اخبار گچساران

اهالی 'آبشیرین'گچساران نسبت به کیفیت آب شرب این روستا گله مندند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳۱
 

عده ای از اهالی روستای' آبشیرین' از توابع شهرستان گچساران نسبت به پایین بودن کیفیت آب شرب این روستا گله مندند و خواستار مرمت و بازسازی شبکه آب روستا توسط دستگاه اجرایی متولی شدند. تعدادی از اهالی روستای آبشیرین شهرستان گچساران در نامه ای به مسوولان شهرستان خواستار رسیدگی به مشکلات شبکه آب شرب این منطقه شدند .
در این نامه که به امضای بیش از 20 نفر از معتمیدن محلی و شورای اسلامی روستای آب شیرین رسیده است ، ادعا شده آب شرب روستای' آبشیرین ' آلوده بوده و از حداقل کیفیت برخوردار نیست .
در نامه اهالی روستای آب شیرین آمده است در برخی از مواقع شبانه روز آب شرب روستا بطور کامل گل آلود و حتی غیرقابل استفاده می شود .
در این نامه اعتراض آمیز از مسوولان بهداشت محیط و شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان گچساران خواسته شده تا با نظارت ،تعمیر و مرمت شبکه آب شرب این روستا از تهدید سلامت فردی و اجتماعی ساکنان جلوگیری کنند .
رییس اداره آب و فاضلاب روستایی گچساران فرسوده بودن شبکه آب روستای 'آبشیرین' را تایید کرد و گفت: علت اصلی نفوذ املاح در شبکه آب شرب روستای یاد شده فرسوده بودن شبکه آبرسانی منطقه است .
'سیادت شیری'در گفت و گو با ایرنا افزود: برای تعویض پنج کیلومتر از شبکه آب شرب روستای آبشیرین پیمانکار تعیین و عملیات لوله گذاری در هفته جاری آغاز شده است .
وی تصریح کرد: با تعویض این میزان از شبکه اصلی فرسوده شده ، در تابستان سال جاری کیفیـت آب شرب منطقه بهبود می یابد .
شیری تاکید کرد : با مشخص شدن بودجه بخش تملک دارایی آب و فاضلاب شهرستان گچساران در سال جاری ،اعتبار مرمت مابقی شبکه فرسوده روستای آبشیرین نیز اختصاص یافته و برای مرمت شبکه اقدام خواهد شد .
روستای آب شیرین با چهار هزار نفر جمعیت در 12 کیلومتری جنوب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران و در میان تاسیسات نفتی واقع است .


 
 
آگهی استخدام شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳٠
 

شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش به منظورتأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود جهت خدمت در مناطق عملیاتی و خارج از کلانشهر تهران از بین واجدین شرایط ذکور (صرفاً داوطلبان مرد) در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی از طریق برگزاری آزمون های کتبی و روانشناختی (شغلی)، مصاحبه فنی/ تخصصی، طب صنعتی و گزینش استخدام می نماید.

جدول شماره 1: رشته و گرایشهای مورد نیاز در مقطع کارشناسی

ردیف

مقطع

رشته

گرایش

1

کارشناسی

مهندسی نفت

بهره برداری از منابع نفت- حفاری و استخراج

مخازن هیدروکربوری

2

مهندسی شیمی

بهره برداری از منابع نفت- مخازن هیدروکربوری- طراحی فرایندهای نفت- صنایع پالایش- صنایع پتروشیمی- صنایع گاز-تولید و جمع آوری گاز- فراوری و انتقال گاز

3

مهندسی مکانیک

حرارت و سیالات- طراحی جامدات- ساخت و تولید

 تاسیسات حرارتی

4

مهندسی برق

قدرت- الکترونیک- کنترل- مخابرات

5

مهندسی صنایع

برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها- تولید صنعتی

 تکنولوژی صنعتی- ایمنی صنعتی

6

مهندسی عمران

عمران-سازه-خاک-راه-نقشه برداری

7

مهندسی مواد

متالوژی صنعتی- متالوژی استخراجی

8

مهندسی کامپیوتر

نرم افزار – سخت افزار

9

مهندسی ایمنی

بازرسی فنی- حفاظت فنی

10

مهندسی دریا

صرفاً گرایش دریانوردی

11

مهندسی هوانوردی

صرفاً گرایش مراقبت پرواز

12

مدیریت

صنعتی- دولتی-بازرگانی- امور گمرکی

13

علوم اجتماعی

مددکاری اجتماعی

14

روانشناسی

صنعتی و سازمانی

15

شیمی

محض- کاربردی

16

حسابداری

کلیه گرایشها

17

زمین شناسی

کلیه گرایشها

18

مهندسی محیط زیست

کلیه گرایشها

19

حقوق

کلیه گرایشها

20

بهداشت حرفه ای

کلیه گرایشها

21

علوم ارتباطات اجتماعی

کلیه گرایشها

22

آمار

کلیه گرایشها

23

علوم تغذیه

کلیه گرایشهاجدول شماره 2: رشته و گرایشهای مورد نیاز در مقطع کاردانی

ردیف

مقطع

رشته

گرایش

1

کاردانی

مدیریت

صنعتی – بازرگانی – دولتی – مالی - اداری

2

کاردان فنی صنایع

ایمنی صنعتی

4

مکانیک

کلیه گرایشها

4

برق

کلیه گرایشها

5

شیمی

کلیه گرایشها

6

آمار

کلیه گرایشها

7

حسابداری

کلیه گرایشها


 1- شـرایط سـن :
حداکثر سن برای داوطلبان مقطع کاردانی 26 سال (متولدین 1/1/64 و به بعد) و کارشناسی30 سال (متولدین 1/1/60 و به بعد) می باشد.
2- شـرایط مـعدل :
حداقل معدل برای داوطلبان با مدارک تحصیلی کاردانی و کارشناسی 13 می باشد.
3- تاریخ و نحوه ثبت نام:
متقاضیان استخدام می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جزئیات استخدام و تبصره های مربوط به شرایط سن، معدل و همچنین ثبت‏ نام جهت شرکت در آزمون استخدامی از تاریخ 8/4/90 لغایت 17/4/90 به پایگاه اینترنتیhttp://azmoon.nioc.ir مراجعه نمایند.

  • نکته مهم در خصوص فرزندان شاهد و ایثارگر: فرزندان معظم شاهد، فرزندان جانبازان 50 درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان دارای حداقل 5 سال اسارت از سهمیه 25 درصدی جذب برخوردار خواهند بود.
  • نکته مهم در خصوص داوطلبان بومی: کلیه داوطلبان بومی از امتیازات ویژه استانهای مربوطه برخوردار خواهند بود.
  • نکته مهم در خصوص امتیازات ویژه: افراد دارای اولویت ویژه اجتماعی (خانوده های شاهد و ایثارگران و ...) از امتیازات مربوطه برخوردار خواهند بود.

 
 
بدلیل تخصیص نیافتن به موقع اعتبار :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢٩
 
80 نفر از نیروهای سد'چمشیر' شهرستان گچساران از کار بیکار شدند
رئیس اداره کار و امور اجتماعی شهرستان گچساران گفت: 80 نفر از نیروهای طرح عظیم سد در حال ساخت'چم شیر' به دلیل کمبود اعتبار از کار اخراج شدند و به دلیل عمرانی بودن پروژه ، افراد بیکار شده قانون بیمه بیکاری نیز شامل حال آنها نمی شود.'عنایت خانپاد' روز یکشنبه در گفت گو ی ابراز امیدواری کرد ، اگر شرکت های خارجی که در حال حاضر چینی ها مطرح هستند حاضر به همکاری شوند فعالیت این طرح بزرگ از سر گرفته خواهد شد. وی افزود: امسال برنامه اصلی اشتغال بحث تسهیلات خانگی می باشد که سهم اشتغال خانگی شهرستان گچساران از ا ستان کهگیلویه و بویراحمد سه هزار630 فرصت شغلی تعیین شده است . رییس اداره کار و اموراجتماعی شهرستان گچساران متولی تعیین و تخصیص تسهیلات مشاغل خانگی را دستگاه های اجرایی از جمله بازرگانی، صندوق مهر امام رضا (ع) ،میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری و سازمان فنی وحرفه ای اعلام کرد و گفت : امید است با رونق مشاغل خانگی از مشکلات بیکاری شهرستان کاسته شود. خانپاد،تصریح کرد: در حال حاضر 120 نفر در شهرستان گچساران زیرپوشش بیمه بیکاری قرار دارند که ماهیانه مبلغ سه میلیارد و 960 میلیون ریال مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند. وی از حذف ماده 103 طرح توسعه برنامه چهارم کشور در طرح توسعه برنامه پنجم توسعه کشور ابراز تاسف کرد وگفت : با حذف این ماده قانونی احتمال افزایش بیکاری و دریافت کنندگان مقرری بیمه بیکاری در شهرستان گچساران دور از انتظار نیست . رییس اداره کار و امور اجتماعی شهرستان گچساران تعداد کارگران مشغول کار در سطح این شهرستان را حدود هشت هزار نفر برآورد کرد و گفت: نیمی از این جمعیت کارگری شهرستان در شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران مشغول کار هستند.

