اخبار گچساران

سامانه مکانیزه صدور شناسنامه در گچساران بهره برداری شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٧
 

 با حضور مسئولان استانی و محلی، سامانه مکانیزه صدور شناسنامه برای افراد بالای 15 سال در شهرستان گچساران افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

،مدیرکل ثبت ‌احوال کهگیلویه و بویراحمد در آیین بهربرداری از سامانه مکانیزه صدور شناسنامه در شهرستان گچساران گفت: ثبت ‌احوال یک دستگاه خدمتگزار در جامعه و مشخص کننده هویت افراد جامعه در حداقل زمان ممکن است. سید'رضا حسینیان' افزود: ثبت وقایع حیاتی، ثبت ازدواج و طلاق و نیز ثبت امور مهاجرت از جمله خدمات اداره ثبت‌ احوال است که این دستگاه اجرایی بنحو مطلوب انجام وظیفه می کند.
وی کاهش ضریب تخلف،جلوگیری از هرگونه سوء استفاده حقیقی و حقوقی و افزایش ضریب اطمینان را از مزایای مکانیزه ‌بودن شناسنامه‌های جدید عنوان کرد. حسینیان ، تاکیدکرد: شناسنامه‌های جدید در اندازه‌های بین‌المللی صادر و دارای سه‌ نخ امنیتی و لایه‌های امن است. مدیرکل ثبت‌ احوال کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: عکس افراد بر روی شناسنامه‌های مکانیزه اسکن شده و امکان جابه‌جایی عکس از سوی افراد سودجو غیرممکن است. وی از حک شدن طرح و نقشی از جمهوری ‌اسلامی ایران، خلیج فارس و اداره ثبت‌ احوال بر روی شناسنامه جدید را یادآور شد و تصریح کرد : جنس کاغذ بکار رفته در این نوع شناسنامه مقاوم و بادوام است .
حسینیان گفت: با حمایت دولت عدالت‌محور و خدمتگزار نهم و دهم، سامانه‌ای در اختیار ثبت‌ احوال قرار گرفته که وقایع حیاتی و مهاجرت به ‌صورت آنلاین ثبت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با مجهز شدن دفاتر ازدواج و طلاق به این سامانه، اطلاعات دقیق ازدواج و طلاق خانواده‌ها برای استفاده از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و دریافت مبالغ یارانه، با سرعت در اختیار وزارت کشور قرار می‌گیرد.
حسینیان بیان داشت: با صدور شناسنامه‌های مکانیزه، امکان جعل شناسنامه‌ها به حداقل ممکن می‌رسد.
فرماندار گچساران نیز در این آیین گفت : ثبت ‌احوال اساس هویت انسانی بوده و خدمات ارزشمندی از بدو تولد تا روز پایانی حیات انسان در جامعه ایفای نقش می کند.
سید'اکبر علیزاده' افزود: در دوران گذشته انسان‌ها در طوایف و ایل‌ها به‌دنیا آمده و دارای هویت قبیله‌ای بودند و دسترسی به هویت تمام افراد امکان‌پذیر نبود.
وی تصریح کرد: با ثبت مشخصات افراد در ثبت ‌‌احوال و با دسترسی آسان به مشخصات فردی و فامیلی افراد، امکان انجام برنامه‌ریزی برای مسوولان برنامه ریز فراهم شده است.
علیزاده تاکید کرد: امروزه تمام برنامه‌ریزی‌های انجام ‌گرفته در دنیا بر اساس آمار ثبت ‌احوال بوده و آمار ارائه شده برای یک جامعه، نقشی مستقیم در طرح‌ و برنامه‌های آن جامعه دارد.
نخستین شناسنامه مکانیزه شهرستان گچساران برای فرماندار این شهرستان صادر و تحویل شد.


 
 
به منظور انجام تمرین دوره ای:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٧
 

       تیم ملی فوتبال نوجوانان کشور در شهرستان گچساران اردو زد

رییس روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران گفت: تیم ملی فوتبال نوجوانان کشور به منظور شرکت در تمرین های دوره ای خود در این شهرستان اردو زد و میهمان ورزش دوستان این شهر نفت خیز شد.'ابوالحسن غلامی 'روز سه شنبه  افزود: شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران به مدت یک هفته میزبان 35 نفر از اعضای تیم ملی فوتبال و کادر فنی این تیم ورزشی در استادیوم ورزشی 'شهدا' شهر دوگنبدان است. وی تاکید کرد : تمرین بازی فوتبال نوجوانان کشور با مدیریت سرمربی 'علی دوستی مهر ' و به منظور آمادسازی جسمانی تیم برای شرکت در مسابقات آسیایی پیش رو از 26 اردیبهشت به مدت یک هفته به تمرین بازی در این شهر می پردازند. 
شهرستان نفت خیز گچساران از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد است که حدود 20 درصد از نفت تولیدی کشور را تامین می کند.


 
 
همزمان با روز ارتباطات :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٧
 

طرح آنتن دهی منطقه گناوه' و 'تنگ دیل' شهرستان گچساران بهره برداری شد

رییس شرکت مخابرات شهرستان گچساران گفت : همزمان با روز ارتباطات نصب دکل های آنتن دهی تلفن همراه (RTS) منطقه 'گناوه' و 'تنگ دیل ' به بهره برداری رسید.

'فریدون کرمی' روز سه شنبه در گفت و گو ی  افزود: با تمهیدات انجام شده در شش ماهه نخست سال جاری چهار طرح مخابراتی دیگر آنتن دهی منطقه 'دژسلیمان به سمت بندر دیلم و گناوه استان بوشهر ، و قسمت سخت گذر محور گچساران به بهبهان و مناطق از روستای 'کمبول 'و محدوده ای از محور بی بی حکیمه خاتون (س) به بهره برداری خواهد رسید. وی اعتبار در نظر گرفته شده برای ساخت و تکمیل طرح های مخابراتی سال جاری شهرستان گچساران را شش میلیارد ریال برآورد کرد و گفت : با راه اندازی کامل طرح های یاد شده ، مشکل آنتن دهی تلفن همراه در این شهرستان بهبود می یابد. کرمی ، از تحویل به هنگام تلفن ثابت در سطح مناطق شهری و روستای شهرستان گچساران خبر داد و تصریح کرد: تمام مراکر آموزشی،بانک ها،دستگاه های اجرایی شهری و بخش عمده ای از مناطق روستایی شهرستان گچساران به شبکه دیتا مجهز است . 
ضریب نفوذ تلفن همراه در شهرستان گچساران 49 درصد است که نسبت به نرم کشوری مطلوب است .


 
 
مدیرعامل شرکت نفت گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٤
 

ارتباط تحقیقاتی دانشگاه و صنعت نفت ضروری است

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: روابط تحقیقاتی میان دانشگاه و صنعت نفت، علاوه بر یادگیری علوم و اطلاعات، موجب افزایش تخصص و دانش نیروی کاری می‌شود. غلامرضا پاکدل صبح امروز در سمینار علم و صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران اظهار داشت: مراکز آموزش عالی هنگامی در زمینه اهداف خود موفق هستند که دانشجویان خود را در مسیر تولید علوم کاربردی و علوم مورد نیاز جامعه قرار داده و پرورش دهند. وی با اشاره به اهمیت و جایگاه مدیریت منابع انسانی در برنامه‌های توسعه صنعت نفت ابراز داشت: وزارت نفت در مقایسه با سایر دستگاه‌های اجرایی، تخصصی‌ترین نیروهای انسانی را در اختیار دارد. پاکدل عنوان داشت: هدایت و ارتقای نیروی انسانی در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و وزارت نفت با توجه به اهمیت منابع انسانی در برنامه‌های توسعه، معاونت منابع انسانی و پژوهش را برای تدوین سیاست و خطی مشی لازم ایجاد کرده است.
وی خاطرنشان کرد: دانشجویان باید با برقراری ارتباط میان جامعه و علم خود، نیازهای اساسی جامعه را شناسایی و برای رفع آن تلاش کنند. پاکدل تصریح کرد: دانشگاه‌ها نیز باید با تولید علوم کاربردی و مورد نیاز جامعه، مشکلات جامعه را به‌طور اساسی و ریشه‌ای برطرف کنند.مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران ابراز داشت: ارتباط میان دانشگاه، دولت و صنعت باید بیش از پیش تقویت شده و راهکارهای راهبردی در این زمینه ارائه گردد. پاکدل از دانشجویان و اساتید دانشگاهی خواست تا با برقراری ارتباط بیشتر با حوزه نفت، سطح یادگیری علوم خود را به‌طور عملی بالا برده و در این زمینه آگاهی‌های لازم را به‌دست آورند. وی یادآور شد: هنگامی که از یک صنعت رشد یافته صحبت می‌کنیم، عوامل بسیاری از جمله علم، فناوری، مواد اولیه، نیروی انسانی، اقتصاد و مدیریت در رشد این صنعت دخیل است.
پاکدل افزود: برای بررسی دقیق رشد صنعت باید تمامی عوامل تاثیرگذار بر آن را به دقت بررسی کرد.مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عنوان داشت: هر جا که علم به مرحله‌ای از رشد رسیده که انجام یک پدیده علمی را در مقیاس بزرگ و به شکل اقتصادی امکان‌پذیر کند، صنعت‌های جدیدی متولد شده‌اند.
پاکدل فناورى را تجلى علم و دانش دانست و بیان داشت: اگر دانشگاه‌ها علم را بـه فناورى تبـدیل کنـند، دانشگاه که نماینده علم است و صنعت که نماینده فناورى است، به صورت خودکار به هم متصل و از یکدیگر منتفع مى‌شوند.
وی تصریح کرد: اگر علم به فناورى تبـدیل شـود و فناورى هم به توسعه علم کمک کند، سیکلى به وجود آمده که باعث تقویت ارتباط صنعت به عنوان نماینده فناورى و دانشگاه به عنوان نماینده علم مى‌شود. پاکدل ابراز داشت: دانشگاه‌ها به عنوان قطب‌های علمی و صنعت نفت به عنوان قطب صنعتی و اقتصادی کشور باید بیش از پیش ارتباط علمی و عملی برقرار کنند.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران تبدیل علم به فناوری را از ضروریات جهش اقتصادی در کشور دانست و عنوان داشت: تحقیق و مطالعات علمی و نیز آزمایشات تجربی روی تحقیقات انجام شده از جمله راهکارهای مهم و اساسی برای دستیابی به فناوری در یک فرایند صنعتی است.
پاکدل افزود: این ارتباط موجب اقتصادی شدن علم شده و علم به فناوری ارتقا یافته و وارد بازار می‌شود.
وی ضرورت تحول در امر پژوهش را اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: طرح‌های پژوهشی باید بتوانند مشکلات و مسائل موجود در پروژه‌های عملیاتی صنعت نفت را برطرف کنند تا ضمن بالا بردن بهره‌وری، زمینه را برای افزایش تولید ایجاد کنند.
پاکدل بیان داشت: روابط تحقیقاتی میان دانشجویان و صنعت نفت، علاوه بر یادگیری علوم و اطلاعات، موجب افزایش تخصص و دانش نیروی کاری می‌شود.
وی گفت: ارتباط میان صنعت نفت و دانشگاه نیازمند ارتباطی قوی‌تر بوده و دانشجویان و اساتید باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.
پاکدل خطاب به دانشجویانی که به دنبال کارهای مطالعاتی و پژوهشی هستند بیان داشت: دانشجویان باید به دنبال پژوهش‌های کاربردی بوده تا آن پژوهش سکوی پرتابی برای آنان باشد.
وی ابراز داشت: دانشجویان در دانشگاه‌های گچساران باید به صنعت نفت نزدیک‌تر باشند و در یادگیری علوم خود، به‌طور عملی از صنعت نفت بهره گیرند.
این سمینار با حضور جمعی از اساتید و مدیران نفت در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران برگزار شد.


