اخبار گچساران

چرا موسوی این‌قدر عصبانی است؟
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٧
 

میرحسین موسوی که خودخواسته جامه‌ی روشنفکری بر تن کرده و به کانون اجماع سرخوردگان و شرمگینان بدل شده است، از تاریخ عصبی روشنفکران ایرانی جدا نیست. او 20 سال منفک از مردم زیست و در برابر همه‌ی ماجراجویی های هشت ساله‌ی هم مسلکانش سکوت کرد. بدنه‌ی هوشمند روشنفکری سکولار به‌خوبی دریافته بود که این‌بار تجربه‌ی سیاسی ایرانیان مجال فریب کاری آنان را نخواهد داد و بر همین منطق، میرحسین موسوی را که چهره ای ظاهراً مردمی تر داشت، نامزد آزمودن شانس روشنفکری کرد. اما موسوی اشتباه استراتژیکی را مرتکب شد و خیلی زود در فیلم های انتخاباتی‌اش ماهیت سرمایه سالارانه و در عین حال روشنفکرانه‌ی خود را لو داد. این همان و رویگردانی مردم همان و باز دوباره تکرار انزوای روشنفکری و عصبانیت ناشی از این انزوا.

 

اندر احوالات روشنفکران ایرانی بسیار نوشته اند و نوشته ایم. ولی نه آنان گوشی دارند که بشنوند و نه تاریخ به تغییر سنت های خود راضی می شود. عجیب است که درد مزمن روشنفکران این مرز و بوم دردی صد سال و بل بیشتر است و دوایی نیافته است. دردی که روشنفکری را سال هاست در بستر احتضار خوابانیده است. این جمله را پیش‌تر از قول جلال آل احمد نوشته بودم که: «چون... روشنفکر ایرانی در محیط بومی خود تحقیر می شود... ناراضی است پس در جستجوی روزگار بهتری هم هست. درست است که فعلاً جرات عمل ندارد و می ترسد اما به حد اعلای ترس که رسید، پنجه در صورت پلنگی خواهد انداخت... روشنفکر ایرانی به قول صادق هدایت همچون کنده ای است که در کنار اجاق مانده و سیاه شده نه به آتش زیر دیگ کمکی کرده و نه چوب سالم باقی مانده...»

ترس و عصبانیت، سرخوردگی ناشی از انزوای سیاسی و فرهنگی و عدم پذیرش عمومی در بدنه جامعه اتفاقی است مکرر و مستمر که روشنفکران سکولار را عصبانی کرده و می کند. روزگار بهتری که به قول جلال، آرزوی روشنفکران است، گویا در مختصات فرهنگی ایران اسلامی قابل تحقق نیست و هرچند روشنفکران برخی به ظرافت همین حقیقت را دریافته و به آن اعتراف کرده اند اما از تبعات آزاردهنده روانی و احساسی آن توان رهایی ندارند. امام راحل(ره) تعبیر جالبی درباره‌ی اینان دارند؛ امام روشفکران را بریده‌ی ازمردم می دانند و آنها را عامل همه‌ی عقب ماندگی های جامعه‌ی اسلامی ایران معرفی می کنند! (صحیفه نور، جلد12، ص 207)

میرحسین موسوی که خودخواسته جامه‌ی روشنفکری بر تن کرده و به کانون اجماع سرخوردگان و شرمگینان بدل شده است، از تاریخ عصبی روشنفکران ایرانی جدا نیست. او 20 سال منفک از مردم زیست و در برابر همه‌ی ماجراجویی های هشت ساله‌ی هم مسلکانش سکوت کرد. بدنه‌ی هوشمند روشنفکری سکولار به‌خوبی دریافته بود که این‌بار تجربه‌ی سیاسی ایرانیان مجال فریب کاری آنان را نخواهد داد و بر همین منطق، میرحسین موسوی را که چهره ای ظاهراً مردمی تر داشت، نامزد آزمودن شانس روشنفکری کرد. اما موسوی اشتباه استراتژیکی را مرتکب شد و خیلی زود در فیلم های انتخاباتی‌اش ماهیت سرمایه سالارانه و در عین حال روشنفکرانه‌ی خود را لو داد. این همان و رویگردانی مردم همان و باز دوباره تکرار انزوای روشنفکری و عصبانیت ناشی از این انزوا.

بسیار طبیعی می نمود که حضور متزلزل و ناچیز سبزها در راهپیمایی با شکوه روز جهانی قدس در تهران، میخ دیگری باشد بر تابوت آرزوهای بربادرفته‌ی روشنفکری سکولار در ایران. این بار، میرحسین موسوی به روشنی دریافت که همانند اسلاف خود منزوی است و توفیقی در همراه کردن مردم نداشته است. و البته در این راه، دشمنان احمق نظام اسلامی در آن‌سوی مرزها با پوشیدن لباس های سبز به افشا و انزوای روشنفکری سکولار ایرانی در داخل کمک کردند. چه بسا لغو دستپاچه‌ی مراسم جشن تولد تقلبی او در تهران نیز ترس از رسوایی دیگر و دلهره از ریشخند مردمان باشد.

تحلیل محتوای بیانیه های مکرر موسوی در ماه های اخیر نشانگر تسری شتابنده‌ی عصبانیت در نوشته های اوست. او اکنون صریحاً به دولت‌مردان و مسئولان فحاشی می کند و اعتقادات و حساسیت های میلیون ها نفر را در سراسر ایران به تمسخر می‌گیرد! و آنگونه که جلال می گوید کار به‌جایی خواهد کشید که روزی از فرط ترس و عصبانیت پنجه در صورت پلنگ اندازد. پیش بینی فرجام کار او چندان دشوار نیست. صدساله‌ی اخیر ایران نمونه های مشابهی از این موارد را در اختیارمان قرار می دهد.

اما حامیان او به کدام سو خواهند رفت؟ یکی از مهمترین نشانگان رخداد انقلاب یا تغییرات ساختاری، وجود نوعی محرومیت، عدم تعادل یا استبداد است. اکنون ایران را با کدام تئوری انقلاب ساز می توان تطبیق داد؟ از همان روزهای نخستین اغتشاشات فقدان منطقی شفاف و قانع کننده برای ادامه‌ی اعتراضات در بدنه‌ی اجتماعی جنبش سبز هویدا بود. معترضان برای ادامه‌ی مسیر نیازمند معنا و منطقی تحریک کننده بودند. آنها علیه چه چیز باید برمی آشفتند؟ هیچگاه موسوی، کروبی یا دیگرانی که بذر تردید می افکندند، دلیل عقل پسند یا حتی اماره ای جدی بر مدعاهای بی سابقه‌ی خود ارائه نکردند. فقدان این معنا و منطق به سرعت بدنه‌ی اجتماعی جنبش را از آن جدا کرد و آن را به یک گروه سیاسی محدود مبدل کرد. اکنون کسانی برگرد موسوی حلقه زده اند که از ابتدای انقلاب در جرگه‌ی اقلیت همیشه مخالف و البته همیشه برخوردار دسته بندی می شدند. معاندان البته منطق دارند و منطق‌اشان حذف اسلام ناب و فروغلتیدن در شئون سکولار غرب است. اینان فقط تا جایی که لقمه‌ی چرب‌شان سرد نشود، سفره‌اشان را به قصداعتراض ترک می کنند. چه اینکه محرومین که صاحبان اصلی انقلاب اند در شناخت و وفاداری به امام و انقلاب اشتباه نمی کنند.

اما حامیان خارجی موسوی؛ کافی است نظریات ابراز شده‌ی آنها را در سایت های ضد انقلاب مرور کنیم. به روشنی، خواستار ساختارشکنی بیشتر موسوی هستند و از شترسواری دولا دولای او خسته شده اند. کسانی که سال ها بود مأیوسانه تحولات ایران را زیر نظر داشتند و پس انتخاب احمدی نژاد از غیض دندان به‌هم می‌فشردند، اکنون مجالی برای شادمانی یافته اند. این شادمانی دوامش به دوام موسوی است و او نیز از همان روز که هویت روشنفکرانه و غرب گرایانه‌ی خود را آشکار کرد، در محاق فرو رفت. از هم اکنون می توان آینده ای نزدیک را تصور کرد که ماجراهای شرم آور پس از انتخابات دهم به عنوان یک رخداد سیاسی و یک دست انداز طی شده در تاریخ معاصر ایران در کلاس های درس تاریخ دبیرستان ها تدریس شود و تصویر شخصیت های سیاسی امروز در کنار گذشتگانی چون میرزا حسن خان سپهسالار، سید حسن تقی زاده، سید ضیاء طباطبایی، بنی صدر و... مورد تحلیل قرار گیرد.


 
 
