اخبار گچساران

998 نفراز بیماران مناطق محروم گچساران را بسیج جامعه پزشکی مداوا کرد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۳٠
 

سرهنگ دوم پاسدار'رحیم محمدی'روز یکشنبه  افزود: بسیج جامعه پزشکی سپاه ناحیه گچساران در مدت زمان یاد شده بالغ بر 24 میلیون و 30 هزار ریال دارو بصورت رایگان بین بیماران واجدشرایط مناطق دور افتاده روستای شهرستان گچساران و باشت توزیع کردند . وی روستاهای 'پیچاب خزیون'،آبتوت،آبچیرک، امامزاده سیدجمالدین،نازمکان اولیا و سفلی،شامبراکان،ناصرآباد،امام زاده جعفر،جهاد آباد، شهرک مهاجرین، تلچگاه پنبه زار' را از جمله روستاها و آبادی های استقرار پزشکان بسیج جامعه پزشکی امسال عنوان کرد. وی از همکاری جدی و مستمر تیم بسیج جامعه پزشکی فوق تخصص اعزامی تهران به مناطق محروم شهرستان باشت را یادآور شد و گفت: در اواسط تابستان امسال تعداد 12 نفر از پزشکان فوق تخصص بیماریهای خاص به مناطق محروم شهرستان اعزام و به مداوای رایگان بیماران منطقه پرداختند. مسوول بسیج سازندگی سپاه ناحیه گچساران گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون حدود 58 نفر از پزشکان بسیج جامع پزشکی این شهرستان در قالب هفت اکیپ برای مداوا و ویزیت رایگان تعداد 998 نفر از بیماران مناطق محروم شهرستان های گچساران و باشت پرداختند.


 
 
فرمانده نیروی انتظامی گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۳٠
 

رواج بدحجابی خطرناک ترین تیر و ترکش دشمن به اسلام و دین است

فرماندهی انتظامی شهرستان گچساران گفت: رواج بدحجابی و بی حجابی خطرناک ترین تیر و ترکش دشمن جنگ نرم است که اسلام و دین را هدف قرار داده است.

 سرهنگ سید'قدرت الله بیعت اصل' روز یکشنبه افزود: رواج بدحجابی در جامعه یعنی هدف قرار دادن ایمان و تقوای جوانان، که این پدیده زشت و ناپسندیده نیز بسیار در جامعه اثر گذار است . وی خاطرنشان کرد: برای خنثی سازی تهدیدات نرم دشمن باید با هوشیاری،وحدت،دشمن شناسی و مشارکت دلسوزانه مردم با تبعیت از ولی امر مسلمین ماموریت دشمن را خنثی و مقابله همه جانبه کرد. بیعت اصل، خاطرنشان کرد:

 یکی از مهمترین برنامه های دشمن در بحث تهاجم و شبیخون فرهنگی گسترش و رواج کم حجابی است که باید مسوولان و مردم در تمام ابعاد همکاری کنند تا این نقشه شوم دشمن خنثی شود . وی ادامه داد: در بحث بد پوششی نباید دست نیروی انتظامی بسته باشد زیرا بدپوششی به عنوان یکی از ناهنجاری های اخلاقی نوعی سرطان است و اگر مهار نشود بی صدا و خزنده جامعه را بیمار و با مشکل مواجه می کند. فرمانده نیروی انتظامی شهرستان گچساران تاکید کرد : نوک پیکان تهاجم فرهنگی به سوی غیرت مردان و حیا و عفت زنان است و در حوزه حجاب و عفاف نباید تسامح و تساهل نشان دهیم بلکه باید چاره اندیشی شود. بیعت اصل افزود: گرچه در قانون اساسی تعریف روشنی از حجاب نشده است و گاهی ابهامات و ایراداتی مشهود و ملموس است و چون بخش عمده ای از بد پوششی مربوط به صنوف است باید بازار اسلامی رونق پیدا کند. وی مخاطبان جنگ نرم را افراد بی بصیرت و حامیان داخلی آنها دانست و گفت :باور داشتن وجود جنگ نرم ، ایجاد مهندسی فرهنگی، ایجاد ایمن سازی و روحیه ایمان در جامعه،تقویت باورهای دینی و تقویت فریضه امر به معروف و نهی از منکر از راههای مقابله با جنگ نرم است. این مسوول انتظامی، خطر وجود ماهواره را مخرب تر از مواد مخدر دانست و تصریح کرد:مسوولان و مردم هوشیار باشند و نگذارند که این ابزار مخرب ایمان به خانواده ها ورود پیدا کند.


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۳٠
 
                    کار به جوانان شخصیت می‌دهد
فرماندار گچساران گفت: ایجاد اشتغال برای جوانان به آن‌ها شخصیت اجتماعی و فرهنگی بیشتری داده و برای پیشرفت همه‌جانبه کشور امری ضروری است.سید ‌اکبر علیزاده ظهر امروز در کمیته اشتغال و سرمایه‌گذاری گچساران اظهار داشت: با وجود ایجاد حرکت‌های مناسب در زمینه اشتغال در بخش‌های دولتی و خصوصی، آموزش‌های لازم برای درک و فهم تعریف جدیدی از کار ارائه نشده است. وی افزود: در حال حاضر تعریف کار مربوط به 50 سال گذشته بوده و سنخیتی با تعریف اهداف کار در حال حاضر ندارد.علیزاده عنوان داشت: یکی از اهداف و فلسفه اشتغال کسب درآمد و دستمزد بوده و هدف اصلی آن شکل‌گیری شخصیت و برآورده‌ کردن توانمندی‌ها و استعدادهای انسانی است.این مقام اجرایی گچساران معتقد است که تغییر اندیشه و نگرش نسبت به تعریف کار باید در جامعه فرهنگ‌سازی شود.علیزاده با اشاره به مشکلات نیروهای تحصیل‌ کرده در گچساران عنوان داشت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی از به‌کارگیری و تدریس اساتید شاغل خودداری کرده و از فارغ‌التحصیلان واجد‌الشرایط بیکار استفاده کنند.
وی تأکید کرد: در سال جهاد اقتصادی یکی از مهم‌ترین وظایف دستگاه‌ها و مردم، ایجاد اشتغال، استفاده از سرمایه‌های راکد و جلوگیری از هزینه‌های اضافی است.
فرماندار گچساران با بیان اینکه اشتغال تنها کار در اداره و پشت میز نیست، تصریح کرد: اشتغال به‌کار در حوزه صنعت، مشاغل خانگی، صنایع زودبازده و عرصه گردشگری و کشاورزی نیز باید مورد توجه مردم قرار گیرد.علیزاده تقویت فرهنگ کار، تغییر نگرش مردم نسبت به اشتغال و همچنین گسترش فرهنگ کارآفرینی را از جمله ضرورت‌های لازم برای کاهش مشکل بیکاری در گچساران دانست و تصریح کرد: در این زمینه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، دستگاه‌ها و متولیان امر باید وارد صحنه شده تا فرهنگ‌سازی لازم انجام گیرد.وی با تأکید بر ضرورت مهارت‌آموزی جوانان و افراد شاغل در ادارات و نهادها بیان داشت: زمینه‌های لازم برای مهارت‌آموزی و تخصص جوانان فراهم بوده و جوانان باید برای اشتغال پایدار و موفق به این مهارت‌ها روی آورند.علیزاده با اشاره به ضرورت ترویج و توسعه روحیه کارآفرینی و ایجاد واحدهای صنعتی مورد نیاز در گچساران گفت: اشتغال، سرمایه‌گذاری و تولید چرخه ای مرتبط و به‌ هم پیوسته بوده که تقویت همه بخش‌های آن لازم و ضروری است.عدم بکارگیری نیروهای بازنشسته در دستگاه‌های اجرایی، مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها، شناسایی و ساماندهی متقاضیان مشاغل خانگی و ارائه تسهیلات به آن‌ها، ارائه لیست آمار شرکت‌ها و واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی گچساران توسط اداره صنایع و معادن، بررسی علت تعطیلی برخی از واحدهای صنعتی و تولیدی در گچساران، تشکیل جلسه با مدیران بانک‌های عامل گچساران، معرفی اقلام مورد نیاز شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران برای خرید از واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی این شهرستان از جمله مصوبات کمیته اشتغال و سرمایه‌گذاری گچساران بود.

 
 
شب قدر نوزدهم ماه رمضان در شهرستان گچساران احیا شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٩
 

همزمان با شب ضربت خوردن مولای متقیان حضرت علی (ع) و یکی از شب نزول قرآن ،مردم شهرستان گچساران ، شب قدر نوزدهم ماه مبارک رمضان را تا سحرگاهان احیا کردند. مردم شهرستان گچساران در نخستین شب از شبهای لیالی قدر در صفوف به هم پیوسته زیر چتر قرآن باران اشک ریختند و شب زنده داری کردند و دست به دعا برداشتند. حضور چشمگیر مردم در مساجد و حسینیه ‌های شهر دوگنبدان و روستاهای تابعه شهرستان در نخستین شب از لیالی قدر جلوه‌های زیبا از معرفت و ایمان قلبی مردم این دیار است. در شهر دوگنبدان نیز در اماکن مذهبی و مساجد به شب زنده داری پرداختند و حضور جوانان در این آیین بسیار گسترده بود.
یکی از اساتید حوزه علمیه قم گفت : شب قدر بر اساس فرمایش خداوند سبحان از هزار ماه برتر است و در این شب نورانی است که مقدرات یک ساله انسان مکتوب می‌شود. حجت الاسلام ' جعفرپور ' در جمع شب زنده داران افزود:قلوب مسلمانان روزه‌دار در لیالی قدر از دعا و مناجات و تمسک به قرآن، سعادت دنیا و آخرت انباشه می شود. وی تصریح کرد:آیین های شبهای احیا، لیالی ارتباط با خالق در مساجد و حسینیه های باشکوه می شود و این نشان از توجه مردم به معنویت است.
به گزارش ایرنا، در نخستین شب از لیالی قدر در مساجد و حسینه های شب زنده داران قرآن به سر گرفتند و از درگاه خداوند مفغرت و رحمت درخواست کردند.
مردم شهرستان گچساران در نخستین شب از لیالی قدر با انجام فرایض دینی، جلوه های زیبایی از یکتاپرستی، وحدت و همبستگی را به نمایش می گذاشتند و ضرب خوردن امیرالمومنین (ع) اشک ماتم ریختند.


 
 
رییس اداره زندان گچساران اعلام کرد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٦
 
خیرین گچسارانی جشن گلریزان امسال 125 میلیون ریال اهدا کردند

رییس اداره زندان شهرستان گچساران گفت: همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان در آیین جشن گلریزان این شهرستان، یکصد نفر از خیرین با اهدای 125 میلیون ریال وجه نقد در آزادی زندانیان مالی غیر عمد این خطه مشارکت کردند. 'افشین نارکی'روز چهارشنبه در گفت و گو ی تعداد بدهکاران مالی غیر عمد اداره زندان شهرستان گچساران را حدود 60 نفر ذکر کرد و گفت: ستاد دیه شهرستان با همکاری خیرین شهرستان در صدد رهایی این تعداد بدهکار از بند است .
وی از تشکیل پرونده پرداخت تسهیلات و کمک بلاعوض برای آزادی 54 نفر از زندانیان مالی غیر عمد در سال جاری خبر داد و گفت: در پنج ماهه نخست امسال با همت ستاد دیه شهرستان تعداد 29 نفر از زندانیان واجدشرایط با دریافت تسهیلات ستاد از بند زندان آزاد و به آغوش خانواده برگشتند.


 
 
جشن گلریزان آزادی زندانیان گچساران برگزار شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٦
 

با حضور مسئولان و جمعی از خیران و نیکوکاران، برای نخستین‌بار، جشن گلریزان آزادی زندانیان گچساران در این شهرستان برگزار شد.

مدیرکل اداره زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد  درحاشیه برگزاری جشن گلریزان آزادی زندانیان در گچساران که با حضور فرماندار، رئیس دادگستری، جمعی از مسئولان، اصناف و خیران این شهرستان برگزار شد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار داشت:

آشناسازی مردم با اهداف و وظایف ستاد دیه در ترویج گسترش فرهنگ کمک و تعاون در این امر خداپسندانه مهم بوده و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
حمیدرضا حیدری، بهره‌گیری از توانایی و نفوذ خود مردم برای رفع مشکل آنها، ایجاد، گسترش و ترویج فرهنگ صلح و دوستی، مشارکت دادن مردم در اموری که از ماهیت قضایی کمتری برخوردار است را از جمله اهداف ستاد دیه در کهگیلویه و بویراحمد برشمرد. وی ابراز داشت: رنج خانواده‌های زندانیان تنها مسائل عاطفی و روحی نبوده و شرایط نامناسب اقتصادی و تنگناهای ناشی از این وضعیت دربرگیرنده آسیب‌های دیگری است.
حیدری با تأکید به تشویق جوانان برای شرکت در این مراسم و ترویج این سنت حسنه در بین جوانان برای فرهنگ سازی مطلوب‌تر گفت: جشن گلریزان ستاد دیه با هدف آزادسازی زندانیان جرائم ‌غیرعمد برگزار شده و ترویج و فرهنگ‌سازی در زمینه شرکت هرچه بیشتر خیران و نیکوکاران در این جشن لازم است. مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به زندانی بودن 90 نفر به دلیل جرائم غیرعمد در زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این تعداد زندانی که به‌دلیل جرائم غیرعمد در زندان‌های استان به‌سر می‌برند، نیازمند کمک‌های خیرخواهانه مردم، دولت و خیران هستند که پیش‌بینی می‌شود با برگزاری جشن گلریزان تعدادی از این زندانیان آزاد شوند.
حیدری کل پرونده‌های ورودی به ستاد دیه کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال 89 تاکنون را 320 فقره پرونده عنوان کرد و از آزادی افزون بر 300 زندانی در این مدت خبر داد.
وی افزود: کل بدهی زندانیان آزادشده 57 میلیارد و 726 میلیون ریال بوده که افزون بر 24 میلیارد و 380 میلیون ریال ان توسط ستاد دیه کهگیلویه و بویراحمد و شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها برای محکومان احکام گذشت و بخشش گرفته شده است.
حیدری ادامه داد: بانک تجارت نیز با پرداخت مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون ریال به‌صورت قرض‌الحسنه در راستای پرداخت دیه زندانیان گام موثری را برداشت.
وی مبلغ پرداختی ستاد دیه کهگیلویه و بویراحمد برای آزادی زندانیانی که از محل کمک ستاد دیه کشور، ستاد دیه کهگیلویه و بویراحمد و خیران و نیکوکاران تأمین و به‌صورت بلاعوض پرداخت گردید را 29 میلیارد و 250 میلیون ریال عنوان کرد.
مدیرکل زندان‌های کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ستاد دیه این استان از سال 87 تأسیس شده و تاکنون 864 زندانی جرایم غیرنقد شامل زندانیان دیه، مالی و نفقه و مهریه را آزاد کرده است.


 
 
700 میلیون ریال برای حفظ نباتات شهرستان گچساران هزینه شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٦
 

کارشناس امور تولیدات گیاهی اداره جهاد کشاورزی شهرستان گچساران گفت :

 در سال زراعی جاری 700 میلیون ریال از محل یارانه ها برای حفظ نباتات در شهرستان هزینه شد . 'رامین صفویان'روز چهارشنبه  افزود: به منظور حفظ نباتات و گیاهان، عملیات مبارزه با آفات و بیماری های محصولات زراعی و باغات بصورت گسترده در سطح شهرستان انجام می شود .

وی تصریح کرد: با تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسوولان متولی ،برای سلامت مصرف کنندگان محصولات کشاورزی روش های استفاده از کود و سم شیمیایی بطور تدریجی حذف و روش های طبیعی جایگزین می شود .
کارشناس امور تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی شهرستان گچساران اظهار داشت: در سال زراعی جاری ،مبارزه با آفات و علف های هزر محصولات کشاورزی در سطح یک هزار و 680 هکتار از اراضی باغی و زراعی ،شهرستان انجام شد .
صفویان ، همچنین از رهاسازی زنبور جهت مبارزه با آفت کرم 'گلوگاه 'محصول انار در چهار نوبت در سطح 80 هکتار از باغات و مبارزه با آفت 'شپشک مرکبات در سطح 240 هکتار و مبارزه با آفت' هلیونیس' محصول صیفی گوجه فرنگی در سطح 30 هکتار از دیگر اقدامات جهادکشاورزی شهرستان اعلام کرد .


 
 
 
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٦
 
کاوش و آواربرداری قلعه تاریخی 'شامبراکان' از توابع گچساران آغازشد.

کارشناس باستان اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گچساران گفت:

 عملیات کاوش و آواربرداری از قلعه تاریخی'شامبراکان' از آثار برجسته دوره قاجاریه در این شهرستان آغاز شد. 'محمد پناهی' روز چهارشنبه افزود : به منظور حفظ آثار که هویت فرهنگی و توسعه صنعت گردشگری عملیات مرمت و تعمیر این قلعه تاریخی و برخی دیگر از آثار قدیمی بجای مانده منطقه امسال اجرا خواهد شد.
وی از ناچیز بودن اعتبار اختصاص یافته برای مرمت این بنای تاریخی ابراز تاسف کرد و گفت: با میزان بودجه تخصیصی امسال یک مرحله از سایت قلعه 'شامبراکان'ایمن سازی خواهد شد .
این باستان شناس گچسارانی افزود: قلعه 'شامبراکان'به منظور نگهبانی و حراست از خوانین محلی در دوره قاجاریه در 35 کیلومتری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران ایجاد شده بوده است .
پناهی،از اجرای مرحله چهارم اثر تاریخی'کوشک گودنگون'شهرستان گچساران یادآور شد و گفت: بنای تاریخی' کوشک گودنگون 'از آثار دوره اسلامی در روستای'سرابنیز' در سه کیلو متری دوگنبدان واقع شده است .


 
 
با آسفالت 5 راه روستایی دیگر؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٦
 
پرونده راه روستایی گچساران بسته می‌شود.

معاون امور هماهنگی و عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از اتمام آسفالت کلیه راه‌های روستایی گچساران تا مهرماه جاری خبر داد و گفت: تنها 5 روستای دیگر این شهرستان به راه آسفالته نیاز دارند.منوچهر حبیبی صبح امروز در نشست هماهنگی اجرای پروژه‌های گچساران که با حضور فرماندار و برخی مسئولان استانی و محلی در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت:

 یکی از بستر‌های لازم برای توسعه هر استان و منطقه، گسترش و توسعه راه‌های ارتباطی و محورهای ارتباطی دریایی، زمینی و هوایی است. وی توسعه راه‌های روستایی را سبب توسعه فعالیت‌های کشاورزی، رساندن محصولات به شهرها، افزایش درآمد کشاورزان و محرومان جامعه و نیز گسترش فعالیت‌های درمانی و پزشکی برای طبقات محروم دانست. حبیبی توسعه روستایی را از ضروریات کشور و جزیی از برنامه‌های توسعه هر کشور برای دگرگون‌سازی ساخت اجتماعی و اقتصادی جامعه روستایی عنوان کرد. معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد: توجه به روستاها باید یک وظیفه محسوب شده و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در کنار تمامی مسایل، برنامه‌ریزی توسعه روستایی را نیز جزء اولویت کاری خود قرار دهد. حبیبی خاطرنشان کرد: آسفالت راه‌های روستایی موجب افزایش سرعت تردد و خطر بروز تصادفات جاده‌ای شده و به همین دلیل نگهداری این راه‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. وی گفت: در کهگیلویه و بویراحمد و در سال‌های اخیر اقدامات و توجه خاصی به محورهای ارتباطی شده است.
حبیبی تصریح کرد: با آسفالت راه‌های ارتباطی پنج روستای باقیمانده که کمتر از 10 کیلومتر راه روستایی در گچساران است و بسته‌شدن پرونده راه‌های روستایی در این شهرستان، گچساران نخستین شهرستان کهگیلویه و بویر‌‌احمد در زمینه اتمام آسفالت راه‌های روستایی است. وی از مسئولان راه‌ و ترابری خواست تا با ترک تشریفات مناقصه، عملیات اجرایی آسفالت این پنج روستا را انجام داده و تأمین اعتبار اجرای این پروژه‌ها را 100 درصد عنوان کرد. این مقام اجرایی افزود: چهار خطه کردن و شش‌خطه کردن راه‌های کهگیلویه و بویراحمد به صورت ویژه در دستور کار بوده که عملیات اجرایی ورودی‌ گچساران در مرحله برگزاری مناقصه است. حبیبی توجه به راه ارتباطی گچساران را ضروری دانست و بیان داشت: این محور راه ارتباطی فارس به خوزستان بوده و عملیات اجرایی چهارخطه‌کردن مسیر بابامیدان، باشت تا بهبهان باید هرچه سریع‌تر آغاز شود.
وی ابراز داشت: افزون بر 70 میلیارد ریال برای اجرای این پروژه اعتبار اختصاص یافته که تا پایان برنامه پنجم توسعه 140 میلیارد ریال برای تکمیل آن در نظر گرفته شده است.
معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مراحل پایانی طرح آبرسانی از سد کوثر به گچساران و روستاهای این شهرستان گفت: این طرح از مصوبات سفر اول ریاست جمهور و هیئت همراه به کهگیلویه و بویراحمد بوده که تاکنون 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. حبیبی از مسئولان خواست تا در زمینه تکمیل این طرح اقدامات لازم را انجام داده و موانع موجود را برطرف کنند.