 
 
تا یک‌ماه آینده؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۸
 
مرکز ام آر آی گچساران راه‌اندازی می‌شود
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران از راه‌اندازی و افتتاح ام‌ آر آی گچساران تا ماه آینده خبر داد. اظهار داشت: ساختمان ام.‌آر.آی گچساران هم‌اکنون 95 درصد پیشرفت کاری داشته و با توجه به خرید دستگاه ام.‌آر.‌آی توسط سهام‌داران و سرمایه‌گذاران، این مرکز به‌زودی افتتاح می‌شود. وی ابراز داشت: زمین این مرکز در سال 87 توسط شبکه بهداشت شهید علیزاده گچساران و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در اختیار سرمایه‌گذاران مرکز ام.‌آر.‌آی گچساران قرار گرفت.
محمدی عنوان داشت: شبکه بهداشت گچساران با نظارت و بازرسی از مراکز آزمایشگاهی و داروخانه‌ها، جذب نیروی مورد نیاز در مراکز درمانی و آزمایشگاهی، هماهنگی و ارتباط با دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد و همکاری بین‌بخشی در راستای ارتقای سلامت در گچساران فعالیت می‌کند.
وی جلب مشارکت مردمی برای ارتقای سلامت، پیگیری مسائل اداری و مالی سیستم‌، نظارت بر گسترش و کیفیت خدمات و پیگیری روند اجرایی پروژه‌های عمرانی بخش بهداشت را از دیگر امور محوله در شبکه بهداشت و درمان گچساران عنوان کرد.
محمدی بیان داشت: در گچساران بیش از 700 نفر در حوزه بهداشت و درمان مشغول به‌کار بوده که عمده نیروهای موجود در قالب نیروهای رسمی و پیمانی بوده که درصدی از نیروها شامل لایحه قرارداد معین و شرکت خدماتی هستند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران ابراز داشت: در گچساران بالغ بر 30 پزشک متخصص در چهار نوبت کاری آماده ارائه خدمات به مردم هستند.
محمدی با اشاره به نبود متخصص جراح مغز و اعصاب در گچساران، کمبود پزشک در این تخصص را مشکلی کشوری عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در نیمه اول هر سال نیروهای مورد نیاز هر شهرستان مشخص و تأمین نیرو می‌شود.
محمدی افزود: در این راستا گچساران برای تأمین چند نیروی متخصص در زمینه مغز و اعصاب و رادیولوژی اعلام نیاز کرده است.
وی شاخص‌های بهداشتی و درمان را در گچساران مطلوب ارزیابی کرد و از بهتر بودن برخی شاخص‌ها نسبت به میانگین استانی و کشوری خبر داد.
محمدی ابراز داشت: مطلوب بودن مکان‌های توزیع مواد غذایی با معیارهای بهداشتی و بهسازی، شاخص بیماریابی از جمله بیماران فشارخون و دیابت، نرخ رشد جمعیت و نیز دسترسی و استفاده ساکنان روستاهای گچساران از سرویس‌های بهداشتی، از جمله شاخص‌های مطلوب در زمینه بهداشت در گچساران است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گچساران با ابراز نگرانی از بالا بودن میزان سزارین در این شهرستان عنوان داشت: در دنیا از هر 100 زن باردار، 30 نفر به عمل سزارین روی می‌آورند.
محمدی با بیان اینکه این رقم در گچساران 15 درصد از نرم جهانی بالاتر است، گفت: عدم آگاهی مادران باردار از مزایای زایمان طبیعی و مسائل اجتماعی و اقتصادی از جمله مؤلفه‌های بالا بودن میزان سزارین در گچساران است.
وی ابراز داشت: شبکه بهداشت و درمان گچساران با توزیع بروشور و آگاهی‌بخشی مردم از طریق رسانه و مطبوعات سعی در پائین آوردن میزان سزارین در این شهرستان دارد.
محمدی همکاری مردم در راستای ارتقای بهداشت و سلامت را لازم دانست و از پزشکان و فعالان عرصه سلامت خواست تا با ارائه راهکارهای کاربردی با شبکه بهداشت و درمان گچساران بیش از پیش همکاری داشته باشند.

 
 
حب ریاست و تباهی انسان‏
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۸
 

یکی از رذایل اخلاقی حب جاه و ریاست است که از مهلکات عظیمه می باشد. جاه و مقام دنیوی و تلاش برای رسیدن قدرت و ریاست انسان را از خصوصیات اخلاقی و فضایل دینی دور می کند. قدرت و مقام دنیوی همواره انسان را به مادیات و مسائل پوچ و بی ارزش مشغول ساخته و ذهن او را از معنویات و اخلاقیات انسانی جدا می کند. البته این گونه دنیا پرستی برای کسانی که زمینه اعتقادی و اخلاقی مساعد نداشته و از ایمان خالص و صادق نسبت به خدای یگانه بهره ندارند اتفاق می افتد و گرنه مسلمان واقعی که به خدا و قدرت و مقام او اعتقاد داشته باشد از این دیدگاه پیروی می نماید که قدرت مطلق و مالک واقعی جهان خدای یگانه است و انسان ها بنده و برده او هستند و باید تسلیم خواست و اراده الهی بود. کمتر کسی است که آوازه او بلند شود و این خطر او را نگیرد و دنیا و آخرت او سالم بماند و آیات و اخبار در مذمت آن بسیار است. ‏خداوند در سوره قصص آیه 83 می فرماید: "تلک الدّار الاخره نجعلها للّذین لا یریدون علوّاً فی الارض و لا فساداً و العاقبه للمتّقین". یعنی آن خانه آخرت را قرار دادیم برای آنان که نمی خواهند در دنیا بزرگی و برتری را در زمین و نه فساد و تباهکاری را و پایان و عاقبت برای متقین و به نفع آنهاست خلاصه هر کس طالب دنیا و ریاست و مقام باشد، آخرت او خراب و در رنج و عذاب است، زیرا مادیات و دنیا ذهن و اعتقاد او را به مسائلی معطوف می کند که در طول زمان معنویات و جهان آخرت را از یاد می برد. از پیامبر گرامی
اسلام (ص) روایت شده است که فرمود: دوستی جاه و مال نفاق را در دل می رویانند، چنان که آب گیاه را می رویاند. انسان مال دوست و جاه طلب همواره به دوستان، آشنایان و خانواده خود مشکوک بوده و بیم این را دارد که مبادا کسی به او خیانت کرده و قدرت و مقامش را از او بگیرد و به این ترتیب نفاق و دورویی او نسبت به همه افزایش می یابد.‏ اغلب گرفتاری ها و دشمنی ها ریشه این حب مال و جاه و ریاست است، البته باید بدانیم که هرکسی که مال و جاه و ریاست دارد معلوم نیست که دل به آنها بسته باشد و شاید اهل خیر و خوبی باشد و وظیفه خود را که خدمت به خلق خدا و در راه خداست انجام می دهد و چنین کسی اهل نجات است، اگر انسان اموال و دارایی خود را در راه خدا و با هدف فقر زدایی و ریشه کنی فقر از جامعه و خدمت به همنوعان ببخشد و به مال و مقام و ریاست دنیوی خود نبالد مطمئناً به مقام و پاداش اخروی نایل گشته و جزء بندگان واقعی خدا و ساکنان بهشت برین می گردد.‏ ‏ و خلاصه همه باید برای آنکه از این خطر بزرگ مصون بمانند همیشه به یاد مرگ و عذاب قبر و حساب روز قیامت باشند. نقل شده که روزی هارون الرشید بهلول را دید که چوبی سوار شده و با کودکان بازی می کند. به او گفت مرا نصیحتی کن. بهلول گفت: ایّها الامیر هذه قصور هم و هذه قبورهم. یعنی همه به مرگ نزدیکند حتی تو.

و اگر کسی گرفتار حب جاه شد باید فوراً خود را معالجه کند به گوشه نشینی و گمنامی و صرف نظر کردن از ریاست و حق را به اهلش واگذاردن. ‏

در پایان بحث، روایتی را از حضرت موسی بن جعفر (ع) نقل می کنیم که فرمود: "من تکلّم فی الله و من طلب الرّیاسه هلک و من دخله العجب هلک." یعنی کسی که درباره ذات خدا سخن بگوید هلاک گردد و هر که طلب ریاست کند هلاک شود و هر که خودبین باشد هلاک گردد.


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۸
 
اعتبارات ورزش گچساران ناچیز است
فرماندار گچساران با انتقاد از کمبود اعتبار در حوزه ورزش این شهرستان، از مسئولان استانی خواست تا در این زمینه چاره‌اندیشی کنند.  سیداکبر علیزاده پیش از ظهر امروز در جلسه شورای ورزش گچساران با انتقاد از عدم توجه به نیازها و خواسته‌های واقعی جامعه ورزش اظهار داشت: گچساران به عنوان قطب ورزش کهگیلویه و بویراحمد بوده و اعتبارات اختصاص ‌یافته به ورزش برای حفظ موقعیت ورزش این شهرستان کافی نیست. وی با ابراز نگرانی از تعطیلی استخرها در گچساران عنوان داشت: مسئولان برای ارتقای ورزش به‌خصوص در فصل تابستان و نیاز بیش از پیش جوانان و نوجوانان به ورزش و تفریحات سالم، چاره‌اندیشی و اختصاص اعتبار لازم را داشته‌ باشند.
علیزاده خاطرنشان کرد: ورزش در بعد روان‌شناختی، جامعه‌شناختی و فیزیولوژیکی آثار مثبتی داشته و فعالیت جسمانی منظم و آمادگی جسمانی خوب، سبب ارتقای سلامت و موجب پیشگیری و کمک به درمان بخشی از بیماری‌ها است.
وی با بیان اینکه محله‌های محروم گچساران از جمله محله‌های لبنان، سادات و رادک فاقد مکان‌های ورزشی بوده است، گفت: تربیت‌بدنی با هماهنگی مسکن و شهرسازی زمین مناسب برای ساخت مکان ورزشی در این محله‌ها را شناسایی و برای ساخت آن تأمین اعتبار لازم را در نظر بگیرد.
فرماندار و رئیس شورای ورزش گچساران تصریح کرد: با توجه به کم تحرکی افراد جامعه، همگام با تکنولوژی و پیشرفت‌های مختلف، نهادینه کردن فرهنگ ورزش بین آحاد جامعه به ویژه دختران و زنان ضروری است.
علیزاده افزود: تربیت بدنی گچساران با هماهنگی سایر اداراتی که دارای سالن ورزشی هستند، زمینه حضور و استفاده بانوان را مانند آقایان از مکان‌ها و امکانات ورزشی فراهم آورند.
وی توجه به ورزش روستائیان را ضروری دانست و از مسئولان تربیت‌بدنی گچساران خواست تا با هماهنگی با بخشدار مرکزی و مراجعه به مراکز دهستان‌ها و روستاهای پرجمعیت، در زمینه احداث مکان‌های مناسب ورزشی اقدامات لازم را انجام دهد.
فرماندار گچساران بیان داشت: با توجه به اظهارات مسئولان شرکت بهره‌برداری نفت ‌و ‌گاز گچساران مبنی بر اختصاص اعتبارات ورزشی به ورزش‌های حرفه‌ای، در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و در پی قانون پنجم توسعه، این امر ضربه بزرگی بر پیکره ورزش گچساران است.
علیزاده افزود: گچساران یک شهرستان محروم جنوب کشور بوده که ورزش این آن فاقد زمینه حرفه‌ای است.
وی تصریح کرد: مسئولان شرکت‌ بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در هماهنگی با فرمانداری گچساران و مکاتبه با وزارت نفت و بیان محرومیت‌های ورزش گچساران، درخواست مساعدت و حمایت بودجه نفت از ورزش گچساران را داشته‌ باشند.
این مقام عالی اجرایی گچساران خاطرنشان کرد: در دین اسلام به جسم انسان برخلاف عقاید دوران قرون وسطایی توجه زیادی شده و حفظ و سلامتی آن از وظایف اصلی مسلمانان ذکر شده است.
علیزاده افزود: با توجه به تغییرات جهانی، توسعه سریع علوم و تأثیر آن‌ها بر زندگی افراد جامعه، ماشینی‌ شدن کارها و زندگی، کم‌تحرکی مشاغل و افراد، شیوع بیماری‌های مرتبط با بی‌تحرکی، ارزش حیاتی و کاربردی ورزش و تربیت‌بدنی بیشتر آشکار می‌شود.
فرماندار گچساران از مسئولان تربیت‌بدنی کهگیلویه و بویراحمد خواست تا با توجه به استقبال روزافزون نوجوانان و جوانان از ورزش، در این زمینه برنامه‌های متنوع‌تر و کاربردی‌تری داشته‌ و در اختصاص بودجه به ورزش گچساران، بیش از پیش همکاری داشته‌ باشند.

