اخبار گچساران

جراحی بدون خونریزی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٩
 

جراحی بزرگ اقتصاد ایران با گفتگوی شامگاه شنبه رئیس‌جمهور با سیمای جمهوری اسلامی عملا کلید خورد. دولت از مدت‌ها قبل تمهیدات لازم را برای سلامت بدن این بیمار در اتاق اقتصاد ایران دیده بود. لذا پیش‌بینی می‌شود این عمل با هزینه کم و فایده بسیار با موفقیت قرین باشد.
قیمت 7 حامل انرژی شامل بنزین، برق، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و گاز طبیعی همزمان از 28 آذر 89 تغییر کرد. شدت این تغییرات به قدری است که منابع عظیم نجومی را آزاد خواهد کرد. بخش زیادی از این درآمد عظیم که از مردم گرفته شده دوباره به سفره مردم باز خواهد گشت و با بخش دیگر این درآمد نظام جامع تامین اجتماعی سامان می‌یابد.
بیمه‌های اجتماعی و  خدمات درمانی گسترش یافته و سلامت جامعه ارتقا پیدا خواهد کرد. همچنین برنامه‌های دولت در عرصه حمایت اجتماعی و اشتغال وارد فاز جدیدی می‌شود.
همچنین کمک به تامین هزینه مسکن و مقاوم سازی مسکن قوام بیشتری می‌یابد.
2-
رئیس جمهور در برنامه ارتباط مستقیم خود با مردم در تشریح موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها به خوبی ابعاد وسیع طرح را توضیح داد و با اعتماد به نفس کامل از توفیق اجرای طرح سخن گفت.
او به سئوالات گوناگون و ابهامات مطرح در این باب پاسخ‌های روشن و شفاف داد.
وی مردم را به نظارت و همکاری دعوت کرد و از بسته‌های حمایتی دولت در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، خدمات، بانک‌ها و بازار که ممکن است در آن مشکلی پدید آید سخن گفت.
دولت‌های پیشین علی‌رغم اینکه در برنامه‌های دوم تا چهارم توسعه مامور به اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها بودند، از اجرای آن سر باز زدند. دلیل اینکه دولت کنونی با شجاعت پا در این وادی گذاشته است آن است که خود را قادر به انجام آن می‌داند و حاضر است هزینه‌های سیاسی آن را نیز بپردازد.
این اقدام بزرگ تاریخی در چارچوب گفتمان دولت نهم و دهم که گفتمان "پیشرفت"، "خدمت" و "عدالت" است انجام می‌شود.
بدون اجرای طرح تحول اقتصادی که شروع آن هدفمند کردن یارانه‌هاست امکان اجرای درست وحرکت در مسیر چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی وجود ندارد.
 
تفسیر نگاه خارجی به این اقدام آن است که دولت خود را در بالاترین اندازه اقتدار و اعتماد ملی می‌بیند که حاضر شده است دست به چنین کار خطیری بزند.
مخالفان نظام و انقلاب برای عدم توفیق این طرح برنامه دارند. غرب برای اخلال در حرکت سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی برنامه دارد. آنها می‌توانند شرارت و اندازه نفوذ خود را در برابر اراده ملت در این باب آزمایش کنند.
آنها قدرت خود را در حوادث سال گذشته در حوزه سیاست اندازه‌گیری کردند و این بار می‌توانند در حوزه اقتصاد شانس خود را امتحان کنند. بصیرت، آگاهی، آمادگی و هوشیاری مردم قطعا آنها را زمینگیر خواهد کرد.
3-
اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نوعی تجدیدنظر در مصرف کالا و خدمات است. هم دولت و هم ملت در این باره در مسابقه‌ای بزرگ شرکت دارند. دولت نگاه خود به منابع و مصارف را باز تعریف کرده است و ان‌شاء‌الله آثار این باز تعریف در بودجه سال آینده خود را نشان خواهد داد.
مردم نیز با پرداخت اولین بهای کالاها و خدمات بویژه در حوزه انرژی می‌آموزند که در مصرف خود تجدیدنظر و آن را بهینه نمایند.
گسترش فرهنگ صرفه‌جویی این بار نه با نصایح مشفقانه بلکه جبر حاکم بر قیمت‌ها و نوعی آموزه عقلانیت اقتصادی شکل واقعی به خود می‌گیرد.
4-
دو دهک بالای درآمدی جامعه در اصلاح قیمت حامل‌های انرژی آسیبی نخواهد دید.
 
همچنین 5 دهک پایین درآمدی هم با کنترل مصرف خود می‌توانند پس اندازی هم داشته باشند. این وسط 2 و 3 دهک درآمدی وجود دارد که ممکن است آسیب ببینند.
طبقه متوسط شهری به دلیل نوع مصرف ممکن است نگاه متفاوت داشته باشد. کما اینکه در حوزه سیاست هم شاهد نوع نگرش متفاوت آنها هستیم.
طرح هدفمند کردن یارانه‌ها متضمن تعمیق عدالت اقتصادی در جامعه بویژه در دهک‌های پایین درآمدی است. این دهک‌ها پس از 30 سال معنای وجوه نفت را روی سفره‌های خود حس خواهند کرد.
کسانی که در شمال شهرهای بزرگ کاخی برافراشته‌اند و 30 برابر دیگران انرژی مصرف می‌کنند باید هزینه آن را به عنوان درآمد به کسانی بدهند که این مصرف را ندارند. این کمترین کاری است که می‌شود برای کاهش فاصله طبقاتی در جامعه انجام داد.
به هر حال شکاف طبقاتی را از یک نقطه باید پر کرد. هدفمند کردن یارانه‌ها یک نقطه شروع است.
5-
دیروز اولین روز اعلام اصلاح قیمت‌ها بود. بازار روز آرامی را گذراند، از التهاب و ناآرامی خبری نبود. این فضا نشان می‌دهد ان‌شاء‌الله این جراحی بدون خونریزی خواهد بود.
رئیس دولت شنبه شب در سیمای جمهوری اسلامی از همراهی و همگامی مردم، رسانه‌ها و نخبگان تشکر کرد. جا دارد از همت و شجاعت دکتر محمود احمدی‌نژاد هم به خاطر انجام کاری ماندگار در تاریخ اقتصاد ایران تقدیر به عمل آید. بهترین سپاس عمل کردن به توصیه‌هایی است که او مشفقانه برای توفیق هر چه بیشتر طرح عنوان می‌کند.


 
 
مدیر امور ورزشی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٩
 
فوتبال نفت وگازگچساران خواهان حمایت بیشترمسوولان ،رسانه ها ومردم است
مدیر امور ورزشی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: تیم فوتبال نفت و گاز گچساران که هم اکنون با 20 امتیاز در رتبه دوم لیگ دسته دوم باشگاه های کشورقرار دارد بیش از پیش نیازمند حمایت های معنوی و مادی مسوولان ، رسانه ها و مردم در سطح استان کهگیلویه وبویراحمد است.ابوالحسن غلامی در حاشیه تمرین تیم فوتبال نفت و گاز این شهرستان در گفت و گو با ایرنا افزود: این تیم بدون حتی گرفتن یک ریال از اعتبارات استانی فعالیت می کند و بیشتر بازیکنان و کادر فنی تیم شاید تا گذشت چندین ماه حقوق دریافت نمی کردند. وی ،به سوابق و دوران فعالیت تیم نفت گچساران و افتخاراتی که این تیم تا سالیان گذشته برای فوتبال استان به ارمغان اورده اشاره کرد و اظهار داشت: تاریخچه این تیم به سالها قبل از انقلاب بر می گردد و آن زمان حتی این تیم نایب قهرمان کشور شده بود. غلامی ابراز داشت: در بعد از انقلاب و طی سالهای 65 تا 69 در آن شرایط این تیم می توانست با حمایت و کمک بیشتر مسوولان به لیگ برتر کشور راه یابد و استان را از همان زمان صاحب یک تیم لیگ برتری کنند. وی گفت: تیم نفت گچساران نیز در پرورش بازیکنان پرافتخار سهم بسزایی داشته بطوریکه بازیکنانی مثل میلاد غریبی و ‌سعید قدمی بازیکنان ملی و فرزاد چرامی که به تیم لیگ دسته سومی منچستر یونایتد انگلیس راه یافته ، از جمله این بازیکنان هستند. غلامی با بیان اینکه چارچوب اصلی تیم امید استان از همین تیم نفت گچساران است ،‌ اظهار داشت: در سال 1374 تیم امید استان قهرمان کشور شد اما متاسفانه بازیکنانی همچون شهرام آشرلو و بهادر طاهرزاده که آن روز در این تیم حضور داشتند با بی مهری و کم توجهی هم اکنون در مخروبه ها و محله های فقیر نشین سادات شهرستان گچساران گذاران زندگی می کنند. وی ابراز داشت: از سال 74 تا حدود دو سال گذشته تیم نفت گچساران روندی عادی داشت تا اینکه پس از وقفه ای شش ماهه با دعوت از مجید جلالی یکی از مربیان و مدرسان مجرب و با دانش فوتبال کشورمان خواهان تدوین برنامه ای منظم جهت ساماندهی تیم شدیم. غلامی عنوان کرد: ایشان پس از مدتی عیسی اکرمی که از بازیکنان قدیمی تیم تخت جمشید و تاج کشور بوده و تحصیلکرده دانشگاهی ، آنالیزور تیم پاس و طی سالهای قبل نیز سابقه مربیگیری در تیم ملی جوانان و تیم ملی دانش آموزان کشور را عهده داربوده را به ما معرفی کرد و از آن زمان تاکنون یعنی بیش از 5/2 سال است که ایشان هدایت تیم نفت گچساران را برعهده دارند.
وی گفت: پس از کش و قوسهای فراوان و رایزینی هایی که با رییس فدراسیون فوتبال و سایر مسوولان سازمان تربیت بدنی داشتیم توانستیم امتیاز لیگ دسته دومی تیم را بگیریم و سال گذشته هم اگر بخواهیم انصاف را در نظر بگیریم تا حدود زیادی این تیم با چند برد متوالی در صعود تیم شهرداری یاسوج نقش تعیین کننده ای داشته است.
وی ، با اظهار گلایه مندی از رسانه ها به خصوص صدا و سیمای مرکز استان گفت: هم اکنون این تیم در رتبه دوم لیگ دسته دوم قرار دارد ، محمد مظاهری از این تیم به عنوان دروازه بان ذخیره تیم ملی در گواجو حضور داشته ، بسیاری از بازیکنان این تیم به لیگهای دسته یک و حتی برتر کشور رفته اند این تیم از 11 هفته حدود 9 هفته در صدر جدول بود ولی هیچگونه انعکاسی از سوی صدا و سیمای مرکز استان در خصوص این تیم نداشته ایم. غلامی گفت: تیم نفت گچساران هم اکنون دارای مدرسه فوتبال در رده های سنی مختلف است و بیشتر بازیکنان حاضر در تیم نیز بومی شهرستان و استان هستند.
مدیر ورزش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: هدف این تیم قهرمانی و ورود به لیگ دسته یک چهار سال بود ولی خوشبختانه با تلاشها و روندهای موفقیت کنونی تیم پیش بینی می کنیم که امسال به لیگ دسته یک راه پیدا کنیم.
غلامی تصریح کرد:‌ میخواهیم موفقیتهای تیم تدریجی ، ریشه ای و ماندگار باشد به همین خاطر هدف بر این است که با تربیت بازیکنان حرفه ای بومی به این هدف دست یابیم.
وی گفت:‌ در حال حاضر از 40 بازیکن معرفی شده برای تیم فوتبال نفت و گاز گچساران 27 نفر بومی هستند که این موضوع منفعت زیادی برای ایجاد برای آینده ورزش و فوتبال شهرستان و استان خواهد داشت. وی گفت: تاکنون حتی یک ریال از اعتبارات ورزش استان برای هزینه های این تیم استفاده نکرده ایم و قصد داریم با کمترین هزینه بیشترین منفعت برای ورزش استان داشته باشیم. جمال شاهینی ، محمد حبیبی نژاد، عیسی اکرمی ، حمید معماری ، بهمن فرازمند به ترتیب ، سرپرست ، مدیرفنی ، سرمربی ، مربی و مربی دروازه بانان تیم فوتبال نفت گچساران هستند.