 
 
رییس تبلیغات اسلامی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٦
 
نباید شبهات انحرافی مانع پرداخت فریضه خمس در جامعه شود.

رییس تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران گفت: نباید شبهات انحرافی مانع پرداخت خمس و باعث کمرنگ شدن این فریضه الهی در جامعه اسلامی شود. حجت‌الاسلام سید'عبدالرحیم ملکوتی' روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: فریضه الهی و واجب خمس به دلایل مختلف مورد تهاجم قرار گرفته و پرداخت خمس در جامعه متاسفانه کم شده است. وی، به تخریب این فریضه توسط دشمنان و مقدس‌نماها اشاره کرد و نقش روحانیون ، مسوولان و رسانه‌ها را در تبلیغ این فریضه واجب الهی مهم دانست.


حجت الاسلام ملکوتی‌ تصریح کرد: بدون یک سیستم اقتصادی عادلانه، قشر عظیمی از جامعه گرفتار فقر و محرومیت خواهد شد، که اقتصاد اسلامی سبب واقعی‌شدن سیستم عدالت اقتصادی در جامعه اسلامی می‌شود. رییس تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران، گفت : دستورات دین اسلام در نظام مالی و اقتصادی جامعه را بر پایه توحید استوار است و پیروان دین اسلام با کسب علم و معرفت دینی در این راه هیچ گونه لغزشی نخواهند داشت . حجت الاسلام ملکوتی‌ ابراز داشت: فریضه خمس بر اثر بعضی از عوامل اجتماعی و شبهات انحرافی، در جامعه کمر‏نگ شده که باید توسط متولیان فرهنگی تقویت شود .
این مسوول فرهنگی با اشاره به آیه قرآن کریم مبنی بر لزوم پرداخت خمس و بیان روایات در این زمینه تصریح کرد: پرداخت خمس اموال ، آثار تربیتی و برکت‌های اقتصادی در پی دارد.


 
 
فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٥
 
بدحجابی نهایت منکرات است
فرماندار گچساران گفت: در جامعه سراسر اسلامی ایران بدحجابی بالاترین مصداق و نهایت منکرات است.
سید‌اکبر علیزاده ظهر امروز در کارگاه آموزشی شوراهای امر به معروف و نهی از منکر گچساران اظهار داشت: امام خمینی (ره) به‌‌عنوان یک احیا کننده بزرگ و مذهبی بود که حیات جامعه مرده ایران در سال 57 را با آغاز نهضتی بزرگ احیا کرد. وی افزود: امام راحل جامعه پر از منکر و مرده ایران که ارزشی در جهان نداشت را تبدیل به جامعه‌ای کرد که امروزه در کتب و رسانه‌های بین‌المللی از مهم‌ترین موضوعات روز جهان است.
فرماندار گچساران گفت: در جامعه سراسر اسلامی ایران، بدحجابی بالاترین مصداق و نهایت منکرات است که هر مسلمان باغیرتی باید در راه مقابله با این پدیده زشت و کلید اصلی منکرات خود را مسئول بداند. علیزاده ابراز داشت: بی‌تفاوتی در برابر ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی سبب نابودی و فساد در جامعه می‌شود.
فرماندار گچساران، خانواده را بستری مهم و حیاتی در امر به معروف و نهی از منکر دانست و ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر باید از خانواده‌ها آغاز شود چرا که کنترل و تربیت صحیح فرزندان در خانواده‌ها بهترین و کارآمدترین روش امر به معروف و نهی از منکر است. علیزاده تفرقه، ترک نماز، بدحجابی و بی‌حجابی، رشوه، بداخلاقی با ارباب ‌رجوع و رباخواری را از جمله مصادیق منکر برشمرد.
وی کم‌فروشی و کم‌کاری، اشاعه فحشا، غیبت، تهمت و توهین، ایجاد رعب و وحشت و پخش شایعات و اخبار دورغ را از دیگر موارد طرح تذکر لسانی در گچساران عنوان کرد.
فرمانده سپاه ناحیه گچساران و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر این شهرستان نیز در این جلسه عنوان داشت: 40 شهر از شهرهای کشور به‌عنوان شهرهای منتخب امر به معروف و نهی از منکر شناسایی شده که گچساران یکی از این شهرها است.
بهمن ایمانی فرد افزود: امروزه براساس کارشناسی‌ها و بررسی‌های صورت گرفته تأثیر تذکر لسانی به‌عنوان بهترین و مؤثرترین روش در امر به معرف و نهی از منکر به اثبات رسیده است. وی برخورد فیزیکی و یا تذکر لسانی همراه با پرخاشگری را در امر به معروف و نهی از منکر نامناسب دانست و معتقد است که حرمت، جایگاه و شخصیت افراد در جامعه باید حفظ شود. ایمانی‌فرد تصریح کرد: گاهی یک تذکر اشاره‌ای می‌تواند سبب تغییر و تحول بزرگی در انسان شود و رفتار و برخورد ملایم همراه با صبر و شکیبایی تأثیر بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گچساران ابراز داشت: تشکیل گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر در صنوف مختلف برای اجرای این فریضه‌های مهم برای تذکر به افراد همان صنوف اثر‌بخشی بهتری را به‌همراه دارد. ایمانی‌فرد با اشاره به مراکز در نظر گرفته شده امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: مراکز آموزشی، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، محلات، دستگاه‌های اجرایی، ادارات و نهادها، بازار و شرکت نفت از مراکز عمده امر به معروف و نهی از منکر در گچساران هستند. مسئول کمیته فرهنگی احیا ستاد امر به معروف و نهی از منکر گچساران نیز در این کارگاه آموزشی عنوان داشت: امروزه منکرها درقالب امواج با عبور از مرزهای جغرافیایی وارد خانه‌ها شده و ذهن و اندیشه نسل نوجوان و جوان را هدف قرار داده‌‌اند. گودرز محمدی افزود: مبارزه با تهاجم فرهنگی و منکراتی نیازمند کار و مطالعه کارشناسی و آسیب‌شناسی بوده تا با راهکارهای به‌دست آمده، جامعه از گزند منکرات محفوظ نگه داشته شود. وی ابراز داشت: اولین قدم برای آغاز امر به معروف و نهی از منکر تغییر فضای فیزیکی شهر بر اساس ارزش‌ها و معروف‌ها بوده و مسئولان ادارات و نهادها باید با تعامل و هم‌اندیشی در این زمینه بسترسازی لازم را داشته‌ باشند.
محمدی عنوان داشت: برای تأثیرگذاری هر چه بیشتر در اجرای امر به معروف و نهی از منکر آمران و ناهیان باید قدرت اثبات و استدلال در موضوع مورد بحث را با شخص امر شونده و نهی‌ شونده داشته باشند. این مقام فرهنگی سپاه گچساران، هم‌سو و هم‌سان بودن پیام در امر به معروف و نهی از منکر با احساسات انسانی را از دیگر ابعاد تاثیرگذار در این زمینه دانست و افزود: صبر، خوش‌رفتاری و شکیبایی از خصوصیات یک آمر به معروف و ناهی از منکر تاثیرگذار است.
محمدی تصریح کرد: امروزه وظیفه شرعی افراد جامعه تبدیل محدوده تحدید‌محوری به محدوده فرصت محوری بوده زیرا از دست دادن فرصت‌ها نوعی مرگ و نابودی است.
بدحجابی نهایت منکرات است.
 

 
 
پنج روستا در گچساران طی دو ماه آینده آسفالت می شود
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٥
 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ضروری است اداره کل راه و ترابری استان برای آسفالت کردن محور ارتباطی پنج روستا به طول 10 کیلومتر در شهرستان گچساران تا پایان مهرماه امسال اقدام کند.منوچهر حبیبی در نشستی با فرماندار و مسوولان راه و ترابری استان در گچساران افزود: به میمنت نظام جمهوری اسلامی و دولت عدالت محور باید با برنامه ریزی مدون و تلاش شبانه روزی در این مدت کم پایان مهرماه شاهد جشن تکمیل آسفالت راههای روستایی در شهرستان گچساران باشیم. محمد باقر عبدی پور سرپرست اداره کل راه و ترابری استان در این نشست خطاب به معاون عمرانی استانداری گفت: با توجه به این زمان کم و اینکه هنوز پروژه موافقت نامه هایش مبادله نشده به مناقصه نرفته و اعبتار آن تخصیص داده نشده چنین امری تا پایان سال مالی 90 امکان پذیر نیست. به گزارش ایرنا حبیبی نیز گفت: اداره راه باید در کمترین زمان ممکن و بدون تشریفات پروژه را به پیمانکارواگذار کند و قول می دهم که تخصیص 100 درصدی پروژه را بگیرم. حبیبی اظهار داشت: روستاهای خونگ بنار ،آبریزی ، میر عزیز ، آبکل و خربل از جمله تنها روستاهایی می باشد که در شهرستان گچساران از نعمت آسفالت برخوردار نیستند که انشالله با همت راهسازان استان تا پایان مهرماه از این نعمت برخوردار می شوند.
معاون عمرانی استانداری با اشاره به اینکه توجه به راههای ارتباطی اهم از زمینی ، هوایی و دریایی از مهمترین بستر توسعه است ، عنوان کرد: در استان توجه ویژه ای به این مهم شده است به طوری که هم اکنون چهار خطه کردن 414 کیلومتر از راههای استان در دست مطالعه و اقدام است.
حبیبی افزود: البته به تازگی به دستور استاندار استان طرح شش خطه کردن محورهای ارتباطی استان در دستور کار قرار گرفته است


 
 
کارگاه آموزشی شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در گچساران دایر شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٤
 

هادی سیاسی سپاه منطقه گچساران گفت: کارگاه آموزشی امر به معروف و نهی از منکر ادارات ، نهادها و دستگاه های اجرایی این شهرستان در محل باشگاه' فرهنگیان' شهر دوگنبدان تشکیل شد . ' گودرز محمدی' روز دوشنبه افزود : به منظور زنده نگه داشتن راه سید الشهدا (ع) در قیام عاشورا در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر ، امسال در ماه مبارک رمضان ، کارگاه آموزشی و بازگو کردن نحوه انجام این فریضه واحب الهی برای مسوولان و کارکنان دستگاه های اجرای شهرستان انجام شد .
وی انجام فریضه امربه معروف و نهی از منکر در این مقطع زمانی که استکبار جهانی برای اسلام و دین مبین، خنجر کشیده و فرهنگ امت اسلامی را هدف قرار داده است را ضروری و انکار ناپذیر دانست .
هادی سیاسی سپاه منطقه گچساران تصریح کرد: اگر مسوولان و متولیان فرهنگی در اجرای فریضه امربه معروف و نهی از منکر بدرستی دشمن و اهداف آن را نشناخته باشند در آینده ای نه چندان دور جوانان و نوجوانان پاک مرز و بوم مورد تهاجم شوم فرهنگی غرب قرار خواهد گرفت .
محمدی ، ماه مبارک رمضان را بهترین فرصت برای خودسازی و نهی کردن اعمال ناپسندیده برخی افراد جامعه عنوان کرد و گفت: انجام فریضه الهی در این ماه به خوبی در دل و جان افراد جامعه می نشیند.
به گزارش ایرنا، در کارگاه آموزشی امربه معروف و نهی از منکر شهرستان گچساران ،مسوولان و منتخبین ستاد یاد شده با نحوه اجرای این فریضه الهی در جامعه آشنا شدند .


 
 
تجلیلی بربیانات اخیرمقام معظم رهبری
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٢
 

چرا کوتاهی کردیم؟ چرا ضربه خوردیم؟!

ماه مبارک رمضان امسال نیز طبق سنت حسنه ی سالهای گذشته، مقام معظم رهبری دیدارهای گرم و صمیمانه ای با اقشار و گروههای مختلف جامعه از جمله مقامات و مسئولین بلند پایه نظام، دانشجویان و نمایندگان تشکل های علمی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی صنفی دانشگاههای سراسر کشور داشتند.

 

اخبار گچساران  ماه مبارک رمضان امسال نیز طبق سنت حسنه ی سالهای گذشته، مقام معظم رهبری دیدارهای گرم و صمیمانه ای با اقشار و گروههای مختلف جامعه از جمله مقامات و مسئولین بلند پایه نظام، دانشجویان و نمایندگان تشکل های علمی، فرهنگی، سیاسی، انقلابی صنفی دانشگاههای سراسر کشور داشتند. در دیدارهایی که هفته گذشته در فضایی سراسر معنوی و سرشار از مهر دلدادگی برگزار شد.

 مقام معظم رهبری با بیانات ارزشمند و راهگشای خود استراتژی و نقشه راه و حرکت نظام اسلامی را تبیین کردند. آنچه مورد نظر این مقاله است لزوم و چگونگی اجرایی کردن اهداف و توصیه ها و خواست مقام معظم رهبری در این دیدارهاست. رهبر فرزانه و حکیم انقلاب بعنوان سکاندار نظام اسلامی، آگاهی و شناخت از مسیر تکاملی انقلاب اسلامی، موانع و مشکلات، نقشه ها و برنامه های دشمن، تکالیف اقشار، گروهها و آحاد مختلف جامعه را با بیانی مستدل و روشنگرانه بیان می دارند.یقیناً هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد رهبری نظام اسلامی با توجه به مسئولیت عظیم و خطیری که بر عهده دارند، این بیانات را صرفاً جهت اطلاع ارشادی مخاطبان ارایه نمایند.چندی پیش حضرت آیت الله امام خامنه ای در دیدار مردمی خود نقل به مضمون فرمودند: رهبری نظام، مواضع و نظریات و آنچه را که لازم باشد خودش با مردم در میان می گذارد.معمولا مقام معظم رهبری جدای از آنچه بطور مکتوب و صریح از مقامات و دستگاههای مختلف نظام مطالبه دارند، عمده ی دیدگاهها و رهنمود ها خواسته های خود را در دیدارهای عمومی با اقشار و گروههای مختلف و کارگزاران نام اسلامی بیان می کنند.

باید پرسید سازه کارهای عرفی و قانونی برای عملیاتی کردن این بخش از منویات مقام معظم رهبری چیست؟! در طول سالهای زعامت و رهبری حضرت امام خامنه ای همواره شاهد آینده نگری داهیانه و مدیریت فوق العاده ایشان بوده ایم. آنچه را شرط بلاغ بوده است، بیان داشته و به اعتقاد همه صاحب نظران رهبری معظم له کم نظیر است.

معیار سلامت و بالندگی زعامت و رهبری ایشان، حمایت و تاییدات پیوسته مجلس خبرگان رهبری است. با این وجود همه باید به این سئوال اساسی و مهم بیندیشیم و پاسخگو باشیم که چرا از هشدارهای دیدبان تیز بین انقلاب غفلت ورزیدیم؟!

چرا طبق وظیفه امان عمل نکردیم؟ چرا مراقبت هایی را که می باید انجام بدهیم، انجام ندادیم؟ چرا جاهایی دلبستگی های خودمان را زیر پا نگذاشتیم تا به این اشکالات منجر شد؟ چرا به چیزهایی که باید از آن پرهیز کرد و برحذر بود، سرگرم شدیم؟!

چرا به منازعات سیاسی، به مشاجرات که نقاط ضعف است مشغول شدیم؟ چرا جامعه به رفاه طلبی ومنش های اشرافی گری سرگرم شدیم؟

چرا از روحیه ی جهادی و ایثار و از تهاجم فرهنگی دشمن، از در کمین بودن دشمن غفلت کردیم؟! غفلت از نفوذ دشمن در فضای رسانه ای، بی مبالاتی نسبت به حفظ بیت المال از نقاط ضعف و از گناهان ما بود که اتفاق افتاد.آری نقاط ضعف را باید دید. اگر نقاط منفی را نبینیم، ضعف های خودمان را نشناسیم، یقیناً ضربه خواهیم خورد.

مقام معظم رهبری بر این باور است در بررسی شرایط کشور، باید هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی را در کنار یکدیگر ببینیم و از منفی گرایی یا مثبت گرایی مطلق پرهیز شود. بایستی واقع بینانه نگاه کنیم. نباید یکسو نگری کرد و دچار خطا شویم. نقاط مثبتی داریم، نقاط منفی ای هم داریم.

نکته مهم تر این است که بدانیم دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران در روند مقابله با ایران اسلامی، به صورت به هم پیوسته و جبهه ای عمل می کنند و با نوعی تقسیم بندی وظایف در چارچوب یک طرح کلی، به فعالیت های جبهه ای علیه انقلاب مشغولند.اگر نگاه به دشمن چنین نگاه هوشمندانه ای باشد، می توانیم در داخل کشور با اتحاد و همدلی حول محور ولایت فقیه، کشور و نظام اسلامی را در مقابل توطئه ها و اقدامات خصمانه دشمنان اسلام بیمه نمائیم.متاسفانه عزم جدی و قاطع برای اجرایی کردن توصیه ها و خواسته های مقام معظم رهبری که در دیدارهای عمومی و مقامات و مسئولین کشور بیان می شود، دیده نمی شود. حال آنکه جای دارد در رأس همه دستگاهها و نهاد های کشور اعم از مقننه- مجریه و قضاییه، نهادی قانونی دیده شود تا اوامر و بیانات مقام معظم رهبری بررسی و تحلیل شود و برای بسط و تعمیق و اجرایی کردن آن، تمهیدات لازم اندیشیده شود.

 

آنچه جامعه شاهد آن بوده است این است که بدنبال بیانات و اظهارات مقام معظم رهبری برخی مسئولین در اظهارات خود از این سخنان استقبال کرده و از آن تجلیل بعمل آورده اند و پس از مدتی به فراموشی سپرده شده است.

بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره) همواره تاکید داشتند "پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیبی نرسد." چگونه می توان از پشتیبانی از ولایت فقیه دم زد ولی فرمایشات و اهداف بلند رهبری بر زمین بماند و اجرایی نشود. در این دیدارها مقام معظم رهبری به چند محور کلی اشاره داشتند که جای دارد بدور از تعارفات معمول برای عملیاتی کردن این اوامر، سران قوا به رایزنی و چاره اندیشی بپردازند. 

به عقیده نگارنده بایستی کمیسیونی مستقل همواره در مجلس و دولت وجود داشته باشند که وظیفه محوری آنان، اجرایی کردن اوامر و توصیه های مقام معظم رهبری و آنچه ایشان بعنوان استراتژی و نقشه راه نظام اسلامی بیان می کنند، باشد.

از جمله اوامر و توصیه های مقام معظم رهبری می توان به:

 1-نگاه هوشمندانه به فعالیت جبهه ای دشمنان انقلاب و اسلام.

 2- انجام کارهای فکری و فرهنگی برنامه مند، هدفمند و عمیق.

 3- معطوف شدن مجموعه های دانشجویی به سمت کارهای عمیق فکری و تحقیق.

در زمینه مسایل کلامی، اخلاقی، تاریخی، مسایل انقلاب و مسایل گوناگون کشور.

 4- انجام کارهای سیاسی عمیق و به دور از احساسات.

 5- پرهیز از ابتذال فرهنگی و اخلاقی.

 6- دیدن و شناختن نقاط ضعف خودمان

 7- دوری از رفتارهای قبیله ای در میدان سیاست، در میدان اقتصاد و ...

 8- تلاش و کمک در اجرای صحیح فرهنگ کار  و دوری از بی کاری و بی میلی به کار و تنبلی و وادادگی در جامعه.

 9- مطالبه بر اساس تفکر و بیان شجاعانه و با نشاط این مطالبات

 10- پرهیز از منفی گرایی یا مثبت گرایی مطلق.

 11- مراقبت و عمل طبق وظیفه

 در پایان همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند "این خط مستقیم، پس از 32 سال، هم چنان بدون زاویه ادامه دارد و این حقیقت پر طراوت، معنای واقعی ثبات و استواری انقلاب است. و ان شاءاله همچنان پایدار و مستدام خواهد بود."

