اخبار گچساران

دو خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٤
 
برای آگاهی مدیران گچساران از مسایل روز؛
هر ماه یک کتاب در گچساران به مدیران معرفی می‌شود
فرماندار گچساران گفت: به منظور آگاهی هرچه بیشتر مدیران اجرایی این شهرستان از مسائل روز هر ماه یک کتاب در نشست شورای اداری شهرستان به آنان معرفی خواهد شد.منوچهر حبیبی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار داشت: برای ترویج فرهنگ مطالعه کتاب و کتابخوانی و ترغیب کارکنان و مسئولان به مطالعه کتاب به این نتیجه رسیدیم که مطالعه کتاب را در بین مسئولان اجرایی شهرستان ترویج کنیم.
فرماندار گچساران گفت: محتوای کتاب‌های معرفی شده به مدیران اجرایی شهرستان گچساران متناسب با شرایط روز انتخاب می‌شود. وی بیان کرد: از آنجا که کتاب جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارد و در تصمیم‌گیری‌های مهم اثر گذار خواهد بود، ضروریست که مدیران اجرایی این شهرستان بیش از پیش به فرهنگ مطالعه توجه کنند.
حبیبی مطالعه کتاب موجب افزایش میزان تجربه مدیران خواهد شد، ابراز داشت: کتاب امروزه به عنوان مظهر تفکر و اندیشه شاخه پیشرفت و توسعه جامعه بوده بنابراین می‌بایستی زمینه برای آحاد مردم به ویژه تصمیم گیرنده و مدیران فراهم شود.
حبیبی اظهار داشت: کتاب‌های معرفی شده به مدیران اجرایی این شهرستان در جلسه بعدی شورای اداری امتحان گرفته می‌شود.
رئیس اداره تعاون روستایی گچساران:
850 هزار لیتر نفت بین روستاهای گچساران توزیع شد
رئیس اداره تعاون روستایی گچساران گفت: طی سه ماه گذشته تاکنون 850 هزار لیتر نفت در بین روستایان این شهرستان توزیع شد.عبدالخالق حسینی امروز در گفتگو ی اظهار داشت: در سال جاری به دلیل بارش نزولات آسمانی ذخیره و توزیع نفت از مهرماه سال جاری آغاز شد. وی بیان کرد: در صورت بارش شدید نزولات آسمانی و بسته شدن جاده‌های سخت گذر، روستائیان این مناطق با مشکل نفت مواجه می‌شوند. حسینی ابراز داشت: 53 مخزن نفت با ظرفیت یک میلیون و 100 هزار لیتر در روستاهای این شهرستان وجود دارد که از این تعداد 38 مخزن فعال و مابقی غیرفعال است. وی عنوان کرد: از مجموع 38 مخزن نفت فعال موجود در روستاهای این شهرستان 20 مخزن در بخش باشت و مابقی در بخش مرکزی است. حسینی دلیل غیر فعال بودن پانزده مخزن نفت در این شهرستان را مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهر و کاهش جمعیت روستائیان اعلام کرد و افزود: در صورت نفت رسانی به این روستاها نفت به مدت 15 تا 20 روز در مخازن آنها وجود دارد. رئیس اداره تعاون روستایی گچساران گفت: تمام 53 مخزن نفت در شهرستان گچساران در روستاها واقع شده‌اند و از اهواز نفت این روستاها تامین می‌شود. حسینی گفت: نفت رسانی به روستاهای این شهرستان با نفتکش‌های شرکت نفت و توسط پیمانکار این شرکت انجام می‌شود.
وی مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری اداره تعاون روستایی را نفت‌رسانی به مناطق روستایی و روستاهای سخت گذر دانست و افزود: به دلیل همکاری ناحیه پخش فراوردهای شرکت نفت در سال جاری با مشکل خاصی مواجه نشدیم.
حسینی ابراز داشت: در سال گذسته 3 میلیون لیتر نفت بین روستائیان این شهرستان توزیع شد. وی عنوان کرد: تمام مخازن این شهرستان دو تا سه مرتبه در آنها نفت ریخته شده و کار نفت‌رسانی به این مخازن تا برطرف شدن نیاز روستاها به سوخت ادامه خواهد داشت. حسینی اظهار داشت: 45 هزار نفر روستایی تحت 38 مخزن فعال این شهرستان قرار دارند.