 
 
اگهی استخدام در شرکت نفت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۳
 

شرکت ملی نفت ایران به منظورتأمین نیروی انسانی مورد نیاز خود جهت خدمت در مناطق عملیاتی، محروم و خارج از کلانشهر تهران از بین واجدین شرایط ذکور (صرفاً داوطلبان مرد) در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی و در رشته های مورد نیاز از جمله مهندسی نفت، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مدیریت و ... از طریق برگزاری آزمون های کتبی و روانشناختی، مصاحبه فنی/ تخصصی، طب صنعتی و گزینش استخدام می نماید.

 متقاضیان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از تاریخ 30/3/90 به پایگاه اینترنتی
(http://azmoon.nioc.ir) مراجعه نمایند.


 
 
سخنی چند با جناب آقای حسینی نماینده گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۱
 

سخنی چند با جناب آقای سید قدرت الله حسینی

نماینده محترم مردم شریف شهرستان گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی

یکی از اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رسیدگی به وضع محرومان و مستضعفان و بسط و گسترش عدالت در جامعه اسلامی است که این از تاکیدات دین مبین اسلام نیز می باشد لذا این وظیفه سنگین متوجه متولیان و خادمین این ملت می باشد . در طول سی سال از انقلاب اسلامی ملت غیور و همیشه در صحنه ایران اسلامی بارها و بارها وفاداری خود را به نظام و انقلاب و آرمانهای امام و رهبری نشان داده اند و هرگز از آرمانهای خود پا عقب نکشیده اند و در سختی ها و رنج ها و محنت ها همراه با نظام آمده اند . در جنگ با تمام قوا ملت به رهبری امام ایستادگی کرد در بعد از جنگ ایستادگی کرد ایستادگی در برابر تحریم های پی در پی غرب و تهدید های مکرر استکبار جهانی ، و با تأسی از امام فریاد استکبار ستیزی خود را به گوش جهانیان رساند امروز موج بیداری اسلامی ناشی از ایستادگی ملت ایران در برابر دنیای کفر در جای جای جهان بحرین ، یمن ، لیبی و تونس کشورهای آمریکای لاتین ، ... به گوش می رسد .

 

بعد از امام راحل با رهبری پیامبرگونه مقام معظم رهبری امام خامنه ای ملت از تمام امتحانات سربلند و سرافراز بیرون آمد هیچ حادثه و فتنه ای نتوانست ملت را از نظام جدا کند حوادث کوی دانشگاه 18 تیر سال 87 و در حوادث بعد از انتخابات 88 و فتنه ای که امویان زمان به راه انداختند تا مردم را از نظام جدا کنند باز ملت ، زن و مرد ، پیر و جوان ، نوجوان و کودک دانشجو و دانش آموز کارگر و کارمند و عموم مردم ، با بصیرت و هوشیاری تمام پای آرمانهای خود ایستادند و رهبر فرزانه خود را تنها نگذاشتند و عاشقانه و مخلصانه در کنار علی زمان ایستادگی کردند آری امروز ملت ایران اسلامی سربلند و سرافراز است و به وظیفه خود به خوبی عمل کرده است  و در این راستا مردم ولایتمدار و شهیدپرور شهرستان گچساران نیز در تمام صحنه های انقلاب با تمام وجود حاضر شدند در دوران هشت سال دفاع مقدس ، در بهبوهه های حساس و لحظه هایی که نیاز به حضور بود عاشقانه حاضر شدند در انتخابات در راهپیمایی ها که برای همیشه در تاریخ این شهرستان ماندگار خواهد بود که شما مسئولان بهتر از ما شاهد حضور حماسی مردم می باشید و نیازی بر توضیح نیست .

 

جناب آقای حسینی

با گذشت سالهای متمادی امروز شهرستان گچساران علی رغم سابقه طولانی از هر لحاظ و شناخته شدن به عنوان بزرکترین صادر کننده نفت ، از محرومیت رنج می برد سالهاست فقط از محرومیت حرف زدیم و سخنرانی نمودیم اما قدم موثری برداشته نشده است چرا ؟ چه کسی پاسخگوست ؟ امروز در حالی شاهد درگیری و اختلاف در بین مسئولین هستیم که شهرستان های همجوار با سرعت در جهت پیشرفت همه جانبه در حرکت هستند حزب بازی و باندبازی و . . . کمر مردم را شکسته است تنها کسی که در این میان ضربه می خورد مردم می باشند.  آیا پاسخی در برابر نسل های آینده که خواهد آمد ، داریم ؟ امروز علی رغم کسب رتبه های برتر علمی توسط جوانان شهرستان در المپیاد های علمی و کنکور سراسری در سطح استان و کشور و افتخارات در تمامی عرصه ها ، ورزشی ، فرهنگی ، سیاسی ، کشاورزی و . . .همچنان از محرومیت رنج می بریم بسیاری از خانواده ها از بیکاری جوانان خود در رنج و مشقت هستند و بسیاری از مشکلات دیگر . . . در این میان اختلاف بین مسئولین و فرافکنی های موجود مردم را بیشتر ناامید می کند در حالی که بهترین موقع بود که در زمان دولت کریمه خدمتگذار گچساران  و باشت نیز از محرومیت خارج شود اما اختلاف شما مسئولین مانع بزرگی در جهت پیشرفت منطقه بود که متاسفانه در حال حاضر نیز شاهد ادامه آن هستیم نمونه بارز ان  شهرستان شدن باشت هست که باشت و چرام با هم شهرستان شدند چرام الان فرماندار و ادارات و امام جمعه دارد ولی باشت هنوز هیچ نشانی از شهرستان بودن ندارد مگر هدف ، غیر از خدمت هست مگر هدف همه پیشرفت گچساران وباشت نیست مگر با مردم عهد نبستیم که بدون هیچ گونه حاشیه فقط به فکر خدمت و پیشرفت شهرستان باشیم .

مردم فراموش نکرده اند که قبل از انتخابات مجلس جنابعالی در استادیوم  تختی شهرستان می فرمودید که در شأن نماینده مجلس نیست که در عزل و نصب مسئولین دخالت کندوظیفه یک نماینده قانون گذاری در جهت پیشرفت کشور است ،  همین موصوع را در نشستی که ما خبرنگاران با شما داشتیم باز مطرح کردید اما امروز شاهدیم که اولویت شما دخالت در عزل و نصب مسئولین می باشد . از شما که بعد از سالها با عنوان نماینده بسیجی  در انتخابات حاضر شدید انتظار داشتیم که فارغ از تفکر جناحی و حزبی حرکت کنید . اما با گذشت زمان شاهد غیر این هستیم .

جناب آقای حسینی

چرا شما در بیشتر مراسمات رسمی در کنار سایر مسئولین حضور ندارید این امر نشان چیست ؟ و بسیاری از چرا های دیگر که جای این وقت کوتاه نمی گنجد . اما حال که زمان کوتاه است .  چشم در چشم گذاشتی و چهار سال هم گذشت همانطور که در سالهای گذشته ، گذشت و نامهایی که آمدند و رفتند و امروز شمایید و شاید دیگر فرصت نباشد که بر اریکه قدرت یا خدمت سوار شوید  . شما در طول مدت نمایندگی  هزینه های زیادی شامل : حقوق ، اجاره مسکن ، وامهای میلونی ،اتومبیل ارزان قیمت ، سفرهای خارج و......نصیب شما گردید در مقابل این دریافت ها چه مقدار برای خدا و به تبع آن بندگان خدا کار کردید؟ خدا وکیلی بگوید و بنویسید خداوکیلی در همین سایت و روزنامه مینویسم که بله نماینده در طول چهار سال این کار خوب را انجام داد و مردم بدونید.

