اخبار گچساران

امور عشایر گچساران:خشکسالی، مشکلاتی برای عشایر گچساران بوجود آورده است
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٤
 

رییس اداره امور عشایر گچساران گفت: خشکسالی سال زراعی جاری ، مشکلات زیادی برای عشایر این شهرستان بوجود آورده است. بهمن آزادی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهمترین مشکلات بوجود آمده برای عشایر گچساران، کمبود آب شرب و علوفه دام است. وی ادامه داد: مناطق عشایرنشین گچساران به دلیل بروز پدیده‌خشکسالی، با کمبود شدید آب آشامیدنی رو به رو شدند و هم اینک آب مورد نیاز آنها توسط تانکرهای سیار آبرسانی تامین می‌شود.

او اظهار داشت: خشکسالی همچنین موجب کاهش شدید علوفه مرتعی در گچساران شده و اکنون عشایر برای تغذیه دام‌های خود اقدام به خرید جو می‌کنند. آزادی با اشاره به قیمت بالای جو در گچساران، گفت: با این وضعیت خرید جو در این شهرستان برای عشایر مقرون به صرفه نیست. وی در عین حال یکی از سیاستهای دولت را جایگزین کردن خوراک دام به جای جو برای دام‌های عشایر ذکر کرد. وی افزود: شرکت‌ها و اتحادیه‌های عشایری کهگیلویه و بویراحمد تولیدات کارخانه خوراک دام و طیور دشتروم یاسوج را برای تامین علوفه دام‌های عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد خریداری می‌کنند. آزادی گفت:در صورتی که مواد اولیه این کارخانه از قبیل جو ، سبوس و سویا تامین شود، می‌تواند خوراک دام استانهای همجوار را هم تامین کند.

رییس اداره امور عشایر گچساران گفت: برای جبران بخشی از خسارات ناشی از خشکسالی، کمک‌هایی توسط این اداره به عشایر گچساران شده است که واگذاری هفت هزار و ‪ ۵۰۰‬متر لوله آبرسانی، ‪ ۷۰۰‬کیسه سیمان، ‪ ۲۵‬مورد کمک برای ساخت منابع ذخیره آب و ‪ ۱۰۰‬تن علوفه از جمله این اقدامات است. وی ادامه داد: از این پس، ماهانه ‪ ۳۰۰‬تن علوفه دام بین عشایر شهرستان گچساران توزیع می‌شود. وی اظهار داشت: برنامه ریزی لازم برای ارایه خدمات به عشایر گچساران در حال انجام است. عشایر گچساران دو هزار و‪ ۱۳‬خانوار و ‪ ۱۴‬هزار و ‪ ۴۰۰‬نفر جمعیت دارند