اخبار گچساران

بیکار ی یک معضل و بحران اجتماعی برای این شهرستان شده است .
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢۸
 

سید اکبر علیزاده در نشست شورای اداری شهرستان گچساران افزود : در دور اول سفر هیأت دولت به شهرستان 228 پروژه برای شهرستان مصوب که از این تعداد 227 پروژه عملیاتی و یک پروژه اجرا شده است

. وی گفت : از پروژه های عملیاتی شده دور اول 75 درصد آن به بهره برداری رسید و مردم از مزایای آن بهره مند شدند .علیزاده گفت : در دور دوم سفر هیأت دولت 76 پروژه برای شهرستان مصوب که 68 پروژه عملیاتی که از این تعداد 35 درصد به بهره برداری رسیده و 65 درصد در مرحله اجرا می باشد .وی با اشاره به اینکه مهمترین دغدغه و مشکل مردم شهرستان گچساران بیکاری است افزود : برابر با آمارهای ارائه شده 18.5 درصد از جمعیت شهرستان یعنی 13 هزار و 700 نفر بیکار بوده و این به عنوان یک معضل و بحران اجتماعی گریبانگر این شهرستان شده است .فرماندار گچساران گفت : از تعداد افراد بیکار شهرستان بالغ بر 5 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهی است که هیچگونه فرصت شغلی جهت اشتغال به کار برای آنها مهیا نشده است .علیزاده افزود : طرح پتروشیمی گچساران که از 10 سال پیش عملیات اجرای آن شروع شده بود تنها 8 تا 10 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و عملاً عملیات اجرای آن راکد شده است .وی گفت : با احداث پتروشیمی و بهره برداری آن فرصت شغلی برای بیش از دو هزار نفر از جمعیت شهرستان فراهم می شود که متأسفانه به علت عدم تأمین اعتبار این پروژه راکد است .وی با اشاره به روند اجرایی طرح سد چم شیر تصریح کرد : این طرح نیز از طرحهای بزرگ و اشتغالزای این شهرستان است که به رغم شروع عملیات اجرای آن اما به علت عدم اعتبار مناسب فعالیت آن با سرعت کندی مواجه است .فرماندار گچساران گفت : اگر این دو طرح عملیاتی می شد تا حدودی مشکل بیکاری که به یک بحران تبدیل شده در این شهرستان مرتفع می شد .شهرستان گچساران حدود 140 هزار نفر جمعیت دارد .

 


 
 
با حکم وزیر نفت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٥
 

سرپرست جدید شرکت نفت و گاز گچساران منصوب شد.

همزمان با سفر استانی هیئت دولت به استان کهگیلویه و بویر احمد ، وزیر نفت طی حکمی غلامرضا پاکدل را به سمت سرپرست جدید شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران را منصوب  کرد . متن حکم وزیر نفت :

  جناب اقای غلامرضا پاکدل پاکدل متولد 1345 و  دارای مدرک فوق لیسانس  مهندسی خوردگی  و پیش از این مدیر عملیات شرکت نفت و گاز گچساران بود .بدنبال انتشار این حکم ؛ برخی از همکاران صنعت نفت جنوب تصور کردند شرکت نفت و گاز گچساران نیز از این پس از مناطق نفتخیز جنوب منفک و به زیر مجموعه مستقیم وزیر نفت تبدیل شده است اما برخی منابع نزدیک به دکتر میرکاظمی در گفت و گو با نفت نیوز این برداشت را نادرست و هر گونه تغییر ساختار در شرکت یادشده را تکذیب کردند .نفت و گاز گچساران یکی از شرکتهای مهم فرعی تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که با تولید بیش از 700 هزار بشکه نفت در روز سهم عمده ای در تامین درآمدهای اقتصادی کشور دارد .
اداره مرکزی این شرکت از حیث جغرافیائی در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده ، اما تاسیسات شرکت در چهار استان خوزستان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد و فارس قراردارد
شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران مسئولیت تولید صیانت شده از 18 میدان نفتی را با استفاده از 654 حلقه چاه ، 10 واحد بهره برداری ، 3 کارخانه نمکزدائی ، 11 ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز  و 3 مجتمع بزرگ گاز و گازمایع  بر عهده دارد.

