اخبار گچساران

چشم و هم چشمی از مهمترین عوامل افزایش میزان مهریه در گچساران اعلام شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٥
 

رییس اورژانس اجتماعی گچساران گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد چشم و هم چشمی از مهمترین عوامل افزایش میزان مهریه هنگام ازدواج در این شهرستان است. کتایون کرمی،دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نبود امنیت در خانواده‌ها بدلیل سست شدن پایه‌های زندگی مشترک و قراردادن مهریه به عنوان پشتوانه مالی پس از طلاق، از دیگر عوامل افزایش میزان مهریه در شهرستان گچساران است.

وی بیان کرد در صورتی که هرگاه ازدواج براساس اعتماد متقابل و صداقت طرفین باشد هیچ نیازی به تعیین مهریه بالا نیست. کرمی ادامه داد:در بسیاری از موارد بالا بودن میزان مهریه کمک چندانی به زنان نمی‌کند و زمانی که مرد نتواند مهریه را پرداخت کند به هنگام طلاق نه تنها مشکل زوجین برطرف نمی‌شود بلکه زندگی آنان تلخ تر می‌شود. این کارشناس مسایل اجتماعی اظهار داشت:بهتر است میزان مهریه با توجه به توان مالی مرد تعیین شود در غیر این صورت،مرد برای پرداخت آن زندگی را به کام خود و همسرش تلخ می‌کند.

کرمی گفت: دین اسلام برای زنان حق و حقوق بیشتری نسبت به مردان قایل شده است وبالا بودن میزان مهریه نمی‌تواند ابزاری برای دفاع از حقوق آنان باشد. وی افزود: بالا بودن میزان مهریه در گچساران متعلق به‌گروه خاصی از زنان نیست بلکه این موضوع همه گیر شده است. به‌گفته وی،بررسی‌ها نشان می‌دهدافزایش میزان مهریه با توجه به برخوردار بودن مردان از وضعیت مالی خوب در این منطقه، نمی‌تواند از چند همسرگزینی مردان جلوگیری کند.

وی اظهار داشت: امروزه در هنگام تعیین مهریه به تنها موضوعی که توجه نمی شود میزان درآمد مرد است بلکه اعتقاد غلط عموم بر این است که مهریه را کی داده و کی گرفته است. وی ادامه داد: تعیین مهریه بیشتر براساس تاریخ تولددختران و سپس براساس نام‌های مقدس تعیین می‌شود. به اعتقاد رییس اورژانس اجتماعی گچساران،برای حل این مشکل اجتماعی نیاز به فرهنگ‌سازی است تا نگرش خانواده‌ها به موضوع مهریه تغییر کند. کرمی گفت:مهمترین راهکارهای کاهش اختلافات دراین زمینه‌در گچساران، آگاهی دادن به خانواده‌ها،آموزش درمقاطع تحصیلی بویژه‌دردوران دبیرستان و دانشگاه و استفاده از مشاوره در هنگام ازدواج است.