 
 
جمعیت تحصیل کرده بیکار در گچساران افزایش یافته است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢۳
 

رییس اداره کار و امور اجتماعی شهرستان گچساران گفت: جمعیت فارغ التحصیل دانشگاهی در شهرستان گچساران نسبت به سال 84 رشد چشمگیری داشته است.

'عنایت خانپا' چهارشنبه در گفت و گو ی  افزود: حل این مسئله نیازمند تغییر فرهنگ اشتغال و چاره اندیشی اساسی مسوولان استانی و شهرستانی برای استفاده حداکثری از ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ی منطقه است. وی با بیان اینکه فضای ادارات شهرستان جوابگوی نیاز اشتغال جوانان متقاضی کار نیست بر لزوم فرهنگ سازی در شهرستان در زمینه ایجاد کارآفرینی و حضور موثر بخش خصوصی در عرصه های اقتصادی تاکید کرد. رییس اداره کار و امور اجتماعی شهرستان گچساران افزود: در حال حاضر 14 هزار و 643 نفر جویای کار در گچساران وجود دارد که از این تعداد 23 درصد معادل سه هزارو 424 نفر فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. خانپا افزود: از این تعداد افراد جویای کار در این شهرستان یازده هزار و 295 نفر مرد و مابقی خانم می باشد.
وی ابراز داشت: از سال 86 تاکنون 16 هزارو 764 نفر جویای کار در کاریابی های این شهرستان ثبت نام کردند که تاکنون دوهزار 116 نفر در شرکت های خصوصی و ادارات این شهرستان بکار گمارده شده اند.


 
 
به مناسبت هفته هلال احمر؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢۳
 

                        ‌همایش ‌پیاده‌روی در گچساران برگزار شد

همایش بزرگ پیاده‌روی به مناسبت هفته هلال احمر و گرامیداشت شهدای امدادگر جمعیت هلال ‌احمر گچساران با حضور مسئولان محلی و اقشار مختلف مردم این شهرستان برگزار شد.سرپرست جمعیت هلال‌ احمر این شهرستان صبح امروز در این همایش اظهار داشت: رسالت همیشگی جمعیت هلال‌ احمر، تلاش و خدمت برای تعالی بشر بوده و این جمعیت به همه قراردادهای بین‌المللی خود پایبند است.
سیدابوالفتح بهنامیان ابراز داشت: سازمان امداد و نجات، سازمان داوطلبان و سازمان جوانان، سازمان‌های تشکیل‌‌دهنده جمعیت هلال‌ احمر بوده که هر یک از این سازمان‌ها دارای اهداف و وظایف مشخصی هستند. وی عنوان داشت: جمعیت هلال ‌احمر گچساران در طول 4 دهه اخیر به بیش از 450 خانواده آسیب‌دیده شهری و روستایی که بر اثر بارندگی و جاری‌ شدن سیل خسارت دیده ‌بودند، کمک‌های امدادی ارائه کرده است. بهنامیان گفت: در طرح فرشتگان رحمت که با همت خیرین و داوطلبان جمعیت هلال ‌احمر گچساران برگزار شد، افزون بر 13 میلیون ریال کمک نقدی و 8 میلیون ریال کمک جنسی جمع‌آوری و در روستاهای آسیب‌پذیر توزیع شد. وی خاطرنشان کرد: در هفته هلال ‌احمر برنامه‌های متنوع آموزشی، علمی و فرهنگی از طریق امدادگران، داوطلبان و جوانان عضو جمعیت هلال ‌احمر گچساران اجرا و ارائه شد.
سرپرست جمعیت هلال‌احمر گچساران تصریح کرد: غبارروبی گلزار شهدای گمنام، نصب چادر در اماکن پرتردد شهر برای توزیع بروشور، سی‌دی، سالنامه آموزشی و عضوگیری از علاقه‌مندان، دیدار از سرای سالمندان، معلولان و بیماران بستری در بیمارستان، برگزاری دوره‌های آموزشی در کانون‌های طلاب، جوانان و غنچه‌های هلال، ویزیت رایگان توسط پزشکان داوطلب در جمعیت هلال ‌احمر و برگزاری مانور زلزله و ایمنی ویژه مهدهای کودک‌ از جمله برنامه‌های اجرا شده توسط اعضای امدادگر، داوطلب و جوانان جمعیت هلال ‌احمر گچساران است.
بهنامیان افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی امداد و کمک‌های اولیه، توزیع قلک‌های کمک‌های مردمی برای اجرای طرح‌های رحمت و برگزاری دوره آموزشی کنترل فشار خون برای عموم مردم در جمعیت هلال ‌احمر گچساران، از دیگر برنامه‌های اجرا شده در هفته هلال ‌احمر این شهرستان است.
وی عنوان داشت: از آغاز هفته هلال ‌احمر تاکنون نمایشگاه توانمندی‌های جمعیت هلال ‌احمر گچساران در حوزه امداد و نجات، داوطلبان و جوانان در محوطه اداری جمعیت هلال‌احمر دایر است.
بهنامیان با اشاره به اهمیت ورزش پیاده‌روی ابراز داشت: تحرک بدنی برای ارتقای سلامت قلبی و عروقی و کاهش خطر بیماری‌ها ضروری بوده که پیاده‌روی یکی از روش‌های مهم برای رسیدن به تحرک بدنی مطلوب است.
سرپرست جمعیت هلال ‌احمر گچساران بیان داشت: به اعتقاد پژوهشگران، پیاده‌روی ورزشی مناسب برای همه سنین به شمار می‌آید که در سالمندان این ورزش اهمیت دو چندانی دارد.
بهنامیان اظهار داشت: پیاده‌روی به عنوان یکی از مفیدترین، در دسترس‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ورزش‌ها، به راحتی می‌تواند جایگاه خود را در زندگی روزمره ما پیدا کند.
وی عنوان داشت: این همایش با هدف ترویج فرهنگ ورزش در خانواده‌ها و به مناسبت هفته هلال ‌احمر و بزرگداشت یاد شهدای امدادگر جمعیت هلال ‌احمر گچساران برگزار شده است.
این همایش از پارک لاله تا چشمه باغ‌فردوس گچساران انجام شد و در پایان به 40 نفر از شرکت‌کنندگان، جوایزی از قبیل چادر مسافرتی، کیسه‌خواب، جعبه کمک‌های اولیه و پتو اهدا گردید.
جمعیت هلال‌احمر گچساران بیش از 3 هزار عضو امدادگر، داوطلب و جوان دارد.


 
 
مدیرعامل شرکت نفت گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٠
 

     شرکت نفت گچساران برنامه‌های فرهنگی متعددی برای زنان دارد

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: این شرکت در سال جاری برنامه‌های متعدد فرهنگی برای زنان این شهرستان دارد.غلامرضا پاکدل در همایش " زن از دیدگاه اسلام " که با حضور بانوان شاغل و خانواده‌های کارکنان شرکت بهره‌برداری نفت‌ و ‌گاز گچساران برگزار شد، اظهار داشت: ویژگی‌های رفتاری و سیره عملی حضرت‌ فاطمه (س)، نسخه‌ ممتاز و شفابخشی بوده که تمسک به آن، رستگاری در دنیا و آخرت را به‌دنبال دارد. وی ابراز داشت: زنان در طول تاریخ قبل از اسلام، همواره بر اساس تفکرات ناصحیح و رسوم جاهلیت و سنتی مورد ظلم و ستم قرار داشتند.
پاکدل افزود: ظهور اسلام، نقطه آغاز انسان ‌شماری زن و پاسداشت منزلت و جایگاه والای زنان و مادران است. وی با اشاره به احادیث و روایات متعددی مبنی بر تکریم مقام زن ابراز داشت: در قرآن و روایات، آن‌قدر بر محبت و خوش‌رفتاری با زنان تأکید شده که آن‌ را ملاکی برای سنجش ایمان افراد مؤمن قرار داده‌اند. مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران برگزاری چنین همایش‌هایی را ضروری دانست و افزود: برگزاری همایش زن از دیدگاه اسلام، فرصت مغتنمی برای خانواده‌ها و بانوان شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران است. این مسئول فرهنگ‌سازی در جامعه را بهترین وسیله برای شناخت حقیقی مقام و منزلت زن مسلمان دانست و افزود: شرکت نفت گچساران به همین منظور در سال‌جاری برنامه‌های متعدد فرهنگی برای زنان این شهرستان دارد.
پاکدل ابراز داشت: قرآن با کمال صراحت، در آیات متعددی به آفریده ‌شدن زنان از جنس مردان و از سرشتی نظیر سرشت مردان اشاره دارد. وی تصریح کرد: اصول سازنده جامعه از نظر عقیدتی، سیاسی، اخلاقی و عبادی که به‌عنوان ارزش‌های اصلی تکامل انسان آورده شده، در مورد زنان و مردان به طور یکسان آمده و هر دو باید با تکیه فکری و عملی بر این اصول، به سوی تکامل و هدف عالی خلقت حرکت کنند. پاکدل افزود: این استعداد بالقوه در وجود هر دو نهفته بوده که اگر در شرایط تربیتی قرآن قرار گیرد، به فعلیت رسیده و انسان را به مقام والایی که شایسته او بوده، می‌رساند. وی عنوان داشت: در صورتی که آدمی غفلت ورزد و قرآن و دستورات دینی را سرلوحه عمل و رفتارش قرار ندهد، استعداد انسان شدن در او به فعلیت نرسیده و همان کودکی می‌ماند که تنها از نظر هیکل و اندام رشد کرده اما فکر و اندیشه‌اش هیچ تکاملی نیافته است.
پاکدل با اشاره به نحوه پیدایش انسان‌ها که همگی از یک زن و مرد و یک پدر و مادر آفریده شده‌اند و در این حقیقت با یکدیگر مساوی بوده، خاطرنشان کرد: قرآن ملاک و معیار بزرگواری انسان‌ها را تقوا دانسته و انسانی از انسان دیگر برتر بوده که تقوا و پرهیزکاری بیشتری داشته باشد.


