اخبار گچساران

منظور تعریض خیابان و معابر
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۳۱
 

1200 واحد مسکونی در شهر دوگنبدان باید جابجا شود

شهردار دوگنبدان گفت: از یک هزار و 500 هکتار بافت فرسوده موجود در بافت قدیمی این شهر باید تعداد یک هزارو 200 واحد به منظور تعریض خیابان و معابر ، تخریب و در جابجا شود . 'رمضان عباسی 'روز چهارشنبه در گفتگوی افزود: امید است امسال مسوولان متولی استان و شهرستان با در نظر گرفتن تمهیدات لازم در زمینه واگذاری زمین مناسب ، پرداخت ودیعه مسکن ، پرداخت تسهیلات ساختمانی و معافیت هزینه پروانه ساختمان و عوارض به متقاضیان بخش فرسوده شهر را یاری کند.
وی گفت : عمده بخش بافت فرسوده نقاط شهری دوگنبدان در منطقه 'کیامرثی' و شهرک'لبنان' است که برخی از کوچه ها و معابر این مناطق به کمتر از دو متر نیز می رسد که کار خدمات رسانی شهرداری به ساکنان منطقه در پاکسازی و دفن زباله را مشکل مواجه کرده است . عباسی،تاکید کرد : با توجه به اینکه بافت فرسوده دوگنبدان از حداقل اصول معماری و مقاوم سازی نیز برخوردار نیست ابراز تاسف کرد و گفت: در صورت بروز حوادث و سوانح مانند زلزله و سیل در این نقطه شهر، امکان امدادرسانی و خدمات رسانی غیرممکن خواهد بود .وی جمعیت ساکن در نقاط بافت فرسوده شهر را بیش از 15 هزار نفر برآورد کرد و افزود: امید است در سال جهاد اقتصادی مسوولان متولی ساخت و ساز شهر بتوانند بخشی از بافت فرسوده شهر صنعتی دوگنبدان را تخریب و مقاوم سازی کنند. شهردار دوگنبدان ، وجود 18 سری مسیل سیل بند به طول 80 کیلومتر در سطح شهر را از دیگر معضلات خدمات شهری دوگنبدان عنوان کرد و گفت: نداشتن ایمنی لازم در برابر سقوط احتمالی افراد و وسائط نقلیه و این سیل بندها و جمع شدن زباله در این مکان ها ، کار خدمات شهری شهرداری دوگنبدان را دوچندان کرده است .وی از مسوولان ستاد حوادث و سوانح استان و شهرستان خواست تا با در نظر گرفتن اعتبار لازم مسیل های سیل بند سطح شهر یکصد هزارنفری دوگنبدان را ساماندهی و ایمنی کنند.


 
 
طرح هادی روستاهای' اسلام آباد'و آب انار 'گچساران بهره برداری شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۳۱
 

'غلامرضا امید وار ' روز چهارشنبه در آیین بهره برداری از این طرح عمرانی روستایی افزود: برای تکمیل این طرح های جامع عمرانی بالغ بر پنچ میلیارد و 550 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی، زیر سازی 12 هزار متر مربع خیابان و معابر، احداث سه هزار و 400 متر مربع جدول ، و آسفالت کردن مناطق پرتررد روستاهای یاد شده بطول 15 هزار متر مربع و پیاده رو سازی بطول پنچ هزار متر مربع را از اقدامات انجام شده در طرح هادی روستاهای یاد شده اعلام کرد .
امیدوار، تصریح کرد: لزوم گسترش زیر ساختها مانند ایجاد شبکه آب، برق و گاز ، جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی، جلوگیری از خطرات طبیعی ، ایجاد توسعه پایدار و فراهم کردن امکانات رفاهی، فرهنگی، بهداشتی از مهمترین اهداف اجرای طرح هادی در مناطق روستایی شهرستان است .
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان گچساران ، تعداد جمعیت روستاهای اسلام آباد و آب انار را 310 نفر در 70 خانوار برآورد کرد.
به گزارش ایرنا ، شهرستان گچساران دارای 124 هزار نفر جمعیت شهری و روستایی است که حدو د 24 هزار نفر از جمعیت منطقه در 80 روستای شهرستان زندگی می کنند.


 
 
107 کیلوگرم تریاک در گچساران کشف شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٤
 

ماموران مواد مخدر شهرستان گچساران و استان در یک عملیات مسلحانه ضمن درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر ضربتی صد و هفت  کیلوگرم تریاک از یک باند قاچاقچی در گچساران کشف کردند.

سرهنگ بیعت اصل فرمانده نیروی انتظامی شهرستان گچساران به خبرنگار ما  گفت : با استفاده از گزارشها و اطلاعات مردمی و با آگاهی از فعالیت یک باند تهیه و توزیع مواد مخدر با انجام عملیات گسترده اطلاعاتی در گچساران این مقدار مواد مخدر کشف شد.

 وی افزود :دراین رابطه یک نفر به هلاکت رسید و یک قبضه اسلحه کلانشیکف و 107 تیرو سه خشاب بدست امد

 


 
 
مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٤
 
ضریب خطا در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران به حداقل ممکن رسید
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران گفت : با برگزاری کلاس های آموزشی فنی ، مدرن کردن تجهیزات کارگاهی و مطابقت عملکرد شرکت با استانداردهای بین المللی ،ضریب خطا در این مجموعه به حداقل ممکن کاهش یافته است . به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ' غلامرضا پاکدل' در جمع نیروهای خدماتی و سلامت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران افزود: با تلاش شبانه روزی و برنامه ریزی دقیق عوامل اجرایی و عملیاتی، تعهداتی که در سال گذشته به این شرکت محول شده بود بصورت صددرصد محقق شد.
وی، بهینه سازی در مصرف سوخت،حرکت به سوی توسعه، کیفیت و کمیت در امر تولید نفت و گاز در شرکت را حاصل همدلی، همسو بودن و اتحاد بین مجموعه بزرگ صنعت نفت وگاز گچساران عنوان کرد .
پاکدل ، نوآوری و خلاقیت در ساخت و بهره برداری از مدرن ترین 'چاه پیمای' نفت منطقه خاورمیانه بدست مهندسین بومی منطقه گچساران را ثمره همدلی، ایثار و توکل به خدا داشتن پرسنل خدوم این مجموعه تولیدی و صنعتی دانست .
وی تصریح کرد: نیروهای اجرایی و عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در سال جهاد اقتصادی با همت و کار مضاعف رهنمود رهبر فرزانه انقلاب اسلامی را سرلوحه کار خود قرار داده اند.
به گزارش ایرنا ، در این آیین همزمان با هفته سلامت از 300 نفر از نیروهای خدماتی و سلامت شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران تجلیل شد.

 
 
ذخیره آب سد کوثر گچساران به 430 میلیون متر مکعب رسید
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٤
 

رییس بهربرداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: در پی بارندگی اخیر در این منطقه ، ذخیره آب دریاچه سد کوثر به 430 میلیون متر مکعب رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است . 'حمید رضا کریمی' روز چهارشنبه در گفت وگو ی افزود: با بارش های خوب اسفند ماه سال گذشته که در این شهرستان اتفاق افتاد، 75 درصد ظرفیت دریاچه سد کوثر شهرستان گچساران آبگیری شد.
وی ظرفیت نهایی دریاچه سد کوثر را 580 میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: امید است با بارش های احتمالی بهار امسال ،میزان ذخیره آب دریاچه سد کوثر افزایش یابد.
وی تصریح کرد: سد کوثر آب شرب 60 درصد از جمعیت شهری استان بوشهر و هرمزگان و 15 درصد جمعیت استان های خوزستان و مناطق غربی کهگیلویه و بویر احمد و بخش عمده ای از اراضی کشاورزی و صنعتی پایین دست سد را نیز تامین می کند .
رییس بهره برداری و نگهداری سد کوثر ، به مسافران و گردشگران و اهالی روستاهای که در ساحل دریاچه سد کوثر نزدیک می شوند توصیه کرد : از شنا کردن در بستر دریاچه بپرهیزند . کریمی تاکید کرد: باتوجه به گرم شدن تدریجی هوای شهرستان گچساران برخی افراد که به فن شنا آشنایی کامل ندارند اقدام به شنا در دریاچه سد می کنند که احتمال غرق شدن آنان وجود دارد .


