اخبار گچساران

اجاره خانه های گران در یک شهر کوچک !
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۱
 

دست اندرکاران خرید و فروش و ساخت وساز مسکن گچساران می گویند: قیمت زمین دراین شهر راکد واجاره بهای مسکن افزایش یافته است.
جمعی از آنان در گفت و گو با خبرنگار امید مردم یادآورشدند: درپی افزایش قریب به ‪
۵۰
درصدی قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان و آهن در یک ماه اخیر رغبت به ساخت و ساز در  شهر گچساران کمتر شده وافراد بیشتر به خانه های اجاره ای روی آورده اند.
این دست اندرکاران معتقدند که اگر این روند ادامه داشته باشد، بار دیگر تب اجاره  بها داغ می شود و این بار بجای قیمتهای بی رویه زمین،اجاره  های کمر شکن مردم را در تنگنا قرار می دهد.یکی از بنگاه داران خرید و فروش املاک در گچساران گفت: تعداد واحدهای مسکونی اجاره ای در این شهرمعدود است و از یک ماه پیش که بدلیل گرانی مصالح ساخت و ساز کند شده ،اجاره  بهای مسکن در حال افزایش است.
جعفری افزود: قیمت دولتی سیمان پاکتی در این منطقه  دو برابر شده و آهن آلات نیز از میله گرد گرفته تا در وپنجره نیز قریب به  چند
برابرافزایش
قیمت داشته است و همین امر موجب شده تا مردم توان خود را برای ساخت و ساز از دست بدهند.
وی یادآورشد که برخلاف ماههای گذشته که مردم برای خرید و فروش زمین به بنگاه مراجعه می کردند، در زمان حاضر اکثر مراجعه کنندگان به دنبال رهن یااجاره  مسکن هستند.
یک مشاور املاک در مر کز شهر هم گفت: رکود قیمت مسکن به حدی است که کار و کسب بنگاه داران را از رونق انداخته است.موسوی افزود: باتوجه به اینکه منازل اجاره ای در شهرهای کوچک نظیر گچساران کم است، رکود ساخت و ساز خود به خود اجاره مسکن را بالا می برد و افراد فاقد مسکن چاره ای جز اجاره نشینی ندارند.
وی یادآورشد: در زمان حاضر حتی کسانی که از تمکن مالی برخوردار هستند نیز حاضر به خرید و فروش زمین و ساخت مسکن نیستند و در یک حالت تردید بسر می برند.
این مشاور املاک گفت: از یک سو قیمت مصالح ساختمانی به شدت افزایش یافته و افرادی که در کار بساز وبفروش واحدهای مسکونی فعال بوده اند، نگرانند که قیمت تمام شده مسکن به حدی باشد که مشتری قادر به خرید نشود و از سوی دیگر اجرای طرح ساخت مسکن در زمینهای اجاره ای ‪
۹۹
ساله بازار مسکن را راکد کند.
اما مردم هم حرف های دارند یکی از انها می گوید: اجاره مسکن در شهر کوچکی مثل گچساران کمرشکن است  برای یک واحد مسکونی در شهر 500هزارتومان باپنچ میلون پول جلو است . وی ادامه داد : با توجه به اینکه دانشجویان چند نفر میشوند و منزل کرایه میکنند کرایه انها بسیار بالا رفته و ما توان پرداخت نداریم .
 یک خانم هم به خبرنگار ما میگوید : بنده تازه متاهل شدم با درامدی که شوهرم از راه دستفروشی به دست می اورد نمی توانیم حتی یک اطاق هم کرایه کنیم  پس مجبورم با چند خانواده منزلی را کرایه کنیم که این باز خود مشکلات زیادی دارد.
وی افزود : سه عامل اصلی در این شهرستان باعث شده که قیمت ننازل بالا رود یکی گستردگی جمعیت دوم وجود دانشجویان دانشگاه ازاد و پیام نورو سوم عدم واگذاری زمین ارزان قیمت

صاحبنظران مسکن در این شهر ضمن تائید تاثیر عوامل فوق در افزایش اجاره بها ، اظهار نظر میکنند که در صورت وجود یک دستگاه نظارتی میتوان تا حدودی از هرج و مرج موجود در امر مسکن و اجاره بها کاست  ما امیدواریم این مشکل حل گردد