 
 
0 درصد از متقاضیان روستایی گچساران وام مسکن دریافت کردند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٠
 

رییس بنیاد مسکن گچساران گفت: از آغاز طرح پرداخت تسهیلات مسکن روستای تاکنون 30 درصد از خانوارهای روستایی این شهرستان وام احداث و مقاوم سازی مسکونی دریافت کرده اند. 'غلامرضا امیدوار' روز سه شنبه در گفت گو ی افزود: از مجموع هفت هزارو 590 خانوار روستایی واجد شرایط این شهرستان تاکنون دو هزارو 515 خانوار تسهیلات یکصد میلیون ریالی از بانک های عامل این شهرستان دریافت کرده اند. وی نبود نقدینگی برای سهم آورده متقاضیان، نداشتن ضامن از مهمترین موانع موجود برای پرداخت تسهیلات مسکن در مناطق روستایی این شهرستان عنوان کرد.
امیدوار، ابراز داشت: از مجموع 232 روستا شهرستان گچساران و باشت تا کنون تنها 99 روستا واجد شرایط در سطح منطقه برای دریافت تسهیلات مسکن مصوب و ثبت نام شده اند.وی تصریح کرد: روستای 'بوستان' با 158 مورد ، بیشترین تسهیلات مقاوم سازی مسکن را در این شهرستان به خو د اختصاص داده است . رییس بنیاد مسکن شهرستان گچساران گفت: تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی برای هر واحد احداث یا مقاوم سازی را 100 میلیون ریال با سود چهار درصد باز پرداخت برآورد کرد.


 
 
انقلاب اسلامی و تحولات فرهنگی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۸
 

توجه به حوزه فرهنگ و تلاش در جهت رشد بالنده آن از اولین وظایف دولت است که صراحتاً در قانون‌اساسی بر آن تأکید شده است‌. در اصل دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، بند ششم آمده‌ است: "جمهوری اسلامی ایران نظامی برپایه... ایمان به کرامت و ارزش والای انسان و آزادی‌ توأم با مسئولیت او در برابر خداست". اصل سوم قانون اساسی نیز وظایف دولت جمهوری اسلامی ایران را به شرح زیر برشمرده است:

"دولت جمهوری اسلامی ایران‌ موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم همه امکانات خود را برای امور ذیل‌ به‎کار برد:

1. ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی‌.

2. بالا بردن‌ سطح آگاهی‌های عمومی در همه زمینه‌ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه‌های گروهی‌ و وسایل دیگر.

3. آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همگان در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی‌.

4. تقویت روح بررسی و تتبع و ابتکار در همه زمینه‌ها‏‎ی علمی‌، فنی‌، فرهنگی و اسلامی از طریق تأسیس مراکز تحقیق و تشویق محققان.

توجه به تربیت و تعالی انسان و ایجاد زمینه و محیط مناسب برای رشد فضایل انسانی، اصلی بنیادین است که ریشه در اعماق جهان‎بینی و انسان‎شناسی اسلامی دارد. نه تنها هدف نظام جمهوری اسلامی بلکه به تعبیر قرآن مجید هدف از بعثت انبیای الهی و فراتر از همه، هدف از آفرینش نیز تزکیه و تعلیم انسان است. بنابراین اصلی‏‎ترین هدف نظام اسلامی نیز ایجاد جامعه‎ای متعالی است که تجلی‎گاه ارزش‎های والای انسانی و معنوی باشد. بر اساس تعالیم اسلام، تربیت الهی انسان و ایجاد محیطی مناسب برای حفظ سلامت معنوی او، موجب سعادت او در دنیا و آخرت خواهد شد. بر اساس این هدف، دولت جمهوری اسلامی موظف است محیط عمومی جامعه را به نحوی سامان دهد و امور را به گونه‌ای تدبیر نماید که تک تک افراد جامعه به سعادت حقیقی دست یابند. علاوه ‏‎بر ‏‎این، اهداف فرهنگی دیگری نیز مورد توجه بوده است که می‌توان آنها را به عنوان اهداف فرعی یا راهبردهای دستیابی به هدف اصلی قلمداد نمود. از میان این اهداف می‏‎توان به‎‏ چهار هدف اساسی فرهنگی اشاره کرد.

الف.تربیت الهی انسان

دستیابی به کمال انسانیت اصلی‎ترین هدف نظام است. نظام جمهوری اسلامی با وجود مشکلات متعددی که در راه تحقق اهدافش داشته، در این بخش به توفیق‏‎های چشمگیری دست یافته است. تقدیم صدها هزار شهید که بر اساس ارزش‎های اسلامی الهی‎ترین و کامل‎ترین انسان‎ها قلمداد می‎شوند، تربیت جوانان متعهد با‎انگیزه و مخلص در قالب تشکل بسیج مستضعفان، تربیت حافظان و قاریان بی‎شمار قرآن کریم، رشد روزافزون جوانان مسجدی و... نمونه‏‎هایی از این موفقیت چشمگیر هستند. بر اساس آمارهای سازمان ملی جوانان و آموزش و پرورش، درصد بسیاری از جوانان، نمازخوان و به مسائل مذهبی معتقد هستند. این موفقیت تربیتی و فرهنگی انقلاب اسلامی در مقایسه با سایر انقلاب‎های ایدئولوژیک، توجه بسیاری از اندیشمندان را به خود جلب کرده است.

ب. پیرایش و پالایش فرهنگ خودی از مظاهر بیگانه

پالایش فرهنگ خودی از ناسره‎های وارداتی فرهنگ غربی، در جامعه‎ای که سالیان دراز زیر موج خودباختگی فرهنگی در حال نابودی بوده است، بیشترین توجه بنیانگذار جمهوری اسلامی را به خود جلب کرده بود. عدم تناسب این فرهنگ وارداتی با نظام ارزشی، موجب دوگانگی و خودباختگی بخشی از جامعه جوان کشور در سال‎های پیش از انقلاب شده بود. این تهاجم آشکار فرهنگی که هدفی جز استحاله و خودباختگی نداشت، خطرات بالفعل و بالقوه زیادی را متوجه فرهنگ ملی کرده بود. از‎این‎رو بیش از هر چیز، جهت‎گیری کلی انقلاب اسلامی در جهت زدودن آثار مهلک این تهاجم شکل گرفت.

ج. غنی‌سازی و بازپروری فرهنگ خودی

همزمان با زدودن فرهنگ بیگانه، تقویت فرهنگ خودی نیز ضروری بود. در واقع این دو مورد در صورت تحقق می‎توانستند اثرات مطلوبی بر یکدیگر داشته باشند. تحقق اهداف مذکور با تمسک به احکام و ایدئولوژی اسلامی و بهره‎گیری از مواریث فرهنگ ایرانی میسر می‎نمود.تقویت فرهنگ خودی موجب حفظ آن از آسیب‎های فرهنگی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی می‎شد. تلاش مجموعه نظام در جهت تقویت فرهنگ ملی و دفع فرهنگ غیر خودی، بر کسی پوشیده نیست.

د. استقلال فرهنگی

چنانچه فرهنگ عمومی کشور از مظاهر فرهنگ غیر خودی زدوده شود و همزمان فرهنگ خودی به گونه‎ای دقیق و متناسب با نیازهای روز تقویت گردد، زمینه‎های استقلال فرهنگی فراهم آمده است. استقلال در همه ابعاد آن و بخصوص استقلال فرهنگی از اصلی‎ترین دغدغه‎های بنیانگذار جمهوری اسلامی بود. انقلاب در صدد ایجاد فرهنگی ‌مستقل و مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی بود. ما از چنین فرهنگی در سایه تعالیم انقلاب به عنوان فرهنگ پیشروری ایرانی ـ‌ اسلامی یاد می‎کنیم. توجه به پی‏ریزی فرهنگ مولد و پیش‎رو، به جای فرهنگ پیرو از مهم‎ترین اهداف انقلاب است. برای دستیابی به اهداف فوق اصلاح تشکیلات دولتی موجود بر اساس مدل تمرکزگرا موجب شد تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گیرد. هدف این وزارتخانه عبارت است از: ایجاد محیط مساعد برای اشاعه ارزش‎های اسلامی و رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی و نفوذ فرهنگی اجانب و بالا بردن سطح آگاهی‎های عمومی در همه زمینه‎ها با استفاده صحیح از وسایل مختلف سمعی و بصری و رسانه‎های گروهی و جمعی و ابتکار در زمینه‎های فرهنگی و هنری و احیا و معرفی فرهنگ اسلام و انقلاب اسلامی و نیز میراث تمدن اسلامی با توسعه امور زیارتی و سیاحتی و نیز اقدام در جهت شناساندن پیشرفت‎های جمهوری اسلامی به جهانیان و برقراری روابط برادرانه و گسترش مبادلات فرهنگی بر اساس معیارهای اسلام با همه مسلمانان و مستضعفان جهان.


