اخبار گچساران

چه کسی جوابگوی مردم گچساران خواهد بود؟
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٥
 

شهرستان گچساران در جنوب باختری استان واقع شده است و حدود ۴۶۸۳ کیلومتر مربع وسعت دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان کهگیلویه ، از جنوب به شهرستان گناوه( استان بوشهر) از شرق و شمال شرقی به شهرستان ممسنی( استان فارس) و از غرب به شهرستان بهبهان ( استان خوزستان) محدود می باشد.

وسعت شهرستان۴۶۸۳ کیلومتر مربع کیلومتر مربع ،نسبت وسعت به استان28/79 درصد ، جمعیت  142754 نفر، دارای 2 شهر 2 بخش ، 6 دهستان ،481 آبادی که 244دارای سکنه ، 237 خالی از سکنه

گچساران یا دوگنبدان در گذشته بخشی از شهرستان کهگیلویه بوده که بعدا به شهرستان تبدیل شده است. راه اصلی استان خوزستان ( اهواز) به استان فارس (شیراز) از این شهرستان می گذرد
مشکلات و معضلات

الف : بیکاری

شهرستان گچساران دارای مشکلات و معضلات زیادی است که اگر این مشکلات  رفع نگرد متاسفانه وضعیت شهر روز به روز بدتر میشود ما در میان مسئولین ومردم رفتیم تا نظر انان را جویا شویم .

بیکاری جوانان در شهرستان گچساران و باشت که روزانه 750 هزار بشکه نفت کشور را تامین می کند، بیداد می نماید و کسی به فکر جلوگیری از رشد نرخ بیکاری در آن نیست. شایسته مردمی که همواره در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی حضوری فعال داشته  اند، این نیست که جوانانشان به دلیل نداشتن مشاغل پایدار دچار برخی انحرافات شده و از ادامه راه زندگی شان مایوس شده باشند

برخی جوانان گچساران می گویند: هرچند همه دست اندرکاران و مسؤولان، مشکلات جوانان را می شناسند و این شناخت مهم است، اما حل مشکلات و درمان درد، مهمتر است. به گزارش خبرنگار امید مردم آنان با اشاره به صحبتهای مسئولین در باره جوانان برچاره اندیشی برای حل مسائل جامعه جوان به عنوان بالنده ترین قشر جامعه تأکید دارند.
مسائلی همچون بیکاری، ازدواج، تأمین مسکن، کمبود امکانات و مراکز فرهنگی، هنری و دانشگاهی از مهمترین مشکلات جوانان گچسارانی اعلام شد.

یک دختر جوان دوگنبدانی در این باره می گوید: درباره مشکلات جوانان بطور روزمره حرفهای قشنگی زده شده و می شود اما از عملی شدن این حرفها خبری نیست. رفتن به دانشگاه برای جوانان، مشکل بزرگی شده، طوری که درصد زیادی از جوانان پشت کنکور معطل مانده اند.

یکی دیگر از دختران جوان گچسارانی نیز مدرک گرایی را یکی از مشکلات روز جامعه و جوانان دانست و افزود: جوانان با انگیزه رسیدن به کار و دیگر مراحل زندگی به دانشگاه می روند و پس از تحصیل به صف بیکاران می پیوندند.

شمس اله هاشمی یک جوان جویای کارنیز بیکاری را مهمترین مشکلات جوانان می داند و معتقد است اگر انسان دستش به کاری بند شود، زمینه برای پیشرفت و دیگر فعالیتهای روزمره او فراهم خواهد شد

جوان دیگری میگوید :این روزه ها همه در باره مشکلات جوانان صحبت میکنند اماشنیدن کی بود مانند دیدن، مسئولین باید عملا نشان دهند که در فکر جوانان هستند.زینب تقی زاده جوان دیگر گچسارانی میگوید: ما جوانان همیشه گوش به فرمان خدمتگزاران انقلاب هستیم اما باید از شعار گویی در مورد جوانان خود داری شود و چاره کار را پیدا کرد ما عاشق این انقلاب هستیم  و اکر زمانی دشمن بخواهد کوچکترین تعرضی به این کشور داشته باشد ما با خون خود جواب انها را خواهیم داد ولی ما هم  خواسته های داریم که در حد امکان باید انها را مسئولین حل کنند.