 
 
سؤالاتی که مردم گچساران خواهان پاسخ آنها هستند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱۸
 

عدم محرومیت با چه معیارهایی ؟!

 مردم گچساران بالاخره مزه عدم محرومیت را چشیدند ولی این بار مزه توسعه به کام همه تلخ شد !رفع محرومیت گچساران در شعار ،  واقعیتی انکار ناپذیر است که لازم است زوایای آن روشن شود. این مردم پرسش هایی دارند و امید وارند کسی به آنها پاسخ روشنی بدهد.

شهرگچساران از ردیف شهرهای محروم خارج شد و به جمع توسعه یافتگان پیوست . اولین پیامد این توسعه یافتگی ، افزایش صددرصدی مالیاتها بود که به یکباره از 5 درصد به 10 درصد صعود کرد ! یقیناً در پی آن هرآنچه تحت عنوان مزایای شهرهای محروم به کارکنان دولت پرداخت می شود نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد. اما براستی در گچساران چه اتفاقی افتاده که محرومیت آن رفع شده است ؟ یا به عبارت دیگر گچساران امسال با گچساران سال قبل و سالهای قبل چه تفاوتی کرده است ؟

معیارهای توسعه یافتگی چیست ؟ آیا در وضعیت معیشتی و رفاهی مردم تغییر بنیادی و اثرگذاری بوجود آمده است ؟ آیا درخصوص امکانات آموزش عالی اتفاق جدیدی افتاده است ؟آیا به لحاظ بهداشتی و درمانی،  بیمارستان یا کادر پزشکی مجرب و متخصص کاملی وجود دارد ؟ آیا وضعیت راهها و زیرساخت های شهر و روستاهای آن دستخوش تغییر اساسی شده ؟ آیا احداث کارخانه هایی که وعده آنها سالهاست داده شده ، به نتیجه رسیده و نرخ بیکاری تنزل یافته است ؟ آیا دغدغه های خانواده ها برای ازدواج و شغل جوانشان کاهش یافته است ؟ آیا در توسعه زیرساختهای ورزشی ، به نسبت جمعیت شهرستان و سالهای طولانی زیرصفر بودن ، اتفاق خیلی مهم و خوشایندی افتاده است ؟ آیا آب و هوای شهر بهاری شده و دیگر خبری از گرمای سوزان و شرجی و گردوغبار و دود کارخانه ها وجود ندارد ؟ آیا صاحب مترو و راه آهن و دانشگاه دولتی شده ایم ؟ و دهها آیای دیگر ...

یکبار دیگر این سئوال را مطرح می کنم که چه اتفاق جدیدی در گچساران افتاده است؟

اگر گچساران فعلی همان گچساران سال قبل و سالهای قبل هست ( که هست ) و یا اگر منصفانه تر بخواهیم نگاه کنیم ، تغییر چندان اثرگذاری در زندگی ، رفاه و معیشت مردم بوجود نیامده ، پس باید پرسید چرا در سالهای قبل این شهر در ردیف شهرهای محروم بود ؟ وآیا می توان مثلا شهری مثل شیراز را با گچساران مقایسه کرد وگفت این دو شهر در ردیف شهرهای برخوردار هستند؟البته هیچکس دوست ندارد به بهای محروم ماندن واز قافله توسعه دور بودن ، از دادن مالیات معاف باشد. به بیان دیگر همه علاقه مندند که حتی در رفاه نسبی باشند وبیش از این هم مالیات بپردازند.گچساران فعلی نسبت به گچساران سالهای دورتر فقط دارای یک دانشگاه آزاد است که به موازات ایجاد امکاناتی برای ادامه تحصیل برای جویندگان علم ، بار مالی بسیار سنگینی بر دوش خانواده ها گذاشته است  باری که بدلیل عدم امکان اشتغال همه افرادی که در آن تحصیل نموده اند ، از سنگینی آن کاسته نمی شود. بعلاوه ما چندین سال است که دانشگاه داریم ولی در شمار شهر های محروم بوده ایم . اینجاست که همه از خود می پرسند که امسال  چه رویداد مهمی باعث شده ، از این لیست  به در آییم ؟ لیستی که خارج شدن از آن آرزوی دیرینه  همه ماست . چند پارک و فضای سبز که مردم ، خیلی آرامش خاطری هم از حضور در آنها ندارند و یک استخر و امکانات غیراستاندارد جزیی دیگر هم از جمله موارد اختلاف گچساران امروز ودیروز است . البته شاید مسئولین محترم ، توسعه راههای روستایی و رساندن آب و برق و تلفن و نظایر آنرا هم از جمله عوامل دخیل در رفع محرومیت بدانند. شکی نیست که به برکت انقلاب دراین موارد هم خدمات ارزنده ای شده که در جای خود شایسته تقدیر است . ولی همه این ها فقط برخی چاله های ریز محرومیت را آنهم تا حدودی پرکرده ولی چاله های    بزرگ تر و اصلی که همان اشتغال و رفاه اجتماعی در جنبه های گوناگون آن است ، نه تنها پرنشده که روز به روزهم بزرگتر می شود. کسی چه می داند ، شاید به لطف  رفع محرومیت ،  هزینه های جدیدی که به کارمندان و به تبع آن به تمام افراد جامعه در این شهرستان تحمیل خواهد شد  ، بتواند این چاله های چاه گونه را پر کند !  این مردم خیلی نجیب ، صبور و دارای سعه صدر هستند . آنان را دریابید .