 
 
1000زائر از شهرستان گچساران به مرقد امام خمینی (ره) اعزام می شوند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۸
 

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان گچساران گفت: همزمان با بزرگداشت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) امسال یکهزار نفر زائر از این شهرستان به مرقد مطهر اعزام می شوند. سرهنگ'بهمن ایمانی فر' روز یکشنبه درگفت وگو ی افزود: در شرایط فعلی حاکم بر منطقه و بیداری مسلمانان کشورهای اسلامی ، لزوم برگزاری باشکوه تر مراسم سالگرد ارتحال بنیان گذار نظام جمهوری اسلامی را دوچندان کرده است. وی تصریح کرد: تمامی نواحی،حوزه ها و پایگاهای مقاومت بسیج شهری، روستایی و عشایری شهرستان گچساران در ساماندهی، ثبت نام و اعزام هر چه بهتر زائران به مرقد امام (ره) امسال تلاش می کنند. وی همکاری و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی شهرستان گچساران به منظور تأمین مایحتاج کاروان‌ها را خواستار شد و گفت: بزرگداشت ، انتقال یاد و خاطره امام خمینی(ره) و حماسه سازی آن عزیز سفر کرده به نسل های آیند برای همه مردم ایران یک تکلیف است . سرهنگ ایمانی فر، تاکید کرد : بخش عمده از زائران به مرقد مطهر امام (ره) از سطح شهرستان گچساران را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند که انتقال اندیشه‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی به نسل جوان یک ضرورت است .
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان گچساران فعال شدن کمیته‌های' اطلاع ‌رسانی، نظارت، ارزیابی، بهداشت و درمان ، ترابری' در اجرای هر چه بهتر این مراسم ملکوتی یادآورشد و گفت: با تمهیدات انجام شده تعداد 24 دستگاه اتوبوس زائران شهرستان را به مرقد مطهر انتقال خواهد داد .


 
 
برداشت محصول جو و گندم از 17 هزار و 700 هکتار اراضی گچساران آغاز شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۸
 
 رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان گچساران از آغاز برداشت محصول جو و گندم از 17 هزار و 700 هکتار از مزارع زیرکشت این شهرستان خبر داد.
'علی مرادی' روز یکشنبه درگفت و گو ی میزان اراضی زیر کشت گندم آبی سال زراعی جاری را هفت هزار و 60 هکتار ذکر کرد و گفت: هفت هزار هکتار نیز از اراضی زراعی شهرستان کشت محصول گندم دیم بوده است . وی میزان محصول گندم برداشتی شهرستان گچساران در سال زراعی جاری را 28 هزار تن برآورد کرد و گفت: با پیش بینی های انجام شده امسال بیش از 16 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان منطقه خریداری خواهد شد. وی میزان اراضی زیرکشت محصول جو شهرستان گچساران را نیز سه هزار و 685 هکتار برآورد کرد و گفت: امید است امسال بیش از چهار هزار تن محصول جو از مزارع زیرکشت شهرستان برداشت شود. وی، به کشاورزان شهرستان گچساران و باشت توصیه کرد: با توجه به خرید تضمینی محصول جو وگندم تولیدی توسط دولت در سال جاری در فروش محصولات تولیدی خود به افراد سودجو و واسطه گر تعجیل نکنند.

 
 
رئیس اداره برق گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۸
 

       با رعایت نکردن مصرف برق توسط مردم احتمال قطع برق وجود دارد

رئیس اداره برق گچساران ، با اشاره به اینکه میزان مصرف برق طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد افزایش یافته است ؛ گفت: در صورتی که مردم این شهرستان در مصرف صرفه جویی نکنند احتمال قطعی برق وجود دارد.علی روانگرد در گفت و گو ی افزود: میزان مصرف برق در شهرستان گچساران طی فروردین سالجاری نیز 56مگاوات بوده در حالی این میزان در مدت مشابه سال قبل 46 مگاوات بوده است. وی ابراز داشت: پس از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها میزان مصرف برق در این شهرستان بدلیل رعایت نکردن و افزایش دما بالا رفته است. روانگرد، با اشاره به اینکه بیشترین میزان مصرف برق در این شهرستان را بین ساعت های 18 تا 11 شب اعلام کرد و افزود: مصرف برق در این مدت بیشترین قیمت را دارد. وی افزود: سرانه مصرف برق برای هر مشترک طی دوماه 274 کیلو وات می باشد مردم گچساران بیش از دو برابر این میزان برق مصرف می کنند. وی تصریح کرد: انتظار می رود شهروندان گچساران در مصرف برق رعایت کنند تا در تابستان با قطعی برق مواجه نشویم.


 
 
یک محموله کالای قاچاق به ارزش 5/1 میلیارد ریال در گچساران کشف شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۸
 

فرماندهی انتظامی گچساران ، از کشف و ضبط یک محموله کالای قاچاق شامل قطعات یدکی خودروی خارجی به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ریال در محورهای ارتباطی این شهرستان خبر داد. سرهنگ سید قدرت الله بیعت اصل یکشنبه افزود: یک دستگاه کامیون حامل کالاهای قاچاق از بنادر جنوبی بارگیری و قصد عزیمت به استان های فارس و اصفهان را داشت که با هوشیاری ماموران مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیروی انتظامی شهرستان گچساران شناسایی و دستگیر شد. وی بیان کرد: در این محموله قاچاق 18 هزار و 552 قطعه انواع قطعات یدکی خودروی خارجی کشف شده است. بیعت اصل اظهار داشت: در این رابطه دو نفر متهم نیز دستگیر و با تشکیل پرونده به مراجع قضایی شهرستان گچساران معرفی شدند. شهرستان نفت خیز گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد در 150 کیلومتری شهر یاسوج قرار دارد


 
 
سرپرست هلال‌احمر گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۸
 

           آغاز به کار نمایشگاه توانمندی‌های هلال‌احمر گچساران

سرپرست جمعیت هلال احمر گچساران گفت: نمایشگاه توانمندی‌های هلال‌احمر گچساران در زمینه امداد و نجات به مناسبت هفته هلال‌احمر آغاز به کار کرد.

سیدابوالفتح بهنامیان امروز اظهار داشت: رسالت همیشگی جمعیت هلال‌احمر، تلاش و خدمت برای تعالی بشر بوده و این جمعیت به همه قراردادهای بین‌المللی خود پایبند است. وی تصریح کرد: جمعیت هلال احمر به تعهدات، قراردادها، اهداف و وظایف فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های ملی هلال‌احمر و صلیب سرخ که با قانون اساسی و سایر قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته‌ باشد پایبند بوده و در مسائل امدادی، بهداشتی و درمانی، طبق اساسنامه عمل می‌کند. بهنامیان با اشاره به سازمان‌های تشکیل‌دهنده جمعیت هلال‌احمر عنوان داشت: سازمان امداد و نجات، سازمان داوطلبان و سازمان جوانان، سازمان‌های تشکیل‌‌دهنده جمعیت هلال احمر بوده که هر یک از این سازمان‌ها دارای اهداف و وظایف مشخصی هستند. سرپرست جمعیت هلال احمر گچساران ابراز داشت: سازمان امداد و نجات، بزرگ‌‌ترین سازمان امدادرسان در هلال‌احمر بوده و جمعیت هلال‌احمر ایران جزو پنج کشور اول دنیا از نظر سرعت و کیفیت پاسخگویی به سوانح و امکانات منابع و تجهیزات امدادی است. بهنامیان عنوان داشت: دومین سازمان مهم در جمعیت هلال‌احمر، سازمان داوطلبان بوده که وظیفه اصلی این سازمان ساماندهی تشکل‌ها و افرادی است که به‌ صورت داوطلبانه به عضویت جمعیت هلال‌احمر در می‌آیند. وی تصریح کرد: ساماندهی و استفاده از توان داوطلبان در راستای اجرای وظایف جمعیت هلال احمر به‌ ویژه تأمین احتیاجات معنوی، روانی و مادی نیازمندان در زمان وقوع حوادث و یا شرایط عادی از اهداف اصلی داوطلبان هلال‌احمر است.سرپرست جمعیت هلال‌احمر گچساران افزود: هدف اصلی سازمان جوانان این جمعیت نیز توسعه مشارکت جوانان در تصمیم‌گیری و آماده‌ ساختن آنان در انجام خدمات بشر دوستانه امدادی و عام‌المنفعه است. بهنامیان ابراز داشت: جمعیت هلال‌احمر گچساران در طول 4 ماهه اخیر به بیش از 450 خانواده آسیب‌دیده شهری و روستایی که بر اثر بارندگی و جاری‌شدن سیل خسارت دیده‌بودند، کمک‌های امدادی ارائه کرده است. وی افزود: اعزام تیم امداد و نجات کوهستان به کوه خامی برای جست‌ و ‌جو و نجات مفقودین، راه‌اندازی پایگاه امداد و نجات جاده‌ای ثابت و سیار در شلالدان باشت، امامزاده‌ بی‌بی حکیمه‌خاتون (س) و مسیرهای مواصلاتی به خوزستان به مدت 20 روز با مشارکت 230 نفر از پرستاران و امدادگران مجرب و متخصص برای خدمت‌رسانی به مسافران نوروزی از جمله اقدامات جمعیت هلال‌احمر گچساران است. بهنامیان عنوان داشت: در طرح فرشتگان رحمت که با همت خیرین و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گچساران برگزار گردید، بالغ بر 13 میلیون ریال کمک نقدی و 8 میلیون ریال کمک جنسی جمع‌آوری و در روستاهای آسیب‌پذیر توزیع گردید. سرپرست جمعیت هلال‌احمر گچساران بیان داشت: در هفته هلال‌احمر برنامه‌های متنوع آموزشی، علمی و فرهنگی از طرق امدادگران، داوطلبان و جوانان عضو جمعیت هلال‌احمر گچساران اجرا و ارائه می‌شود.
بهنامیان ابراز داشت: غبارروبی گلزار شهدای گمنام، نصب چادر در اماکن پرتردد شهر برای توزیع بروشور، سی‌دی، سالنامه آموزشی و عضوگیری از علاقه‌مندان، دیدار از سرای سالمندان، معلولان و بیماران بستری در بیمارستان، برگزاری دوره‌های آموزشی در کانون‌های طلاب، جوانان و غنچه‌های هلال، ویزیت رایگان توسط پزشکان داوطلب در جمعیت هلال‌احمر و نیز برگزاری مانور زلزله و ایمنی ویژه مهد کودک از جمله برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر گچساران است.
وی افزود: برگزاری همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی، استقرار چادر با کادر پزشکی برای اندازه‌گیری فشارخون و ارائه آموزش‌های لازم، برگزاری مسابقه بزرگ نقاشی با موضوع حوادث غیرمترقبه در مهدکودک‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی امداد و کمک‌های اولیه، توزیع قلک‌های کمک‌های مردمی برای اجرای طرح‌های رحمت و برگزاری دوره آموزشی کنترل فشار خون برای عموم مردم در جمعیت هلال احمر گچساران از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته ‌شده برای هفته هلال‌احمر در گچساران است.
بهنامیان خاطرنشان کرد: نمایشگاه توانمندی‌های جمعیت هلال‌احمر گچساران در حوزه امداد و نجات، داوطلبان و جوانان از آغاز هفته هلال احمر نیز به مدت یک هقته در محوطه اداری جمعیت هلال‌احمر گچساران دایر است.