 


 
 
عملیات مرمت اثر تاریخی'چهار طاقی' خیرآباد شهرستان گچساران آغاز شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٢
 

کارشناس باستان شناس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان گچساران گفت: عملیات خاک برداری، مرمت و تعمیر بنای تاریخی' چهار طاقی منطقه خیرآباد شهرستان گچسارن مربوط به آثار دوره اسلامی ، آغاز شد .'محمد پناهی' روز شنبه  افزود : به منظور حفظ و صیانت از آثار باستانی و به منظور زنده نگه داشتن فرهنگ کهن ایران ، و همچنین تبدیل این اثر تاریخی به منطقه توریستی عملیات اجرایی آن در قالب یک طرح فرهنگی شروع شد . وی تصریح کرد: مجموعه منحصر به فرد و تاریخی منطقه گرمسیری و نفت خیز خیرآباد شامل' پل خیری'،' محمد خان'،'پل ساسانی' و 'چهارطاقی'است که بخش عمده ای از این آثار باستانی از صدمات بلایای طبیعی و توسعه زندگی ماشینی در امان مانده است . کارشناس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان گچساران تاکید کرد : با مرمت و تکمیل زیرساخت های لازم آثار تاریخی منطقه خیرآباد زمینه توسعه منطقه گردشگری و جذب توریست در این منطقه کهن فراهم خواهد شد .
،اثر تاریخی'چهار طاقی'در منطقه تاریخی'خیرآباد' در 50 کیلو متری شهر دو گنبدان مرکز شهرستان گچساران واقع شده است .


 
 
امام جمعه گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢٢
 
خبرنگاران روح اعتمادسازی را زنده کنند
امام جمعه گچساران گفت: خبرنگاران باید با انتشار اخبار صحیح در جامعه، روح اعتمادسازی را زنده کنند.حجت‌الاسلام سیدفرج‌الله موسوی در خطبه اول نماز عبادی سیاسی جمعه دومین هفته از ماه مبارک رمضان ضمن دعوت خود و همه نماز‌گزاران به رعایت تقوا و پرهیزگاری اظهار داشت: در ماه رمضان خداوند روزه را واجب کرده و نماز و عبادت مستحب در یک شب از این ماه را برابر با نماز و عبادت 70 شب از ماه‌های دیگر قرار داده ‌است.
وی افزود: هر کس در این ماه کار خیر و یا یکی از مستحبات را به‌جا بیاورد، به‌منزله انجام ‌دادن واجبی از واجبات الهی در ماه‌های دیگر است. موسوی ابراز داشت: ماه رمضان ماه شکیبایی، صبر و تحمل بوده و بیش از 400 روایت در کتب روایی در رابطه با پاداش و اجر صابران نوشته شده است. خطیب جمعه گچساران صبر و شکیبایی را در هر زمان ارزشمند و ارجمند دانست و عنوان داشت: این خصلت حسنه در ماه رمضان از فضیلت و جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار است. موسوی گفت: خداوند در ماه رمضان رزق و روزی مؤمنان را افزایش داده، اما نباید به این افزایش به جنبه مادی نگاه کرد. وی با اشاره به مشکلات خانواده‌های بی‌سرپرست، کم‌درآمد و فقیر در جامعه و لزوم توجه به این قشر از جامعه، خشنودی خداوند را از مهم‌ترین اثرات کمک و دستگیری از افراد و خانواده‌های نیازمند عنوان کرد.موسوی تأکید کرد: کمک برای آزادی زندانیانی که غیر‌عمد مرتکب جرم شده‌اند و برای آزادی خود نیازمند کمک‌های مالی هستند، سبب آمرزش گناهان گذشته می‌شود. امام جمعه گچساران در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته با تبریک روز خبرنگار بیان داشت: در دنیای کنونی باوجود تکنولوژی‌های پیشرفته و متعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعت و منابع مختلف و با وجود درگیری و خشونت در بیشتر نقاط کره خاکی، کسب اطلاعات موثق و مورد اطمینان در مورد وضعیت سیاسی، امنیتی و اجتماعی بسیار دشوار و ضروری است. موسوی افزود: خبرنگاران از مهره‌های اساسی تولید، انتشار و اطلاع‌رسانی اخبار و رویدادهای جامعه هستند. وی تصریح کرد: یک خبرنگار باید واقعیت یک رویداد را پیدا کرده و با حرکت گام‌ به گام حوادث و رویدادها در حوزه کاری خود برداشت‌های خود را به‌طور کامل و رسا ارائه دهد.
خطیب جمعه گچساران ذات خبرنگاری را مبتنی بر بی‌طرفی دانست و ادامه داد: خبرنگار موفق، خبرنگاری بوده که همیشه در انعکاس خبر و رویدادها بی‌طرفانه، واقع‌گرایانه و به‌دور از غرض‌ورزی فعالیت کند.
موسوی با اشاره به قرار گرفتن کار خبرنگاری در زمره مشاغل سخت ابراز داشت: قدرت درک، تجزیه و تحلیل حوادث از دیگر خصوصیات لازم برای خبرنگاران بوده و خبرنگاران با انتشار اخبار حقیقی در کسب اعتماد و اعتماد‌سازی بین مردم، مسئولان و خبرنگاران تلاش کنند.

 
 
طی سال جاری 80 اثر باستانی در شهرستان گچساران شناسایی شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٩
 

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گچساران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 80 اثر باستانی توسط گروه بررسی این اداره شناسایی و مورد بررسی باستان شناسی قرار گرفته است.مسعود میرپورزاده چهارشنبه افزود: از مجموع این تعداد اثر باستانی بررسی شده 30 مورد به ثبت رسید. وی ، با اشاره به اینکه هم اکنون 137 اثر باستانی ثبت شده در شهرستان گچساران وجود دارد ، بیان کرد: از این تعداد اثر 50 مورد تعیین حریم شده اند. میرپورزاده اظهار داشت: آثار باستانی ثبت شده شهرستان گچساران متعلق به اوایل اسلامی ، دوره صفوی و عصر حجر است. وی ، چارطاقی خیرآباد ، مجموعه پل خیری محمدخان و گنبد لیشتر را از مهمترین آثار باستانی ثبت شده شهرستان گچساران برشمرد. میرپورزاده عنوان کرد: طی سال جاری دو فرد متخلف به طور شبانه روزی اقدام به حفاری کرده بودند که شناسایی و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.
وی ابراز داشت: انتظار می رود که آحاد مختلف مردم شهرستان گچساران از آثار باستانی محافظت کنند


 
 
بازنشستگان فنی و حرفه ای شهرستان گچساران تجلیل شدند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٩
 

مراسم تجلیل از 12 بازنشسته اداره فنی و حرفه ای شهرستان گچساران روز چهارشنبه با حضور جمعی ازمسوولان استانی و شهرستانی برگزار شد. مدیرکل فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد در این مراسم ، ضمن تقدیر از زحمات ارزشمند بازنشستگان ، گفت: بازنشستگی یکی از مراحل اصلی زندگی است که بازنشستگان دین خود را به جامعه ادا کرده اند و آحاد مختلف جامعه وظیفه دارند به آنان احترام گذاشته و جایگاهشان را حفظ کنند. ایاز آقایی افزود: تمام سختی ها با عشق بی ارج و مزد نخواهد بود و فردی که با خداوند عهد بسته باشد ارج و مزد آن را دریافت خواهد کرد.
وی بیان کرد: می بایست از پتانسیل ها و تجربیات بازنشستگان استفاده بهینه شود و نباید همیشه جوانان با آزمایش و خطاکار را جلو ببرند. آقایی ، استفاده از ظرفیت‌ های بخش دولتی و خصوصی را از سایر این اهداف برشمرد و اظهار داشت: ترویج و تقویت آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای و معرفی این مهارت‌ ها به عموم مردم از مهمترین اهداف به‌ شمار می ‎رود. وی عنوان کرد: دو هزار کارگر در این مرکز دوره آموزشی خود را می گذرانند. آقایی ، با اشاره به اینکه هم اکنون 170 رشته آموزشی در این مرکز آموزش داده می شود ، ابراز داشت: سالانه 20 هزار نفر در مراکز فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد آموزش های لازم را سپری می کنند.
وی افزود: 23 درصد از افرادی که در مراکز فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد مهارت های لازم را کسب کرده اند وارد بازار کار شده اند.
آقایی گفت: در حال حاضر 14 هزار و 500 نفر برای اشتغال خانگی در این مرکز ثبت نام کرده اند. وی بیان کرد: 260 میلیارد ریال برای این مشاغل در نظر گرفته شده که جوابگو نیست.


 
 
ز ابتدای سال‌جاری انجام شد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٩
 
بازرسی 3 هزار مورد از نانوایی‌های گچساران
دبیر تعزیرات آرد و نان گچساران گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون افزون بر سه هزار مورد بازرسی از نانوایی‌های گچساران در سطح شهری و روستایی انجام گرفته است.بهنام جهانی صبح امروز در حاشیه جلسه کمیته آرد و نان این شهرستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: دبیرخانه تعزیرات آرد و نان در گچساران با افزایش تعداد بازرسی‌های خود در افزایش کیفیت پخت نان نقش مؤثری داشته است.
وی، میزان رضایت‌مندی مردم از کیفیت پخت نان، نحوه برخورد نانوایان با مشتری، تعامل نانوایان با مردم و همچنین همکاری نانوایان با دبیرخانه تعزیرات آرد و نان گچساران را از دیگر نتایج افزایش بازرسی‌‌های این دبیرخانه برشمرد.
جهانی تعداد نانوایی‌های فعال در سطح شهری و روستایی گچساران را 108 نانوایی اعلام کرد و گفت: از این تعداد 88 مورد در نقاط شهری و شهرک‌ها و 20 مورد در روستاهای تابعه گچساران دایر هستند.
وی ابراز داشت: در گچساران افزون بر 5 نوع نان پخت می‌شود که با توجه به نیاز و تقاضای مردم در تنوع پخت نان، این تعداد کم و جواب‌گو نیست.
دبیر تعزیرات آرد و نان گچساران، به نان‌های بربری، ماشینی، تافتون تنوری، فانتزی و لواش به‌عنوان انواع نان‌هایی نام برد که در گچساران پخت می‌شود.
جهانی از متقاضیان پخت نان‌ خواست تا در صورت تمایل برای احداث و راه‌اندزی نانوایی‌های با پخت نان متنوع‌تر اقدام کنند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر سه بازرس ویژه از طرف دبیرخانه تعزیرات آرد و نان گچساران به‌طور مستمر کار نظارت بر نانوایی‌های گچساران را بر عهده دارند.
جهانی با اشاره به فعالیت بازرسان افتخاری برای بازرسی و نظارت بر پخت نان در نانوایی‌ها، از افزایش تعداد بازرسان در ما‌ه‌های آینده خبر داد.
* کیفیت نان در گچساران با هدفمندی یارانه‌ها افزایش یافت
وی با اشاره به افزایش بیسار خوب و مطلوب کیفیت پخت نان بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها عنوان داشت: بازرسان دبیرخانه تعزیرات آرد و نان گچساران، روزانه از 30 نانوایی بازدید کرده و گزارش تخلفات احتمالی را به این دبیرخانه ارسال می‌کنند.
دبیر تعزیرات آرد و نان گچساران افزود: این دبیرخانه پس از تشکیل پرونده برای واحدهای متخلف با توجه به نوع و میزان تخلف با آن‌ها برخورد کرده و در صورت تکرار درب نانوایی‌های متخلف با درج نوع تخلف پلمپ می‌شود.
جهانی با اشاره به تذکر کتبی به تعدادی نانوایی متخلف در چهار ماهه نخست سال‌جاری تاکنون، از تعطیلی 10 واحد نانوایی متخلف با زمان معین از طرف این دبیرخانه خبر داد.
وی خاطرنشان کرد: در زمان تعطیلی این نانوایی‌ها، سهمیه آرد آن‌ها به نانوایی‌های هم‌جوار داده می‌شود تا مردم برای تهیه نان مورد نظر خود با مشکل مواجه نشوند.
*محدودیتی برای ایجاد نانوایی در گچساران نیست
دبیر تعزیرات آرد و نان گچساران با اشاره به تقاضای 40 موردی راه‌اندازی نانوایی در این شهرستان در چهار ماهه نخست سال‌‌جاری افزود: هیچ‌گونه محدودیتی برای احداث نانوایی برای متقاضیان وجود ندارد.
جهانی ابراز داشت: این افراد پس از تکمیل فرم‌های موبوطه، به دبیرخانه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری کهگیلویه و بویراحمد معرفی و پس از طی مراحل قانونی برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.
وی ارائه گزارشات مردمی در زمینه تخلفات نانوایی‌ها را برای بهبود هرچه بیشتر کیفیت پخت نان مهم دانست و از مردم خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف از طرف نانوایی‌ها، موارد را برای بررسی از طریق شماره تلفن 3334160 و 3334161 به دبیرخانه تعزیرات آرد و نان فرمانداری گچساران گزارش دهند.

 
 
تعاونی دهیاران گچساران به عنوان تعاونی برتر استانی معرفی شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٩
 

بخشدار مرکزی گچساران گفت: تعاونی دهیاران شهرستان گچساران در بین تعاونی های استان کهگیلویه و بویر اجمد برتر شناخته شد. 'یجیی ذبیحی'افزود: این تعاونی با توجه به شاخص های تعیین شده در بین تعاونی های فعال استان توانست به مرحله کشوری راه یابد. وی تصریح کرد: در دولت عدالت محور نهم و دهم خدمات ارزنده ای در زمینه عمرانی و رفاهی به روستایان این بخش ارائه شده که این خدمات، نسبت به دولت های قبل از آن قابل قیاس نیست . ذبیحی، هدف از تشکیل دهیاری ها را تحقق اهداف خرد و کلان مانند ارتقای شاخص های توسعه پایدار روستایی، سازماندهی خدمات در روستاها، تحقق نظام درآمدی پایدار در روستاها و بسترسازی برای تحقق مدیریت واحد روستایی بیان کرد . بخشدار مرکزی شهرستان گچساران ادامه داد: دهیاری ها رابط بین دولت ، مردم و شوراهای اسلامی هستند و این امر جایگاه مهم دهیاری ها را نشان می دهد . شهرستان گچساران بیش از 24 هزار نفر جمعیت روستایی ،دارای یک بخش مرکزی،چهار دهستان و 27 دهیاری فعال دارد .


 
 
روشندل روستای'دیل' گچساران نیم قرن، حافظ بیشتر جزء های قرآن است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٩
 

مسوول کانون قرآن روستای 'دیل'از توابع شهرستان گچساران گفت: یک روشندل نابینای مادرزادی بیش از پنچاه سال ،حافظ بیشتر جزء های قرآن کریم،دعای کمیل و دعای جوشن کبیر است.  محمد مظاهر پور' افزود: این فرد نابینا به عنوان قاصد و بلبل ماه مبارک رمضان روستای مذهبی'دیل' لقب گرفته است و صدای دلنشین این قاری کلام وحی را در زمان سحری و افطار ماه مبارک رمضان کمتر کسی در روستا است که نشنیده باشد .
وی تصریح کرد :' شیخ حسین اصغرپور 'روشندل محبوب روستای 'دیل' کلام وحی ،دعای جوشن کبیر و روضه خوانی و را از از استاد خود' حاج محمد جواد تقوی' روحانی اعزامی نجف اشرف در سال چهل شمسی آموخته است .
مظاهر پور تاکید کرد: استعداد فوق العاده و صوت دلنواز روشندل اصغرپور که با 80 سال سن در مسجد محل به تلاوت قرآن و دعا می پردازند مومنان و شیفتگان راه حقیقت را به نماز جماعت و تلاوت قران مجید فرا می خواند .


 
 
یاد و خاطره شهدای 19 مرداد 1366بام نفتی ایران گچساران گرامی باد.
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۸
 

 

 

 

 

 


 
 
افتتاح سالن ورزشی در شهرستان گچسارن
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 

با حضور استاندار استان کهگیلویه و بویراحمد و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران ، یک باب سالن ورزشی چند منظوره در گچساران افتتاح شد .

به گفته ابوالحسن غلامی رییس اداره روابط عمومی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران همزمان با دیدار استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد و هیأت همراه از طرح‌های عمرانی در حال اجرا ، یک باب سالن ورزشی چندمنظوره فوتسال ، بسکتبال ، والیبال و هندبال که از طرف شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و با صرف هزینه‌ای حدود بیست میلیارد ریال احداث گردیده بود افتتاح شد .غلامی ضمن اعلام این خبر گفت : این سالن در زمینی به مساحت 5هزار متر مربع ، دارای انبار ، جایگاه تماشاچیان با ظرفیت 500 نفر ، سیستم‌های تهویه سرد و گرم ، اطاق‌های ویژه مدیر ، مربی ، رختکن بازیکنان، سرویس‌های بهداشتی و مخزن ذخیره آب ، کف‌پوش استاندارد و محوطه‌سازی می‌باشد .وی تلاش همکاران امور مهندسی و ساختمان مناطق نفتخیز جنوب را در آماده نمودن سالن انجام دادند ستود و افزود به منظور ارج نهادن به مقام شهدای معزز شهرستان گچساران نام این سالن به نام (شهید بهادر افراز) که از شهدای سربلند دفاع مقدس بود مزین گردید .

قابل ذکر است شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به همراه مدیریت محترم امور مهندسی و ساختمان مناطق نفتخیز جنوب تاکنون چندین طرح عمرانی را در شهرستان گچساران اجرا نموده‌اند .


 
 
موفقیتی دیگر برای شرکت بهره‌برداری نفت و گازگچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران موفق به تجدید گواهینامه‌های سیستم‌های QHSE-MS و ارتقاء سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی از ISO/TS29001:2007 به ISO/TS29001:2010 از شرکت ثبت و صدور گواهینامه (SGS) گردید .مدیرعامل شرکت مذکور در این خصوص اظهار داشت : این شرکت در راستای رسالت خطیر خود در رسیدن به استانداردهای جهانی و استقرار سیستم‌های مدیریتی توانست گواهینامه این سیستم‌های مدیریتی را برای چندمین دوره متوالی کسب کند .

غلامرضا پاکدل در آیین اختتامیه برنامه ممیزی تجدید گواهینامه (SGS) شرکت مذکور افزود : در طول این دوره این شرکت عظیم ، توانست با انطباق عملکرد سازمان با الزامات استانداردهای جهانی ضمن تجدید اعتبار گواهینامه سیستم‌های مدیریت کیفیت ISO9001:2008 ، مدیریت زیست محیطی ISO/4001:2004 مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای OHSAS18001:2007 و مدیریت سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE E&P FORUM:1994 موفق به ارتقای سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی از ISO/TS29001:2007 به ISO/TS29001:2010 گردد .وی افزود : این پیشرفت و ارتقاء با تلاش شبانه‌روزی کارکنان این شرکت ، در سالی که از سوی مقام معظم رهبری ، سال جهاد اقتصادی نام گرفته است ، حاصل شد .وی تمدید و دریافت گواهینامه (مدیریت کیفیت ، مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای ، مدیریت زیست محیطی و مدیریت ایمنی ، بهداشت و محیط زیست) را از دیگر دستاوردهای اداره سیستم‌ها و بهره‌وری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران برشمرد .پاکدل تصریح کرد : این شرکت طی سال‌های استقرار سیستم‌های مدیریت استاندارد بین‌المللی توانست در فرآیندگرایی ، نگرش سیستمی ، تعیین اهداف سالیانه ، پیگیری مستمر اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه ، توجه ویژه به مسایل زیست محیطی با تلاش دلسوزانه مدیران ، روسا و کارشناسان ، اهداف این شرکت را محقق کند. ایشان حرکت در جهت ایجاد محیط کار ایمن با شناسایی خطرات شغلی و کاهش صدمات به نیروی انسانی ، اموال و شهرت سازمان و جلسات منظم بازنگری مدیریتی را از جمله نتایج استقرار و نظارت استاندارد جهانی در این شرکت دانست .گفتنی است برنامه ممیزی تجدید گواهینامه‌های QHSE-MS در یک دوره چهار روزه از تمامی بخش‌های اداری ، عملیاتی ، فنی و سایر قسمت‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران انجام گرفت .


 
 
امام جمعه گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 

حرفه خبرنگاری جز مشاغل پر مخاطره است

امام جمعه شهرستان گچساران گفت:  خبرنگاری حرفه سخت و پر مخاطره است و از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخودار می باشد.   کسب اطلاعات موثق در مورد وضعیت سیاسی و فرهنگی و امنیتی بسیار دشوار است.