 
 
مدیرعامل ایرنا: رویکرد دولت ارایه خدمات پایه ای به مردم است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧
 

مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: رویکرد دولت خدمتگزار کنونی ارایه خدمات پایه ای و زیربنایی به آحاد مختلف مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه است و دولت برای نزدیک شدن به عدالت اجتماعی این روند را ادامه خواهد داد. علی اکبر جوانفکر شنبه در دیدار با مدیران و مسوولان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران افزود: خدمات مطلوبی در نقاط مختلف کشور از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد انجام شده و با ارایه این خدمات مشکلات مردم تا حدود زیادی در حال رفع شدن است.
وی بیان کرد: احداث بیمارستان 96 تختخوابی ، آبرسانی از سد کوثر به شهر گچساران ، دانشکده نفت و گاز ، فرودگاه گچساران و دهها پروژه عمرانی از جمله اموری است که به منظور رفع محرومیت از شهرستان نفت خیز گچساران در این منطقه انجام شده است.
جوانفکر اظهار داشت: با توجه به فعالیتهای انجام شده و طرحهایی که برای شهرستان گچساران پیش بینی شده امید است شاهد رشد و توسعه پایدار در این منطقه از کشور باشیم.
وی ، با تاکید بر اینکه دولت تلاش خود را بر ارتقای سطح توسعه در مناطق محروم کشور متمرکز کرده ، عنوان کرد: به طور حتم با توجه به ظرفیتهای بالایی که استان کهگیلویه و بویراحمد و به ویژه شهرستان گچساران در زمینه ها و حوزه های مختلف از آن برخوردار است ، آینده درخشانی برای این منطقه در پیش خواهد بود.
جوانفکر ابراز داشت: توسعه پایدار و پویایی مناطق نیازمند عزم و اراده همگانی است و تنها با کار مضاعف و همت مضاعف می توان به تحقق این امر مهم امیدوار بود.
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور شرکت در همایش مطبوعات و هدفمندی یارانه ها به شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است


 
 
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری از بافت فرسوده گچساران دیدن کرد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٧
 

علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز شنبه به همراه جمعی از مسوولان محلی از محله های 'رادک' ، 'سادات' و' لبنان ' که بافت فرسوده گچساران را تشکیل می دهند ، دیدن کرد. مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری در این بازدید با مسایل و مشکلات مردم این محله ها آشنا شد و مسوولان محلی نیز اطلاعات لازم را در اختیار وی قرار دادند.
علی اکبر جوانفکر اظهار امیدواری کرد که با تلاش دولت و همراهی مردم بافت فرسوده این محله ها بزودی نوسازی شود.
وی ، بر تلاش مضاعف برای رفع مسایل و مشکلات مردم گچساران توسط مسوولان اجرایی این شهرستان تاکید کرد و گفت: تسریع در برطرف کردن مشکلات بافتهای فرسوده در اولویت دولت قرار دارد.
محله های 'رادک' ، 'سادات' و' لبنان ' که بافت فرسوده گچساران را تشکیل می دهند بیش از 150 هکتار وسعت دارند و جمعیت زیادی نیز در آنها ساکن هستند.
مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور شرکت در همایش مطبوعات و هدفمندی یارانه ها به شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است


 
 
نگاهی به موقعیت ویژه شرکت نفت گچساران در جنوب کشور
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢۳
 

شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکتهای مهم فرعی تابع شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که با تولید متوسط 740 هزار بشکه نفت در روز سهم عمده ای در تامین درآمدهای اقتصادی کشور دارد .

اگرچه اداره مرکزی این شرکت از حیث جغرافیائی در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است لیکن تاسیسات شرکت در چهار استان خوزستان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد و فارس گسترده شده است و همین ویژگی موقعیت این شرکت را در بین سایر شرکتها از موقعیت و اهمیت ویژه ای برخوردار کرده است .
براساس اطلاعات موجود ،منطقه نفتخیز گچساران در سالهای 1303 و 1302 هجری شمسی مورد مطالعه قرار گرفت و در سال 1310 عملیات حفاری برای چندمین بار آغاز شد و پس از حفر چاههای بسیار در لایه آسماری ، بالاخره تولید نفت از مخزن گچساران از سال 1318 هجری شمسی باچاه شماره 13 آغاز شد .
میدان نفتی گچساران در فاصله 220 کیلومتری جنوب شرقی اهواز قرار گرفته و شامل سازندهای شکافدار آسماری و بنگستان بوده که در جهت عمومی شمال غربی ، جنوب شرقی طاقدیسهای میادین نفتی جنوب ایران واقع شده است .
این میدان ، طاقدیسی به طول حدود 70 کیلومتر و عرض 6 تا 15 کیلومتر است . عمده تولید نفت از سازند آسماری این میدان صورت می گیرد که عمدتاً از سنگهای کربناتی تشکیل شده است .
اولین چاه بنگستانی که به تولید درآمد ، چاه شماره 36 بود که بهره برداری از آن از سال 1340 آغاز گردید . تاریخچه بهره برداری از مخزن نشان می دهد که بجز یک دوره کوتاه بین سالهای 1330 تا 1332 ، تولید از مخزن گچساران همواره ادامه داشته و میزان تولید نیز همیشه سیر صعودی داشته است بطوریکه در سال 1353 به حداکثر میزان خود یعنی بالغ بر 940 هزار بشکه در روز رسید .
مطالعات میزان بهره دهی چاهها نشان می دهد که شاخص بهره دهی از 2 تا بیش از 500 پام / بشکه در روز متغیر می باشد که این اختلاف زیاد بین شاخص بهره دهی چاهها ، بیانگر تاثیر شدید سیستم شکافدار و تراکم شکاف ها و نهایتاً برخورد دهانه چاه با شکافها است .
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مسوولیت تولید صیانت شده از 18 میدان نفتی را با استفاده از 654 حلقه چاه ، 10 واحد بهره برداری ، 3 کارخانه نمکزدائی ، 11 ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز ، 3 مجتمع بزرگ گاز و گاز مایع شامل کارخانه گاز و گاز مایع-900 پازنان-2 و پالایشگاههای گاز و گازمایع-1200 گچساران و 1300 بی بی حکیمه ، سیستم تولید و تزریق گاز پازنان/گچساران ،‌ سیستم گاز آغارودالان مشتمل بر 12 دستگاه ، شیرگاه و لخته گیر مایع ، 5 آزمایشگاه شیمیائی ، 5 واحد آبرسانی ، 70 مجموعه تفکیک گر سرچاهی ، 2 مجموعه تفکیک و تقویت فشار سرچاهی ، 3 ایستگاه برق و حدود 6247 کیلومتر خط لوله 4 تا 42 اینچ را برعهده دارد .
این شرکت دارای 13 مخزن در مدار می باشد که عمده تولید نفت به ترتیب از مخازن گچساران با حدود 478 هزار بشکه در روز ، بی بی حکیمه با حدود 108 هزار بشکه در روز و رگ سفید-2 با حدود 66 هزار بشکه در روز صورت می گیرد .
مخازن بینک ، گلخاری ، نرگسی ، چلینگر ، پازنان-2 ، سیاهمکان ، گرنگان ، سولابدر ، رودک و خویز نیز به ترتیب چهارمین تا سیزدهمین مخزن در مدار این شرکت محسوب می شود . علاوه بر این مخازن ، کیلورکریم ، زاغه ، ‌ چهاربیشه ، منصور آباد و کوه کاکی جمعاً با ظرفیت مجاز تولید 18 هزار بشکه در روز ، بعنوان مخازن برنامه شده این شرکت تلقی می شوند .
بر اساس سیاست گذاری های کلان وزات نفت و برنامه ارائه شده از سوی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ، ظرفیت تولید مؤثر (PGR ) این شرکت 707 هزار بشکه در روز در سال 85 اعلام گردید که با رعایت تولید صیانتی از مخازن ، میانگین تولید واقعی این شرکت طی نیمه اول سال 85 حدود 5/754 هزار بشکه در روز بوده که در مقایسه با PGC و پیش بینی پانزده روزه به ترتیب معادل 7/104 و 61/98 درصد تعهدات این شرکت بوده است .
اختلاف اندک میان میزان تولید برنامه شده و تولید واقعی نفت عمدتاً مربوط به مشکلات فنی چاهها ،‌ انجام آزمایشات ،‌ تعمیرات اساسی و عوامل مختلف دیگر نظیر عملیات اسیدکاری ، ‌قطع برق ، ‌عدم نیاز به نفت و انجام اصلاحیه ها و کارهای تعمیراتی بوده است .
بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین بازیافت از مخازن گچساران و بی بی حکیمه زمانی میسر خواهد بود که تزریق گاز دراین مخازن انجام پذیرد و در این راستا از سال 1356 تا کنون گاز گنبدی مخزن پازنان پس از فرآورش در کارخانه گاز و گازمایع-900 از طریق خط لوله 26 اینچ انتقال گاز در میدان گچساران تزریق می گردد که طی نیمه اول سال 1385 روزانه حدود 1/297 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت مخزن گچساران جمع آوری شده که پس از فرآورش در 4 ایستگاه تقویت فشار ضعیف و مایع گیری و شیرین سازی در پالایشگاه گازوگازمایع-1200 ، ‌5/137 میلیون فوت مکعب از آن به اضافه 2/700 میلیون فوت مکعب گاز گنبدی پازنان در 17 حلقه چاه تزریق شده است .
در مخزن بی بی حکیمه نیز از آبان ماه سال 1374 تا کنون تزریق گاز آغاز گردیده که طی نیمه اول سال 85 روزانه حدود 31/178 میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت میادین رگ سفید و بی بی حکیمه جمع آوری شده و پس از فرآورش در چهار ایستگاه تقویت فشار ضعیف (ایستگاه رگ سفید-1 در شرکت آغاجاری ) ،‌مایع گیری و شیرین سازی در پالایشگاه گاز و گازمایع-1300 و فشارافزائی در ایستگاه تقویت فشار قوی سیاهمکان ،‌67/56 میلیون فوت مکعب از آن باضافه حدود 83/70 میلیون فوت مکعب در روز گاز گنبدی مخزن پازنان در 4 حلقه چاه تزریق شده است .
گاز بعنوان یک انرژی راهبردی و سرمایه ارزشمند ملی ، یکی دیگر از نعمتهائی است که به حد وفور در اختیار ملت بزرگ ایران قرار دارد . بطوریکه کشور ما از حیث ذخایر گاز ، مقام دوم را در جهان داراست .
ذخائر عظیم گازی در شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران نیز از موقعیت ممتازی برخوردار است . درنیمه اول سال 1385 بیش از 88 میلیارد فوت مکعب گاز همراه و 166 میلیارد فوت مکعب گاز گنبدی پازنان-2 ،‌ تولید و پس از جمع آوری و فرآورش در 22 حلقه چاه مخازن گچساران و بی بی حکیمه تزریق شد .
علاوه بر تولید نفت و گاز ، گاز مایع و نفتا نیز از دیگر تولیدات با ارزش شرکت نفت گچساران است که در مجتمعهای پالایشگاهی گاز و گاز مایع-1200و 1300 گچساران و بی بی حکیمه و مجتمع گاز و گاز مایع-900 پازنان-2 تولید می شود .
نفتا به مایعات سنگین گازی اطلاق می شود که پس از فرآورش گاز و مایعات گازی در مجتمع گاز و گازمایع-900 بدست می آید . این محصول بعنوان خوراک مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا استفاده می شود و در نتیجه ارزش افزوده بسیار بیشتری را ایجاد می نماید .
گاز مایع یا NGL نیز پس از شیرین سازی گازهای ترش دریافتی از واحدهای تقویت فشار و تزریق گاز در مجتمعهای پالایشگاهی 1300/1200 و طی فرآیندهای خاص آبزدایی ، ایجاد سرمایش با استفاده از سیکل تبرید پروپان ونهایتاً پایین آوردن درجه حرارت سیال تا 30- درجه سانتی گراد تولید و جهت تأمین بخشی از خوراک مجتمعهای پتروشیمی بندرامام ارسال می گردد .
اگر چه مأموریت اصلی این شرکت تولید نفت، گاز و مایعات گازی و همچنین تزریق گاز بر اساس برنامه‎های مصوب ابلاغی بارعایت اصول صیانت از مخازن هیدروکربنی می‎باشد اما با توجه به سیاستهای دولت خدمتگزار برای محرومیت زدایی ، این شرکت برای رفع محرومیت از شهرستان گچساران میلیاردها ریال سرمایه گذاری کرده و دهها پروژه بزرگ و کوچک در دست احداث دارد.
احداث دو بیمارستان 96و 64 تختخوابی ،تکمیل و توسعه فرودگاه گچساران ، ساخت دانشکده نفت ،دهها پروژه ورزشی ،جاده سازی و پروژه های شهری از جمله گوشه ای از اقدامات عمرانی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران است


