اخبار گچساران

نقش نفت در توسعه روستاهای گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٧
 

با هدف محرومیت زدایی از چهره روستاهای تابعه شهرستان گچساران ، تاکنون حدود 50 میلیارد ریال از اعتبارات وزارت نفت صرف توسعه و عمران برخی از این روستاها شده است .

رییس اداره روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با اعلام این خبر افزود : این میزان اعتبار در قالب طرح کمک به عمران مناطق نفتخیزجنوب در دهها پروژه مهم زیربنایی هزینه شده است .

مسعود کمایی ‌افزود:دراین طرح که از سال1379آغاز شده میلیاردهاریال نیزصرف‌دیگر‌
پروژه‌هاوطرحهای عمرانی ، آموزشی ، فرهنگی و ورزشی در شهرستان گچساران شده است .

کمایی تصریح کرد : کمک به آسفالت جاده های روستایی آهورک/برمامیون ، نارگ موسی ، مله برفی ، آب شیرین ، امامزاده جعفر ، امامزاده ضامن ، کمک به احداث پل در جاده روستایی گناوه و کمک به تکمیل راه باباکلان از جمله طرحهایی است که در راستای بهسازی جاده های ارتباطی روستاهای مذکور جمعاً با هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد و 850 میلیون ریال به اجرا رسیده است .

وی افزود : در راستای تامین آب شرب روستاها نیز علاوه بر اینکه سالهاست بسیاری از روستاهای حاشیه تاسیسات و خطوط لوله آب این شرکت ، بصورت رایگان از آب تولیدی شرکت بهره مند هستند ، چندین پروژه مهم نظیر کمک به تامین آب شرب روستاهای سرآب ننیز ، تلخ آب شیرین ، ناصرآباد ، جهادآباد ، شاه بهرام ، مظفرآباد و روستاهای باباکلان اجرا شده که جمعاً‌ 2 میلیارد و 100 میلیون ریال اعتبار صرف آنها شده است .

کمایی گازرسانی به روستاهای حدفاصل بین گچساران تاروستای آب‌شیرین را یکی دیگراز پروژه‌های مهم در توسعه و عمران روستاها برشمرد وافزود : گازرسانی به شهرها و روستاها ، اساساً ازمسئولیتهاو‌ وظایف شرکت‌ملی‌گازایران است ولی شرکت بهره‌برداری نفت وگاز گچساران با هدف کمک به تسریع عملیات گازرسانی مبلغ 40 میلیارد ریال را به این طرح اختصاص داده که درفاز نخست مبلغ 10 میلیارد ریال به حساب شرکت گاز واریز شده است .

وی کمک به احداث یک دبیرستان در روستای آب شیرین و یک مدرسه در روستای
بهره عنا را هر یک با اعتبار 1 میلیارد و 200 میلیون ریال ، احداث زمین های ورزشی روستایی را با هزینه 200 میلیون ریال ، احداث سیل بند در روستای دیل را با اعتبار 350 میلیون ریال و کمک به بهسازی روستای گوهرگانی با اعتبار 150 میلیون ریال را از دیگر پروژه های اجراشده در راستای توسعه و عمران روستاهای گچساران برشمرد .

شایان ذکر است این اعتبارات جدا ازاعتبارات دو درصد نفت است که هر ساله بموجب قانون جهت امورعمرانی در اختیار مدیران اجرایی استانها و شهرهای مناطق نفتخیز قرار می گیرد .