیاری‌ها هم با نظر سنجی از مردم مورد بررسی قرار می‌گیرد. روز دوشنبه بخشدار مرکزی گچساران به همراه کارمندان بخشداری مرکزی با حضور در دهیاری روستای آب شیرین در جنوب گچساران به بررسی مشکلات این روستا پرداختند.

بخش مرکزی گچساران دارای ‪ ۱۰۷‬روستا با ‪ ۲۷‬هزار نفر جمعیت است.

در این بخش ‪ ۵۴‬روستا دارای شورای اسلامی روستا است که ‪ ۲۴‬روستای آن دارای دهیاری است


 
 
رییس اداره منابع آب: ‪ ۱۲۰‬حلقه چاه آب غیر مجاز در گچساران وجود دارد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٦
 

رییس اداره منابع آب گچساران گفت: هم اینک یک هزار و ‪ ۳۰۰‬حلقه چاه آب عمیق و غیر عمیق در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد ‪ ۱۲۰‬حلقه غیرمجاز است.

آرش مصلح، دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:چاه‌های غیر مجاز در شهرستان گچساران بدون اخذ پروانه حفر و بهره برداری از اداره آب حفر شده اند. وی ادامه داد:یک هزار و ‪ ۳۰۰‬حلقه چاه آب موجود درشهرستان گچساران برای مصارف آب شرب، کشاورزی، صنایع نفت و گاز و فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. وی اضافه کرد:چاه‌های غیرکجاز حفر شده در این شهرستان نیمه عمیق و دهانه گشاد هستند و بسیاری از این چاه‌های غیرمجاز آب در گچساران در سالهای اخیر توسط کشاورزان با هدف تامین آب کشاورزی حفر شده است. مصلح گفت:اداره منابع آب گچساران چاه‌های غیرمجاز آب را در این شهرستان شناسایی و به صاحبان آنها اخطار کتبی برای پرکردن چاه‌ها می‌دهد. وی افزود: گروه گشت و بازرسی اداره منابع آب گچساران با کنترل مستمر منابع آبی این شهرستان نسبت به شناسایی چاه‌های غیر مجاز اقدام و متخلفان را به مراجع قضایی معرفی می‌کند. او ادامه داد:به کشاورزان شهرستان گچساران توصیه می‌شود برای حفر چاه، به‌اداره‌منابع‌آب گچساران مراجعه کنند تا محل حفر چاه براساس نظر کارشناسان اداره و طبق نقشه‌های زمین شناسی و گزارش‌های علمی تعیین شود. وی گفت: لازم است کشاورزان هنگام حفر چاه عمیق نسبت به حفظ حریم ، تعیین محل مناسب از نظر پتانسل آبی ، توجه به مسیر خط انتقال آب برای برقی کردن چاه و جاده دسترسی به چاه را مد نظر قرار دهند. به گفته مصلح ، حفر چاههای غیر مجاز موجب به هم خوردن پتانسیل سفره‌های آب زیرزمینی ، خشک شدن چاههای مجاور ، نشست زمین و تداخل در حریمهای آبی یک منطقه می‌شود


 
 
امام جمعه گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱۳
 

‌تالارهای عروسی که موازین شرعی را رعایت نمی‌کنند، پلمب می‌شود

 امام جمعه ‌گچساران گفت: تالارهای جشن و عروسی در این شهرستان 15 روز فرصت دارند مشکلات خود را برطرف کنند، در غیر این صورت در آنها پلمب می‌شود.

 سیدفرج الله موسوی ‌امروز ظهر در جلسه شورای فرهنگ عمومی گچساران گفت: در صورتی که تالارهای عروسی در این مدت خود را با موازین شرعی و قانونی وفق ندهند، طبق مصوبه شورای فرهنگ عمومی تعطیل و پلمب می‌شوند. وی با بیان اینکه گزارش‌های زیادی از تخلف این تالارها ‌رسیده است که جای تاسف دارد، اظهار داشت: برخی شب‌ها تا ساعت سه تا چهار صبح صدای موسیقی از تالارهای شهر گچساران بلند است که موجب آلودگی صوتی در شهر شده است. امام جمعه گچساران گفت: از این پس متقاضیان دایر‌کردن تالارهای عروسی باید گزینش شوند و این مکان‌ها به افراد با شخصیت و مومن داده شود. موسوی افزود: گچساران بیش از 700 شهید تقدیم انقلاب کرده است و مسئولان ‌باید هر چه سریع‌تر تکلیف تالارهای عروسی را در این شهرستان مشخص کنند. وی از مسئولان ذی‌ربط خواست با تشکیل کمیته‌ای، مسئله تخلفات تالارها را بررسی و برای حل آن چاره‌اندیشی کنند.
فرماندار گچساران هم در این جلسه گفت: در شهری که بوی شهید و شهادت می‌دهد، زیبنده نیست تالار عروسی مختلط وجود داشته باشد. منوچهر حبیبی مردم گچساران را مردمی مذهبی و تشنه اسلام ناب دانست و افزود: اسلام و نظام اسلامی با شادی مخالف نیست اما شادی باید حد و مرز داشته باشد و موجب رنجش خاطر مسلمانان نشود.وی اظهار داشت: برخی محافل شادی در این شهرستان دین را نشانه گرفته‌اند که باید به طور جدی با آنان برخورد شود. او ادامه داد: تالارهای عروسی باید مکانی برای آسایش و راحتی مردم باشند اما برعکس در این شهرستان به مکانی برای انتشار ناهنجاری تبدیل شده‌اند.
فرماندارگچساران گفت: بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی گچساران‌، از این پس هر تالاری که در آن تفکیک زن و مرد وجود نداشته باشد، تعطیل می‌شود.
حبیبی افزود: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجمع امور صنفی‌، بازرگانی، تعزیرات و اداره اماکن نیروی انتظامی موظف هستند به وظایف خود در قبال فعالیت تالارها عمل کنند و بر عملی شدن مصوبه شورای فرهنگ عمومی نظارت کنند.


