اخبار گچساران

غلام رضا تاجگردون :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢٤
 

 

کی بیاد ، کی نیاد

اینکه خاتمی بیاید یا کروبی و یا حتی یک چهره اصولگرای منصف بیاید مهم نیست . مهم این است که هر کدام بیایند قرار است چگونه چالشهای مهم و پیش روی جامعه ایران را بردارند. و یا اینکه کدام یک می توانند آنگونه عمل کنند که مردم از انتخابشان خرسند شوند . شاید این روزهها به دلیل فشارهای بسیار زیادی که برگرده مردم ایران تحمیل شده همه نگاهها به سوی مباحث اقتصادی رفته و کمتر کسی به سایر مسائلی که ریشه های اجتماعی ما را نشانه رفته توجه می کنند . این افراط در بررسی علل به حدی رسیده که حتی نخبگان جامعه و آنانی که دستی بر آتش اقتصاد نداشته و مبانی اجتماعی و سیاسی رویکرد ذهنی آنان بوده ؛راه را بر این می بینند که از مسیر اقتصاد به چالشهای حوزه فکری خود بپردازند .شاید از این منظر که تنها مسیر تغییر در شرایط کنونی ؛ مسیر اقتصاد است بیراهه نمی روند ؛ ولی اگر بخواهند با نگاه به اقتصاد ریشه های اصلی جامعه که در بلند مدت آسیب پذیر می شوند را به فراموشی سپرند کاریست اشتباه و جبران ناپذیر. رفتارهای اجتماعی و سیاسی اشاعه شده توسط برخی از دولتمردان به جامعه؛ شرایطی را پدید آورده که موجب شده سرمایه های اجتماعی ما به شدت آسیب پذیر شود .نگاه افراطی به دولت به عنوان تنها راه برای رفع نیازهای اقتصادی و اجتماعی و بی اعتمادی به روندهای اقتصادی و اجتماعی ؛ سیاسی جامعه؛ موجبات سست پایگی مردم در اتخاذ تصمیم را فراهم کرده است .انتقال اتکا به خود به سوی اتکا به دیگری (ولو دولت ) می تواند زمینه های تخریب شخصیتهای بنیادین و مستحکم جامعه ایرانی را بوجود آورد . اینکه منتظر باشیم دستانی به جز دستان خود خوراک را از جیبمان به دهانمان برساند ؛ اگرچه در کوتاه مدت می تواند موجبات خوشنودی دهان خوراک رسیده و دست خوراک دهنده شود ؛ ولی در بلند مدت موجب تقویت روحیه نیازو بالنتیجه گسترش سطوح وابستگی انسانها می شود . این خطر در شرایطی دوچندان می شود که در ایران مواجه با جامعه بسیار جوانی هستیم که شخصیتشان بسیار تحت تاثیر محیط و بزرگان خود می باشد. جامعه امروزی ما اگرچه بدلیل مشکلات اقتصادی رنج می برد ولی در بلند مدت انحرافات بنیادین و اجتماعی او با میلیاردها دلار هزینه قابل رفع نمی باشد . رئیس جمهور آینده اگر به فکر چند صباحی از دوران مدیریتی خود نمی باشد ؛ میبایستی پیش از هر چیز به این مبانی بیندیشد.


 
 
قوام نوذری استاندار کهگیلویه و بویراحمد شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/٢۳
 

باتصویب هئیت دولت مهندس قوام نوذری به عنوان استاندار جدید کهگیلویه و بویر احمد انتخاب گردید. نوذری پیش ازاین استاندار زنجان بوده است. وی هفته گذشته نیز از سوی عباسی وزیر تعاون به سمت معاونت برنامه ریزی و هماهنگی وزارت تعاون منصوب شده بود

 از دیگر سوابق قوام نوذری شهرداری منطقه 9 تهران نیز بوده است.