آیا برای فشارهای که به برخی از وزرا و روسای سازمان ها برای تعغیر مدیران  که به زعم خودتان با شما هماهنگ نبودند  وارد میکنید توجیه خدایی دارید ؟  ان هم با توجه  به اینکه کار شما قانونگزاری است و نباید در اجرا دخالت کنید ؟

جناب نماینده محترم

شما تلاش میکنید که استاندار خوب و کاری( هر چند انتقادهای بر ایشان هم دارم ) جناب آقای جناب اقای مهندس نوام نوذری را از استان جابجا کنید  اما بنده بعنوان خبرنگار از برخی مدیران وروسای سازمانها صحبت کردم و پرسیدم که مدیریت کاری اقای مهندس نوذری چگونه است پاسخ همگان این بود که ایشان وقت بیشتری صرف کار میکنند جلسات را به صورت منظم  تشکیل و سخت پیگیر مسائل  هستند و ددلسوزانه تر از بقیه استاندارها عمل میکنند راستی آیا شما که غالبا  به وزیر کشور فشار میاورید از کار خود هیچ احساس پشیمانی و گناه نمیکنید ؟

شهرستان گچساران و باشت با برخورداری از نعمت های بسیار مثل نفت و گاز ، کشاورزی  و معادن غنی و مردمی غیرتمند از رشد فزاینده بیکاری و گسترش فساد  اداری و اجتماعی و تبعیض و در نهایت فقر رنج میبرد شما که میتوانید این همه  مسئول را عوض  کنید  چرا حداقل در جهت ایجاد اشتغال و امنیت  و اسایش  مردم  همت خود صرف نمیکنید ؟ شما که دارید خود را برای کاندیداتوری دور بعد اماده میکنید چه کارنامه ای را به مردم نشان میدهید ؟

جناب اقای حسینی خودتان میدانید که به خاطر هم منطقه ای بودنم و با توجه به اینکه هر دو ما  با هم از زمان حزب مظلوم شهید بهشتی با هم دوست بودیم و شما را برادری محترم و بسیجی و از خانواده شهدا میدانم در این چهار سال سکوت کردم و چیزی ننوشتم و نپرسیدم اما واقعا چه کردید برای مردم؟

موضوع فراوان است اما در عین حال فرصت هایی  دارید و چه بسا که اگر به این نکات عنایت کنید و به خالق خود متکی شوید  انشا الله بتوانید برای خدا کار کنید خدایی که وعده داده است :

ان تنصرو ا.... ینصر کم و یثبت اقدامکم .


 
 
چهار روستا در شهرستان باشت از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار شدند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۱
 

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان گچساران گفت: با بهره برداری از فاز نخست طرح آبرسانی مناطق روستایی شهرستان باشت ،روستا های' بوستان کوچک' و'بوستان بزرگ ' ،' شوش سفلی' و 'ده کند' از آب شرب سالم بهره مند شدند . 'سیادت شیری'روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با بهره برداری از فاز نخست طرح ،500 خانوار از روستاهای یادشده از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار شدند.
وی تصریح کرد : آب مورد نیاز فاز نخست طرح مذکور از یک حلقه چاه آهکی به عمق 260 متر و با 50 لیتر دبی آب در ثانیه، تامین و با پنج کیلومتر شبکه انتقال به مناطق مسکونی آبرسانی می کند. وی اعتبار هزینه شده طرح را پنج میلیارد و 500 میلیون ریال برآورد کرد و گفت: در فاز دوم این پروژه نیز سه روستای دیگر منطقه آبرسانی خواهند شد . شیری، تاکید کرد: با تکمیل و بهره برداری کامل مجتمع آبرسانی در حال اجرا ، 12 روستا در مجاور خط انتقال نیز از آب شرب سالم برخوردار خواهند شد .
وی توجه دولت نهم و دهم در خدمات رسانی به مناطق کمتر توسعه یافته و محروم را کم نظیر دانست و گفت : تمام روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان گچساران و باشت از شبکه آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند. به گزارش ایرنا،در آیین بهره برداری طرح آبرسانی مناطق روستایی شهرستان باشت معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویر احمد ، و جمعی از مسوولان استانی و محلی حضور داشتند


 
 
عضو شورای شهرستان گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۱
 

مهمترین مشکل این شهرستان بیکاری است

عضو شورای شهرستان گچساران گفت:مهمترین مشکل این شهرستان بیکاری است. کوکب حاتمی در گفت و گو ی افزود:با این وجود همان استخدامی که هم می شود باید پارتی و رابطه وجود داشته باشد تا استخدام شوند. وی اظهار کرد:کسانی داریم که حدود 10 سال است که در اداره کار به عنوان بیکار ثبت نام کرده اند هنوز مشغول بکار نشده اند اما کسانی هست که تازه ثبت نام کردند و استخدام و مشغول بکار شدند.عضو شورای شهرستان گچساران با انتقاد از بکارگیری نیروی کار حتی در برخی موارد نیروی کارگری از خارج استان در پروژه ها و طرح های استان،خاطرنشان کرد:بیش از 17هزار بیکار درشهرستان که حدود 20درصد نفت و گاز کشور را تامین می کند، وجود دارد.حاتمی تصریح کرد:اگر از نیروی متخصص بومی برای پروژه ها استفاده نمی شود حداقل از نیروی کارگری استفاده شود تا مشکلات مردم کمتر شود.وی ادامه داد:در این شهرستان خانواده هایی داریم که چهار نفر پسر و سه دختر فارغ التحصیل بیکار دارند و باید مسوولان کشوری و استانی در این خصوص چاره اندیشی کنند.عضو شورای شهرستان گچساران بیان کرد:اگر بطور میانگین برای هر خانواده سه نفر فرزند در نظر بگیریم ، دو نفر از آنها بیکار هستند که یک نفر از آنها دنبال شغل های کاذب می رود و شغل های کاذب مشکلات خودشان را دارد.  حاتمی با بیان این مطلب که من نمی دانم، باید هر پروژه را چند بار کلنگ زنی و افتتاح کنند اضافه کرد:در صورتی که کارخانه ماشین سازی،پتروشیمی و پالایشگاه گچساران افتتاح و به بهره برداری برسند ،مشکلات بیکاری می شود اما متاسفانه مسوولان بیشتر حرف می زنند تا اینکه عمل کنند.

 


 
 
حفاظت محیط زیست گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٦
 
نسبت به آتش سوزی در عرصه های طبیعی و حفاظت شده گچساران هشدار داد
رییس حفاظت از محیط زیست شهرستان گچساران گفت : با توجه به گرم شدن هوا و خشک شدن علوفه ها ،کوچکترین بی احتیاطی موجب آتش سوزی و خسارت جبران ناپذیر به عرصه های ملی و طبیعی منطقه خواهد شد.'ابدال دیانت نسب 'روز دوشنبه در گفت وگوی به مسافران ، گردشگران و روستاییان که با عرصه های طبیعی منطقه بطور مستقیم در تماس هستند توصیه کرد: از روشن کردن آتش در جنگل ها و مراتع سطح شهرستان خودداری کنند. وی از مهار به موقع آتش سوزی در منطقه حفاظت شده عرصه های طبیعی 'کوه خامین' در چند روز گذشته خبر داد و گفت: با اطلاع رسانی به موقع مردم و حضور بدون وقفه ماموران اطفاء حریق، آتش سوزی یاد شده خسارت چندانی در بر نداشت . وی، پوشش گیاهی مناطق حفاظت شده 'کوه خامین' و' کوه دیل' در شهرستان گچساران را جنگل بلوط ذکر کرد و گفت : گیاهانی همچون 'بنه'،'ارس' و 'بادام کلختگ '،'گون' ،:'کنگر' از دیگر گونه های گیاهی حفاظت شده منطقه است . رییس حفاظت از محیط زیست شهرستان گچساران افزود: گونه های جانوری مشاهده شده در مناطق حفاظت شده شهرستان را 'خرگوش '،'کفتار' ،'شغال'،' گرگ' و پلنگ اعلام کرد و گفت: نسل حیوان پلنگ محلی در حال انقراض است .
دیانت نسب ، عوامل خطر برای مناطق حفاظت شده شهرستان گچساران را چرای مفرط دام ، برداشت بی رویه از منابع جنگلی ، پدیده آتش سوزی، وجود شکارچیان سنتی و در منطقه و احداث چاههای نفتی اعلام کرد

 
 
ثبت ولادت در گچساران به هنگام و بدون معطلی انجام می گیرد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٦
 

 رییس ثبت احوال شهرستان گچساران گفت: با تمهیدات انجام شده در حداقل زمان ممکن ثبت وقایع ولادت در مناطق شهری، روستایی و عشایری این شهرستان انجام می گیرد . 'معراج سبزعلی' روز دوشنبه در مصاحبه اختصاص با ایرنا افزود: امسال تاکنون 384 وقایع ولادت در دفاتر ثبت احوال شهرستان گچساران به ثبت رسیده که از این تعداد 207 مورد پسر و 177 مورد دیگر دختر بوده است . وی،از نام گذاری 60 درصد از متولیدن شهرستان گچساران از نامهای مذهبی چون(امیرعباس،امیرعلی،فاطمه و زهرا )را یادآور شد و گفت:انتخاب اسم برای فرزندان از واژه غربی و نامفهوم در منطقه کمتر به چشم می خورد . رییس ثبت احوال شهرستان گچساران افزود: از ابتدای سالجاری تا کنون 479 مورد ازدواج و 41 مورد پدیده طلاق نیز در این شهرستان به ثبت رسیده است .
وی از صدور کارت ملی صددرصد جمعیت شهرستان گچساران خبر داد و گفت: اعتبار کارت ملی به دلیل صدور( کارت ملی هوشمند) تا سال 92 بیشتر تمدید نخواهد شد.
شهرستان گچساران با داشتن بیش از 124 هزار نفر جمعیت در 155 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد واقع است .