کوکب حاتمی، رئیس شورای اسلامی گفت: بیکاری در جامعه، آمار طلاق را بالا برده و خانواده‌ها مانند تسبیح گسسته، از هم فرو می‌پاشند.
وی با بر شمردن مشکلات گچساران، تصریح کرد: یکی از مشکلات بزرگ این شهرستان، فقر مردم است؛ که خیلی از معظلات جامعه، از آن نشأت گرفته و متأسفانه گرانی و تورم هم باعث فشار مضاعف بر این قشر محروم گشته، وعاملی برای فاصله طبقاتی در جامعه شده است.
حاتمی، یکی دیگر از مشکلات بزرگ خانواده‌های گچساران را اعتیاد جوانان دانست و افزود: با توجه به نقش‌های متفاوتی که زنان ما بعنوان مادری و همسری دارند؛ سنگینی مشکلات چنین خانواده‌هایی، بر دوش آنهاست.
رئیس شورای اسلامی گچساران درپایان تأکید کرد: ما به مسئولین گوشزد می‌کنیم زمین‌های مساعد وجاده‌های خوب داریم؛ چرا از پروژه داران دعوت نمی‌کنید و زمین مجانی در اختیارشان نمی گذارید تا مشکل بیکاری و پیامدهای منتهی به آن حل گردد .

فرماندار گچساران، مهمترین مشکل این شهرستان را بیکاری دانست و از هیات دولت خواست برای حل این مشکل چاره اندیشی کند.  منوچهرحبیبی درجلسه شورای اداری شهرستان‌با حضور وزیرنفت افزود:
هیات دولت در جلسه استانی خود با ارایه طرح‌های اشتغال زا می‌تواند مشکل گچساران را رفع کند.

نماینده مردم گچساران و باشت درمجلس شورای اسلامی گفت:
وزیر کار میزان بیکاری کهگیلویه و بویراحمد را ‪
۱۴درصد اعلام کرده اما به یقین می‌گوییم میزان بیکاری در گچساران بالای ‪ ۲۰درصد است.

سید قدرت الله حسینی پور اظهار داشت: از سال ‪ ۸۴تا ‪ ۸۶حدود ‪ ۶۶۲میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال به این استان اختصاص یافت اما بدلایلی تنها ‪۲۹ درصد این اعتبار جذب شد.وی خواستار اجرایی شدن ساخت مجتمع پتروشیمی گچساران بدلیل اهمیت ویژه آن در رفع بیکاری از منطقه شد. وی‌خواستارکمک دولت به‌تکمیل ساختمان مصلای گچساران و شهرداری‌های گچساران و باشت برای حل مشکلات آنهاشد


علی مراد جعفری   نماینده قبلی گچساران  هم با طرح این سوال که چرا بسیاری از جوانان  در گچساران با وجود منابع عظیم خدادای نفت و گاز، بیکار هستند، خاطرنشان کرد: با وجود پیگیری های مستمر و مداوم و نشست های متعدد با مسوولان عالیرتبه مملکتی، متاسفانه هنوز مشکل بیکاری جوانان در راس مشکلات این شهرستان قرار دارد.
جعفری، دلیل فراهم نشدن بسترهای اشتغالزایی در شهرستان گچساران و باشت را نبود سیستم مدیریتی مقتدر، توانمند و پرتلاش جهت رفع معضل بیکاری جوانان در این مناطق عنوان کرد و یادآور شد: با بررسی اجمالی می توان به این حقیقت دست یافت که تلاش مسوولان استانی برای حل مهمترین مشکل شهرستان گچساران و باشت ناکافی و نگران کننده است. وی گفت: بیکاری و سیر روبه رشد آن در این شهرستان، انسان را به یاد اسب افسار گسیخته ای می اندازد که سوار کار خود را به سوی نابودی می کشاند و کسی هم نمی تواند جلوی آن اسب افسار گسیخته را بگیرد.
علی مراد جعفری، درخصوص وضعیت مصوبات سفر هیات دولت به این شهرستان گفت: اجرای مصوبات هیات دولت در این مناطق شبیه وضعیت کنونی بیکاری جوانان است. جعفری معتقد است: روند اجرای مصوبات هیات دولت در شهرستان گچساران و باشت به کندی انجام می  شود که باید اذعان داشت فرصت سوزی ها در این بخش قابل مشاهده است و کسی هم پاسخگو نیست.