 
 
فرمانده انتظامی گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٤
 

نزاع دسته‌جمعی و سرقت در گچساران رو به کاهش است

فرمانده انتظامی گچساران گفت: آمارها نشان می‌دهد که نزاع دسته‌جمعی و سرقت در گچساران رو به کاهش است.سیدقرت‌الله بیعت‌اصل پیش از ظهر امروز در شورای اداری این شهرستان با تبریک سال جهاد اقتصادی اظهار داشت: مهم‌ترین و اساسی‌ترین رکن جهاد اقتصادی ایجاد امنیت است. بیعت‌اصل افزود: امنیت ارزشمند‌ترین هدیه زندگی از سوی پروردگار بوده و باعث رشد و توسعه جوامع می‌شود. وی گفت: در ایام نوروز در کنار سه محور انتظامی، ترافیکی و اخلاقی اجتماعی، اقدامات تبلیغی و آموزشی گسترده‌ای صورت گرفت و این فرماندهی در شهرستان‌های گچساران و باشت بیش از 10 هزار بسته تبلیغی و آموزشی در بین مسافران و شهروندان توزیع کرد که در کاهش جرایم موثر بود. فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان گچساران، تلاش شبانه‌روزی همکاران خود را دلیل رضایتمندی کنونی مردم این شهرستان از نیروی انتظامی دانست و ابراز داشت: گشت‌های آشکار و پنهان در این ایام به صورت شبانه‌روزی فعالیت داشتند که طبق بررسی‌های انجام شده، رضایتمندی شهروندان و مسافران را در پی داشت.
بیعت اصل افزود: طرح نوروزی مهم‌ترین رزمایش نیروی انتظامی در شهرستان گچساران بود که بهترین هدیه مردم در این رزمایش، لبخند رضایت آنان به نیروی انتظامی است.
وی رضایتمندی مردم را مهم‌ترین هدف نیروی انتظامی در کهگیلویه و بویراحمد به ‌ویژه در حوزه گچساران و باشت عنوان کرد و گفت: نیروی انتظامی برای تحقق این هدف اقدامات ارزنده‌ای را از خود به جا گذاشته است. بیعت‌اصل نخستین اقدام مجموعه خود را حضور در روز اول سال بر روی گلزار شهدا گمنام واقع در دانشگاه آزاد و گلزار شهدای گچساران ذکر کرد و یادآور شد: در تعطیلات نوروزی امسال همه مراکز زیارتی و تفریحی به‌ویژه در روز 13 فروردین ‌ماه زیر پوشش خدمات انتظامی قرار گرفت. این مسئول تأکید کرد که در این مدت هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر نزاع‌های دسته جمعی و وقوع سرقت در حوزه استحفاظی گچساران و باشت دریافت نشد. وی در همین زمینه اضافه کرد: نه تنها در تعطیلات نوروز بلکه در همه فصول سال گذشته این جرایم در این شهرستان کاهش محسوس داشته که مردم نسبت به این موضوع بهتر از همه قضاوت خواهند کرد.
فرماندهی نیروی انتظامی گچساران از گشت‌زنی یک هزار و 440 موردی همکاران خود در تعطیلات نوروزی خبر داد و اذعان داشت: این گشت‌ها به ‌صورت محسوس و نامحسوس صورت گرفت.


 
 
ریشه های اجتماعی بدحجابی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢۳
 

جامعه شناسان همواره برای تحلیل و یا توصیف یک پدیده اجتماعی بیش از آنکه به دنبال علت باشند در پی علل هستند. در واقع یک آسیب اجتماعی مولود چندین مولفه است که در هم ادغام شده و یک حرکت اجتماعی را سبب می گردد .از این روست که برای تحلیل پدیده های اجتماعی غالبا دیدی اورگانیک بر مسائل حاکم است و مفسران هر پدیده را در کالبد و ساخت آن مورد فحص قرار می دهندمعضل
 " بدحجابی " در کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای تحلیل و واکاوی علل پیدایش ، رشد و گسترش آن در میان اقشار مختلف باید این پدیده را در چارچوبی جامع دید و به ساخت های اجتماعی آن توجه کرد. با این حال در توضیح علل و عوامل معضل بدحجابی در کشور می بایست در ابتدا به روند تاریخی این معضل توجه داشت.
تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اگرچه جو حاکم بر کشور مذهبی و سنتی بود ولی در این اثنا اقشار خاصی نیز وجود داشت که اساسا ماهیتی تکنوکرات و اشرافی داشتند. این افراد اگرچه طیف اکثریت را در جامعه به خود اختصاص نمی دادند اما جزئی از جامعه محسوب می شدند که ارزش ها و هنجارهای متفاوتی را در زندگی به کار می بستند.با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اجباری شدن حجاب در سطح جامعه اگرچه اکثریت قریب به اتفاق جامعه توانستند هنجارهای خویش را نهادینه در قوانین حکومتی ببینند اما طیف مذکور همچنان بر عقاید خویش استوار بود هرچند که برخی عادات را حداقل در سطح جامعه کنار گذاشت.
تا یک دهه پس از انقلاب مردم در تب و تاب جنگ و انقلاب بودند و روحیه انقلابی در سطح توده ها مانع از هرگونه تخطی از هنجارهای پذیرفته شده انقلاب می شد. اما به تدریج با آغاز روند صنعتی شدن کشور تکنوکرات ها جانی تازه گرفتند و چرخ اقتصاد موجب پدید آمدن طیف مرفهین در جامعه شد. این افراد غالبا به دلیل تباین با توده ها همواره درصدد منفک ساختن خویش از ارزش های حاکم بودند ضمن آنکه
بستر های الگوهای اشرافی زندگی نیز در میان این طیف وجود داشت. همین امر نیز به تدریج موجب شد تا این افراد درصدد آزادی های هر چه بیشتر در جامعه باشند. غالبا طرز رفتار و پوشش این افراد نیز مورد تقلید سایرین قرار می گرفت چرا که آنان در حکم شخصیت های انتقالی ( Transitional Personality ) بودند و به عبارتی نبض حرکت جامعه را در دست داشتند.از سوی دیگر با پایان دوران جنگ و آغاز دوران سازندگی و عبور از جو التهاب در جامعه به تدریج قشر تازه ای در جامعه پدید آمد که تفکرات بازتری نسبت به طرز زندگی داشت. اگر چه این طیف همچنان به ارزش های مذهبی پایبند بود - چرا که این طیف خود از دل توده ها بیرون آمد- اما این افراد دوست داشتند که راحت تر زندگی کنند. برخی نام این طبقه را طبقه متوسط جدید می نامند.بسیاری معتقدند طبقه متوسط جدید لایه ای اجتماعی است که به تدریج بر اساس ایجاد تغییرات در نظام های سیاسی پدید می آید. به عبارت بهتر با بسط و گسترش فرهنگ سیاسی جدید و رواج پارلمانتاریسم لایه ای اجتماعی پدید می آید که مهمترین مشخصه آن گرایشات روشنفکری ، تمایز و تباین نسبت به توده ها و تلاش برای رسیدن به آرمان های لیبرالیسم است. هر چند هنوز اتفاق نظر قطعی بین هیچ یک از جامعه شناسان درباره مفهوم طبقه متوسط جدید وجود ندارد اما برخی نیز شکل گیری این طبقه را در پیوند مستمر با رشد روزافزون شهرنشینی در جوامع توجیه می کنند.از همین رو این طیف نیز به سمت گرایشات غربی حرکت کرد و به نحوی دنباله طبقه تکنوکرات در کشور شد.از سوی دیگر فعل و انفعالات در لایه های اجتماعی همزمان با دوره اصلاحات در کشور تقویت شد. تغییر در بخشی از علایق و سلیقه ها موجب سر کار آمدن جریانی در کشور شد که اساسا هدفی جز تقویت چنین فرهنگ و باوری را در دستور کار نداشت.در واقع دوران اصلاحات و سیاست های فرهنگی اجتماعی دوم خرداد تاثیر چشمگیری بر رشد سریع ارزش ها و باورهای نزدیک به غرب در کشور داشت. سیاست های باز دوم خردادی ها اجازه ورود پوشش های تازه به جامعه را داد و در برخی اوقات خود به تقویت و تشجیع ارزش های سکولار در کشور پرداخت. نتیجه چنین سیاستی موجب شد تا تنها در حدود 8 سال طیف تکنوکرات به راحتی پوشش و رفتار اجتماعی در زمان طاغوت را دوباره بازسازی کنند.