 
 
ریس اداره برق گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٦
 
با پدیده زشت برق دزدی در گچساران برخورد قانونی می شود
رییس شرکت توزیع برق شهرستان گچساران گفت: با پدیده زشت و ناپسند برق دزدی و اشتراک غیرمجاز برق بشدت برخورد و افراد خاطی شناسایی به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. 'علی روانگرد'علت اصلی قطعی موردی برق در شهر دوگنبدان را استفاده غیرمجاز برخی افراد سودجو از شبکه برق شهری عنوان کرد و افزود: این افراد با ایجاد شبکه برق غیرمجاز موجب اتصال ، نوسانات و قطعی و نارضایتی عموم مردم را در این فصول گرم سال را به وجود می آورند. وی تصریح کرد: با تمهیدات اندیشیده شده چنانچه افراد خاطی و سودجو با انداختن سیم بر مدار جریان برق شهری خللی وارد کنند ماموران شرکت توزیع با همکاری مردم محل افراد متخلف را شناسایی و با تنظیم پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد. روانگرد ، افزود: در حال حاضر بار مصرفی برق این شهرستان 128 مگاوات می باشد و در تابستان به 150 مگاوات در روز نیز خواهد رسد.
وی بیان کرد: بیش از 26 مگاوات برق مصرفی شهرستان متعلق به شرکت بهره برداری نفت و گاز شهرستان گچساران می باشد. این مسوول اجرایی شهرستان گفت: نسبت برق مصرفی شهرستان گرمسیری و صنعتی گچساران نسبت به دیگر شهرستان های استان بار مصرفی بیشتری را دارد. رییس شرکت توزیع برق شهرستان گچساران تعداد مشترکین برق در سطح شهرستان گچساران را 36 هزار مشترک فعال در مناطق شهری و روستایی اعلام کرد .

 
 
همزمان با ایام بیض :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱٦
 
1500 نفر از مردم شهرستان گچساران و باشت معتکف می شوند
رییس تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران گفت: با برنامه ریزی انجام شده ، امسال تعداد یک هزار و 500 نفر از مردم خداجوی شهرستان معتکف خواهند شد.حجت السلام سید'عبدالرحیم ملکوتی' افزود: تعداد 14 مسجد در شهرهای دوگنبدان ، باشت و مناطق روستایی برای انجام فریضه اعتکاف در نظر گرفته شده است . وی از آماده سازی شش مسجد در شهر دوگنبدان و سه مسجد در شهر باشت برای انجام فریضه الهی اعتکاف خبر دادو گفت : تعداد پنج مسجد نیز در مناطق روستایی در اختیار معتکفین محلی مهیا شده است . وی استقرار مبلغ روحانی در مساجد برای اعتکاف امسال را یادآور شد و گفت : اجرای برنامه های فرهنگی، بازگو کردن احکام دین و تلاوت کلام وحی و برگزاری مسابقات فرهنگی از جمله برنامه در نظر گرفته شده برای معتکفین است . رییس تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران گفت : با پیش بینی های انجام شده حدود یک هزار نفر خواهر و 500 نفر برادر در اعتکاف امسال شهرستان های گچساران و باشت شرکت خواهند کرد. به گزارش ایرنا ، 13،14و 15 ماه رجب همزمان با 26 ،27 و 28 خرداد ماه بعنوان ایام بیض برای انجام مراسم معنوی اعتکاف در نظر گرفته شده است .

 
 
یاد امام
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱
 


 
 
معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱
 
تسریع در تکمیل زیرگذر گچساران ضروری است
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت پروژه زیرگذر گچساران در تسهیل روند ترافیکی این شهرستان خطاب به مسئولان این پروژه گفت: تسریع در تکمیل زیرگذر گچساران ضروری است.  منوچهر حبیبی امروز در گفت‌وگو ی در گچساران اظهار داشت: خدمات صورت گرفته در طول سه دهه اخیر در این شهرستان کم‌نظیر بوده به گونه‌ای که هم‌اکنون تا حدود بسیار زیادی رنگ ناخوشایند محرومیت از چهره این منطقه استراتژیک نفتی پاک شده است.
حبیبی افزود: در آستانه سالگرد رحلت ملکوتی امام راحل باید به روان پاک آن مجاهد بزرگ قرون معاصر درود و سلام بفرستیم چرا که همه خدمات انجام شده در این کشور به دلیل پافشاری ایشان بر شکل‌گیری نظام اسلامی مبتنی بر عدالت بوده است.
این مسئول ارشد عمرانی در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان خدمات بی‌نظیر انقلاب در این شهرستان ابراز داشت: در دوره سیاه و ننگین ستم‌شاهی، نفت این سرمایه ملی کشور به تاراج می‌رفت و مردم مناطق نفت‌خیز از سهم نفت به جز دود و آه و حسرت چیز دیگری به ارث نمی‌بردند.
حبیبی افزود: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی که به همت مردم و درایت و رهبری پیامبرگونه امام راحل صورت گرفت، به مرور زمان آثار پربرکت این نعمت بزرگ پروردگار در زندگی مردم ظهور و بروز پیدا کرد و هم‌اکنون تعداد قابل توجهی از اقشار مختلف این شهر از این راه ارتزاق می‌کنند.
این مسئول، شهرستان گچساران را از مراکز مهم فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد معرفی کرد و عنوان داشت: مردم این شهرستان از اقشار مختلف دارای بینش عمیق فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده و دارای قشر جوان خوش فکر و باسلیقه می‌باشد.
وی عمق محرومیت این شهر در دوران سیاه پهلوی را غیر قابل توصیف دانست و گفت: این محرومیت به اندازه‌ای چشمگیر بوده که هر چه مسئولان و خدمتگذاران جمهوری اسلامی در پی برطرف کردن آن‌ها باشند، هنوز مشکلات زیادی بر سر راه وجود دارد.
حبیبی تکمیل بیشتر محورهای مواصلاتی منتهی به این شهرستان را یکی از خدمات بزرگ نظام به این منطقه دانست و افزود: از عوامل مهم و اثرگذار در توسعه هر منطقه راه بوده که مدیران این استان در پی تکمیل و تجهیز این بخش در سراسر کهگیلویه و بویراحمد به‌ویژه گچساران به عنوان منطقه ویژه نفتی هستند.
این مسئول عالی اجرایی، اولویت نخست عمرانی در این شهر را تکمیل پروژه فرودگاه معرفی و اظهار داشت: تکمیل فرودگاه گچساران هم‌اینک مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و آماده کسب مجوزهای لازم از قبیل خدمات هوایی و زمینی است.
حبیبی تسریع در تکمیل زیرگذر بزرگ شهری گچساران را از دیگر اولویت‌های عمرانی این شهرستان دانست و افزود: مسئولان دست‌اندرکار بدانند که تسریع در تکمیل این پروژه موجب اعتماد دوچندان مردم این شهرستان به آن‌ها می‌شود.
وی شروع به کار این پروژه در ابتدای اجرای عملیات را به دلیل دو شیفته بودن خوب و مثبت ارزیابی کرد و عنوان داشت: به مرور زمان این طرح با رکود مواجه شد که لازم است مسئولان مجری با تدابیر مناسب به تسریع در روند کار شتاب بیشتری بخشیده و اسباب آرامش مردم را فراهم کنند.
حبیبی پیمانکار این پروژه را از پیمانکاران خوب این استان معرفی کرد و با تقدیر از مسئولان شرکت نفت به دلیل تقبل بودجه این پروژه عظیم شهری خاطرنشان کرد: اگر مسئولان مجری و دست‌اندرکار این پروژه اعم از شهرداری، شورای شهر، و شرکت نفت با یکدیگر تعامل بیشتری داشته و ارتباط مناسبی با معاونت عمرانی استانداری در این زمینه برقرار کنند، بی‌شک تکمیل این طرح بزرگ سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

 
 
آسیب شناسی تفکر قبیله ای در استان (1)
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱
 
قبیله و طایفه در کهگیلویه و بویراحمد ، تاثیر گذار در انتخابات

این روزها فعالیت های تبلیغاتی محفلی برخی کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس در اسفند ماه سال جاری به شدت رواج یافته است انها با حضور در مجالس شبانه در طوایف استان برای جذب طرفدار برای خود فعالیت می کنند.