 حجت الاسلام سید'فرج الله موسوی ' روز دوشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران شهرستان گچساران افزود: طالبان با شهادت خبرنگار و نگارنده تاریخ ثابت کرد در این عصر ، جهالت و کج فهمی نیز می تواند در برابر دین مبین اسلام قد علم کند . وی تصریح کرد: صداقت و امانتداری از مهمترین ارزش کار خبرنگاران است که می تواند حق و حقیقت را ترسیم و به عام مردم بازگو کند .امام جمعه گچساران افزود: خبرنگاران دیده بانان و عقابان تیز بین جبهه نبرد تبلیغات دشمنان داخلی و خارجی هستند که با سلاح قلم در مقابم تهاجم و جنگ نرم دائم در مصاف جنگ هستند .

وی تاکید کرد: در سایه شجاعت و ایثارگری خبرنگاران، دلاورمردی و کفر ستیزی رزمندگان اسلام در سالهای دفاع مقدس به تصویر ماندگاری کشیده شد.وی اظهار داشت : تلاش ارزشمند خبرنگاران در عرصه های اطلاع رسانی به جامعه به ویژه درمقابله با جنگ نرم قابل تمجید وقدردانی است.

 معاون سیاسی اجتماعی فرماندار گچساران هم در این مراسم گفت: خبرنگاران به واقعیت‌ها بیشتر بپردازند چرا که در کار غیر حرفه‌ای تمجید بی‌جا از مسئولان به کار خبری لطمه می‌زند.سیدمرتضی سجادپور با تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: در جامعه و دنیای امروز دریافت اخبار و اطلاعات به‌عنوان یکی از نیازهای اصلی جامعه بشری تبدیل شده است.وی گفت: دریافت و پردازش خبر رسانه‌ای خبرنگاری موفق‌تر است که بتواند همزمان با سرعت جهانی، نسبت به انتقال اخبار و رویداد‌ها بپردازد.سجادپور، مسلح‌شدن و تجهیز خبرنگار از طریق مطالعه مسائل و رخدادهای روز را امری ضروری دانست و بر آن تأکید کرد.وی افزود: خبرنگار واقعی باید برای مردم و ارزش‌های دینی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی احترام قائل شده و مدافع ارزش‌های عام انسانی و پیشرفت اجتماعی و ملی باشد.معاون فرماندار گچساران رشد کیفی مطالب، تلاش برای دسترسی به اطلاعات حقیقی و واقعی، احترام به حریم خصوصی و شئون اسلامی، احترام به منافع عمومی، احترام به ارزش‌های جهانی و تنوع فرهنگ‌ها و نقد منصفانه را از مهم‌ترین اولویت‌ها برای خبرنگاران عنوان کرد.سجادپور از خبرنگاران خواست تا با سرلوحه قراردادن اولویت‌های لازم برای خبرنگاری، در مصاحبه‌های پیش‌رو با پرهیز از تعریف و تمجید بی‌جا از افراد، به واقعیت‌های جامعه بپردازند.وی تأکید کرد: خبرنگاران و اصحاب قلم باید با دقت در انعکاس اخبار رسانه خود، عمل خلاف مشمول جرایم قانونی ماده‌های 697 و 698 از فصل قانون مجازات اسلامی را مرتکب نشوند.

 * ولایت و مصالح نظام خط قرمز مطبوعات است

رئیس اداره ارشاد اسلامی گچساران نیز در این مراسم بیان داشت: خبرنگاران در عصر رسانه چشمان بیدار مردم برای دیدن و گوش‌های شنوا برای شنیدن واقعیت‌ها توسط مسئولان هستند.سیدزمان علیپور تصریح کرد: مسئولان و خبرنگاران باید صداقت در اطلاع‌رسانی را مدنظر قرار داده و در انعکاس اخبار در رسانه خود حفظ وحدت را سرلوحه قرار دهند.وی انتشار اخبار تفرقه‌انگیز را سبب از هم گسیختگی در جامعه دانست و استحکام کشور را در گرو حفظ وحدت عمومی عنوان کرد.علیپور نقد منصفانه برای بیان مشکلات را در حل مشکلات مؤثر دانست و گفت: خبرنگاران باید با دوری از غرض‌ورزی و کینه‌توزی و طرفداری از خط، باند و یا گروهی به فعالیت در امر خبررسانی بپردازند.وی تأکید کرد: رعایت خط قرمز را برای خبرنگاران لازم بوده و خط قرمز، ولایت و مصلحت نظام و حفظ شأن و حقوق مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم است.رئیس اداره ارشاد گچساران یکی از محورهای مهم رسانه‌ای را بحث وحدت ملی در چارچوب جغرافیای سیاسی کشور دانست و از خبرنگاران خواست تا به این مسأله توجه جدی داشته باشند.علیپور افزود: رسانه‌ها به عنوان یکی از ابزارهای مهم تأثیرگذاری بر فرهنگ عمومی بوده که برای تأثیرگذاری بهتر و بیشتر با مخاطبانش باید روش‌های درست و مورد قبولی را در انعکاس اخبار ارائه کند. در این مراسم مسئول اداره اطلاعات و فرماندار گچساران نیز سخنانی بیان نمودند.در این مراسم از خبرنگاران گچساران با اهدای لوح و جوایزی از طرف ادارات و نهادهای این شهرستان تقدیر به‌عمل آمد.

 


 
 
ه همت بسیج سازندگی صورت پذیرفت؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 
خدمات‌رسانی بهداشتی بسیج سازندگی در 20 روستای باشت

مسئول بسیج سازندگی شهرستان‌های باشت و گچساران گفت: بسیج سازندگی در سال‌جاری 20 روستای باشت را زیر پوشش خدمات بهداشتی خود قرار داده است.

رحیم محمدی امروز در حاشیه بازدید از طرح‌های سازندگی باشت  در این شهرستان با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال جهاد اقتصادی اظهار داشت: کارها و فعالیت‌های بسیج سازندگی در عرصه‌های مختلف افزایش چشم‌گیری داشته است. این مقام مسئول در بسیج شهرستان باشت، بهسازی و زیباسازی مدارس، فنی و حرفه‌ای، بهداشت و سلامت، تعمیرات اماکن مذهبی، جهاد کشاورزی و خدمات‌رسانی به مناطق محروم را از مهم‌ترین عرصه‌های فعالیت بسیج سازندگی در این شهرستان برشمرد. وی به اهداف فعالیت‌های بسیج سازندگی اشاره کرد و بیان داشت: تقویت فرهنگ کار و تلاش جوانان، بهره‌وری از توان بسیجیان، پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان، استفاده از نیرو و توان جوانان برای سازندگی و مهارت‌آموزی دانش‌آموزان از مهم‌ترین اهداف بسیج سازندگی است.

* شرکت 250 بسیجی در طرح زیباسازی و بهسازی مدارس
محمدی تصریح کرد: در عرصه بهسازی و زیباسازی مدارس در شهرستان باشت، هفت مدرسه در قالب طرح هجرت 3 مرمت، زیباسازی، نقاشی و شعارنویسی شد.
مسئول بسیج سازندگی شهرستان‌های باشت و گچساران با بیان این‌که در طرح هجرت 3 امسال 150 دانش‌آموز پسر و 100 دانش‌آموز دختر شرکت داشتند، اظهار داشت: در مجموع و در این طرح بیش از 3 هزار نفر روز کار انجام می‌شود.
وی بیان داشت: هم‌زمان بسیج فرهنگیان کلاس‌های آموزشی و مشاوره‌ای در اردوگاه‌های طرح هجرت 3 برای دانش‌آموزان برگزار کرد.

* بسیج سازندگی مساجد روستایی را تعمیر می‌کند
محمدی با اشاره به رسالت این نهاد در تامین سلامت روستاییان اظهار داشت: در حوزه بهداشت و سلامت از آغاز سال جاری تاکنون بیش از هفت تیم پزشکی شامل پزشک، پرستار و ماما با دارو و تجهیزات کامل و آمبولانس به روستاهای محروم شهرستان باشت اعزام شده و روستاییان را به‌صورت رایگان مداوا می‌کنند.
این مقام مسئول در بسیج سازندگی تصریح کرد: تیم‌های پزشکی بسیج سازندگی تاکنون بیش از یکهزار و 200 نفر را در 20 روستای شهرستان باشت به‌صورت رایگان مداوا کرده‌اند
وی افزود: بسیج سازندگی در عرصه فنی و حرفه‌ای دو کارگاه آموزش خیاطی در بوستان و باشت دایر کرده است.
مسئول بسیج سازندگی باشت به فعالیت بسیج سازندگی در احداث و مرمت اماکن مذهبی اشاره کرد و بیان داشت: دو مسجد در روستاهای چالموره و سرآب‌بیز مرمت و یک مسجد در روستای بوسنگان با اعتبار 340 میلیون ریال در حال ساخت است.


 
 
رئیس دانشگاه آزاد واحد گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 
80 درصد امکانات آزمایشگاهی آزاد گچساران دست‌ساز دانشجویان است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران گفت: در حال حاضر 80 درصد امکانات آزمایشگاهی این واحد دانشگاهی توسط دانشجویان خود دانشگاه ساخه شده است.

سیدیعقوب زراعت‌کیش اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب بوده و بعد از انقلاب به‌عنوان یک قطب علمی در کشور خود را نشان داده است. وی با اشاره به استفاده‌ نکردن از کمک‌های دولتی برای اداره دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه را بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری مطرح ‌شده در دنیا عنوان کرد. زراعت‌کیش تصریح کرد: این مجموعه عظیم علمی توانسته با جذب نخبگان، از خروج میلیاردها دلار ارز و خروج بسیاری از طالبان علم و دانش از کشور که آسیب‌های جبران ‌ناپذیری به پیکره علمی و فرهنگی ایران وارد می‌کرد، جلوگیری کند. وی تلاش و همت بیش از پیش اعضای هیئت علمی و کارکنان را در خدمت به دانشگاه آزاد اسلامی خواستار شد و گفت: باید با تلاش مضاعف در این مجموعه بزرگ علمی خدمت کرده و برای ارتقای کیفی و کمی خدمات آن گام‌های مؤثر برداشته شود. این مقام مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی گچساران با تأکید بر تجاری ‌سازی یافته‌های پژوهشی بیان داشت: دانشگاه آزاد اسلامی همانطور که به یک قطب علمی تبدیل شد، بایستی با برنامه‌ریزی منسجم و تعریف استراتژی‌ها و با توجه به افزایش هزینه‌ها و بالا نرفتن شهریه‌ها، به یک قطب تجاری در تحقیقات و یافته‌های پژوهشی تبدیل شود. زراعت‌کیش روزمرگی را از جمله آفات مدیران رده بالا در واحدهای دانشگاهی دانست و بیان داشت: وقت مدیران ارشد این واحد دانشگاهی نباید فقط صرف کارهای روزمره شود. وی افزود: باید با برنامه‌ریزی درازمدت به فکر درآمدهای غیر‌شهریه‌ای بوده تا بتوانند مشکلات مالی احتمالی فرا‌روی دانشگاه را برطرف کنند. زراعت‌کیش تصریح کرد: کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی با تلاش و کوشش شبانه‌روزی، مصداق عینی عملیاتی کردن اصل 44 قانون اساسی شده‌اند که سایر بخش‌های خصوصی می‌توانند از تجربیات موفق این مجموعه علمی فرهنگی استفاده کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گچساران عنوان داشت: اعضای هیئت علمی با بیان نظرات خود راهکارهای آموزشی و پژوهشی و چگونگی تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی را بیان کنند تا دانشگاه آزاد اسلامی گچساران را به این هدف خود نزدیک کنند.
زراعت‌کیش افزود: این واحد دانشگاهی با تلاش مجموعه هیئت علمی و کارکنان خود توانسته گام‌های در خور توجهی را از نظر علمی بردارد و در بخش فرهنگی درسطح کشور سه سال پیاپی مقام برتر را کسب کرده و با دانشگاه‌های معتبر به رقابت بپردازد.
وی بیان داشت: 80 درصد دستگاه‌های آزمایشگاهی در واحد گچساران توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان زبده ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
زراعت‌کیش تصریح کرد: این واحد دانشگاهی تاکنون با ارئه بیش از 60 مقاله ISI در مجامع بین‌المللی، 200 طرح پژوهشی، سه همایش ملی و 12 همایش منطقه‌ای و داخلی و بیش از یکهزار و 500 مقاله در این همایش‌ها، افتخاری بزرگ برای طالبان علم و دانش آفریده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی وعمرانی، پژوهشی و بنگاه‌های اقتصادی به‌عنوان اهداف سه‌گانه دانشگاه آزاد اسلامی گچساران خاطرنشان کرد: دانشگاهیان در چشم مردم اعتبار و ارزش خاصی دارند و باید فعالیت‌های خود را بر پیشرفت هرچه بیشتر دانشگاه متمرکز کنند.


 
 
بخشدار مرکزی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 

 بیمه درمان اجتماعی روستاییان و عشایر از اهمیت بسزایی برخوردار است

بخشدار مرکزی شهرستان گچساران گفت: بیمه درمان جمعیت روستایی و عشایر از اهمیت بسزایی برخوردار است ، که انتظار می رود با تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت عدالت محور این اقشار آسیب پذیر جامعه برای بیمه کردن خود اقدام کنند.

'یحیی ذبیحی' روز دوشنبه  افزود: 28 هزار و 500 نفر در روستاهای بخش مرکزی این شهرستان ساکن هستند که انتظار می رود ، استقبال خوبی از این بیمه داشته باشند.
وی اظهار داشت: جمعیت مشمول عضویت این صندوق که در رنج سنی 18 تا 55 سال قرار دارند .
این مسوول اجرایی شهرستان گچساران تصریح کرد: مزایای استفاده از بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر شامل بازنشستگی با 15 سال سابقه کار و 65 سال سن، از کارافتادگی ناشی از کار، کارافتادگی غیر ناشی از کار، مستمری بازماندگان بیمه شده متوفی و نقل و انتقال سوابق کاری است.
وی ،با اشاره به مزایا و شرایط عضویت این صندوق، تاکید کرد: حق بیمه این قشر 10 درصد توسط دولت و تنها پنج درصد توسط بیمه شده پرداخت می شود.


 
 
19 روستای شهرستان گچساران ' مهد روستا' دایر است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٧
 

رییس ادره بهزیستی شهرستان گچساران گفت: در 19 روستای شهرستان روستا مهد یا مهد کودک روستایی دایر است . 'احمد قریب' روز دوشنبه  افزود : به منظور دسترسی روستاییان به آموزش های قبل از دبستان با توجه به نیاز بچه ها به آموزش قبل از تحصیل و آشنایی آنها با محیط آموزشی در این تعداد روستای پرجمعیت مهد دایر شده است . وی تصریح کرد: در روستا مهدها، خانواده ها تنها 50 در صد شهریه مصوب را می پردازند و هر روز کودکان زیرپوشش با تغذیه غذای گرم پذیرایی می شوند .
رییس بهزیستی شهرستان گچساران افزود: در صورت تامین به موقع و کامل اعتبار منطقه ، در شهریه بچه های بی بضاعت و کم توان واجد شرایط یارانه شهریه تا 10 درصد عمال خواهد شد. قریب ، تاکید کرد: با تمهیدات اندیشیده شده در هر 'روستا مهد' وسایل مورد نیاز مانند یخچال ، بخاری ، پنکه ، میز و صندلی بطور رایگان تامین و تجهیز شده است. رییس اداره بهزیستی شهرستان گچساران ،تعداد مهدهای کودک این سطح شهرستان را 39 مهد کودک با یک هزار و 900 نفرکودک زیر پوشش ذکر کرد و گفت: از این تعداد ،20 مهد در مناطق شهری و مابقی در مناطق روستایی دایر است .


 
 
فرماندهی انتظامی گچساران :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٦
 

خبرنگاران افسران خط مقدم نبرد رسانه نظام اسلامی با استکبار هستند

فرماندهی انتظامی شهرستان گچساران گفت: خبرنگاران و اصحاب مطبوعات افسران خط مقدم نبرد رسانه نظام جمهوری اسلامی با هجمه تبلیغات استکبار جهانی هستند .  سیدقدرت‌الله بیعت‌اصل در مراسم تجلیل از خبرنگاران رسانه و مطبوعات در گچساران اظهار داشت: خبرنگاران انسان‌های تلاشگر و دلسوزی هستند که با سلاح قلم در سرزمین آگاهی فعالیت می‌کنند. وی افزود: در دنیای امروز جایگاه خبرنگاران و اصحاب رسانه در جهت‌دهی افکار عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.
بیعت‌اصل عنوان داشت: مطبوعات و رسانه رکن چهارم مردم‌سالاری بوده که دولت‌ها به عنوان اهرمی نیرومند برای توسعه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی از آن استفاده می‌کنند. وی معتقد است خبرنگاران فعالان عرصه اطلاع‌رسانی و افسران خط مقدم نبرد رسانه‌ای در مقابله با امپریالیسم رسانه‌ای هستند. فرماندهی انتظامی شهرستان گچساران، خبرنگاران را زبان گویای مردم و بازوی توانمند حاکمیت و دولت یاد کرد و گفت: اگر اطلاع رسانی به خوبی در کشور ادا شود ، بنگاه های تبلیغاتی غربی نخواهند توانست مخاطب و جایگاهی در کشور داشته باشند . سرهنگ بیعت اصل، تامل اصحاب رسانه و مطبوعات شهرستان گچساران با نیروهای انتظامی منطقه را خوب ارزیابی کرد و افزود: این تامل و همکاری موجب ایجاد امنیت نسبی،کاهش جرائم و اختلافات طایفه ای،کم شدن ناهنجاری و بزهکاری در این شهرستان صنعتی شده است . فرمانده نیروی انتظامی گچساران تصریح کرد: خبرنگاران چشمان تیزبین و هوشمند جامعه هستند که رویدادهای جامعه را به‌طور صحیح و روشن در چارچوب منافع ملی در ابعاد مختلف بیان می‌کنند. بیعت‌اصل ضمن تشکر از تعامل و همکاری خبرنگاران با نیروی انتظامی عنوان داشت: تعامل و همکاری خبرنگاران با نیروی انتظامی در انعکاس کارکردها، اخبار و توانمندی‌های پلیس در عرصه‌های مختلف تأثیرگذار بوده است.
وی نیروی انتظامی را نماد امنیت در جامعه دانست و اقتدار نیروی انتظامی را مایه دلسردی و وحشت هنجار‌شکنان و افراد قانون‌گریز خواند. بیعت‌اصل با اشاره به تأثیر ماه رمضان در کاهش جرائم اجتماعی افزود: در ماه رمضان به دلیل انجام فرائض دینی توسط اقشار مختلف جامعه و روزه‌داران، انحرافات و جرائم اجتماعی کاهش یافته و جامعه وضعیت مطلوب‌تری دارد. وی تعامل و مشارکت مردم با نیروی انتظامی در ارتقای امنیت جامعه را مؤثر دانست و عنوان کرد: نیروی انتظامی با اقتدار و تلاش مضاعف و به‌کارگیری همه امکانات موجود در تمام ابعاد امنیت نسبی خوبی را فراهم کرده است.
این مقام انتظامی با اشاره به عملکرد نیروی انتظامی گچساران ادامه داد: حفظ بی‌طرفی، مردمی‌ بودن و توجه ویژه به قشر پابرهنه و محروم جامعه، توجه به خانواده شهدا، مفقودین و آزادگان از اقدامات نیروی انتظامی گچساران در راستای تکریم شخصیت اجتماعی افراد بوده است. بیعت‌اصل تأکید کرد: نیروی انتظامی در برخورد قانونی، قاطع، صریح و به‌موقع با هنجارشکنان و کاهش نزاع‌های دسته‌جمعی و طایفه‌ای عملکرد خوبی داشته است.
وی برخورد جدی و بی‌امان با سوداگران مرگ را از دیگر اقدامات نیروی انتظامی برشمرد و عنوان داشت: از سال گذشته تاکنون بیش از یکهزار و 200 کیلوگرم مواد مخدر کشف و در این راستا 18 باند تهیه و توزیع مواد مخدر منهدم شده است.
بیعت‌اصل حضور مستمر در میادین، چهارراه‌ها، حضور در میان مردم، برقراری امنیت مطلوب و نسبی برای مدارس دخترانه و برخورد با مجرمان و هنجارشکنان در تمامی ابعاد را از دیگر اقدامات نیروی انتظامی عنوان کرد. وی با بیان اینکه نزاع‌های دسته‌جمعی در کهگیلویه و بویراحمد کاهش محسوسی داشته، افزود: بزرگان جامعه، معتمدان، مسئولان و خبرنگاران با همکاری و تعامل با نیروی انتظامی نقش مؤثری در کاهش هر چه بیشتر نزاع‌های دسته جمعی داشته باشند.بیعت‌اصل تیراندازی با سلاح‌های مجاز و غیرمجاز در مراسم‌ها را به‌خاطر ایجاد رعب و وحشت در جامعه و بروز رخدادهای ناگوار، غیرقانونی و جرم عنوان کرد و از مردم خواست تا در این زمینه با نیروی انتظامی همکاری لازم را داشته باشند.وی بالاترین عنصر مؤثر در موجودیت جامعه را فرهنگ آن جامعه دانست و از دستگاه‌های فرهنگی خواست تا در زمینه ارتقای سطح آگاهی مردم، نیروی انتظامی را یاری کنند. بیعت‌اصل تأکید کرد: فرهنگ هر جامعه هویت و موجویت آن جامعه را تشکیل می‌دهد و امروزه رسانه ها و مطبوعات نقش مهمی در فرهنگ‌سازی هنجارهای اجتماعی برعهده دارند.
وی خاطرنشان کرد: رواج بدحجابی یکی از ترفندهای دشمنان در تهاجم فرهنگی علیه جامعه اسلامی بوده و این ترفند از مهم‌ترین اهداف و تهدیدات دشمنان داخلی و خارجی است.
وی، امین دانستن مردم ،ماموران انتظامی و افزایش تماس مشورتی مردم با تلفن گویای 110 پلیسی را از دیگر دلایل نهادینه شدن فرهنگ و عملکرد اطلاع رسانی در این خطه ذکر کرد و گفت: امروزه مردم نیروی انتظامی را پشتیبان و در کنار خود می دانند .
این مسوول انتظامی،رسالت نیروی انتظامی را در جامعه حفظ بی طرفی، مردمی بودن و توجه به اقشار مظلوم و محروم جامعه عنوان کرد و گفت: به لطف خدا نیروهای مسلح و انتظامی کشور در راستای امنیت خط مقدم دفاع از ولایت حرکت و خدمت رسانی می کنند و خط غیر ولایی را خط آمریکا و شیطانی تلقی می کنند .
همزمان در آستانه سالگرد شهادت شهید' محمود صارمی' خبرنگار ایرنا و روز خبرنگار، فرماندهی انتظامی در آیینی از خبرنگاران و اصحاب مطبوعات شهرستان گچساران تجلیل و لوح تقدیر اهدا کرد.