 
 
جستارهایی از دهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢
 

عاشورای 88 میدان نبرد فتنه گران سبز با دین وارزش های اسلامی

ریشه شما 1400ساله است وریشه اینها به 70سال هم نمی رسد ؛شما دوتا حرف برای گفتن دارید و اینها یک حرف بیشتر ندارند! شما هم برای دنیا حرف دارید هم برای آخرت؛ واینها چه کمونیستش چه آمریکاییش یک حرف بیشتر ندارند و آن هم دنیاست.اما آدمیزاد تنها مال دنیا نیست؛ ممکنه درجوانی فقط دنیا را بشود دید ولی هرچه روبه جلو می روی دلبستگی آدم به آخرت بیشترازدنیا می شود. شما درهرمرحله حرفی برای گفتن دارید و اینها فقط حرف دنیا را دارند؛ به خاطرهمین برد با شماست. اینها برای رسیدن به هدفشان مراحلی راباید طی کنند.اول باشما بحث و جدل می کنند ؛ بعد که نتیجه نمی گیرند متوسل به خشونت می شوند ؛ از خشونت هم نتیجه ای نخواهند گرفت؛ به همین خاطر روبه سازش می آورند - البته هدفشان از سازش هم چیزی نیست جز ایجاد چند دستگی ونفوذ بین شما. از اینجا مرحله خطر شروع می شود ؛ روی نسل بعد ازشما؛روی بچه های شما حساب می کنند. روی اینکه کاری کنند با نفوذ بین شماها چند دستگی ایجاد کنند وبعد روی بچه هاتون کارکنند که حرف اصلی شماراازآنها بگیرند . حرف آخرت را بگیرند وهمصدا وهم زبان با آنها فقط حرف دنیارا بزنند؛ ورسیدن به این مراحل زمان می برد .‏این است که می گویم: تابیست؛ بیست و پنج سال آینده خیالتان تخت باشد . توان و انرژی خودتان را بگذارید برای آن زمان که درمیان سالی قرار دارید؛ مرحله خطر آن موقع وآنجاست.‏این حرف دوست بزرگی بود که درهنگامه جنگ وجدالهای ایدئولوژیک نیروهای انقلاب با گروهکهای الحادی و منافق و... درسال 58 زد. این حرف متعلق به سی ویکسال پیش وزمانی است که کمتراز یکسال بود که از پیروزی انقلاب می گذشت ودوران اوج ترکتازی گروهکهای سیاسی بود. به فاصله هرچندروز یک گروه جدید با یک پرچم جدید متولد شده وسربرمی داشتند وبا ادعایی که گویا سالهاست درعرصه تحولات سیاسی مملکت حضورداشته اند ؛ برای اثبات خود با  طرفداران انقلاب به بحث وجدل می پرداختند وبعضا که ایسم هایشان تمام می شد وسفسطه ومغلطه شان به جایی نمی رسید کاررا به درگیری فیزیکی و زدوخورد می کشاندند.‏این دوست که نمی دانم الان زنده است یا به رحمت خدا رفته ؛ نه صحبت ازایسمی کرد ونه از تهاجم وشبیخون فرهنگی( که آن زمان مطرح نبود). نه از لیبرالیسم گفت ونه تفکیکی بین کمونیستها وسرمایه دارها قائل شد. فقط گفت: شما ریشه داریدودوتاحرف برای گفتن و آنها ریشه ندارند و تنها حرفشان دنیاست.‏یکی دوسال بعد ازاین سخنان ؛ گفتگوهای سیاسی از بحث و جدل به خشونت رسید؛ وکلیه محورها ومراحل قابل پیش بینی محقق شد. ترورها؛ بمبگذاری ها؛کشتار مردم بی دفاع تا تحمیل هشت سال جنگ.‏سی سال ازانقلاب گذشت وهمه برنامه های قابل پیش بینی انجام پذیرفت.‏دهه اول انقلاب ؛ را به دوران بحث و جدل و خشونت و جنگ ونیستی تبدیل کردند. که در عبارتی کلی آن را می توان "دوران ستیز" نامید.‏دهه دوم انقلاب - خشونت و جنگ بی نتیجه با آرمانهای الهی ملت ؛ جای خود را به تعامل و سازش داد. بیگانگان دراین دوره خرید های سنگینی کردند و با نفوذ در کانون انقلاب - ضمن ارتباط با برخی شاخصه ها و خواص ؛ نفوذی های خود رادرمحافل و کانونهای تاثیرگذار جای دادند. زمزمه جدایی دین از سیاست وگرایش مطلق به اقتصاد وحذف پیام یا حرف دوم ملت مسلمان ایران  به همه امور و نگاه صرف دنیوی والگوپذیری از کانونهای بیگانه برای ساماندهی اموربه مرورجای خودرابه ارتباطات بازدرتمام عرصه ها ی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی با بیگانگان داد. نسل جدید در حال بالندگی بود؛ می بایست این نسل به گونه ای تربیت شود که فقط یک حرف (آن هم دنیا ومادیات) بیشتر نداشته باشد. بدیهی است در چنین شرایطی جهان بیرون که قرنها با همین یک حرف مانورداده وبرای نهادینه ساختن آن دهها مکتب فلسفی و سیاسی و اقتصادی مادی با فرمولهای علمی ساخته و پرداخته کرده بودند ؛ در این عرصه پیشتازبودند. آنها با نگاه صرف مادی به جهان- کمونیسم و سوسیالیسم و کاپیتالیسم ولیبرالیسم وفاشیسم واومانیسم ودگماتیسم وپوزیتیویسم و...راخلق کرده بودند. برای آنها پذیرش نابودی یک ملت برای بقای درصدی سرمایه سالار امری عادی بود.آنها با رواج ریلی تیویسم(نسبی گرایی) به راحتی این امر را نهادینه کرده بودند. برای همین نفوذی ها ومتاثران ازنفوذی ها دردهه دوم انقلاب همان سخنی را گفتند که مبدع نظام سرمایه سالاری نوین چندین دهه جلوترگفته بود...برای رسیدن به توسعه یک نسل باید قربانی شود!‏بافت سیاسی و جمعیتی شهرها باید تغییر یابد ؛ هرکس کمترازفلان میزان درآمد داشته باشد در پایتخت جایی نداشته باشد ولو آنکه چندین نسل او با فراز و نشیبهای اقتصادی درطبقات متوسط وپایین اجتماع چرخیده باشند!‏باید هرآنچه که ارزشهای قومی وملی را به فرهنگ دینی متصل می کرد منقطع شود و...یک نسل باید ازبین برود.‏این نسل قربانی ؛ همان نسلی بود که انقلاب کرده بود؛هشت سال جنگیده بود؛رودر روی بیش از 18 کشوروقدرت نظامی که مستقیم وغیرمستقیم از رژیم بعثی حمایت می کردند؛ ایستاده بود ونهال انقلابی را که باخون برادران و خواهرانش آبیاری کرده بود به درختی سرافراز تبدیل کرده بود . حال می بایست برای بقای نسل سرمایه سالاران که دست در دست بیگانه نهاده بودند ازبین برود و فرزندان خود را نیز در تهاجم همه جانبه فرهنگی بیگانگان دراختیار آنان بگذارد؛ تا درآموزشهای مرحله سوم فقط یک حرف برای گفتن داشته باشد!‏
دهه دوم را می توان در بیانی کلی "دوران نفوذ واضمحلال" نامید.      ‏
دهه سوم فصل میوه چینی بود!‏