 
 
رییس اداره تعاون گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢۳
 

 800 نفر از متقاضیان مسکن مهر در گچساران انصراف دادند

رییس اداره تعاون شهرستان گچساران گفت: از مجموع دو هزار و 500 نفر متقاضی ثبت نام شده در طرح مسکن مهر این شهرستان ،800 نفر به دلیل عدم همکاری برخی اعضا ی تعاونی ها و پرداخت نشدن به موقع تسهیلات از سوی بانک های عامل انصراف داده اند. سید' اسلام حسینی نیک' روز سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تمهیدات انجام شده مسوولان و متولیان مسکن مهر شهرستان در صدد فعال کردن تعاونی های غیر فعال هستند. وی گفت: دو هزار و 300 فقره پروانه ساخت برای طرح مسکن مهر شهرستان گچساران توسط شهرداری دو گنبدان صادر شده که بخش عمده ای از طرح را شامل می شود. رییس تعاون شهرستان گچساران ، از آماده سازی زیرساخت های سایت مسکن مهر شهرستان گچساران از جمله احداث خیابان، معابر و جداول خبر داد و گفت: امید است در سال جاری اجرای شبکه آب ، گاز ، برق و تلفن نیز در سایت مسکن مهر شهرستان انجام شود. حسینی نیک افزود: در حال حاضر طرح مسکن مهر شهرستان گچساران با دو هزار و 500 واحد با نظارت مسکن شهرسازی، اداره تعاون و پیمانکاران بومی در حال ساخت و ساز می باشد و بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.


 
 
مدیر مرکز بهداشت گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٠
 

       مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در بدن انسان مقاومت دارویی ایجادمی کند

مدیر مرکز بهداشت شهرستان گچساران نسبت به مصرف بی رویه داروهای آنتی بیوتیک که موجب مقاومت دارویی در بدن انسان می شود هشدار داد. دکتر 'ستار اسدپور' روز شنبه همزمان با سومین روز هفته سلامت و نواختن زنگ سلامت در دبیرستان شاهد گچساران افزود: با توجه به حساسیت موضوع مصرف بی رویه و غیرآگاهانه آنتی بیوتیک، شعار سال جاری سازمان جهانی نیز به این موضوع اختصاص یافته است . وی تصریح کرد: مصرف بدون برنامه آنتی بیوتیک ها موجب می شود میکروب ها نسبت به بدن مقاوم شده و داروها در مقابل بیماری مورد نظر تاثیری نداشته باشند. این مقام مسوول با اشاره به آمار نگران کننده مصرف دارو در کشور ،افزود: مصرف دارو در کشور ما بیش از دو برابر میانگین مصرف جهانی است که یکی از دلایل آن نتیجه قیمت پایین آن و خود درمانی بدون هزینه های مراجعه به پزشک است. به گزارش خبرنگار ایرنا ، زنگ سلامت همزمان با سومین روز هفته سلامت با حضور مسوولان شهرستان گچساران در دبیرستان شاهد گچساران نواخته شد.


 
 
فرماندار شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٠
 

         بزرگترین طرح عمرانی گچساران هفته جاری کلنگزنی می شود

 فرماندار شهرستان گچساران گفت: عملیات اجرایی بزرگترین طرح عمرانی شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران با 80 میلیارد ریال اعتبار ،هفته جاری بطور رسمی آغاز می شود. سید'اکبرعلیزاده 'عصر روز شنبه در جلسه شورای ترافیک این شهرستان از آغاز عملیات خاکبرداری زیرگذر شهر دوگنبدان به طول یک هزار و 234 متر طول و عرض 20 متر در بلوار اصلی شهر خبر داد. وی اتمام طرح مطالعات و مقدمات اجرای عملیات طرح عظیم زیرگذر دوگنبدان را یادآور شد و تصریح کرد :طرح یاد شده با تامین اعتبار تخصیصی توسط شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و مدیریت شهرداری دوگنبدان در طی مدت تعیین شده اجرا خواهد شد. فرماندار شهرستان گچساران افزود: با تمهیدات انجام شده این زیرگذر در حد فاصل تقاطع اصلی شهر به طول 160 متر طول بصورت سر پوشیده ساخته خواهد شد. وی هدف از اجرای این طرح عظیم در شهر دوگنبدان را کاهش و روان سازی بار ترافیکی این شهر صنعتی ذکر کرد و تاکید کرد: بزرگترین طرح عمرانی شهرستان گچساران در دولت عدالت محور دهم اتفاق می افتد.
همچنین دراین آیین ،رییس پلیس راهنمایی شهرستان گچساران تعداد خورروهای شهرستان گچساران را 13 هزار دستگاه برآورد کرد و گفت : با بررسی های انجام شده روزانه بطور متوسط هفت هزار خودرو در خیابان منتهی به بازار دوگنبدان در حال تردد است که موجب سلب آسایش عموم مردم شهر می شود. سروان'رضا شاکری 'اظهار امیدواری کرد : با احداث و بهره برداری از زیرگذر مورد نظر از بار ترافیکی شهر کاسته و موجب رضایت مردم منطقه خواهد شد. مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شهرستان گچساران نیز در این آیین گفت: امید است این شرکت با اعتبار نظر گرفته بتواند گوشه ای از آسایش و رفاه مردم شهرستان گچساران را فراهم کند. 'غلامرضا پاکدل ' تاخیر و وقفه در اجرای طرح عظیم زیرگذر دوگنبدان را جفا به مردم منطقه دانست و اظهار امیدواری کرد: مسوولان و دست اندرکاران طرح در سال جهاد اقتصادی به وظایف محول شده جامع عمل بپوشانند .
در نخستین جلسه شورای ترافیک شهرستان ، آغاز عملیات خاکبرداری و ساخت زیرگذر شهر دوگنبدان مصوب و بطور رسمی کلید خورد.