تقلب در انتخابات!!!!
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٦
 

 این روزها شاهد به در و دیوار زدن جنبش سبز برای پررنگ ماندن به هر قیمت است. این جنبش که تنها در سایت «کلک نیوز» وجود دارد با توهم به ارث برده از کاندید شکست خورده انتخابات که حتی از «سوسانو» و «جومونگ» در آراء باطله رای کمتری داشت، اینکه فکر می کند تمام ایران و ایرانیان حامی جنبش سبز هستند.  چند روزی خبرهایی شنیدم که عده ای از هواداران مفلوک جنبش سبز شبها به قبرستانهای شهرهای بزرگ می روند وبر تمامی قبرها پارچه سبز می بندند تا اعلام همبستگی مرده ها را نیز جلب کنندد. جالب است که فردا در سایتها وروزنامه هایشان می زنند: اعلام نگرانی شدید مردگان و اموات نسبت به سرکوب جنبش سبز- اعلام همبستگی اموات با جنبش سبز(آسوده باشید که ما خوابیم). جنبش سبز حالا که از زندگان خیری ندیده است به سراغ مردگان رفته است و نظر حضرات اموات را در مورد تداوم جنبش سبز جویا می شدند. آخر این نشان دهنده اشتراک بین هر دو گروه است: جنبش سبز برخاسته از ۲خرداد به قبرستان تاریخ رفته وچه بهتر که سرنوشت خود را با اموات گره بزند وآرمانهای سبز جنبش خود رادر قبرستانها جستجو کند. اخیرا تیمی ویژه وخبره از این جنبش مسئول نظر سنجی از قبرستانها جهت بررسی میزان محبوبیت میر حسین موسوی شده اند. اینان خبر از خوشحالی و دلگرمی شدید اموات از تحرکات اخیر میرحسین موسوی و کروبی نسبت به پیگیری وضعیت اموات داده اند. اموات اعلام کرده بودند که امیدوارند علل مرگ بسیاری از آنها از سوی ستاد سبز پیگیری شود و نسبت به علل مرگ آنها بیانیه صادر شود. تاکنون چندین بیانیه از سوی جنبش سبز نسبت به بکار بردن اعمال خشونت بار از سوی  «خدا» صادر شده است وقرار است کمیته ویژه ای جهت بررسی تخلفات «خدا» در اعلام مرگ زودرس ونا بهنگام این عزیزان تشکیل شود. مستندات نیز از سوی آقای کروبی  قرار است منتشر شود. همچنین بیانیه ای از سوی جنبش سبز در محکومیت «سرطان»-«طاعون»-« تصادفات جاده ای» که متهمان ردیف اول مرگ مردم هستند صادر شده وقرار است این افراد تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.این اقدامات قرار است به زودی پیگیری واجرا شود. بی شک نبود که برخی تجمعات قبلی به دعوت میرحسین در قبرستانها برگزار شد.اما چند توصیه مهم به این جنبش جهت تداوم واحقاق حقوق جنبش سبز:از آنجا که با دیدن مظلومیت جنبش سبز تحت تاثیر قرار گرفته واز رای به احمدی نژاد قانون شکن پشیمان شدم، تصمیم گرفتم هر چه در توان دارم در راه صلابت این جنبش رنگی به کار بگیرم.

1- بهتر است در شهرهای بزرگ چند نفر را مامور کنیم که در شهر گشته وکلیه پوسترها واعلانیه های مربوط به مراسمات ترحیم را جمع اوری ودر اختیار این ستاد قرار دهند. آنگاه با نشان دادن آنها در شبکه های ماهواره ای آنان را به عنوان کشته شدگان جنبش سبزمعرفی کنیم. لطفا خواهشمندیم از جمع اوری اعلامیه های مربوط به کلاسهای تقویتی-ثبت نام درمدارس غیر انتفاعی- سالنهای آرایش وزیبایی و.. خودداری نمایید.

 2- در کلیه مراسمات ترحیم به هرماه یک عکاس وفیلمبردار حاضر شوید ودر کنار پارچه های سیاه نصب شده بر در ودیوار با حالتی مغموم وگریان به عنوان برادر- دایی- عمو- پسر عمو-پسر و... شهید جنبش سبز مصاحبه کنید.

 3- با مشاهده هرگونه صندوق ابتدا پس از بررسی محتویات آن در صورت یافتن یا نیافتن تعرفه رای، سریعا نسبت به آتش زدن آن اقدام نمایید. زیرا رژیم قصد دارد از این صندوقها جهت رای گیری در دوره های بعدی استفاده کند. بدیهی است صندوقهای میوه- پست-گاوصندوق- صندوق عقب- پژو206 صندوق دار و.. در اولویت قرار دارند.

 4- از انجایی که رژیم شدیدا به سرکوب تجمعات آرام شما اقدام می کند ولباس شخصی ها لحظه ای شما را آرام نمی گذارند، لازم است تجمعات بعدی در جایی برگزار شود که هیچ ماشین وموتور یگان ویژه وبسیج نتواند به آنجا بیاید. مکانهای پیشنهادی شامل: تجمع دختران فیروزه ای در کویر لوت- تجمع با دستبند وکاپشن سبز در قله هیمالیا- پیاده روی از ساحل خلیج فارس به سمت دوبی و اعلام حمایت از اطلاع رسانی شبکه های ایران دوست « العربیه» وحمایتهای مالی خاندان سعود وشیوخ سرمایه دار- پیاده روی خانوادگی در دشت کویر با زبان روزه.

 5- از آنجا که در این آشوبهای اخیر به شدت از دست لباس شخصی ها ناراحت شدیم، پیشنهاد می کنم به کلیه لباس فروشی ها حمله کرده وهر کدام که مغازه به شخص خودشان تعلق دارد را به آتش بکشید. مطمئن باشید که دیگر هیچگاه شاهد حضور لباس شخصی ها در خیابان نیستیم.

6- به فرزندان و دیگر اعضای خانواده خود که در دبستان- کودکستان- پیش دانشگاهی- دبیرستان و.. تحصیل می کنند سفارش اکید کنید که با مشاهده هر گونه تقلب در امتحانات سریعا در درجه اول به معلم ومدیر خود ودر درجه بعد به ستاد سبز گزارش کنند. مطمئن باشید ما از کوه کاه می سازیم.

7- اما در صورتی که به هیچ وجه نتوانستید تقلب را ثابت کنید- هیچ سیاستمدار شمال شهر نشینی از شما حمایت نکرد- نتوانستید الله اکبرهای روز قدس و22 بهمن را به نام جنبش خود ثبت کنید- انتخابات شوراهای اسلامی شهر روستا ومجلس نهم را نیز واگذار کردید- شاهد خروج تدریجی وگسترده آقازادگان عزیز وشکست خورده به مقصد اماکن متبرکه همچون لندن،کانادا، واشنگتن به قصد کنترل وفرماندهی جنبش سبز در غربت بودید- و اگر هرکاری کردید وکسی محلتان نگذاشت در نهایت مطمئن باشید که مردم عزیر با آغوش باز شما را می پذیرند. پس با آرامش خیال نتایج انتخابات را پذیرفته ودر جنبش همبستگی ملی ایرانیان شاد وسرافراز سهیم شوید. پس تا دیر نشده به رای با شکوه ملت ایران احترام گذاشته ودر ریشه کنی بساط فاشیست و دیکتاتوری اقلیت و رنگی همراه وشوید.


 
 
نماینده مردم گچساران در مجلس:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٦
 

انتخاب مدیران گچساران بر اصل مهم شایسته‌سالاری است

 نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: انتخاب مدیران اجرایی گچساران بر اثر اصل مهم شایسته سالاری است.سید قدرت‌الله حسینی در گفتگو ی اظهار داشت: انتخاب مدیران اجرایی شهرستان گچساران بر اثر اصل مهم شایسته سالاری است و در این زمینه از مدیران بومی و غیربومی استفاده می‌شود. وی اضافه کرد: تغییر تحول مدیران اجرایی شهرستان گچساران بر عهده نماینده مجلس نیست، بلکه از وظایف مدیران کل نهادهای دولتی و استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود. نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزود: هر مدیری که تاکنون در این شهرستان توسط نماینده مجلس و بر اساس تشخیص وی تغییر به مقام بالاتر ارتقا یافته است. حسینی بیان کرد: به کارگیری مدیران کهگیلویه بویر احمد در دستگاه‌های اجرایی شهرستان گچساران به دلیل ایجاد ارتباط بیشتر با شهرستان‌های همجوار و استفاده از تجارب آنها در زمینه مدیریت بوده است. نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: تمام مدیران اجرایی شهرستان بر اساس اصولی همجون صداقت،امانتداری، راستگویی و کارآمدی تعیین شدند. حسینی در باره شایعه تغییر فرماندار گچساران ،افزود: فرماندار گچساران تاکنون تلاش‌های چشمگیری برای توسعه و پیشرفت همه جانبه این شهرستان انجام داده و در زمینه جذب اعتبارات نیز تلاش زیادی کرده است. وی بیان کرد: به همین دلیل اقشار مختلف مردم این شهرستان خواستار ابقای فرماندار در سمت خود خواهد شد. حسینی اظهار داشت: در صورتی که منوچهر حبیبی فرماندار گچساران در آینده تغییر کند مسئولیت بالاتری به وی داده می‌شود، زیرا دارای توانایی‌، مدیریتی بالایی است و می‌تواند موجب پیشرفت روز افزون این شهرستان در زمینه‌های مختلف شود. نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: فرماندار گچساران تاکنون توانمندی‌های فراوان خود را در عرصه‌ها نشان داده و به همین دلیل اقشار مختلف مردم و مسئولان اجرایی شهرستان گچساران از عملکرد وی رضایت دارند.


 
 
شش خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢٦
 

رئیس اداره تربیت‌بدنی گچساران:

تیم هاکی نفت و گاز گچساران قهرمان لیگ برتر بانوان ایران شد‌

 رئیس اداره تربیت‌بدنی گچساران گفت: تیم هاکی بانوان نفت و گاز گچساران با غلبه بر تمامی حریفان خود قهرمان لیگ برتر بانوان ایران اسماعیل پناهپوری  در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه ورزش هاکی بانوان با استقبال بسیار زیاد جوانان و قهرمانان ورزشی در این شهرستان قرار گرفته است امیدواریم که مسئولان حمایت‌های لازم را برای توسعه ورزش در این شهرستان داشته باشند. رئیس اداره تربیت‌بدنی گچساران گفت: اقدام شرکت گاز و نفت شهرستان در حمایت از این رشته ورزشی ستودنی است. رئیس اداره تربیت‌بدنی گچساران با بیان اینکه تیم هاکی بانوان نفت و گاز گچساران قهرمان لیگ برتر بانوان ایران شد، اظهار داشت: تیم هاکی بانوان گچساران به سرپرستی اعظم صمیمی و سرمربی‌گری آذر تیموری توانست در یک بازی برتر که در زنجان برگزار شده بود با نتیجه دو بر یک تیم هاکی مازندران را شکست و مقام اول لیگ برتر کشور را به خود اختصاص دهد. تیم هاکی بانوان نفت و گاز گچساران برای رسیدن به مرحله نیمه پایانی هاکی لیگ برتر کشور تیم هاکی مازندران را با نتجه دو بر یک و تیم زنجان را با نتیجه هفت بر سه و تیم ایلام را با نتیجه هشت بر دو مغلوب کرده بود. لیلا گرجی زاده، اکرم فربود، محبوبه شفیعی، آذر تیموری، میترا حسن‌زاده، مرضیه رحیمی، فروزان منصوری، لیلا رحیمی، بهارک نظری، سمیه یوسفی، اعظم فخری، فاطمه احمدزاده، سیما حسین‌پور، خدیجه دریک‌وند، فرشته ابراهیمی، غزال قشقایی و ستاره فروغی‌فرد بازیکنان تیم هاکی بانوان نفت و گاز گچساران هستند و مربی‌گری تیم را فخری بخردی‌نسب به عهده دارد.