نوذری متولد چهار محال بختیاری است

این در حالی است که شنیده شده نمایندگان استان تا لحظه اعلام این خبر در جریان تغییر استاندار نبودند


 
 
طرح خودگردانی بیمارستان های کهگلیویه و بویر احمد و مشکلات تامین هزینه
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۸
 

    در حالی که در طول 30 سال عمر جمهوری اسلامی تمام روسای جمهور و دیگر مسئولین رده بالای کشور سخن از آ مایش سرزمینی و تمرکززدایی و دادن اختیارات به استانداران برای تصمیم گیری در اداره هر استان به نسبت مسائل و مشکلات ویژه مناطق سخن گفته اند ولی همچنان برنامه ریزی ها در تمام موارد در مرکز صورت می گیرد و نسخه پیچیده شده در همه جا باید به طور یکنواخت اجرا شود .
    در طرح خودکفایی بیمارستان ها در مناطق محروم که درصدبالایی از اقشار آسیب پذیر حتی قادر به تامین معاش روزنامه زندگی خود نیستند تعرفه های پزشکی وخدماتی به مشابه د یگر استان ها اجرا و بیمارستان های جدید التاسیس مثل بیمارستان های مناطق برخوردار بویژه شمال شهر تهران که مردم دارای تمکن مالی قابل قبولی هستند درجه بندی و تعرفه های درمانی خدماتی بالایی تعیین می گردد.
    کهگلیویه و بویر اخمد به عنوان  به عنوان یکی از محروم ترین منطقه کشور از یک سو   و استانهای محروم دیگر از سوی دیگر موجب شده اند تا اجرای طرح خودکفایی بیمارستان ها عامل ایجاد فشار مضاعف به بیماران و خانواده های  آ نان گردد که برغم قولی که مدت ها پیش دولت برای بازنگری این طرح داده تا کنون اقدامی در این زمینه انجام نداده است.
    خبرنگار ما می نویسد بعد مسافتی مراکز جمعیتی کهگلیویه و بویر اخمد  از یکدیگر و مراکز استان، کمبود پزشک متخصص و تجهیزات کامل پزشکی در نقاط دور دست و صعب العبور این منطقه موجب گردیده تا درصد بسیار بالایی از بیماران از سراسر این منطقه برای مداوا به دیگر استانها مراجعه نمایند که هزینه های ا قامت بیمار و همراهان در مسافرخانه ها و هتل های شهر های شیراز ، اصفهان ، خوزستان و بوشهر کمرشکن است . اکثریت بیمارانی که برای انجام درمان های جراحی به مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه می کنند از تعرفه های بسیار بالای پزشکی اطلاع ندارند و این در حالی است که میزان بالای زیرمیزی بعضی از پزشکان فوق تخصص و کمیاب بیمار را غافلگیر می کند .
    دیده شده که تعداد زیادی از بیماران کم درآ مد حتی افرادی که به صورت اورژانسی از نقاط دوردست و صعب العبور کهگلیویه و بویر احمد به تنها بیمارستان مجهز این منطقه در یاسوج مراجعه نموده اند پس از اطلاع از میزان تعرفه های پزشکی و خدماتی از معالجه پشیمان شده وبه زادگاه خود بازگشته و چند روزی بیشتر زنده نمانده اند.
    گفته می شود کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند یا برای معالجه به شیراز و اهواز می روند و یا به استان های اصفهان و تهران مراجعه می کنند که البته نتیجه خوبی هم می گیرند.
    گفته می شود چون در طرح خودکفایی بیمارستان ها باید تمام هزینه های مربوط را از درآمد روزانه و حتی اضافه کار پزشک و دیگر نیروهای خود پرداخت نمایند به دلیل عدم مراجعه بیمارستان برای مداوا به این مراکز هر سال با کمبود در آمد روبرو هستند .
    یکی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار ما گفت : در گذشته که اعتبارات سازمان های دولتی از سوی خزانه کنترل نمی شد و حقوق کارکنان را دستگاه های دولتی پرداخت می کردند بخشی از مزایای پزشکان بیمارستان ها و مراکز درمانی را در قالب حقوق پرداخت می کردیم که در سال های اخیر به دلیل اینکه خزانه مستقیما حقوق را پرداخت می کند سند سازی برای پرداخت اضافه حقوق ممکن نیست.
    وی افزود : درست است که اکثریت اقشار آسیب پذیر دارای دفترچه خدماتی درمانی هستند و باید بیمارستان ها از بیماران تعرفه زیادی دریافت نکنند ولی چه کنیم که بالابودن هزینه های بیمارستان ها مسئولین را مجبور به دریافت بعضی از هزینه ها مثل داروهای گران قیمت و کمیاب می کند که باید همراهان بیمار از خارج بیمارستان تهیه نمایند .
    وی در خصوص دریافت زیرمیزی توسط برخی پزشکان فوق تخصص گفت : البته ما در معالجه بیماران چشم پزشکی که بیشترین مراجعه کننده را نسبت به دیگر بیماران داریم مشکلی نداریم زیرا در گذشته برای جلوگیری از چنین مواردی پایه ریزی خوبی شد ضمن اینکه به دلیل مجهز و مرتب بودن بیمارستان و کلینک چشم پزشکی در هر روز از استان های مختلف کشور هم دراستان  بیمار داریم که با کمترین هزینه درمان ومعالجه می شوند.
    این کارشناس اظهار داشت : جلوگیری از دریافت زیرمیزی کاری بس دشوار وغیر ممکن است به طوری که در کل کشور این مشکل وجود دارد و تاکنون حتی مسئولین رده بالای علوم پزشکی کشور هم کاری نتوانسته اند انجام دهند.