 
 
استعفای سه عضو شورای شهر گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۳
 

طبق تماس تلفنی خبرنگار اخبار  گچساران با خانم کوکب حاتمی، سه عضو شورای اسلامی گچساران از سمت خود استعفا داده اند و دیگر حاضر نیستند در جلسات شورا شرکت نمایند.

بعد از جلسه یکشنبه شورای شهر که در ان حول پروژه مجتمع کانال که لحاک روانبخش مالک قصر تریا قصر شب قرار است پروژه ای روی ان احداث کند بحث و بررسی شد و حاشیه های بسیاری را به وجود آورد، علیزاده، حاتمی و قاضی فر استعفای مشترکی را نوشتند. بعد از حرف و حدیث های پیرامون پروژه زیرگذر و بعد از آن مجتمع کانال و مهمتر از همه نزدیکی به انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر، شورا دچار حاشیه های فراوانی شده که برای مردم شهید پرور گچساران را بسیار نگران کرده است  


 
 
کشف 106 کیلو تریاک در گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢
 

سرهنگ 'قدرت الله بیعت اصل'روز دوشنبه در گفت و گو ی با خبرنگار اخبار گچساران گفت : با انجام کار اطلاعاتی مفید و مستمر یکی دیگر از باندهای تهیه و توزیع مواد مخدر که قصد داشتند محموله شان را از استان های شرقی به شهرستان ها و استان های همجوار ترانزیت کنند در محورهای ارتباطی شهرستان گچساران گرفتار قانون شدند.

وی از تعداد اعضای باند متلاشی شده خودداری کرد و گفت: در این رابطه یک دستگاه خودروی 'زانتیا' توقیف و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل داده شد. سرهنگ بیعت اصل افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون در این شهرستان 213 کیلو گرم تریاک کشف و دو باند مهم توزیع مواد مخدر در محورهای ارتباطی این شهرستان شناسایی و منهدم شده است


 
 
رئیس آبفار گچساران هشدار داد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢
 

فرسودگی 60 درصد شبکه‌ توزیع و انتقال آب روستایی گچساران

رئیس آبفار گچساران گفت: 60 درصد از شبکه‌های توزیع داخلی آب روستاهای گچساران فرسوده است و باید تعویض شود.سیادت شیری  در گچساران اظهار داشت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها 20 درصد از روستاهای گچساران از نعمت آب شرب برخوردار بودند. وی افزود: هم‌اکنون و با خدمات‌رسانی نظام مقدس جمهوری اسلامی به روستاها، بیش از 85 درصد از روستاهای گچساران از نعمت آب شرب بهداشتی و سالم برخوردار هستند. شیری عنوان داشت: بیش از 115 روستا در قالب 7 هزار و 231 انشعاب زیر پوشش خدمات‌ اداره آب و فاضلاب روستایی گچساران هستند.
وی با بیان اینکه تا قبل از دولت نهم تنها 30 درصد از روستاهای گچساران از آب آشامیدنی سالم برخوردار بودند، بیان داشت: با روی ‌کار آمدن دولت نهم و دهم این رقم به بیش از 50 درصد افزایش یافت. رئیس آبفار گچساران یکی از مهم‌ترین مشکلات و معضلات کنونی در بخش آب‌رسانی روستاها را هدر روی بالای آب عنوان کرد.
شیری ابراز داشت: فرسودگی بیش از 40 درصدی خطوط انتقال و فرسودگی 60 درصدی شبکه‌های توزیع و داخلی روستاها موجب هدرروی آب از شبکه انتقال تا مصرف شده است.وی تصریح کرد: این فرسودگی‌ها موجب هدررفت و میزان 20 درصد پرت آب شده است. شیری بیان داشت: عدم کنتورگذاری و وجود انشعابات غیرمجاز و استفاده از آب شرب برای مصارف کشاورزی در منازل از دیگر مواردی بوده که باید بیش از پیش در این زمینه فرهنگ‌سازی شود. وی افزود: شرکت آبفار با پیمایش خانه به خانه، بیش از 897 انشعاب غیرمجاز را شناسایی و در همین راستا تعداد 25 مورد از مشترکان متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند. شیری تأکید کرد: اجرا و لوله‌کشی 8 کیلومتر شبکه داخلی روستاهای باباکلان و بی‌بی‌جان‌آباد و کنتورگذاری آن‌‌ها از جمله اقدامات آبفای روستایی در زمینه خدمات‌رسانی به این روستاها بوده است. وی بیان داشت: در سال 89 به بیش از 35 روستای فاقد آب شرب بهداشتی با جمعیتی بالغ بر 4 هزار و 250 نفر با تانکرهای سیار و استیجاری آب‌رسانی شد. شیری ابراز داشت: با شروع فصل گرما مشکلاتی در زمینه تأمین آب شرب برخی روستاها وجود دارد که لازم است دهیاران در این زمینه همکاری لازم را داشته‌باشند. وی افزود: استفاده صحیح از منابع آبی و جلوگیری از هدررفت آب شرب بهداشتی و نیز عدم انشعاب‌گیری غیرمجاز از جمله مواردی بوده که باید توسط دهیاران فرهنگ‌سازی شود. رئیس آبفار گچساران بیان داشت: میزان اعتبارات اختصاص یافته در سال 89 برای اجرای پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های آبفار گچساران، 17 میلیارد و 909 میلیون ریال بوده که برای تکمیل و بهره‌برداری پروژه‌های در دست اجرا اعتبار بیشتری نیاز است. شیری تصریح کرد: 7 میلیارد ریال از این اعتبار از محل اعتبارات حوادث، و مابقی از محل اعتبارات دو درصد نفت و اعتبارات استانی بوده است.وی خاطرنشان کرد: اعتبارات اختصاص یافته جوابگوی نیازها و مشکلات پیش‌روی آبفار نبوده و برای برطرف کردن این مشکلات به ویژه در فصل تابستان، بودجه و اعتبار بیشتری مورد نیاز است. شیری با بیان اینکه پروژه‌های آب و فاضلاب روستای در سال 89 بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند، افزود: تعارضات اجتماعی از عمده دلایل اصلی به تأخیرافتادن و کندی در روند اجرایی پروژه‌ها است.
وی بیان داشت: طول شبکه‌های داخلی فرسوده 85 کیلومتر و طول خطوط انتقال فرسوده 740 کیلومتر بوده که لازم است برای تعویض آنها بودجه لازم اختصاص یابد.
شیری عنوان داشت: گچساران دارای 35 ایستگاه پمپاژ آب به ظرفیت 415 لیتر در ثانیه است.
رئیس آبفار گچساران بیان داشت: تا قبل از روی کار آمدن دولت عدالت‌محور نهم و دهم، در گچساران و در بخش آبفار 80 پروژه و از ابتدای دولت نهم و دهم بیش از 95 پروژه در بخش آب و فاضلاب روستایی به بهره‌برداری رسیده و یا در مراحل پایانی کار قرار دارند


 
 
رئیس اداره کار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢
 

تکریم کارگران وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی گچساران است

رئیس اداره کار گچساران گفت: همه دستگاه‌های اجرایی گچساران وظیفه دارند در هفته کارگر از زحمات کارگران قدردانی و آن‌ها را مورد تکریم قرار دهند.