 


 
 
فرماندار گچساران اعلام کرد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱۸
 

معارضات اجتماعی مشکل اجرایی طرح های عمرانی روستاهای گچساران است‌

فرماندار گچساران گفت: مهم ترین مشکل اجرای طرح‌های عمرانی در روستاهای این شهرستان معارضات اجتماعی است.منوچهر حبیبی امروز در نشست با دهیاران شهرستان گچساران اظهار داشت: 70 درصد از جمعیت شهرستان گچساران شامل بافت شهری و 30 درصد بافت روستایی است به همین دلیل مناطق روستایی دارای اهمیت ویژه ای هستند. وی بیان کرد: ضروری است دهیاران شهرستان گچساران برای برگزاری مطلوب برنامه‌های ایام محرم و دهه فجر برنامه ریزی کنند و محور برنامه‌های خود را کارهای فرهنگی قرار دهند. حبیبی از دهیاران شهرستان گچساران خواست برای رفع مسائل و مشکلات روستاهای این شهرستان اقدام کنند. وی ابراز داشت: 40 درصد از اعتبارات عمرانی گچساران در روستاهای این شهرستان هزینه می‌شود ضروری است که استفاده بهینه از این اعتبارات شود. حبیبی عنوان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون کارهای خوبی برای توسعه پیشرفت شهرستان گچساران انجام شده و انتظار می‌رود که تمام مشکلات موجود بر سر راه اجرای پروژه‌های عمرانی این شهرستان برطرف شود. بخشدار گچساران نیز در این نشست گفت: مدتی است در روند اجرای پروژهای عمرانی این شهرستان وقفه ایجاد شد همین امر موجب کاهش اعتبارات عمرانی این شهرستان شد. داوود ایوبی افزود: انتظار می‌رود که با تلاش روز افزون متولیان امر پروژه‌های عمرانی شهرستان گچساران به زودی افتتاح شود. وی روند اجرای پروژه‌های آبرسانی به روستاهای شهرستان گچساران را مطلوب اعلام کرد و گفت: مشکل آب آشامیدنی تمام روستاهای این شهرستان تا دهه فجر امسال مرتفع می‌شود. ایوبی بیان کرد: از آنجا که دور سوم سفرهای هیئت دولت رویکرد فرهنگی دارد، لازم است دهیاران مشکلات فرهنگی روستاهای این شهرستان را شناسایی و برای مصوب شدن در سفرهای استانی به بخشداری اعلام کنند.


