اخبار گچساران

گچساران در یک نگاه
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٧
 

نگاهی به جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان گچساران

استان کهگیلویه و بویر احمد به واسطه قرار گرفتن در بین استان های خوزستان ،فارس، اصفهان، چهار محال و بختیاری و بوشهر که هر کدام از این استانها دارای سابقه دیرپایی  در فرهنگ و تمدن ایران زمین هستند. از موقعیت ویژه ای برخورداراست. از آن میان شهرستان گچساران به دلیل قرار گرفتن در بین دو منطقه فرهنگی خوزستان و فارس و ایفای نقش پل ارتباطی بین این دو منطقه بسیار حایز اهمیت است و مطالعات باستان شناسی در این منطقه خواهد توانست بسیاری  از نکات مبهم آن را روشن سازد. در یک نگاه کلی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان گچساران به سه دسته تقسیم می شود:

1-   آثار دوره پیش از تاریخ

2-   آثار دوره تاریخی

3-   آثار دوره اسلامی

جاذبه های طبیعی

از استان فارس که وارد حوزه گچساران می شوی، منطقه ای از غرب رودخانه شیو باستان و پل تاریخی پرین (پریم) آغاز می شود و در جهت غرب امتداد می یابد که در پناه کوه های با شکوه و سر به فلک کشیده عنا ، دلو، قلات و  کوه های اسطوره ای و شاهنامه ای الورز با اشکفت شاه معروفش قرار دارد . این چشم انداز طبیعی که در یک برش شرقی- غربی تا کهگیلویه (آرند  چرام)  ادامه دارد به تحقیق زیباترین برش طبیعی- تاریخی استان کهگیلویه و بویر  احمد است .منطقه باشت و باوی مانند بهشتی سر نهاده بر دامان کوه بزرگ خامی، هر صاحب ذوقی را به  شگفتی وا می دارد. این بهشت از شهر باستانی باشت آغاز می شود و در مسیر جاده باشت- دهدشت ادامه می یابد. دو سوی این جاده تا انتهای حوزه استحفاظی باشت که روستای تاریخی شاه بهرام است زیباترین جلوه های طبیعی را داراست.منطقه رودخانه رونه واقع در دامنه های شمالی کوه خامی ، یکی از جاذبه های شگفت باوی است که از دیر باز تفرجگاه مهمی به شمار می رفته است. در صورت سرمایه گذاری بیشتر از طرف سازمان،  این منطقه می تواند موقعیت مناسبی در جذب گردشگر باشد. قلمروی جغرافیایی روستاهای تاریخی دولیاری، نارگ موسی، شیخ جلیل و شاه بهرام از دیگر جاذبه های طبیعی منطقه باشت و باوی است .از این میان ،روستای تاریخی شاه بهرام که به دو منطقه گرمسیر و سردسیر تقسیم می شود از تنوع جاذبه های بیشتری برخوردار است.در دامنه ها ی خامی و در کنار روستای تاریخی شاه بهرام، دو روستای  فتح ونیم دور واقع شده اند که از جهت داشتن انبوه ترین باغ های انگور روزگاری در سرتاسر جنوب بی نظیر بوده اند. از دو راهی باشت به گچساران ، در فاصله دو و نیم کیلومتری منطقه زیبا و دیدنی شلال دون واقع شده است که به ویژه در فصل بهار، رستاخیزی از شور و شوق در آنجا به پاست. این منطقه با توجه به اینکه در دو سوی جاده شیراز – اهواز واقع شده قابل دسترسی برای همگان است که دارای موقعیتی ممتاز و دیدنی است. پس از شلال دون و خان احمد منطقه زیبای پشتکوه واقع شده که چشم انداز های طبیعی – تاریخی خود را داراست .توسعه باغداری مدرن در این منطقه در سطح شهرستان جایگاه ویژه ای دارد . از منطقه خان احمد تا پل خیرآباد با تپه ماهورهای با شکوه خود، تنوع دلنوازی در طبیعت و چشم انداز منطقه ایجاد کرده است. چنان که در یک تعبیر زیبای هنری گویی از دستگاه شور وارد ماهور وهمایون می شوی.

حد فاصل روستای میشان در مرز استان فارس تا روستا و چشم اندازطبیعی – تاریخی دژ سلیمان در گچساران ، منطقه و روستاهای چم شیر، باباکلان و آبشیرین قرار دارد که زیستگاه ترکان غیور وبی آلایش و صمیمی قشقایی است. ترکانی که شکوه و شکست ایل قشقایی را توأمان در حیات خود بر روی زین اسبان خویش حمل می کنند .

سهم بانوان قشقایی در صنایع دستی استان غیر قابل انکار است . قالی و قالیچه و فرش گلیم و گلیم های قشقایی با نقش های خیال انگیز از رویای ایلی پر فراز ونشیب جایگاه ویژه ای در صنایع دستی دارد . شایسته یادآوری است  که مانند بسیاری از مناطق تاریخی، ساکنان قشقایی در حاشیه رود بزرگ زهره آرام گرفته اند .

در هقت کیلومتری جاده گچساران به چرام تنگ زیبای دیل و طبیعت شگفت انگیز روستای گناوه واقع شده که از طرف میراث فرهنگی و گردشگری استان  نامزد سرمایه گذاری جهت جذب گردشگر شده است . قلات گناوه در سفر دوم ریاست محترم  جمهوری به عنوان منطقه نمونه گردشگری تعیین شده و کار سامان دهی گردشگری روستا با عقد قرارداد در حال شروع می باشد .

در فاصله روستای مارین تا امامزاده سید جمال الدین (ع)، روستاهای آرو، اسپر، شامبراکان و نازمکان و رودبال واقع شده اندکه با شکوفه های سحر انگیز بادام های وحشی خود و نرگس زارهای پراکنده در دامنه های تپه ماهورها حکایتی از راز ورمز یک زندگی عاشقانه را در خود رقم زده است .

در دو سوی جاده گچساران – بهبهان در 30 کیلومتری گچساران، دشت وسیع لیشتر با همه جاذبه های خاص خود از جمله گنبد تاریخی لیشتر (سلجوقی) قرار دارد . منطقه خیرآباد در کنار رود خانه خیرآباد و آثار تاریخی ازجمله پل دوره ساسانی، پل خیری و محمد خان و چهار طاقی (آتشگاه) نیز از جمله جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری شهرستان است.

از گچساران به سوی دیلم و گناوه از راه جاده پازنان، جادویی ترین تپه ماهورهای جنوب وجود دارد که تا دریا امتداد می یابد . این مناظر طبیعی به تحقیق در سراسر ایران بی نظیر است .آستان مبارک امامزاده بی بی حکیمه خاتون (س) فرزند امام موسی کاظم (ع) ،در همین مسیر از جاذبه های گردشگری و زیارتی مهم جنوب و کشورهای حوزه ی خلیج فارس به شمار می رود. از دیگر مناطق گردشگر پذیر در شهرستان گچساران ،می توان به تنگ گنجگون در کنار روستای جهاد آباد نارک نام برد که از روستای امامزاده جعفر قابل دسترسی می باشد . امامزاده اسماعیل (ع ) در غرب شهر گچساران و به فاصله ی 5 کیلومتری آن و آبشار فصلی و بقعه ی امامزاده سید محمد (ع) در 10 کیلومتری جنوب شهر دوگنبدان در روستای پشه کان ، نیز از جاذبه های دیدنی گچساران است .