ب  - عدم وجود یک مدیریت خوب در شهر

نمی دانم از کجای گچساران برای شما بگویم . از بانکهای این شهر که الحمدواله تمام  خود پرازهای ان هر روز تعطیل ، و یاشلوغی انها که برای پرداخت  یک قبض تلفن حداقل 2 ساعت روی صف  و همین امروز 2/6/87 که همه بانکها تا ساعت 12 پول نداشتند و مردم و کارمندانی که به امید اینکه حقوق خود را دریافت کنند ساعت ها در بانک ماندند. وقتی از رئیس بانک کشاورزی سئوال نمودم چرا مردم باید بیش از 3ساعت منتظر پول بمانند میگوید مشکل بانک ملی است و وقتی با اقای سجودیان معاونت بانک ملی تماس میگیرم میگوید 10 دقیقه دیگر پول میاید اما 10 دقیقه 3ساعت میشود

از تاکسی های این شهر بگویم از اینکه سر خود فقط در بستی مسافر سوار میکنند و هر مبلغی خودشان بخواهنداز مسافر بگیرند و اگر اعتراضی بکنی فورا پیاده ات میکنند و میگویند هر جا دلت میخواهد شکایت کن

از نرخهای متفاوت قیمت ها در شهر و در دو بیست متر ی هم بگویم  از اینکه هر کس به هر قیمتی که میخواهد جنس میفروشد تاید 500-600-700 برنج کیسه ده کیلویی با یک اسم 23-24-25-26و حتی 27هزارتومان و گوشت 6و7و8هزارتومانی

از نانوایی های که روز به روز نان انان کوچکتر ولی پول انها بیشتر میشوند بگویم یا از درامدهای خوب نون خشکی ها

از بوی بد تعفن لجن ها در ابگذر های شهرو درهای که از وسط شهر عبور میکنند و یا از بهداشتی که میبیند و میگزرد و اعتراضی نمیکند

از خط و خط بازی در ادارات بنویسم ویا از فامیل و فامیل بازی

از نبود مایحتاج کوپنی مردم بنویسم ویا همان  مایحتاج به صورت ازاد در همان مغازه ها

از تلفن های همراهی که یک ساعت باید شماره بگیری وتازه طرف در 100متری شما و مشترک مورد نظر در دسترس نمیباشد

و اینکه چه کسی رسیدگی میکندو............

شاید علت اصلی ان این است که متاسفانه اکثرا مسیولین شهر غیر گچسارانی هستند . نه در گچساران  و نه در استان  متاسفانه در راس امور کسی که تاثیر گذار باشد   وجود ندارد .تا کی باید این شهردر مظلومیت باشد ؟ چرا استانداراز مدیران کل گچسارانی نمی گذارد ؟  چرا باید در شهر گچساران در اکثر ادارات کارمندان غیر گچسارانی باشند؟ چرا باید در امتحانی که برای 100نفر کارگر پیمانکاری گرفته میشود 3700نفر شرکت کنند که 300نفر ان گچسارانی نیستند ؟ ما همه برادریم وگچسارانی و غیر گچسارانی نداریم اما نباید از حق واقعی مردم گچساران که به گردن خود شهر دارند گذشت . لازم باشد یک روزی اسامی تمامی کسانی که در شهر گچساران در این یک دو سال مشغول به که کار شدند نام میبرم تا همه بفهمند چند تای ان گچسارانی  است.