اخبار گچساران

رییس منابع آب گچساران:بااحداث سد شیو کشاورزی باشت متحول خواهد شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢٠
 

رییس اداره منابع آب گچساران گفت: با احداث سد "شیو" در منطقه باشت این شهرستان بخش کشاورزی این منطقه متحول خواهد شد. آرش مصلح افزود: طرح احداث سد شیو در منطقه باشت از طرحهای مصوب سفر دوم هیات دولت به استان بوده که هم اینک عملیات مطالعاتی و زمین شناسی آن در دست انجام است.

وی اظهار داشت: هم‌اینک عملیات مطالعات آب و خاک جهت سامانه انتقال آب از محل این سد به دشتهای باشت ، خان احمد و امامزاده جعفر در دست بررسی است. مصلح افزود: سد شیوه از نوع سدهای خاکی ، سنگریزه‌ای و هسته‌ای است که با هدف تامین آب کشاورزی حدود ‪ ۱۷‬هزار هکتاراز اراضی کشاورزی منطقه باشت ، خان احمد و امامزاده جعفر احداث خواهد شد. وی تامین آب شرب در افق دراز مدت برای شهر باشت و روستاهای اطراف، توسعه پایدار کشاورزی و منابع آب وخاک ، توسعه گردشگری و اکوسیستم‌های زیست محیطی را از دیگر اهداف احداث این سد برشمرد. رییس منابع آب شهرستان گچساران با اشاره به اهمیت احداث سد "شیو"افزود:
برای احداث این سد با حجم مخزن ‪ ۱۲۵‬میلیون متر مکعب و حجم آب تنظیم شده ‪ ۱۰۰‬میلیون متر مکعبی بالغ بر ‪ ۲۵۰‬میلیارد ریال اعتبار نیاز است. مصلح افزود: سامانه انتقال آب این سد به دشتهای باشت ، خان احمد و امامزاده جعفز حدود ‪ ۸۵۰‬میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. وی اظهار امیدواری کرد: با اتمام طرح مطالعاتی این سد تا پایان امسال عملیات اجرایی آن شروع شود. شهرستان گچساران با دو بخش باشت و مرکزی دارای بیش از ‪ ۶۰‬هزار هکتار اراضی کشاورزی است.