 
 
اکیپ بسیج جامعه پزشکی گچساران به مناطق محروم شهرستان اعزام شدند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٠
 
مسوول بهداشت و درمان شهرستان گچساران گفت: بمناسبت گرامی داشت هفته سلامت یک اکیپ پزشکی بسیجی با همکاری امدادگران هلال احمر به منطقه محروم روستای' سراب ننیز 'اعزام شدند.
دکتر 'محمدرضا محمدی'در گفت وگو با ایرنا افزود: این گروه پزشکی شامل پزشک عمومی، ماما و مشاوره خانواده هستند که بصورت رایگان مردم منطقه را ویزیت و درمان خواهند پرداختند. وی از اجرای طرح سنجش سلامت دانش آموزان منطقه شهرستان گچساران توسط تیم پزشکی اعزامی خبر داد و گفت: تمام دانش آموزان مقطع ابتدایی روستاهای یادشده مورد سنجش دهان درمانی و مشاوره روانی قرار خواهند گرفت .  روستای 'سراب ننیز' در 15 کیلومتری شهرستان گچساران و در 140 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احد واقع است .

 
 
مردم شهرستان باشت براقامه نماز جمعه در این شهرستان تاکید دارند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٠
 
سرپرست فرماندار شهرستان باشت گفت: مردم شهر باشت و روستاهای حومه بر لزوم بر پایی نماز جمعه در مرکز این شهرستان تاکید دارند.
به گزارش خبرنگار ما روز شنبه  علی اضغر قلی پور' افزود: فاصله شهرستان باشت تا نزدیکترین محل اقامه نماز جمعه در شهر دوگنبدان بیش از 45 کیلومتر است که طی کردن این مسافت برای افراد مسن و کم توان مقدور نیست . وی از آماده سازی ساختمان دفتر امام جمعه و خانه عالم برای اسکان امام جمعه در شهر باشت مرکز این شهرستان از سوی مسوولان و مردم محلی خبر داد و گفت: مردم این شهرستان با توجه به اهمیت سیاسی، عبادی و فرهنگی نماز جمعه در انتظار برگزاری فریضه مهم نمازجمعه در مرکز این منطقه هستند. باشت قدیمی ترین بخش کهگیلویه و بویراحمد است که افزون بر 70 سال قذمت دارد. ، شهرستان باشت با داشتن بیش از 24 هزار نفر جمعیت ثابت و سه هزارو 500 هزار نفر جمعیت عشایری در 105 کیلومتری جنوب یاسوج مرکز کهگیلویه و بویر احمد واقع است .

 
 
رییس جهاد کشاورزی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٢٠
 

400 هکتار زمین در دشت لیشتر به اراضی زراعی مدرن تبدیل شد

رییس جهاد کشاورزی شهرستان گچساران گفت: بیش از 400 هکتار از اراضی دشت لیشتر در این شهرستان تسطیح و به زمین کشاورزی مدرن و قابل کشت تبدیل شد.

علی مرادی روز شنبه افزود: بیش از سه میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار برای مدرن و قابل کشت صنعتی کردن اراضی دشت 'لیشتر' هزینه شده است. وی، احداث 13 کانال آبیاری به طول یک هزار و 300 متر با اعتباری افزون بر یک میلیارد و 950 میلیون ریال، راه اندازی و تکمیل ایستگاه پمپاژ 'لیراب' با اعتباری با 12 میلیارد و 300 میلیون ریال،اعتبار ،تکمیل و راه اندازی چاههای آهکی 'آبچیرک 'و 'دیل 'با یک میلیارد و 920 میلیون ریال دعتبار را از عمده طرح های کشاورزی بهره برداری شده در نیمه دوم سال 89 عنوان کرد.
رییس جهاد کشاورزی شهرستان گچساران ،تکمیل ایستگاهای پمپاژ 'غورک، چاه تلخ و چال موره 'با اعتباری افزون بر 12 میلیارد و 300 میلیون ریال، راه اندازی پمپاژ 'پزین' و 'باباکلان' یک میلیارد و 350 میلیون ریال را از دیگر طرح های بخش کشاورزی بهره برداری شده در سال گذشته شهرستان ذکر کرد. وی، مرمت،بازسازی و لایروبی 12 رشته قنات با اعتباری افزون بر یک میلیارد و 300 میلیون ریال در اراضی باغی و زراعی شهرستان را بخشی از خدمات دولت خدمتگزار به بخش تولید و کشاورزی شهرستان گچساران عنوان کرد . مرادی، بارندگی خوب اسفند ماه و اوایل بهار سال جاری را در بهبود دیمزارهای شهرستان گچساران موثر داست و اظهار امیدواری کرد : با تداوم بارش های بهاره امسال برداشت محصولات دیمی و علوفه تولیدی در این شهرستان به حد مطلوب برسد.
به گزرارش ایرنا، شهرستان های گچساران و باشت بیش از 40 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که 25 هکتار آن بصورت دیم کشت می شود.


 
 