آنچه طی دودهه انجام دادند بخش عمده ای از کار را به سرانجام رسانده بود. جنگ وستیز ؛ تنگناهای اقتصادی و مشکلاتی که هر روزدرقالبی نو سربرمی داشت توان نسل دوم را بریده وفرصت وانگیزه انتقال ارزشهای انقلاب رابه نسل سوم ازدست داده بودند. کم نبودند افرادی که برای شیفت سوم کارخود زمانی دراختیارنداشتند!‏جدایی نسل سوم از نسل دوم با سخت افزارتنگناهای معیشتی پایه گذاری شدودوران اصلاحات نرم افزارآن یا به عبارتی جدایی عاطفی را به ارمغان آورد.دموکراسی آزادی؛ دموکراسی آزادی؛ دموکراسی آزادی!!!‏این شعاری بود که باقیمانده سنگرهای عقیدتی را هدف قرار داد ؛ و شبیخون فرهنگی وانقطاع از آرمانها و ارزشهای دینی وانقلابی و حتی ملی نسل جوان را دربرگرفت.‏هدف اصلی ازبین بردن پیام اصلی انقلاب یعنی دین و ارزشهای دینی بود. بستر مهیا گردیده بود. نسل دوم درگیرمشقات زندگی؛نسل سوم پرادعا اما بدون حمایت دولتهای وقت درتامین اشتغال و ازدواج واستقلال زندگی تنها متکی به خانواده (یا نسل دومی) که درگیر تامین نیازهای اولیه بود - رواج بی بندوباری و فساد و گسترش موادمخدرومنکرات وناهنجاری های اخلاقی واجتماعی ؛ بستر را برای حذف دین وارزشهای دینی وانقلابی آماده ساخته بود. سالهای آخر اصلاحات تهاجم بی رحمانه ومستقیم به دین آغازشد. دراین نبرد ناجوانمردانه همه چیز حتی رسالت پیامبر(ص) زیر تیغ تردید و انکار قرار گرفت. اهانت مستقیم به ائمه (علیهم السلام)؛ پیامبر(ص) و کتاب آسمانی و هرآنچه در دوران معاصر با این زیر بناها ساخته ونهادینه شده بود هدف حمله واقع شد.‏اما خدای انقلاب و ملت ایران رحیم تر از آن بود که اسلام را از ایران بگیرد. تالیف قلوب مومنین با نورالهی وهدایت وروشنگری پیرفرزانه انقلاب ؛ مقام عظمای ولایت وهمت نسل دوم وسوم انقلاب ؛ بساط نامردمی ها را برچید و در نهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری ملت فردی را برگزیدند که احیاگرآرمانها وارزشهای انقلاب اسلامی بود. چهارسالی که از عمراین دولت گذشت بسیاری از حلقه های گم شده اتصال نسل سوم انقلاب با دین وارزشهای انقلاب پیداشد؛ نسل دوم با کاهش روند تورم و ثابت ماندن نرخ برخی کالاها وخدمات وطرحهای حمایتی ازاقشار ضعیف همچون طرح مسکن مهر؛ طرح سهام عدالت؛ طرحهای حمایت از ازدواج جوانان و....کمی فراغ بال پیدا کرد. بسیاری از مناطق محروم کشور و میلیونها نفراز هموطنانی که دراقصی نقاط کشوربابی توجهی دولتهای گذشته ازرده انتفاع خارج شده بودند با دهها سفراستانی دولت نهم ورسیدگی مستقیم به وضعیت این مناطق در قالب طرحهای اشتغالزای زودبازده و...لباس محرومیت را ازتن بیرون می کردند.‏هزاران محقق و پژوهشگرجوان کشوربا حمایت و تاکید مستقیم مقام معظم رهبری(مدظله) وسرمایه گذاری دولت نهم ؛ درعرصه های گوناگون علمی ازانرژی هسته ای وپیچیده ترین فناوری های روزجهان تا علوم نوینی همچون شبیه سازی و نانو تکنولوژی که تنها چندسالی از حیاتشان نمی گذشت؛ هویت گمشده ایرانی را درسرآمدی علم واندیشه جهان درحال بازیابی بودند.سیاست خارجی ما بعد از سالها انفعال و سرخوردگی درحال پیشروی به سوی تصمیم گیری در سیاستهای کلان جهانی بود و...‏تلاش سه دهه بیگانه برای جنگ ونابودی و نفوذ و اضمحلال به شکست انجامیده بود و ایران دربستردین درحال فتح قله ها بود.‏دهه سوم را می توان "دوران تلاش نهایی وشکست استکبار" نامید.‏شکست تمام تلاشهای پنهانی استکباربا هزاران نفرازعوامل داخلی آنها که طی سه دهه در شمار دهها گروه سیاسی و تشکلهای رنگارنگ؛  با صدها رسانه و تریبون وپشتیبانی بخش اعظمی از ثروت مملکت که به مصادره آنان درآمده بود وطی سه دهه گذشته هرروزبا یک حیله وترفندی به میدان مقابله با دین و ملت آمده بودند ؛ باعث گردید تا دهه چهارم انقلاب؛ از همان روزهای نخست آن با بسیج وبه میدان آوردن تمام پایگاهها و مراکزوافرادی که طی این مدت درلفافه نگرشهای گوناگون سیاسی و فرهنگی و علمی بر علیه دین سخن می گفتند آغاز شود.‏انتخابات ریاست جمهوری دهم فصل رهایی از لفافه ها بود؛ازهمان فردای روزانتخابات ؛ وآغازشورشهای خیابانی که به بهانه تقلب درانتخابات واعتراض به نتایج آن شهرهای کشورمان دستخوش اغتشاشات گردید ؛ دست پیوندهای شوم اپوزیسیون خارجه نشین با نفوذی ها ومنافقین داخلی روشد. بازداشتها و اعترافات برخی از سران درجه دوم جریان ضد دین و براندازوروشن شدن ارتباط دیرینه آنها با سرویسهای جاسوسی بیگانه تردیدها را برطرف کرد؛اما هنوز بودند کسانی که آگاهانه و جهت تطهیربراندازان وتداوم کارشان و یا ناآگاهی سعی در جدا کردن صفوف به اصطلاح معترضین از آشوبگران و برهم زنندگان امنیت کشور داشتند.‏عاشورا ازدیرباز فرقان حق و باطل بوده است. براساس رسمی دیرینه آنان که پیروعدالت بوده اند تکلیفشان دراین روزبزرگ معلوم گردیده است.همواره درعاشورا صفوف یاران عدالت از منافقان و مشرکان و کافران جداشده است وعاشورای سال 88 و حضور مستقیم یاران فتنه سبزدرمیدان نبرد با دین وارزشهای دینی و هتک حرمت کلام الله مجید وشکستن ساحت مقدس اباعبدالله الحسین(ع) صف آنان را از خداجویان عاشورایی جداکرد وبه آن عده قلیلی که هنوز لایه هایی از تردید در ذهنشان بود ثابت نمود انتخابات و تقلب و باقی ماجرا بهانه ای بیش نبوده است.‏
پرده ها افتاد.‏
تلاش سی ساله بیگانگان با هزاران مهره سوخته و بی خاصیت که در فردای ایران اسلامی کوچکترین نقشی را نخواهند داشت به شکست انجامید  ونظام اسلامی باجراحی بزرگی که به لطف خدا ورسول(ص) وائمه طاهرین(علیهم السلام) می نماید؛ دمل های چرکین وعفونی کهنه را زایل خواهد کرد.‏ هم اینک دراین مرحله قرار داریم.‏بیگانگان سعی دارند برای تداوم جنایات خود این دوره را دوران بحران بنامند. در حالی که عاشوراییان با حضور بی سابقه خود درنهم دی ماه سال 88 ثابت کردند بحران فقط در اردوگاه بیگانگان است.‏امروزه ما در بهت قرار داریم ؛ بهت اینکه چرا برخی شاخصه ها که خود را متصل به اردوگاه عاشورا می دانند ؛ بصیرت کامل خود را برای همراهی و همکاری باجراحی بزرگ انقلاب به کار نمی گیرند!!‏


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢
 

قاچاق کالا از طریق پایانه مسافربری گچساران صورت می گیرد

فرماندار گچساران گفت: بیشترین قاچاق کالا در گچساران از طریق پایانه مسافربری این شهرستان صورت می گیرد. سید اکبر علیزاده روز دوشنبه در نشست کمیته قاچاق کالای شهرستان افزود: ضروری است اداره حمل و نقل و پایانه های مسافربری این شهرستان نظارت خود بر این پایانه را نسبت به گذشته افزایش دهند. وی بیان کرد: برای مبارزه با قاچاق کالا نیاز به همکاری و وحدت همه دستگا ههای اجرایی شهرستان می باشد. علیزاده اظهار داشت: اداره حمل و نقل شهرستان می بایست برای کنترل و نظارت کالاهای قاچاق نماینده ای در ترمینال این شهرستان مستقر کند.
علیزاده، ترویج و توزیع کالاهای ایرانی در بازار مصرف، تقویت اقدامات پیشگیرانه و تبلیغات در زمینه فرهنگ سازی مصرف داخلی را از مهمترین سیاست های مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست. وی ابراز داشت: رسانه ها می توانند در این زمینه فرهنگ سازی کنند و به اقشار مختلف مردم پیامدهای استفاده از کالاهای غیر مجاز را هشدار دهند.


 
 
با آسفالت راه روستای جهاد آباد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٢
 

روستاهای بالای 20 خانوار گچساران از نعمت جاده آسفالته برخوردارشدند.

