اخبار گچساران

مسوولان گچساران:گچساران مجموعه ای ازقابلیت های توسعه را در اختیار دارد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳٠
 

کارشناسان امور توسعه معتقدند: یکی از بخش‌های مهم توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد مبتنی بر توجه به بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی وابسته به آن است.به گفته این کارشناسان، توسعه صنایع بویژه صنایع مرتبط با نفت و گاز ، گردشگری و استفاده از پتانسیل‌های آبی از دیگر قابلیتهای توسعه این استان کمتر توسعه یافته به شمار می‌رود. شهرستان گرمسیری اما نفت خیزگچساران درجنوب این‌استان‌ازجمله‌شهرستان‌هایی است که به گفته کارشناسان و مسوولان اقتصادی منطقه در چهار محور ذکر شده می تواند به عنوان قطب عمل کند.

فرماندار گچساران گفت:شهرستان گچساران با تولید ‪ ۲۰درصد از نفت کشور یعنی روزانه با تولید ‪ ۷۵۰هزار بشکه نفت، بخش اعظمی از نیاز کشور را تامین می‌کند.منوچهر حبیبی افزود: تولید روزانه حدود ‪ ۱/۵میلیارد فوت مترمکعب گاز در حوزه نفتی شهرستان گچساران، نقش تعیین‌کننده ای در شکوفایی اقتصاد کشور بازی می‌کند. فرماندار گچساران در ادامه گفت:داشتن مناطق زیبا، جاذبه‌های گردشگری ، تنوع آب و هوایی و وجود مرقد مطهر بی‌بی‌حکیمه خاتون (س) ،این شهرستان را به گردشگرپذیرترین و زایرپذیرترین شهرستان جنوب کشور تبدیل کرده است . از دو میلیون گردشگری که در عید نوروز سال جاری وارد استان کهگیلویه و بویراحمد شدند حدود یک میلیون نفر از آنان وارد شهرستان گچساران شدند.حبیبی معتقد است با ایجاد و راه اندازی صنایع جانبی و وابسته به بخش کشاورزی،نفت و گاز ، گردشگری و آب در شهرستان گچساران می‌توان‌به هدف‌های بلند مدت توسعه که همان بهبود و ارتقای شاخصهای توسعه‌است ، دست یافت.

 

مدیر جهادکشاورزی گچساران گفت: شهرستان گچساران با داشتن بیش از ‪۶۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز از قطب‌های کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می‌شود.سید یحیی صداقت نیا افزود:سالانه بیش از ‪ ۵۰درصد گندم تولیدی ، صددرصد محصول مرکبات و بیشترین مقدار محصول کلزای استان کهگیلویه و بویراحمد در گچساران برداشت می‌شود.وی ادامه‌داد: وجود چهار دشت بزرگ و حاصلخیز لیشتر، امامزاده جعفر، خشاب و باشت در گچساران ، این منطقه را از نظر کشاورزی در درجه اهمیت بالا قرار داده است. به گفته وی، دولت تلاش دارد با انتقال آب به این دشت ها، زمینه شکوفایی اقتصادی شهرستان گچساران،افزایش اشتغال ، بالابردن درآمد مردم و افزایش بازده بخش کشاورزی را فراهم کند. صداقت نیا گفت: هم اینک طرح آبیاری و زهکشی دشت لیشتر در غرب گچساران با ظرفیت آبیاری حدود شش هزار هکتار زمین کشاورزی با حدود ‪ ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست و برای آبیاری سایر دشت ها، طرحهای مطالعاتی وسیعی در دست اقدام است. وی افزود: شهرستان گچساران با داشتن ‪ ۲۰هزار هکتار باغ از انواع مرکبات و محصولات باغی به عنوان قطب باغی استان کهگیلویه و بویراحمدمحسوب می‌شود.

رییس اداره منابع آب گچساران معتقد است این شهرستان یکی از منابع آبی غنی کهگیلویه و بویراحمد را در اختیار دارد که نیاز به مهار دارد. مهندس‌آرش مصلح گفت:سدکوثر در غرب شهرستان گچساران با بیش از ‪ ۵۰۰میلیون متر مکعب ظرفیت، نقش تعیین‌کننده ای درتامین آب شرب شهرستان و مناطق جنوبی کشور ایفا می‌کند. وی‌افزود:سدکوثرآب موردنیاز بخش‌های مهمی از پنج استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد وحدود دو هزار روستای جنوب کشور را تامین می‌کند. وی ادامه داد:هم اینک طرح آبرسانی به شهر گچساران و ‪ ۲۲روستای مسیر از محل سد کوثر در حال اجراست ضمن اینکه آب مورد نیاز اراضی دست لیشتر از محل این سد تامین می‌شود.به گفته وی ، طرح مطالعاتی احداث شد چم شیر در شرق شهرستان گچساران به اتمام رسیده و مراحل احداث آن بزودی آغاز می‌شود. مصلح گفت: طرح مطالعاتی احداث سد شیو در منطقه باشت و آبیاری به دشت امامزاده جعفر و چند طرح تغذیه سفرهای زیزمینی در شهرستان در دست اقدام است .

شهرستان گرمسیری و نفت خیز گچساران با حدود ‪ ۱۴۰هزار نفر جمعیت در جنوب استان کمتر توسعه یافته کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.