عنایت خوان‌پایه پیش از ظهر امروز در حاشیه مراسم اهدای خون کارمندان اداره کار گچساران و جمعی از کارگران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هفته کارگر فرصت خوبی برای تجدید میثاق کارگران عزیز و دلسوز میهن اسلامی‌ با آرمان‌های والای انقلاب اسلامی در مسیر توسعه و سازندگی است. وی با تأکید بر ترویج فرهنگ کار و تلاش و سازندگی به‌ ویژه در سال جهاد اقتصادی، افزود: روز جهانی کارگر، روز ارج نهادن به خدمات کارگرانی بوده که با اراده پولادین و روحیه‌ای خستگی‌ناپذیر در راستای توسعه، پیشرفت و اعتلای روزافزون ایران تلاش می‌کنند. خوان‌پایه ابراز داشت: کارگران باید مانند شرکت وسیع خود در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس، همچنان با حضور در میدان و کار مجدانه و مبتکرانه خود، با دنیای استکبار و کسانی‌که به‌دنبال رکود و سقوط کشور هستند مبارزه و مقابله کنند. رئیس اداره کار گچساران تجلیل از این قشر شریف و زحمتکش را موجب ترویج فرهنگ کار و تلاش و سازندگی دانست و بیان داشت: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان سال جهاد اقتصادی نام‌گذاری شده، باید بیش از پیش در عرصه تلاش برای ارتقای وضع اقتصادی کشور گام برداشته شود. خوان‌پایه خاطرنشان کرد: دشمنان با تحریم‌های مختلف اقتصادی سعی در ایجاد شرایط دشوار در کشور و جلوگیری از حرکت شتابنده اقتصادی و علمی در ایران اسلامی داشته و برای مقابله با این خواسته دشمنان، مشارکت فعال و مؤثر در راستای جهاد اقتصادی ضروری است. وی عنوان داشت: هفته کارگر فرصتی مناسب برای بهتر شناختن اهمیت تولید و توسعه در جوامع بوده که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی بیشتری انجام شود. خوان‌پایه افزود: در روایات و احادیث، اسلام برای کار و کارگر اهمیت زیادی قائل شده و کار را عبادت و عمل صالح دانسته و پیامبر اکرم (ص) بر دست کارگر به‌عنوان دستی که آتش به آن نمی‌رسد، بوسه می‌زند. وی تصریح کرد: قداست و ارزش کار و کارگر در عرصه جامعه اسلامی امروز، نشأت گرفته از آموزه‌های دینی و بر پایه اعتقادات راسخ ما به واژه مقدس کار و کارگر است. خوان‌پایه سرکشی و تجلیل از خانواده‌های شهدای کارگر را از دیگر برنامه‌‌های این اداره نام برد و ابراز داشت: مدیران دستگاه‌ها، نهادها و شرکت‌ها باید در هفته کارگر با تقدیر از کارگران دستگاه‌های اجرایی خود، بیش از پیش از زحمات این قشر را ارج گذاشته و مشکلات آن‌ها را پیگیری کنند.
وی عنوان داشت: کارگران با تلاش شبانه‌روزی خود در عرصه‌های مختلف اقتصادی، تولیدی و صنعت و تمام زمینه‌ها، موجب پیشرفت کشور شده و دشمنان را در زمنیه تحریم‌ها علیه ایران ناکام کرده‌اند.


 
 
استاد مطهری؛معلم راستین
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۱
 

تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند، این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خویش ارزانی کرده است تا مسیر هدایت را به بشر بیاموزند و چنین شد که تعلیم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرینش درآمد. معلم، ایمان را بر لوح جان و ضمیرهای پاک حک می کند و ندای فطرت را به گوش همه می رساند. همچنین سیاهی جهل را از دل ها می زداید و زلال دانایی را در روان بشر جاری می سازد. در این مسیر مقدس ، بزرگانی همچون علامه شهید استاد مرتضی مطهری گام نهاده اند که نامشان بر تارک زمان می درخشد . شهید مرتضی مطهری  یکی از آن معلمان راستین است که با نگاه  ترکیبی  به همه معارف بشری نظر می کند و  تمامی تلاشهای علمی و عملی را  مقدمه ای برای عبادت می داند و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را کامل می سازد . به همین مناسبت روز شهادت این بزرگ مرد فرزانه را روز معلم نامیدند .شهید مطهری که مغز متفکر و یکی از معماران نظام جمهوری اسلامی ایران بود در شهر فریمان به دنیا آمد پس از تحصیل مقدمات راهی حوزه علمیه قم شد و از محضر بزرگانی چون آیت الله بروجردی علامه طباطبایی و حضرت امام خمینی(ره) بهره برد و در همه این سالها ضمن تحصیل علوم مختلف به تزکیه و تهذیب نفس پرداخت چنان که به روشن بینی و هوش و ذکاوت و دقت علمی کم نظیری دست یافت. با شروع نهضت اسلامی ایران از سالهای 41 و 42 شهید مطهری نیز فعالانه وارد صفوف نهضت شد و اوج فعالیت هایش در 15 خرداد 1342 بود که توسط ساواک دستگیر و زندانی شد و پس از آزادی نیز تمام هم و غم خود را مصروف تشکل نیروهای مبارز و مسلمان و حفظ نهضت از آسیب ها و انحرافات کرد. در این سالها استاد به تبیین فرهنگ اسلامی در جامعه پرداخت و در پایگاه های مختلف مخصوصا حسینیه ارشاد،  مسجد جاوید ، مسجد الجواد و ... به آگاهی بخشیدن به نسل جوان و دیگر اقشار جامعه ایران پرداخت تا اینکه در سال 1351 توسط ساواک دستگیر و ممنوع المنبر شدند. با این همه استاد فعالیت های خود را ادامه داد و رابط اصلی امام امت (ره) در کشور با مردم و گروه های مختلف و هدایت کننده خط فکری نهضت به شمار می رفتند و در آستانه انقلاب نقش بسیار مهمی را در شورای انقلاب و ... در پیروزی انقلاب ایفا نمودند. سرانجام این مبارز خستگی ناپذیر و دانشمند و فقیه عالی مقام به دست جنایتکاران جاهل گروهک "فرقان" در شب دوازدهم اردیبهشت 1358 به شهادت رسید. شهید مطهری دارای خصوصیات منحصر به فردی بود که مهمترین آنها جامعیت ایشان بود به طوری که در همه صحنه های عملی و نظری حضور فعال داشتند. از ایشان آثار گرانقدری در زمینه های مختلف به جای مانده که همواره تبیین کننده اسلام ناب محمدی (ص) دارای دقت ، ظرافت، روشن بینی و جامعیت کم نظیری بوده و هست . نسل امروز جامعه ایران اسلامی نیازمند آن است که ارزش های انقلاب  را به خوبی بشناسد. این ارزش ها هویت نظام اسلامی ماو شناخت آن برای جوانان و نوجوانان بسیار ضروری است. معلمان که معماران اصلی شخصیت جوان و نوجوانند رسالتی مهم در این زمینه دارند.
استاد شهید مطهری در مبارزات سیاسی دوران انقلات تاثیرات عمیق و بنیانی داشتند. ایشان به مبارزات مردم و انقلابیون نظارت مستمر داشتند. به مبارزات انسجام می بخشیدند همچنین موجب انسجام و تقویت مبارزان می شدند.    ایشان ارتباط دهی به مبارزه را برعهده داشتند و با سخنرانی ها و مقالات و حتی با کتابهای خود افکار مردم را آماده می کردند و شبکه ای را ایجاد می کردند که به هنگام نیاز بتوانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این استاد هدایت عرصه مبارزه را برعهده داشتند، مخصوصا در تحصن دانشگاه تهران قبل از ورود حضرت امام(ره) به کشور ایشان نقش اساسی داشتند.استاد مطهری در تمام میدان مبارزه حضور فعال و جدی داشته است.از پخش
اطلاعیه ها شرکت در قیام ها صحنه گردان میدان بود. استاد ابتدا در پخش اطلاعیه ها تا شرکت در قیام سال 42 نقش فعال داشتند. بارها از سوی عمال رژیم شاه بازداشت شده و زندانی شده بودند. اختلافات بین روحانیون را از بین می برد و مانع انفکاک در صفوف مبارزه می شد. استاد در جذب نسل جوان و روشنفکر به خصوص بعد از راه انداختن حسینیه ارشاد نقش فوق العاده ای ایفا کردند. جذب نسل جوان نه تنها در دوران قبل از پیروزی انقلاب موثر واقع شد بلکه بعد از دوران پیروزی و جنگ برای کشور و انقلاب موثر واقع شد.


 
 
قابل توجه صدا و سیما در استان
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۱
 
مطلب ذیل از طرف اقای سید ابراهیم یوسفی از روستای چم بلبل  نوشته شده که امیدوارم مسئولین به ان توجه کنند.
برای آنها که چم بلبل را می شناسند نیازی به گفتن نیست اما جهت آگاهی و آشنایی بیشتر باید به نکاتی چند اشاره کنم:اولا مسولان شهرستان ،صدا و سیما و مخابرات استان می دانند که حدود 2 سال از سرقت گیرنده های مخابراتی(دکل) روستای چم بلبل و دیگر روستاهای همجوار(مله برفی،امام ضامن،لیراب و...) می گذرد و هنوز هیچگونه واکنش و کمکی برای حل مشکل صورت نگرفته است.ثانیا همه روستاهای یادشده و به خصوص روستای چم بلبل به لحاظ طبیعی- جغرافیایی ، به صورت گودالی محصور در میان کوهستان های مختلف است و از هر چهار سمت به کوه ختم می شود و بنابراین استفاده ازامکانات مخابراتی مناطق مجاور نیز غیر ممکن است. مردم روستا برای استفاده ازتلفن همراه همواره باید بر بالای پشت بام یا کوهستان یا جایی مرتفع باشند. برای گوش دادن به اخبار30/20 ، تماشای مسابقه فوتبال، برنامه های شبکه استانی وسایر برنامه های تلویزیون جمهوری اسلامی، در برخی از مواقع در طول یک روز بایستی بیش از 10بار کانال و گیرنده تلویزیون(آنتن) را در مسیرهای مختلف به گردش درآورند تا شاید با بخت و اقبال فراوان موفق به شنیدن صدا و یا شاید تصویری نصف و نیمه از تلویزیون گردند. در تحقیقی که نگارنده در سال87 راجع به مهاجرت روستاییان چم بلبل به شهرها انجام داده،کمبود امکانات رفاهی و نداشتن آسایش مهمترین علت روستاگریزی عنوان شده بود. تعویض‏های مکرر تلویزیون، آنتن و خرید تقویت‏های متنوع هنوز نتوانسته این مشکل را حل کند و به همین دلیل برای تماشای هر برنامه‏ باید جهت آنتن وکانال تلویزیون را تغییر داد. استفاده از تلفن همراه نیز صرفاً در مکان مرتفع یا پشت بام خانه امکان‏پذیر است

 
 
‌رئیس صنایع و معادن کهگیلویه و بویراحمد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٤
 