رییس راه و ترابری شهرستان گچساران گفت: با بهسازی و آسفالت روستاهای جهاد آباد - نارک و شیخ خواجه از توابع این شهرستان هم اکنون همه روستاهای بالای 20 خانوار در این شهرستان از نعمت جاده آسفالته برخوردار شدند.فلامرز انصاری در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه طول این جاده به طول چهار کیلومتر بوده است ،افزود: این پروژه سال 86 آغاز شد که در طی این مدت دو شرکت ماهان پوریا و خیران گچ برای احداث این جاده فعالیت کردند.
وی بیان کرد: سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای انجام این پروژه هزینه شد.
انصاری اظهار داشت: 60 هزار متر مکعب خاکبرداری ، پنج هزار و 600 متر مکعب ریزش برداری ، چهار هزار و 200 متر مکعب زیر اساس و 144 هزار متر مکعب آسفالت از جمله عملیات انجام شده برای بهسازی و آسفالت روستاهای جهاد آباد - نارک و شیخ خواجه انجام شد.
وی با اشاره اینکه عرض این جاده شش متر است ، عنوان کرد: در این مسیر 9 دهانه پل دالی به دهانه دو متری احداث شد


 
 
تامین روشنایی درمسیر دسترسی به دانشگاه آزاد گچساران ضروری است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢۱
 

رییس دانشگاه آزاد گچساران گفت:مسیر دسترسی به این دانشگاه به دلیل نبود روشنایی کافی موجب بروز برخی مسایل شده است

علی بیژنی، یکشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی گچساران افزود: نبود روشنایی در مسیر رفت و آمد دانشجویان از شهر تا دانشگاه در شب،به یک معضل اساسی تبدیل شده است.
وی بیان کرد: مکاتبات زیادی برای رفع این مشکل انجام دادیم ولی تاکنون نیتجه ای حاصل نشده است.
بیژنی خواستار توجه جدی مسئولان اجرایی برای رفع این معضل مهم شد و افزود: در حال حاضر به دلیل نبود پارکینگ هر اتفاقی در این دانشگاه رخ دهد قابل کنترل نیست .
وی اظهار داشت: به دلیل نبود پارکینگ بیرون از محوطه دانشگاه،مشکلاتی در دانشگاه بوجود آمده و در صورت رفع این مشکل می توان با ارائه کارت دانشجویی مانع ورود افراد غیر دانشجو به محیط دانشگاه شد.
دانشگاه آراد گچساران در شمال شرقی شهر گچساران قرار دارد که برای دسترسی به آن باید مسیر طولانی را طی کرد


 
 
سرنوشت اسفناک قاتلان شهدای کربلا
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٠
 

از آیات قرآن کریم، احادیث پیامبران الهی و روایات ائمه اطهار(ع) و غور و بررسی آموزه های دینی و نیز توجه و تأمل در حوادث تاریخی و سرنوشت گذشتگان، به ویژه آخر و عاقبت افراد گناه پیشه، ظالم، بی رحم و... می توان فهمید که مجرمان تاریخ، عواقب وحشتناکی دارند.
سنت الهی بر این قرار گرفته است که عواقب بعضی از گناهان نظیر: ظلم و ستم و عاق والدین و تضییع حق مردم و... در این دنیا، به سرعت به سراغ گناهکاران می آید و آنها را به سزای اعمالشان می رساند هر چند که دریافت کامل سزای اعمال آنها فقط در قیامت میسر می باشد که مطابق نص صریح قرآن در آیه 26 سوره نبأ: جزاء وفاقا یعنی: این جزایی است موافق و مناسب و منطبق بر اعمالشان. این موضوع به قدری حائز اهمیت است که خداوند متعال در آیه 69 سوره نمل از همه مردم دعوت کرده است که بررسی کنند و ببینند که آخر و عاقبت سفاکان و گناه پیشگان چه شده است و از آن ها درس عبرت بگیرند:
قل سیروا فی الارض فانظروا کیف کان عاقبه المجرین (ای پیامبر! به مردم) بگو: در روی زمین سیر (و در احوال گذشتگان تفکر و اندیشه) کنید و ببینید عاقبت کار مجرمان (گناه پیشگان) به کجا رسید!
در آیات دیگر قرآن مجید نیز تعابیر تکان دهنده و عجیبی در مورد سرنوشت ظالمان ستمکار آمده است، مثلا در آخرین آیه سوره شعرا می فرماید:ویسعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبو و بزودی ستمکاران خواهند دانست که چگونه به سوی جایگاه عذاب منقلب می شوند (و به سرنوشت شوم خود دچار می شوند).
سرنوشت اسفناک و عبرت آموز قاتلان شهدای کربلا در دنیا و اتفاقاتی که برای این جانیان افتاد، حاوی نکات فوق العاده درس آموز و قابل توجه برای همه ظالمان است.
علاوه بر اینکه آنها به سزای اعمال ننگین شان در همین دنیا و پس از مدت کوتاه رسیدند در دادگاه وجدان بشریت و تاریخ نیز محکومانی ملعونند به طوری که هیچ فردی حتی فرزندان یا قاتلان و جانیان نیز خود را منتسب به آنها نمی کنند و اثری از قاتلان شهدای کربلا باقی نمانده است. این درحالی است که میلیون ها نفر خود را فرزند شهدای مظلوم کربلا می دانند و هر ساله در ایام عاشورا در اقصی نقاط جهان یاد و خاطره آنها را گرامی می دارند و به آنها توسل می جویند و شفا می یابند. آری : تأسیس کربلا نه برای عزا و ماتم است
دانشسرای عالی ادراک اولاد آدم است
اکنون به مناسبت فرارسیدن ایام محرم الحرام و سالگرد شهادت امام حسین(ع) و شهدای گرانقدر دشت کربلا، بر آن شدیم تا نگاهی مختصر و مفید به سرنوشت قاتلان شهدای کربلا، براساس منابع معتبر تاریخی داشته باشیم. آنچه از نظر می گذرانید سرنوشت کسانی است که فاجعه کربلا را طراحی و اجرا کردند. امید است که مورد رضای حضرت حق و استفاده همگانی واقع شود.
سرنوشت اسفناک یزیدبن معاویه
هلاکت یزیدبن معاویه سر دسته و آمر عملیات حادثه کربلا بنا به روایت «ابی مخنف» این گونه بوده است:
یزید، سرمست از پیروزی ها و موفقیت، روزی با جمعی از لشکریان و هواداران خود به قصد شکار عازم صحرا گردید. آنان به اندازه دو روز راه پیمودند و از دمشق فاصله گرفتند. ناگهان در مقابل چشم آنها آهویی ظاهر شد. یزید برای نشان دادن شجاعت و دلاوری خویش به یارانش گفت: «کسی از شما همراه و پشت سر من نیاید، من خودم این آهو را شکار خواهم کرد!» سپس اسب خود را دنبال آهو به حرکت درآورد و به سرعت از سپاهیان خود فاصله گرفت.
آهو از این بیابان به آن بیابان و از این طرف به آن طرف می رفت تا به منطقه ای هولناک و دره ای ترسناک قدم گذاشت، در حالی که همچنان به گریز خود ادامه می داد و یزید او را تعقیب می کرد و تپه های ترسناک و دره های هولناک را پشت سر می گذاشت به طوری که فاصله زیادی بین او و سپاهیانش ایجاد شد! ناگهان در این حین تشنگی شدیدی بر یزید غلبه کرد و این درحالی بود که آب و غذایی همراه نداشت. در همین حال بود که چشم یزید به فردی افتاد که کوزه آبی در دست داشت، یزید از او آب خواست او نیز پس از دادن مقداری آب از نام و نشانش پرسید.
یزید در پاسخ گفت: «من امیرالمؤمنین! یزیدبن معاویه هستم.» آن مرد پرسید: « قاتل حسین بن علی(ع) تو هستی و تو کشنده فرزند رسول خدا(ص) هستی؟» و از جای برخاست تا با یزید درگیر شده و او را به هلاکت برساند.
یزید ترسید و به سرعت پا به فرار گذاشت ولی در حین سوار شدن پای او در رکاب اسبش گیر کرد و اسب به سرعت شروع به دویدن کرد و با سرعت تمام از آن مرد فاصله گرفت.
در اثر حرکت اسب و واژگون شدن یزید سر و صورت پلید او به سنگ ها برخورد کرده و متلاشی گردید و زمین خون آلود شد و او به هلاکت رسید و به قعر جهنم، جایگاه اصلی و مقر ابدی خویش و پدرانش واصل شد. پس از مدتی سپاهیان و تعقیب کنندگان یزید به او رسیدند درحالی که او از رکاب اسب خود آویزان بود و روح پلیدش از بدن جدا شده بود. در این هنگام بود که صدای شیون از سپاه او بلند شد و آنان بدون یزید به دمشق بازگشتند به این ترتیب یزید به سزای عمل ظالمانه خود این گونه گرفتار شد.


 
 
مدیرعامل شرکت نفت گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 
مهندس غلامرضا پاکدل در جلسه ستاد اقامه نماز شهرستان گچساران که در شرکت نفت گچساران تشکیل شد با تأکید بر فراهم آوردن زمینه و بسترسازی برای شرکت مردم در نماز جماعت ، عنوان داشت : شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران آمادگی دارد جهت اجرای برنامه‌ها و همایش‌هایی در زمینه نماز و نیز مصوبات مربوط به شرکت نفت با ستاد اقامه نماز شهرستان گچساران همکاری لازم را داشته باشد .
وی به ضرورت اجرای مصوبات شورای اقامه نماز اشاره کرد و گفت : برگزاری نماز جماعت در 15 نمازخانه و مسجد، تجهیز نمازخانه‌ها ، برگزاری همیشگی مراسمات و مسابقه‌های مختلف فرهنگی در گروه‌های مختلف سنی ، توزیع کتابچه‌ی نیایش اثر استاد قرائتی بین کارکنان و خانواده‌های آنان ، توزیع هفتگی کتابچه‌هایی در زمینه مسائل فرهنگی و برگزاری مسابقاتی در این زمینه از جمله اقدامات ستاد اقامه نماز شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران می‌باشد . مهندس پاکدل با اشاره به تهدیدات دشمن در بحث جنگ نرم تصریح کرد : در این زمان که دشمنان با برنامه‌ریزی و کارهای تبلیغاتی خود برای دور نمودن جوانان و نوجوانان از دین مبین اسلام و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تلاش هستند همه ما مسئول هستیم با برنامه‌ها و راهکارهای مناسب در این راه دشمنان را ناکام کرده و نگذاریم به اهداف پلید خود دست یابند .
مسئول ستاد اقامه نماز شهرستان گچساران نیز در این جلسه بیان داشت : برگزاری نماز جماعت در ادارات به نحو مطلوبی انجام می‌پذیرد اما لازم است ادارات نسبت به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند و مسئولین و مدیران می‌بایست نسبت به برپایی و شرکت در نماز جماعت اداره خود توجه بیشتری نشان دهند .
سیدفاضل رضایی ضمن تشکّر از همکاری شرکت نفت و گاز به جهت همکاری با ستاد اقامه نماز شهرستان گچساران ، بیان داشت : در برخی ادارات توجه کمتری به برپایی نماز جماعت می‌شود و در برخی از ادارات نیز مشاهده می‌شود که جلسات خود را در هنگام نماز نیز ادامه می‌دهند. رضایی عنوان داشت: مدیران ادارات باید توجه داشته باشند که در وقت اذان می‌بایست کار خود را رها نموده و به همراه کارکنان اداره خود در نماز جماعت شرکت کنند و ارباب رجوع‌های اداره را نیز تشویق به شرکت در فریضه نماز جماعت کنند .
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت : گرایش دانش‌آموزان به نماز زیاد است و تنها می‌بایست زمینه و انگیزه برای آنها ایجاد شود و در این راه آموزش و پرورش می‌بایست حرکت مضاعفی را ایجاد کند.
رضایی همچنین به برپایی باشکوه نماز ظهر عاشورا اشاره کرد و ابراز داشت: برای برپایی نماز ظهر عاشورا می‌بایست مکان برپایی نماز یعنی گلزار شهدا توسط شهرداری پاکسازی شود و ادارات با نصب بنرهایی در سطح شهر و اداره خود در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را داشته باشند