 
 
رئیس اداره تعاون گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٦
 
مجتمع بزرگ مرغ ‌تخم‌گذار در گچساران احداث می‌شود
رئیس اداره تعاون گچساران از کلنگ‌زنی بزرگ‌ترین مرغداری تخم‌گذار کهگیلویه و بویراحمد در منطقه ماهور باشت گچساران در هفته تعاون خبر داد.سیداسلام حسینی‌نیک امروز در گچساران اظهار داشت: در هفته تعاون در گچساران طرح‌های خوبی افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.وی مرغداری تخم‌گذار 45 هزار قطعه‌ای گچساران را بزرگ‌ترین مرغداری تخم‌گذار در کهگیلویه و بویراحمد دانست و ظرفیت این مرغداری را 45 هزار قطعه‌ عنوان کرد.حسینی‌نیک با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی این مرغداری گفت: افزون بر 11 میلیارد و 800 میلیون ریال برای این پروژه در نظر گرفته شده است. وی بیان داشت: از میزان اعتبار درنظر گرفته ‌شده برای ساخت و راه‌اندازی مرغداری تخم‌گذار گچساران، 80 درصد توسط اعتبارات دولتی و 20 درصد توسط سرمایه‌گذار تأمین می‌شود. رئیس اداره تعاون گچساران میزان اشتغال‌زایی این طرح را هفت نفر به‌طور مستقیم و 35 نفر به‌طور غیرمستقیم عنوان کرد. حسینی‌نیک تسریع در زمینه اختصاص اعتبار برای کلنگ‌زنی مرغداری تخم‌گذار گچساران را برای راه‌اندازی این طرح ضروری دانست و از مسئولان خواست تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند. وی افتتاح کارخانه تولید آجر در منطقه کمبل باشت را از جمله طرح‌های افتتاحی گچساران در هفته تعاون عنوان کرد.
حسینی‌نیک ابراز داشت: برای افتتاح کارخانه تولید آجر بیش از 7 میلیارد ریال هزینه شده که این طرح در مجموع 30 نفر مستقیم و 70 نفر به‌طور غیر مستقیم اشتغالزایی دارد. رئیس اداره تعاون گچساران بیان داشت: تعاونی سهام عدالت باشت نیز در هفته تعان افتتاح شده که با افتتاح این طرح بسیاری از مشکلات مردم در زمینه دریافت سهام عدالت برطرف می‌شود. حسینی‌نیک تعداد تعاونی‌های گچساران را افزون بر یک هزار تعاونی عنوان کرد و گفت: نیمی از این تعاونی‌ها غیرفعال و با نیمه‌فعال بوده که عدم دریافت تسهیلات بانکی توسط بانک‌های عامل دلایل مهم غیرفعال‌ بودن این تعاونی‌ها می‌باشد. وی، میزان اشتغال‌زایی تعاونی‌های گچساران را افزون بر 3 هزار نفر عنوان کرد و از بانک‌های عامل خواست تا همکاری بیشتری با تعاونی‌ها داشته ‌باشند.
وی با قدردانی از سرپرست بانک توسعه تعاون کهگیلویه و بویراحمد در تعامل با تعاونی‌های گچساران، دستور پرداخت وام‌ها و قسط‌بندی تسهیلات ارائه ‌شده، نشست و تعامل با مدیران تعاونی را از جمله اقدامات مؤثر بانک توسعه تعاون کهگیلویه و بویراحمد در راستای حمایت از تعاونی‌ها عنوان کرد. رئیس اداره تعاون گچساران با بیان اینکه بخش تعاون به‌عنوان یکی از بخش‌های سامان‌ دهنده فعالیت‌های اقتصادی کشور است، ابراز داشت: نقش تعاونی‌ها در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ایران چاره‌ساز بسیاری از مشکلات و موانع بوده است. حسینی‌نیک افزود: روحیه تعاون مردم را در برابر سختی‌ها در صحنه نگه داشته و اراده آنان را در اموری که مربوط به خود آنان است، عینیت می‌بخشد. وی ابراز داشت: تعاون و همکاری متقابل زمینه‌های یگانگی و وحدت و یکپارچگی هر چه بیشتر مردم را فراهم کرده و اعضای شرکت تعاونی با مشورت با هم از تجربیات هم‌دیگر استفاده می‌کنند. حسینی‌نیک با اشاره به اینکه تعاونی‌ها فقط در مسایل اقتصادی کاربرد ندارند، خاطرنشان کرد: کشورهای موفق اقتصادی دنیا در بسیاری از زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی خود از تعاونی‌ها بهره می‌گیرند. وی آموزش را از جمله ضرورت‌های تعاونی‌ها دانست و بیان داشت: آموزش سبب تقویت بنیه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه شده و آموزش تعاونی‌ها موجب گسترش این زمینه‌ها در سطوح مختلف جامعه می‌شود. حسینی‌نیک گفت: تعاونی‌ها با نقش و جایگاهی که قانون اساسی کشور برای آن‌ها تعریف و تعیین کرده، باید جریان اصلی و منشأ بروز تحولات بزرگ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باشند

 
 
به بهانه نزدیک شدن به روز خبرنگار؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٥
 
یاداشت یک خبرنگار

کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد. لازمه خبرنگار خوب بودن، داشتن علم و دانش، تجربه و جسارت است تا در کنار آن با سرعت، دقت و صحت، که سه اصل مهم در کار خبری است بتواند موفق عمل کند. خبرنگار کسی است که باید خطرپذیر باشد و برای کشف خبر از مشکلات پیش روی عبور کند و نگذارد حق فرد یا افرادی در جامعه ضایع شود.

دانش و ذوق نوشتن، از شرط های یک خبرنگار موفق است. چون خبرنگاری شغل نیست، بلکه ذوق و استعداد و توان است که باید آن را بکار گرفت تا در خبرنگاری به صورت شفاف و صادقانه عمل کرد.

همانگونه که خبرنگار دوست دارد مسئولان اطلاعات درست و مناسب را در اختیارش بگذارند،خبرنگار هم باید با رعایت امانت داری، صداقت  و اطلاع رسانی مطلوب را مدنظر قرار دهد تا افکار عمومی را اقناع کند.

خداوند در قرآن می فرمایند، «قسم به قلم و آنچه می نویسد»، که این خود بیانگر اهمیت جایگاه و نقش قلم و نوشتن نزد نویسندگان است و خبرنگار باید این آیه را آویزه گوش خود قرار دهد  که با تاسی از آموزه های دینی و رعایت اصول نوشتاری، زبان گویا، چشم بینا و گوش شنوای جامعه باشد و سعی نماید آنچه سخن می گوید به قلم آورده و بنویسد. خبرنگار، پل ارتباطی بین مردم با مسئولان است. به همین خاطر انعکاس واقعیت ها و تواضع در نوشتن، اطلاع رسانی صادقانه و شفاف از وظایف اصلی خبرنگار خوب است.

خبرنگار باید در مطالعه مسایل و رخدادهای روز باشد تا بتواند در کسب اخبار و در مواجهه با مسئولان، اطلاعات درست و نادرست را از هم تشخیص دهد و واقعیت ها را به جامعه یا مسئولان انعکاس دهد.

در قرآن مجید همچنین سوره ای وجود دارد به نام نباء ، اولین سوره از جزء سی ام که به معنای خبر است و نباء ریشه در انبیاء دارد و کار انبیاء نیز اطلاع رسانی و هدایت بشریت است و کار خبرنگاران شبیه رسالت پیامبران و انبیای الهی است.

اگر خبر و اطلاع رسانی دروغ یا اشتباه، از خبرنگار به رسانه و جامعه تزریق شود، در حقیقت یک جامعه دچار هرج  و مرج و نابسامانی خواهد شد که این نشان از اهمیت اطلاع رسانی و جایگاه بارز و ارزشمند خبرنگار در انعکاس واقعیت هاست و اطلاع رسانی نادرست و دروغ، افکار عمومی را بدبین خواهد کردو از معنویت و جایگاه واقعی خبرنگار در آینده خواهد کاست. یعنی دیگر این خبرنگار و رسانه او در جامعه تاثیرگذار نخواهد بود.

رعایت صداقت در گفتار و نوشتار توسط خبرنگار، بر جلب رضایت مسئولان و مردم خواهد افزود. اگر یک خبرنگار صد بار خبر و گزارش درست انعکاس دهد کسی از او تشکر نخواهد کرد. اما یک اشتباه یا انتقاد سازنده که به مذاق مسئول خوش نیاید علیه خبرنگار موضع گیری می کند.

متاسفانه جایگاه خبرنگار با توجه به اهمیتی که باید داشته باشد هم در رسانه و هم نزد مسئولان ناشناخته مانده است. هم خبرنگاران و هم مسئولان برای جایگاه واقعی خبرنگاری آنچنان که باید ارزش قائل نیستند. برخی رسانه ها از خبرنگاران  به عنوان بازاریاب ، برای گرفتن آگهی و اطلاعیه و خبرهای تعریف و تملق و ابراز تمجیدهای آنچنانی از مسئولان انتظار دارند.

از آن طرف، اکثر مسئولان نیز دوست دارند با خبرنگارانی روبرو شوند که با کمال تاسف باید گفت، در انجام رسالتشان صادق نیستند. یعنی آنها انتظار نابجای خودشان از خبرنگار را که شامل تعریف و ثناگویی از عملکرد فلان مسئول است به خبرنگار خطاکار تحمیل می کنند و این هر دو مورد مذمت و نکوهش شده است. هیچگاه خبرنگار نباید دین خود را و هدف اصلی حرفه پاک اطلاع رسانی صحیح را که هدایت جامعه را در پی دارد و همان رسالت انبیا است به دنیای ارزان دیگران بفروشد. و اگر اینگونه باشد خبرنگار و رسانه مورد نظر جایگاه خودشان را نزد جامعه و حتی همان مسئولان ثناگو و متملق نیز از دست رفته خواهند دید. شخصیت و وقار خبرنگار ایجاب می کند به دور از چرب و شیرین روزگار به رسالت فکری و فرهنگی خویش عمل کند و صادقانه یک رویداد ساده را به خبر تبدیل کند و با جستجوی بیشتر، انتخاب سوژه و شکل دادن به آن خود را به عنوان یک خبرنگار خبرساز موثق و تولید کننده خبرهای مطلوب و سازنده معرفی کند.

اگر چه تحقق این هدف با مشکلاتی روبروست و دشواری ها و پیچ و خم هایی در پی دارد، اما ارزش آن را دارد. ممکن است در پی وقوع سیل، آتش سوزی و یا زلزله در یک منطقه، خبرنگار برای ارسال زودهنگام خبر به نشریه یا خبرگزاری یا سایت مورد نظر، خبری را به صورت حدسی، یا با استناد به گفته یک مقام مسئول که معمولا سعی دارد تلفات و خسارات وارده را کمتر از آنچه که رخ داده است در اختیار خبرنگار قرار دهد، اکتفا کند. ولی خبرنگار رقیب با حضور در صحنه حادثه، بهتر و بیشتر می تواند جزئیات و عمق دردناک آن رخداد، و نیز راهکارهایی برای کمک رسانی و یا ارائه دوراندیشی، از تکرار حوادثی که در اثر سهل انگاری ها بوجود آمده است برای جامعه تشریح نماید.

جستجوی خبر، کار اصلی و اساسی خبرنگار است. خبرنگار در کنار انعکاس رخدادها و خبرها، مقاله ها و گزارشهایی از آن رخداد، با ارائه نظر و پیشنهادهای خود را که برگرفته از تجربه و مطالعه خود و کارشناسان امر است به جامعه و مسئولان دیکته کند. امروزه با افزایش تعداد نشریات، سایت ها و خبرگزاری ها، که در نتیجه افزایش خبرنگاران را هم بدنبال داشته است. عرصه رقابت ها را برای تولید بیشتر و بهتر خبرها و گزارشها، تنگ تر کرده است. متاسفانه این رقابت ها در برخی موارد موجب دوستی نزدیک و خودمانی خبرنگار با فلان مسئول صاحب نفوذ در منطقه نیز شده است و خبرنگار برای جلب رضایت و همکاری بیشتر با آن مسئول در آینده، نمی تواند به رسالت واقعی اطلاع رسانی خودش عمل کند که این یک خدشه مسلم در اصول خبرنگاری است و نباید دوستی و خبرگیری زودتر و سریعتر از مسئول در آینده را فدای رسالتش کند. چرا که در صورت انعکاس واقعی آن رخداد که معمولا مردم و جامعه آگاه، خبر دقیق و اصلی را از خبرهای کاذب و نادرست و فرمایشی تمیز می دهند. همان مسئول خودش به خبرنگاری که هدف را فدای دوستی نکرده است مراجعه خواهد کرد.

چون مسئول خوف آن دارد که خبرنگار جدی مطالبی را انعکاس دهد که شاید در آینده برای آن مسئول خطرساز باشد و موقعیت مدیریتیش را متزلزل و سست کند.

خبرنگار چشم و گوش و زبان مردم و یک نشریه است و بهتر از مسئولان می تواند مسایل را بررسی و پیشنهاد راهکار بدهد. در حالی که اکنون خبرنگاران جدید و کم سابقه به خاطر ترس و تجربه کم سعی دارند به گفته مسئولان توجه کنند و از بیان واقعیت های جامعه وحشت دارند. شاید فکر می کنند در صورت انتقاد کردن موقعیت خودشان را از دست خواهند داد و یا به فلان جلسه آنها را راه نمی دهند و یا از دریافت رپرتاژ آگهی و کادوهایی که به رسم یادبود به خبرنگاران اهدا می کنند محروم می شوند. که اینگونه تفکرات به شدت هم به خبرنگاران ضربه وارد می کند و هم جایگاه خبرنگاران واقعی و ساعی را نیز دچار تزلزل و سستی خواهد کرد و مسئولان پرتوقع و خبرنگاران را منزوی کنند. وقتی یک خبرنگار در یک جلسه رسمی از فلان مسئول تقاضای سفر خارجی یا مشهد مقدس می کند در حقیقت شخصیت خبرنگاری و نبوغ و هنر قلم خود را به راحتی به ثمن بخس فروخته است و اینگونه خبرنگاران باید خود را اصلاح کنند. خبرنگار باید جایگاه خودش را آنچنان با نوشتن خبر و گزارش و پیشنهادها نزد جامعه و مسئولان مطرح کند و ارتقاء بخشد که اگر روزی سفری در پیش بود و یا امتیازی مقرر شد به خبرنگاران داده شود اگر ضوابط بر روابط معمول و آنچنانی بچربد، آن خبرنگار واقعی و منتقد، در اولویت سفر و یا امتیاز قرار گیرد.

خبرنگار واقعی، خود باید به دور از جناح بازیها، با رعایت حفظ مصالح نظام اسلامی تشخیص بدهد، مسایل و مشکلات جامعه را چگونه در رسانه انعکاس دهد که به رسالت واقعی و جایگاه او خدشه ای وارد نشود و از طرفی موجب سوء استفاده دشمنان اسلام و انقلاب  اسلامی هم نشود.

دوری جستن از جناح بازیها، حضور در صحنه، و صادق بودن در بیان گزارشها، از عوامل پایداری یک خبرنگار در رسانه و منطقه محسوب می شود. یعنی هر خبرنگاری دارای بینش سیاسی است و در انتخابات به نامزد مورد علاقه اش هم رای می دهد. اما این نباید دلیلی بر چشم پوشی او از بیان مسایل و مشکلات جامعه شود. چون بیان این نارسایی ها و کمبودها ممکن است با عنایات دولت و مجلس برطرف گردد.

از ویژگی های یک خبرنگار خوب، در انعکاس وقایع به روز بودن، تاثیرگذاری و سودمند بودن خبر برای جامعه است که می تواند ساختار خبری را برای خود ترسیم و اجرا کند.

حفظ شأن و شئون خبرنگاری بدور از مراودات سیاسی و جناحی و رفاقتی ، بر اساس بیان رنجها و دردها و نارسایی های موجود در جامعه، باید صورت گیرد. تا خبرنگار با عملکرد درخشان خودش، جایگاه واقعی خبرنگار را نزد مردم و مسئولان تثبیت کند.

اگر چه تا رسیدن به فرض مطلوب فاصله داریم اما امیدواریم  راه و بستر موفقیت خبرنگاران هم استانی بیش از پیش فراهم شود.

 


 
 
سه دختر نوجوان گچسارانی به مسابقات لیگ برتر کونگ فو 'کشور راه یافتند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٥
 

نایب رییس رشته ورزشی'کونگ فو' شهرستان گچساران گفت: سه دختر نوجوان در مسابقات کشوری'کونگ فو ' ضمن کسب یک مدال طلا و دو مدال نقره به مسابقات لیگ برتر راه یافتند. 'زهرا ابا فتح'روز شنبه افزود: در سری مسابقات'کونگ فو'کشوری که در استان کردستان برگزار شد خانم'فائزه احمدی'مدال طلا ،'فهیمه طاهری' و 'سیده سارا موسوی 'مدال نقره در مسابقات کشوری کونگ فو سبک ' توآ' را برای شهرستان گچساران کسب کردند .
وی تصریح کرد : در این مسابقات 15 تیم هر تیم تا سقف 35 نفر شرکت داشتند ولی تیم شرکت کننده گچساران به دلیل دوری مسافت و عدم رضایت خانواده ها تنها 18 نفر شرکت کننده در مسابقات یاد شده حضور داشت .
نایب رییس ورزش کونگ فو خواهران شهرستان گچساران اظهار داشت: شهرستان گچساران تنها شهر در استان کهگیلویه و بویر احمد است که سبک 'توآ' فعالیت دارد .


 
 
در دومین هفته ماه مبارک رمضان :
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٥
 

خانه قرآنی در مناطق روستایی شهرستان گچساران دایر می شود

رییس کانون قرآن شهرستان گچساران گفت: به منظور ترویج هر چه بیشتر فرهنگ قرآن خوانی در مناطق روستایی همزمان با هفته دوم ماه مبارک رمضان، 30 خانه قرآنی در روستاهای پر جمعیت این شهرستان دایر می شود . 'علیرضا اردشیر نیا' روز شنبه  افزود : براساس تفاهم نامه ای بین وزارت کشور و سازمان دارالقرآن ،دهیاری های روستاها یک فرد را به عنوان مسوول دارالقرآن روستا معرفی و مکانی مانند مسجد ،حسینیه یا خانه عالم را برای خانه قرآن در اختیار کانون قرار خواهند داد .
وی تصریح کرد: محفل های انس با قرآن ،کلاس های روخوانی،روان خوانی ،و مفاهیم در این مکان ها بصورت مستمر برگزار خواهد شد .
وی از صدور گواهینامه تدریس قرآن برای مربیان کانون قرآن در شهرستان گچساران در ماه مبارک رمضان امسال خبر داد و گفت: برای مربیان که در گذشته نیز بصورت تجربی در امر آموزش کلام وحی مشارکت داشتند گواهی تدریس صادر خواهد شد.
رییس کانون قرآن شهرستان گچساران تاکید کرد: در حال حاضر در شهر دوگنبدان مرکز شهرستان ، تعداد 15خانه قرآن فعالیت می کند که با تمهیدات اندیشیده شده در آینده به این تعداد افزوده خواهد شد.