 
 
هفت سالن برگزاری جشن در شهرستان گچساران پلمب شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۸
 

دبیرشورای فرهنگ عمومی گچساران گفت:با مصوبه این شورا،هفت سالن برگزاری جشن در این شهرستان پلمب شد. سید زمان علی پور روز یکشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان گچساران افزود:‪ ۱۰سالن برگزاری جشن درشهرستان گچساران مورد بررسی قرار گرفت که هفت سالن بدلیل رعایت نکردن شئونات اسلامی تعطیل و پلمب شد. وی گفت: دو سالن برگزاری جشن برای همیشه تعطیل شد و پنج سالن دیگر قرار است تا زمان رعایت شئونات اسلامی و تفکیک زن و مرد تعطیل باشد. امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی گچساران درجلسات قبلی شورای فرهنگ عمومی این شهرستان از وضعیت نامناسب سالن‌های برگزاری جشن درگچساران بشدت انتقاد کرده بود. وی خواستاربررسی وضع سالن‌های برگزاری جشن درگچساران و تعطیلی سالن‌های مختلط و متخلف شده بود. فرماندار گچساران در این جلسه ، اساس فعالیت شورای فرهنگ عمومی را بر سیاستگذاری دانست و افزود:بررسی جزییات و اجرای مصوبات بر عهده دستگاههای عضو است. منوچهر حبیبی از اعضای شورا خواست با برنامه و راهکار در جلسه شورای فرهنگ عمومی حاضر شوند. دراین جلسه مقرر شد درسه نقطه از سه بوستان شهر گچساران نمازخانه احداث شود. در این جلسه همچنین از فعالان عرصه فرهنگ شهرستان گچساران تجلیل شد


 
 
فرماندار گچساران خواستار جلوگیری از ورود مواد مخدر به این شهرستان شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۸
 