اگر چه فعالیت های تبلیغاتی هم اکنون ممنوع است اما داوطلبان شرکت در انتخابات 12 اسفند امسال و طرفداران به بهانه های مختلفی در محافل حضور پیدا کرده و به نوعی سخنرانی تبلیغاتی می کنند.
به گزارش ایرنا به عقیده کارشناسان و آگاهان مسائل اجتماعی و سیاسی ، در نبود نهادهای مدرنی همچون احزاب کارآمد ، اتحادیه های کارگری جاندار و مطبوعات مستقل، طوایف نقش بسیج سیاسی در انتخابات های مختلف بوی‍ژه مجلس و شورای شهر را در کهگیلویه و بویراحمد بر عهده دارند.
هر گاه فصل انتخابات بویژه انتخابات مجلس فرا می رسد ناخودآگاه فعالان سیاسی به سمت ریش سفیدان و کسانی که دارای وجه ای در میان طوایف مختلف استان هستند کشیده می شوند.
طوایف و بزرگان آنها از دیرباز در تاریخ ایران نقش بسزایی داشتند ولی پس از برچیده شدن نهادهای سنتی در بسیاری از شهرها و مناطق کشور این نهادهای سنتی نیز جایگاه خود را از دست داده اند اما در برخی از استانهای کشور همچون کهگیلویه و بویراحمد که تاحدی سیاست هنوز بر ساختارهای اجتماعی گذشته استوار است این نهادهای ماقبل مدرن نقش موثری در تحولات دارند.
در دنیای مدرن ، احزاب، اتحادیه های کارگری، و گروه ههای اجتماعی که وابستگی نسبی یا سببی با هم ندارند نقش های سیاسی را برعهده می گیرند و وظیفه بسیج سیاسی و جهت دادن به آرای مردم و تجمیع منافع را برعهده می گیرند اما در جوامع در حال گذار این نقش را همان نهادهای سنتی که نقش سیاسی بر عهده داشتند را به انجام می رسانند.
دکتر حمدالله اکوانی کارشناس مسائل سیاسی که پایان نامه اش را به بررسی این مساله در استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده است ، می گوید: با بررسی های انجام شده و میدانی مشخص شد نقش غالب جهت دهی مردم به سوی یک نامزد خاص را نه استادان دانشگاه، نویسندگان، روزنامه نگاران، روسای احزاب و نهادهای صنفی بر عهده دارند بلکه روسای طوایف هستند که چنین نفوذ و قدرتی دارند.
وی بر همین اساس قدرت زیادی برای افراد صاحب نفوذ یک طایفه قائل است و می گوید: پس از انتخابات جوانان برای یافتن شغل به سمت موسسه های کاریابی نمی روند بلکه به سراغ افراد صاحب نفوذ طایفه خود می روند تا پس از چند زنجیره به منابع قدرت وصل شود.
به گفته اکوانی ، افراد صاحب نفوذ یک طایفه یا خانواده گسترده نقش های گسترده ای همچون لابی کردن ، فراهم آوری فرصتهای شغلی، تسهیل فرایندهای اداری اخذ یک وام بانکی ، و بوی‍ژه پیشرفت های سلسله مراتب اداری کارکنان بخش دولتی را بر عهده دارند.
این پژوهشگر مسائل سیاسی می گوید: بیشترین نفوذ در یک طایفه را فردی بر عهده دارد که بیشترین قدرت را در این زمینه ها داشته باشد و بتواند به اعضای یک فامیل در این زمینه ها کمک کند.
وی معتقد است : البته نقش طوایف و روسای آنها در 30 سال اخیر بسیار کمتر شده است ولی هنوز هم این نهادهای ماقبل مدرن نفس می کشند هر چند رقیب تازه ای به نام مدیران جای آنها را گرفته اند.
دکتر اکوانی اضافه می کند : البته این پدیده نه تنها در کهگیلویه و بویراحمد رایج است بلکه در بسیاری دیگر از استان های کشور که هنوز مناسبت های اجتماعی گذشته وجود دارد چنین پدیده ای مشاهده می شود.
وی معتقد است که این پدیده بیشتر در شهرهای کوچک و متوسط استان های جنوب غربی، جنوب و جنوب شرق کشور مشاهده می شود و در شهرهای بزرگ ، پرجمعیت و صنعتی کشور در این مناطق بندرت مشاهده می شود.
سید حسین سهمگین فعال سیاسی نیز چنین نقش مهمی برای افراد صاحب نفوذ فامیل قائل است و می گوید: هر نامزدی که بتواند بیشترین تعداد از این گونه افراد را با خود همراه کند شانس بیشتری را نیز برای پیروزی خواهد داشت.
وی معتقد است که در هر شهر تعداد 10 - 20 نفری هستند که بیشترین تاثیر را دارند و یک نامزد انتخاباتی بتواند نظر مثبت این تعداد افراد را جلب کند بیشترین احتمال را نیز برای پیروزی خواهد داشت.
این فعال سیاسی چند ویژگی برای طایفه ای که بیشترین نفوذ را در انتخابات خواهد داشت بر می شمرد که اولین آن جمعیت آنها است.
سهمگین می گوید: مولفه جمعیت نقش تعیین کننده ای در انتخابات دارد و به هر اندازه جمعیت یک طایفه بیشتر باشد احتمال برنده شدن نامزدی که ارتباط نسبی یا سببی با آن طایفه را بر عهده دارد بیشتر است مثلا در شهر یاسوج طایفه الف، ب و ج که بیشترین جمعیت را دارند بیشترین شانس را نیز کسانی دارند که یا از این طایفه ها باشند یا از جمعیت بزرگان این طایفه ها برخوردار باشند که بارها نیز این مساله در انتخابات مختلف ثابت شده است.
به گفته این فعال سیاسی افراد صاحب نفوذ در چند دهه گذشته نیز نقش تعیین کننده ای در نتیجه انتخابات مجلس و همچنین شورای شهرهای استان داشته اند به گونه ای که در شهرهای مختلف استان حمایت یک فرد خاص از یکی از کاندیدا نقش تعیین کننده ای دارد و همه افراد سعی می کنند که نظر این افراد که معمولا موقعیت مذهبی یا کاریزماتیک دارند جلب کنند.
سهمگین ادامه پیروزی کاندیداهای موفق در دوره های بعد را مستلزم حمایت این افراد می داند و معتقد است این حمایت ها دو سویه است و در صورتیکه همکاری ها ادامه داشته باشد پیروی ها نیز تداوم خواهد داشت.
یک کارشناس علوم ارتباطات می گوید: یک نماینده باید جمیع خصلت ها و ویژگیهای لازم و کافی برای نمایندگی مردم را نظیر تعهد ، دلسوزی ، تخصص ، سواد ، فن بیان و اعتبار را داشته باشد از اینرو هر فردی که حق انتخاب دارد باید بر اساس این ویژگی ها انتخاب کند تا مناسبترین فرد انتخاب شود.
خسرو حسینی افزود: متاسفانه تفکر قبیله ای و جناحی که همچنان بر استان ما حکم فرمایی می کند باعث شده است تا افراد بر اساس شایسته سالاری انتخاب نشوند بلکه فامیل سالاری و گروه سالاری در انتخاب ها تاثیر مستقیم دارد.
وی گفت: به جای آنکه افراد بر اساس معیار عقل و شعور و یافته های خود برای انتخاب تصمیم بگیرند ، جو حاکم بر قوم و قبیله بر آنها غلبه کرده و اقدام به انتخاب می کنند که این موضوع اگر چه ممکن است در شاید در کوتاه مدت به نفع وی یا قبیله اش باشد اما در درازمدت به اهداف توسعه استان که تمام اقوام و قبیله ها را تحت پوشش می گیرد ، لطمه می زند.
وی گفت: تفکر قبیله ای باعث می شود تمام افراد و فرزندان یک قبیله بر اساس یک سنت واحد تصمیم بگیرند بنابراین هر چه جمعیت یک قبیله زیادتر باشد شانس آرا بیشتر برای یک کاندیدای انتخاباتی وابسته به آن قبیله بیشتر خواهد بود.
حسینی گفت: لازم است رسانه ها بویژه رسانه صدا و سیما برای از بین رفتن تفکر قبیله ای که به زیان و ضرر پیشرفت استان خواهد بود ، فرهنگ سازی کنند و مسوولان و حتی افرادی که برای نمایندگی کاندیدا می شوند در این میان نقش مهمی دارند.


 
 
خردادماه امسال
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱۱
 
همایش نقش طوایف درپیشگیری ازنزاعهای دسته جمعی درگچساران برگزارمی شود
 فرمانده نیروی انتظامی کهگیلویه وبویراحمد گفت:همایش علمی نقش طوایف درپیشگیری ازنزاعهای دسته جمعی با حضور برخی ازاندیشمندان،جامعه شناسان ،نخبگان مسوولان و مقامات اجرایی استان وجمعی از فرماندهان انتظامی ناجا و هفت استان کشور 24خردادماه سالجاری در گچساران برگزار خواهد شد.سردار علیرضا عادلی چهارشنبه در نشست خبری افزود: آگاهی و شناخت علمی از مهمترین چالشهای احتمالی در زمینه نزاعهای دسته جمعی و راهکارهای مقابله با آن ،شناسایی آسیبهای احتماعی جهت وقوع این معضل اجتماعی ، شناسایی زمینه های محلی و طوایفی در وقوع نزاعهای دسته جمعی و شناسایی خلاء ها و کاستی های موجود در مدیریت یکپارچه برای کاهش و مهار این آسیب جدی اجتماعی از مهمترین اهداف برگزاری همایش است.
وی ، فراخوان مقالات این همایش را در9 محورعنوان کرد و افزود: کاهش آسیب ‌های اجتماعی و فردی از مهمترین مؤلفه‌ هایی است که نیروی انتظامی استان با رویکرد فرهنگی در دستور کار خود قرار داده است.
عادلی ، راهبردها و ساز و کارهای توانمندسازی طوایف و معتمدین محلی در زمینه پیشگیری و مهار نزاع دسته‌ جمعی، تأثیر نزاع دسته ‌جمعی بر امنیت فرهنگی، اجتماعی و روانی جامعه با تأکید بر اجتماعات محلی، بررسی علل نزاع در طوایف و اجتماعات محلی و بررسی آسیب ‌های اجتماعی ناشی از نزاع در طوایف و اجتماعات محلی را از مهم‌ترین محور‌های این همایش عنوان کرد.
فرمانده نیروی انتظامی کهگیلویه وبویراحمد افزود: طی فراخوانی که از اردیبهشت ماه سال گذشته انجام شد 50 مقاله علمی به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از بررسی و ارزیابی نهایی توسط هیأت داوران سرانجام از این تعداد پنج مقاله به عنوان مقالات برتربرای ارایه در همایش انتخاب شد.
سردار عادلی شمار مدعوین این همایش یک روزه را افزون بر 600 نفر اعلام کرد و افزود: ضمن سخنرانی برخی از فرماندهان انتظامی ناجا از جمله سردار نوروزی رییس پلیس پیشگیری ناجا ودکتر نصری رییس سازمان تحقیقات نیروی انتظامی کشور و برخی از مقامات و مسوولان اجرایی در سطح استان وهمچنین ارایه مقالات برتر از سخنرانی یک یا دونفر از سران طوایف مشهور در سطح استان نیز بهره خواهیم برد.
وی ، میانگین کلی در زمینه وقوع نزاعهای دسته جمعی در استان را نسبت به سایر استانها بالا و نگران کنده دانست و گفت: میزان وقوع این معضل اجتماعی در استان به گونه است که در هر سه روز دو مورد وقوع نزاع دسته جمعی و درگیری های بیش از دو نفر در استان رخ داده است.
عدالی ابراز داشت: البته در دو ماهه امسال میانیگن وقوع نزاع دسته جمعی در استان حدود 31 درصد نسبت به دو ماهه گذشته در سال89 کاهش داشته است.