وجه نامگذاری گچساران و دوگنبدان

برای نامگذاری شهرستان گچساران با مرکزیت  دوگنبدان باید به  سه علت توجه کرد . گچساران نامی است جدید بر منطقه ی خاصی از این شهرستان که بعد ها به صورت عام بر کل شهرستان اطلاق گردید. این نام که گویا پیشتر    گچ کوراوغلی بوده است ، با رونق نفت در منطقه مطرح شده که بعد ها به گچساران تغییر یافته است . اما در خصوص نام مرکز شهرستان یعنی دوگنبدان ، باید گفت دو دیدگاه وجود دارد:

بر بنیاد یکی از این دو دیدگاه ، این نام به علت وجود دو مسجد در شهر بوده است اما درست تر ، این است که این نام را با تکیه بر واژه ی      " گنبذ " و حمل آن بر آتشگاه ، بر دو آتشگاه مثل چهار طاقی خیر آباد و ملغان یا خان احمد انتخاب کرده باشند . بنابراین ،  بنیاد دیدگاه اول نام ، نامی اسلامی و احتمالاً صفوی اسلامی و بر اساس دیدگاه دوم نامی ساسانی است. اما زیباتر از همه ی این وجوه ، وجه اسطوره ای این نام است در شاهنامه قلعه و دژی است به نام  " دژگنبدان " که در زمان گشتاسب ، این پادشاه فرزند خود اسفندیار را برای آسودن از زحمت او در این دژ به بند می کشد و بر بنیاد باورهای بومی   خرابه های دژی بر فراز کوه شهروی پشه کان (پشنگان) گچساران خرابه های این دژ است.

صنایع دستی شهرستان گچساران

شهرستان گچساران از قدیم الایام (قبل از کشف نفت) به دلیل وجود بافت عشایری و سکونت اقوام گوناگون قابلیت خاصی در زمینه صنایع دستی داشته است .

ایل های باوی ، قشقایی و بویر احمدی ساکن گچساران هر کدام در گونه های خاص هنری و صنایع دستی صاحب سبک و اعتبار بوده اند قبل از این اقوام، ساکنان اولیه گچساران در هنر هایی همچون سفال سازی ، تولید وسایل فلزی و ابزار تهیه شده از چوب و سنگ مهارت داشته اند که اشیا کشف شده در مناطق باستانی شهرستان گواه این مدعا می باشد.

اقوام لر و ترک ساکن در شهرستان گچساران، در بافت انواع قالی ، گلیم، گبه ، وسایل کوچ و... صاحب سبک اند و قالی و قالیچه های آنان در بازارهای شیراز و اصفهان و سایر شهرهای کشور خریداران و مشتریان خاص خود را دارد .این اقوام افزون بر صدور این کالاها برای رفع نیاز های خود نیز تلاش و تولید می کنند.


 
 
رئیس اداره برق شهرستان گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٧
 

90 درصد کابل‌های برق گچساران فرسوده است.

رئیس اداره برق شهرستان گچساران گفت: 90درصد کابل‌های برق گچساران فرسوده است که اداره برق برای تعمیر و بازسازی شبکه‌های فرسوده با کمبود اعتبار مواجه است.جمال معتمدی  گفت: مهم‌ترین عامل فرسودگی شبکه‌های برق این شهرستان وجود گازهای ترش است. وی با بیان اینکه دو درصد از سهم نفت شهرستان نیز به بازسازی این شبکه‌ها اختصاص یافته ولی با این وجود تاکنون هیچ اعتباری برای این شرکت در نظر گرفته نشده است. وی بیان کرد: بیش از 90 درصد شبکه‌های توزیع برق در سطح شهرستان گچساران به دلیل عمر طولانی شبکه‌ها و وجود گازهای موجود فرسوده شده که به دلیل حجم بالای کار بودجه شرکت برق جوابگوی رفع این مشکل نیست. معتمدی ابراز داشت: لازم است مسؤلان اجرایی شهرستان گچساران از منابع شهرستانی بودجه‌ای را برای اصلاح شبکه‌های فرسوده برق اختصاص دهند. وی عنوان کرد: اداره برق شهرستان با اجرای طرح ساماندهی کابل‌های خودنگهدارنده توانست تا حد زیادی مشکل فرسودگی شبکه‌های مناطق روستایی و بافت‌های قدیمی این شهرستان را برطرف کند. معتمدی اظهار داشت: هرچند که در صورت عادی بودن عمر کابل‌ها برق مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند ولی به دلیل نشت گاز لازم است تمام کابل‌های فرسوده این شهرستان تعویض شود. وی با اشاره به اینکه بار مصرفی ترانسفورماتورهای موجود در بافت فرسوده شهرستان گچساران بالاست، عنوان کرد: این امر موجب بروز مشکلات متعددی از قبیل سوختگی ترانسفورماتورها و سیم‌های برق به ویژه در هنگام بارندگی می‌شود. معتمدی تنگ بودن کوچه‌های بافت فرسوده این شهرستان و نبود حریم مشخص را از مهم‌ترین مشکلات موجود بر سر راه نصب ترانسفورماتورها در بافت فرسوده این شهرستان برشمرد.


 
 
خبر خبر خبر
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢۳
 
رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران:
نفت گچساران در به کارگیری نیروها سلیقه‌ای عمل می‌کند

 رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران گفت: نحوه به کارگیری نیرو در شرکت نفت شهرستان گچساران بر اساس روابط سلیقه‌ای و غیرقانونی است.ولی‌الله عنبری امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: با وجود هشدارهای مکرر و مکاتبه‌های متعدد اداره کار شهرستان به مسئولان ارشد شرکت نفت برای قانونمند کردن نحوه جذب نیرو در آن شرکت، مسئولان شرکت نفت گچساران اقدام به به‌کارگیری خودسرانه افراد زیادی کرده که همه آنان بدون هماهنگی با این اداره بوده است.
وی بیان داشت: برخی نیروهای به کارگرفته شده در شرکت نفت گچساران فرزندان مسئولان این شرکت هستند و عده دیگر نیز بر اساس سفارش‌های برخی نمایندگان غیر بومی و مسئولان مختلف در این شرکت به‌کارگرفته شدند. عنبری ابراز داشت: اسناد و مدارک آن نیز در اداره کار گچساران موجود است و مکاتبات انجام شده با مسئولان ذیربط در زمینه رسیدگی، پیگیری و پاسخگویی به شکایت‌ها موجود است اما متاسفانه اقدام موثری از سوی متولیان امر انجام نشده است. رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران گفت: نحوه به‌کارگیری نیرو در شرکت نفت شهرستان گچساران بر اساس روابط سلیقه‌ای، غیرقانونی و سفارش برخی از نمایندگان مجلس سایر استان‌ها، مدیران اجرایی و مسئولان این شرکت بوده است. وی عنوان کرد: طبق قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی در زمینه درخواست نیرو از مراکز اشتغال و اعلام ردیف خالی استخدام توسط شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی متعدد در مورد جذب نیروی کارگری مشمول قانون کار می‌بایست از طریق ادارات کار و نهادهای متولی منصوب و با نظارت کار و امور اجتماعی در آن شهرستان‌ها انجام شود. عنبری اظهار داشت: نهادهای مختلف اجرایی در هر استان از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران، اداره کار را به عنوان پاسخگوی اشتغال مردم معرفی کردند و این اداره می‌بایست خواستگاه شکایت‌ها و اعتراض‌های مردم باشد در حالی که به‌کارگیری نیرو در شرکت نفت گچساران سرخود و سلیقه‌ای و بدون نظارت صحیح قانونی انجام شده است. رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران گفت: اداره کار گچساران در راستای اجرای وظایف قانون و پاسخگو بودن به مردم در صورت تک‌روی و سلیقه‌ای عمل کردن مسئولان شرکت نفت گچساران اسامی افراد جذب شده در این شرکت و واسطه‌های غیرقانونی مربوطه را در جراید و نشریات عمومی اعلام خواهد کرد.
عنبری افزود: ضروری است که مسئولان شرکت نفت گچساران از این گونه اقدامات خودسرانه به‌طور جدی خوداری کنند تا زمینه اعتراضات مردمی را به همراه نداشته باشد. وی بیان کرد: افراد زیادی در سال جاری از شهرهای مختلف کشور از جمله توسیرکان، شیراز، ممسنی ،خرمشهر، بوشهر و آبادان در شرکت نفت گچساران مشغول به‌کار شدند در حالی که استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران دارای جوانان جویای کار فراوانی است و به لحاظ نرخ بیکاری در ردیف بالاترین استان‌های کشور قرار دارد. عنبری ابراز داشت: در سال 1386 پذیرش نیرو در شرکت نفت عادلانه و بر اساس مجوز اداره کار این شهرستان انجام شد و 200 نفر در زمینه آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند که از این تعداد 170 نفر بومی شهرستان گچساران و مابقی از سایر نقاط استان و مناطق نفت‌خیز کشور بوده است. وی عنوان کرد: از مجموع 200 نفر قبول شده در این آزمون 83 نفر زیر پوشش نهادهای حمایتی بودند. عنبری اظهار داشت: برخی از مسئولان شرکت نفت گچساران به دلیل موارد غیرمقبول و با سنگ‌اندازی در مسیر شیوه جذب منطقی و عادلانه پس از گذراندن این افراد از مسیر آزمون اقدام به جذب تعداد زیادی از افراد مورد نظر خود کردند که این امر موجب شد تا 100 نفر از افراد پذیرفته شده آزمون استخدامی به‌کار گرفته نشوند و پس از گذشت هشت ماه از سال سرگردان بمانند. وی افزود: این افراد به مسئولان اجرایی کشور، استان و شهرستان برای احقاق حق خود مراجعه کرده و مشکلات متعددی به‌وجود آوردند.
عنبری بیان کرد: اداره کار گچساران همواره حامی محرومان، مستعضفان و نیازمندان و جوانان جویای کار توانمند این شهرستان است و با هرگونه تبعیض و بی‌عدالتی مقابله می‌کند. عنبری در پایان ابراز داشت: مسئولان شهرستان تلاش‌های خود را در جهت رضایت مردم مصرف کنند و رعایت قوانین و حفظ نظام که در راس همه امور قرار دارد را سرلوحه کار خود قرار دهند.

فرماندار گچساران:
طلاب حوزه‌های علمیه برای تقویت فرهنگ دینی تلاش کنند

فرماندارگچساران گفت: تلاش بیش از پیش طلاب حوزه‌های علمیه این شهرستان برای تقویت فرهنگ دینی امری ضروری است.منوچهر حبیبی در نشست با جمعی از طلاب حوزه علمیه امام صادق (ع) گچساران اظهار داشت: تا زمانی که مسجد و روحانیت در بین ملت ایران وجود داشته باشد این دو دارای پایگاه محکمی باشد انقلاب و نظام از هرآسیبی مصون خواهد ماند. وی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران به لطف الهی رهبری خردمندانه امام راحل (ره)، حمایت مردم، تلاش و کوشش حوزه‌های علمیه سراسر کشور شکل گرفت و امروزه بقا و تداوم آن نیاز به حمایت مردم و تلاش نخبگان به ویژه طلاب حوزه‌های علمیه دارد. حبیبی ابراز داشت: به برکت پیروزی انقلاب گفتمان دینی و اسلامی در کشور ایران ترویج داده شده است. وی عنوان کرد: طلاب حوزه‌های علمیه شهرستان گچساران می‌بایست همچون سایر طلاب کشور در راستای تقویت هرچه بیشتر فرهنگ دینی و اسلامی جامعه و گرایش جوانان به سمت ارزش‌های دینی گام بردارند. حبیبی اظهار داشت: امروزه ایران اسلامی در شرایط خاصی قرار گرفته و شبهات وارده به دین اسلام توسط دشمنان به طور چشم گیری افزایش یافته تا مسائل دینی و ارزشی کمرنگ جلوه دهند. فرماندار گچساران افزود: نقش حوزه‌های علمیه در ایجاد وحدت، همدلی و آگاهی بخشی به جامعه ستودنی است و می‌بایست بیش از این در این راستا تلاش کنند.

بخشدار گچساران:
روستاهای بخش مرکزی گچساران منابع طبیعی را تخریب می‌کنند

 بخشدار گچساران گفت: اهالی بخش مرکزی این شهرستان برای تهیه سوخت مورد نیاز خود اقدام به تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و درختان می‌کنند.داوود ایوبی  اظهار داشت: این امر موجب شده حاشیه روستاهای گچساران به طور محسوس از وجود درختان و بوته‌های جنگلی عاری شود در صورتی که این وضعیت ادامه یابد آینده نگران کننده‌ای در انتظار منابع طبیعی شهرستان است. وی مهم‌ترین دلایل استفاده اهالی روستاهای بخش مرکزی گچساران از منابع طبیعی برای تامین سوخت را انتشار گاز ترش و افزایش قیمت سیلندرهای 17کیلویی گاز مایع از 12هزار ریال به 20 هزار ریال اعلام کرد. ایوبی بیان کرد: شهرستان گچساران با وجود داشتن بزرگ‌ترین منابع ذخیره گاز کشور، دهستان‌های بویراحمد گرمسیری و بی بی حکیمه (س) فاقد گاز شیرین است. ایوبی در ادامه خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های زیاد تاکنون اقدامات خاصی از سوی متولیان امر برای تامین گاز خانگی این روستاها انجام نگرفته و این درحالیست که مردم تعدادی از روستاها به علت انتشار گاز ترش در محل اسکان خود دچار مشکلات تنفسی و ریوی شده‌اند. وی وجود تنها یک جایگاه گاز مایع در شهرستان گچساران را مهم‌ترین دلایل افزایش 66 درصدی قیمت سیلندرهای 17کیلویی گاز مایع در این شهرستان دانست و عنوان کرد: آن عده از روستاهای شهرستان گچساران که فاقد گاز سراسری هستند سوخت آنها به وسیله نفت سفید و سیلندر گاز مایع تأمین می‌شود. گفتنی است بخش مرکزی دارای 107 روستا است که 17 روستای این بخش دارای گاز است.