 
 
نماز عید سعید فطر در گچساران اقامه شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٢
 

مردم مومن و ولایتمدار گچساران پس از یک ماه روزه‌داری، عبادت، خودسازی و راز و نیاز به درگاه پروردگار متعال در ساعات اولیه بامداد روز چهارشنبه و همزمان با سراسر کشور نماز عید سعید فطر را با عظمت و شکوه وصف ناپذیری فلکه امام خیابان بشارت اقامه کردند.

 در صبح عید فطر  شاهد حرکت دسته‌جمعی، خانوادگی، گروهی و فردی مسلمانان استان به سوی خیابانها و مکان‌های در نظر گرفته شده برای اقامه نماز عید فطر بودیم  . خیابان بشارت از فلکه امام تا پل هوایی و خیابان شیراز ، خیابان بلادیان از فلکه ساعت تا چهار راه فرمانداری ، خیابان امینی از چهار راه مسجد صاحب الزمان تااخر خیابان عمران و از حسینیه باوی ها تا خیابان شیراز مملو از جمعیت نماز گزار بود .نماز عید سعید فطر در گچساران به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی امام جمعه این شهر اقامه شد. امام جمعه  گچساران  در خطبه‌های نماز عید سعید فطر، با تبریک این عید بزرگ الهی به مسلمانان جهان، ملت ایران و مردم شهرستان گچساران ، بر لزوم حفظ، صیانت و تداوم روحیه معنوی کسب شده در ماه مبارک رمضان تاکید کرد.


 
 
بخشدار مرکزی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٦
 

‌نیمی از عملیات آبرسانی 22 روستا و شهر دوگنبدان انجام شده است

بخشدار مرکزی گچساران گفت: عملیات اجرای تأمین آب شهر دوگنبدان و 22 روستای این شهرستان از سد مخزنی کوثر با اعتباری بالغ بر60 میلیارد ریال ‌با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

داوود ایوبی اظهار داشت: آب مورد نیاز شهر دوگنبدان و 22 روستای دهستان لیشتر در یک افق 20 ساله تأمین می‌شود.وی تصریح کرد: با احداث سه منبع ذخیره آب در منطقه خیراباد و لیشتر تمامی روستاها از آب سالم و پایدار بهره‌مند می‌شوند.
بخشدار مرکزی گچساران اظهار داشت: طرح آبرسانی حرم تا حرم که از امامزاده جعفر‌ تا امامزاده بی‌بی حکیمه ‌در حال انجام است و فاز نخست آن به روستای پشه‌کان با 17 کیلومتر لوله‌گذاری به بهره‌برداری رسیده است. ‌وی اعتبار این پروژه را 10 میلیارد و 502 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و استانی دانست و گفت: ‌عملیات اجرایی آبرسانی روستای بابا کلان تا پایان مهر ماه امسال به بهره‌برداری برسد.
‌ایوبی همچنین به آغاز عملیات اجرایی سد چم شیر ‌روی رودخانه زهره اشاره کرد و گفت: مطالعات احداث سد چم شیر گچساران در سال 73 آغاز شده و مطالعات تکمیلی احداث سد مراحل پایانی خود را طی می‌کند.بخشدار مرکزی دوگنبدان گفت: پل آب شرب صنعت و خدمات شرکت نفت و روستاهای بخش مرکزی گچساران در حال اجرا است و با بهره‌برداری از این پل آب اراضی‌ مناطق آبکل، سعادت آباد لیشتر، باباکلان، اب ریگون، چهاربیشه، سراب ننیز، خشاب و بی بی حکیممه تامین می‌شود


 
 
راهپیمایی روز قدس با شرکت گسترده مردم گچساران برگزار شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٦
 

در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و همزمان با سراسر کشور مردم شهرستان گچساران با شرکت گسترده خود در راهپیمایی روز قدس بار دیگر حمایت خود را از انتفاضه ملت مظلوم فلسطین اعلام کردند.

کودکان چفیه بر دوش، دختران پلاکارد در دست، جوانان با خشم انقلابی و مردان و زنان گچسارانی با شرکت در راهپیمایی بر حمایت خود از مردم فلسطین تاکید کردند.

مردم شهید پرور این شهر با سردادن شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است، روح و جان حزب الله سید حسن نصرالله و الله اکبر‌ حمایت خود را از مقاومت مردم مظلون فلسطین اعلام کردند.

جانشین سپاه فتح استان کهکیلویه و بویراحمد در این راهپیمایی گفت:به گفته‌امام راحل راهپیمایی روز جهانی قدس برای حمایت معنوی از مردم مظلوم فلسطین و یکپارچه کردن مسلمانان جهان در حمایت از فلسطین است.

سرهنگ اصغر حبیبی افزود: انتفاضه مردم فلسطین نیاز به حمایت مسلمانان دارد و انتفاضه سرانجام به باتلاقی برای اسراییل تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: با حمایت همه ازادیخواهان و مسلمانان جهان زمینه نابودی اسراییل از صفحه روزگار فراهم خواهد شد.

 

شرکت‌کنندگان همچنین با قرائت قطعنامه راهپیمایی ضمن اعلام حمایت خود از مردم مظلوم فلسطین، ادامه اشغال این سرزمین توسط رژیم صهیونیستی را محکوم و خواستار آزادسازی فلسطین شدند.