 
 
ز 65 کارمند بازنشسته شبکه بهداشت گچساران تجلیل شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٥
 

همایش یک روزه تجلیل از 65 کارمند بازنشسته شبکه بهداشت ودرمان گچساران با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان اجرایی و اقشار مختلف مردم و بازنشستگان در این شهرستان برگزار شد.مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران، در این همایش از تلاش صادقانه و خدمت مخلصانه بازنشستگان این شهرستان تجلیل کرد.
دکتر محمد رضا محمدی، هدف از برگزاری این همایش را تجلیل از سی سال خدمت با ارزش 65 نفر از پرسنل شبکه بهداشت شهرستان گچساران در سال جاری عنوان کرد.
وی اظهار داشت: انتظار می رود بازنشستگان بهداشت و درمان توجه بیشتری به سلامت خود داشته و از ورزش غافل نشوند. وی ، با اشاره به اینکه نباید خود را از سی سال تجربه و دانش این کارمندان محروم کرد ، افزود: باید شرایطی فراهم کرد که کارمندان کنونی از سالها تجربه بازنشستگان استفاده کنند. محمدی از تاسیس کانون بازنشستگان برای رفع مشکلات صنفی این قشر در آینده ای نزدیک خبر داد .
فرماندار گچساران در این همایش تجلیل از زحمات و تلاش های کارمندانی که به افتخار بازنشستگی نایل شده اند را کاری پسندیده در آموزه های دینی دانست و ابراز داشت: کسانیکه پس از عمری تلاش خالصانه و مجاهدت در راه خدمت بازنشسته می شوند شایسته قدردانی و تجلیل هستند. سید اکبر علیزاده ، با اشاره به اینکه بازنشستگان نباید بازنشستگی را پایان کار و تلاش بدانند افزود: ضروری است بازنشستگان تا آخر عمر به کار و تلاش در زمینه های مختلف ادامه دهند


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٧
 

                   نواختن ارگ در مراسمات و برنامه های عروسی ممنوع است

فرماندار شهرستان گچساران گفت: نواختن ارگ و سایر آلات موسیقی متهیج در تالارها و سایر اماکن دولتی و خصوصی این شهرستان ممنوع است.سید اکبر علیزاده در جمع صاحبان تالار های شهرستان افزود: تالارها باید در هنگام برگزاری مراسمات عروسی و جشن ها شئونات اسلامی را رعایت کرده و از اختلاط زن و مرد در تالارها جلوگیری کنند.وی نواختن موسیقی از نوع "ارگ" و "دی جی "در منازل نیز در شورای فرهنگ عمومی ممنوع شده و نیروی انتظامی موظف است با متخلفان برخورد کند.فرماندار شهرستان گچساران با اشاره به آسیبها و مشکلات ناشی از مختلط بودن زنان و مردان در تالارها و مراسمات عروسی و استفاده از آلات موسیقی متهیج ، خاطرنشان کرد: بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی گریبان گیر جامعه ، ریشه در برپایی چنین مجالسی دارد.علیزاده در پایان اضافه کرد: باید در این راستا فرهنگ سازی شود و فرهنگ دینی و ملی ایران اسلامی را ترویج داده و از گرایش جوانان به سمت فرهنگ مبتذل غربی جلوگیری کرد.


 
 
عید غدیر خم مبارکباد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۳
 


 
 
عید سعید غدیر در سیره اهل بیت (ع)
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۳
 

                                              غدیر؛ روز فروغ دین

 سابقه «غدیر» و «عید گرفتن» این روز مقدس، به زمان پیامبر اکرم (ص) مى ‏رسد. در دوران ائمه اطهار (ع) نیز این سنت دینى ادامه داشته و امینان وحى الهى، همچون امام صادق (ع) و امام رضا (ع) آن را آشکار ساخته و یادش را گرامى و زنده نگه مى ‏داشتند. پیش از آنان نیز، امیرالمؤمنین (ع) احیاگر این عید بود. رمز عید بودن «غدیر» نیز، کمال دین و اتمام نعمت در سایه تداوم خط رسالت در شکل و قالب امامت بود. به فرمان پیامبر خدا (ص) مسلمانان مأمور شدند «ولایت» را به صاحب ولایت تبریک گویند و با آن حضرت بیعت کنند. رسول خدا نیز براین نعمت الهى شادمانى کرد و فرمود: «الحمد لله الذى فضلنا على جمیع العالمین.»
آیه قرآن که به صراحت، این روز را روز اکمال دین و خشنودى پروردگار از این واقعه و تعیین وصى دانسته، رمز دیگرى از عید بودن غدیر خم است. فرخندگى این روز و عظمت این مراسم و عید بودن غدیر، در آن روز و لحظه بر همگان روشن بود. این نکته را حتى «طارق بن شهاب» مسیحى که در مجلس عمر بن خطاب حضور داشت، فهمیده بود که گفت: اگر این آیه (الیوم اکملت لکم دینکم...)
(مائده / 3) در میان ما نازل شده بود، روز نزول آیه را عید مى‏ گرفتیم. هیچ یک از حاضران نیز حرف او را رد نکردند. خود عمر نیز سخنى گفت که به نوعى پذیرش حرف او بود. (1)
عید گرفتن غدیر:
غدیر، تنها نه به عنوان «روزى تاریخى»  بلکه به عنوان یک «عید اسلامى» مطرح است. عید بودن آن نیز، مراسم و سنتهاى خاصى را مى‏ طلبد و نه تنها باید آن را عید دانست، بلکه باید آن را عید گرفت و به شادمانى پرداخت و به عنوان تعظیم شعایر دینى، آن را بزرگ داشت و بر شکوه آن افزود، تا ارزشهاى نهفته در این روز عظیم، همواره زنده بماند و سیره معصومین (علیهم السلام) احیا گردد. همه این ویژگیها براى این روز بزرگ، موقعیتى والا و ارزشمند پدید آورد، آنچنان که رسول خدا(ص) و ائمه هدى (ع) و مؤمنانى که پیرو آنان بودند، از موقعیت این روز شادمان بودند. مقصود ما از «عید گرفتن» این روز نیز همین است. خود حضرت رسول نیز به این نکته اشاره و تصریح فرموده است، از جمله در روایتى که مى ‏فرماید: «روز غدیر خم، برترین اعیاد امت من است، روزى است که خداى متعال مرا فرمان داد تا برادرم على بن ابى طالب را به عنوان پرچمى هدایتگر براى امتم تعیین کنم که پس از من به وسیله او راهنمایى شوند و آن، روزى است که خداوند در آن روز، دین را کامل ساخت و نعمت را بر امتم به کمال و تمام رساند و اسلام را به عنوان دین، برایشان پسندید.»
کلام دیگر پیامبر(ص) که فرموده بود: «به من تهنیت بگویید، به من تهنیت بگویید.» (2) نیز نشان دهنده همین عید بودن روز غدیر در کلام حضرت رسول است. خود امیرالمؤمنین (ع) در ادامه خط پیامبر، این روز را عید گرفت و در سالى که روز جمعه با روز غدیر مصادف شده بود، در ضمن خطبه عید فرمود: «خداوند متعال براى شما مؤمنان، امروز دو عید بزرگ و شکوهمند را مقارن قرار داده است که کمال هر کدام به دیگرى است تا نیکى واحسان خویش را در باره شما کامل سازد و شما را به راه رشد برساند و شما را دنباله روی کسانى قرار دهد که با نور هدایتش روشنایى گرفته ‏اند و شما را به راه نیکوى خویش ببرد و به نحو کامل از شما پذیرایى کند. پس جمعه را محل گردهمایى شما قرار داده و به آن فراخوانده است، تا گذشته را پاک سازد و آلودگیهاى جمعه تا جمعه را بشوید، نیز براى یادآورى مؤمنان و بیان خشیت تقواپیشگان مقرر ساخته است و پاداشى چند برابر پاداشهاى مطیعان در روزهاى دیگر قرار داده و کمال این عید، فرمانبردارى از امر الهى و پرهیز از نهى او و گردن نهادن به طاعت اوست. پس توحید


 
 
هفته بسیج مبارک باد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢
 

در آسمان پر نور عزت و افتخار , گاهی اخترانی با درخشش بیشتر , چشمها را به سمت و سوی خود جلب می کنند. این ستارگان فروزان , آرایش آسمان جهاد و شهادت را جلوه ای دیگر می بخشند

هفته مبارک بسیج مترادف با نام جوان مردانی است که عطر وجودشان عالمی را پرفروغ و مصفی می کند. گر چه تمام ایام همراه با واژگانش قادر به وصف بسیج و بیان گوشه ای از سجایای آن نیست اما در هفته بسیج که بهار گفتار در باب این فرشته قدسی است باید حق کلام در خصوص این واژه زیبا ادا شود. لذا شایسته است دفتر دل را گشود , جوهر فکر را تراوید و قلم خلوص را بدست گرفت و با مرکب سبز بر کاغذ سفید نگاشت که براستی بسیجیان کربلائیان برگزیده ای هستند که نزد آسمانیان برتر و نام آورترند. آنان طالب کوی جانان وسودای عبودیت خدا درسر دارند.

بسیج تندیس پایداری و رمز جاوید مبارزه ومخاصمه با بیدادگرانند و نام طوفانی آن , حجم پوشالی سکوت و سازش را به فریادی عصیانگر علیه زورمداران تاریخ مبدل کرد و دین محمد(ص ) را تضمین دوباره بخشید.

بلند همتانیکه به دور از وسوسه های دنیا و بی رغبت به جاذبه های زندگی در سایه ایمان خالص و عمل صالح جامه جهاد بر تن کردند و در وصف مجاهدان فی السبیل الله قرار گرفتند و بدین سان به حیاتی طیبه دست یافتند.

مردمانیکه سند هویتشان در جهاد آباد صادر , در ایستگاه اخلاص مهر خلوص خورد و در خانه صدق به امضا تعهد آراسته شد.

بسیج از طایفه عشق است که با قبیله ایثار وصلت کرد و در حریم یار رسم عاشقی آموخت و در عرش اعلی به عشقبازی پرداخت ! او سوداگری که لحظات ناب تطهیر را به سوداگری لقا سپری کرد تا روزیکه سفیران دوست از راه رسند و شایستگان دیدار را به دیار نور برند.

بسیج ملکه ای است که حضور در جبهه نوید دستیابی به آرزوهایش بود لذا منتظر و بی تاب جهت تمکین روح پر طلاطمش به سوی عرصه های خون و حماسه پر کشید.

