اخبار گچساران

خشکسالی مانع کوچ ‪ ۳۰۰‬خانوار عشایری گچساران به ییلاق شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳۱
 

رییس اداره امور عشایری گچساران گفت: خشکسالی یک سال اخیر مانع از کوچ ‪ ۳۰۰‬خانوار عشایری این شهرستان به مناطق ییلاقی شد. بهمن آزادی،یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرناافزود:این تعداد خانوار عشایری با یک هزارو‪۶۰۰‬نفر جمعیت ، بیش از پنج هزار راس دام سبک در اختیار دارند. وی ادامه داد: مکان ییلاق عشایر گچساران متفاوت است و آن دسته از عشایر که مکان ییلاق آنان دارای آب و هوای مناسب و علوفه کافی بود کوچ کردند و مابقی بدلیل مشکل کمبود علوفه و آب در مناطق قشلاقی ماندند.

وی اظهار داشت:پدیده خشکسالی اخیرموجب کمبود شدید آب آشامیدنی در مناطق عشایری گچساران شده‌است بطوریکه میزان آبرسانی به عشایر منطقه نسبت به سال گذشته ‪ ۱۵‬درصد افزایش یافته‌است.

زمان کوچ عشایر یادشده آخر اردیبهشت تا خرداد ماه بود. به گفته وی، کمبود آب آشامیدنی، موجب بروز برخی مشکلات بهداشتی در مناطق عشایری شده و به همین دلیل دستگاه‌های ذیربط باید نسبت به مسایل بهداشتی عشایر توجه بیشتری داشته باشند. آزادی ادامه داد:از دو هزاز و ‪ ۳۰۰‬خانوار عشایری گچساران،‪ ۲۵۰‬نفر پیشتر بطور ثابت اسکان یافته‌اند و بقیه کوچ رو هستند. وی اظهار داشت: انجام مطالعات با هدف اجرای طرح ساماندهی عشایر، ایجاد زیرساختهای لازم برای اسکان آنان ،بازگشایی جاده‌های عشایری و تامین سوخت عشایر از مهمترمین اقدام اداره عشایر برای این قشر در سال جاری دانست . به گفته وی ، عشایر تنها قشری در جامعه است که خودکفا بوده و هیچگونه خسارتی به جامعه وارد نمی‌کند ضمن آنکه پروتئین مورد نیاز مردم را هم تامین می‌کنند. عشایر گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد با دو هزار ‪ ۱۳‬خانوار و ‪ ۱۴‬هزار و ‪ ۴۰۰‬نفر جمعیت بیش از ‪ ۴۰۰‬هزار راس دام در اختیار دارند