فرماندار گچساران:
رفع مشکلات بهداشتی گچساران نیازمند تلاش همگانی است

 فرماندار گچساران گفت: رفع مسائل و مشکلات متعدد بخش بهداشت و درمان این شهرستان نیازمند تلاش همگانی مردم، مسؤلان اجرایی و نهادهای دولتی.منوچهر حبیبی امروز در نشست شورای سلامت شهرستان گچساران اظهار داشت: بهداشت نیاز اولیه تمام اقشار جامعه است به طوری که اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود مردم نمی‌توانند زندگی کنند. وی بیان کرد: کار بهداشت درمان کاری دولتی نیست زیرا تمام افراد جامعه به نوعی در آن دخیل هستند. حبیبی با اشاره به اینکه تمام مردم بطور روزانه بابهداشت سروکار دارند، اعلام کرد: بحث بهداشت درمان چون ریشه در سلامت افراد جامعه دارد بسیار مهم و اساسی است. وی با بیان اینکه سلامت روحی و جسمی افراد آن جامعه بدون سلامت هیچ توسعه و پیشرفتی ممکن نخواهد کرد، گفت: بی‌توجهی به بهداشت موجب مرگ و میر افراد می‌شود به همین دلیل انجام کار بهداشتی نیازمند حساسیت دقت و مهارت زیادی است. وی اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری‌های واگیردار به ویژه آنفلوانزای نوع A ضروری است که مردم شهرستان گچساران مسائل بهداشتی را در اولویت کارهای روزانه خود قرار دهند زیرا درمان دشوارتر از پیشگیری است. حبیبی افزود: اقشار مختلف مردم به ویژه مسؤلان اجرایی و نهادهای دولتی با تعامل و همفکری برای مقابله با این بیماری خطرناک مشارکت داشته باشند.
وی بیان کرد: شبکه بهداشت و درمان می‌بایست با نظارت و پیگیری مستمر و معاینات دقیق در محیط‌های عمومی به ویژه مدارساز شیوع این بیماری جلوگیری کنند. حبیبی خواستار تعامل و همکاری همه‌جانبه نهادهای دولتی این شهرستان، شهرداری و آموزش و پرورش برای مقابله و ریشه کن کردن این بیماری با مرکز بهداشت این شهرستان شد. رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران نیز در این نشست گفت: با توجه به معاینات انجام گرفته از سوی این مرکز در پنج باب مدارس این شهرستان عوارض مشکوک به آنفلوانزای نوع A مشاهده شده که پس از آزمایش برای بررسی تعیین نوع آن به تهران ارسال شده است. محمدرضا محمدیان افزود: تمهیدات لازم جهت پیشگیری و درمان بیماران آنفلوانزا در این شهرستان فراهم شده است. وی عنوان کرد: این مرکز یک اتاق مخصوص برای بیماران آنفلوانزای نوع A در بیمارستان شهید رجایی این شهرستان مشخص شده که در صورت مشاهده علائم این بیماری، افراد برای مداوا و بستری ویزیت خواهند شد. محمدی اظهار داشت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک نفر در این شهرستان بیماری آنفلوآنزا نوع A در آن مشاهده شده که تحت درمان قرار گرفته است. وی در پایان تصریح کرد: در صورتی که مدارس این شهرستان مورد معاینه قرار گیرد و معاینات آنها مشوک اعلام شود این مدارس با نظر شورای سلامت تعطیل خواهد شد.

اداره گاز شهرستان گچساران:33 روستای گچساران در دولت نهم گازرسانی شد

رئیس اداره گاز شهرستان گچساران گفت: تعداد روستاهای گازکشی شده این شهرستان تا سال 1384 یازده مورد بود در حالی که در دولت نهم به 33 روستای این شهرستان گازرسانی شد.ناصر دلفریان امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون پنج کیلومتر شبکه روستایی و یک و شش دهم کیلومتر شبکه گاز رسانی شهری در این شهرستان طراحی و اجرا شد. وی بیان کرد: در سال گذشته 117 کیلومتر شبکه پلی اتیلن روستایی، 279 کیلومتر شبکه فلزی و 19 کیلومتر شبکه پلی اتیلن در این شهرستان اجرا شد. دلفریان بدون اشاره به آمار ابراز داشت: طراحی و اجرای شبکه گاز رسانی در دو بخش شهری و روستایی در این شهرستان نیازمند هزینه سنگین و میلیاردی است. وی عنوان کرد: در حال حاضر 35 کیلومتر شبکه گازرسانی فلزی و پلی اتیلن در شهرستان گچساران و شهر باشت و روستاهای اطراف طراحی شده و تا پایان آبان ماه سال جاری با مشخص شدن پیمانکار عملیات اجرایی نقاط فاقد شبکه گاز این شهرستان دارای شبکه می‌شوند. دلفریان اظهار داشت: در صورت تامین و تخصیص اعتبار تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان تا پایان سال جاری گازرسانی خواهند شد.

 

 


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۸
 
اجرای مصوبات شورای فرهنگی ضروری است

 فرماندار گچساران گفت: متولیان و نهادهای فرهنگی این شهرستان برای اجرای مصوبات پیشنهادی فرهنگ عمومی تلاش کنند.منوچهر حبیبی امروز در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان گچساران گفت: انتظار می‌رود مصوبات شورای فرهنگ این شهرستان دارای پختگی لازم باشد. وی بیان کرد: امور فرهنگی دارای ظرافت بالایی هستند و کوچکترین بی توجهی به آنها موجب بروز خسارت جبران ناپذیری در عرصه‌های فرهنگی خواهد شد. حبیبی خواستار جدی گرفته شدن مصوبات شورای فرهنگ عمومی شهرستان توسط اعضای این شهرستان شد و ابراز داشت: لازم است نشست‌های این شورا به طور منظم برگزار شود و اعضای اصلی نیز در جلسات شرکت فعال داشته باشند. وی عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی شهرستان گچساران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است به همین دلیل ضروری است بر اجرای آن نظارت دقیق و اصولی شود. حبیبی با اشاره به اینکه دغدغه مسؤلان اجرایی کشور مسائل فرهنگی است، افزود: محور سفرهای دور سوم رئیس جمهور و هیئت دولت مسائل فرهنگی است به همین دلیل می‌بایست مسئولان فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران فعالیت‌های فرهنگی بیشتری انجام دهند. وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی زمان‌بر است، گفت: در صورتی که شورای فرهنگ عمومی شهرستان گچساران خوب عمل کند تاثیرگذاری بسزایی در رفع ناهنجاری‌های اجتماعی این شهرستان خواهد داشت. در این نشست از اعضای فعال شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با اهدای لوح و جوائز تجلیل شد.