 
 
رئیس اداره برق گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱۸
 

مصرف برق غیرمجاز در گچساران کاهش یافته است

رئیس اداره برق گچساران گفت: مصرف برق غیرمجاز در شهرستان گچساران به ویژه در روستاها کاهش یافته است.جمال معتمدی امروز در گفتگو ی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون برق غیرمجاز در سطح شهر و روستاهای این شهرستان وضعیت نامطلوبی داشته داشته که با تلاش و همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی این شهرستان وضعیت در سطح شهر تا حد قابل توجهی از نظر غیر مجاز بودن کاهش یافته است. وی تعداد انشعابات غیرمجاز برق در ابتدای سال جاری در شهرستان گچساران را 3 هزار انشعاب عنوان کرد و افزود: از این تعداد 50 درصد معادل یک هزار و 500 انشعاب در سطح شهرستان جمع آوری و به انشعاب دائم تبدیل شده است.
معتمدی با اشاره به 29 درصدی میزان تلفات برق در شهرستان گچساران ابراز داشت: بیشترین تلفات برق در استان کهگیلویه و بویراحمد مربوط به برق شهرستان گچساران است. وی عنوان کرد: بیشترین تلفات برق مربوط به فرسودگی شبکه‌های توزیع برق و سرقت شبکه‌های برق است. معتمدی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون دو نفر به علت رعایت نکردن و استفاده از برق غیر مجاز جان خود را از دست دادند.
رئیس اداره برق استفاده کنندگان از انشعاب غیرمجاز برق در این شهرستان شامل سه گروه بیان کرد: این گروه‌ها شامل افرادی هستند که شبکه دارند ولی انشعاب دائم ندارند، دسته دوم افرادی هستند شبکه و انشعاب دائم ندارند و دسته سوم افرادی هستند که شبکه و انشعاب دائم دارند. وی فرهنگ‌سازی برای خانواده‌ها، استفاده از لامپ‌های کم مصرف و همکاری ادارات و دستگاه‌های اجرایی را از مهم‌ترین فاکتورهای مهم در زمینه الگوی صحیح مصرف برق دانست.


 
 
در اعتراض به استخدام صورت گرفت؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٠
 