 سلام علیکم

باعنایت به سوابق علمی و عملی ، جنابعالی بعنوان سرپرست شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران منصوب میشوید . انتظار دارم با تکیه بر حفظ و تقویت ارزشهای اسلامی و انقلابی و ضمن تعامل با مسئولین استان  در افزایش بهره  وری شرکت ارتقا ء کیفیت و کاهش هزینه ها اقدام نمائید . لازم است تمام مساعی خود را در جهت حل مشکلات حوزه عملیاتی معمول و نتایج را به صورت هفتگی  به اینجانب گزارش دهید . پاکدل متولد 1345 و  دارای مدرک فوق لیسانس  مهندسی خوردگی  و پیش از این مدیر عملیات شرکت نفت و گاز گچساران بود .بدنبال انتشار این حکم ؛ برخی از همکاران صنعت نفت جنوب تصور کردند شرکت نفت و گاز گچساران نیز از این پس از مناطق نفتخیز جنوب منفک و به زیر مجموعه مستقیم وزیر نفت تبدیل شده است اما برخی منابع نزدیک به دکتر میرکاظمی در گفت و گو با نفت نیوز این برداشت را نادرست و هر گونه تغییر ساختار در شرکت یادشده را تکذیب کردند .نفت و گاز گچساران یکی از شرکتهای مهم فرعی تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که با تولید بیش از 700 هزار بشکه نفت در روز سهم عمده ای در تامین درآمدهای اقتصادی کشور دارد .
اداره مرکزی این شرکت از حیث جغرافیائی در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده ، اما تاسیسات شرکت در چهار استان خوزستان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد و فارس قراردارد
شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران مسئولیت تولید صیانت شده از 18 میدان نفتی را با استفاده از 654 حلقه چاه ، 10 واحد بهره برداری ، 3 کارخانه نمکزدائی ، 11 ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز  و 3 مجتمع بزرگ گاز و گازمایع  بر عهده دارد.


 
 
سخنی دلسوزانه با رئیس جمهوری در استانه سفر به استان
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٢٢
 

بســـــم الله الرحمن الرحیم

اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجل فرجهم

جناب دکتر محمود احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران , سلام علیکم.

جناب دکتر ، مردم فهیم ایران با درک تمامی شرایط حاکم بر ایران و جهان ، با تحمل فشار های اقتصادی ، با صبر بر جراحات وارده آمده ی ناشی از فقر  و بیکاری ، بر پیکره ی خانواده ها و شهرهای بزرگ و کوچک و با سکوت در قبال تشنجات سیاسی ، با بصیرت تمام در 22 خرداد به پای صندوق های رأی آمدند که تا با فرو انداختن هر برگ در صندوق ، شخصی به قامت 24 میلیون رأی از آن بیرون آید تا آرمان های ایشان را تحقق بخشد.

شاید در آن روزها همگی متفق القول بودیم که فشار هر چه باشد تحمل می کنیم ولی تو را می خوانیم و با قلم خویش نام تو را بر برگ برگ آرا ثبت می کنیم ، چون باور داشتیم که اطاعت از رهبری را سرلوحه کار خویش و محبت او را سرمشق رفتارت قرار داده ای .

در تمامی بحث و استدلالاتمان هر کجا که کار خصم بر ما تنگ می آمد و گوی سبقت را از ما می ربود به یک نکته اساسی اشاره می کردیم ، بله ولایی بودن. آغاز و انجام بحث را به این نقطه سوق می دادیم , ترتیب چیدن مقدمات  استدلالمان را به این نتیجه توجه می دادیم و در یک کلام برگ برنده ما در تمامی آنها کلمه ی سبز ولایت بود که تمامی رنگ های سبز و سفید دیگران در مقابل  عظمتش سر فرو می آوردند .

تو را ولایی می خواندیم و دوستت داشتیم  چون لبخند رضایت را بر لبان رهبر عزیز مان می دیدیم آنجا که چون سربازی فداکار در اجرای فرامین او می کوشیدی و جهاد می نمودی ، جناب دکتر !