بسیج خاکی پوش روشن ضمیری است که با قامتی رعنا , قلبی خورشیدی . عزمی راسخ , گامی استوار , اراده ای آهنین و فکری به رنگ نور , بر فراز ملکه آگاهی پنجه در پنجه غرور وخودخواهی انداخت و براحتی دیو نفس را زمین گیر کرد. او بنده وارسته ای است که شراب و شاهد و شمع و شبستان , می و مه و میخانه و نی نور و نینوا را همه در دوستی خدا می داند.

بسیج نام مردانی است که در هولناکترین لحظات زندگی , بی اعتنا به نام و نان , از مال و منال بریده و با سمند عشق از قله ترس گذشته و دشت خطر را در نوردید و با مدد خون بیرق سه رنگ پیروزی را در مرتفع ترین آسمان ایثار به اهتزاز درآوردند.

بسیج عاشق دلباخته ای است که بیاد تنهایی علی (ع ) برای مظلومیت حسن (ع ) و به نام تشنگی حسین (ع ) همراز کویر با سوزش عطش وسوسه آب نکرد و از میدان امتحان الهی سربلند و پیروز بدر آمد.

بسیج پاکزاده ای است از تبار ابراهیم که اسماعیل وار بر بلندای برج ایثار , شکوه بهشت را نظاره گر شد و آیه فتح را سرود و در کمال رضا به مسلخ عشق رفت تا لذت دیدار خدا را با عمل خود برای مردمان عصر خویش ترجمه نماید.

بسیج از نسل سربداران , چون آب چشمه ساران , با قطره های باران و فریاد روزگاران از نای بیقراران است . بسیج دلیر مردی است که خرمی خرمشهر , آزادی آبادان , محبت مهران , دل انگیزی دزفول , شیرینی قصر شیرین , سرور سوسنگرد , بهار بستان , مهر موسیان و خلاصه امنیت و آرامش ایران و دین مرهون شجاعت اوست .

بسیج از تبار بی مدعایان است که عرصه های خون و حماسه شاهد مردانگی او و گل تکبیرش مشام وجدانهای بیدار را معطر و نور جبینش جان هر مسلمانی را منور می سازد.

گل اندیشه بسیج معطر به محمد(ص ) , مزین به نور علی (ع ) است و لذا با یک اشاره علی , چشم بسته در راه خدا سر میدهد.

بسیج نور افق ایمان است که تلالو آن ملک دین و دنیا را منور و به تاریکیهای زندگی پایان می دهد. او چون طایری سبک بال , سرزمین نفس با قدرت خون می نوردد و بر قلعه مرتفع ایمان در زلال ایثار وضو می سازد , به معبود خود اقتدا می کند و بر سجاده توکل می نشیند و نماز وصل می خواند. بسیج نسیم دلنواز دشت یقین است که شمیم روح انگیز شجاعت و عطر جان بخش شهامت و فرهنگ پویایی شهادت را به اسمان دلهای عاشق می پراکاند.

بسیج راوی صادق عرصه های شرف و سربلندی است که خاطرات شیرین مجاهدان همرزمش را با حکم صدق و صفا بر لوح دل رنجور خود نگاشته و بر طالبان و عاشقان آن عرضه کرد و آنان را به تقوای دیده و دل فرا می خواند.

بسیج صدای هماره رسای تاریخ است که چون نی , نوای , نینوا سرمی دهد و از جدایی اخلاص و عمل به خدا شکایت می کند.

بسیج فرشته خوش الحان روضه رضوان خداست که از طریق حق می پوید و عرفان معبود می جوید و از کلام او بذر محبت می روید.

فکر بسیج خود به تنهایی فرهنگی است که استقلال و آزادی , دین و سیاست , کرامت و شرافت , مشروعیت و مقبولیت , مدنیت و مردم سالاری و حقوق فردی اجتماعی در آن متجلی است .

در تفکر بسیجی با آزادی که اولین هدیه الهی است نه فقط مخالفتی نیست بلکه نهال سبز آزادی با خون این قبیله به ثمر رسید. لکن در فکر و اندیشه و فرهنگ بسیج پلشتی و ولنگاری جایی ندارد. تفکر بسیجی امواج خروشان ملتی است که دل در گرو خدا دارد و جهت ایجاد این فرهنگ الهی هزاران جوان پاکباخته تقدیم درگاه خدای خود کرد.

بسیج گل آل محمد(ص ) است که با قدرت خون در دشت ایمان روئید و در نهضت خمینی (ره ) ثمر داد که رایحه آن جان عاشقان خدا سرمست و حیران می کند. بسیج همان بسیج است که روزی بلای جان ضد انقلاب بود , یک روز خار چشم دشمنان گشت , روز بعدش سد راه متجاوزان به کشور شد و اکنون نیز گوش به فرمان ولی امر خود , حافظ و پاسدار ارزشهای متعالی اسلام و انقلاب است .

در فرهنگ بسیج تا قیام قیامت راه امام عزت , کلام رهبری سعادت , کشته شدن در راه خدا کرامت , اسرائیل غاصب و آمریکا دشمن شماره یک ملت ایران است .

نام بسیج ترجمه آیه اشدا علی الکفار و رحما بینهم است , او حب علی (ع ) در دل , بغض عدو در قلب و سلاح دفاع در دست دارد.

بسیج هتک دین را نمی پسندد , ترویج ابتذال را قبول ندارد , تضعیف ارکان نظام را برنمی تابد. وحدت را توصیه و اختلاف را نهی می کند , سو استفاده را ناشایست و فتنه گری را به نفع کشور نمی داند , دین زدایی را گناه و مبارزه با دشمن را افتخار می داند , بر عقل دشمنان خارجی می خندد و دشمنان داخلی را نصیحت می کند , به مهاجمان فرهنگی هشدار و خودباختگان داخلی را به اعتماد به نفس دعوت می کند و خلاصه غفلت را خطرناک و هشیاری را بسیار ضروری می داند.

نور اندیشه بسیج در قلب هر کس بتابد شیدا می شود , دوستدار خدا می گردد , بر غیر خدا می تازد , دشمنان خدا را دشمن .

دوستانش را دوست می دارد , تسلیم فرمان خداست , صبر پیشه می کند , بر سبیل عدل گام برمی دارد و خلاصه آن می شود که خدا خواهد رضی الله عنهم و رضو عنه .

به امید روزیکه همه با هم با تفکر بسیجی ایرانی آباد و آزاد و مهیای ظهور مهدی (عج ) داشته باشیم و یکصدا سرود وحدت سردهیم که آمریکا در چه فکریه ایران پر از بسیجیه


 
 