در نیمه نخست سال جاری در گچساران خبر داد؛

توزیع 6 هزار اظهارنامه مالیاتی بین مؤدیان گچساران

 رئیس اداره مالیات شهرستان گچساران گفت: در شش ماه نخست امسال 5 هزار و770 فقره اظهارنامه مالیاتی بین مؤدیان شهرستان گچساران توزیع شده است.سهراب امدادی‌فر امروز در گفتگو ی گفت: در شش ماه نخست امسال 62 میلیارد و 699 میلیون و 234 هزار ریال مالیات مستقیم و 9 میلیارد و 547 میلیون و 316 هزار ریال مالیات غیرمستقیم وصول شده در حالی که این میزان در مدت مشابه سال قبل 39 میلیارد و 93 میلیون و 193هزار ریال بوده است. رئیس اداره مالیات شهرستان گچساران با بیان اینکه وصول مالیات مستقیم و غیرمستقیم طی شش ماهه نخست سال جاری در این شهرستان مطلوب بوده است، گفت: وصول مالیات مستقیم در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه قبل 60 درصد افزایش داشته است. امدادی‌فر ابراز داشت: در شش ماه نخست امسال 5 هزار و770 فقره اظهارنامه مالیاتی بین مؤدیان شهرستان گچساران توزیع شده که این تعداد در مدت مشابه سال قبل 3 هزار و 972 مورد بوده است. وی عنوان کرد: میزان توزیع اظهارنامه‌های مالیاتی بین مؤدیان شهرستان نسبت به مدت مشابه گذشته 45 درصد افزایش داشته است. وی اظهار داشت: اوراق تشخیص و قطعی مالیاتی توزیع شده طی شش ماه نخست سال جاری به تر تیب 2 هزار و 615 و یک هزار و 797 فقره بوده است. امدادی‌فر بر لزوم فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی به مردم شهرستان گچساران در زمینه اهمیت پرداخت مالیات و نقش بسزای آن در توسعه و پیشرفت اقتصادی این شهرستان تاکید کرد. رئیس اداره مالیات شهرستان گچساران افزود: ضروری است که متولیان امور مالیاتی شهرستان گچساران برای وصول مالیات مصوب سال 88 این شهرستان تمام توان خود را به کار گیرند. امدادی‌فر بیان داشت: بدون شک وصول کامل مالیات مصوب سال 88 شهرستان گچساران نیازمند همکاری همه دستگاه‌های اجرایی با اداره مالیاتتی این شهرستان است. وی ابراز داشت: در صورتی که مالیات مصوب سال 88 شهرستان گچساران به طور کامل وصول شود نتایج مطلوبی برای اقتصاد این شهرستان به دنبال دارد.

رِئیس مخابرات گچساران:
16درصد روستاها در گچساران دفتر خدمات الکترونیکی دارند
رِئیس مخابرات گچساران گفت: 232 روستا در شهرستان گچساران وجود دارد که از این تعداد 38 روستا معادل 16 درصد دارای دفتر خدمات الکترونیکی هستند.فریدون کرمی امروز در گفتگو ی گفت: تمام روستاهای پرجمعیت شهرستان گچساران از دفاتر ای سی تی برخوردارند و مردم روستاهای کم‌جمعیت این شهرستان می‌توانند با مراجعه به روستاهای پرجمعیت از خدمات الکترونیکی استفاده کنند. رِئیس مخابرات گچساران بیان داشت: در دفاتر الکترونیکی روستایی خدماتی از قبیل ارائه حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز، ارائه خدمات حساب پس‌انداز کوتاه مدت، اعطای انواع تسهیلات در قالب عقود اسامی، پرداخت حقوق مستمری بگیران تـأمین اجتماعی، پرداخت حقوق مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزستی، پرداخت سود سهام عدالت، پرداخت خرید وجه محصولات کشاورزی، افتتاح حساب برای دهیاران، شورای اسلامی روستاها، تعاونی روستایی و دامداران، تفاهم‌نامه کاری با مؤسسات مالی و اعتباری از قبیل صندوق مهر امام رضا(ع) به منظور پرداخت تسهیلات ازدواج، قبول پرداخت حواله، ثبت‌نام آزمون دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، ثبت‌نام تلفن‌های ثابت و همراه و دریافت وجوه مربوط به قبوض تلفن، آب، برق و گاز به مردم ارائه می‌شود. کرمی ابراز داشت: بخش عمده‌ای از خدمات ارائه شده به مردم روستاها شهرستان گچساران توسط دفاتر ای سی تی به صورت رایگان است. رِئیس مخابرات گچساران گفت: از آنجا که استقبال مردم روستاهای شهرستان گچساران از دفاتر آی سی تی محدود است، می‌بایست برای رفع این مشکل تبلیغات گسترده‌ای انجام شود. کرمی در پایان اظهار داشت: دفاتر آی سی تی روستایی دارای فواید متعددی است که مهم‌ترین آن کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها و پرداخت آسان و سریع قبض آب، برق، گاز و تلفن است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی گچساران:
30 درصد از اراضی ‌گچساران به صورت مکانیزه کشت می‌شود‌
رئیس اداره جهاد کشاورزی گچساران گفت: 30درصد از اراضی کشاورزی این شهرستان به صورت مکانیزه کشت می‌شود.‌علی مرادی امروز در گفتگو ی اظهار داشت: کشت مکانیز اراضی کشاورزی گچساران متخصص به زمین‌های آبی این شهرستان است در صورتی که زمین های دیم به صورت نیم مکانیزه کشت می‌شود. وی مساحت اراضی کشاورزی این شهرستان را 36 هزار و 800 هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: از این میزان 21 هزار هکتار دیم 8 هزار هکتار آبی و 7 هزار و 800 هکتار ‌باغات است. مرادی کشت مکانیزه اراضی کشاورزی گچساران را متغیر دانست و بیان کرد: با ترویج و تولید کشت مکانیزه و بالا رفتن اگاهی کشاورزان این نوع کشت در حال افزایش است. وی استفاده مطلوب از نهال‌های کشاورزی مانند بذر و کود، کشت اصولی و صحیح نسبت به کشت سنتی، کاهش هزینه‌های نگهداری و مراقبت، تقسیم عادلانه آب و آبیاری بین محصولات کشت شده که موجب سبز شدن یکنواخت بوته‌ها، افزایش نرمال تولید کاهش ریزش بذر در زمان برداشت، صرفه جویی در وقت و افزایش ‌سطح زیر کشت در مدت کمتر نسبت به کشت سنتی را از مزایای کشت مکانیزه عنوان کرد. ‌مرادی میزان اعتبارات اختصاص یافته به طرح مکانیزه اسیون را در سال جاری 700میلیون ریال اعلام کرد.
رئیس اداره ارشاد گچساران:
تشکیل شورای فرهنگ عمومی در شهر باشت ضروری است‌
رئیس اداره ارشاد گچساران گفت: تشکیل شورای فرهنگ عمومی در شهر باشت یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود.سیدزمان علی‌پور در گفتگو ی  گفت: با توجه به نقش شورای فرهنگی در کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی تشکیل این شورای در شهر باشت ضروری است. رئیس اداره ارشاد گچساران نقش شورای فرهنگ عمومی را در کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های فرهنگی مهم غیرقابل انکار ارزیابی کرد. علی‌پور ابراز داشت: از آنجا که شهر باشت شهرستان نیست و امام جمعه ندارد بخشدار این شهر به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی تعیین می‌شود. وی عنوان کرد: طبق بررسی‌های انجام‌شده شورای فرهنگ عموی شهرستان گچساران فعال‌ترین شورای فرهنگ استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود. علی‌پور تدوین برنامه‌های فرهنگی، انتخاب 9 کمیته فرهنگی با توجه به مسایل و مشکلات موجود شهرستان، سازماندهی فعالیت‌های بزرگداشت اعیاد شعبانیه، راهکارهای تقویت نماز جمعه و بررسی طرح ارتقای اجتماعی را از مهم‌ترین وظایف شوراری فرهنگ عمومی برشمرد. وی اظهار داشت: مهم‌ترین اقدامات شورای فرهنگ عمومی شهرستان گچساران در شش ماه نخست سال جاری شامل پلمپ سالن عروسی، انتخاب 9 کمیته تخصصی فرهنگی شامل کمیته طرح اوقات فراغت، فرهنگ عفاف و حجاب، نظارت بر عرضه محصولات فرهنگی، اصلاح الگوی مصرف، فرهنگ ایثار و شهادت، برگزاری مناسبات دینی، راهکار حمایت از موسسات قرآنی، رایزنی جهت واگذاری زمین به موسسات قرآنی، بررسی طرح ارتقای امنیت اجتماعی و ابطال محور عرصه محصولات فرهنگی واحدهای مختلف و غیرمجاز است.