 
 
فرماندار گچساران در جمع خبرنگاران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٥
 

خبرنگاران باید هجمه تبلیغات بیگانه و استکبار جهانی را با قلم رسای خود خنثی کنند.

سیداکبر علیزاده در مراسم تجلیل از خبرنگاران و اصحاب رسانه که توسط اداره تبلیغات اسلامی گچساران و شورای هیئت‌های مذهبی این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: برخی رسانه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد با قرار دادن افراد و مسئولان در مقابل هم و انعکاس سخنان آن‌ها موجب قرار گرفتن در مقابل یکدیگر و جنگ لفظی میان مسئولان و افراد می‌شوند.فرماندارشهرستان گچساران گفت: رسانه ها و اصحاب مطبوعات باید در راستای انسجام و اتحاد مسوولان و مردم نظام قلم بزند و گام بردارد و در غیر این صورت به حق نظام اسلامی جفا خواهد شد .وی، خبرنگاران را پیام آوران و افراد بیدار جامعه یادکرد و تاکید کرد : چنانچه خبرنگاران خبرگزاری ها، مطبوعات و سایت های خبری با انتشار اخبار کذب ، قصد تفرقه افکنی در جامعه داشته باشند به نظام و انقلاب اسلامی خیانت کرده و مجرم نیز محسوب می شوند . فرماندار شهرستان گچساران، خبرنگار با صداقت و خبر استاندارد را محبوب مخاطب جامعه دانست و تصریح کرد: انعکاس درست و صحیح اخبار و عملکرد مسوولان نظام در جامعه موجب دلگرمی مردم به انقلاب و بیمه شدن نظام اسلامی  خواهد شد.
عیلزاده، از شروع تبلیغات زود هنگام برای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی و بزرگ نمایی برخی افراد جامعه بعنوان نامزدهای احتمالی را بی حرمتی به افکار جامعه دانست و گفت : کسانی که با تبلیغات زودهنگام غیر قانونی ،قصد فریب افکار عمومی و مسمومیت جامعه دارند باید شناسایی و با آنها برخورد شود .


 
 
رییس تبلیغات اسلامی گچساران بر حفظ حرمت ماه رمضان تاکید کرد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٥
 

رییس تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران بر لزوم حفظ حرمت ماه مبارک رمضان در اماکن عمومی و رعایت اخلاق و رفتار این فریضه الهی تاکید کرد. حجت الاسلام سید'عبدالرحیم ملکوتی'روز شنبه گفت: شرکت در نمازهای جماعت و جمعه در این ماه ضروری و ثواب تلاوت قرآن در این مهمانی خدا چند برابر دیگر روزهای و ماههای سال است. وی ،قرائت و تفسیر قرآن و ادعیه ،برپایی مراسم باشکوه قدر و مناجات سید الساجدین در صحیفه سجادیه را از برنامه های پر فیض در این ماه عنوان کرد. رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان گچساران ابراز امیدواری کرد: با برپایی محافل قرآن و دعا در ماه ضیافت الله ،بستر لازم برای ارتقاء معنویت در این شهرستان بیش از پیش فراهم شود. حجت الاسلام ملکوتی تصریح کرد: لازم است افرادی که به هر دلیل از روزه گرفتن معذورند ،با حفظ حرمت ماه رمضان و مردم روزه دار از تظاهر به روزه داری در انظار عمومی اجتناب کنند. وی، از دستگاه های انتظامی و قضایی شهرستان درخواست کرد با تظاهر کنندگان به روزه خواری در ملا عام برخورد کنند.


 
 
کرایه تاکسی درون ‌شهری گچساران 25 درصد افزایش یافت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٢
 

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی گچساران از افزایش 25 درصدی نرخ تاکسی در این شهرستان خبر داد.  'امید محمدی‌مفرد' افزود: این افزایش کرایه با برنامه ریزی و تصویب کمیته حمل و نقل و سوخت شهرستان صورت گرفته است . وی تصریح کرد : رعایت نرخ مصوب کرایه تاکسی با توجه به مسیرهای تعیین ‌شده برای رانندگان ضروری بوده و با رانندگان متخلف برخورد جدی می‌شود. مدیر عامل تاکسیرانی و اتوبوسرانی شهرستان گچساران خاطرنشان کرد: این نرخ در راستای ساماندهی نرخ تاکسی‌ها و پس از برآورد قیمت کارشناسی برای خودروها توسط سازمان به کمیته حمل و نقل این شهرستان پیشنهاد شد. محمدی مفرد افزود: میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها به طول مسیر بستگی داشته و در مسیرهای کوتاه نرخ یک هزار و 250ریال و در مسیرهای طولانی‌تر دو هزار و 500 ریال و سه هزار و 500 ریال در نظر گرفته شده است. مدیرعامل سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی گچساران افزود: تعداد 650 دستگاه تاکسی دائمی، 350 دستگاه تاکسی موقت و 21 دستگاه اتوبوس واحد در گچساران در جا به جایی و خدمات رسانی مردم فعالیت دارند.وی جا به جایی روزانه مسافر درون‌شهری در شهر توسط ناوگان عمومی را افزون بر 16 هزار عنوان کرد و نظارت بر فعالیت تاکسی‌های درون‌شهری را از اولویت‌های طرح‌های نظارتی این سازمان دانست.


 
 
یک محموله قاچاق 60 میلیون ریالی در گچساران کشف شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٢
 

فرمانده انتظامی شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مأموران یگان امداد این شهرستان در محور ' گچساران – شیراز ' یک محموله قاچاق به ارزش تقریبی 60 میلیون ریال کشف کردند. سرهنگ قدرت الله بیعت اصل افزود: این مأموران حین گشت زنی در محور ' گچساران – شیراز' و مقابل پلیس راه به یک دستگاه خودروی پژو 405 مشکوک شدند. وی بیان کرد: در بازرسی از این خودرو یک هزار و 200 عدد آدامس خرسی ، 120 عدد شربت سان کوئیک ، 120 بسته 500 گرمی چای دلفین ، یک هزار و 728 عدد صابون لوکس ، 500 بسته 300 گرمی تمر هندی ، 50 هزار عدد آدامس موزی کشف و ضبط شد. بیعت اصل اظهار داشت: هم اکنون این پرونده تحت رسیدگی است


 
 
محفل انس با قرآن در مساجد شهرستان گچساران برگزار می شود
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٢
 

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گچساران از برگزاری 10محفل انس با قرآن در کانون های مساجد این شهرستان در ماه مبارک رمضان خبر داد. سید 'زمان علی پور ' روز چهار شنبه افزود:در ماه مبارک رمضان امسال' کرسی تلاوت کلام وحی' با حضور جمعی زیادی از مهمانان ماه خدا برگزار می شود . وی تصریح کرد: ویژه برنامه' 30 شب مناجات در ماه خدا' در کانون های مساجد شهرستان هر شب با حضور سخنرانان و مداحان برگزار می شود. رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گچساران از برگزاری دوره های آموزش قرآن کریم ،جزء خوانی و ترتیل خوانی قرآن در ماه رمضان در کانون های مساجد مناطق روستایی و شهری خبر داد. وی حضور جوانان و نوجوانان در محافل قرآنی در ماه بهار کلام وحی امسال را چشمگیر تر از سالهای گذشته ذکر کرد و گفت: تنها راه نجات جوانان ،این قشر آسیب پذیر جامعه از جنگ نرم دشمن انس با قرآن و اهل بیت (ع) است .


 
 
مسابفات والیبال 'جام رمضان' در شهرستان گچساران آغاز شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٢
 

'اسماعیل پناهپوری' روز چهارشنبه افزود: قهرمان این مسابقات علاوه بر کسب جوایز نفیس به مسابقات استانی که بعد از ماه مبارک رمضان در مرکز استان برگزار خواهد شد راه می یابند . وی ،از راهیابی قهرمان مسابقات استانی به لیگ برتر کشوری را یادآور شد و گفت: در ماه مبارک رمضان امسال نیز مسابقات فوتسال ادارات با شرکت 18 تیم برای شرکت در این مسابقات ثبت نام کرده اند. رییس تربیت بدنی شهرستان گچساران تاکید کرد : مسابقات فوتسال جام رمضان ادارات شهرستان نیز با مشخص شدن قهرمان این مسابقات به مرحله استانی و کشوری راه خواهند یافت.
پناهپوری، از برگزاری مسابقات فوتبال پیشکسوتان جام رمضان شهرستان گچساران در بهار قرآن با شرکت هفت تیم خبر داد و گفت: این مسابقات در سه مرحله شهرستانی ، استانی و کشوری برگزار خواهد شد. رییس اداره تربیت بدنی شهرستان گچساران گفت : همزمان با ماه مبارک رمضان ، مسابقات والیبال باشگاهی'جام رمضان' با شرکت شش تیم در این شهرستان آغاز شد .

 


 
 
همزمان با ماه رمضان
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱۱
 
نمایشگاه و فروشگاه عرضه مستقیم کالا در گچساران دایر شد

رییس اداره بازرگانی گچساران گفت: به منظور کوتاه کردن دست واسطه ها و ایجاد تعادل در بازار مصرف نمایشگاه و فروشگاه عرضه مستقیم کالا همزمان با ماه رمضان در شهر دوگنبدان مرکز شهرستان دایر شد. 'رضا شریفی' سه شنبه افزود: این طرح همزمان با ماه بهار قرآن و به مدت 30 روز با برپایی 20 غرفه به منظور تامین مایحتاج و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با همکاری مجمع امور صنفی شهرستان گچساران اجرا می شود. وی ، عمده ترین اقلام قابل توزیع در این نمایشگاه را شامل مواد پروتئینی ، لبنیات ، خرما ، روغن ، شکر ، برنج و حبوبات اعلام کرد و اظهار داشت: اقلام مورد نظر با 15 درصد تخفیف با نظارت بازرسان اداره بازرگانی شهرستان گچساران به مردم عرضه می شود. شریفی بیان کرد: امسال نیز همچون سال های گذشته در ماه رمضان دست اندرکاران اداره بازرگانی و مجمع امور صنفی شهرستان گچساران تدابیر گسترده ای را برای تامین و عرضه کالاهای پرمصرف این ایام و ایجاد سهولت هر چه بیشتر دسترسی مردم به کالاهای پرمصرف ماه رمضان اندیشیده اند. وی ، هدف از دخالت دولت در توزیع کالا را ایجاد تعادل در بازار تولید و مصرف در ماه رمضان دانست و عنوان کرد: با تمهیدات اندیشیده شده امسال بازار با کمترین نوسان قیمت و بدون هیچ دغدغه ای نسبت به تامین سبد مصرف خود اقدام خواهد کرد. شریفی ، از توافق قیمت شیرینی 'زولبیا و بامیه' با صنف قنادان گچساران خبر داد و ابراز داشت: با تمهیدات اندیشیده شده قیمت هر کیلوگرم 'زولبیا و بامیه' این نوع شیرینی پرمصرف در شهرستان 32 هزار ریال تعیین شده است.
وی ، به مردم گچساران توصیه کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف در بازار تولید و توزیع مراتب را با شماره تلفن 124 به مسوولان بازرسی اداره بازرگانی این شهرستان اطلاع دهند.


 
 
مدیر مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٠
 

تربیت نیروی کارآمد ایده‌های نو ایجاد می‌کند

مدیر مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای گچساران با اشاره به نقش مؤثر آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای تربیت نیروی ماهر و کارآمد را سبب به‌ وجود آمدن ایده‌های نو، اشتغال پایدار، سازنده و پایدار دانست.سیدید‌الله افضلی صبح امروز در حاشیه برگزاری نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های فنی و حرفه‌ای گچساران در مدرسه شهید فراشبندی این شهرستان اظهار داشت: رشته‌های ویژه زبان انگلیسی شامل کاتالوگ‌خوانی، زبان فنی، نگارنده مکاتبات عمومی به زبان انگلیسی و نگارنده متون خارجی به‌طور رایگان در مرکز فنی و حرفه‌ای گچساران آموزش داده می‌شود. وی مدرک پیش‌نیاز و لازم برای رشته کاتالوگ‌خوانی را فوق‌دیپلم و سایر رشته‌های آموزش زبان را دیپلم عنوان کرد.
افضلی با اشاره به استقبال جوانان برای شرکت در این کلاس‌ها ابراز داشت: کلاس‌های زبان مرکز فنی‌ و ‌حرفه‌ای گچساران از 12 مرداد سال جاری آغاز به کار می‌کنند و تاکنون افزون بر 70 نفر برای شرکت در این کلاس‌ها ثبت‌نام کرده‌اند. وی از صدور گواهینامه مهارت بین‌المللی برای کارآموزان این رشته خبر داد و گفت: این گواهینامه برای کارآموزانی که موفق به کسب نمره قبولی در رشته خود شوند، صادر می‌شود.
مدیر مرکز فنی و حرفه‌ای گچساران بیان داشت: در دنیای فراصنعتی امروز توسعه بدون توجه به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مفهوم نداشته و انقلاب علمی و فنی، انقلابی عمیق و کیفی در تربیت نیروی انسانی ماهر است. افضلی افزود: یادگیری مهارت‌ها و انجام مطلوب و بهینه کارها علاوه بر افزایش بهره‌وری، موجب رضایت‌مندی افراد جامعه می‌شود. وی تصریح کرد: با تکیه بر منابع انسانی آگاه و توانمند می‌توان پشتوانه گران‌بها و سرمایه‌ای ارزشمند در راستای پیشبرد چرخه‌ی اقتصادی کشور به‌دست آورد.
افضلی با اشاره به نقش مؤثر آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای در تغییرات اجتماعی و فرهنگی و رشد و بهبود فرهنگ کار، تربیت نیروی ماهر و کارآمد را سبب به‌ وجود آمدن ایده‌های نو، اشتغال پایدار، سازنده و پایدار دانست.مدیر مرکز فنی و حرفه‌ای گچساران یکی از اولویت‌های مهم در سرمایه‌گذاری‌های آموزشی در تمام جوامع صنعتی را توسعه و گسترش آموزش‌های فنی‌ و ‌حرفه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: این مرکز به‌منظور ارتقا و کارایی آموزش به جوانان جویای کار و مهارت برای دانشجویان پسر دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، علمی و کاربردی و مرکز تحقیقات کشاورزی کلاس‌های رایگان در 30 رشته برگزار می‌کند. افضلی زمان برگزاری کلاس‌ها را از نیمه مرداد اعلام کرد و گفت: طول دوره این کلاس‌ها بستگی به رشته ثبت‌نامی داشته و از یک تا سه ماه متغیر است. وی ابراز داشت: تاکنون افزون بر 300 دانشجو برای شرکت در این کلاس‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که با وجود استقبال دانشجویان، دوره‌های برگزاری این کلاس‌ها استمرار می‌یابد.
افضلی از پذیرش دانشجو به‌صورت پودمانی در رشته‌های مکانیک، ماشین‌ابزار و برق در مرکز فنی و حرفه‌ای گچساران خبر داد و گفت: کلاس‌های این رشته‌ها برای دانشجویان پذیرفته‌شده، از اول مهرماه سال جاری آغاز می‌شود. مدیر مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای گچساران با اشاره به لزوم توسعه آموزش‌ها از نظر کمی و کیفی عنوان داشت: توسعه آموزش‌های فنی‌ و ‌حرفه‌ای در شرایط کنونی برای اقتصاد و فرهنگ ایران و به‌ویژه برای شتاب‌دهی به فرآیند تولید، امری حیاتی است.


 
 
مدیر جهاد کشاورزی باشت خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٠
 
رشد 100 درصدی کشت ذرت در باشت
 
مدیر جهاد کشاورزی باشت با اشاره به استراتژیک بودن محصول ذرت در کشور از رشد 100 درصدی کشت این محصول در باشت خبر داد.فرج‌الله نارکی ‌امروز در حاشیه بازدید از مزارع ذرت شهرستان باشت در گفت‌وگو ی اظهار داشت: ذرت کشت شده در این شهرستان از انواع علوفه‌ای و دانه‌ای است.
وی با بیان این‌که سطح زیر کشت ذرت در باشت نسبت به سال گذشته 100 درصد رشد داشته، افزود: امسال هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی باشت زیر کشت ذرت رفته است. ‌مدیر امور کشاورزی در شهرستان باشت‌ افزایش بارندگی در سال گذشته، استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار و خرید تضمینی ذرت توسط تعاونی روستایی را از مهم‌ترین عوامل افزایش سطح زیر کشت ذرت در سال جاری عنوان کرد. نارکی تصریح کرد: بیش از 85 درصد سطح زیر کشت ذرت در شهرستان باشت به‌صورت آبیاری تحت فشار کشت شده و مابقی هم به‌صورت آبیاری غرق آبی و سنتی است. وی به استقبال کشاورزان از استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار برای کشت ذرت اشاره کرد و افزود: افزایش راندمان آب، کاهش هزینه آبیاری، افزایش تولید، کاهش زمان آبیاری و جلوگیری از فرسایش خاک از مهم‌ترین دلایل استفاده کشاورزان از روش‌های آبیاری نوین است. مدیر جهاد کشاورزی شهرستان باشت به توزیع بذر اصلاح شده در بین کشاورزان اشاره کرد و گفت: بذر ذرت توزیع شده بین کشاورزان از نوع بذر اصلاح شده سینگل کراس 703 است. نارکی بیان داشت: برای کشت ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای به‌طور متوسط به ترتیب 32 و 25 کیلوگرم بذر استفاده می‌شود که متوسط تولید ذرت دانه‌ای 8 تن در هکتار و ذرت علوفه‌ای 40 تن در هکتار است.

 
 
همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٠
 

طرح تذکر لسانی در دستگاه های اجرایی شهرستان گچساران آغاز شد

فرماندار گچساران از آغاز طرح تذکر لسانی در نهادها و شرکت ‌های این شهرستان خبر داد و از مدیران دستگاه های اجرایی خواست تا در اجرای صحیح فریضه امر به معروف و نهی از منکر همکاری لازم را داشته باشند. سید 'اکبر علیزاده' همزمان با ماه مبارک رمضان در نشست هماهنگی اجرای طرح تذکر لسانی در گچساران افزود: اجرای طرح تذکر لسانی در قالب 11 مورد به ادارات این شهرستان ابلاغ شده است.
وی ، تفرقه ، ترک نماز ، بدحجابی و بی‌ حجابی ، رشوه ، بداخلاقی با ارباب‌ رجوع و رباخواری را از جمله مصادیق منکر دانست و گفت: کم‌ فروشی و کم‌ کاری ، اشاعه فحشا ، غیبت ، تهمت و توهین و پخش شایعات و اخبار دروغ نیز از دیگر موارد ابلاغی به ادارات برای اجرای طرح تذکر لسانی در گچساران است. وی تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان امسال طرح تذکر لسانی بصورت ملی در 30 شهرستان کشور بصورت نمادین برگزار می شود که گچساران جز شهرستان های منتخب است که از اجرای این طرح معنوی استقبال کرده است. علیزاده افزود: این طرح از دستگاه های اجرایی شهرستان آغاز شده و به تدریج به بازاریان و اصناف مختلف در گچساران انتقال می ‌یابد.
وی ، نظارت بر اجرای امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه موثر ارزیابی کرد و افزود: مدیران سازمان ‌ها با شرکت در این طرح سازنده دینی الگوی مناسبی برای اقشار جامعه خواهند شد. جانشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر گچساران افزود: اقامه نماز جماعت و شرکت در مراسم ‌ها و مناسبت ‌های مذهبی و اجتماعی ، برخورد مناسب با ارباب رجوع ، صداقت و وجدان کاری ، رعایت انصاف در برخورد با مراجعان و رعایت عدالت اجتماعی میان اقشار مختلف مردم از جمله مواردی بوده که باید در طرح تذکر لسانی مورد توجه قرار گیرد.