سرپرست کمیته امداد گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧
 

             خدمات کمیته امداد گچساران در سال 89 بی‌سابقه بود

سرپرست کمیته امداد گچساران گفت: خدمات کمیته امداد گچساران در سال 89 در تمام زمینه‌ها بی‌سابقه بود.سعید میرمعصوم ‌امروز در گفت‌و‌گو ی در گچساران اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی (ره) با هدف حمایت و رسیدگی به نیازمندان و محرومان جامعه تأسیس شده که تأسیس آن به فرمان امام راحل از برکات و دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی به‌شمار می‌آید. وی ابراز داشت: خدمت به محرومان و نیازمندان یکی از شیرین‌ترین و پسندیده‌ترین عبادت‌ها بوده و از سنت‌های نیکو و سفارش شده در دین مبین اسلام است. میرمعصوم تلاش برای شناخت انواع محرومیت‌، رنج و کمبود و نارسایی مادی و معنوی را از جمله مهم‌ترین وظایف کمیته امداد دانست و بیان داشت: یافتن محرومان و امدادرسانی به آن‌ها، فراهم آوردن امکانات و تسهیلات برای خودکفایی محرومان از طریق آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و امکانات، رفع درد و رنج خانواده‌های محروم از طریق معالجه و کمک‌های آموزشی، درمانی و مالی از دیگر وظایف کمیته امداد است. سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران عنوان داشت: این کمیته خدمات گسترده‌ای به مددجویان و اقشار محروم ارائه می‌کند که پوشش سالمندان مشمول طرح شهید رجایی، پرداخت وام قرض‌الحسنه، کمک به درمان بیماران خاص از جمله این خدمات است. میرمعصوم افزود: تهیه جهیزیه برای نوعروسان خانواده‌های زیر پوشش، خدمات درمانی و بهداشتی و اجرای بیمه خانواده‌های زیرپوشش، کمک به کاریابی بر‌ای مددجویان، تشکیل دوره‌های کارآموزی، تأمین مسکن برای خانواده‌های بی‌بضاعت، جمع‌آوری صدقات به منظور هدایت صحیح آن و نیز ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به دانش‌آموزان زیر پوشش از جمله دیگر اقدامات و خدمات کمیته امداد به مددجویان است. وی خاطرنشان کرد: بیش از 6 هزار و 50 نفر در قالب 2 هزار و 630 خانواده در گچساران زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند. میرمعصوم ابراز داشت: کمیته امداد گچساران برای خودکفایی افراد و خانواده‌های زیر پوشش خود اقدام به ارائه تسهیلات خود‌اشتغالی کرده است. وی افزود: در سال 89 و در راستای خودکفایی و ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران، بیش از 60 طرح خوداشتغالی با هزینه‌ای بالغ بر 4 میلیارد و 500 میلیون ریال توسط این کمیته برای مددجویان ایجاد شده است.
میرمعصوم عنوان داشت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی برای مددجویان در سال 89 بیش از 330 میلیون و 230 هزار ریال هزینه دربر‌ داشته است. وی تصریح کرد: پرداخت هزینه‌های درمانی 585 نفر به مبلغ 208 میلیون و 200 هزار ریال، حق بیمه 56 نفر به مبلغ 35 میلیون و 506 هزار ریال، بهسازی فضاهای قالی‌‌بافان 10 مورد به مبلغ 18 میلیون ریال و نیز تغذیه 60 نفر از کودکان زیر شش سال به مبلغ 68 میلیون و 520 هزار ریال از جمله خدمات ارائه شده در زمینه بهداشتی به‌شمار می‌آید. سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران بیان داشت: در سال 89 و در بخش مسکن و ساختمان نیز این کمیته، بالغ بر 8 میلیارد و 760 میلیون ریال به‌طور رایگان به مددجویان واجد شرایط پرداخت کرده است. میرمعصوم‌ 3 میلیارد و 480 میلیون ریال این تسهیلات را در بخش احداث 58 مورد مسکن عنوان کرد و افزود: تعمیرات 99 مورد مسکن به مبلغ 600 میلیون ریال و نیز لوله‌کشی 200 مورد گاز به مبلغ 300 میلیون ریال از جمله خدمات این کمیته است. وی ابراز داشت: معافیت از پرداخت حق انشعاب‌های آب، برق و گاز 320 خانوار زیر پوشش، به مبلغ 4 میلیارد و 380 میلیون ریال از دیگر خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران است. میر‌معصوم با اشاره به اهمیت ارائه و افزایش خدمات فرهنگی و آموزشی به مددجویان عنوان داشت: بیش از 640 دانشجو و 630 دانش‌آموز از خدمات حمایتی در بخش امور آموزشی کمیته امداد در گچساران استفاده می‌کنند.
وی افزود: در سال 89 بالغ بر 692 میلیارد و 306 میلیون ریال بابت هزینه شهریه تحصیلی و آموزشی این دانشجویان و دانش‌آموزان، به مراکز آموزشی پرداخت شده است.
میر‌معصوم تصریح کرد: سال گذشته 538 نفر از افراد خیر با شرکت در طرح اکرام، تعداد 287 نفر از ایتام را با پرداخت مبلغ 807 میلیون و 309 هزار ریال زیر پوشش حمایت خود قرار دادند. وی افزود: از تعداد 12 هزار صندوق‌ صدقات موجود، مبلغ 3 میلیارد و 298 میلیون ریال درآمد کمک‌های مردمی برای کمک به نیازمندان حاصل شد.
میرمعصوم ابراز داشت: پرداخت 315 فقره وام قرض‌الحسنه و کارگشایی به مبلغ یک میلیارد و 223 میلیون ریال، پرداخت 2 هزار و 667 مورد مستمری به مبلغ کل 12 میلیارد و 456 میلیون ریال، تأمین 82 مورد جهیزیه به مبلغ کل 574 میلیون ریال و نیز پرداخت سه مورد جبران حوادث و سوانح به مبلغ 7 میلیون و 200 هزار ریال از دیگر اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیامدهای زیان‌بار فرهنگی فقر به نسبت پیامدهای اقتصادی آن در جامعه، از بین بردن فقر با بهره‌گیری از راهکارهای عملی لازم و ضروری است.
میرمعصوم اظهار داشت: شناسایی افراد بی‌بضاعت، کمک برای رفع محرومیت آن‌ها و نیز آمادگی نسبی همه دستگاه‌ها، ادارات و ارگان‌های کشور برای جبران نارسایی‌ها، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر بوده که باید به آن بیشتر توجه شود.


 
 
مسوول حوزه علمیه برادران گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧
 

                       دروس حوزه علمیه برادران گچساران تعطیل شد

 مسوول حوزه علمیه گچساران گفت: دروس حوزه علمیه این شهرستان امروز چهارشنبه به منظور همدردی با مردم کشورهای اسلامی و نشان دادن خشم و انزجار خود از استکبار جهانی تعطیل شد. حجت الاسلام والمسلیمن 'علیرضا صفایی'روز چهارشنبه در گفت و گو ی اظهار داشت: روحانیون و طلاب حوزه علمیه شهرستان ضمن ابراز همدردی با مردم بی دفاع بحرین حمایت قاطع خود را از مسلمانان کشورهای عربی منطقه اعلام کردند. وی خیزش و قیام مردم کشورهای اسلامی علیه سران این کشورها را کفر ستیزی دانست و گفت: آمریکا و استکبار جهانی در تلاش است تا قیام خودجوش مردم را سرکوب کنند اما با بیداری بیشتر ملل اسلامی مواجه شده است.
وی با اشاره به وعده خدا در کلام وحی،افزود: بر اساس وعده خداوند تبارک و تعالی آینده جهان توسط دین مبین اسلام اداره خواهد شد. به گزارش ایرنا،در حوزه علمیه برادران شهرستان گچسان بیش از 50 طلبه مشغول تحصیل علوم دینی هستند.


 
 
رییس اداره راه وترابری شهرستان باشت :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧
 
عملیات مرمت و بازسازی پل شوش باشت پایان یافت
رییس اداره راه وترابری شهرستان باشت گفت: عملیات مرمت و بازسازی پل شوش در محور ارتباطی بابامیدان ، باشت به گچساران پایان یافت و بهره برداری از آن از سر گرفته شد. به گزارش روز چهارشنبه ،پل شوش در شمال شهر باشت زمستان گذشته در اثر طغیان رودخانه و جاری شدن سیلاب آسیب کلی دیده بود. در زمان تعمیر و بازسازی پل شوش تردد در محور ترانزیتی بابامیدان گچساران از کمربندی باشت صورت می گرفت.
سید قربان مرادی چهارشنبه به ایرنا گفت: برای بازسازی پل شوش با یک دهنه سه هزار و 500متر مکعب سنگ چینی و 500 متر مکعب بتن ریزی صورت گرفت . به گفته وی ، برای بازسازی و مرمت پل شوش 10 میلیارد ریال اعتبار هزینه شد. رییس اداره راه و ترابری باشت ، بهسازی و آسفالت قطعه دوم محور باشت به چرام ، اجرای آسفات 15 کیلومتر از راه روستایی 'شهرک تکیه'، چاه تلخ به ده بزرگ را از دیگر طرح های راهسازی تکمیل شده شهرستان باشت عنوان کرد. وی نصب تابلو و علایم رانندگی و خط کشی محورهای اصلی و فرعی شهرستان را از عمده فعالیت های اداراه راه وترابری باشت در سال گذشته ذکر کرد. وی اعتبار هزینه شده سال 89 در محورهای ارتباطی شهرستان باشت را 25 میلیارد ریال ذکر کرد و اظهار امیدواری نمود :در سال جدید اعتبار قابل توجه ای برای احداث،مرمت و نگهداری راه های اصلی و فرعی این شهرستان نو پا و تازه تاسیس اختصاص یابد . مرادی ، تعریض و بهسازی محور کنارگذر باشت بطول هفت کیلومتر ، چهارخطه کردن سه راهی باشت تا پل شهید کلانتری ،چهارخطه کردن سه راهی باشت تا بوستان و ـ آسفالت راههای روستای پشتکوه ، دلی رباط ، تنگ آب دمیه ، تلخاب بیک به بوسنگان را از مهمترین طرح های اولویت دار شهرستان باشت در سال 90 عنوان کرد. شهرستان نوپای باشت در نیمه دوم سال گذشته از بخش به شهرستان ارتقاء یافت .