فرماندار گچساران خواستار جلوگیری از ورود مواد مخدر به این شهرستان شد و از سازمانهای ذیربط درخواست کرد با سوداگران مرگ شجاعانه و با قاطعیت مبارزه کنند. منوچهر حبیبی یکشنبه در نشست شورای مبارزه با مواد مخدرشهرستان گچساران گفت: بهترین و موثرترین روش مبارزه با مواد مخدر، روش پیشگیری است. وی ابراز داشت:بطور حتم برخورد جدی با مواد مخدر موجب تامین امنیت در جامعه می‌شود زیرا این مواد خانمانسوز درد مزمن جامعه بشری است . او بر لزوم مبارزه مستمر و پنهانی با مواد مخدر در شهرستان گچساران تاکید کرد و افزود: حل معضل اعتیاد در گچساران مستلزم انجام کار فرهنگی و شفاف‌سازی است. بخشدار مرکزی گچساران هم در این جلسه گفت: شوراهای اسلامی و دهیاران در زمینه مبارزه با مواد مخدر همکاری مطلوبی با فرمانداری وسازمانهای ذیربط دارند. داودایوبی افزود: مهمترین همکاری شوراها و دهیاران در گچساران در زمینه شناسایی ومعرفی افراد و توزیع‌کنندگان مواد مخدر در روستاهای این شهرستان است. وی اظهار داشت: رابطه مستقیمی بین بیکاری و اعتیاد وجود دارد بطوری که طبق بررسی‌های انجام شده ، در روستاهای دارای جمعیت بیکار ، تعداد معتادان هم بیشتر است .وی ادامه داد: در برخی مناطق روستایی گچساران ، در اجرای پروژه‌های صنعتی ، بجای بکارگیری افراد بومی از نیروهای غیربومی استفاده میشود در حالیکه این روستاها دارای افراد بیکار هستند. به گفته وی ، این امر موجب افزایش میزان بیکاری در روستاهای شهرستان می شود و زمینه گسترش روزافزون معضل اعتیاد در این روستاها خواهد شد. ایوبی گفت: در برخی روستاهای گچساران تعداد افراد معتاد روز به روز افزایش می‌یابد و برای حل این معضل باید هر چه زودتر چاره اندیشی شود. در این نشست مقرر شد برای مبارزه اصولی با شیوع مواد مخدر در شهرستان ،مدیران و معلمان اسیبهای ناشی از مواد مخدر را در مدارس برای دانش آموزان تشریح کننند.


 
 
چند خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٧
 

فرماندار گچساران: فرهنگ پژوهش در این شهرستان نهادینه نشده است

فرماندار گچساران گفت:فرهنگ تحقیق و پژوهش در این شهرستان بدلیل متعددی از جمله بی‌توجهی مسوولان مربوطه ، نهادینه نشده است . منوچهر حبیبی شنبه در جلسه شورای پژوهش شهرستان گچساران افزود: بدون شک تحقیق و پژوهش ،خلاقیت و نواوری جزو اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می شود. وی با اشاره به اینکه تمام پیشرفتهای بشری مدیون تحقیق و پژوهش است ، بیان کرد: پژوهش مهمترین شاخص توسعه یافتگی در هر کشور بشمار می‌اید. وی ادامه داد: پایه و اساس کارآفرینی بر تحقیق و پژوهش استوار است و هر طرح و برنامه‌ای که مبنای تحقیق و پژوهش نداشته باشد محکوم به شکست است .

حبیبی گفت: مشکلات حوزه تحقیق در شهرستان گچساران به مسایل فرهنگی برمی گردد و برای نهادینه کردن هر چه بیشتر امر پژوهش در شهرستان باید محقق تربیت شده و به پژوهشگران بهای لازم داده شود. وی افزود: برای رونق بخش تحقیق و پژوهش در شهرستان همچنین باید نیازهای تحقیقاتی پژوهشگران شناسایی و رفع شود و با هدف تشویق آنان ، کارهای تحقیاتی پژوهشگران منتشر شود.فرماندار گچساران ، ضعف مدیریت ، گسسته بودن رابطه آموزش و تحقیق با صنعت ، ضعف نیروی انسانی ، کمبود محقق و کمبود اعتبار را از مشکلات مهم عرصه پژوهش در گچساران دانست . رییس دانشگاه پیام نور در این جلسه با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته ، پژوهش محور توسعه است ، گفت: با استفاده از پژوهش می‌توان استعدادهای شناخته نشده را شناسایی کرد.پرویز خواجه زاده افزود: لازم است در شهرستان گچسارلان به پژوهشگران بهای بیشتری داده شود و پژوهش‌های برتر شهرستان نیز معرفی شوند . ‪ ۱۵تا ‪ ۲۱آذر هر سال به نام هفته پژوهش نامگذاری شده است