 
 
پالایشگاه 'گاز مایع سیامکان' گچساران در مدار تولید قرار گرفت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٩
 

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: پالایشگاه عظیم گاز و گاز مایع 1300 سیامکان گچساران با 15 روز توقف و عملیات تعمیر و مرمت در مدار تولید قرار گرفت . 'غلامرضا پاکدل' عصر روز یکشنبه در حاشیه آیین راه اندازی مجدد این طرح عظیم اقتصادی کشور افزود: پالایشگاه گاز و گاز مایع سیامکان به بعلت پایان یافتن عمر مفید برخی از تجهیزات فنی به مدت 15 از مدار تولید خارج و با تلاش شبانه روزی متخصصان بومی محلی به مدار تولید بازگشت .
وی تصریح کرد: پالایشگاه گاز و گازمایع سیامکان با دریافت روزانه 180 میلیون فوت مکعب گاز ترش از ایستگاه های تقویت فشارگاز 'رگ سفید '،' بی بی حکیمه'و 'بینک ' تامین و در این مدت نیز 12 الی 15 هزار بشکه گاز مایع خوراک پتروشیمی را تولید و به مجتمع پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) ارسال می کند.
وی ،مهندسین عملیات مرمت پالایشگاه یاد شده را 250 نفر اعلام کرد و تاکید کرد: این عوامل در مدت دو هفته شش هزارو 500 ساعت روز فعالیت فنی داشته اند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران میزان درآمد روزانه پالایشگاه گاز و گاز مایع سیامکان را 15 میلیارد و 750 میلیون ریال برآورد کرد و تصریح کرد : یک روز تعلل و تاخیر در مرمت این طرح عظیم ملی به هدر رفتن ثروت هنگفت ملی می شد .
پاکدل ، افزود: سربازان جبهه صنعت نفت گاز گچساران با انجام موفقیت این عملیات فنی مهندسی پرخطر و حساس در حداقل زمان ممکن به فرمان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سال جهاداقتصادی لبیک گفتند. 
در آیین بهره برداری از پالایشگاه گاز و گاز مایع تعمیر و مرمت شده سیامکان ، امام جمعه ، فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان گچساران حضور داشتند.


 
 
رییس مرکز درمان باشت :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٩
 

شهرستان جدیدالتاسیس باشت پزشک متخصص ندارد

رییس مرکز درمانی،بهداشتی شهرستان باشت گفت : این شهرستان نوپا با بیش از 24 هزار نفرجمعیت فاقد پزشک متخصصی و فوق تخصص است . عبدالرحمان فخراحمد' افزود: بیماران مختلف این منطقه برای تشخیص بیماری و درمان به شهرستان گچساران یا یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد اعزام می شوند که علاوه بر اتلاف وقت ، بار مالی زیادی برای اقشار کم درآمد و آسیب پذیر منطقه دارد. .
وی تعداد پزشکان عمومی سطح شهرستان باشت را شش پزشک عمومی ذکر کرد و گفت: در برخی از روستاهای شهرستان، پزشکان بصورت نوبتی در ایام هفته به درمان بیماران می پردازند.
وی تعداد خانه بهداشتی فعال در مناطق روستایی شهرستان باشت را 19 باب اعلام کرد وگفت : این تعداد خانه بهداشت ، کار بهداشت محیط و مشاوره خانواده مناطق روستایی را بر عهده دارند .
رییس مرکز درمانی ، بهداشتی شهرستان باشت از دفن اصولی 80 درصد از فاضلاب و زباله مناطق شهری و 65 درصد مناطق روستایی را یادآور شد و تاکید کرد : با تمهیدات انجام شده در سال جاری با همکاری مسوولان محلی دفن زباله و سیستم فاضلاب مابقی نقاط مشکل دار منطقه نیز برطرف خواهد شد.


 
 
پروژه آبرسانی به روستای بوستان گچساران آماده بهره برداری شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٩
 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه وبویراحمد گفت: پروژه آبرسانی به روستای بوستان بزرگ و حومه از توابع شهرستان گچساران تا آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید. سجاد رستگار دوشنبه در گفت و گو ی، میزان اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه را افزون بر دو هزار و 500 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: با بهره برداری از آن حدود 500 خانوار با جمعیتی افزون بر سه هزار نفر در این روستا و روستاهای اطراف از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار خواهند شد.
وی گفت: درهر شبانه روز بیش از دو هزار و 500 متر مکعب آب وارد شبکه توزیع این روستاها خواهد شد.
رستگار، حجم عملیات این پروژه را شامل حفر یک حلقه چاه آهکی با آبدهی 50 لیتر در ثانیه ، اجرای پنج کیلومتر لوله خط انتقال به قطر 250 میلی متر ، احداث شبکه برق ، احداث ساختمان موتورخانه ، اجرای حریم چاه ، خرید و راه اندازی تاسیسات پمپاژ عنوان کرد.
وی اظهار داشت: با توجه به نصب و بکارگیری لوله های خط انتقال شبکه توزیع آب در این روستا که از جنس گالوانیزه است ضمن عمر طولانی و بهداشتی بودن آن حداقل حدود دو هزار و 500 میلیون ریال یعنی به اندازه (هزینه اجرای این پروژه) صرفه جویی شده است.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان افزود: تمامی کارهای مطالعاتی و طراحی این پروژه توسط مدیران و کارشناسان این شرکت انجام گرفته و هیچ هزینه ای از این بابت به مشاور پرداخت نشد.
رستگار یادآور شد: تنها مشکل این روستاها فرسوده بودن شبکه داخلی و توزیع آنها است که تا آینده ای نزدیک عملیات اصلاح و بازسازی آنها آغاز خواهد شد.


 
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸
 

شرکت نفت گچساران مجموعه‌ای استانی است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: شرکت نفت گچساران مجموعه‌ای استانی و متعلق به همه مردم کهگیلویه و بویراحمد است.قوام نوذری صبح امروز در نشست شورای اداری استان که به منظور بررسی مشکلات شهرستان بهمئی و در سالن کانون پرورش فکری شهر لیکک برگزار شد، به سفرهای مجموعه مدیران و مسئولان این استان به شهرستان‌ها برای پیگیری مشکلات مردم و موشکافی و عملیاتی کردن امور لازم و ضروری برای رفاه مردم اشاره کرد و اظهار داشت: روابط عمومی دستگاه‌ها و نهادها نقش ارزنده‌ای در انعکاس خدمات دولت و نظام، مدیریت دستگاه خود و آگاه‌سازی مردم از کارهای صورت گرفته دارند که با فعال کردن و تجهیز روابط عمومی‌ها، می‌توان خدمات دولت را به خوبی انعکاس داد. وی خواستار تقویت شورای اطلاع‌رسانی با مدیریت روابط عمومی‌ها شد و با بیان این‌که مطالب، اطلاعات، خدمات دولت و نظام باید از تریبون‌های عمومی، ائمه جماعات و با فعالیت روابط عمومی‌ها صورت گیرد، افزود: اگر روابط عمومی‌ها به درستی و با دقت بالا اطلاع‌رسانی کنند، در هر زمان می‌توانند برای ارائه خدمات به دستگاه مفید باشند. این مقام عالی اجرایی در استان کهگیلویه و بویراحمد‌ اجرای هرگونه طرح و توجه به عمران و آبادی را نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مختلف از جمله برق، آب، گاز، راه، و دیگر نیازمندی‌ها دانست و عنوان داشت: با توجه به اینکه کارهای بسیار مهمی در چند سال اخیر به ویژه در دولت نهم و دهم صورت گرفته، ولی باید قبل از اجرای هر طرح، به اندازه اهمیت آن مطالعات لازم حتی برای مدت‌های طولانی انجام شود. استاندار کهگیلویه و بویراحمد اوقات فراغت را به طور جدی برای جوانان و اقشار مختلف زمینه‌ساز رشد استعدادها و افکار دانست و تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی علمی و درست و فعال کردن مهدهای کودک‌، کانون‌های تابستانه و دستگاه‌های فرهنگی و ورزشی، عرصه را برای استفاده بهینه از این اوقات مهیا کنیم.
نوذری از مدیران استانی خواست که به شهرستان‌ها توجه جدی داشته باشند، از تعریف طرح‌های جدید خودداری کرده و زیر بار طرح‌های جدید برای اجرایی کردن نروند و در ادامه گفت: مدیران باید با برنامه‌ریزی و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و پروژه‌هایی که بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، ذائقه مردم را شیرین کنند.
وی در رابطه با اشتغال‌‌زایی در شرکت نفت و گاز گچساران ابراز داشت: ما این شرکت را به عنوان شرکت استانی تلقی می‌کنیم و باید شرکت نفت و گاز گچساران در فراز و نشیب‌های استان دخیل باشد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد راه، ریل، چهارفصل بودن و آب را چهار محور توسعه برای این استان ذکر کرد و گفت: استان ما ظرفیت‌ها و موقعیت‌های بسیار مناسب و مطلوبی دارد و با وجود اینکه برخی اظهار می‌کنند که زیر‌ساخت‌ها مهیا نیست و قصد ناامید کردن مسئولان را دارند، ولی باید به نقاط قوت استان توجه کرده و در مواضع خود تجدید نظر کنند.


 
 
تعلل در انتصاب فرماندارباشت ، چرا؟
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۸
 

در ساختار مدیریت اجرایی کشور فرماندار به عنوان بالاترین مقام اجرایی و نماینده عالی دولت در هر شهرستان نقش محوری و تأثیرگذار در فرایند توسعه و پیشرفت و بهبود اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی دارد. به طوری که ایجاد هماهنگی ها بین دستگاههای اجرایی و اتخاذ تصمیمات راهبردی و ارائه راه حل های اساسی به دولت و همسو کردن نیروها و امکانات و جلب و بکارگیری حمایت ها و کمک های استانی و ملی در رفع چالش ها و مشکلات از وظائف ذاتی فرماندار دولت در هر شهرستان به شمار می آید.