 
 
رئیس شبکه بهداشت گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٥
 

افتتاح مرکز بهداشت و درمان شبانه‌روزی باشت در هفته سلامت

رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: مرکز بهداشت و درمان شبانه‌روزی درجه یک باشت در هفته سلامت افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.محمدرضا محمدی امروز در گفت‌و‌گو ی در گچساران اظهار داشت: مرکز بهداشتی و درمانی درجه یک باشت از پروژه‌های دور دوم سفرهای ریاست جمهوری و هیئت همراه به کهگیلویه و بویراحمد بوده که پس از افتتاح در هفته سلامت، با کادری مجرب و به‌طور شبانه‌روزی شروع به‌کار می‌کند. وی افزود: این مرکز بهداشت در زمینی به مساحت سه هکتار و با زیربنای یک‌هزار و 250 متر مربع ساخته شده است. محمدی عنوان داشت: اعتبار هزینه شده برای ساخت این مرکز بهداشت 10 میلیارد ریال بوده که این هزینه از محل اعتبارات نفت تأمین شده است. وی تصریح کرد: چهار اتاق بستری و یک اتاق عمل از جمله بخش‌های در نظر گرفته شده برای این مرکز بهداشتی بوده و طرح‌های خانه پزشک با 40 درصد پیشرفت کاری و پایگاه سلامت، از طرح‌های در دست ساخت در کنار مرکز بهداشتی و درمانی باشت می‌باشد. رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران با اشاره به هفته سلامت و برنامه‌های شبکه بهداشت در این هفته ابراز داشت: برنامه‌های هفته سلامت با هدف اطلاع‌رسانی در خصوص عملکرد نظام سلامت به آحاد جامعه و بالابردن سطح آگاهی جامعه درباره مفاهیم سلامت طراحی و اجرا می‌شود. محمدی بیان داشت: تأمین سلامت و ارتقای سطح آگاهی جامعه برای حفظ سلامت، تنها بر عهده ارگان‌های زیر نظر وزارت بهداشت نبوده و همه ارگان‌ها و سازمان‌ها باید مردم را به ترویج و رعایت نکات بهداشتی تشویق کنند. وی عنوان داشت: یکی از ویژگی‌های جامعه ایرانی برخورداری از رفاه، سلامت، امنیت غذایی، تأمین اجتماعی، بهره‌مندی از محیط زیست و نهاد مستحکم خانواده بوده که در سند چشم‌انداز 20 ساله کشور نیز بر آن تأکید شده است. محمدی خاطرنشان کرد: مهار کردن قابل توجه بیماری‌های نوظهور مانند "ام.اس "، انواع هپاتیت و ایدز و نیز فراگیری انواع واکسیناسیون در کشور از جمله دستاوردهای نظام سلامت در ایران است. رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: 18 تا 24 فروردین، هر ساله به عنوان هفته سلامت نام‌گذاری شده که این هفته فرصت مناسبی برای توجه اقشار مختلف مردم به سلامت خود است. محمدی ابراز داشت: شعار امسال روز جهانی بهداشت با عنوان «مقاومت به داروهای میکروبی، یک تهدید جهانی» نامگذاری شده است. وی افزود: انجام برنامه‌ریزی، اطلاع‌رسانی و هماهنگی برای جمع‌آوری داروهای مازاد بر نیاز خانوارها از برنامه‌های هفته سلامت در راستای این شعار است. محمدی عنوان داشت: توجه به برنامه جامع آموزش در سلامت مدارس، توجه به سلامت محیط و بوفه سالم در مدارس، ارتقای سلامت کارکنان در مدارس، مشاوره‌های بهداشتی و روانی مستقر در مدارس و مشارکت والدین در ارتقای سلامت کودکان از جمله موارد مورد توجه در هفته سلانت در گچساران است.
وی لزوم توجه مدیران دستگاه‌ها و نهادها را به برنامه‌های هفته سلامت را ضروری دانست و ابراز داشت: این برنامه‌ها با هدف ارتقای سلامت جامعه برنامه‌ریزی شده و هر مدیر برای ارتقای سلامت خود، کارکنان و خانواده‌های آنان در این برنامه‌ها شرکت داشته باشد. محمدی بیان داشت: برگزاری مراسم زنگ سلامت در مدارس، افتتاح مرکز بهداشتی و درمانی درجه یک شبانه‌روزی باشت، تجلیل از فعالان عرصه سلامت و پرستاران نمونه، نقد و بررسی عملکرد یک‌ساله شبکه بهداشت با حضور مسئولان گچساران، راه‌اندازی کاروان سلامت در چند روستای محروم از جمله برنامه‌های هفته سلامت در گچساران است. وی افزود: جمع‌آوری زباله و پاک‌سازی میدان‌های شهر، توزیع سی دی آموزشی در بین مردم به‌طور رایگان، توزیع مواد بهداشتی در بین مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، برگزاری همایش پیاده‌روی و اهدا جوایز به قید قرعه به شرکت‌کنندگان از دیگر برنامه‌های شبکه بهداشت گچساران در هفته سلامت است.


 
 
هواشناسی گچساران نسبت به طغیان رودخانه های این شهرستان هشدار داد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٥
 

کارشناس هواشناسی گچساران از احتمال طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی معابر بدلیل بارندگی در این شهرستان خبر داد .'گودرز سبزعلی' روز دوشنبه درگفت و گو ی به روستاییان و عشایر شهرستان گچساران توصیه کرد : در موقع بارندگی از اسکان در کنار رودخانه ها و عمق دره ها که احتمال جاری شدن سیل دور از انتظار نیست بپرهیزند.
وی از نفوذ یک توده بارش زا در سطح منطقه خبر داد و تصریح کرد : با پیش یابی نقشه های هواشناسی شهرستان ، شدت بارش روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری خواهد بود. کارشناس هواشناسی شهرستان گچساران تداوم سیستم بارشی در سطح منطقه تا پایان هفته جاری را یادآور شد و تاکید کرد: با پیش بینی انجام شده موج جدید بارش نیز از روز جمعه آینده هوای منطقه را تحت تاثیر قرارخواهد داد.


 
 
رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٥
 

مردم گچساران سه میلیارد و 297 میلیون ریال به مستمندان کمک کردند

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره)شهرستان گچساران گفت: پارسال مردم این شهرستان افزون بر سه میلیارد و 297 میلیون ریال کمک در قالب صدقه به مددجویان این نهاد حمایتی اهدا کردند. ' سعید میر معصوم 'روز دوشنبه درگفت وگو ی تعداد صندوق صدقات سطح شهرستان گچساران را 12 هزار و 22 عدد ذکر کرد و افزود: واریز ماهیانه بیش از 270 میلیون ریال در صندوق صدقات شهرستان نشان بالابودن شعور اجتماعی، اعتقادی بودن مردم منطقه است . وی تعداد ایتام زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)شهرستان گچساران را 287 یتیم اعلام کرد و گفت: 537 نفر حامی ، مددجویان بی سرپرست زیرپوشش این منطقه را مساعدت مالی می کنند. وی تعداد دانش آموزان و دانشجویان مددجوی شهرستان گچساران را یک هزار و 270 نفر ذکر کرد و تصریح کرد: سال گذشته افزون بر 692 میلیون ریال به بخش فرهنگی ، آموزشی مددجویان شهرستان هزینه شده است . رییس کمیته امدادامام خمینی (ره)شهرستان گچساران ، لوله کشی گاز برای 200 خانوار مددجوی واجدشرایط در سال 89 را یادآور شد و گفت: بیش از 300 میلیون ریال اعتبار صرف گازکشی منازل مسکونی مددجویان یاد شده است. میرمعصوم ، معاف از هزینه انشعاب آب،برق و گاز 320 خانوار مددجو با اعتباری افزون بر چهار میلیارد و 380 میلیون ریال در سطح شهرستان گچساران و احداث 58 مورد مسکن برای مددجویان واجدشرایط با اعتباری بیش از سه میلیارد و 480 میلیون ریال را از دیگر خدمات به مددجان این منطقه ذکر کرد. به گزارش ایرنا شهرستان گچساران دو هزار و 620 خانوار با جمعیتی افزون بر پنج هزار و 900 نفر مددجوی زیرپوشش کمیته امدادامام خمینی (ره)دارد.