جناب اقای احمدی نژاد، ملت به پای صندوق ها به این امید رفتند تا شخصی را بر مسند ریاست جمهوری مملکت بنشانند که از غم رهبری بکاهد و با اطاعت و پیروی از ایشان بر سرعت انقلاب اسلامی بیفزاید ، انقلابی که به گفته معمار کبیرش ، انفجار نور بود.

ملتی خسته از تشنجات و التهاب های سیاسی ، ملتی خسته از بی تدبیری و لجاجت های افراطی ، حماسه ای بر پا کردند تا با این انتخاب مرحمی بر این رنج ها نهاده و آسوده به چشم انداز در انتظار خود بنگرند.  

جناب اقای دکتر

 

ضمن عرض خیر مقدم و تقدیر و تشکر از حضرتعالی و همراهان محترم جهت سفر به استان شهید پرور کهگلیویه و بویراحمد برای سومین بار امیدوارم که این سفر ، برکات خوبی را برای مردم محروم و مظلوم استان به بار داشته باشد . حال توجه شما عزیز بزرگوار را که همواره در شعار و عمل به عدالت پایبند بودید و در جهت ترویج عدالت محوری و مهرورزی تلاش می کردید به عنوان یک شهروند و خبرنگار شهرگچساران و فردی که در این سی سال بعد از انقلاب به دنبال سربلندی اسلام و انقلاب بوده است از سر دلسوزی به چند نکته جلب می نمایم .

مردم این سرزمین مردانی هستند که دلاور مردی آنان در طول تاریخ کهن ایران زبانزد بوده ودر طول هشت سال جنگ تحمیلی در زمینه اعزام به جبهه  با توجه به احتساب جمعیت مقام اول ، در تمام صحنه های شرکت در انتخابات مختلف ودر ولایت مداری حرف اول را زده اند   

اقای احمدی نژاد

امروز  باید حقیقت را گفت  ظلمی که به مردم مظلوم و محروم این عاشقان انقلاب و ولایت تاکنون شده  است عذابشان می دهد .

من چون اهل گچسارانم و سی سال بعد از انقلاب با مردم دلسوخته و ولایت‌مدار زندگی کرد ه ام به مشکلات این شهر نفت خیز میپردازم.

دکتر جان

البته هیچ وقت مردم منکر این نیستند که خدماتی که به انها در طول این سی سال توسط مسئولین انقلاب شکوهمند اسلامی شده است  نادیده گرفته شود اما

حضور بیست و شش هزار نفر بیکار تنها در این شهری که روزانه هفتصد و پنجاه هزار بشکه نفت تولید میکند بر مشکلات پیرامون افزوده است.این شهر بعد از تصویب دو در هزار نفت چشم امید به جذب بودجه برای رفع مشکلات داشت در شرایطی که بعد از چند سال از تصویب این دو در هزار حتی یک صنعت بزرگ و جدید به شهر اضافه نشده است .

حدود هفت سال است که مردم گچساران چشم انتظار پالایشگاه  پتروشیمی هستند و بیش از سه بار هست کلنگ ان به زمین زده شده و طی این سالها پیشرفت پروژ ه  ان حتی به سه درصد هم نمیرسد   مدت زیادی هم هست که دیگر راکد مونده  ایا شهری که یک چهارم نفت صادراتی از ان صادر میشود این حق را ندارد تا جوانانی که بوی دود و گازش را میخورند از ان بهره ببرند؟

 تازه بوی دود و گاز پیشکش اقایان  شهرگچساران از ردیف شهرهای محروم خارج شد و به جمع توسعه یافتگان پیوست . اولین پیامد این توسعه یافتگی ، افزایش صددرصدی مالیاتها بود که به یکباره از 5 درصد به 10 درصد صعود کرد ! یقیناً در پی آن هرآنچه تحت عنوان مزایای شهرهای محروم به کارکنان دولت پرداخت می شد نیز دستخوش تغییراتی گردید. اما براستی در گچساران چه اتفاقی افتاده که محرومیت آن رفع شده است ؟ یا به عبارت دیگر گچساران امسال با گچساران سال قبل و سالهای قبل چه تفاوتی کرده است ؟