 
 
مسئول اجتماعی بهزستی شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱۸
 

میزان ازدواج‌های غیرفامیلی در گچساران افزایش داشته است.

کتایون کرمی امروز در گفتگو ی اظهار داشت: افزایش ازدواج‌های غیرفامیلی به دلیل تغییر و تحولات اجتماعی، افزایش میزان تعاملات افراد و آگاهی مردم نسبت به عوارض و بیماری‌های ژنتیکی ناشی از ازدواج‌های فامیلی بوده است.
وی بیان کرد: موقعیت اجتماعی و فرهنگی حاکم بر شهرها دارای فضای بازتری نسبت به روستاست و افراد فرصت بیشتری برای تعاملات و برخوردهای اجتماعی با یکدیگر دارند.
وی در ادامه تصریح کرد: فرصت آشنایی جوانان در مناطق شهری بیشتر از مناطق روستایی است در نتیجه میزان ازدواج‌های فامیلی در روستاها به دلیل بسته بودن محیط آنها بیش از شهرهاست. کرمی نبود تناسب سنی، سطح تحصیلات زن و مرد، نداشتن اولاد، مشکلات اقتصادی، دخالت بستگان، اعتیاد و تفاوت‌های فرهنگی را از مهم‌ترین عوامل موثر بر جدایی همسران در شهرستان گچساران اعلام کرد. وی در پایان خاطرنشان کرد: کاهش میزان مسئولیت پذیری در مردان و خشونت از سایر دلایل فروپاشی خانوادها در شهرستان گچساران هستند.


 
 
به بهانه درخشش فوتبالیست گچسارانی در تیم ملی فوتبال نوجوانان؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢
 
سوابق فوتبالی گلزن نوجوان ایران در بازی مقابل هلند
درخشش فوتبالیست گچسارانی در بازی سوم مرحله مقدماتی با گلزنی مقابل تیم ملی فوتبال هلند شادی و شعف را به میان فوتبال دوستان ایرانی به خصوص اهالی شهر گچساران به ارمغان آورد.
به گزارش خبرنگار ماگل دقیقه 25 میلاد غریبی لاله‌های نارنجی هلند را پرپر کرد. تیم ملی ایران در حساس‌ترین بازی خود در دور مقدماتی جام جهانی نوجوانان به مصاف تیم ملی هلند رفت که با گلزنی مهاجم 17 ساله خود میلاد غریبی و با کسب 3 امتیاز بازی و با اقتدار کامل توانست به مرحله دوم صعود کند.
میلاد غریبی که در محله سادات گچساران در تاریخ 1/12/1370 متولد شده، اصالتاً اهل روستای فتح است، این نوجوان ورزش حرفه‌ای را با درخشش در تیم فوتسال آموزشگاه‌های گچساران آغاز کرد، در این مسابقات میلاد غریبی با به ثمر رساندن 19 گل آقای گل مسابقات کشوری شد و تیم استان کهگیلویه و بویراحمد به مقام نائب قهرمانی کشور دست یافت.
همچنین افتخارات متعدد دیگری نیز با تیم آموزشگاه‌های گچساران و استان در سطح منطقه و کشور کسب کرد.
غریبی فوتبال باشگاهی خود را ابتدا از سال 1383 با تیم فوتبال شموشک گچساران به مربیگری جبار هاشمی آغاز کرد و پس از یک سال به عضویت تیم فوتبال نفت و گاز گچساران درآمد که در سال 1387 از طرف آقای علی دوستی مهر سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران از میان یک هزار بازیکن از گوشه و کنار ایران پس از هفت ماه اردو و تمرین‌های مختلف به عضویت نهایی تیم ملی ایران درآمد.
موفقیت و بازی‌های درخشان وی در تورنمنت‌های بین‌المللی مختلف در ابتدای سال 1388 قابل تقدیر است، میلاد غریبی در دو بازی ابتدایی جام جهانی به میدان نرفت اما در بازی سوم مرحله مقدماتی با گلزنی مقابل تیم ملی فوتبال هلند شادی و شعف را به میان فوتبال دوستان ایرانی خصوصاً اهالی شهر گچساران به ارمغان آورد.

 
 
با غلبه بر تیم هاکی کرمانشاه صورت گرفت؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢
 
نفت و گاز گچساران در فینال مسابقات هاکی کشور
تیم هاکی نفت و گاز گچساران با غلبه بر تیم هاکی کرمانشاه به فینال مسابقات هاکی کشور یافت.به گزارش مااین مسابقات که در سالن پدخندق گچساران برگزار شد، تیم هاکی نفت و گاز گچساران توانست با نتیجه پر گل 4 بر یک تیم هاکی کرمانشاه را شکست دهد و به فینال مسابقات هاکی کشور راه یابد.
تیم نفت و گاز گچساران 18 آبان در بازی پایانی مسابقات با تیم هاکی تهران بازی خواهد داشت.

 
 