غدیر و افسوس های بشریت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢
 

محرومیت بشر از فیض هدایتهای تفسیری ائمه(ع)
قرآن، کتاب جامع هدایت و رستگاری بشر، معجزه جاوید پیامبر اسلام(ص) و منشور سربلندی و سعادت انسان است. شرایط ویژه دوران رسالت نبی گرامی اسلام(ص) که به اعلان نبوت و دعوت مردم به اسلام، مبارزه با کافران لجوج و مشرکان عنود، محاصره اقتصادی، غزوات و سریه های سخت و دشوار و... گذشت و نیز، نزول تدریجی قرآن کریم براساس شأن نزول آیات، مجال کافی برای تفسیر واقعی و متقن و علمی این کتاب آسمانی و تأویل آن و بیان حقایق راستین و بطون شگرف آن را از پیامبر(ص) گرفت، اگرچه اشارات آن پیامبر اعظم(ص) در تفسیر و توضیح برخی آیات قرآن، همچنان منبع و مرجع ارزشمندی برای مفسران قرآن است.
اعلام وصایت و جانشینی حضرت علی(ع) که درس آموخته مکتب اسلام و شاگرد و همراه و یار صدیق پیامبر(ص) بود، آنهم در واقعه عظیم و تاریخی غدیر و آغاز ولایت و امامت آن بزرگوار، بشارتی بود تا علی(ع) و پس از آن امامان معصوم(ع) فارغ از مشکلات و تنگناهای دوران پیامبر(ص) به مدد فهم عمیق و صواب خود از قرآن و بهره مندی از منبع عظیم وحی و در جواب اشتیاق مسلمانان شایق به درک قرآن و مسائل انسان ساز آن، آیه به آیه و جمله به جمله این کتاب جاویدان را، تفسیر و تأویل نمایند. اما افسوس که بدخواهان نگذاشتند علی(ع) در مخمصه سالها خانه نشینی و بایکوت و سانسور و ترور شخصیت، سوگوارانه نتواند قرآن را آنگونه که می بایست جامع و کامل، تفسیر و تشریح نماید و بشریت در حسرت این فرصت بزرگ و طلایی بماند. دوران کوتاه حکومت آن بزرگوار نیز عمدتاً به جبران عقب ماندگی ها و ضعف های بیست و چند ساله، اصلاح بدعت ها و کجروی ها و جنگهای توانفرسا گذشت و علی(ع) را از تفسیر و تبیین کامل قرآن بازداشت. دوران امامت و حیات پرثمر فرزندان معصوم علی(ع) نیز سرنوشتی مشابه یافت. اگرچه بشر امروز با بهره گیری از روایات و احادیث صحیح و موثق و اشارت های موشکافانه معصومین از قرآن، بسیار آموخته است، لیکن دستیابی به تفسیر واقعی وجامع قرآن، آرزویی است که بر دل حقیقت جویان مانده و آن را این بار در افق روشن عصر ظهور قرآن ناطق، امام عصر(عج)، جستجو می نماید.
امامت امامان معصوم، لطف الهی برای هدایت بشر
امامت راهبرد مترقی اسلام ناب است برای راهبری و هدایت بشر در تمام ابعاد و فصول زندگی آنهم براساس آموزه های وحیانی و در صراط مستقیم رستگاری و سعادت و امامت و زعامت انسانهای برگزیده و منتخب، لطف بزرگ خداوندی است برای نجات انسان تا در کوره راههای زندگی و گردنه های سخت و هولناک آن ، راه را گم نکند. مقام امامت، تا بدانجا رفیع و والاست که بنا بر تصریح قرآن کریم، ابراهیم پیامبر(ع) پس از سربلندی در آزمایش ها و ابتلائات متعدد توانست بدان مقام نائل آید. از دیدگاه تفکر شیعی، با توجه به خاتمیت پیامبری در نبوت پیامبر گرامی اسلام(ص)، اراده و مشیت الهی در امامت و ولایت امامان معصوم پس از پیامبر، ارزشمندترین فرصت و در عین حال گرانبهاترین لطف الهی است برای هدایت بشر؛ بشری که براساس خواست خدا مبنی بر بسته شدن پرونده پیامبری و رسالت، همچنان به هدایتگر و راهنما نیازمند است و طلیعه فرخنده و میمون این فصل پرامید، غدیرخم و اعلام امامت و ولایت علی(ع) بود. اما افسوس که تیره بختان کافر، منفعت طلبان کوردل، زراندوزان دنیاپرست و جاهلان سبک عقل و متعصبان متحجر، نگذاشتند امامت و هدایت بشر آنگونه که باید و شاید در دستان پرتوان و به اراده امامان معصوم(ع) بماند و با ترور شخصیت و محدود نمودن آنان و بستن دستان ایشان در انجام وظایف و رسالتهای خطیر امامت، بشر را از این موهبت بزرگ محروم ساختند. اگرچه ره آورد حیات ائمه معصومین(ع) در قول و عمل و سیره، گنجینه ای کم نظیر و سرمایه ای گرانسنگ برای انسانهای حقیقت جو و کمال گراست، اما قطعاً اگر بر سر راه امامان(ع)، سنگ اندازی نشده بود و امور مسلمانان آنگونه که می بایست به اختیار و هدایت و امامت آنان سپرده می شد، وضعیت به گونه دیگری می بود.
محرومیت بشر از چشیدن طعم عدالت علوی
عدالت، به معنای واقعی و کامل آن، آرمان دیرینه و کهن بشری است و انسان از همان زمان که به مقتضای مهندسی خلقت خود، به زندگی اجتماعی روی آورد و با تزاحم و گاه تضاد منافع و خواست ها و آراء افراد اجتماع مواجه گردید، بهترین گزینه پیش رو و مطمئن ترین راه برای سامان بخشیدن به زندگی اجتماعی را تحقق عدالت یافت. اجرای عدالت و دستیابی به این آرزوی بزرگ، از یک سو نیازمند تدوین قوانین و مقررات صحیح و علمی و عادلانه و از سوی دیگر منوط به حاکمیت و حضور افرادی عادل و کارگزارانی امین و مورد وثوق است. با ظهور اسلام و ارائه احکام و دستورات نورانی آن، دریچه ای به روی بشریت گشوده شد تا طعم شیرین عدالت را این بار از منبع فیاض احکام و مقررات مترقی اسلام و از سرچشمه زلال وحی و در سایه هدایت و زعامت بهترین و برترین خلق، یعنی پیامبر(ص) بچشد. اما شرایط دوران حیات ایشان و دشواری های پیامبر(ص) در تبلیغ اسلام، مانع از آن شد که آرمان عدالت اجتماعی، آن هم از نوع اسلامی اش، به طور کامل و همه جانبه محقق گردد. اگرچه حکومت اسلامی پیامبر(ص) در مدینه، در همین راستا بود، اما کوتاهی دوران آن و باز هم سنگ اندازی و دشمنی بدخواهانی که عدالت اسلامی را مانع افزون طلبی و منفعت خواهی خود می دیدند، نگذاشت عدالت واقعی به بشریت ارائه گردد.
در غدیر خم و با اعلان رسمی امامت و جانشینی و ولایت امام علی(ع) و فرزندان معصومش، روح امید تازه ای در جان بشریت دمیده شد تا آرزوی قلبی خود در چشیدن حلاوت عدالت را در زمامداری و هدایت امامان معصوم و نیک نهاد دنبال کند، امامانی که عصمت و علم ممتاز آنها و اشرافشان به احکام و دستورات عدالت محور اسلام، می توانست تحقق عدالت اجتماعی را نویدبخش باشد. اما باز هم افسوس که نگذاشتند چنین شود. حتی دوران کوتاه حکومت علوی که الگوی حکومت عادلانه گردید نیز چنان گرفتار توطئه، فتنه و سنگ اندازی شد که باز هم آرزوی عدالت فراگیر بر دل بشریت ماند و باعث شد بشر در افسوس و حسرت، گرفتار ظلم و تجاوز و تعدی و استکبار و استعمار، چشم به راه دورانی باشد که امام مهدی(عج) در حکومت جهانی مهدوی، تصویر روشن، گویا و زیبای عدالت اسلامی را بنمایاند.
بی بهره شدن بشریت از امامت امامان حق
اسلام عزیز، علاوه بر مبانی مستدل و مبتنی بر فطرت خود در حوزه های معرفتی مانند توحید، نبوت و معاد، دارای سلسله ای کامل از دستورات و تعالیم و احکام دقیق و سعادت آفرین در عرصه های اخلاق، سلوک فردی، منش اجتماعی، احکام دینی، مبانی حکومتی و... است که از امتیازات اسلام محسوب می گردد. سال های آغازین ظهور اسلام که همان دوران حیات پربرکت پیامبر راستین بود، عمدتا مصروف تبلیغ اسلام، گسترش جامعه اسلامی از حیث تعداد مسلمانان و باورمندان و نیز گسترش حوزه نفوذ جغرافیایی اسلام و نیز تدوین و اعلام دستورات دینی گردید و اصولا فرصتی برای اجرایی شدن بخش قابل توجهی از دستورات دینی دست نداد و لذا مجالی می بایست تا این تعالیم با مدیریت و هدایت افرادی آگاه و عامل، اجرایی شده و در عمل پیاده شود و غدیر با معرفی علی(ع) که تمام ویژگی های یک اسلام شناس کامل و عامل به دین را داشت و نیز با آغاز دوران سلسله پر نور امامت و ولایت امامان معصوم، فتح بابی شد تا مسلمانان با بهره گیری از قرآن و نیز سیره و سنت پیامبرشان و به مدد علم و سلوک ائمه اطهار(ع)، اسلام را در زندگی خود حی و حاضر دیده و شاهد اجراء شدن تعالیم و احکام نورانی اسلام باشند و قطعا اگر چنین می شد، نه تنها باب اختلاف نظرها و تفاوت آراء در دین بسته می شد و چهره واقعی اسلام نمایان می گشت و طراوت، شادابی و حیات طیبه اسلامی، مسلمانان را دربرمی گرفت، بلکه در مقایسه با نظام سیاسی، اجتماعی، فردی و اخلاقی اسلام، مجالی برای عرض اندام سایر مکاتب و ایدئولوژی ها نمی ماند و سیمای فروزان اسلام ناب و کارآمد که جوابگوی تمام نیازهای بشری است همگان را مجذوب می ساخت ولی صدافسوس که چنین نشد و نگذاشتند امامت امامان حق، با اعجاز حقیقی خود، اسلام راستین را پیاده نماید و این همان آرزویی است که مسلمانان آن را در ظهور مهدی آل(عج) می جویند و پیگیری آرمان «پالایش دین» و «عاقبت صالحان» در قیام آن بزرگوار، اسلام کامل و حقیقی و عملیاتی شدن تمام و کمال احکام انسان سازش را آرزو می کنند.»

 


 
 
دو باند فروش سلاح و مهمات غیرمجاز در گچساران متلاشی شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢
 

فرمانده نیرو انتظامی گچساران گفت: دو باند بزرگ فروش سلاح و مهمات در شهرستان گچساران شناسایی و اعضای انها متلاشی شد.

سرهنگ قدرت اله بیعت اصل در گفت و گو با افزود: با انجام کار اطلاعاتی و مستمر این باند شناسایی و در یک عملیات غافل گیرانه 20 قبضه انواع سلاح غیر مجاز از آنها کشف و ضبط شد. وی ابراز داشت: این تعداد سلاح بطور ماهرانه توسط قاچاقچیان سلاح در یک خودرو پیکان جاه سازی شده بود . وی عنوان کرد: در این زمینه شش نفر توسط ماموران و کلانتری های شهرستان شناسایی و دستگیر شد. بیعت اصل تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون 120 قبضه سلاح غیرمجاز در این شهرستان کشف و ضبط شد و در این رابطه 96 نفر دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شد. فرمانده نیرو انتظامی گچساران همچنین گفت: 142 انواع تجهیزات ماهواره طی یک عملیات در این شهرستان گچساران کشف و ضبط شد. سرهنگ قدرت اله بیعت اصل در گفت و گو با ایرنا افزود: این تعداد نسبت به سال گذشته 186 درصد افزایش داشته است. وی اظهار داشت: با انجام کار اطلاعاتی و مستمر این تعداد ماهواره در یک منزل مسکونی شناسایی کشف شد.
وی عنوان کرد: در این زمینه یک نفر شناسایی و دستگیر شد. بیعت اصل تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون دو هزارو 39 انواع تجهیزات ماهواره در این شهرستان کشف و ضبط شد است.


 
 
نشست مطبوعاتی فرمانده سپاه گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱
 

به مناسبت هفته بسیج نشستی با حضور حجه الاسلام کشاورز مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ، سرهنگ بهروزی فرمانده سپاه ناحیه شهرستان گچساران و خبرنگاران منطقه در سالن اجتماعات سپاه ناحیه گچساران برگزار شد.در این نشست مطبوعاتی حجت الاسلام کشاورزنماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه

 

گچساران ضمن عرض تبریک به مناسبت آغاز هفته بسیج و عید ولایت طی سخنانی گفت:

آن چه امروز بعنوان یک بسیجی برای ما باارزش و مهم است فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای بصیرت است زیرا اگر بسیجی فاقد بصیرت باشد نمی تواند بعنوان یک عنصر مطلوب در جامعه تاثیر گذار باشدو وی افزود: مهمترین پیام این هفته ،تعمیم بخشی بربصیرت بیشتر و نگاه آگاهانه بسیجییان است وما باید در تنظیم برنامه های هفته بسیج به این نکته مهم توجه داشته باشیم. در ادامه این نشست سرهنگ بهروزی فرمانده سپاه ناحیهگچساران ضمن گرامیداشت هفته بسیج و یاد و خاطره شهدای بسیج گفت: امروز دشمنان به ضربه زدن به دو نهاد ولایت فقیه و بسیج می اندیشند ، اما به لطف خدا و پشتیبانی ائمه اطهار و شهیدان تا کنون نتوانسته اند به هدف شومشان دست پیدا کنند.. وی در ادامه به تشریح برنامه های هفته بسیج پرداخت و گفت: 30 برنامه به همت حوزه نمایندگی و فرهنگی اجتماعی بمناسبت هفته بسیج تدارک دیده  شده است که امسال با توجه به سال همت مضاعف ،کار مضاعف پربارتر خواهد بود و سعی مان بر این است که از تمام قشرهای بسیجی در برنامه های هفته بسیج بکار گیری کنیم. سرهنگ بهروزی مهمترین برنامه های هفته بسیج امسال را دیدار با خانواده های شهدا، برگزاری نمایشگاه کتاب در 1000عنوان، ، جشن بزرگ عید ولایت ، برگزاری 30 نمایشگاه فرهنگی،برگزاری نشست های روشنگری،اخدمات دهی رایگان پزشکی به هموطنان، تجلیل از رزمندگان بسیجی ، دیدار با علما و روحانیت و تجمع بزرگ رزمندگانشهرستان... دانست و ضمن تقدیر از اصحاب رسانه ، از آنان خواست تا در پوشش خبری برنامه های هفته بسیج چون همیشه اهتمام بورزند