پالایشگاه گچساران 1000 فرصت شغلی ایجاد می‌کند

 رئیس صنایع و معادن کهگیلویه و بویراحمد گفت: پالایشگاه بزرگ گچساران در صورت راه‌اندازی، یک‌هزار شغل مستقیم ایجاد می‌کند.محمدحسین حیدرپور ‌در آیین کلنگ‌زنی عملیات اجرایی پالایشگاه گچساران اظهار داشت: اشتغال و سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین مصادیق جهاد اقتصادی است که همه دستگاه‌های اجرایی این استان وظیفه دارند با تاسی از فرمان راهگشای رهبری این دو موضوع اساسی را به‌خوبی نهادینه کنند.
وی افزود: حوزه صنعت، معدن، گاز و پتروشمی از مهم‌ترین اولویت‌های سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد بوده که باید از این توانمندی‌ها در راستای رشد و توسعه اقتصادی این استان استفاده کرد. رئیس صنایع و معادن کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به احداث پالایشگاه گچساران و اهمیت آن در توسعه اقتصادی این استان ابراز داشت: عملیات اولیه احداث این پالایشگاه از سال 82 با توجه به توانمندی‌های موجود در حوزه نفت و گاز طراحی شد. حیدرپور عنوان داشت: از سال 86 شرکت "پتروهلال انرژی " پیگیری زیادی برای تأمین سرمایه با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی انجام داد. این مقام مسئول ابراز داشت: با برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سال گذشته در این استان، سرمایه‌گذار داخلی این پالایشگاه با شریک خارجی خود به توافق رسید و تفاهمنامه‌ای با حضور مسئولان استانی و محلی امضا شد.
حیدرپور عنوان داشت: در حال حاضر تمام مشکلات و موانع پیش‌روی احداث پالایشگاه گچساران، برطرف شده و سرمایه‌گذاران مالزایی، عملیات اجرا و ساخت این پالایشگاه را برعهده گرفته‌اند.
رئیس سازمان صنایع و معادن کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: پالایشگاه گچساران علاوه بر ایجاد یک هزار فرصت شغلی مستقیم، تأثیر گسترده‌ای در گسترش وسعت جغرافیایی ایران در حوزه اشتغال و سرمایه‌گذاری دارد.
حیدرپور ظرفیت تولیدی پالایشگاه گچساران را 120 هزار بشکه در روز عنوان کرد و گفت: این پالایشگاه با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد دلار توسط سرمایه‌گذار داخلی و سرمایه‌گذارانی از یک شرکت مالزیایی در دست احداث است.
وی تعامل، همکاری و همراهی مسئولان با این سرمایه‌گذاران را عامل مهمی در تسری بخشیدن به روند اجرایی ساخت پالایشگاه گچساران عنوان کرد.


 
 
فرماندار گچساران خواستار شد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٤
 
تشکیل کارگروه تبیین جهاد اقتصادی در مدارس گچساران
فرماندار گچساران گفت: برای نهادینه کردن اندیشه جهاد اقتصادی در مدارس، کارگروهی متشکل از دبیران اقتصاد و الهیات تشکیل شود.سیداکبر علیزاده در جلسه شورای آموزش و پرورش این شهرستان اظهار داشت: مسائل پیرامون جهاد اقتصادی یک تفکر و اندیشه بوده که باید در افکار و اندیشه‌های دانش‌آموزان نهادینه شود تا به‌طور عملی آن را در جامعه اجرا کنند. وی اصل و اساس کار اقتصادی را فکر اقتصادی دانست و افزود: آموزش و پرورش در رأس نهادهایی است که می‌تواند فکر جهادی تولید کرده و باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های عملی و علمی انجام دهد. علیزاده عنوان داشت: برای وارد کردن معلمان در صحنه جهاد اقتصادی و عمل به این فرمان باید کارگروهی متشکل از معلمان اقتصاد و الهیات برای ارائه راهکارهای مفید در این زمینه تشکیل داد. وی جهاد اقتصادی را در سه بخش تولید، توزیع و مصرف معرفی کرد و ابراز داشت: جهاد اقتصادی باید در تولید، کیفیت و در توزیع، نظم و عدالت و در مصرف نیز قناعت را به‌دنبال داشته ‌باشد.
فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش گچساران افزود: راهکارهای راهبردی برای اجرای جهاد اقتصادی باید به‌صورت کارکردهای عملی ارائه شود و دانش‌آموزان به تناسب نوع تخصص و استعداد باید به‌طور عملی وارد این صحنه شوند.
علیزاده به کم‌رنگ شدن ارزش‌های واقعی در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: یکی از علت‌های اصلی گرایش برخی جوانان به مدهای رایج غربی، کم‌رنگ شدن ارزش‌های واقعی در جامعه بوده که در زمینه مبارزه با ضد ارزش‌ها در جامعه، کار فرهنگی مطلوبی انجام نگرفته است. این مسئول اجرایی گچساران به اهمیت نشر ارزش‌های اسلامی در جامعه اشاره کرد و گفت: برای مبارزه با جنگ نرم دشمن، نباید با تساهل و تسامح اجازه دهیم که ارزش‌های اسلامی در مدارس کم‌رنگ دیده شوند.
وی نقش معلمان را در این زمینه بسیار حساس دانست و خاطرنشان کرد: معلمان باید بیش از پیش کرامت و ارزش‌های والای انسانی را برای دانش‌آموزان توضیح داده و به آن‌ها برای درک این واقعیت کمک کنند.
علیزاده تصریح کرد: مدیران و معلمان مدارس باید دانش‌آموزان نمونه و فعال در زمینه حفظ و احترام به ارزش‌های انسانی و اسلامی را بیش از دیگر دانش‌آموزان تکریم کرده و به سایر دانش‌آموزان برای ارتقای سطح فرهنگ احترام به ارزش‌ها کمک کنند.
مدیر آموزش و پرورش گچساران نیز در این جلسه بیان داشت: آموزش و پرورش نیز همگام با سایر ادارات و نهادها در زمینه تحقق جهاد اقتصادی و نهادینه کردن این تفکر بین دانش‌آموزان، برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده است.
الله‌بخش کرمی عنوان داشت: اجرای طرح مطلوب ساماندهی نیروی انسانی، اجرای سازماندهی مطلوب و جلوگیری از گسترش ساعات حق‌التدریس و اضافه‌کار معلمان و صرفه‌جویی و استفاده بهینه از حامل‌های انرژی در مدارس از جمله برنامه‌ریزی‌های این اداره در زمینه تحقق بخشیدن شعار جهاد اقتصادی است.
وی افزود: استفاده بهینه و مطلوب و نگهداری از امکانات و تجهیزات موجود، خرید وسایل با کیفیت و کم‌مصرف و نیز مشارکت اولیای دانش‌آموزان در امور مادی و مالی به‌منظور کاهش هزینه‌های دولت از دیگر راهکارهای ارائه شده در زمینه نزدیک شدن به جهاد اقتصادی است.
کرمی با اشاره به فرا رسیدن هفته گرامیداشت مقام معلم گفت: به‌ منظور پاسداشت مقام معلم، برنامه‌های متنوعی در هفته معلم در گچساران برگزار می‌شود.
مدیر آموزش و پرورش گچساران شناخت شخصیت و اهداف شهید مطهری را برای همگان لازم دانست و افزود: معلمان در طول تاریخ همیشه درس‌های استقامت و ایثار را بازگو کرده و خود جلوه‌ای از این استقامت و ایثار هستند.
کرمی ابراز داشت: تجلیل از معلمان، مدیران و فرهنگیان برتر شهرستانی و استانی در مقاطع مختلف، برگزاری یادواره شهدای فرهنگی و سرکشی از خانواده شهدای فرهنگی با حضور مسئولان از جمله برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم در گچساران است.
نشست مشترک معلمان الهیات و اقتصاد برای تدوین برنامه‌های تحقق جهاد اقتصادی، برنامه‌ریزی برای اجرای مطلوب طرح " خانه، مدرسه، مسجد " در مساجد شهری و روستایی، عدم برگزاری جلسات غیرضروری، عدم چاپ و ارسال بخشنامه‌های غیر‌ضروری و اطلاع‌رسانی از محتوای بخشنامه‌ها از طریق پیامک، برگزاری جلسه با حضور سایر ادارت شهرستان برای شرکت فعال در برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم و پیگیری اجرای مصوبات گذشته از جمله مصوبات جلسه شورای آموزش و پرورش گچساران بود.

 
 
با حضور استاندار کهگیلویه و بویر احمد :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳
 

           عملیات اجرایی سد خاکی 'سعادت آباد'گچساران آغاز شد

عملیات اجرایی سدخاکی 'سعادت آباد' گچساران با حجم گنجایش یک میلیون و 200 هزار متر مکعب با حضور استاندار و جمعی از مسوولان محلی در 15 کیلومتری شهر دوگنبدان آغاز شد.  در حاشیه آیین کلنگ زنی این طرح آبرسانی، رییس جهاد کشاورزی گفت: با احداث و تکمیل این سد خاکی 200 هکتار از اراضی باغی زیردست آبیاری و زمینه اشتغال 200 نفر در قالب 55 خانوار بهره بردار نیز ایجاد خواهد شد. 'علی مرادی' میزان اعتبار موردنیاز برای سدخاکی سعادآباد را 27 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: برای مقدمه کار هفت میلیارد ریال اختصاص یافته است . وی، حجم عملیات خاکبرداری طرح مذکور را 122هزار و 148 متر مکعب و حجم بتن ریزی را هفت هزار و 220 متر مکعب با بکارگیری 73 تن اسکله فولادی عنوان کرد. رییس اداره جهادکشاورزی شهرستان گچساران عملیات تزریقات بدنه سد خاکی سعادت آباد را چهار هزار و 400 متر و ارتفاع سد را 24 متر برآورد کرد و تصریح کرد : با تمهیدات انجام شده این سد خاکی که کاربری کشاورزی باغی در مدت 18 ماه احداث و به بهره برداری خواهد رسید . به گزارش ایرنا ، همزمان با سفر استاندار کهگیلویه و بویر احمد برای کلنگ زنی پالایشگاه گچساران ، آیین کلنگ زنی سد خاکی سعادآباد نیز در مسیر جاده گچساران به بهبهان در 15 کیلومتری دوگنبدان به زمین زده شد .