سه خبر جدید
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٢
 
رئیس اداره مسکن و شهرسازی گچساران:
25 درصد مردم گچساران فاقد مسکن هستند‌
ولی کریمی‌پور امروز در گفتگو ی وضعیت بد اقتصادی و مهاجرت روستائیان به شهرها را از مهم‌ترین دلایل این امر اعلام کرد. وی بیان کرد: توسعه مسکن مهر، ایجادامکانات رفاهی برای روستائیان و جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهرستان از راهکارهای مناسب برای رفع این مشکل هستند. کریمی‌پور ابراز داشت: اداره مسکن شهرسازی شهرستان گچساران 31 پروژه در دست اجرا دارد که از این تعداد 19 مورد مربوط به تعاونی‌های مسکن مهر و مابقی نیز مربوط به بخش عمرانی است.
وی مهم‌ترین پروژه در دست اقدام این اداره را پروژه مجتع فرهنگی و هنری گچساران عنوان کرد. کریمی‌پور تعمیر و تجهیز تملک زمین و توسعه فرمانداری گچساران با اعتبار مورد نیاز 2 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی 97 درصد، احداث مجموعه فرهنگی هنری گچساران با اعتبار مورد نیاز 13 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی 97درصد، تکمیل مجتمع دوازده واحدی آپارتمانی با اعتبار مورد نیاز 4 میلیارد و 200میلیون ریال با پیشرفت فیزیکی 50 درصد، تکمیل ساختمان اداره کل امور اجتماعی شهرستان گچساران با اعتبار مورد نیاز یک میلیارد و300 میلیون ریال و پیشرفت فیزیکی 70درصد، احداث سالن تشریع اجساد دوگنبدان با اعتبار مورد نیاز یک میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی 97درصد، احداث ده دستگاه خانه سازمانی شهر دوگنبدان با اعتبار مورد نیاز یک میلیارد و 100 میلیون ریال و با پیشرفت فیزیکی 60درصد، احداث مجتمع آپارتمانی 10 واحدی باشت با اعتبار مورد نیاز 800 میلیون ریال و پیشرفت فیزیکی 90 درصد و احداث ساختمان اداره صنایع گچساران با اعتبار مورد نیاز یک میلیارد و 600 ریال با پیشرفت فیزیکی 95درصد را از دیکر پروژه‌های این شهرستان دانست. وی مهم‌ترین مشکلات اجرای پروژه‌های اداره کل مسکن شهرسازی شهرستان گچساران را شامل کمبود اعتبار و تخصیص ندادن به موقع اعتبارات برشمرد. 
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران:
ایتام گچساران برای ادامه تحصیل با مشکلات جدی مواجهند
غلام‌محمد علی‌پور امروز در گفتگو ی گفت: پس از رسیدن ایتام به سن 18 سالگی هیچ فرد نیکوکاری حاضر به حمایت مالی از آنها برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و یا مقاطع بالای تحصیلی نیست و به همین دلیل مشکلات متعددی برای ادامه تحصیل ایتام به وجود می‌آید. وی بیان کرد: دانش‌آموزان پس از سن 18 سالگی از حمایت کمیته امداد محروم می‌شوند و از چتر حمایتی این نهاد نمی‌توانند استفاده کنند در حالی که هر دانش‌آموز برای ادامه تحصیل مقطع متوسطه و یا دانشگاه نیازمند حمایت مالی است زیرا تحصیل هزینه‌بردار است. علی‌پور کمبود میزان مستمری خانوارهای افراد تحت حمایت کمیته امداد را از سایر مشکلات آنها اعلام کرد. وی ابراز داشت: دریافت مستمری به صورت هر دو ماه یک بار جوابگوی نیاز اقتصادی معیشتی افراد زیر پوشش کمیته امداد نخواهد بود. علی‌پورعنوان کرد: 314 یتیم در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد 160 نفر پسر و مابقی دختر و همگی دارای حامی هستند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: 2 هزار و 557 خانوار با جمعیتی افزون بر 6 هزار و 185نفر تحت حمایت کمیته امداد گچساران قرار دارند.
بخشدار مرکزی گچساران:
بسیجیان بدون ریا زیباترین عرصه‌های فداکاری را‌ به یادگار گذاشته‌اند.
بخشدار مرکزی گچساران گفت: بسیجیان مخلص‌ترین انسان‌هایی هستند که بدون ریا و با تأسی از مولای خویش زیباترین عرصه‌های فداکاری را در طول عمر پر برکت 30 ساله انقلاب به یادگار گذاشته‌اند.داوود ایوبی در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج بیان داشت: بسیجیان مخلص‌ترین انسان‌هایی هستند که بدون ریا و با تأسی از مولای خویش زیباترین عرصه‌های فداکاری را در طول عمر پر برکت 30 ساله انقلاب به یادگار گذاشته‌اند. وی وجود روحیه بسیجی و ایجاد نشاط روحی حاصل از آن را زنده کننده منش جهادی نامید که وجود آن همواره بزرگ‌ترین مشکلات را از پیش روی انقلاب و کشور برداشته است. بخشدار مرکزی گچساران اظهار داشت: نام‌گذاری مدارس به نام مقدس شهدای بسیجی اقدام شایسته‌ای بود که هم‌اکنون نام بلند آوازه آنها و وجود تصاویر و تمثال مبارکشان نوعی روحیه شهادت و عشق به میهن و انقلاب را در اذهان دانش‌آموزان نمودار می‌سازد. ایوبی اذعان داشت: رونق بسیج دانش‌آموزی و اهمیت دادن به آن تداوم روحیه بسیجی و ایجاد تشکیلات مربوط به آن موجب تداوم فعالیت‌های بسیجی همه دوران عمر آنها می‌شود. بخشدار مرکزی گچساران تصریح کرد: عجین کردن روح و عمل بسیجی در نهاد پاک دانش‌آموزان در همه مقاطع تحصیلی ضرورتی انکارناپذیر است که می‌بایست با یک برنامه‌ریزی سنجیده و منظم از کمرنگ شدن آن که آرزوی دیرینه دشمنان انقلاب اسلامی است، خودداری کرد. وی اظهار امیدواری کرد با غنی کردن پشتوانه علمی و تخصصی دانش‌آموزان و ایجاد خودباوری و خود اتکایی بسیج در آنها شاهد شکست ذلت بار استکبار در ناتوی فرهنگی باشیم.

 
 
مجمع روحانیون در تناقض ادعا و عملکرد :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٠
 