تغییرات و جابجائی های مدیران در حوزه های مختلف و فرمانداری ها اگرچه امری عادی تلقی می شود اما این تحول اگر از شکل متعارف و طبیعی خارج شود تبعات و خساراتی برای شهرستان در پی دارد که در این راستا متأسفانه «باشت» علیرغم اهمیت و جایگاه و موقعیت سیاسی و اجتماعی و جغرافیایی در استان کهگلیویه وبویراحمد دستخوش این مشکل شده است.

مدت زیادی از شهرستان شدن باشت  می گذرد اما مسئولان استانی یا کشوری در انتصاب فرماندار جدید شهرستان باشت هنوز به تصمیم نهایی و قطعی نرسیدند و این تأخیر و تعلل در انتخاب و معرفی فرماندار شهرستان موجب نگرانی مسئولان و مدیران و مردم ولایی و شهید پرور باشت شده است.

با توجه به شروع سال و ایام پرکار دستگاههای اجرایی، توجه به مسایل مهم چون جذب و هزینه بودجه ها و لزوم حسن نظارت بر اجرای برنامه ها و عملکردهای دستگاهها، وجود مشکلات کار و کارگری و ضرورت رفع موانع بر سر راه احیاء طرحها و پروژه های مسبب، هدایت و فعال سازی دستگاهها در اجرای دقیق قانون هدفمند کردن یارانه ها، پیگیری مصوبات سفرهای استانی دولت، شرکت در جلسات راهبردی شهرستانی و استانی و پاسخگوئی به مراجعات و مطالبات مردم و تسهیل و سرعت بخشی روند کارهای شهرستان از ضرورت های اجتناب ناپذیر در انتصاب و معرفی هر چه زودتر فرماندار شهرستان باشت است که بایستی مورد اهتمام جدی استاندار و وزیر کشور قرار گیرد.

لذا انتظار می رود مسئولان محترم ذیربط از میان افراد مسئولیت پذیر، مدیر، انقلابی و بومی که بحمدالله تعداد آنان نیز کم نیست و در این زمینه قحط الرجال نیست، نسبت به حل مشکل این شهرستان اقدام کنند.


 
 
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳
 

بهره برداری از فرودگاه گچساران در مرحله نهایی قرار گرفت

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه زیرساخت های فرودگاه یاسوج آماده شده است ، گفت: زمان بهره برداری از فرودگاه گچساران در مرحله نهایی قرار دارد. منوچهر حبیبی روز سه شنبه در گفت و گو ی افزود: با توجه به آماده بودن زیرساخت های این فرودگاه ، مراحل نهایی برای استفاده از این فرودگاه که شامل کسب مجوزهای خدمات هوایی و زمینی است در عرض یک ماه آینده آماده می شود.
وی به قراردادی مشاوره ای شرکت فرودگاه های کشور که با اعتباری افزون بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال به فرودگاه گچساران پیشنهاد داده بود اشاره کرد و افزود: مبلغ مورد نیاز توسط معاونت عمرانی مهیا می شود.
حبیبی درباره زمین ترمینال این فرودگاه نیز گفت: با توجه به هماهنگی ها و صورت جلسات قبلی زمین مورد نیاز از طریق منابع طبیعی استان تا پایان هفته تحویل فرودگاه داده خواهد شد
باند فرودگاه گچساران سه هزار و 500 متر طول دارد که در حال حاضر آماده است ، هواپیمای فوکر 100 توان فرود آمدن و بلند شدن از این فرودگاه را دارد و ازنظر مشخصات فنی جزو فرودگاه های درجه سه کشور محسوب می شود.
ابنیه فنی این فرودگاه شامل 840 متر مربع و جایگاه آتش نشانی، ترمینال، باند، برج مرقبت ، تعمیرگاه ، تخلیه بار در 10 هکتار ایجاد شده است.


 
 
مشاور نظام مشارکت وزارت نفت خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۳
 

     سوددهی طرح نظام‌مشارکت در شرکت نفت گچساران

مشاور نظام مشارکت وزارت نفت گفت: میزان سود و صرفه حاصله از تأسیس نظام مشارکت در شرکت نفت گچساران بسیار مطلوب بوده و این شرکت در وزارت نفت یکی از شرکت‌های نمونه و پیشرو است.فریور باتمان‌قلیچ در هفتمین جشنواره نظام مشارکت در گچساران اظهار داشت: مدیریت ادارات و نهادها راهکاری اساسی برای جهاد اقتصادی است. وی عنوان داشت: در حال حاضر نظام مشارکت، نظامی تغییر یافته از نظام سنتی و قدیمی به شمار رفته و رواج و گسترش آن در مدیریت‌های خرد و کلان از اهمیت ویژِه‌ای برخوردار است. باتمان‌قلیچ اساس کار مشارکت را بر پایه تقدیر و تشکر و ایجاد انگیزه در گروه دانست و افزود: نظام مشارکت راهکاری برای پیشرفت دنیای امروزی است و با این راهکار، اقتصادی پویا و نمونه به‌وجود می‌آید. وی افزود: در سال جهاد اقتصادی با بها دادن به نظام مشارکت می‌توان این نظام را از صنعت نفت به کل سیستم کشوری منتقل کرد. باتمان‌قلیچ ادامه داد: بیشتر صنایع و کارخانه‌ها به دلیل توجه ‌نکردن به مدیریت مشارکت تعطیل شده یا با شاخص 30 تا 40 درصدی در حال کار کردن هستند. مشاور نظام مشارکت وزارت نفت گفت: اصل و زیربنای نظام مشارکت، بهره‌وری از مغزها و استفاده از توان تمام نیروهای کاری یک مجموعه است.
وی تأکید کرد: با در اولویت قرار دادن مدیریت مشارکتی در سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌ها می‌توان سیستم مدیریتی جامعه را تغییر و به حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کمک کرد. باتمان‌قلیچ با بیان اینکه نظام مشارکت با زور و دستور پیش نمی‌رود، افزود: راه‌حل پویا کردن نظام مشارکت در برپایی تعامل مثبت با سایر افراد مجموعه است. مشاور نظام مشارکت وزارت نفت ادامه داد: میزان سود و صرفه حاصله از تأسیس نظام مشارکت در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران بسیار مطلوب بوده و این شرکت در وزارت نفت، از شرکت‌های نمونه و پیشرو است.
وی اضافه کرد: در مدت 10 سال از زمان اجرای نظام مشارکت در شرکت نفت، تاکنون 600 هزار پیشنهاد ارائه شده که 20 درصد آنها تصویب و بیش از 10 درصد آنها اجرایی شده است. باتمان‌قلیچ عنوان داشت: گاهی اوقات ارائه جزئی‌ترین نظر و پیشنهاد راهکار مناسبی برای برون‌رفت از موانع و مشکلات بوده که این در واقع از تأثیرات نظام مشارکت است.


 
 
جشن فارغ التحصیلی برای140دانش آموخته دانشگاه آزاد گچساران برگزار شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱
 

 جشن فارغ التحصیلی برای 140نفر از دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران با حضور مسوولان دانشگاه با شکوه خاصی برگزار و به برگزیدگان تندیس فارغ التحصیل اهدا شد. ،رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران در این آیین، پایان یک مقطع تحصیلی را مقدمه حرکت به سوی مقاطع بالاتر توصیف کرد ‏وگفت: دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی با بهره گیری از جدیدترین آموخته های علمی روز جهان توانسته اند در جمع تصمیم سازان میهن اسلامی قرار بگیرند ‏.
دکتر'علی بیژنی' با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی موجب جلوگیری از فرار مغزها شده است افزود: جذب بیش از 30هزار عضو ‏هیات علمی، بالغ برچهار میلیون دانش آموخته و یک میلیون و500 هزار دانشجو نشان توانمندی تولید علم در این مجموعه بزرگ آموزش عالی دانست .
وی تصریح کرد، هدف از دایر کردن دانشگاه آزاد اسلامی بالا بردن سطح فرهنگ جامعه بود که این امر درجامعه محقق شده و به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است . 
دانش آموختگان یاد شده در رشته های مهندسی شیمی (پالایش ‏وگاز)،حسابداری،مهندسی صنایع،ارشد شیمی،ادبیات فارسی،الکترونیک،الکتروتکنیک ،مهندسی نفت،شیمی کاربردی ‏،فقه وحقوق اسلامی فارغ التحصیل شدند .


 
 
در سه ماهه نخست سال جاری:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/۱
 

پایگاه اورژانس جاده ای در دهستان 'دیل' گچساران مستقر می شود

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران گفت: با تمهیدات انجام شده بزودی یک پایگاه اورژانس جاده ای با تجهیزات کامل در دهستان 'دیل'این شهرستان راه مستقر و راه اندازی خواهد شد. 'محمود رضا محمدی ' افزود: در صورت تامین 200 متر زمین از سوی مردم منطقه ، پایگاه اورژانس جاده ای با 9 نفر پرسنل فنی شامل پزشک ، بهیار ، کمک بهیار و دیگر عوامل فنی به همراه یک دستگاه آمبولانس با تجهیزات اولیه کامل و مدرن در این منطقه محروم مستقر خواهد شد.
وی کوهستانی بودن ،دوری مسافت با مرکز شهرستان و جمعیت بالای منطقه را شرایط ایجاد اورژانس جاده ای در دهستان 'دیل' اعلام کرد و گفت: در صورت تامین زمین مورد نیاز در سه ماهه نخست سال جاری پایگاه اورژانس جاده ای مورد نظر دایر خواهد شد .
وی تعداد خانوار ساکن در دهستان دیل را 500 خانوار برآورد کرد و تصریح کرد: متاسفانه تنها منازل مسکونی یکصد خانوار این منطقه به سیستم دفع فاضلاب بهداشتی مجهز است که این امر موجب تهدید سلامت مابقی جمعیت دهستان شده است .
دکتر محمدی ، از استقرار یک پزشک عمومی بطور منظم و مستمر در امر خدمات رسانی به مردم خبرداد و گفت: امید است مسوولان دهیاری و شورای اسلامی منطقه برای بهداشتی کردن سیستم دفع فاضلاب این روستای پرجمعیت چاره اندیشی کنند