رئیس اداره تعاون گچساران:
مشکل اصلی تعاونی‌های گچساران کمبود نقدینگی است‌
رئیس اداره تعاون گچساران گفت: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مهم‌ترین مشکل کنونی تعاونی‌های این شهرستان است.منوچهر قلی‌زاده امروز در گفتگو ی گفت: کمبود امکانات، همکاری محدود بانک‌ها و نبود مواد اولیه از سایر مشکلات تعاونی‌های این شهرستان است. رئیس اداره تعاون گچساران بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 10 واحد تعاونی با سرمایه‌گذاری 106میلیون ریال با 87 نفر عضو در این شهرستان تاسیس شده است. قلی‌زاده ابراز داشت: از سال 86 تاکنون 30 تعاونی در شهرستان گچساران اقدام به دریافت 21 میلیارد و 739 میلیون ریال تهسیلات بانکی در قالب بنگاه‌های اقتصادی زودبازده کردند. وی تعداد اعضای و میزان اشتغالزایی 30 واحد تعاونی این شهرستان را 169 نفر اعلام کرد. قلی‌زاده تصریح کرد: 24 واحد تعاونی تولید مرکبات با عضویت 23 نفر در سطح شهرستان گچساران است که مواد اولیه آنها از طریق یک هزار و 523 هکتار از اراضی زیرکشت مرکبات شهرستان گچساران تأمین می‌شود. وی اظهار داشت: هم‌اکنون 871 شرکت تعاونی فعال و یا در دست اجرا در بخش‌های مختلف در شهرستان گچساران وجود دارد. قلی‌زاده افزود: این تعاونی‌ها در بخش مسکن مهر، کشاورزی، تولیدی، دامداری، صنعت و معدن، حمل ونقل و خدماتی فعالیت می‌کنند. وی تعداد اشتغالزایی شرکت‌های تعاونی در بخش کشاورزی، صنعت و معدن و حمل و نقل را به ترتیب یک هزار و 507، یک هزار و 762 و 2 هزار و 170 نفر عنوان کرد. رئیس اداره تعاون گچساران افزود: اداره تعاونی شهرستان گچساران برای راهنمایی متقاضیان بررسی طرح‌های مختلف آنان در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، خدماتی، حمل و نقل عمومی و راه ساختمان آمادگی کامل دارد. 
 
دو خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤
 
فرماندار گچساران:
قاچاق کالا تاثیر منفی بر اقتصاد گچساران دارد

 فرماندار گچساران گفت: قاچاق کالا موجب برهم خوردن تعادل قیمت در بازار می‌شود، بنابراین تاثیر منفی روی اقتصاد این شهرستان دارد. منوچهر حبیبی  در نشست مبارزه کالا و ارز شهرستان گچساران افزود: لازم است که متولیان امر در اسرع وقت با این پدیده شوم اقتصادی مبارزه جدی کند. وی با بیان اینکه مهم‌ترین پیامدهای منفی قاچاق کالا شامل کاهش تولید ملی، کاهش اشتغال و تشدید معضل بیکاری را در پی دارد، اظهار داشت: در صورت رونق گرفتن قاچاق کالا در یک جامعه تعادل اجتماعی آن بر هم می‌خورد. حبیبی اذعان داشت: افرادی که اقدام به قاچاق کا‌لا می‌کنند، بسیاری از اصول اخلاقی را برای کسب سود نامشروح زیر پا می‌گذارند، بنابراین از دستگاه‌های رسدگی به کالای قاچاق انتظار داریم که با متخلفان برخورد قانونی داشته باشند. وی عنوان کرد: در صورتی که قاچاق کالا در یک جامعه رواج پدید کند، تاجران از رقابت باز می‌مانند و تا مرحله ورشکستگی پیش می‌روند. حبیبی اظهار داشت: مبارزه جدی و اصولی با پدیده قاچاق کالا نیازمند آگاهی همه جانبه اقشار مختلف جامعه و همکاری انها با متولیان امر است. فرماندار گچساران افزود: امروزه کشورهای جهان به دنبال فعالیت‌های اقتصادی سالم و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان خود هستند و تحقق این امر مهم مستلزم وجود امنیت و سرمایه‌گذاری در یک جامعه است‌. حبیبی گفت: قاچاق کال به عنوان یک پدیده مجرمانه و کشور‌ها را از درآمدهای مشروع باز می‌دارد.‌ رئیس نیروی انتظامی گچساران در این نشست گفت: استان کهگیلویه و بویر‌احمد در مسیر ترانزیتی قرار گرفته و از ابتدا‌ی سال جاری تاکنون 5 میلیارد ریال انواع کالا قاچاق در گچساران کشف و ضبط شده است. قدرت‌الله بیعت‌اصل‌ افزود: موتورسیکلت وارد شده از کشور‌های عربی جزو مهم و بیشترین کالا‌های قاچاقی هستند که از ابتدای امسال تا کنون در شهرستان گچساران کشف شده است. وی بیان کرد: طی این مدت‌ 10 تن انواع کود شیمیایی قاچاق در شهر باشت توسط نیروی انتظامی گچساران کشف وضبط شد. وی در پایان بر لزوم همکاری تعامل اقشار مختلف مردم شهرستان گچساران با نیرو انتظامی این شهرستان در زمینه کشف وضبط کالاهای قاچاق تاکید کرد.

رئیس فنی و حرفه‌ای گچساران:
دوره شبیه‌سازی فرآورده‌های نفتی در گچساران برگزار می‌شود

علی صفری امروز در گفتگوی اظهار داشت: این دوره آموزشی از دوم مهر ماه سال جاری به مدت 45 ساعت برگزار می‌شود. وی اضافه کرد: اداره فنی ـ حرفه‌ای گچساران برای برگزاری دوره‌های آموزشی تمام رشته‌ها فنی پایه و پیشرفته برای دانشجویان و شاغلین در صنایع، اصناف، شرکت‌ها، کارخانجات شهرستان آمادگی آموزش این رشته‌های صنعتی را دارد. رئیس فنی ـ حرفه‌ای گچساران ابراز داشت: بر اساس سیاست‌های سازمان فنی ـ حرفه‌ای کشور به منظور افزایش کارآیی و توسعه امر آموزش و برای بالا بردن بهبود عملکرد دانشجویان پرسنل شاغل در صنایع شرکت‌ها و کارخانجات شهرستان گچساران اداره فنی ـ حرفه‌ای گچساران در نظر دارد دوره آموزشی پیشرفته نرم‌افزار شبیه‌سازی را برگزار کند. صفری عنوان داشت: با استفاده از این نرم‌افراز می‌توان در مدت زمان کوتاهی یک فرایند پالایشگاهی را شبیه‌سازی کرد و شرایط بهینه برای عملیاتی کردن آن را بدون صرف هزینه‌های بالا به دست آورد.

 


 
 
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤
 
90 درصد علوفه مراتع گچساران بر اثر خشکسالی از بین رفت

رئیس منابع طبیعی و آبخیز‌داری گچساران گفت: 90 درصد علوفه مراتع این شهرستان بر اثر خشکسالی به طور نسبی و یا کامل از بین رفت.حسن اسد‌زاده  در یاسوج افزود: بروز پدیده خشکسالی اخیر در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران بر منابع طبیعی این منطقه تاثیر چشمگیری داشته بطوری که درختان با قدمت 600 تا 700 ساله شهرستان نابود شدند. اسدزاده در ادامه تصریح کرد: کاهش نزولات آسمانی در گچساران طی چند سال گذشته و در نتیجه بروز پدیده خشکسالی در این شهرستان موجب وارد آمدن آسیب‌های جدی به مزارع، مراتع کشاورزان و دامداران و سایر اقشار این شهرستان شده است. اسدزاده ابراز داشت: پوشش گیاهی شهرستان گچساران نیز بر اثر بروز پدیده خشکسالی اخیر متحمل آسیب‌های جدی شد بطوریکه از مجموع از 50 هکتار از سطح منابع طبیعی این شهرستان که عمده آن شامل مراتع است همگی نابود شده‌اند. وی با بیان اینکه کوه خامی با 231 متر ارتفاع به عنوان دومین کوه مرتفع استان کهگیلویه و بویر احمد اهمیت ویژه‌ای در ایجاد ابر‌های باران‌زا دارد، اظهار داشت: این کوه از تنوع گیاهی، مرتعی و درختانی از قبیل بلوط بادام برخوردار است و در ارتفاع بالا وجود گیاهان مختلف شرایط خاصی را از نظر پوشش گیاهی برای این کوه فراهم کرده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیز‌داری گچساران افزود: درختان دست کاشت این شهرستان نیز بر اثر بروز پدیده خشکسالی دچار آسیب‌های فراوانی شده‌اند. اسدزاده سطح جنگل‌های دست کاشت این شهرشتان را 4هزار هکتار اعلام کرد و ابراز داشت: این جنگل‌ها در مناطق لیشتر، خشاب، چهار بیشه، خیر‌آباد، دژسلیمان، دشت گز، تلخاب شیرین، امام زاده جعفر و باشت پراکنده واقع شده اند. وی بیان کرد: سطح جنگل‌های طبیعی شهرستان گچساران که در ناحیه شمال قرار دارد افزون بر 140هزار گونه‌های گیاهی که غالب جنگل‌های طبیعی گچساران بلوط و بادام تشکیل می‌دهند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیز‌ داری گچساران افزود: عمده‌ترین فرآورده جنگلی ناحیه شمال شهرستان گچساران به مصرف ساکنان حوالی جنگل‌های این منطقه می‌رسد.
اسدزاده با اشاره به اینکه منابع طبیعی این شهرستان متعلق به عموم مردم است افزود: با مشارکت و همکاری مردم این شهرستان می‌توان منابع طبیعی خوبی داشته باشیم.
اسدزاده از مردم گچساران خواست اداره منابع طبیعی این شهرستان را برای حفاظت و صیانت از عرصه‌های خدادادی منابع طبیعی یاری دهند.


 
 
از زبان یک پلاک گمنام
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 
من پلاکی از فکه برگشته ام. با سابقه سالها حضور در زیر خاک. با عطر و بوی بهشت . آغشته به خون. شاهد دیدن بال ملایک. شب نشین کانالها! همنشین انتظار. خاک مرا دربرگرفت. خاک مرا رویید. خاک لبهایم را بوسید.
خاک تنم را پوشید. لاله ای سرخ جوانه زد. من از امتداد غربت غرب می آیم. با شانه های صبور خاک گرفته خاک جنوب و نگاهی که پی جوی مادری دل نگران است. کانالهای غریب را غریبانه جسته ام. سنگرهای آبی بی آلایش همدمم بوده اند. شبهای من غریب ترین شبهای شام غریبانند. هفت آسمان از من دور نبوده اند. من فدای فکه ام. شهره گمنامی. خوابیده در شیارها! بی هیچ سایبانی! دلم از مرز بهشت می آید. گمنامی مرا خوشتر است. در کانالها بهتر می توان نفس کشید. راه آنجا تا بهشت یک دهن ناله است. شیارها را خوب می شناسم. شبهای تنهایی را لمس کرده ام ودرد غربت را خوب می فهمم. چندی در محاصره هم بوده ام. عطش را چشیده ام. مرا چند همدم بود. پیشانی بندی ـ قرآن کوچک ـ مهر نمازی ـ وصیتنامه ای ـ چفیه ای خونین! قمقمه ای تهی از آب و مشتی استخوان که هر صبح به رکوع پهلویی شکسته اند و هر شام به سجود گلویی پاره پاره! آنجا فرشته ها هم بودند. آسمان سینه به سینه زمین بود.