 
 
همزمان با فرارسیدن ماه رمضان:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱٠
 
طرح همای رحمت در گچساران اجرا می‌شود.
رئیس جمعیت هلال احمر گچساران گفت: همزمان با فرارسیدن ماه رمضان، طرح همای رحمت در گچساران اجرا‌ می‌شود.سیدابوالفتح بهنامیان امروز اظهار داشت: طرح همای رحمت به‌منظور حمایت از فقرا و نیازمندان به‌مدت 30 شب در گچساران برگزار می‌شود. وی افزود: داوطلبان، خیرین، توانمندان و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند کمک‌های نقدی و جنسی خود را به جمعیت هلال‌احمر گچساران تحویل دهند. رئیس جمعیت هلال‌احمر گچساران مواد غذایی شامل برنج، روغن، حبوبات، قند و شکر را از جمله اقلام در نظر گرفته شده برای بسته‌های غذایی طرح همای رحمت عنوان کرد.وی خرما، ماکارونی، چای، پنیر و گردو را از دیگر اقلام مورد استفاده در بسته‌های غذایی طرح همای رحمت برای توزیع در ماه رمضان برشمرد.
بهنامیان ابراز داشت: جمعیت هلال‌احمر گچساران به‌منظور زنده نگه داشتن سنت حسنه اطعام نیازمندان، دستگیری از مستمندان و ایتام، هم‌سفره شدن با نیازمندان و تأمین امنیت غذایی آنان اقدام به برگزاری طرح همای رحمت کرده است. بهنامیان از جمع‌آوری اقلام و بسته‌های مواد غذایی طرح همای رحمت با مشارکت خیرین و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گچساران خبر داد و زمان توزیع این بسته‌ها را از اول ماه رمضان عنوان کرد. وی با اشاره به اجراشدن این طرح در راستای کمک به نیازمندان گفت: این بسته‌ها در ماه رمضان به خانواده‌های کم‌بضاعت و کم‌برخوردار داده می‌شود.
بهنامیان بیان داشت: هر داوطلب می‌تواند به هر میزان بسته‌های غذایی یک تا پنج نفره تهیه و در اختیار جمعیت هلال احمر گچساران قرار دهد.
وی با اشاره به مشارکت داوطلبان در توزیع بسته‌های غذایی خاطرنشان کرد: داوطلبان می‌توانند ضمن خرید بسته‌های غذایی در معرفی افراد نیازمند به همراه آدرس آنان به جمعیت هلال احمر گچساران کمک کنند. رئیس جمعیت هلال‌احمر گچساران گفت: اقلام غذایی بسته‌های طرح همای رحمت در قالب خانواده‌های یک تا پنج نفره بسته‌بندی می‌شود. بهنامیان به برگزاری بیش از 10 سفره افطار در این ماه خبر داد و گفت: در سفره‌های افطار جمعیت هلال‌احمر گچساران افزون بر 600 نفر از فقرا و نیازمندان دعوت و اطعام می‌شوند. وی احیا و اجرای سنت اطعام فقرا را در سلامت انسان مؤثر دانست و از مردم خواست تا به‌صورت داوطلبانه در این طرح شرکت فعال داشته باشند.
بهنامیان با اشاره توزیع سبد غذایی بین خانواده‌های نیازمند شهری و روستایی ابراز داشت: این بسته‌ها که توسط خیرین و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر تهیه شده، به‌صورت شبانه و ناشناس به درب منازل نیازمندان فرستاده می‌شود. رئیس جمعیت هلال‌احمر گچساران خاطر نشان کرد: توزیع این سبد غذایی با حفظ شأن و منزلت افراد نیازمند که از اولویت‌های اصلی این طرح است، صورت خواهد گرفت. بهنامیان یادآور شد: با توجه به اینکه جمعیت هلال‌احمر حلقه واسطه‌ای بین نیازمندان و افراد خیر است، هلال احمر گچساران برای هفتمین سال پیاپی اقدام به اجرای طرح همای رحمت در این شهرستان کرده است.

 
 
طرح سنجش نوآموزان مناطق روستایی گچساران در حال اجراست
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۸
 

مسوول پایگاه سنجش سلامت دانش آموزان شهرستان گچساران گفت:طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به مدارس مناطق روستایی این شهرستان از اوایل تیر ماه سالجاری آغاز و در حال اجرا می باشد . 'اسماعیل صفر پور' روز شنبه افزود: اجرای این طرح ملی، در 20 روستای پرجمعیت شهرستان تاکنون 350 نفر نوآموز مورد سنجش سلامت تحصیل قرار گرفته اند . وی پیش بینی کرد : تا پایان شهریور ماه سال جاری و آغاز سال تحصیلی جدید تعداد150 نفر دیگر از نوآموزان روستایی شهرستان نیز مورد سنجش سلامت قرار گیرد . مسوول پایگاه سنجش سلامت شهرستان گچساران گفت: از آغاز طرح یادشده در مناطق شهری، روستایی این شهرستان تا کنون تعداد یکهزار و 100 دانش آموز سنجش شده اند که انتظار می رود این تعداد تا پایان اجرای طرح به 2100 نفر نوآموز برسد . وی تاکید کرد : این طرح در دو مرحله مقدماتی و تخصصی انجام می شود موارد مشکوک اعم از کم بینایی ، کم شنوایی ، مشکلات ذهنی در مرحله مقدماتی شناسایی و به مرحله تخصصی ارجاع داده می شود.مسوول پایگاه سنجش سلامت دانش آموزی شهرستان گچساران اظهار داشت: طرح ارزشیابی سنجش سلامت تحصیلی برای کمک به نوآموزان و والدین آنها برای شناسایی مشکلات احتمالی انجام می شود. صفرپور افزود : مشکلاتی مانند 'تنبلی چشم 'که سال ها می توانست موجب آزار کودک شود در همان بدو ورود برای همیشه حل می شود و مشکلات شنو ایی و ذهنی هم با شناسایی آنها هم با استفاده از سمعک و آگاهی نسبت به بیماری کمک شایانی در پیشرفت تحصیلی نوآموزان در آموزشگاه را دارد .


 
 
رئیس اداره بازرگانی گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۸
 
                           برگزاری نمایشگاه ضیافت در گچساران
رئیس اداره بازرگانی گچساران از برگزاری نمایشگاه ضیافت به مناسبت ماه رمضان در این شهرستان خبر داد.رضا شریفی امروز در گفت‌و‌گو ی در گچساران اظهار داشت: نمایشگاه ضیافت به‌مناسبت ماه رمضان و به‌منظور تعدیل قیمت‌ها در این ماه در گچساران برگزار می‌شود. وی محل برگزاری نمایشگاه ضیافت گچساران را پارک نفت عنوان کرد و گفت: این نمایشگاه از ابتدای ماه رمضان به‌مدت 30 روز برپا می‌شود.
شریفی ابراز داشت: در این نمایشگاه کالاهای مورد نیاز سبد خانوارها در ماه رمضان مانند مرغ و گوشت مرغ منجمد، گوشت قرمز، مواد لبنی و مواد غذایی مانند حبوبات، شکر، روغن، برنج و خرما عرضه میشود. وی با اشاره به تخفیف 15 درصدی کالاهای عرضه‌شده در این نمایشگاه افزود: نمایشگاه ضیافت سبب کاهش و تعدیل قیمت‌ها در بازار و برابری عرضه و تقاضا در ماه رمضان می‌شود. شریفی بیان داشت: با برپایی 20 غرفه در این نمایشگاه مایحتاج و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با همکاری مجمع امور صنفی گچساران تأمین می‌شود. این مقام اقتصادی گچساران از اجرای طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان در گچساران خبر داد و گفت: این طرح از ابتدای ماه مبارک آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد. شریفی تصریح کرد: تمرکز و نظارت بیشتر و مداوم بر کالاهای مورد نیاز مردم در چرخه تقاضا و عرضه، یکی از اهداف مهم طرح نظارتی ویژه ماه مبارک رمضان است.وی تأکید کرد: در طی اجرای این طرح با واحدهای صنفی که بیش از 10 درصد افزایش قیمت کالا داشته باشند برخورد قانونی می‌شود.
شریفی یادآور شد: با توجه به نیاز بازار برخی از کالاها و خدمات به‌منظور نظارت بیشتر توسط بازرسان این اداره اولویت‌بندی شده است. وی افزود: در این ایام، نظارت‌های ویژه توسط اکیپ‌های بازرسی برروی کالا‌ها به ویژه مواد غذایی شامل اقلام لبنی، پروتئینی، میوه و سبزی، روغن نباتی، برنج، خرما و شیرینیهای مرسوم این ماه در دستور کار قرار می‌گیرد.رئیس اداره بازرگانی گچساران با تأکید بر افزایش تعداد نظارت‌ها و بازرسی‌ها در ماه رمضان افزود: بازرسان حوزه نظارت بر کالای اصناف و اداره بازرگانی گچساران با بازرسی‌های مستمر و دقیق، از افزایش قیمت‌ها به هر نحوی جلوگیری می‌کنند.
شریفی افزود: بازار ماه مبارک رمضان در کنترل و نظارت دقیق بازرسان بوده و با متخلفان و اجحاف‌کنندگان به مصرف‌کنندگان به شدت برخورد قانونی صورت می‌گیرد.
وی بازرسی از کالاهای اساسی و زولبیا و بامیه و روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ را در اولویت طرح نظارتی ماه مبارک رمضان عنوان کرد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده از هرگونه افزایش غیرقانونی قیمت‌ها در ماه رمضان جلوگیری می‌شود.
رئیس اداره بازرگانی گچساران بیان داشت: مردم در زمینه مبارزه با گران‌فروشی و برخورد جدی با متخلفان، موارد تخلف را به مأموران و بازرسان بازرگانی و مجمع امور صنفی اطلاع داده و موضوع را برای پیگیری با فرد خاطی به بازرسان این اداره اطلاع دهند.شریفی از مردم خواست تا در صورت مشاهده تخلفات کالا و تخلفاتی از قبیل گران‌فروشی، کم‌فروشی، احتکار و عدم درج قیمت روی اجناس از سوی اصناف، مراتب را با شماره تلفن 124 ستاد خبری مستقر در واحد بازرسی اداره بازرگانی گچساران گزارش دهند.

 
 
113 هزار قطعه طیور در کشتارگاه شهرستان گچساران کشتار شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۸
 

رییس دامپزشکی شهرستان گچساران گفت: در چهار ماهه نخست سالجاری تعداد 113 هزار و 245 قطعه طیور زیرنظر ماموران این اداره در کشتارگاه و در اختیار توزیع کنندگان این ماده پروتیینی قرار گرفته شده است. 'حمید رضا گوهرگانی' روز شنبه افزود: این تعداد طیور با هماهنگی و نظارت ماموران دامپزشکی و با ضوابط قانونی و بهداشتی کامل این شهرستان کشتار و در اختیار عاملان توزیع قرار گرفته است . وی، تعداد لاشه های مرغ مشکوک به بیماری ضبط شده توسط ماموران نظارت دامپزشکی در چهار ماهه نخست سال جاری در شهرستان را 954 قطعه عنوان کرد و اظهار داشت: کشتار طیور در محل های غیر بهداشتی و بدون نظارت ماموران دامپزشکی ممنوع می باشد و در صورت مشاهده با آنها برخورد می شود. گوهرگانی تصریح کرد: دامپزشکی شهرستان گچساران امسال 338 هزا رو 805 قطعه طیور در سطح شهرستان را واکسینه کرده که از این میزان 325 هزارو 660 در بخش خصوصی و مابقی در بخش دولتی برعهده داشته است .


 
 
تقسیم بندی مربیان ورزشی خواهران مدارس شهرستان گچساران آغاز شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۸
 

تقسیم بندی (پست بندی) مربیان ورزشی خواهران تمامی مقاطع تحصیلی مدارس شهرستان گچساران از امروز (شنبه ) آغاز شد. کارشناس تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان گچساران ، تعداد مربیان ورزشی خواهر در سطح روستاها و بخشهای مختلف این شهرستان را 39 نفر عنوان کرد. مسعود یاری' روز شنبه در گفت و گو ی افزود: تقسیم بندی مربیان ورزشی برادران در این شهرستان نیزاز فردا 9 مرداد ماه آغاز خواهد شد. وی، تعداد مربیان ورزشی برادران را در این شهرستا نیز افزون بر 34 نفر در سه مقطع ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان عنوان کرد. یاری اظهار داشت: در مقطع ابتدایی و در سال تحصیلی جدید برای دومین سال متوالی از مربییان تخصصی در امر ورزش و تربیت بدنی استفاده خواهد شد. کارشناس تربیت بدنی آموزش و پرورش گچساران به برگزاری کلاس های ورزشی اوقات فراغت دانش آموزان نیز اشاره کرد و گفت: در کانون 'کوثر' وابسته به این اداره برای 60 نفر از دانش آموزان دختر در رشته های والیبال ، شطرنج و ژیمناستیک کلاسهای آموزشی برگزار شده است.
یاری ، با بیان اینکه برای 62 نفر از پسران دانش آموز نیز در رشته فوتبال کلاسهای آموزشی برگزار شده است، گفت: ارایه این آموزشها توسط مربیان باسابقه و مجرب در این شهرستان اجرا می شود.


 
 
رئیس تبلیغات اسلامی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٦
 

شبهات انحرافی پرداخت خمس را کمرنگ کرده است

 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران گفت: شبهات انحرافی سبب شده که پرداخت خمس در جامعه کمرنگ شود.حجت‌الاسلام سیدعبدالرحیم ملکوتی‌اصل پیش از ظهر امروز در جلسه پرسش و پاسخ، رفع شبهات و مسائل شرعی بانوان که توسط امور بانوان و خانواده فرمانداری گچساران برگزار شد، اظهار داشت: فریضه الهی و واجب خمس به دلایل مختلف مورد تهاجم قرار گرفته و پرداخت خمس در جامعه کم شده است.
وی به تخریب این فریضه توسط دشمنان و مقدس‌نماها اشاره کرد و نقش روحانیون، مسئولان و رسانه‌ها را در تبلیغ این فریضه واجب الهی مهم دانست. ملکوتی‌اصل بیان داشت: سیستم اقتصادی توزیع و تولید ثروت‏ها و پرداخت خمس و زکات و سایر مسائل مالی مانند کفارات، دیات و غیره رعایت عدل اجتماعی را در زمینه اقتصادی روشن می‌کند. وی تصریح کرد: بدون یک سیستم اقتصادی عادلانه، قشر عظیمی از جامعه گرفتار فقر و محرومیت شده که اقتصاد اسلامی سبب واقعی‌شدن سیستم عدالت اقتصادی در جامعه می‌شود. رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران، اسلام را نظامی دارای یک سیستم و روش مالی و اقتصادی محکم بر پایه توحید دانست که پیروان خود را به کسب علم و معرفت بیشتر درباره فلسفه احکام دعوت کرده است.
ملکوتی‌اصل ابراز داشت: فریضه خمس بر اثر بعضی از عوامل اجتماعی و شبهات انحرافی، کم‏رنگ شده است. وی افزود: در جامعه امروزی و با وجود جنگ نرم دشمنان نظام اسلامی ایران، اذهان عمومی در برابر انواع شبهات، تخریب‏ها و تفسیرهای مختلف قرار دارد و باید راه‏های احیای این فریضه مالی را روشن کرده تا بیشتر مورد توجه قرار گیرد. ملکوتی‌اصل با اشاره به آیه قرآن کریم مبنی بر لزوم پرداخت خمس و بیان روایات در این زمینه تصریح کرد: پرداخت خمس اموال به قصد قربت، آثار تربیتی و برکت‌های اقتصادی در پی دارد.
وی خاطرنشان کرد: از نظر تربیتی نیز انفاق خمس اموال مانند دل‌کندن و رهایی از وابستگی آدمی به جذاب‏ترین مظاهر دنیوی است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گچساران پرداخت خمس و زکات را عامل مؤثری در رشد اخلاقی و تربیتی پرداخت کننده عنوان کرد و گفت: در خمس هم همان قصد قربت و اخلاص است که مورد توجه ذات اقدس الهی قرار می‌گیرد.
ملکوتی‌اصل افزود: انفاقی که با انگیزه پاک و نیت خالص و به قصد قربت انجام می‌شود به خدا می‌‌‌رسد، چرا که اگر ایمان و اخلاص و امید به ثواب و علاقه به قرب پروردگار نبود هرگز کسی محصول زحمات خود را پرداخت نمی‌کرد.
وی طهارت مولد، تطهیر اموال، وسعت روزی، تطهیر گناهان، ذخیره آخرت و سهیم شدن در ترویج دین را از دیگر اثرات پرداخت خمس و زکات دانست.
بانوان شرکت‌کننده در این جلسه به بیان پرسش‌های و شبهات خود در زمینه مسائل مختلف پرداختند.


 
 
رئیس اداره گاز گچساران خبر داد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٦
 

اتمام شبکه‌گذاری گاز روستای تلخاب‌شیرین در گچساران

 رئیس اداره گاز گچساران از اتمام شبکه‌گذاری گاز روستای تلخاب‌شیرین خبر داد و گفت: عملیات نصب انشعاب آن به‌زودی آغاز می‌شود .ناصر دلفریان صبح امروز در نشست هماهنگی طرح‌های عمرانی در گچساران اظهار داشت: با توجه به نصب و احداث ایستگاه تقلیل فشار گاز برای روستای تلخاب‌شیرین، عملیات گازرسانی به این روستا با سرعت انجام شده که پس از نصب انشعابات، مردم این روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار می‌شوند. وی نصب انشعابات گاز طبیعی و یا تغییر ظرفیت متقاضیان در شهر و روستا را بستگی به ر دارا‌بودن شرایط فنی، ایمنی‌، ا‌قتصادی و امکانات از نظر شرکت گاز دانست. دلفر‌یان ابراز داشت: گاز‌رسانی به روستاهای ماهور باشت‌، پا‌کوه، جهاد‌آباد و کلاغ‌نشین نیز توسط پیمانکار آغاز شده که این پروژه‌ها نیز پیشرفت فیزیکی 100 درصدی دارند. وی مرحله بعد برای عملیات گاز‌رسانی به این روستاها را نیز شبکه‌گذاری و انشعاب‌گذاری عنوان کرد. رئیس اداره گاز گچساران با اشاره به اتمام 100 درصدی عملیات شبکه‌گذاری روستاهای چهاربیشه سفلی و آبکل از آغاز عملیات نصب انشعابات گاز این دو روستا خبر داد. دلفریان با اشاره به راه‌اندازی جایگاه پمپ گاز سی‌.ان‌.‌جی ولی‌عصر (عج)، و شبکه‌گذاری جایگاه سی‌.‌ان‌.‌جی کریمیان در دو ماهه اول سال 90 از جایگاه‌داران خواست تا با پرداخت به‌موقع گازبهای خود، با شرکت گاز گچساران همکاری لازم را داشته‌باشند. وی به وصل مجدد گاز پمپ گاز شهرداری اشاره کرد و بدهی این شهرداری به شرکت گاز را عامل قطع‌‌شدن گاز این جایگاه عنوان کرد.
دلفریان بیان داشت: شهرداری گچساران بدهی زیادی به شرکت گاز داشته و تاکنون بخش کمی از بدهی خود را پرداخت کرده است.
وی افزود: درآمدهای اداره گاز در زمینه امور عمرانی و گاز‌رسانی به مناطق مختلف شهری و روستایی هزینه شده، پس ضروری است که ادارات و نهادها در پرداخت بهای گاز مصرفی خود همکاری لازم را داشته باشند.
رئیس اداره گاز گچساران ابراز داشت: به‌منظور مقاوم‌سازی شبکه گاز گچساران و کوی آب‌گرمو به‌زودی عملیات تعویض شبکه فرسوده در گچساران آغاز می‌‌شود.
دلفریان تهیه پکیج شبکه‌های پراکنده و حفره‌های خالی گچساران برای تعیین پیمانکار، تعویض افزون بر 4 هزار کنتور خراب در سیستم اندازه‌گیری مشترکان و نصب کنتور‌های سالم به‌خاطر دقت عمل بیشتر در محاسبه گاز بهای مشترکان و جمع‌آوری لوله هشت اینچ طولی در مسیر زیرگذر گچساران از شرق به غرب به طول 800 متر در بلوار ولی‌عصر (عج) را از دیگر اقدامات اداره گاز گچساران در سه‌ماهه اول سال جاری عنوان کرد.
وی با اشاره به روند گازرسانی به مناطق مختلف شهری و روستایی گچساران خاطرنشان کرد: در گچساران مشکلات زیادی در بحث گاز‌رسانی وجود دارد که عمده دلیل آن، کوهستانی بودن منطقه است.