عملیات اجرایی طرح آبرسانی به دشتهای شرق گچساران با رکود مواجه شده‌است

طرح تامین آب دشتهای خان احمد و امامزاده جعفر در شرق شهرستان گچساران به گفته ساکنان منطقه از سه سال پیش تاکنون راکد مانده است. کشاورزان این مناطق باابراز نگرانی از بی‌توجهی مجریان به اجرای این پروژه حیاتی در بخش کشاورزی، بر ضرورت تسریع در اجرای آن تاکید کردند. به گفته آنان ، در سه سال اخیر هیچگونه اعتباری برای ادامه اجرای این طرح اختصاص نیافته است. رامین کرمی یکی از فارغ‌التحصیلان منطقه ماهور باشت در این‌باره گفت: طرح انتقال آب رودخانه زهره‌از منطقه پشت کوه به ماهور باشت و دشتهای مجاور یک طرح تحول ساز در عرصه کشاورزی محسوب می‌شود. وی با اشاره به وجود زمینهای حاصلخیز دشت‌های "خان احمد"و"امامزاده‌جعفر" و فراوانی نیروی بیکاری دراین منطقه، افزود: مسوولان اجرایی باید این طرح حیاتی را در اولویت تامین اعتبار قرار می‌دادند. صفرنادری یک جوان روستای سربیشه نیزگفت: زمینهای این منطقه درحالی که آب رودخانه زهره هرزمی‌رود،دیم ولم یزرع باقی مانده و جوانان نیزازبیکاری رنج می‌برند.وی گفت: برخلاف انتظار مردم، حتی در دولت نهم طرح انتقال آب پشتکوه به امامزاده جعفر و خان احمد با رکود کاری مواجه شده است. پیمانکار طرح انتقال آب به دشتهای خان احمد و امامزاده جعفر در این باره گفت: عملیات اجرایی این طرح به طول ‪ ۴۰کیلومتر در سال ‪ ۸۲آغاز شد و از سال ‪ ۸۵تاکون هیچگونه اعتباری به اجرای آن اختصاص نیافته است. فریدون حسن زاده در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: تاکنون هفت کیلومتر از خط انتقال آب با لوله ‪ ۵۲اینچی وایستگاه پمپاژ این طرح اجرا شده و ادامه عملیات به علت تامین نشدن بودجه تعطیل شده است. وی گفت: در سال ‪ ۸۲هزینه اجرای طرح اعم از خط انتقال و شبکه‌های برق آن ‪ ۱۳۰میلیارد ریال برآورد شد در حالی به علت ایجاد وقفه این میزان به ‪۲۰۰ میلیارد ریال نیز خواهد رسید. وی دبی آب این خط انتقال را که برای مشروب نمودن پنج هزار هکتار از زمینهای کشاورزی منطقه خان احمد و امامزاده جعفر احداث می‌شود، دو متر مکعب در ثانیه ذکر کرد و خواستار توجه مسوولان به تامین اعتبار و حل مشکلات اجرایی این طرح شد. این پیمانکار گفت: بخشی از هزینه‌های مراحل اولیه اجرایی این‌طرح پرداخت نشده و این امر مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. رییس اداره منابع آب گچساران در این‌باره گفت: طرح آبرسانی به دشتهای خان احمد و امامزاده جعفر توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان برای اجرا به پیمانکار واگذار شد و اداره منابع آب هیچ مسوولیتی در این اجرای این طرح ندارد. آرش مصلح به ما افزود: براساس بررسی‌های انجام شده ، طرح ابرسانی به اراضی خان احمد دارای اشکالات متعددی است و در مرحله نخست طراحی آن بدرستی صورت نگرفت.وی مشکل تامین اعتبار را از مسایل مهم اجرای این طرح برشمرد و گفت: محل تامین اعتبار اجرای طرح ، اعتبارات استانی و توازن منطقه‌ای در نظر گرفته شد که اعتبارات استانی توان پرداخت هزینه اجرای طرح در مدت کمی را ندارد. به گفته مصلح ، در زمان آغاز اجرای طرح باید محل تامین اعتبار آن از اعتبارات ملی لحاظ می‌شد تا مشکلی برای اجرای ان پیش نیاید.او ادامه داد: مشکل تامین برق ایستگاههای طرح با توجه به وضعیت شبکه برق شهرستان ، از دیگر مشکلات اجرای طرح است که باید برای رفع آن چاره اندیشی کرد.

رییس اداره منابع آب گچساران گفت: در دور دوم سفر هیات دولت در مرداد ماه امسال به استان ، مقرر شد اجرای این طرح به مدیریت منابع آب واگذار شود که مشاور هم اینک سرگرم بررسی فنی طرح است . به عقیده وی ، عملیات اجرایی این طرح در سال جاری هم آغاز نمی‌شود و به سال ‪ ۸۸کشیده می‌شود.