در شبهای من مهتاب بود و ستاره. چهره ها نورانی بود و نسیم با من به گفت وگو بود. پیشانی بند را فرشته ها می بوییدند. قرآن کوچک را چهره های نورانی می خواندند. مهرنماز را ماه برد و وصیتنامه ام را زمین در خویش جایی داد. اما کماکان می درخشد. آسمان به رنگ چفیه ام رشک می برد. دریا در قمقمه ام جا نمی گیرد. مرا روزی گردن آویز شجاعی بود. گردنی شمشادگونه. قامتی بر خاک افتاد و قناسه ای مرا به بهشت رساند. گامها آمدند و رفتند. نسیمها وزیدند. اما من در خاک رها بودم. هر غروب دلتنگی هایم را با فرشته ها قسمت می کردم و غریبی عادت شیرین من شد. طوفان می وزید. اما من نمی لرزیدم. باران می بارید اما من دریا را می جستم. عطشم را فرات فرومی نشاند. مرا سرپناهی نبود جز آسمان. شبهای دعای کمیل مرا هزار پنجره می خواند و دلهایی که به رنگ شیعه بود. چشمانی مرا منتظر بود. مادری مهربان یاد مرا واگویه می کرد. زمزمه هایش را می شنیدم. با چشمانی منتظر! غربت من بیشتر و بیشتر می شد. دلم برای مویه های پرسوز می گداخت. می خواستم کسی مرا می خواند. پیشانی بندم را به مادری می سپرد. چفیه ام را به چهره می مالید. می گریست. گرد غربت را از چهره ام می زدود. مرا آغوش مهربانی در آغوش می گرفت. خاک را به گفت وگو می نشست. دمی مویه ای سرمی داد. از غربت نی برایم می خواند. من که ماندم، مجنونم را لیلایی خواندند و دشت آواره من شد. سکوت لاله های همجوار، کانالها را پر می کرد و تماشا پی در پی دور می شد. از که باید پرسید چرا عطش جواب لبهای من است. از که باید پرسید چرا مشتی استخوان؟ از که باید پرسید پلاکهای همسفر من کجایند؟ از که باید پرسید این همه مظلومیت چرا بر خاک آرمیده است. از که باید پرسید چفیه های خونین در شلمچه چه می کنند؟ به که باید گفت: قمقمه های سوراخ هنوز در خاک غلت می خورند؟ کلاههای شکافته را فقط خورشید لبخند می نوازد. کودکی در شلمچه گله می کرد چرا دیگر خواب بابایم را نمی بینم؟ گناه از کیست؟

 
 
فرهنگ شهادت‌طلبی و نقش آن در دوران دفاع مقدس
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 
مقدمه:
تاثیر شگرف فرهنگ پربار شهادت در گستره جهان‌بینی اسلام ناب محمدی(ص) از جلوه‌های ممتاز برخوردار است. فرایند این تاثیر در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، نظامی و اقتصادی قابل مشاهده است.
یافته‌ها و دستاوردهای تاریخی از صدر اسلام تاکنون، بیانگر این واقعیت شگرف است که فرهنگ شهادت‌طلبی به عنوان کارآمدترین و مؤثرترین عنصر در پیشبرد اهداف و حفظ ارزش‌ها و مقابله با دشمنان داخلی و خارجی مطرح بوده است.
فرهنگ شهادت‌طلبی یعنی باور به خدا و معاد، اعتقاد راسخ بر درستی و بر حق بودن راه اسلام ناب محمدی(ص)،‌ایستادگی در مقابل دشمن، ایثار و فداکاری جهت حفظ ارزش‌های انقلاب و اسلام ناب،‌خستگی‌ناپذیری و اعتقاد به احدی‌الحسنیین (پیروزی یا شهادت راه خدا).
خداوند در آیات مبارک خویش می‌فرماید:
قل لن یصیبنا الا ما کتب الله لنا هو مولینا و علی الله فلیتوکل المؤمنون. قل هل تربصون بنا الا احدی الحسنیین.
بگو: هرگز به ما جز آنچه خدا برای ما مقرر داشته نمی‌رسد، او مولای ماست و مومنان باید بر خدا توکل کنند. بگو: آ‌یا برای ما جز یکی از این دو نیکی (پیروزی یا شهادت) را انتظار می‌برید؟ امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی بر این عقیده بود:
ما بندگان خدا هستیم و در راه او، سبیل او حرکت می‌کنیم و پیشروی می‌کنیم. اگر شهادت نصیب شد، سعادت است و اگر پیروزی نصیب شد، سعادت است و ملتی که با فرهنگ شهادت‌طلبی آراسته شده، شکست‌ناپذیر است.

فرهنگ شهادت‌طلبی
دفاع مقدس به عنوان سند مقاومت و مظلومیت ایرانیان در خاطره تاریخ ثبت و ضبط است. سند مقاومت از این رو که دشمن تا بن دندان مسلح به اتکای همه قدرت‌هیا مستکبر و زورگو برای محو ارزش‌های ملتی برآمده بود که مدت زیادی از پیروزی انقلاب بزرگ آنها سپری نشده بود. هنوز شرایط انقلابی و عوارض آن بر فضای ایران مستولی بوده و کشور در شرایط آمادگی سیاسی، اقتصاد و اجتماعی نبود که با تهاجم همه جانبه به کشور جنگی ناخواسته و نابرابر بر ملت ایران تحمیل شده است. مقاومت همه جانبه و رشادتهای آحاد مردم در قالب نیروهای مردمی بسیجی و حماسه‌آفرینی سپاه وجهاد و ارتش رکورد جدید از مقاومت را بر جای گذاشت.
سند مظلومیت نیز از این رو می‌باشد که این جنگ نابرابر بود و ایران نه از توان دفاعی برخوردار بود و نه بروکراسی کشور اجازه تجهیز قوا را برای یک جنگ به ما می‌داد. از طرف دیگر نیز به دلیل رعایت اخلاق و موازین انسانی اساساً ما در برنامه‌های دفاعی خود نمی‌توانستیم از شیوه‌های دشمن مانند بمباران مدارس،‌ مناطق مسکونی، بیمارستانها و رعب و وحشت مردم بهره بگیریم به نوعی دفاع مقدس سند مظلومیت ملتی بود که با دست خالی و با توکل بر خدا بر همه کفر و الحاد که در قالب ارتش بعثی نمود پیدا کرده بودند پیروز شد.
8 سال دفاع مقدس وعملیات رزمندگان اسلام با همه فراز و فرودش به خلق فرهنگی غنی منجر شد، همان تفکری که به عنوان فرهنگ پایداری از آن نام می‌برند.
فرهنگ شهادت‌طلبی به واسطه ریشه و خاستگاه‌های تاریخی خود نوعی فرهنگ دینی و ملی است و می‌تواند نسخه شفابخشی برای حفظ تمامیت ارضی کشور در مقاطع متفاوتی باشد.
این فرهنگ دارای مشخصه‌ها و ویژگیهایی است که از دیگر فرهنگها و حتی فرهنگ مقاومت و پایداری دیگر کشور متمایز و ویژه شده است. مهمترین شاخصه‌های این فرهنگ خداباوری بود همان گوهری که تمام سکنات و حرکات فرد را متوجه مبدا هستی می‌نماید.
خدامحوری موجب شد تا بر خلاف دیگر ارتش‌های جهان، رزمندگان اسلام تمام لحظات خود را متوجه خدا نمایند و بر خلاف دیگر استراتژی‌های نظامی فتح خاک را نه به عنوان یک هدف اولیه و اصلی، بلکه به عنوان یک هدف ثانویه ببینند و این موضوع در تمام تاریخ بشریت بی‌نظیر است و نمونه‌های آن را فقط می‌توان در مقاومت‌هایی سراغ داشت که از ایران اسلامی بهره گرفته‌اند.

شهادت‌طلبی و دفاع مقدس
بی‌شک دوران دفاع مقدس دارای ویژگیهای منحصر به فردی است که آنرا از سایر جنگها متمایز می‌کند، در 29 شهریور سال 1389 در پی حمله عراق به مرزهای جنوبی ایران جنگ رسماً آغاز شد.
دست پلید و ناپاک رژیم بعثی عراق به خون پاک صدها بیگناه آغشته شد و تجاوزی آغاز شد که از سوی بسیاری از کشورهای مستکبر بیگانه حمایت مادی و معنوی می‌شد. جنگی نابرابر به معنای واقعی کلمه. پیش‌بینی‌های خام اولیه بسیاری نظر به این امر داشتند که در کمتر از چند ماه کار تصرف ایران پایان خواهد یافت و رهبران متجاوز با پیروزی بر مسند قدرت نشسته و امور را بر مبنای تصرف ایران پایان خواهد یافت و رهبران متجاوز با پیروزی بر مسند قدرت نشسته و امور را بر مبنای سلایق خویش خواهند گردانید. این پیش‌بینی‌ها تا حدودی درست و عقلانی می‌نمود زیرا با کشوری که تازه انقلاب نموده و سازماندهی منظمی نداشت، گروهها و فرقه‌های گوناگون هر یک ساز خود را کوک می‌کردند فرماندهی نظامی منسجم و کارایی وجود نداشت و ... در مقابل ارتش منظم و مجهز به تمامی سلاحها تجهیزات و تکنیکهای نظامی، ... نمی‌بایست انتظار دیگری داشت. حال چرا تمامی این پیش‌بینی‌ها نادرست از آب درآمد و چه عواملی باعث شد که سرنوشت کشور ما در این نبرد نابرابر این گونه رقم بخورد. آری این عوامل همان ویژگیهای منحصر به فرد دوران دفاع مقدس ماست. یکی از بارزترین و موثرترین آنها فرهنگ شهادت‌طلبی بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. عوامل مختلفی در جنگ باعث پیروزی می‌شوند. در یک تقسیم‌بندی این عوامل را می‌توان در دو مقوله بعد سخت‌افزاری و بعد نرم‌افزاری جنگ تقسیم‌بندی نمود.

