اخبار گچساران

دادستان گچساران: ریشه بیشتر جرایم در این شهرستان ضعف فرهنگی است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٩
 

دادستان عمومی و انقلاب گچساران گفت:ریشه بسیاری از بزهکاری‌ها و جرایم رخ داده در این شهرستان ضعف فرهنگی متخلفان و مجرمان است.


غلامعلی راستیان نیا،افزود: باید آسیب‌های اجتماعی را شناسایی کرد و با فرهنگ‌سازی در جهت مقابله با این آسیب‌ها گام برداشت.

وی با اشاره به اینکه حبس و زندان تنها راه برخورد با جرایم نیست،گفت:
دستگاه‌های فرهنگی باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی برای کاهش جرم در جامعه تلاش کنند.

دادستان گچساران گفت:نزاع‌های خیابانی،تصادفات، خرید و فروش مواد مخدر، صدور چک بلامحل و سرقت از مهمترین جرایم اتفاق افتاده در این شهرستان است.

وی گفت:پیشگیری ازوقوع جرایم،کاهش زمان تحقیقات و داوری واطاله دادرسی، حبس زدایی، تدوین مجازات‌های جایگزین، برخورد با عوامل مخل امنیت و نظم عمومی ، حقاظت از بیت المال و دفاع از سرمایه‌گذاری مشروع‌ازجمله‌برنامه‌های قوه قضاییه و دادسراهاست.

راستیان نیا بیان کرد : دستگاه قضایی با قاطعیت با افرادی که نظم عمومی و امنیت جامعه را مختل کنند برخورد می‌کند.

وی با اشاره به مقوله اوقات فراغت جوانان در فصل تابستان، ادامه داد:
نسل جوان سرمایه ارزشمند و نیروی محرکه جامعه است که باید بابرنامه ریزی و سازماندهی مناسب، زمینه را برای حضور فعال این نسل در برنامه‌های مختلف فراهم کرد.

وی گفت: عدم برنامه ریزی مناسب و بی‌توجهی به خواسته‌های جوانان باعث می‌شود این قشر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار گیرند و در این صورت زمینه برای افزایش جرم و بزهکاری در جامعه فراهم می‌شود.

دادستان گچساران گفت:دستگاه‌های متولی امور فرهنگی باید برای جوانان برنامه ریزی کنند تا در آینده شاهد رشد فکری ، علمی ، فرهنگی و اجتماعی نسل جوان باشیم و بتوانیم در عرصه‌های مختلف از این پتانسیل بزرگ همانند فناوری هسته‌ای استفاده کنیم.

راستیان نیا اظهار داشت:درسال جاری یک هزارو‪ ۸۰‬موردپرونده وارد دادسرای گچساران شده است که حدود ‪ ۸۱۸‬مورد آن در این مدت مختومه شده است.

وی افزود: برای حدود ‪ ۳۸۲‬پرونده نیز قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده که این میزان حدود ‪ ۴۰‬درصد پرونده‌های وارده بوده است