 
 
مدیرعامل پالایشگاه گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳
 
                          پالایشگاه گچساران 25 درصد پیشرفت اجرایی دارد
مدیرعامل پالایشگاه گچساران گفت: پالایشگاه گچساران با 3 میلیارد دلار هزینه‌، 25 درصد پیشرفت اجرایی دارد. به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران، علی قنبری صبح امروز در آیین کلنگ‌زنی عملیات اجرایی پالایشگاه گچساران اظهار داشت: با انجام مطالعات اولیه، طراحی و عقد قرارداد خرید ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت، احداث و ساخت پالایشگاه گچساران عملیاتی شده ‌است. وی افزود: با توجه به تولید و خودکفایی بنزین و گازوئیل در سایر پالایشگاه‌های کشور، پالایشگاه گچساران بر اساس مصارف خارجی تعریف و طراحی شده‌ است. قنبری عنوان داشت: قرارداد خرید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز برای احداث پالایشگاه نیز با مبلغ 400 میلیون دلار با شرکت اروپایی منعقد شده که این قرارداد به‌زودی اجرایی می‌شود. وی تحریم‌های آمریکا و غرب را در جلوگیری از روند رو به رشد اقتصاد کشور بی‌اثر دانست و بیان داشت: آمریکا و غرب با تمام تلاش و برنامه‌ریزی برای فشار به جمهوری اسلامی در پیشبرد اهداف خود شکست خورده‌اند. قنبری تصریح کرد: با وجود تحریم‌های به‌عمل‌آمده از سوی آمریکا و دنیای غرب، قرارداد خرید تجهیزات پالایشگاه گچساران با کشوری در قلب اروپا تنظیم شده است. مدیرعامل پالایشگاه گچساران ابراز داشت: تبلیغات گسترده غرب از طریق رسانه‌های غربی و وابسته به استکبار جهانی بی‌اثر بوده و اعلام خارج ‌شدن 93 درصد صادرات محصولات صنعتی اتحادیه اروپا از لیست تحریم علیه ایران نشان‌دهنده این موضوع است. قنبری جهاد اقتصادی را جهادی همگانی دانست و افزود: همان‌گونه که آحاد ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس، ایثارگری و از خود گذشتگی داشتند، امروز نیز در این میدان سربازان جهاد اقتصادی هستند. وی با اشاره به تبلیغات گسترده و منفی غرب علیه ایران بیان داشت: کشورهای غربی برای دور نگهداشتن ایران از صحنه‌های مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی، تبلیغات گسترده و منفی را علیه ایران انجام می‌دهند.
قنبری تصریح کرد: برخلاف تبلیغات منفی کشورهای غربی علیه ایران، سرمایه‌گذاران خارجی با اطمینان خاطر به سرمایه‌گذاری در ایران پرداخته و روند سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف در ایران رو به افزایش است.
وی عنوان داشت: 80 درصد هزینه ساخت و احداث پالایشگاه گچساران توسط سرمایه‌گذار خارجی از کشور مالزی سرمایه‌گذاری شده است.
قنبری افزود: در حال حاضر با توجه به انجام طراحی و مطالعات اولیه و قرارداد خرید ماشین‌آلات، 25 درصد روند اجرایی این پروژه عملیاتی شده است.
وی ابراز داشت: ظرفیت تولیدی پالایشگاه گچساران بیش از 120 هزار بشکه در روز بوده که با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حال احداث است.
مدیرعامل پالایشگاه گچساران اشتغال مستقیم این پالایشگاه را 950 نفر اعلام کرد و افزود: فرآورده‌های نفتی مایع، بنزین و گازوئیل از عمده محصولات تولیدی در این پالایشگاه است. قنبری بیان داشت: باتوجه به خرید پیشرفته‌ترین و مطرح‌ترین تجهیزات و ماشین‌آلات، فاز اول پالایشگاه گچساران، در مدت 30 ماه آینده راه‌اندازی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: فاز دوم پالایشگاه گچساران، با همت، تلاش و تعامل مسئولان و سرمایه‌گذاران در چهار سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.
این سرمایه‌گذار داخلی با اشاره به تأمین زیرساخت‌های لازم برای احداث پالایشگاه گچساران عنوان داشت: این پالایشگاه در زمینی به مساحت 250 هکتار اجرا و احداث می‌شود و تمام برآوردهای لازم برای تأمین زیرساخت‌های لازم از جمله آب، برق و خوراک این پالایشگاه انجام گرفته است.
قنبری ابراز داشت: با توجه به توانمندی‌های جوانان و دانشمندان ایرانی و رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری، هیچ تهدیدی علیه نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد.
وی عنوان داشت: برگزاری همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسط مسئولان کهگیلویه و بویراحمد، بهترین و مهم‌ترین فرصت برای معرفی و نشان‌دادن قابیلت‌های این استان برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بود.

 
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳
 

           پالایشگاه گچساران از مصادیق بزرگ جهاد اقتصادی است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: پالایشگاه گچساران از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در این منطقه و از مصادیق بزرگ جهاد اقتصادی است. قوام نوذری صبح امروز در آیین کلنگ‌زنی پالایشگاه 120 هزار بشکه‌ای گچساران که با حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و مسئولان استانی و محلی در لیشتر گچساران برگزار شد، اظهار داشت: ایران در میان کشورهایی که ظرفیت سرمایه‌گذاری و اقتصادی دارند، امن‌ترین فرصت و موقعیت است. استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: پالایشگاه گچساران از افتخارات نظام جمهوری اسلامی در این منطقه و از مصادیق بزرگ جهاد اقتصادی مورد نظر مقام معظم رهبری است. وی بیان داشت: برگزاری همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کهگیلویه و بویراحمد در راستای معرفی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استان گام مؤثری در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بود. نوذری تصریح کرد: برگزاری این همایش استقبال و میل به سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را با توجه به قابلیت‌های بکر استان در پی داشت. وی تأکید کرد: بعد از معرفی و مطرح کردن 11 طرح قابل سرمایه‌گذاری در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مراجعه و حضور شرکت‌های سرمایه‌گذار، نویدبخش توسعه و شکوفایی اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد شد. استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: با وجود تهدیدها، تحریم‌ها و سنگ‌اندازی‌ آمریکا و دنیای غرب، توسعه و پیشرفت در تمام زمینه‌ها در کشور مشهود و قابل لمس است. نوذری با اشاره به ترور دانشمندان علمی و هسته‌ای ایران افزود: ترور و به شهادت رساندن دانشمندان علمی و هسته‌ای کشور اقدامی در راستای جلوگیری از توسعه و پیشرفت روز‌افزون کشور است. وی عنوان داشت: تبدیل تهدیدها و تحریم‌ها به فرصت‌ها و اراده قوی و مصمم ملت و دانشمندان ایران، موجب شکست و ناامیدی دشمنان نظام جمهوری اسلامی شد. نوذری ادامه داد: عبور و گذشتن از موانع موجود و تحریم‌های آمریکا و غرب، با رهبری هوشمندانه ولایت فقیه و اراده و اقتدار ملت ایران به همه جهانیان ثابت شده ‌است. وی روند سرمایه‌گذاری خارجی را در ایران رو به افزایش دانست و ابراز داشت: تبلیغات گسترده و منفی آمریکا، تحریم‌ها و تهدیدها، نتوانست مانع سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در ایران شود و افزایش حضور سرمایه‌گذاران خارجی نشانگر این موضوع است. نوذری ادامه داد: حمایت راهبردی، تعامل و همکاری مسئولان در کهگیلویه و بویراحمد ضروری و حیاتی بوده و مسئولان باید در حمایت و همکاری با سرمایه‌گذاران از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
وی عنوان داشت: خبرگزاری‌ها، مطبوعات و اصحاب رسانه باید با اطلاع‌رسانی شفاف در زمینه پیشرفت و تکمیل احداث پالایشگاه گچساران و پروژه‌های عمرانی دیگر، اقشار مختلف مردم را از روند اجرایی این پروژه‌ها آگاه سازند.


 
 
با سرمایه گذاری شرکت خارجی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳
 

                     عملیات اجرایی پالایشگاه نفت گچساران اغاز شد

عملیات اجرایی پالایشگاه نفت لیشتر گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد با مشارکت 80 درصدی یک شرکت مالزیایی و 20 درصدی بخش حصوصی داخلی پنجشنبه آغاز شد.  مدیر عامل پالایشگاه گچساران در این آیین ،از خرید 400 میلیون دلار ماشین آلات مورد نیاز این پروژه از کشور ایتالیا خبر داد و گفت: کار مطالعات و مجوزهای قانونی این طرح بخش خصوصی به اتمام رسیده است . 'علی قنبری' میزان اعتبار مورد نیاز پالایشگاه گچساران را سه میلیارد دلار برآوردکرد و گفت : سهم آورده خارجی ( مالزیایی ) در طرح یاد شده 80 درصد و 20 درصد مابقی نیز توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی تامین خواهد شد. وی زمین در نظر گرفته شده برای طرح ملی را 250 هکتار اعلام کردو گفت : زیرساخت های آب ، برق و تامین خوراک مورد نیاز این صنعت مادر توسط مسوولان استان و شهرستان بیرآورده شده است . مدیر عامل پالایشگاه گچساران تصریح کرد : زمان بهره برداری فاز نخست این طرح صنعتی در دو و نیم سال و زمان مورد نیاز برای اتمام طرح را چهارسال ذکر کرد و گفت : با تکمیل و راه اندازی این طرح، زمینه اشتغال 950 نفر بصورت مستقیم و چهار برابر این تعداد بصورت غیر مستقیم فراهم خواهد شد . به گزارش ایرنا استاندار کهگیلویه و بویر احمد نیز گفت: کشور ایران اسلامی بهترین و امن ترین کشور برای سرمایه گذاری خارجی است که اغلب کشورهای غربی بارها به آن اعتراف کردند. 'قوام نوذری 'در آیین آغاز عملیات ساخت پالایشگاه گچساران افزود: استکبار جهانی در سه دهه عمر انقلاب اسلامی از راه های مختلف اقتصاد کشور را تحریم و تهدید کرد که با همت والای مردم ایران روبرو و نقشه های آنها به یاس و ناامیدی مبدل شد. وی مشارکت شرکت سرمایه گذاری خارجی در ساخت پالایشگاه گچساران را نقطه افق روشن توسعه استان و شهرستان دانست و گفت : برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی سال گذشته در کهگیلویه و بویر احمد، 11 تفاهم نامه سرمایه گذاری خارجی داشت که یکی ازآنها امروز محقق شد.