معیارهای توسعه یافتگی چیست ؟ آیا در وضعیت معیشتی و رفاهی مردم تغییر بنیادی و اثرگذاری بوجود آمده است ؟ آیا درخصوص امکانات آموزش عالی اتفاق جدیدی افتاده است ؟آیا به لحاظ بهداشتی و درمانی،  بیمارستان یا کادر پزشکی مجرب و متخصص کاملی وجود دارد ؟ آیا وضعیت راهها و زیرساخت های شهر و روستاهای آن دستخوش تغییر اساسی شده ؟ آیا احداث کارخانه هایی که وعده آنها سالهاست داده شده ، به نتیجه رسیده و نرخ بیکاری تنزل یافته است ؟ آیا دغدغه های خانواده ها برای ازدواج و شغل جوانشان کاهش یافته است ؟ آیا در توسعه زیرساختهای ورزشی ، به نسبت جمعیت شهرستان و سالهای طولانی زیرصفر بودن ، اتفاق خیلی مهم و خوشایندی افتاده است ؟ آیا آب و هوای شهر بهاری شده و دیگر خبری از گرمای سوزان و شرجی و گردوغبار و دود تاسیسات نفتی وجود ندارد ؟ آیا صاحب مترو ، راه آهن و دانشگاه دولتی شده ایم ؟ و دهها آیای دیگر ...

یکبار دیگر این سئوال را مطرح می کنم که چه اتفاق جدیدی در گچساران افتاده است؟

اگر گچساران فعلی همان گچساران سال قبل و سالهای قبل تر از ان هست ( که هست ) و یا اگر منصفانه تر بخواهیم نگاه کنیم ، تغییر چندان اثرگذاری در زندگی ، رفاه و معیشت مردم بوجود نیامده ، پس باید پرسید چرا در سالهای قبل این شهر در ردیف شهرهای محروم بود ؟ وآیا می توان مثلا شهری مثل شیراز را با گچساران مقایسه کرد وگفت این دو شهر در ردیف شهرهای برخوردار هستند؟البته هیچکس دوست ندارد به بهای محروم ماندن واز قافله توسعه دور بودن ، از دادن مالیات معاف باشد. به بیان دیگر همه علاقه مندند که حتی در رفاه نسبی باشند وبیش از این هم مالیات بپردازند.گچساران فعلی نسبت به گچساران سالهای دورتر فقط دارای یک دانشگاه آزاد است که به موازات ایجاد امکاناتی برای ادامه تحصیل برای جویندگان علم ، بار مالی بسیار سنگینی بر دوش خانواده ها گذاشته است  باری که بدلیل عدم امکان اشتغال همه افرادی که در آن تحصیل نموده اند ، از سنگینی آن کاسته نمی شود. بعلاوه ما چندین سال است که دانشگاه داریم ولی در شمار شهر های محروم بوده ایم . اینجاست که همه از خود می پرسند که امسال  چه رویداد مهمی باعث شده ، از این لیست  به در آییم ؟ لیستی که خارج شدن از آن آرزوی دیرینه  همه ماست . چند پارک و فضای سبز که مردم ، خیلی آرامش خاطری هم از حضور در آنها ندارند و یک استخر و امکانات غیراستاندارد جزیی دیگر هم از جمله موارد اختلاف گچساران امروز ودیروز است . البته شاید مسئولین محترم ، توسعه راههای روستایی و رساندن آب و برق و تلفن و نظایر آنرا هم از جمله عوامل دخیل در رفع محرومیت بدانند. شکی نیست که به برکت انقلاب دراین موارد هم خدمات ارزنده ای شده که در جای خود شایسته تقدیر است . ولی همه این ها فقط برخی چاله های ریز محرومیت را آنهم تا حدودی پرکرده ولی چاله های    بزرگ تر و اصلی که همان اشتغال و رفاه اجتماعی در جنبه های گوناگون آن است ، نه تنها پرنشده که روز به روزهم بزرگتر می شود. کسی چه می داند ، شاید به لطف  رفع محرومیت ،  هزینه های جدیدی که به کارمندان و به تبع آن به تمام افراد جامعه در این شهرستان تحمیل خواهد شد  ، بتواند این چاله های چاه گونه را پر کند !  این مردم خیلی نجیب ، صبور و دارای سعه صدر هستند . آنان را دریابید .