مجمع روحانیون مبارز پس از 20سال سکوت در برابر شبیخون فرهنگی- سیاسی دشمن و انفعال و انحلال تدریجی در برابر این جریان، نسبت به تکرار مشروطه هشدار داد!
    به دنبال اعتراض های رسانه ای نسبت به نقش پنهان «موسوی خوئینی» (عضو مرکزیت مجمع) در برخی تحرکات ساختارشکنانه و از جمله تشنجات پس از انتخابات، مجمع روحانیون با صدور بیانیه ای به دفاع از نامبرده و انتشار سوابق وی پرداخت. «مجمع» به شیوه مغالطه آمیز همیشگی، به وضعیت فعلی خود و شماری از اعضایش که «میزان» اصلی قضاوت است اشاره ای نکرد.
    مجمع در بیانیه خود موسوی خوئینی ها را به عنوان پیشقراول استکبارستیزی و رهبر فکری و معنوی! فاتحان لانه جاسوسی توصیف کرده و در عین حال با متهم کردن نظام به مذاکره محرمانه با آمریکا به دور از چشم مردم می نویسد: مجمع روحانیون مبارز فلسفه وجودی خود را پاسداری از خط امام و رمزگشایی از نیت های ناپاکی می داند که سودای تحریف مبانی جمهوری اسلامی و نادیده انگاری سیره و سنت امام راحل را دارند!!
    در بیانیه مذکور همچنین آمده است: انتظار مومنان و مطالبه تمامی دلسوزان جامعه از محضر مراجع بزرگوار تقلید و علمای بزرگوار حوزه و مشعلداران آگاهی و آزادی این است که به صراحت و قاطعیت بیشتر در برابر این حرمت شکنی ها که سرمایه های دینی و ملی را مورد تعرض و تاخت و تاز قرار داده اند، موضع بگیرند وگرنه خوف آن می رود که یک بار دیگر انقلاب اسلامی و زحمات طاقت فرسای علما، مبارزان، امام بزرگوار و ملت فداکار ایران به سرنوشت مشروطه گرفتار و عالمان آزادی خواهی همچون مدرس و شیخ فضل الله نوری یا بردار شوند و یا در کنج زندان و تبعیدگاه به شهادت برسند و تازه به دوران رسیده های مدعی، با ریاکاری و عوام فریبی راه سلطه بیگانه و استقرار مجدد استبداد را فراهم کنند.»
    ابراز نگرانی مجمع روحانیون نسبت به تکرار فاجعه مشروطه صرفا به خاطر مورد پرسش قرار گرفتن اعضای آن در حالی است که این طیف- لااقل برخی اعضای آن- به ویژه طی دهه اخیر در پروژه و زمین دشمن وارد بازی شده و مقدمات فریب مردم از سوی دشمن را فراهم کرده اند.
    موسوی خوئینی چند سال پیش به هنگامی که مانند برخی از اعضای استحاله شده جریان چپ خیال می کرد شعارهای انقلاب و خط امام کمرنگ شده، تاکید کرد که در زمان حضرت امام نیز با ولایت مطلقه فقیه مخالف بوده اما آن زمان فرصت ابراز عقیده خود را پیدا نکرده است!
    حضرت امام(ره) در سیره سیاسی خویش با هوشیاری و پیش بینی سر باز کردن نفاق تاکید کرده بود که «میزان، حال فعلی افراد است.» امام خمینی همچنین اعلام کردند که کسانی ممکن است با ظاهرسازی خود را به ایشان نزدیک کرده باشند.
    با غلبه طیف افراطی در «مجمع» و حاشیه نشینی اعضای متعهد آن، این جریان به تدریج تغییر هویت داد و در پوشش نام روحانی این جریان، عناصر ساختارشکن سیاسی پس از دوم خرداد فرصت پیدا کردند تا به هجمه آشکار علیه اسلام، انقلاب، قانون اساسی، ولایت و رهبری بپردازند به نحوی که چهره های بدنام مدعی اصلاحات اعلام کردند خمینی به موزه تاریخ خواهد رفت و ختم انقلاب را باید اعلام کرد.
    نهضت مشروطه هم که مورد استناد بیانیه نویسان مجمع قرار گرفته، زمانی به انحراف کشیده شد که روشنفکرنمایان مرتبط با سفارت انگلیس به واسطه برخی عناصر ساده یا آلوده فرصت پیدا کردند وارد عمق رهبری نهضت شوند و امثال شیخ فضل الله نوری را به سر دار بکشند. بیانیه نویسان مجمع اگر اندک مراجعه ای به مطبوعات زنجیره ای مدعی اصلاحات و سخنرانی های کسانی چون تاج زاده و... داشته باشند، خواهند فهمید که چه کسانی آشکار به تخریب و ترور شخصیت این مجتهد شهید والامقام می پرداختند.
    و نهایتا اینکه مجمع- مشخصا کسانی نظیر خاتمی- در جریان القای تقلب و آشوب های پس از انتخابات، در کنار جریان ساختارشکنی قرار گرفتند که قصد براندازی نظام اسلامی و ولایت فقیه- آرزوی برآورده نشده امثال شیخ فضل الله نوری- را داشتند. خاتمی اخیراً از سوی یک موسسه دانمارکی، نامزد دریافت جایزه مشترک با داریوش شایگان- از عناصر ضد دین و ضد انقلاب وابسته به فرح و اشرف پهلوی- شد .


 
 
رئیس اداره ارشاد گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٩
 

2 هزار حلقه سی‌دی غیرمجاز در گچساران امحا شد

رئیس اداره ارشاد گچساران گفت: از ابتدای امسال تاکنون 2 هزار و160 حلقه سی‌دی و 650 عدد نوار کاست صوتی مبتذل با هماهنگی اداره اماکن در این شهرستان امحا شد.

سیدزمان علی‌پور امروز در گفتگو ی گفت: علاوه بر این دو مرکز غیرمجاز فعالیت‌های سمعی و بصری در این شهرستان اخطار کتبی دریافت کردند و در صورت رعایت نکردن قوانین در این مغازه‌ها پلمپ خواهد شد. وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون مجوز 10 گیم‌نت این شهرستان توسط واحد سمعی بصری این اداره ابطال شده و دلیل ابطال این تعداد مجوز گیم‌نت شهرستان، ارائه نکردن خدمات به شهروندان است. وی ابراز داشت: تاکنون 35 مجوز راه‌اندازی گیم‌نت توسط سمعی و بصری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گچساران صادر شده است. علی‌پور عنوان کرد: اقدام و تلاش‌های مناسب واحدهای سمی و بصری موجب کاهش چشمگیر تخلفات سمعی و بصری در این شهرستان شده است. وی بدون اشاره به آمار گفت: در این مدت تعدادی از مراکز غیرمجاز توزیع فیلم و سی‌دی در این شهرستان شناسایی و با هماهنگی اداره اماکن در آنان پلمپ شده است


 
 
بخشدار مرکزی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦
 
تربیت‌بدنی کهگیلویه و بویر‌احمد به تعهدات خود عمل نکرده است‌.

بخشدار مرکزی گچساران گفت: اداره کل تربیت بدنی کهگیلویه و بویراحمد به تعهدات خود در مورد ساخت برخی پروژه‌های ورزشی روستایی این شهرستان عمل نکرده است.داوود ایوبی امروز در گفتگو ی اظهار داشت: این پروژه‌ها از مصوبات دور دوم سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران است. وی بیان کرد: پس از گذشت 14 ماه از این سفر تاکنون تنها کلنگ یک میدان ورزشی و یک سالن ورزشی در دو روستای شهرستان گچساران به زمین زده شده است. ایوبی اظهار داشت: این در حالی است که زمین مورد نیاز برای ساخت این پروژه‌ها ورزشی روستایی در مهر ماه سال گذشته در اختیار اداره تربیت بدنی کهگیلویه وبویر احمد قرار گرفت. وی عنوان کرد: انتظار می‌رود اداره کل تربیت بدنی کهگیلویه و بویراحمد برای اجرای این طرح‌های مهم ورزشی در اسرع وقت اقدام کند. ایوبی اظهار داشت: 39 روستای شهرستان گچساران دارای رابط ورزشی است که انتقال دهنده مسائل و مشکلات بخش ورزشی شهرستان گچساران به مسئولان اداره تربیت بدنی شهرستان هستند. بخشدارمرکزی گچساران افزود: تنها ده روستا این شهرستان دارای میدان ورزشی است که همگی آنها در سال های گذشته احداث شده است. ایوبی بیان کرد: برخی از روستاهای شهرستان گچساران دارای قابلیت‌های ویژه‌ای در بخش ورزشی هستند که در صورت بها دادن آنان می‌توانند مقام‌های مهمی برای ورزش استان کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان گچساران به ارمغان آورند.