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٥
 

                      ١٠٠٠  زائر خارجی به زیارت مرقد بی‌بی حکیمه مشرف شدند

فرماندار گچساران گفت: امسال و در ایام نوروز، یک‌هزار زائر خارجی به زیارت مرقد بی‌بی حکیمه (س) مشرف شدند.سیداکبر علیزاده در گچساران اظهار داشت: با توجه به وجود مرقد مطهر بی‌بی حکیمه‌ خاتون (س) خواهر امام رضا (ع) در گچساران، هرساله در ایام نوروز و در طول سال، میلیون‌ها زائر از نقاط مختلف کشور این بقعه متبرکه را زیارت می‌کنند. وی افزود: علاوه بر زائران ایرانی، هزاران زائر و گردشگر خارجی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس‌ در طول سال و به‌ خصوص در ایام نوروز برای زیارت مرقد مطهر بی‌بی حکیمه‌ خاتون (س) به گچساران سفر می‌کنند.
‌علیزاده بیان داشت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون بیش از یک‌هزار زائر خارجی برای زیارت بی‌بی حکیمه خاتون (س) به گچساران سفر کرده‌اند. وی از افزایش دمات‌رسانی در بخش‌های مختلف به مرقد بی‌بی حکیمه خاتون (س) خبر داد و بیان داشت: پاکسازی و زیباسازی مرقد مطهر، آسفالت و بهسازی جاده‌های دسترسی به حرم، نصب علائم راهنمایی و رانندگی و نیز علائم راهنما در طول مسیر از جمله موارد و مشکلات برطرف شده این حرم مطهر است. علیزاده تصریح کرد: با توجه به تعداد زیاد زائران در ایام نوروز، در زمینه افزایش مکان‌های اسکان زائران، ایجاد پارکینگ مناسب و روشنایی جاده کاکامبارک (ع) تا حرم بی‌بی حکیمه ‌خاتون (س) و نیز روشنایی محوطه و اطراف حرم مطهر اقدامات لازم انجام شد. وی استقرار پزشک و اکیپ پزشکی و اورژانس بین راهی و نیز نظارت بر وضعیت بهداشتی مغازه‌های کنار حرم توسط شبکه بهداشت و درمان را از دیگر اقدامات انجام گرفته از سوی ستاد تسهیلات نوروزی گچساران برشمرد.
رئیس ستاد تسهیلات نوروزی گچساران افزود: پاکسازی و تمیز کردن حرم و اطراف آن و نیز پاکسازی سکونتگاه‌ها برای اسکان زائران، نظارت و کنترل دائم قیمت اجناس در حرم مطهر توسط اداره بازرگانی و نیز حل مشکلات کابل نوری تلفن همراه و تعمیر تلفن‌های کارتی حرم توسط اداره مخابرات از جمله مواردی بوده که به ‌منظور رفاه حال زائران حرم مطهر بی‌بی حکیمه‌ خاتون (س) تا پایان تعطیلات نوروزی مورد بازرسی، کنترل و ارزیابی قرار می‌گیرد. علیزاده بیان داشت: برای جذب هرچه بیشتر گردشگر و مسافر نوروزی، امسال تمهیدات خاصی اندیشیده شد که اجرای این تمهیدات موجب افزایش تعداد گردشگران و مسافران نوروزی به گچساران شده است. وی گفت: افزایش تعداد چادرها و مدارس برای اسکان مسافران، افزایش امکانات رفاهی در پارک‌ها‌، تبلیغات و اطلاع‌رسانی از طریق برقراری و استقرار چادرهای راهنمای مسافران در ورودی‌های شهر و نصب بنرها و تابلوهای راهنمای مسیر و مکان‌های اقامتی از جمله اقدامات ستاد تسهیلات نوروزی گچساران برای جذب مسافر و گردشگر در ایام نوروز است.
علیزاده خاطرنشان کرد: گچساران در ایام نوروز دارای شرایط آب و هوایی خوب و پوشش گیاهی مطلوب بوده و مناظر دیدنی و آبشارهای مناطق مختلف این شهرستان هرساله و به ‌خصوص در ایام نوروز موجب حضور گردشگران و مسافران زیادی از سراسر نقاط ایران شده است. وی عنوان کرد: بعد از امامزاده بی‌بی‌ حکیمه‌ خاتون (س)، امامزاده جعفر، مناطق دشتک دیل، قلات گناوه و آثار تاریخی لیشتر و خیرآباد بیشترین میزان جذب گردشگر را به خود اختصاص داده‌اند. فرماندار گچساران بیان داشت: با توجه به افزایش امکانات رفاهی و خدماتی از جمله افزایش مراکز رفاهی، اسکان، مراکز درمانی و اکیپ‌های نظارتی، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش گردشگر و مسافر نوروزی را داشته‌ایم.


 
 
گچساران در مسیر گردشگران استان های جنوبی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٦
 

سرزمینی زرخیز و سرشار از طلای سیاه شهرستان گچساران در استان کمتر توسعه یافته کهگیلویه وبویر احمد مسافرانی که به شهرستان گچساران در نوروز 90 وارد می شوند دو دسته اند آنهایی که گچساران مقصد نهایی سفرشان است و آنهایی که گچساران میان گذری برای رسیدن به مقصد دیگری برای شان می باشد.
آنها که گچساران مقصد نهایی گردشگری نوروزی شان است،بی شک از این شهرستان چیزهایی شنیده اند که با دیدن طبیعت ناب گچساران به خواسته های یک گردشگری سالم و طبیعت گردی می رسند. آنهایی نیز که گچساران در مسیر گردشگری آنها قرار دارد با دیدن طبیعت بکر این استان متوجه ویژگی ها منحصر به فرد گردشگری گچساران می شوند. گچساران در دو محور باعث اتصال خوزستان به شیراز ، یاسوج و بوشهر شده و هم

ین عامل باعث ورود گردشگران مسیرهای بوشهر ،شیراز و خوزستان به سرزمین بام نفت ایران و سرزمین تامین کننده 30 درصد درآمد مملکت ایران شده است .
گچساران با توجه به داشتن جاذبه های مهم گردشگری، توان تبدیل شدن به یکی از قطبهای مهم گردشگری در ایران را دارد و مهمترین ویژگی گردشگری این شهرستان نیز همین
'اکوتوریست طبیعی' یا 'گردشگری طبیعت ' و جغرافیایی است و مهمانان نوروزی از این جاذبه ها استقبال کرده اند.
گچساران از نظر طبیعت و ویژگی های گردشگری دارای بهار دلنواز و مناط. ق تاریخی متعدی است .
اصالت فرهنگی این خطه، این شهرستان صنعتی بهرایک ایران کوچک می نامنند زادگاه و دیار بسیاری از دلاوران اصیل ایران است.
وجود زیارتگاه بی بی حکیمه خاتون(س)خواهر امام رضا (ع) ، امام زاده جعفر(ع) منطقه سیاحتی سد کوثر ، بهترین نقطه برای گردشگری در بین استانهای خوزستان و بوشهر با داشتن جاده های دسترسی است.
با اجرای طرحهای مطالعاتی در گچساران ، حاشیه سد کوثر آماده سرمایه گذاری در بخش گردشگری و توریسم است و هم اکنون زیرساختهای لازم برای سرمایه گذاری دربخش گردشگری در شهرستان فراهم شده است.
سال گذشته بیش از 5/1 میلیون مسافر و گردشگر به شهرستان گچساران سفر کردند که این مسافران و گردشگران نوروزی از جاذبه های گردشگری بازدید کرده اند و افزایش چشمگیر ورود مسافران نوروز نسبت به سال گذشته در شهرستان به دلیل شرایط مطلوب جوی و آب هوایی گچساران بود.
شهرستان گچساران به عنوان بام نفت ایران و آب وهوای خوش بهاری پذیرای مهمانان نوروزی است.
مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گچساران ،وجود طبیعت بکر و مناظر طبیعی را از ویژگی ها گردشگری این شهرستان عنوان کرد.
توقفگاه و محل اسکان گردشگران خوزستان و بوشهر است .