جناب اقای دکتر احمدی نژاد

در سفر اولی شما پروژه هایی نصیب شهر ما شد که هنوز  خیلی از انها به بهره برداری نرسیدند( در سفر دوم شما چون ما دیگر به شهر درجه یک مفتخر شده بودیم  پروژه ای نرسید )  پروژه بیمارستانهای نفت و شهر،پروژه دانشکده نفت و گاز ، پروژه جاده کمربندی،کارخانه ماشین الات ، و پروژه فرودگاه گچساران و خیلی دیگر از پروژههای اولی شما هنوز مانده و مسئولین در صدهای غلط ب ه خورد مردم دادند و شما هم از همه بیشتر مردم را میشناسید چون از جنس خود مردم هستید و مردم میدانند که اینها امار اشتباه میدهند چرا باید اینطور باشد.؟

چرا در سفر کنونی شما در گچساران فقط باید افتتاح نماز خانه مدرسه راهنمایی شاهد باشد؟ ایامیدانی که متاسفانه خیلی از این پروژه ها که در دست اجرا هستند بعد از سفر شما دیگر راکد میماند ؟

چرا از نخبگان گچساران در سطح کشور و استان و شهرستان  استفاده نمی کنند؟

چرا به امور خانوادهای شهدا، جانبازان ، ازادگان و رزمندگان رسیدگی نمیشود ؟

چرا به امور عشایر و روستائیان و کشاورزان و دامداران رسیدگی نمیشود ؟

چرا هنوز  به جاده های شهر نفت خیز گچساران  نمیرسند ؟

چر ا مشکل آب آشامیدنی شهر گچساران که به گواه کارشناسان در برخی نقاط شهر آب مصرفی حتی برای حیوانات هم مضر است حل نمیشود ؟ . چرا بایستی هر روز شاهد وعده و وعیدهای چندگانه و چند گونه مسئولین محترم باشیم ؟ روزی اعلام می کنند تا سال 89 آب سالم وارد شبکه آب شرب شهری می شود ، روز دیگر می گویند به علت تعلیق پروژه سال 91 افتتاح می شود . پروژه فاضلاب شهری نیز مثال دیگری از همین مورد است .  چرا بیست و شش هزار جوان گچسارانی بیکارند در حالی که یک چهارم صادرات نفت مربوط به این شهراست ؟

اقای رئیس جمهورشما با پارتی بازی و تبعیض مخا لفید اما تو را به خدانگذارید حق این مردم عاشق  انقلاب و امام و رهبری ضایع شوداخیرا در یک جایی نزدیک به هفتصد نفر به کار گرفته شده که متاسفانه اکثرا غیر بومی هستند و به سفارش این و ان به کار گرفته شدند چرا باید جوانان گچساران مظلوم باشند ایا این ظلم در حق انها نیست؟

 آقای رئیس جمهور

امیدواریم با درایت و تدبیر و اندیشه خردمندانه حضرتعالی ، وزرای محترم ، نمایندگان محترم استان ، ائمه جمعه محترم ، مدیران عزیز و اعضای شورای اسلامی شهر به نتیجه نسبی دست یابیم تا بتوانیم پاسخگوی حق الناسی باشیم که قابل گذشت نمی باشد و خواهش می نمایم که اجازه  بدهید تا مسئولینی که واقعا دلسوز جامعه اند جهت رفع مشکلات این شهرستان در محیطی صمیمانه و صادقانه دیداری با حضرتعالی داشته باشند

 و باور نمایید این مطالب که ابراز شد همه از سر دلسوزی بود و نه مطامع شخصی.  بنده را همه میشناسند . از اول انقلاب تاکنون در خدمت به ان   هیچ کوتاهی نکردم پنچاه و چهار ماه حضور داوطلبانه در جبهه ، افتخار جانبازی ، بیست سال در ستاد نماز جمعه و حزب جمهوری اسلامی ،جامعه  اسلامی فرهنگیان و حزب موتلفه و پایگاههای بسیج  همه نشان دهنده  این است که تا جان دارم از انقلاب و ولایت و از مردم مظلوم گچساران دفاع میکنم  همیشه هم در روزنامه ها و سایتها ی ارزشی قلم زدم و به دنبال حل مشکلات مردم هستیم  و هیچی  هم برای خود نمیخواهم  و افتخار هم میکنم که سرباز ولایت هستم. در پایان امیدوارم در حل مشکلات مردم ما را یاری کنید .

