اخبار گچساران

برگزاری مراسم اربعین خاکسپاری شهدای گمنام در دانشگاه ازاد گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٥
 

مراسم اربعین خاکسپاری پنج شهید گمنام، روز دوشنبه 24 تیر  بعد از نماز مغرب و عشا و با سخنرانی حجت الاسلام امینی امام جمعه مسجد سلیمان و مداحی آقای بادکوبه از مداحان هیئت رزمندگان در دانشگاه ازاد اسلامی شهرستان گچساران بر گزار گردید  .

در این مراسم که امام جمعه، فرماندار ، مسئولین ادارات ، نهادها و ارگانها،شرکت بهره برداری نفت و گاز و همچنین اساتید وکارمندان و دانشجویان و خانودهای معظم ومعزز شهدا حضور داشتند ابتدا رئیس دانشگاه ازاد اسلامی ضمن خیر مقدم به حضار تدفین شهدای گمنام در دانشگاه راخواسته چند ساله دانشجویان عضای هیات علمی دانست و گفت :

تدفین پیکر پاک شهدا در دانشگاه، باعث آشنایی دانشجویان و نسل جوان با فرهنگ ایثار و شهادت می‌شود .

رییس دانشگاه  ازاد اسلامی گچساران ایجاد روحیه مسوولیت­پذیری و تعهد و در عین حال ایثار و از خودگذشتگی در نیروهای متخصص جامعه که در دانشگاه­ها تربیت می شوند را در کنار آموز‌ش­های تخصصی، ‌برای حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی و دستاورد‌های ارزشمند آن ضروری دانست و یادآور شد: تدفین شهدای گمنام در دانشگاه علاوه بر اینکه فضایی معنوی در کنار تحصیل و یادگیری علوم مختلف فراهم می­کند، جایگاهی برای توسل دانشجویان است و آنان را با مفهوم والای شهادت و پیام شهیدان مانوس می­کند.

دکتر جانی پورافزود:‌ در سراسر دنیا جایگاه کسانی که به نحوی در جنگ شرکت داشته و یا جان خود را در راه میهن فدا کرده اند، ‌بسیار والا و ارزشمند شمرده شده و از آنان به عنوان نمادهای بزرگ ملی یاد می­شود، این امر در فرهنگ ایرانی اسلامی ما جایگاهی به مراتب بالاتر و ارزشمندتر دارد.

اما سخنران این مراسم حضرت حجت السلام و المسلمین حاج آ قا امینی امام جمعه شهرستان مسجد سلیمان بود که پیرامون اجر شهید از دیدگاه قران کریم مطالبی بیان نمود   وگفت : خوشا به حال آنانی که در این قافله نور جان و سر باختند.  آری؛ شهدا همان انسانهای بزرگ و ارزشمندی هستند که برای جلب رضای معبود از همه ی هستی و حق حیات خود در این دنیای فانی گذشته اند و از نثار عزیزترین سرمایه ی خود در راه جانان، دریغ نکرده اند. به همین دلیل در آیات و روایات متعدد از مقام والا و شامخ شهدا تجلیل فراوان شده است و به نیکی یاد شده است، که به منظور یادآوری به بیان چند مورد می پردازم: »و لئن قتلتم فی سبیل الله او متم لمغفره من الله و رحمه خیر مما یجمعون.«2 و اگر در راه خدا کشته شده و یا بمیرید در آن جهان به آمرزش و رحمت خدا نایل شوید و آن بهتر از هر چیزی است که در حیات دنیا فراهم نموده اید. »و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون. فرحین بمآء اتئهم اللهه من فضله«1 البته نپندارید که کشته شدگان در راه خدا مرده اند بلکه آنان زنده اند و نزد خدا روزی می خورند. پس آنان به فضل و رحمتی که از خداوند نصیبشان گردیده شادمانند. قال رسول الله(ص): »فوق کل ذی بربر، حتی یقتل فی سبیل الله و اذا قتل فی سبیل الله فلیس فوقه بر.« بالادست هر نیکوکاری، نیکوکار دیگری است تا آنگاه که در راه خدا شهید شود و همین که در راه خدا شهید شد، دیگر بالادست ندارد .

وی افزود : :  تدفین و حضور شهیدان در دانشگاه یک تذکر دایمی برای انسان­هاست و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت برای حفظ استقلال کشور ضروری می باشد  .

 

در پایان این مراسم که با استقبال بی نظیر مردم شهید پرور گچساران مواجه  گردید برادر بادکوبه از هیئت رزمندگان اسلام به مداحی نمود

و درآخر این مراسم شماری از خانواده‌ های‌ معظم‌ شهدا ، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی و مسئولان گچساران با حضور بر سر مزار این شهدا با قرائت فاتحه ، یادوخاطره آنان را گرامی داشتند