 
 
رییس اورژانس گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٦
 
مسافران نوروزی که دچار گازگرفتگی شده بودند از مرگ حتمی نجات یافتند
رییس مرکز فوریت های پزشکی شهرستان گچساران گفت : یک خانواده پنچ نفره مسافر نوروزی که در چادر مسافرتی دچار گازگرفتگی زغال چوب شده بودند از مرگ حتمی نجات یافتند. سید' فخرالدین علیزاده ' شنبه در گفت وگو ی افزود: حال عمومی اعضای خانواده مصدوم شده که در یکی از بوستان های شهر گچساران دچار گازگرفتگی شده بود رضایت بخش و از بیمارستان مرخص شدند. وی تعداد مسدومین تصادفات جاده ای شهرستان گچساران در چند روز گذشته را 20 نفر ذکر کرد و گفت: خوشبختانه در تصادفات چهار روز نخست تعطیلات نوروزی شهرستان مورد فوتی گزارش نشده است . رییس فوریت های پزشکی شهرستان گچساران ، تعداد تصادفات منجر به جراحت جاده ی چند روز نخست امسال شهرستان را نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد کاهش برآورد کرد و تصریح کرد: حضور پلیس ، برطرف شدن نقاط حادثه خیز جاده ای و فرهنگ سازی عمده دلایل کاهش تصادفات منطقه بوده است . علیزاده ، تعداد مصدومین سقوط از بلندی در بین مسافران نوروزی شهرستان گچساران در ایام تعطیلات نوروزی امسال تا کنون را شش نفر ذکر کرد و گفت : رعایت نکردن نکات ایمنی در کوهنوردی علت اصلی مصدومین مورد نظر گزارش شده است . به گزارش ایرنا ، 60 نفر عوامل پزشک، بهیار، کمک بهیار و احیاگر با بکارگیری هشت دستگاه آمبولانس در پنج پایگاه اورژانس شهری و جاده ای شهرستان گچساران در ایام نوروز به مسافران خدمات رسانی می کنند.

 
 
سال 90سال جهاد اقتصادی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٥
 

جهاد چیست و مجاهد اقتصادی کیست؟     

وقتی سخن از چیستی واژه ی از واژه ها بمیان می آید، لازم است به حوزه ی استعمال این واژه توجه بخرج داده شده و بعد باتوجه به حوزه‏ی استعمال آن واژه، به تشریح معنی آن پرداخت. عدم توجه به حوزه‏ی استعمال هر واژه، شنونده را بخطای فاحش و غیر قابل جبران سوق می‏دهد.

جهت پرهیز ازگرفتارآمدن به آن خطای غیرقابل جبران درمورد واژه و عنوان«جهاد» لازم است بدانیم که واژه و عنوان«جهاد» درچهار حوزه، کاربرد دارد و مورد استعمال قرار می‏گیرد که به ترتیب زیر توضیح داده می‏شود:

الف- عرف عام: منظور از عرف در این جا تمامی عرب زبانانی است که زبان عرب، زبان مادری آنها می‏باشد، قطع نظر از وابستگیهای دینی و مذهبی آنان.

ب- عرف خاص: منظور از عرف خاص در اینجا (درمورد جهاد) پیروان دین و مذهب ویژه‏ی می‏باشد که واژه‏ی مورد نظر، در متون تعلیمات دینی آنها مورد استعمال قرارگرفته است.

ج- اهل فن خاص: منظور از «اهل فن خاص» در اینجا «در مورد جهاد» کسانی می‏باشند که در تحلیل متون دین خاص، خبره و اهل نظر هستند.

د- شارع: منظور از این عنوان در اینجا، فرستنده و آورنده‏ی دینی می‏باشد که واژه موردنظر را در متون مدون آن دین، بکارگرفته و استعمال کرده‏اند.

باتوجه به توضیح فوق، برمی‏گردیم به اصل مطلب و می‏گوئیم: عنوان«جهاد» از ریشه‏ی «جهد» است و در عرف عرب زبانان، شارع، دانشمندان تفسیر و فقه، بمعنی«تلاش وکوشش» جهت بدست آوردن چیزی را گویند، چنانچه صاحب المنجد در زیر ماده‏ی «جهد» چنین نوشته است: الجهد، السعی، المحاوله(جهد بمعنی تلاش و جهد کردن است) بنابراین در نفس مفهوم جهاد هیچگونه تقدسی نهفته نمی‏باشد.

دریک متن شرعی، به کاروزار جنگی کسانی که امام حسین (ع) را مظلومانه به شهادت رسانیدند، واژه‏ی «جهاد» اتلاق شده است. آن متن بدین قراراست: اللهم العن العصابة التی جاهدت الحسین(ع)( مفاتیح الجنان، زیارت عاشورا) خدایا! جماعتی را از رحمت خویش دورساز که به جهاد با حسین(ع) پرداختند، بدون شک عمل کسانی که امام حسین را به شهادت رسانیدند، از هیچگونه ارزش و تقدس برخوردار نیست. به این ترتیب دیده می‏شود که واژه «جهاد» در عرف عرب زبانان و شارع به یک معنی بکاررفته است.

درقرآن کریم، واژه‏ی جهاد به دوصورت، مورد استفاده قرار گرفته است. گاهی، واژه‏ی متخذ از ماده-ی «جهد» با پسوند«فی سبیل الله» استعمال شده است، مثل این آیه که در توصیف مؤمنان واقعی پرداخته و می‏فرماید: یجاهدون فی سبیل الله ولا یخافون لومة لائم(5-54) مؤمنان واقعی کسانی هستند که در راه خدا به تلاش می-پردازند و از سرزنش ملامت گران هراسی بخود راه نمی‏دهند.

این درحالی است که گاهی واژه‏ی «جهاد» بدون پسوند «فی سبیل الله» بکار رفته است، مثل این آیه: من جاهد فانمایجاهد لنفسه(29-6) هرکس تلاش می‏ورزد در نتیجه به نفع خویش تلاش می‏نماید.

جمع بین این دو عبارت، آن است که موارد مطلق و بدون قید را بر موارد مقید حمل کنیم و«جهاد مقدس» همان تلاشی را بدانیم که بستر خدائی، رنگ الهی و ابزار خدائی داشته باشد.

با این حال مسلمانان به عنوان پیروان یک دین از عنوان«جهاد» جنگ مقدس را درمی‏یابند. چنانچه نویسنده‏ی کتاب فرهنگ بندر ریگی، عنوان«جهاد» را چنین معنی کرده است: «الجهاد، پیکار در راه خدا و دین».

ازجانب دیگر، فقهاء، واژه-ی «جهاد» را معادل« قتال» یعنی مبارزه‏ی مسلحانه گرفته‏اند، به این خاطر بعض آنها مبارزه‏ی مسلحانه و مسایل مربوط به آن را«کتاب الجهاد» عنوان داده‏اند، مثل مرحوم شهیدین درکتاب لمعه و شرح آن، و بعض دیگر، ترجیح داده‏اند که عنوان آن را« قتال» بگذارند. هویداست که منظور آنها