 

 


 
 
طی 30 سال اخیر
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٢/۱۳
 

بزرگترین محموله مواد مخدر در کهگلیویه و بویراحمد کشف شد.

سرهنگ سید قدرت الله بیعت اصل فرمانده نیروی انتظامی شهرستان گچساران از کشف بزرگترین محموله حشیش در طی 30 سال اخیر در این استان خبر د اد .

 

 

سرهنگ بیعتی اصل، فرمانده نیروی انتظامی گچساران با اعلام این خبر گفت: در جهت پیشبرد گفته مقام معظم رهبری در نامگذاری سال همت مضاعف و کار مضاعف و مبارزه با فعالیت سوداگران مرگ و همچنین پیشگیری از ورود کالای قاچاق به حوزه استحفاظی این شهرستان، ماموران مواد مخدر اقدام به ایجاد تورهای ایست و بازرسی مقطعی در محورهای ورودی به این شهرستان کرده و کنترل خود را بر تردد خودروهای مظنون تشدید کردند.

 

 

فرمانده  نیروی انتظامی گچساران افزود: محموله 548 کیلوگرمی حشیش که در یک سایپا نیسان حمل می شد ازیکی از شهرستانهای همجوار شهرستان بارگیری شده و قرار بود در استانهای خوزستان توزیع شود.سرهنگ بیعتی اصل افزود: دردر این عملیات یک نفر قاچاقچی دستگیر شده و تحقیقات از وی برای دستگیری قاچقچیان دیگر نیز ادامه دارد.

 

 


 
 
معاون فرمانداری شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٤
 

این شهرستان با وجود گردشگران بسیار فاقد هتل است
بیش از 150 نقطه‌ی این شهرستان ظرفیت اکوتوریستی دارد

 

معاون فرمانداری شهرستان گچساران گفت: بیش از 150 نقطه‌ی این شهرستان دارای ظرفیت اکوتوریستی است که در بعضی نقاط به‌عنوان منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری کارهایی انجام شده است و برخی نقاط، هنوز مناطق بکری‌ هستند. .  داود ایوبی که در منطقه‌ی کلاغ‌نشین شهرستان گچساران در میان خبرنگاران اعزامی به این منطقه سخن می‌گفت، ادامه داد: ظرفیت طبیعی این منطقه آن‌قدر بالاست که مورد توجه بیش‌تر مردم کشور قرار دارد. وی با اشاره به اقلیم گرم این منطقه، اظهار کرد : گرمای منطقه مانند هرمزگان، بوشهر یا خوزستان نیست، به همین دلیل در تمام فصل‌های سال موقعیت گردش‌پذیری وجود دارد. به گفته‌ی او؛ در تعطیلات نوروزی حدود 30هزار خودروی سواری به گچساران وارد شدند. ایوبی در ادامه به موقعیت این منطقه در حوزه‌ی گردشگری مذهبی اشاره کرد و گفت: حرم بی‌بی حکیمه، سالانه پذیرای گردشگران بی‌شماری از تمام نقاط ایران و کشورهای خارجی به‌خصوص حاشیه‌ی خلیج‌فارس است که در تعطیلات نوروزی بیش از یک‌میلیون نفر برای زیارت حرم بی‌بی حکیمه به این منطقه سفر کردند. او ادامه داد: امسال در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان گچساران گردش‌پذیرترین شهرستان استان بود، به گونه‌ای که بیش از یک‌ملیون و 100هزار نفر در تعطیلات نوروز از این شهرستان بازدید کردند و حدود نیمی از این جمعیت به‌صورت اقامت نفرشب در شهرستان حضور داشتند. معاون فرمانداری شهرستان گچساران افزود: با تسهیلاتی که ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی شهرستان داشت، هیچ‌یک از تصادف‌ها در استان به فوت یا جرح منجر نشد. ایوبی هم‌چنین در توضیح مردم‌شناسی استان، اظهار کرد: شهرستان گچساران از نظر مردم‌شناسی متنوع‌ترین مردم استان را دارد. به‌گونه‌ای که گچساران ایران کوچک نامیده می‌شود که البته قالب جمعیت شهرستان را دو قوم بزرگ لر و ترک تشکیل می‌دهند. وی افزود: در بخش اقلیم گردشگری نیز توریسم روستایی در این منطقه رشد بالایی دارد که وجود انواع صنایع دستی بین روستایی‌ها و عشایر این شرایط را ایجاد کرده است. معاون فرمانداری شهرستان گچساران با اشاره به وجود بیش از 200 بنای تاریخی در گچساران، ادامه داد: به‌دلیل قابلیت‌ها و بافت جمعیتی که این شهرستان دارد، میهمان‌های نوروزی بی‌شماری به استان وارد می‌شوند. ایوبی در پایان تاکید کرد: زیرساخت‌های گردشگری شهرستان گچساران زیرساخت‌های کاملی نیستند. این شهرستان با وجود تعداد زیاد مسافران و گردشگران در سال، هم‌چنان فاقد هتل است.