استخدام 10 درصد دبیران حق‌التدریس در‌ گچساران

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی از استخدام 10 درصد دبیران حق‌التدریس این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما، سید‌قدرت‌الله حسینی امروز در نشست شورای آموزش و پرورش گچساران گفت: شهرستان گچساران و بخش‌های تابعه در مقاطع مختلف تحصیلی با کمبود نیروی متخصص تحصیلی در رشته‌های مختلف مواجه شده که با جذب این نیروهای حق‌التدریس بسیاری از مشکلات آموزشی این شهرستان در مقاطع مختلف تحصیلی از بین می‌رود. وی اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته طرح استخدام رسمی دبیران نهضت سواد‌آموزی و بقیه حق‌التدریس‌ها نیز در دستور کار کمیسیون آموزش مجلس قرار دارد. حسینی در ادامه یادآور شد: مجلس شورای اسلامی در تلاش است تا با تصویب قانون زمینه جذب نیروهای حق‌التدریس را نیز فراهم کنند. منوچهر حبیبی فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش گچساران در این نشست با انتقاد از عملکرد پیمانکاران و مشاوران نوسازی مدارس گفت: از این پس تا زمانی که همه امکانات از جمله انشعاب آب، برق، گاز و زیباسازی اطراف مدارس انجام نشده باشد، برای پیمانکاران تأییدیه پایان کار صادر نمی‌شود

 

رئیس شورای شهر گچساران:

پارک بانوان در شهر گچساران احداث می‌شود

رئیس شورای شهر گچساران گفت‌: ساخت پارک بانوان از مصوبات این شورا است.

علی قاضی‌زاده امروز در گفتگو با خبرنگار  ما افزود‌: ما در حال پیگیری زمین و مسائل امنیتی این پارک هستیم چرا که در مرحله نخست باید مقدمات امنیتی آن آماده شود و در مراحل بعدی به فکر فراهم ساختن زیر ساخت‌های آن باشیم‌. وی با اشاره به کمبود مکان‌های فرهنگی در شهر گچساران به ویژه در مورد بانوان اظهار داشت: متأسفانه تنها سینمای ‌شهر گچساران تعطیل است که تاکنون اقدام خاصی به منظور راه‌اندازی آن از سوی مسئولان صورت نگرفته‌ و بخش خصوصی نیز در این زمینه موفق نبوده است.
قاضی‌زاده بیان داشت: هم اکنون شهرستان گچساران بیش از
۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارد که جای دارد امکانات بیشتر فرهنگی برای استفاده آنان فراهم شود. وی با اشاره به کمبود پارک‌های بانوان در سطح کشور تصریح کرد‌: تنها استان‌های بزرگی مانند تهران دارای این پارک هستند و سایر استان‌های دیگر از داشتن این پارک مهم که دارای امکانات رفاهی و فرهنگی است، محروم هستند. قاضی‌زاده در پایان گفت‌: بانوان گچساران دارای استعدادهای ویژه‌ای است که در صورت سرمایه‌گذاری روی آنان افق‌های روشنی را برای توسعه این شهرستان داریم.


 
 
دو هزار و ‪ ۳۵۱‬بیمار مبتلا به بیماری فشار خون در گچساران شناسایی شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٦
 

رییس شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: دو هزار و ‪ ۳۵۱‬بیمار مبتلا به بیماری فشار خون در این شهرستان شناسایی شد. دکتر محمد رضا محمدی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: این تعداد بیمار در طرح غربالگیری با هدف شناسایی افراد مبتلا به دیابت و فشار خون در دو ماه اول پاییز در گچساران شناسایی شدند.