1) بعد سخت‌افزاری:
تمامی تجهیزات نظامی، اعم از نیروهای نظامی،‌ مهمات، ‌ادوات سبک و سنگین زمینی و هوایی و ... که جنبه ملموس داشته و در جنگ از آنها بهره‌گیری می‌شود بعد سخت‌افزاری جنگ می‌باشد. در این بعد مابا یک نابرابری عظیمی مواجه هستیم. چرا که دشمن ما از تمامی تجهیزات نظامی مشروع و نامشروع روز که در لابراتوارهای کشورهای پیشرفته تولید می‌شد بهره می‌برد، از کمکهای مادی بسیاری از کشورهایی که موافق نظام جمهوری اسلامی بودند بهره می‌جست و در زمینه خرید و تامین مهمات، ادوات سبک و سنگین هیچ گونه نگرانی و مشکلی نداشت. قدرت نظامی ایران وعراق از ‌آغاز جنگ در سال 1359 میلادی تا پایان جنگ در سال 1367 هیچگاه با یکدیگر یکسان نبود. حمایت تمامی کشورهای عربی بجز سوریه از رژیم بعث عراق و حمایت مالی و تسلیحاتی بسیاری از کشورهای جهان از رژیم بعث عراق،‌ تفاوت نابرابری قدرت نظامی میان دو کشور را به خوبی نمایان می‌کند. جدول زیر، نمودار قدرت نظامی دو کشور را در آغاز جنگ و در پایان جنگ نشان می‌دهد که توسط مجله معتبر اکونومیست منتشر شد.

نابرابری توازن قدرت (1359 ـ 1367) / عراق / ایران
تانکها در سال 1359 / 2700 / 1740
تانکها در سال 1367 / 4500 / 1000
هواپیماهای جنگنده در سال 1359 / 332 / 445
هواپیماهای جنگنده در سال 1367 / +500 / 65
بالگردهای جنگنده در سال 1359 / 40 / 500
بالگردهای جنگنده در سال 1367 / 150 / 60
توپخانه در سال 1359 / 1000 / +1000
توپخانه در سال 1367 / +4000 / + 1000
در حالیکه کشور ما چند صباحی از شروع جنگ نگذشته بود که تن به تحریمی ناخواسته داد. بطوری که در برخی جبهه‌ها حتی گلوله‌هایی که سربازان ما استفاده می‌کردند جیره‌بندی شد.

2) بعد نرم‌افزاری جنگ:
تجهیزات، امکانات، آموزشها و مهارتهایی که جنبه عینی و ملموس نداشته و بلکه شامل نیروها، آموزشها و انگیزه‌های غیرمادی افراد درگیر در جنگ می‌باشد، بعد نرم‌افزاری جنگ است. خود این بعد در چند زیرمجموعه قابل بررسی و مداقه می‌باشد. قسمتی از توان نظامی و دفاعی نیروهای درگیر در جنگ را شامل می‌شود و قسمتی به هدف، انگیزه و رهبری بازمی‌گردد. از نظر آموزشهای نظامی به دلیل موقعیت زمانی و استراتژیک کشور عراق و وجود روابط مناسب فیمابین با کشورهای دیگر مخصوصاً با کشور امریکا سربازان آنها جدیدترین تکنیکها را فرا گرفته و در خدمت پیروزی خود قرار داده بودند. این در حالی بود که در کشور ما به دلیل وقوع انقلاب اسلامی و نابسامانی‌های مرتبط به آن، این آموزشها برای مدتی به حالت تعویق و تعطیل درآمده بود و حتی بسیاری از فرماندهان استعفا داده یا به دلیل شرایط خاص کشور حضور نداشتند. ولی در دوران جنگ بنا به ضرورت این آموزشها احیا شد، بطوریکه قبل از اعزام نیروها به خطوط مقدم یک دوره فشرده آموزشی چند ماهه برگزار می‌شد. (البته این دوره‌ها در مقایسه با رقیب بسیار ناچیز بود).
آنچه که زمینه پیروزی سربازان اسلام در برابر ارتش کفر فراهم آورد،‌ نه تجهیزات و آموزشهای نظامی بلکه مقوله هدف،‌ انگیزه و رهبری بود.
مقایسه این ویژگی در بین سربازان اسلام و ارتش کفر نشان می‌دهد که هدف و فلسفه جنگ بین نظامیان بعثی و متجاوز متفاوت بود. آنها متجاوز بودند و قصد تسخیر کشور ما را برای ارضاء نیازهای مادی و دنیوی خود داشتند. حال آنکه سربازان ما با هدف دفاع از ‌آرمانها و ارزشهای اسلامی و حفظ میهن خویش وارد میدان کار و زار شده بودند. آنها متجاوز بودن و ما مدافع. آنها برای خودشان می‌جنگیدند و ما برای دفاع از ارزشهای خویش. مسلماً انگیزه هر گروه نیز متمایز و جدا بود. مشوق و انگیزه آنها ترفیع، پاداش و کسب امکانات مادی و دنیوی بود. حال آنکه سربازان ما جان را در طبق اخلاق نهاده بودند و به قصد رسیدن به احدی الحسنیین رشادت می‌ورزیدند. در زمینه رهبری نیز تفاوتهای مشهود بسیاری وجود داشت. صدام فرماندهی مستبد و دیکتاتور بود که همه کسانی که بر وفق مراد او کار نمی‌کردند به گونه‌ای از میدان به در می‌شدند (نمونه‌هایی از این امر را در اعدام چند تن از فرماندهان و نزدیکان وی را که به دستور خودش انجام شد، شاهد هستیم.) حال در مقابل رهبری ما به دست حضرت آیت‌ا... امام خمینی(ره) رهبری به تمام معنا رهبر بود که نه با اجبار و اجحاف، بلکه با ویژگی رهبرگونه و کاریزماتیک خاصی که داشت بر دلها حکومت می‌نمود. سربازانش نه مزدوربکله خود را همرزمان سربازان اسلام قلمداد می‌کردند. امام خمینی(ره) شخصیتی جامع در ابعاد مختلف علمی و عملی بود و یکی از کم‌نظیرترین حادثه‌های تاریخ اسلام را آفرید. از بارزترین جلوه‌های رهبری و نقش معنوی حضرت امام خمینی(ره) و تاثیر شگرف آن بر روحیه ملت و رزمندگان اسلام، هدایت و رهبری ایشان در هشت سال حماسه دفاع مقدس است. بزرگمردی که حماسه رزمش آمیخته به بالاترین مراتب عرفان، فقهش متبلور در فلسفه عملی حکومت اسلامی، و حکمتش، شالوده سیاستهای نظام اسلامی بود.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای درباره ویژگی‌های فرماندهی و رهبری حضرت امام(ره) در هدایت نیروهای رزمی و مسلح میفرماید: غیر از دوران پیامبر و دوران خلافت امیرالمومنین و مدت کوتاهی از امام مجتبی(ع)، فرمانده کل قوای عارف و حکیم و عاشق و الهی در دنیا سراغ نداریم... ما در هیچ جای دنیا، نه امروز و نه در گذشته نیروی نظامی سراغ نداریم که تحت فرماندهی انسانی معنوی و الهی و عارف و دارای رقیق‌ترین احساسات بشری و در عین حال با قاطعیت و صلابتی که هیچ فرماندهی در دنیا از آن برخوردار نیست، به حراست و دفاع از ناموس و حیات شرافتمندانه ملت در مقابل تجاوزگران بپردازد. شور و حال سلحشوری و رزمندگی، شوق به جهاد و استقامت رزمندگان و فتوحات عظیمی که در نبرد با دشمنان اسلام به دست آورده‌اند، بیشتر مرهون تاثیرات معجزه‌گون شخصیت معنوی حضرت امام(ره) در رهبری دفاع مقدس است.
یکی دیگر از ویژگیهای بارز و متفاوت بین دو گروه از نیروهای درگیر جنگ، خصلت و فرهنگ جهاد و شهادت‌طلبی است. بی‌شک این خصیصه بود که توانست ما را در برابر حملات دشمن حفظ نماید. چه عزیزانی که با دستان خالی ولی قلبی آکنده از امید به حراست از کیان مقدس کشور عزیزمان پرداختند. چه میدانهای مینی که با پاره‌های تن و از خودگذشتگی و ایثار این جان بر کفان پاک شد. آری اگر امروز در این فضا نفس می‌کشیم به مدد این فرهنگ والای عزیزان ما می‌باشد.
در دوران پیامبر اکرم نیز همین فرهنگ شهادت‌طلبی در بین مومنان و مجاهدات صدر اسلام بود که خواب را از چشمان مشرکان و کافران گرفته بود و از ‌آن مردانی پولادین، عاشق شهادت و شجاع ساخته بود و موجب رعب و هراس دشمنانشان شده بود به گونه‌ای که با وجود نفرات و تجهیزات فراوان، از مقابله با نیروهای اسلام هراس داشتند. در جنگ بدر وقتی چند تن از فرماندهان مشرکان برای شناسایی مسلمانان رفته بودند، یکی از آنان به مشرکان گفت: «شترهای یثرب، بار مرگ بر پشت دارند. آیا آنان را نمی‌بینید که چگونه دم فرو بسته و مثل افعی به خود می‌پیچند. به خدا قسم! تا به تعداد خود از شما نکشند، کشته نمی‌شوند، و اگر به آن تعداد از شما بکشند، زندگی بعد از آن برای شما چه سودی دارد؟ پس چاره‌ای بیندیشید.
پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 57 نیز مرهون دو چیز بود: یکی رهبری بی‌نظیر و پیامبرگونه حضرت امام خمینی(ره)، و دوم فرهنگ شهادت‌طلبی، که مردم انقلابی خود را بدان ‌آراسته بودند و با دست خالی به مقابله با توپ و تانک و مسلسل‌های مزدوران طاغوت می‌رفتند و از مرگ هیچ هراسی نداشتند.
اوج تجلی فرهنگ شهادت‌طلبی در هشت سال دفاع مقدس نمایان بود، چرا که جوانان با پیشانی‌بندهای یازهراء، یا ابوالفضل، یا حسین، یا مهدی و ... توانستند با کمترین ساز و برگ نظامی بر ارتش تا دندان مسلح دشمن که توسط استکبار جهانی تجهیز می‌شد، پیروز شوند و پرچم انقلاب و اسلام ناب را همچنان برافراشته نگهدارند.
یکی از فرماندهان دفاع مقدس می‌گوید:
روحیه شهادت‌طلبی رزمندگان ما زبانزد دنیا شده است؛ به طوری که جدیداً اعلام کرده است که ما با این شهادت‌طلبی رزمندگان اسلام نمی‌توانیم مقابله کنیم و کاری از دست ما ساخته نیتس.
یکی از فرماندهان عراقی هم می‌گوید: رزمندگان ایران را می‌بینم که پا می‌گذارند روی میدان‌های مین، ‌عبور می‌کنند، به ما حمله می‌کنند،‌ اما سربازان خودمان ـ سربازان عراقی ـ را می‌بینم که پوتین‌هایشان را می‌کنند، آهسته و بی‌صدا فرار می‌کنند! چطور می‌شود جنگید؟! چطور می‌شود عقب‌نشینی نکرد؟!
حال وظیفه ما در دوران کنونی چیست؟ آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که مانده‌اند باید کار زینبی کنند.
اینک بایستی با پایبندی به ارزشهای والای اسلامی و انقلابی ضمن پاسداری از حرمت خون شهیدان، زمینه احیا و گسترش فرهنگ شهادت را فراهم آوریم. زیرا استکبار جهانی همیشه و در همه حال در اندیشه پیروزی بر ما و پایمال نمودن عزت و عظمت ماست و شواهد تاریخی نشان داده است که در این راه از هر حربه‌ای که بتواند در این زمینه بهره جسته و استفاده می‌کند. شواهد نشان می‌دهد که در دوران جنگ نیز استکبار جهانی به قواعد جنگی پایبند نبوده (نمونه‌‌های آنرا با در اختیار قرار دادن سلاحهای شیمیایی در اختیار رژیم بعثی و حمله به هواپیماهای مسافربری) و سوءنیت خود را نشان داده است. جوانان ما باید هوشیار باشند و ناخواسته و ناآگاهانه قدم در راه تحقق اهداف این جهان‌خواران نگذارند.