 
 
مدیر شبکه بهداشت شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٤
 
سزارین در شهرستان گچساران از متوسط جهانی بیشتر است
مدیر شبکه بهداشت ‌گچساران گفت: نرم جهانی سزارین 25 تا 30 درصد است در حالی که این میزان در این شهرستان ‌در برخی از ماه‌های سال به 50 درصد می‌رسد.محمد رضا محمدی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: نرم جهانی سزارین 25 تا 30 درصد است در حالی که این میزان در شهرستان گچساران در برخی از ماه‌های سال به‌ 50 درصد می‌رسد. وی خاطرنشان کرد: شبکه بهداشت شهرستان گچساران در صدد است در سال جاری با برنامه‌‌ریزی دقیق و اصولی این رقم را به حد قابل قبولی برساند.
محمدی سود جویی متخصصین زنان و زایمان، ترس مادران از درد زایمان و ناکافی بودن آموزش به زنان در مورد سزارین را از مهم‌ترین عوامل افزایش سزارین در این شهرستان دانست و بر لزوم نهادینه شدن زایمان طبیعی و نیز ارائه زایمان بدون درد در بین زنان در شهرستان گچساران تأکید کرد. وی افزود: در سال گذشته هیچ گونه مرگ میر مادران باردار در این شهرستان مشاهده نشد. محمدی اظهار داشت: همچنین طبق آمارها میزان مرگ میر کودکان زیر 5 سال در این شهرستان 17 در هزار است. مدیر شبکه بهداشت شهرستان گچساران در پایان خاطرنشان کرد: میزان زایمان ایمن در شهرستان گچساران در سال 88 حدود 3/99 دهم درصد بوده در حالی که نرم استانی آن 34/94 درصد است.

 
 
مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی جدید و سابق استاندار کهگیلویه و بویراح
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٢/٤
 

مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی جدید و سابق استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

به گزارش خبرنگار ما، منطقه کهگیلویه و بویراحمد با حضور سید صولت مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور و آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی نماینده ولی فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری طی حکمی از سوی مهندس مصطفی محمد نجار وزیر کشور و به پیشنهاد مهندس قوام نوذری استاندار کهگیلویه و بویراحمد،" سیف اله مطلبی " به عنوان معاون سیاسی و امنیتی جدید استاندار کهگیلویه وبویراحمد منصوب شد. مطلبی، ایثارگر و جانباز هشت سال دفاع مقدس و جنگ تحمیلی و از خانواده معزز شهدا،46ساله و دارای مدرک کارشناسی معارف اسلامی و سیاسی و 27سال سابقه خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی است .
وی پیش از این معاون سیاسی سپاه استان چهار محال و بختیاری، مدرس عقیدتی و سیاسی نیروهای مسلح ، مسوول تداوم آموزش در نیروهای مسلح، فرمانده حوزه های مقاومت در اوایل انقلاب، بازرس ویژه رییس جمهور در استان چهار محال و بختیاری و همچنین بازرس در مرکز رسیدگی به شکایات و ارتباطات مردمی رییس جمهور و مسوول برنامه ریزی در سفرهای استانی رییس جمهور و هیأت دولت بوده است.
لازم به ذکر است که پیش از مطلبی، کیقباد علی بابائی معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه وبویراحمد بود