اخبار گچساران

رییس منابع‌طبیعی گچساران:امسال ‪ ۸۴‬هکتاراز اراضی کم‌بازده‌این شهرستان احیا
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٥
 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گچساران گفت: ‪ ۸۴‬هکتار از اراضی کم بازده این شهرستان طی سالجاری احیا شده است. به گزارش ایرنا، پرویز کناری  در بازدید خبرنگاران خبرگزاری‌ها و مطبوعات کهگیلویه و بویراحمد از وضعیت مصوبات سفر دور اول رییس جمهوری و هیات دولت در فروردین ‪ ۸۵‬در بخش منابع طبیعی این شهرستان افزود: ‪ ۸۰‬هکتار از این اراضی در منطقه آبده‌گاه باشت و مابقی مربوط به منطقه بیدزرد است. وی بیان کرد: به منظور احیای این اراضی تاکنون هشت میلیارد و ‪۵۰۰‬ میلیون ریال هزینه شده است.

کناری اظهار داشت: این اعتبار در زمینه اجرای دو پروژه‌پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی مناطق یادشده‌هزینه شده است که البته برای تکمیل نهایی این پروژه‌ها به اعتبارات جدیدی نیاز است. وی با اشاره به اینکه وسعت حوزه اجرای این پروژه‌ها چهار هزار و ‪۱۸۴‬ هکتار و میزان بارندگی سالیانه در این مناطق ‪ ۶۵۰‬میلیمتر است عنوان کرد:
کنترل سیلاب‌های مخرب، تغذیه خاک، رشد پوشش گیاهی، آبرسانی به مجتمع‌های گلخانه‌ای و افزایش بنیه‌اقتصادی از مهمترین فواید این پروژه‌هاست. کناری تعداد باندهای پروژه پخش سیلاب و تغذیه مصنوعی منطقه آبده‌گاه را ‪ ۱۷‬مورد با طول خاکریز ‪ ۱۳‬کیلومتر ذکر کرد و ابراز داشت: مراحل اجرای این پروژه از سال ‪ ۸۵‬شروع شده و مصالح بکاررفته در آن سنگ، سیمان و خاک طبیعت همین مناطق است.

وی افزود: در راستای تعامل منابع‌طبیعی این شهرستان با دستگاه‌های اجرایی ‪ ۷۰‬هزار اصله نهال از انواع مختلف توسط شرکت نفت و با نظارت منابع طبیعی در عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان غرس شده است. کناری بیان کرد: حدود ‪ ۵۰۰‬هکتار از عرصه‌های ملی در مناطق بی‌بی‌حکیمه، آب کل لیشتر، شمس عرب، تلخاب شیرین و دژسلیمان به منظور کشت ‪ ۲۰۰‬هزار اصله نهال به شرکت نفت منطقه گچساران واگذار شده است. شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ‪ ۶۵۰‬هزار هکتار عرصه‌های طبیعی است که ‪ ۱۴۰‬هزار از این وسعت متعلق به مناطق جنگلی و مابقی شامل باغات، اراضی کشاورزی و مراتع است