اینانلو

منابع:
1. www.sajed.ir
2. the economist 25-19: September 1987
3. http: //www.fa.wikipedia.org
التماس دعا

 
 
آنها گذر کردند از هفت خوان آتش
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 
سلام بربچه های بی پلاک و با پلاک! سلام برپلاکهای برگشته از فکه! سلام بربچه های بی ادعایی که دیروز گفتند: روی مین ها سیاه که ما را نطلبیدند. سلام برآنانی که درمیان شعله هایی از جنس آه سوختند ونه اهل «نان» بودند ونه اهل «نام».
سلام برپاهای تاول خورده بچه های صخره های «ماووت»، سلام برمظلومیت بچه هایی که در ارتفاعات «شاخ شمیران » پاره های پیکرشان آسمانی شد، سلام برلحظه های سرخ برگ ریزان. سلام برشور شبهای قلاویزان. سلام برروزهای آتش وباروت وگلوله. سلام برشهیدان غریب چنگوله. چه مردان بزرگی بودند؛ آنان که شبانه از سیم های خاردار گذشتند؛ چه مردان سبزی بودند آنان که لحظه هایی پراز عصمت واخلاص آفریدند ونگاهشان آبروی روزهای روشن فردا بود. چه مردان بزرگی بودند آنان که جاده های عرفان را درنوردیدند ویک شبه ره صدساله پیمودند. آنان چه زیبا عطش و سنگلاخ را تجربه کردند. چه روزهای سرشار از صمیمیت وچه شبهای پراز نیایشی!
«کاش آن شبهای بی برگشت برگردند
تا شهیدان غریب دشت برگردند
کاشکی یک بار دیگر از خم کانال
ضربتی های گروه گشت برگردند».
شما هرگز فراموش نمی شوید بچه های رفته تا «شلمچه» و «مجنون» ، بچه های گردان ۵۰۵ محرم، بچه های «گریه در جشن حنابندان» دوستتان دارم. هنوز لحظه هایمان را به نامتان متبرک می کنیم. هنوز دراین کوچه ها، طنین گامهایتان جاری است و رهگذران عاشق، سرمست از جرعه زلال کلام آسمانی تان عشق وایمان ومهربانی را زمزمه می کنند. شما در روزگار قحطی عشق واخلاص،ساده وبی ادعا، شهره روزگار شدید وگامهایتان سجده گاه فرشتگان خدا شد.
صبح با نسیم نگاهتان آغاز می شد و«نی»ها با غریب نوازی شما، دلتنگی هایشان را به شانه های زخمی باد می سپردند. شما بزرگ بودید و «از اهالی امروز» و «لحن آب و زمین را چه خوب می فهمیدید». ما چقدر غبطه می خوریم که شما را نشناختیم ودرکوچه های رسیدن تا شما ماندیم:
هنگامه رفتن ما خوان اول را حتی نپیمودیم
ماندیم در غربت، آنها گذر کردند از هفت خوان آتش

 
 
رئیس امور عشایر شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 
خشکسالی موجب فروش بی رویه دام عشایری گچساران شده است

رئیس امور عشایر گچساران گفت: بروز پدیده خشکسالی در استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان گچساران موجب فروش بی رویه دام عشایر این شهرستان شده است.بهمن آزادی اظهار داشت: در حالی که عشایر در شرایط عادی و پر بارش اقدام به فروش دام خود تا این حد نمی‌کردند، ولی به دلیل بروز پدیده خشکسالی طی دو سال اخیر و کمبود شدید مراتع عشایر این شهرستان ترجیح دادند، دام خود را به فروش برسانند. وی بیان کرد: شهرستان گچساران جزو مناطق گرم و کم آب استان محسوب می‌شود، ولی در شرایط عادی به دلیل کاهش بارندگی کافی عشایر این شهرستان آب‌های مورد نیاز دام‌های خود را از آب سطحی و حاشیه رودخانه‌ها تامین می‌کردند. رئیس امور عشایر شهرستان گچساران گفت: به دلیل بروز پدیده خشکسالی طی سال‌های اخیر در استان کهگیلویه و بویر احمد و گچساران تمام آب‌های سطحی و رودخانه‌ها موجود در مناطق عشایری این شهرستان خشک شده و عشایر این شهرستان با مشکل کمبود جدی آب مواجه هستند. وی عنوان کرد: قبل از بروز پدیده خشکسالی یک تانکر آب برای20 روز هر خانوار عشایری این شهرستان کافی بود در حالی که این میزان هم اکنون بیش از پنج روز جوابگو نیست.
آزادی ابراز داشت: عشایر شهرستان گچساران ترجیح دادند که تا هنگام بارش اولین باران و رفع مشکل کم آبی همچنان در ییلاق بمانند. رئیس امور عشایر شهرستان گچساران گفت: این اداره به عشایر از اول مرداه ماه تا کنون 300 تن خوراک دام کنسانتره و جو خریداری و بین عشایر این شهرستان توزیع کرده است. آزادی ،آبرسانی با تانکر به عشایر، احداث منابع ذخیره آب و ذخیره کردن آب شرب و بهداشتی، تهیه و توزیع علوفه یارانه‌ای و بازگشایی جاده عشایری را از مهم‌ترین برنامه‌های خود عنوان کرد. عشایر کوچنده قریب بر 2 هزار خانوار و با جمعیتی بالغ بر 12 هزار نفر به مدت هفت ماه از سال را در شهرستان گچساران سپری می‌کنند.


 
 
در نشست پیگیری مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به گچساران عنوان شد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 
انتقاد فرماندار گچساران از کندی ساخت دانشگاه علوم پزشکی

خبرگزاری فارس: فرماندار گچساران از روند اجرایی برخی از پروژه‌های عمرانی و احداث دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان انتقاد کرد.به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، منوچهر حبیبی صبح امروز در نشست پیگیری مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به شهرستان اظهار داشت: روند اجرایی برخی از پروژه‌های عمرانی و دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان نیمه فعال است و به کندی پیش می‌رود. فرماندار گچساران در این جلسه تسریع در روند اجرایی پروژه‌های در دست اقدام دانشگاه علوم پزشکی و پروژه‌های نیمه‌فعال این شهرستان را مورد تاکید قرار داد. وی بیان داشت: پروژه‌های سفر هیئت دولت به کارگاه‌های عمرانی تبدیل شده و به همین دلیل تلاش و جدیت مسئولان اجرایی این شهرستان موجب می‌شود خدمات ارزنده دولت در منطقه نمود بیشتری پیدا کند. حبیبی با بیان اینکه مصوبات هیئت دولت این شهرستان را متحول کرده است، ادامه داد: ضروری است که تلاش متولیان امر برای اجرای پروژه‌های عمرانی شهرستان گچساران افزایش یابد تا روند اجرای این پروژه‌ها سرعت گیرد. وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین ره‌آورد سفر هیئت دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران رفع محرومیت است، ابراز داشت: اولویت نخست مدیران اجرایی شهرستان جذب سرمایه‌گذاران است و لازم است که بستر برای تامین زیرساخت‌ها فراهم شود و در این زمینه تلاش بیشتری شود. فرماندار گچساران عنوان داشت: در صورتی که سرمایه‌گذاران بومی و غیربومی تشویق شوند، معضل بیکاری که دغدغه اصلی همه مسئولان اجرایی استان و شهرستان گچساران است تا حد قابل ملاحظه‌ای در این شهرستان برطرف می‌شود. در این نشست مسولان اجرایی شهرستان گچساران روند اجرایی پروژه‌های ادارات خود را تشریح کردند.