وی ادامه داد: از دو هزار ‪ ۳۵۱‬بیمار مبتلا به فشار خون ، یک هزار و ‪ ۲۸۶‬نفر در مناطق شهری و بقیه در روستاها ساکن هشتند. وی اظهار داشت: در این طرح همچنین ‪ ۳۲۵‬نفر مبتلا به بیماری دیابت در شهرستان گچساران شناسایی شدند .محمدی گفت: در طرح غربالگیری بیماری دیابت و فشار خون ، افراد بالای ‪ ۳۵‬سال سن مورد آزمایش قرار گرفتند.وی افزود: شمار افراد مبتلا به بیماریهای دیابت و فشار خون روز به روز در شهرستان گچساران در حال افزایش است بطوریکه این دو بیماری زیانهای مالی و جسمی زیادی برای افراد مبتلا بدنبال دارد. وی ، مهمترین دلایل رشد این بیماری را تغییر در شیوه زندگی سنتی ، آداب نامناسب تغذیه ، کم تحرکی و مهمتر از همه نااگاهی مردم درباره علایم بیماری ذکر کرد. محمدی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد هر ساله بر تعداد افراد مبتلا به این بیماری‌ها در شهرستان گچساران افزوده می‌شود که نیازمند آموزش مردم توسط کارشناسان و پزشکان حوزه سلامت می‌باشد. به گفته وی ، استفاده از غذاهای دریایی و ماکیان ، سبزی و میوه تا حد زیادی از بروز این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. گچساران حدود ‪ ۱۴۰‬هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از ‪ ۴۸‬هزار نفر آن در ‪ ۲۱۸‬روستا زندگی می‌کنند.


 
 
 
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٢
 

Image and video hosting by TinyPic


 
 
سه خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٢
 

مصوبات استانی/هیات دولت ‪ ۱۰میلیاردریال برای تجهیزکارگاههای فنی گچساران اختصاص داد

فرماندار گچساران گفت: هیات دولت در دور دوم سفر خود به استان کهکیلویه و بویراحمد ‪ ۱۰میلیارد ریال برای تجهیز کارگاههای فنی و حرفه‌ای شهرستان گچساران اختصاص داد.منوچهر حبیبی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: با این اعتبار کارگاههای فنی و حرفه‌ای مناطق شهری و روستایی شهرستان گچساران تجهیز و رشته‌های مورد نیاز دایر می‌شود.وی ادامه داد: همچنین با این اعتبار کارگاههای اموزشی خیاطی و گلدوزی برای بانوان در مناطق وستایی دایر می‌شود. او مهمترین مشکل روستاهای شهرستان گچساران را درصد بالای میزان بیکاری ذکر کرد. حبیبی گفت: سازمانهای فنی و حرفه‌ای و کار می‌توانند با برنامه ریزی و هماهنگی مناسب ، زمینه را برای برگزاری کلاسهای آموزشی در رشته‌های مورد نیاز از جمله کشاورزی ، دامداری و صنایع دستی فراهم کنند و به کاهش بیکاری در روستاها کمک نمایند. وی از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها خواست مکان لازم برای برگزاری کلاسهای فنی و حرفه‌ای را در اختیار اداره فنی و حرفه‌ای قرار دهند.فرماندار گچساران تاکید کرد که برپایی کلاسهای آموزشی در مناطق روستایی منوط به نیازسنجی لازم از سوی مسوولان ذیربط است . حبیبی افزود: تربیت نیروی ماهر برای جذب در بازار کار بویژه در مناطق روستایی از برنامه‌های مهم دولت نهم در شهرستان گچساران است.

هیات دولت در دور دوم سفر خود به استان کهکیلویه و بویراحمد در دوم و سوم مرداد ماه امسال و بیش از ‪ ۷۰مصوبه برای رفع محرومیت از استان و شه رستان گچساران ، تصویب کرد.شهرستان نفت خیز گچساران با ‪ ۱۴۰هزار نفر جمعیت در جنوب استان کهکیلویه و وبویراحمد قرار دارد.

 