تجمع تعدادی از افراد جویای کار در شرکت نفت گچساران

خبرگزاری فارس: بیش از 300 نفر از جوانان بیکار شهرستان گچساران در اعتراض به نحوه پذیرش نیرو، در شرکت نفت گچساران تجمع کردند.به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، تعدادی از جوانان تحصیلکرده و جویای کار گچساران با در دست داشتن نامه نماینده مردم گچساران و باشت به مدیر عامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گچساران در شرکت نفت گچساران تجمع کردند. در این نامه آمده است: مدتی است واحدهای مختلف شرکت نفت گچساران نسبت به جذب نیرو اقدام کرده‌اند، آن تعدادی که بر اساس ضوابط پذیرش شده‌اند، قابل تقدیر است. در ادامه این نامه که یک نسخه آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته، آمده است: تعدادی زیادی از جذب شدگان فرزندان، دوستان و بستگان مدیران نفت و یا نیروهای غیربومی هستند که با مکاتبه و سفارش افراد خاصی پذیرش شده‌اند و به دلیل این عملکرد ناصحیح فعلا فضا در شهرستان گچساران ملتهب و شدیدا بر مسئولان استان و شهرستان فشار وارد می‌شود.
در پایان این نامه عنوان شده است: و بدین وسیله این افراد به حضورتان معرفی می‌شوند تا مانند بقیه جذب شدگان توسط واحدهای شرکت نفت گچساران، جذب شوند. عده‌ای از جوانان بیکار شهرستان گچساران در مورد عملکرد شرکت نفت درباره جذب نیرو در این شرکت ابراز نارضایتی کردند و از مسئولان خواستند به طور جدی در خصوص این معضل برنامه‌ریزی کنند. عده‌ای دیگر از این جوانان در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشتند: پارتی‌بازی در دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی این شهرستان در نزد مردم یک فرهنگ شده و این امر موجب شده است که مردم به این اعتقاد برسند که برای استخدام در ادارات و انجام کارهایشان در ادارت نیاز به پارتی است. مسلم ـ ک بیان کرد: پارتی بازی در شرکت نفت گچساران بیداد می‌کند ولی هیچکس جرات بیان آن را ندارد.
یک شهروند دیگر بیان کرد: تاکنون 20 مرتبه و شاید بیشتر در آزمون‌های شرکت نفت شرکت کردم ولی متاسفانه نتیجه‌ای نگرفتم چون این آزمون‌ها نوعی بازی است.
جوان دیگر افزود: مسئولان باید شیوه جذب نیرو در شرکت نفت گچساران را تغییر دهند ولی متاسفانه تلاش مسئولان تاکنون نتیجه عکس داشته است. رئیس دفتر نماینده مردم گچساران و باشت در نشست راهکارهای رفع این معضل از نحوه پذیرش نیرو در شرکت نفت گچساران انتقاد کرد و گفت: جذب نیرو در این شرکت به جای آنکه گزینه‌ای باشد به صورت گزینشی، سلیقه‌ای و پارتی بازی انجام شده است. جهانشیر نجفی بیان کرد: این امر خلاف قانون و شرح است و انتظار می‌رود برای جلوگیری از تکرار چنین مواردی در آینده کمیته برای نظارت بر نحوه پذیرش نیرو در شرکت نفت تشکیل شود.
مدیر عامل شرکت نفت گچساران نیز در این نشست گفت: در صورت صلاحدید و صدور مجوز از سوی مسئولان اجرایی کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد شرکت نفت اقدام به پذیرش نیروهای جدید خواهد کرد. عبدالحسین بشیری بیان کرد: پس برگزاری آزمون در اوایل امسال حدود 200 نفر به صورت پیمانی در شرکت نفت گچساران به کار گرفته شده‌اند که از این تعداد 170 نفر بومی و مابقی غیر بومی است. وی ابراز داشت: علاوه بر این تعداد 130 نفر به صورت غیر آزمونی در شرکت نفت گچساران جذب شده‌اند که 40 الی 50 درصد به سفارش برخی مقامات اجرایی کشور مشغول شده‌اند. بشیری عنوان کرد: از زمان آغاز به کار اینجانب در شرکت 300 سمت جدید در شرکت نفت گچساران ایجاد شد که این امر موجب وارد آمدن 30 میلیارد ریال هزینه اضافی بر دوش این اداره شد. وی اظهار داشت: نیروهایی که تاکنون بر اساس سفارش مقامات اجرایی کشوری و بدون آزمون در شرکت نفت گچساران مشغول به کار شدند قابل اخراج شدن توسط مسئولان شرکت نیستند و از این پس جذب نیرو در شرکت نفت گچساران شامل افراد است که دارای مدرک دیپلم است. بشیری از مسئولان اجرایی شهرستان گچساران خواست برای به کارگیری نیروهای جدید در شرکت نفت گچساران راهکار مناسبی ارائه دهند زیرا این امر موجب کاهش معضل بیکاری و توسعه روز افزون شهرستان خواهد شد. گفتنی است پس ار شش ساعت گفتگو و تبادل نظر هیچ نتیجه‌ و تصمیمی در مورد وضعیت بیکاری و نیز استخدام در شرکت نفت گچساران گرفته نشد.


 
 
فرماندار شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٠
 

برخی از مساجد گچساران با کمبود روحانی رو به رو است

فرماندار شهرستان گچساران گفت: متاسفانه برخی از مساجد مناطق مختلف شهرستان گچساران با کمبود روحانی رو به رو هستند.،منوچهر حبیبی در جلسه ساماندهی امور مساجد گچساران، افزود: این مشکل در حالی است که در دولت نهم ساخت مساجد و خانه های عالم در شهرستان گچساران شتاب بیشتری گرفته است .وی اظهارداشت : در شهرستان مساجد و خانه های عالم بدون روحانی وجود دارد که باید برای این مشکل چاره اندیشی شود. فرماندار شهرستان گچساران خاطر نشان کرد : از حوزه های علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی خواست برای رفع این مشکل فکری اساسی بکنند.حبیبی تصریح کرد : مساجد بزرگترین پایگاههای دینی و فرهنگی جامعه هستند و مساجد روح دینی جامعه بوده و رونق انها به داشتن روحانی است .وی ابرازداشت : اگر در مساجد کار فرهنگی و دینی صورت نمی گیرد این مکانهای مقدس نمی توانند محور امور قرار گیرند .به گفته وی مسجد زمانی زنده و پویا است که روحانی داشته باشد چرا که مسجد بدون روحانی اثرگذاری لازم را ندارد.حبیبی اضافه کرد : کانونهای فرهنگی مساجد باید فعال شوند و برای اجرای برنامه فرهنگی و مذهبی به موقع اطلاع رسانی کنند .


 
 
هفته بسیج مبارکباد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