 
 
رئیس اداره ارشاد گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 

 هزار سی‌دی‌ غیرمجاز در سال جاری در گچساران کشف شد

رئیس اداره ارشاد گچساران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 10 هزار و 699 حلقه سی‌دی غیرمجاز در این شهرستان توسط نیروی انتظامی با همکاری این اداره کشف شد.سیدزمان علی‌پور امروز در گفتگو ی اظهار داشت: خرید سی‌دی‌های غیرمجاز دارای اثرات مخرب فرهنگی و روانی متعددی است و لطمات جبران ناپزیری به صنعت فیلم‌سازی کشور وارد می‌کند. وی بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 10 هزار و 699 حلقه سی‌دی غیرمجاز در این شهرستان توسط نیرو انتظامی کشف و ضبط و از سوی این اداره مورد بازبینی قرار گرفت. رئیس اداره ارشاد گچساران ادامه داد: از این تعداد سی‌دی بازبینی شده 9 هزار و 318 حلقه رایت غیرمجاز و یک هزار و 381 حلقه مبتذل و مستجن بوده است. علی‌پور عنوان داشت: سی‌دی‌های بازبینی شده توسط اداره ارشاد گچساران پس از تعیین شدن غیرمجاز بودن با تشکیل پرونده برای رسیدگی و صدور حکم به دادگاه ارسال و متخلفان به تعداد سی‌دی‌های غیرمجاز کشف شده از سوی مراجع قضایی جریمه نقدی می‌شوند. وی گفت: لازم است اقشار مردم این شهرستان به خصوص جوانان از خرید سی‌دی‌های غیرمجاز که در سطح خیابان‌ها و معابر عمومی به فروش می‌رسد، خودداری کنند. رئیس اداره ارشاد گچساران ابراز داشت: تعداد سی‌دی‌های بازبینی شده توسط معاونت سمعی بصری اداره ارشاد گچساران را نیز در سال گذشته 1817 حلقه بیان کرد و اظهار داشت: میزان بازبینی سی‌دی‌های توسط این معاونت در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 هزار و880 حلقه معادل 83 درصد افزایش داشته است. علی‌پور بیان داشت: مهم‌ترین دلیل این افزایش را همکاری چشم‌گیر نیروی انتظامی گچساران با این اداره عنوان کرد.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون سه گیم نت متخلف در سطح شهرستان شناسایی و پلمپ و دو فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی نیز از سوی نیروی انتظامی شهرستان گچساران اخطار دریافت کردند. رئیس اداره ارشاد گچساران تعداد گیم نت‌های و بازی‌های رایانه‌ای در این شهرستان را 44 مورد عنوان و تصریح کرد: از این تعداد ده مورد غیرفعال شده که به زودی مجوز آنان باطل می‌شود. وی تعداد ویدیو کلوپ و کانون تبلیغاتی این شهرستان را به ترتییب 82 مورد دانست و خاطرنشان کرد: دو ویدیو کلوپ و یک کانون تبلیغاتی به دلیل غیرفعال بودن به زودی توسط نیروی انتظامی گچساران مجوز آنان باطل می‌شود.


 
 
طی 6 ماه نخست امسال در گچساران؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٧
 

 43 میلیون ریال برای کاهش خشکسالی در گچساران هزینه شده است

رئیس جهاد کشاورزی گچساران گفت: این اداره برای کاهش اثرات منفی ناشی از پدیده خشکسالی در گچساران طی شش ماه نخست امسال 43 میلیون ریال هزینه شده است. علی مرادی  اظهار داشت: اجرای 100 طرح آبیاری در مساحتی به وسعت 720هکتار، اجرای 16 طرح آبیاری قطره ای در وسعت 110 هکتار را از جمله این طرح ها عنوان کرد. وی اظهار داشت: این اداره با احداث 9 هزار متر کانال آبرسانی، احیاو مرمت 8حلقه قنات، احداث چهار ایستگاه پمپاژ، تکمیل چاه آهکی دیل و آرو توانسته تا حد قابل ملاحظه ای موجب کاهش اثرات منفی پدیده خشکسالی در این منطقه شود.
وی ابراز داشت: در حال حاضر جهاد کشاورزی گچساران برای آبیاری باغات این شهرستان چهار دستگاه تانکر سیار اجاره کرده است. رئیس جهاد کشاورزی گچساران گفت: کف شکنی 52 حلقه چاه کشاورزی، تعمیر 9 ایستگاه پمپاژ آغاز عملیات اجرایی فاز نخست ایستگاه پمپاژ ایستگاه چاه تلخ و چاه موره به مساحت 450 هکتار و اجرای 300 هکتار آبیاری نواری را از سایر اقدامات انجام شده توسط این اداره برای کاهش اثرات منفی خشکسالی در مناطق مختلف گچساران دانست. وی در پایان اظهار داشت: برای اجرای این طرح‌ها 43میلیون و 664 و ریال هزینه شده و 250 نفر در این زمینه به طور غیر مستقیم به اشتغال مشغول شدند.


 
 
رئیس مرکز فنی‌ و حرفه‌ای گچساران خبر داد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤
 

انبارداری عمومی مهم‌ترین رشته آموزشی فنی‌ و حرفه‌ای گچساران

 رئیس مرکز فنی‌ و حرفه‌ای گچساران گفت: آموزش‌های ارائه‌ شده از سوی این مرکز به افراد علاقه‌مند طبق نیاز بازار کار این شهرستان اسعلی صفری امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج گفت: هم‌اکنون 14رشته در مرکز فنی‌ و حرفه‌ای گچساران به افراد شرکت‌کننده در کلاس‌ها آموزش داده می‌شود. رئیس مرکز فنی‌حرفه‌ای گچساران بیان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون آموزش پیشرفته10رشته در این مرکز آغاز شده که از این تعداد پنچ رشته در حال آموزش و آموزش چهار رشته به پایان یافته است.
صفری ابراز داشت: مرکز فنی و ‌حرفه‌ای گچساران این آمادگی را دارد با توجه به نیاز بازار کار، صنوف، دانشگاه و جوانان جویای کار این شهرستان اقدام به برگزاری کلاس آموزشی در رشته‌های مورد نیاز کند. وی عنوان کرد: طبق بررسی‌های انجام شده از ابتدای سال جاری تاکنون رشته‌های فنی که منجر به اشتغال‌زایی می‌شوند، بیش از سایر رشته‌ها مورد استقبال جوانان جویای کار و بازار کار شهرستان گچساران قرار گرفته است.
صفری با اشاره به اینکه آموزش‌های فنی و ‌حرفه‌ای نقش بسزایی در ایجاد اشتغال دارد، بیان داشت: رشته‌های فنی که منجر به اشتغال‌زایی می‌شود، بیش از سایر رشته‌ها مورد استقبال بازار کار است. رئیس مرکز فنی و ‌حرفه‌ای افزود: با توجه به صنعتی بودن شهرستان گچساران و همجواری آن با مناطق صنعتی، آموزش برخی رشته‌های فنی از قبیل جوشکاری، لوله‌کشی گاز خانگی و تراشکاری بیشترین متقاضی را به خود اختصاص داده است. صفری گفت: به دلیل موقعیت خاص شهرستان گچساران رشته‌های پیشرفته از قبیل hysys، تحلیلگر چاه گاز و گاز مایع، تحلیل‌گر تصفیه آب و گاز و گاز مایع در بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بیشترین استقبال را داشته است.
وی عنوان کرد: برخی رشته‌ها از قبیل خیاطی ،گلدوزی در این شهرستان به بخش خصوصی واگذار شده و این اداره مسئولیتی در قبال دایر کردن کلاس‌های آموزشی این رشته ندارد.‌ صفری مهم‌ترین رشته‌ای که در این مرکز فنی‌ و حرفه‌ای این شهرستان آموزش داده می‌شود را انبارداری عمومی با رایانه حسابداری و روابط عمومی دانست.


 
 
همزمان با سراسر کشور؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤
 
نیروهای مسلح در گچساران توان رزمی خود را به نمایش گذاشتند‌

 همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، رژه نظامی یگان‌های نمونه نیروهای مسلح مستقر  در خیابان میدان امام خمینی (ره)برگزار شد.

منوچهر حبیبی امروز ظهر در مراسم رژه نیروهای مسلح شهرستان که به مناسبت هفته دفاع مقدس در میدان شهر گچساران برگزار شد، اظهار داشت: دشمنان برای ضربه زدن به کشور ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدام به شعارهای تبلیغاتی منفی علیه ایران می‌کنند. فرماندار گچساران افزود: ملت ایران در دوران دفاع مقدس با تمام وجود و با دست خالی از آب و خاک خود دفاع کردند و یک وجب از خاک کشور خود را به دشمن ندادند. وی ابراز داشت: مردم استان کهگلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران همچون سایر اقشار ملت ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس حضور چشمگیری در جبهه‌های جنگ داشته و بسیار موثر بودند. حبیبی عنوان داشت: رزمندگان در دوران دفاع مقدس با استفاده از خصوصیاتی همچون صبر، استقامت، ایستادگی، ایثار و شجاعت توانستند بر دشمنان پیروز شوند و رزمندگان استان کهگلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران نیز از این قاعده مستثنی نبودند. وی با بیان اینکه دفاع مقدس نشان داد که ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی در شرایط دشوار همیشه دارای استقامت و صبر فراوان است، بیان داشت: عزت، عظمت، سربلندی و سرافرازی کنونی کشور و ملت ایران مدیون فداکاری، از خودگذشتگی و ایثارگری رزمندگان در دوران دفاع مقدس است. فرماندار گچساران با اشاره به اینکه فرهنگ ایثار و شهادت پایدار است، تصریح کرد: ضروری است که این فرهنگ در بین اقشار مختلف جامعه نهادینه شود و الگو قرار گیرد. حبیبی دفاع مقدس را دوران عزت، عظمت، پایداری و مقاومت ملت ایران اعلام کرد و افزود: لازم است که مسئولان اجرایی استان کهگلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران به طور چشم‌گیر در برنامه‌های این هفته شرکت کنند و برنامه‌ها به نحو مطلوب برگزار شود. وی خاطرنشان کرد: هفته دفاع مقدس مختص به عده و یا گروه خاصی نیست بلکه متعلق به تمام آحاد ملت ایران است و گرامی داشتن آن نیز وظیفه تمام افراد است. در پایان این مراسم رژه نیروهای مسلح برگزار شد و جمعی از مدیران اجرایی شهرستان با قشرهای مختلف حضور چشم‌گیر داشتند.