دو هزار و ‪ ۳۵۱بیمار مبتلا به بیماری فشار خون در گچساران شناسایی شد

رییس شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: دو هزار و ‪ ۳۵۱بیمار مبتلا به بیماری فشار خون در این شهرستان شناسایی شد. دکتر محمد رضا محمدی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگارما افزود: این تعداد بیمار در طرح غربالگیری با هدف شناسایی افراد مبتلا به دیابت و فشار خون در دو ماه اول پاییز در گچساران شناسایی شدند.وی ادامه داد: از دو هزار ‪ ۳۵۱بیمار مبتلا به فشار خون ، یک هزار و ‪ ۲۸۶نفر در مناطق شهری و بقیه در روستاها ساکن هشتند. وی اظهار داشت: در این طرح همچنین ‪ ۳۲۵نفر مبتلا به بیماری دیابت در شهرستان گچساران شناسایی شدند . محمدی گفت: در طرح غربالگیری بیماری دیابت و فشار خون ، افراد بالای ‪ ۳۵سال سن مورد آزمایش قرار گرفتند. وی افزود: شمار افراد مبتلا به بیماریهای دیابت و فشار خون روز به روز در شهرستان گچساران در حال افزایش است بطوریکه این دو بیماری زیانهای مالی و جسمی زیادی برای افراد مبتلا بدنبال دارد. وی ، مهمترین دلایل رشد این بیماری را تغییر در شیوه زندگی سنتی ، آداب نامناسب تغذیه ، کم تحرکی و مهمتر از همه نااگاهی مردم درباره علایم بیماری ذکر کرد.محمدی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد هر ساله بر تعداد افراد مبتلا به این بیماری‌ها در شهرستان گچساران افزوده می‌شود که نیازمند آموزش مردم توسط کارشناسان و پزشکان حوزه سلامت می‌باشد. به گفته وی ، استفاده از غذاهای دریایی و ماکیان ، سبزی و میوه تا حد زیادی از بروز این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. گچساران حدود ‪ ۱۴۰هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از ‪ ۴۸هزار نفر آن در ‪ ۲۱۸روستا زندگی می‌کنند

دلیل اجرانشدن برخی طرح‌های عمرانی باشت گچساران، کمبود اعتبار اعلام شد

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی گفت:پیشرفت فیزیکی پروژه‌های عمرانی درحال اجرا در روستاهای باشت گچساران حدود ‪ ۹۰درصد است و عامل اصلی اجرا نشدن ‪۱۰درصد بقیه و نیمه تمام ماندن برخی طرح ها، کمبود اعتبار است. سیدقدرت الله حسینی در جمع برخی مدیران باشت افزود:اجرای برخی طرح‌های عمرانی در مناطق روستایی شهرستان گچساران ضرورت ندارد و باید اعتبارات اختصاص یافته به این طرح‌ها در جای دیگری هزینه شود. او ابراز داشت: انتظار می‌رود مسوولان استان کهگیلویه و بویراحمد توجه بیشتری به رفع مشکلات گچساران داشته باشند تا نیازی به مکاتبه نماینده نباشد. نماینده گچساران گفت:هر چند که شهرستان گچساران و شهر باشت به لحاظ امکانات وضعیت خوبی دارند اما مشکلات آنها هم زیاد است.

حسینی اظهار داشت: بخش باشت این شهرستان قابلیت تبدیل شدن به شهرستان را دارد و این مهم باید سال‌ها پیش صورت می‌گرفت. وی افزود:باوجود قدمت فراوان، وسعت زیاد، داشتن قابلیت‌های گسترده و فعالیت دستگاه‌های اجرایی متعدد از جمله بخشداری در باشت هنوز این شهر تبدیل به شهرستان نشده است.

وی از مسوولان ذیربط خواست برای برآوردن آرزوی دیرینه مردم باشت و تبدیل این شهر به شهرستان تلاش کنند. بخشدار باشت در این جلسه گفت:دردوراول و دوم سفر هیات دولت به گچساران ‪ ۸۰میلیارد ریال خارج از اعتبارات استانی به بخش‌های مختلف اقتصادی بخش باشت اختصاص یافت. کرم الله هاشمی افزود: یکی از مهمترین دغدغه‌های مسوولان بخش باشت و شهرستان گچساران‌اشتغال است و اداره کل تعاون کهگیلویه و بویراحمدمی تواند با طرح‌های تعاونی بزرگ مشکل بیکاری جوانان منطقه را تا حدی حل کند. وی ادامه داد: عملیات گازرسانی به روستاهای بوستان تا سراب بیز بخش باشت در حال اجراست که اجرای این طرح مشکل معارض اجتماعی داشت و با تلاش مدیران این مشکل حل شد. او بدون ذکر آماری،اعتبارات دهیاری‌های بخش باشت را ناکافی دانست.