اخبار گچساران

ارائه خدمات مطلوب بهداشتی و درمانی در گرو حل مشکلات
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٧
 

بخش بهداشت و درمان درگچساران  همانند بسیاری از بخش های دیگر دراین شهرستان دچار مشکلات و معضلاتی است که برخی از این مشکلات در مراکز درمانی و بیمارستانها و درمانگاه های موجود خود را به رخ می کشد و مردم را درگیر می کند.
یکی از سازمانهایی که علاوه بر وظایف اصلی خود، به امر بهداشت و درمان نیز توجه دارد سازمان تامین اجتماعی است که با تاسیس بیمارستانها و درمانگاهها و داروخانه هایی در سطح کشور و از جمله در استان کهگلیویه و بویراحمد ، سعی دارد بخشی از بار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم را به دوش بکشد.
اما در این مراکز نیز گاه معضلاتی فراروی مراجعان و بیماران و حتی پرسنل آنها قرار می گیرد که در اینجا سعی داریم با بیان برخی از این مشکلات، ضمن آگاهی مسئولان ذی ربط، راه حل و رفع آنها را بیابیم.
دندانپزشک مجرب، نیاز درمانگاه
- بخش دندانپزشکی درمانگاه تامین اجتماعی گچساران نیز علی رغم خدمات خوبی که به مراجعان ارایه می دهد، از عدم وجود افراد مجرب و کارآزموده این حرفه رنج می برد.
یکی از مراجعان به این بخش که ساکن محله سادات نیز هست می گوید: «کیفیت کارهای تخصصی دندانپزشکی در این درمانگاه چندان رضایت بخش نیست به طوری که گاه کشیدن دندان و یا سایر خدمات عوارض دیگری از قبیل آسیب به لثه را برای بیماران به همراه داشته است.»
وی می افزاید: « به دلیل اینکه تنها درمانگاهی است که تامین اجتماعد دارد همیشه بسیار شلوغ است البته در موارد دیگر خدمات خوبی ارایه می شود و جا دارد مشکلات موجود آن توسط مسئولان درمانگاه و سازمان مربوطه حل شود.»
کمبود نیروی متخصص و فراوانی مراجعان
کمبود نیروی متخصص علی رغم فراوانی مراجعان، در بعضی بخش های درمانگاه  تامین اجتماعی، مشکل دیگری است که ارایه مطلوب خدمات را با نقصان روبه رو می کند.
در بعضی جاهای درمانگاه، بنا به اطلاع، متخصص مربوطه یک نفر بیشتر نیست که به علت نوع کار و لزوم استفاده از مرخصی ، وی نیمی از هفته را سرکار می آید و دراین مدت نیز تعداد اندکی از بیماران را پاسخگو است و لذا مراجعان مجبورند حداقل چند روز را در نوبت بمانند.
همچنین بخش چشم پزشکی نیز با کثرت بالای مراجعان روبه رو است و این درحالی است که تنها یک پزشک متخصص چشم در درمانگاه مربوطه به ویزیت بیماران می پردازد که آن هم تعداد محدودی را در هفته پاسخگو است و مراجعان باید مدت مدیدی را در انتظار رسیدن نوبت بمانند.


یادآور می شویم در بیمارستان ها و مراکز درمانی، پرسنل و کارکنان این مراکز نیز مشکلات خاص خود را دارند که برخی از آنها مانند پایین بودن حقوق و مزایا (علی رغم تلاش و زحمت زیاد)، عدم پرداخت به موقع دستمزدها، ناکافی بودن پرسنل و... تقریباً برای همه کارکنان این گونه مراکز مشترک است.