 
 
موفقیتی دیگر برای فوتبال کهگیلویه و بویراحمد حاصل شد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٥
 

‌راهیابی نوجوانان نفت و گاز گچساران به لیگ یک کشور

سخنگوی روابط‌عمومی تربیت‌بدنی کهگیلویه و بویراحمد از راهیابی تیم فوتبال نوجوانان نفت و گاز گچساران به لیگ یک کشور خبر داد.آرمان قنبرزاده پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو ی در یاسوج با اشاره به موفقیت‌های پی در پی تیم‌های فوتلال این استان اظهار داشت: همت و غیرت بازیکنان و همچنین تلاش‌های گسترده مسئولان در هیئت فوتبال این استان و اداره‌کل تربیت‌بدنی موجب دستیابی به این افتخارات شده است. وی گفت: در طی چند روز گذشته در زمینه راهیابی تیم‌های پایه این استان به لیگ‌های برتر و دسته یک کشوری موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده که برای توسعه و پیشرفت این رشته ورزشی در استان ما به منزله گامی بلند و اساسی است.
قنبرزاده به موفقیت تیم نوجوانان نفت و گاز گچساران در راه رسیدن به لیگ دسته اول فوتبال کشور اشاره کرد و افزود: مرحله پایانی مسابقات لیگ منطقه‌ای کشور در رده سنی نوجوانان و برای قهرمانی کشور در فصل 90-89 در گروه دوم با میزبانی تیم گسترش فولاد در ورزشگاه راه آهن تبریز برگزار شد. وی گفت: این مسابقات در حالی برگزار شد که تیم فوتبال نوجوانان نفت و گاز گچساران قبل از ظهر سه‌شنبه چهارم مرداد ماه با نتیجه 4 بر صفر بر تیم فوتبال مقاومت کرمانشاه غلبه کرد و به عنوان تیم دوم راهی لیگ دسته یک نوجوانان کشور شد.قنبرزاده تصریح کرد: این مسابقات که با شرکت 5 تیم ابومسلم خراسان، شهرداری تبریز، نفت و گاز گچساران، مقاومت کرمانشاه و گسترش فولاد تبریز به صورت مجتمع و از تاریخ 31 تیر ماه تا 4 مرداد برگزار شد، تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز نیز به عنوان تیم اول از این مرحله صعود کرد.
وی گفت: تیم فوتبال نفت و گاز گچساران در بازی مقابل تیم‌های شهرداری تبریز و ابومسلم خراسان با نتایج 6 بر یک و 2 بر یک به پیروزی رسید ولی مقابل میزبان مسابقات 2 بر یک بازی را واگذار کرد و به عنوان تیم دوم به این مسابقات راه یافت.
قنبرزاده یکی از دلایل مهم این موفقیت را کادر فهیم و بادانش تیم نفت و گاز گچساران ذکر کرد و عنوان داشت: سرمربیگری تیم فوتبال نفت و گاز گچساران بر عهده حسن کیامرثی بود که سعید قنواتی و فرزاد نیک‌منش به عنوان کمک مربی و فرهنگ علیزاده به عنوان سرپرست وی را همراهی می‌کردند.


 
 
تشییع پیکر پاک شهید قاسم احمدی در گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٤
 

پیکر شهید قاسم احمدی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که در مبارزه علیه گروه تروریستی پژاگ به شهادت رسیده، در میان انبوه مردم شهیدپرور در گچساران تشییع شد. پیکر مطهر پاسدارشهید قاسم احمدی ساعت 9:30 صبح امروز با قرائت زیارت عاشورا و مرثیه‌سرایی و نوحه‌خوانی با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان در مقابل کانون شهدای بسیج گچساران تشییع شد. پیکرمطهر این کبوتر خونین بال سپاه اسلام را با شعارهای مرگ بر منافق ، مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل از کانون بسیج تا  گلزار شهدا تشییع و به خاک سپرده شد. مردم مومن و انقلابی گچساران در صفوفی بهم فشرده و در حالی که همچون دوران شکوهمند دفاع مقدس تابوت این گل پرپرشده خود را برروی دست داشتند با فریادهای الله اکبر ، برادر شهیدم راهت ادامه دارد ، این گل پرپر ماست هدیه به رهبر ماست این مصیبت دردناک را به محضر حضرت صاحب الزمان (عج)و مقام معظم رهبری تسلیت و تبریک گفتند. پیکر پاک این شهید راه حق پس از اقامه نماز با مشایعت امت حزب الله و شهید پرورشهرستان در گلزار شهدای گچساران به خاک سپرده شد.

پیکر مطهر سروان پاسدار شهید قاسم احمدی نیز در میان انبوه جمعیت عزادار و امت شهید پرور گچساران تشییع و پس از اقامه نماز در محل گلزار شهدای این شهر آرام گرفت. شهید قاسم احمدی از نیروهای گردان امام حسین(ع) تیپ 48 سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد بود که در مبارزه با گروه تروریستی پژاک در منطقه پیران‌شهر کردستان به درجه رفیع شهادت نائل آمد


 
 
رئیس اداره امور عشایر گچساران خبر داد:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٤
 
احداث 11 حلقه چاه تأمین آب عشایری گچساران
رئیس اداره امور عشایر گچساران از احداث و حفر بیش از 11 حلقه چاه برای تأمین آب مورد نیاز عایر گچساران خبر داد.بهمن آزادی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای تأمین آب مورد نیاز عشایر گچساران بیش از 11 حلقه چاه آب با اعتباری افزون بر 120 میلیارد ریال احداث و حفر شده است. وی از به آب رسیدن تعداد هفت حلقه از این چاه‌ها، اعتبار اختصاص یافته به حفر آن‌ها را از محل اعتبارات خشکسالی عنوان کرد.
آزادی ابراز داشت: بر اساس ماده پنجم آیین‌نامه ساماندهی عشایر، همه دستگاه‌های اجرایی موظف به هزینه‌ کردن بخشی از اعتبارات خود در مناطق عشایری هستند.
وی تصریح کرد: تعداد کمی از ادارت و نهادهای گچساران در خدمات‌رسانی به عشایران تلاش دارند و ضروری است که همه ادارات و نهادها برای ساماندهی و برطرف‌کردن مشکلات جامعه عشایری گچساران بیش از پیش همکاری‌های لازم را داشته باشند.
رئیس اداره امور عشایر گچساران آب‌رسانی، ساخت منابع زخیره آب، احداث، مرمت، بازگشایی راه‌ها و جاده‌های دسترسی عشایری و تأمین علوفه مورد نیاز دام‌ها را از اولویت‌ها و نیازهای اصلی عشایر دانست.
آزادی بیان داشت: در تیرماه سال جاری، بیش از پنج کیلومتر جاده عشایری در منطقه هلیگان با اعتباری افزون بر 150 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید. وی مدت‌ زمان افتتاح و بهره‌برداری از این جاده را 20 روز عنوان کرد و ضمن تشکر از ادارات مرتبط، خواستار همکاری بیشتر در زمینه برطرف کردن مشکلات عشایر شد. آزادی مطالعه و شناسایی امکانات و نیازمندی‌های دامداران متحرک در مورد امور دام و اسکان، تهیه، تنظیم، اجرا و نظارت بر اجرای طرح‌های عمرانی و نوسازی مربوط به امور دامداران متحرک و فراهم ‌کردن زمینه‌های لازم برای اسکان دامداران متحرک را از اقدامات اداره امور عشایر گچساران برشمرد. وی نظارت بر نحوه چرای دام در مراتع عشایری از لحاظ رعایت ضوابط فنی و علمی مرتعداری در راستای حفظ مراتع را از دیگر اقدامات نظارتی این اداره عنوان کرد.
رئیس اداره امور عشایر گچساران با اشاره به اقدامات این نهاد در خدمات‌رسانی در زمینه توسعه و عمران مناطق عشایری گفت: هدایت، حمایت و نظارت برای اجرای کلیه پروژه‌های عمرانی در مناطق عشایری، برنامه‌ریزی در راستای به‌کارگیری روش‌های مناسب کنترل و اجرای پروژه‌های خدمات‌رسانی به مناطق عشایری از جمله اولویت‌های اجرای طرح‌ها در مناطق عشایرنشین گچساران است.
آزادی به ساماندهی و اسکان عشایر در گچساران اشاره کرد و افزود: هدف از ساماندهی و اسکان عشایر، اشتغال‌زایی پایدار، ارتقای سطح رفاهی و بهداشتی، آموزشی و خدماتی این قشر است.
وی افزود: بیش از سه کانون اسکان و ساماندهی عشایر کلاغ‌نشین، پاکوه علی‌آباد و شهرک امام حسین یا آب‌گندی وجود دارد که کانون کلاغ‌نشین یکی از توسعه‌ یافته‌ترین روستاهای گچساران به‌شمار می‌آید.
آزادی، اقدامات زیربنایی انجام ‌گرفته در کانون کلاغ‌نشین را تأمین آب شرب و کشاورزی، برق، جدول‌گذاری و آسفالت معابر عنوان کرد.
رئیس اداره امور عشایر گچساران خاطرنشان‌ کرد: احداث منابع ذخیره آب شرب و کشاورزی در این شهرک نیز از اقدامات انجام ‌شده در راستای رفاه عشایرنشینان کلاغ‌نشین است.
آزادی با اشاره به اسکان عشایر شهرک امام حسین به‌عنوان مهم‌ترین پروژه در دست اجرای اداره امور عشایر گچساران افزود: زیرساخت‌های شهرک امام حسین با 80 درصد پیشرفت‌کاری در حال انجام است.
وی تعداد خانوار اسکان ‌یافته در این شهرک را 98 خانوار عنوان کرد و از قابلیت توسعه و اسکان بیش از 300 خانوار در این منطقه خبر داد.
آزادی بیان داشت: هم اکنون پروژه آب‌رسانی از رودخانه زهره به طول 15 کیلومتر به منطقه شهرک امام حسین در حال اجرا می‌باشد.
وی با اشاره به اعتبار 48 میلیارد ریالی مصوب برای اجرای طرح آب‌رسانی به شهرک امام‌ حسین ابراز داشت: این پروژه به دلیل اختصاص ‌نیافتن اعتبار تاکنون فقط 10 درصد پیشرفت کاری داشته است.
آزادی از رایزنی و مکاتبه با مسئولان استانی برای برطرف کردن این مشکل خبر داد و گفت: در صورت اختصاص به‌موقع اعتبار، این طرح در 2 سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

 
 
به منظور رفاه حال روستاییان؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٤
 
پروژه موبایل جی.اس.ام در گچساران افتتاح شد
 
مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد از افتتاح و راه‌اندازی پروژه جی.اس.ام‌ موبایل ارزان قیمت روستایی در شهرستان گچساران خبر داد. محمدرضا توکلی در مراسم افتتاح پروژه جی‌.اس.‌ام روستایی گچساران و باشت که با حضور مسئولان محلی و دهیاران و شوراهای اسلامی بخش مرکزی گچساران برگزار شد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار داشت: افتتاح، بهره‌برداری و واگذاری موبایل ارزان ‌قیمت روستایی، گامی دیگر در خدمات‌رسانی مطلوب به اقشار مختلف جامعه است.
وی قابلیت واگذاری به‌صورت اعتباری و دائمی، عدم قطع ارتباط در مقایسه با شبکه سیمی و کابلی، هزینه مکالمه بسیار ارزان و قابلیت جا به ‌جایی در محدوده زیر پوشش را از جمله مزیت‌های این نوع موبایل عنوان کرد. توکلی از واگذاری این تلفن با قیمت 520 هزار ریال به مردم در روستاها خبر داد و تصریح کرد: این مبلغ به‌عنوان هزینه اشتراک میزان مصرفی پالس شهری ثابت محاسبه می‌شود. وی ابراز داشت: هر دقیقه مکالمه مشترکان جی.اس.‌ام با شبکه جی.‌اس.‌ام و با تلفن ثابت شهری در محدوده شهری 20 ریال است. مدیرعامل شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد افزود: ارتباط تلفن جی.‌اس.‌ام با تلفن‌های ثابت و جی.‌اس.‌ام سایر شهرها و استان‌ها به ازای هر دقیقه مکالمه از 89 ریال تا 715 ریال بوده و بستگی به زمان روز و شب و مسافت بین شهرها دارد. توکلی از آمادگی شرکت مخابرات برای واگذاری 20 سایت جی.‌اس.‌ام در گچساران و باشت خبر داد و گفت: شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد در راستای راه‌اندازی این سیستم 150 میلیارد ریال هزینه شده است. وی با اشاره به نصب و راه‌اندازی 151 ایستگاه مخابراتی در کهگیلویه و بویراحمد عنوان داشت: 16 ایستگاه مخابراتی در گچساران و 10 ایستگاه هم در باشت راه‌اندازی شده است.
توکلی ابراز داشت: با توجه به پراکندگی روستاها در کهگیلویه و بویراحمد و وجود منابع طبیعی و عدم امکان ارتباط‌دهی سریع روستاها به‌وسیله شبکه کابل، شرکت مخابرات کهگیلویه و بویراحمد در راستای تحقق اهداف توسعه و برطرف ‌کردن فاصله خدمات‌دهی نقاط شهری و روستایی، با استفاده و بهره‌گیری از فناوری‌های جدید اقدام به ارتباط دهی روستاها با استفاده از تلفن همراه روستایی کرده است.
وی تلفن همراه روستایی را بهترین جایگزین برای تلفن ثابت دانست و نرخ مکالمات برابر نرخ تلفن ثابت، قابلیت شارژ اعتباری با مبالغ متفاوت و ارتباط با سایر اپراتورها از هزینه کارکرد برابر با نرخ تلفن ثابت را از دیگر مزایای سیستم جی.‌اس.‌ام روستایی عنوان کرد.
وی ضریب نفوذ تلفن ثابت در کهگیلویه و بویراحمد را 21 درصد اعلام کرد و گفت: درآمد تلفن ثابت در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته و بیش از 43 میلیارد ریال از مطالبات این شرکت در سطح اداری و مردمی، در تلفن ثابت و به همین میزان نیز در تلفن همراه، وصول نشده است.
رئیس شرکت مخابرات گچساران نیز با اشاره به وجود 32 هزار مشترک تلفن ثابت و شش هزار مشترک تلفن همراه در گچساران و باشت ابراز داشت: ضریب نفوذ تلفن ثابت در گچساران 27 درصد بوده یعنی به ازای هر 100 نفر 27 نفر دارای تلفن ثابت هستند.
فریدون کرمی ضریب نفوذ تلفن همراه در گچساران را 50 درصد عنوان کرد و افزود: واگذاری تلفن همراه تا قبل از دولت نهم و دهم 14 هزار شماره بوده که در دولت نهم و دهم افزون بر 50 هزار شماره در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
وی از خدمات‌رسانی شرکت مخابرات در زمینه اینترنت پرسرعت و ADSL در سطح گچساران و باشت و اتصال دائم و شبانه‌روزی مشترکان اینترنت خبر داد و افزود: تمام ادارات و بانک‌های این شهرستان به شبکه دیتا و اینترنت مجهز هستند.
کرمی با اشاره به مزایای تلفن جی.اس.‌ام و لزوم تبلیغات در زمینه استفاده از این تلفن گفت: یکی دیگر از مزایای این تلفن قابلیت وصل به اینترنت و دورنگار است و برای نخستین ‌بار است که به همت دولت دهم این امر محقق می‌شود.

 
 
200 قاری قرآن در گچساران برای دوره تربیت معلم روانخوانی شرکت کردند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢
 

رییس موسسه قرآنی غدیر گچساران گفت: تعداد 200 نفر قاری کلام وحی به منظور راه یابی و دریافت گواهی مهارت دوره تربیت معلم در آزمون رقابت روخوانی و روانخوانی قرآن شرکت کردند . 'سعید محمودی 'روز یکشنبه درگفت وگو ی افزود: از این تعداد شرکت کنند 100 نفر که امتیاز بیشتری کسب کنند به آزمون شفایی این دوره راه خواهند یافت .
وی تاکید کرد: 80 نفر از پذیرفته شدگان آزمون شفایی برای دوره تربیت معلم شهرستان انتخاب خواهند شد . محمودی تصریح کرد: در مرحله پایانی ، قاریان پذیرفته شده با شرکت در یک طرح آموزشی فشرده ،گواهینامه معتبر تربیت معلم دریافت خواهند کرد.
رییس موسسه قرآنی غدیر شهرستان گچساران گفت: دراین دوره واجدین شرایط با روشها و فنون تدریس، کاربرد روانشناسی درآموزش، روش های حفظ قرآن و احکام و تلاوت را فرا گرفته و گواهینامه تربیت معلم روخوانی و روانخوانی قرآن کریم نیز دریافت خواهند کرد .


 
 
5/1 میلیارد ریال برای تکمیل پارک 'آفتابگردان' دوگنبدان اختصاص یافت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٥/٢
 

معاو ن عمرانی شهرداری دوگنبدان گفت: امسال به منظور توسعه فضای سبز و تکمیل پارک و بوستان'آفتابگردان' این شهر صنعتی میلیارد و 500 میلیون ریال اعتیار در نظر گرفته شده است . 'کورش فرمانی' روز یکشنبه در گفت وگو ی از پیشرفت فیزیکی50 درصدی این طرح فضای سبز خبر داد و افزود: برای این طرح تفریحی سالم تا کنون دو میلیارد و 400 میلیون ریال هزینه شده است . وی، مساحت پارک' آفتابگردان' دوگنبدان را دو و نیم هکتار ذکر کرد و گفت: فضای سبز،سکوهای استراحت،الاچیق و محوطه بازی کودکان،سرویش بهداشتی و محل تفریح و ورزشی را از امکانات این طرح در مرکز شهرستان عنوان کرد .
فرمانی افزود: با تمهیدات اندیشیده شده پارک آفتابگردان شهر دوگنبدان تا پایان سالجاری تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید . معاون عمرانی شهرداری دوگنبدان از دردست ساخت پارک' کوی شهید محلاتی' نیز در این شهر را یادآور شد و گفت: این فضای تفریحی هشت هزار مترمربعی نیز از30 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است که پیش بینی می شود در سال آینده تکمیل و به بهره برداری برسد .  سرانه فضای سبز شهر یکصد هزار نفری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران نسبت به نرم استانی و کشوری در شرایط مطلوب قرار دارد .


 
 
استاندر کهگیلویه وبویراحمد از طرح های عمرانی گچساران بازدید کرد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٥/۱
 

استاندار کهگیلویه و بویر احمد و هیات همراه از طرح های عمرانی نیمه تمام شهرستان گچساران بازدید و مشکلات این طرح ها را بررسی کردند.

'اکبر نیکزاد' در سفر یک روزه خود به شهرستان گچساران از طرح دو هزار و 700 واحدی مسکن مهر این شهرستان بازدید و از نحوه پیشرفت کاری و زمان تحویل این واحدهای مسکونی مطلع شد. وی ،در این بازدید از مسوولان اجرایی شهرستان خواست تا هرچه سریع تر زیرساخت های لازم از جمله (آب ، برق ، گاز و تلفن ، معابر و اماکن عمومی سایت مسکونی مسکن مهر گچساران را آماده و و همزمان با تکمیل طرح ها به صاحبان مسکن تحویل داده شود. استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نخسین سفر خود به شهرستان گچساران از بیمارستان 96 تختخوابی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نیز بازدید و از پشرفت 50 درصدی این مرکز درمانی نیز ابراز رضایت کرد و خواستار اتمام این طرح تا پایان سالجاری شد. نیکزاد، درحین بازدید از طرح عظیم ' زیر گذر' مرکز شهر دوگنبدان از موانع موجود در کارگاه این طرح نیز بازدید و به مسوولان شرکت مخابرات ، گاز و برق خواست تا نسبت به جابجایی شبکه خود از محل کارگاه قدام کنند.
وی ، از مصلی بزرگ شهر دوگنبدان نیز بازدید و از توقف و طولانی شدن این طرح معنوی ابراز تاسف کرد. نیکزاد، خواستار تامین و اختصاص اعتبار لازم برای اتمام و تسریع در تکمیل این طرح مهم برای اجرای فریضه نماز جمعه در شهرستان گچساران شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در سفر یکروزه خود مشکلات طرح بزرگ پتروشیمی گچساران و دانشکده نفت دوگنبدان را نیز از نزدیک بازدید و دستورات لازم را بریا تسریع این دو پروژه مهم نیز صادر کرد. در سفر یک روزه استاندار کهگیلویه و بویراحمد به شهرستان گچساران معاون عمرانی استانداری ، نماینده مردم شهرستان گچساران در مجلس شورای اسلامی ، مدیر کل صنایع و معادن ، مدیران عامل شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی، مدیر عامل شرکت گاز ، مدیر کل اوقاف و امور خیریه و تعدادی از مسوولان اجرایی استانی و شهرستان گچساران نیز حضور داشتند.