 
 
رئیس ثبت احوال گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦
 
آمار طلاق در گچساران 10 درصد افزایش یافته است

 رئیس ثبت احوال گچساران گفت: در سال جاری 114 مورد طلاق در ثبت احوال شهرستان گچساران به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 10درصد افزایش داشته است.قدرت‌الله آریایی امروز در گفتگو ی تعداد آمار طلاق سال گذشته را 103 مورد عنوان کرد و افزود: بیکاری، اعتیاد، وضعیت نامطلوب اقتصادی، حفظ حرمت به همدیگر، توقعات بالا و عواطف و احساسات زودگذر از عوامل مهم طلاق دراین شهرستان است.
وی با بیان اینکه در 114مورد طلاق به ثبت رسیده در این اداره، 94 مورد در شهر و مابقی در روستا‌های این شهرستان است، ابراز داشت: آمار ازدواج در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل یازده درصد افزایش داشته است.
وی تعداد آمار ازدواج درسال جاری را یک هزار و 66 مورد دانست و افزود: این درحالیست که در سال گذشته 944 مورد ازدواج در ثبت احوال این شهرستان به ثبت رسیده است.
آریایی اطلاع‌رسانی و ارتقای فرهنگ ازدواج در بین جوانان را از مهم‌ترین دلایل افزایش یازده درصدی ازدواج در این شهرستان دانست.
رئیس ثبت احوال گچساران آمار ولادت و وفات شهرستان گچساران را در سال جاری به ترتیب یک هزار و 170و 280 مورد ذکر کرد و افزود: آمار وفات نسبت به سال گذشته 38 درصد کاهش یافته است.


 
 
رئیس کمیته امداد امام خمینی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦
 
2 هزار مددجوی کمیته امداد گچساران مسکن نامناسب دارند‌

 رئیس کمیته امداد امام خمینی گچساران گفت: تعداد 2 هزار و 476 نفر از افراد زیر پوشش کمیته امداد این نهاد حمایتی دارای مسکغلام‌محمد علی‌پور گفت: 6 هزار و 185 نفر زیر پوشش این نهاد هستند که از این میزان 40 درصد آنان در وضعیت نامناسب مسکن به سر می‌برند. رئیس کمیته امداد امام خمینی گچساران اظهار داشت: برای رفع مشکل مسکن مددجویان شهری گچساران مبلغ 120 میلیون ریال به صورت وام بلاعوض و 30 میلیون ریال به صورت وام قرض‌الحسنه به آنها پرداخت می‌شود. وی بیان داشت: برای رفع مشکل مسکن مددجویان روستایی این شهرستان پس از معرفی به بنیاد مسکن و تکمیل ساختمان 50 درصد اقساط وام مسکن از طرف کمیته امداد پرداخت می‌شود. علی‌پور احداث یک باب مسکن با اعتباری افزون بر 120 میلیون ریال و 32 باب مسکن در دست احداث را از مهم‌ترین فعالیت‌های عمرانی کمیته امداد گچساران در سال جاری اعلام کرد. وی احداث 18 باب مسکن ،احداث چهار باب سرویس بهداشتی، تعمیرات جزئی و کلی 77 باب مسکن و 90 مورد گازکشی را از جمله فعالیت‌های اجرایی کمیته امداد گچساران در سال گذشته برشمرد. علی‌پور تصریح کرد: برای انجام این فعالیت‌های اعتباری افزون بر 2 میلیارد و 495 میلیون ریال هزینه شده است.


 
 
رئیس اداره ارشاد گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤
 
جشنواره رضوی بزرگترین سند افتخار دینی ایران است‌
 رئیس اداره ارشاد گچساران گفت: جشنواره رضوی نماد عشق‌ورزی و ارادت ملت مؤمن و ولایت‌مدار ایران به ائمه اطهار و به ویژه امام رضا(ع) است.سیدزمان علی‌پور امروز در گفتگو ی گفت: جشنواره رضوی عاملی برای ایجاد حرکت و نشاط دینی در ابعاد مختلف است. وی با بیان اینکه جشنواره رضوی فراملی و بسیار فراگیر است، گفت: رسانه‌های ارتباط جمعی و مطبوعات محلی از عوامل مهم و تاثیرگذار در ترویج روزافزون فرهنگ رضوی بشمار می‌روند. رئیس اداره ارشاد گچساران گفت: رسانه‌ها با ساخت برنامه‌های متنوع و جذب مخاطبان تمام گروه‌های سنی می‌توانند آنها را تشنه معارف ناب رضوی کنند تا با مطالعه و تحقیق کامشان با شرینی معارف اهل بیت(ع) سیراب شود.
وی یکی از راه‌های گسترش جهانی جشنواره رضوی را برگزاری و نشست های تخصصی فرهنگی، هنری، علمی و ادبی در سطح کشورهای مسلمان دانست. علی‌پور با بیان اینکه جشنواره رضوی باید مروج مباحث دینی باشد، اظهار داشت: جشنواره رضوی ظرفیت چشم‌گیری برای ترویج مباحث علمی و سیره ناب رضوی بین ملت ایران و مردم کشورهای مسلمان دارد و لازم است از این فرصت بهره لازم را برد

 
 
فرماندار گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳
 
برخورد جدی با نانوایی‌های متخلف گچساران‌

 فرماندار گچساران خواستار برخورد جدی و اصولی با نانوایی‌های متخلف این شهرستان شد منوچهر حبیبی امروز بعد از ظهر در نشست بررسی مشکلات نانوایی‌های شهرستان گچساران با اشاره به اینکه قوانین و جرایم باید با توجه نوع جرم مشخص شود، گفت: لازم است که نظارت بر نانوایی‌های این شهرستان قوی‌تر از گذشته باشد. وی مهم‌ترین دلیل فروش غیرمجاز آرد در شهرستان گچساران را نظارت ناکافی از مرحله توزیع آرد تا مرحله پخت نان اعلام کرد. فرماندار گچساران ابراز داشت: نظارت مستمر و منظم بر نانوایی‌های این شهرستان از بروز چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری می‌کند و موجب رفع بسیاری از مشکلات کنونی می‌شود. حبیبی عامل اصلی بسیاری از تخلفات نانوایی‌های شهرستان گچساران را نظارت نکردن دستگاه‌های مسئول بر روند کار آنان است. وی اظهار داشت: مردم گچساران انتظار دارند که با نانوایی‌های متخلف این شهرستان برخورد جدی و اساسی شود. رئیس تعزیرات نان و آرد فرمانداری گچساران نیز در این نشست افزود: پنچ واحد نانوایی متخلف در سطح شهرستان گچساران شناسایی شده که از این تعداد سه واحد در شهر و مابقی در روستاها قرار دارند. سلطان علی رحمانی بیان کرد: نانوایی‌های متخلف شهرستان گچساران 7 میلیون و 763 هزار ریال جریمه نقدی شدند.
رحمانی ابراز داشت: مهم‌ترین جرایم نانوایی‌های متخلف این شهرستان شامل کم‌فروشی، تعطیلی خودسرانه، رعایت نکردن ساعت استراحت، رعایت نکردن بهداشت، مرغوب نبودن نان، خرید و فروش آرد غیرمجاز و وزن کم چانه‌ها بوده است.
وی عنوان کرد: برخورد با متخلفان، نظارت مستمر و آموزش همگانی از جمله راهکارهای رفع مشکلات نانوایی‌های این شهرستان است.
رحمانی اظهار داشت: هدف اصلی نانوایی‌های این شهرستان از تعطیلی خودسرانه و فروش آرد به قیمت آزاد، نپرداختن هزینه گاز و برق است.
وی افزود: نانوایی‌هایی که تخلفشان چندین بار تکرار شود سهمیه آرد آنها قطع یا کاهش می‌یابد.