اخبار گچساران

سه خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٢
 

مصوبات استانی/هیات دولت ‪ ۱۰میلیاردریال برای تجهیزکارگاههای فنی گچساران اختصاص داد

فرماندار گچساران گفت: هیات دولت در دور دوم سفر خود به استان کهکیلویه و بویراحمد ‪ ۱۰میلیارد ریال برای تجهیز کارگاههای فنی و حرفه‌ای شهرستان گچساران اختصاص داد.منوچهر حبیبی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: با این اعتبار کارگاههای فنی و حرفه‌ای مناطق شهری و روستایی شهرستان گچساران تجهیز و رشته‌های مورد نیاز دایر می‌شود.وی ادامه داد: همچنین با این اعتبار کارگاههای اموزشی خیاطی و گلدوزی برای بانوان در مناطق وستایی دایر می‌شود. او مهمترین مشکل روستاهای شهرستان گچساران را درصد بالای میزان بیکاری ذکر کرد. حبیبی گفت: سازمانهای فنی و حرفه‌ای و کار می‌توانند با برنامه ریزی و هماهنگی مناسب ، زمینه را برای برگزاری کلاسهای آموزشی در رشته‌های مورد نیاز از جمله کشاورزی ، دامداری و صنایع دستی فراهم کنند و به کاهش بیکاری در روستاها کمک نمایند. وی از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها خواست مکان لازم برای برگزاری کلاسهای فنی و حرفه‌ای را در اختیار اداره فنی و حرفه‌ای قرار دهند.فرماندار گچساران تاکید کرد که برپایی کلاسهای آموزشی در مناطق روستایی منوط به نیازسنجی لازم از سوی مسوولان ذیربط است . حبیبی افزود: تربیت نیروی ماهر برای جذب در بازار کار بویژه در مناطق روستایی از برنامه‌های مهم دولت نهم در شهرستان گچساران است.

هیات دولت در دور دوم سفر خود به استان کهکیلویه و بویراحمد در دوم و سوم مرداد ماه امسال و بیش از ‪ ۷۰مصوبه برای رفع محرومیت از استان و شه رستان گچساران ، تصویب کرد.شهرستان نفت خیز گچساران با ‪ ۱۴۰هزار نفر جمعیت در جنوب استان کهکیلویه و وبویراحمد قرار دارد.

 

دو هزار و ‪ ۳۵۱بیمار مبتلا به بیماری فشار خون در گچساران شناسایی شد

رییس شبکه بهداشت و درمان گچساران گفت: دو هزار و ‪ ۳۵۱بیمار مبتلا به بیماری فشار خون در این شهرستان شناسایی شد. دکتر محمد رضا محمدی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگارما افزود: این تعداد بیمار در طرح غربالگیری با هدف شناسایی افراد مبتلا به دیابت و فشار خون در دو ماه اول پاییز در گچساران شناسایی شدند.وی ادامه داد: از دو هزار ‪ ۳۵۱بیمار مبتلا به فشار خون ، یک هزار و ‪ ۲۸۶نفر در مناطق شهری و بقیه در روستاها ساکن هشتند. وی اظهار داشت: در این طرح همچنین ‪ ۳۲۵نفر مبتلا به بیماری دیابت در شهرستان گچساران شناسایی شدند . محمدی گفت: در طرح غربالگیری بیماری دیابت و فشار خون ، افراد بالای ‪ ۳۵سال سن مورد آزمایش قرار گرفتند. وی افزود: شمار افراد مبتلا به بیماریهای دیابت و فشار خون روز به روز در شهرستان گچساران در حال افزایش است بطوریکه این دو بیماری زیانهای مالی و جسمی زیادی برای افراد مبتلا بدنبال دارد. وی ، مهمترین دلایل رشد این بیماری را تغییر در شیوه زندگی سنتی ، آداب نامناسب تغذیه ، کم تحرکی و مهمتر از همه نااگاهی مردم درباره علایم بیماری ذکر کرد.محمدی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد هر ساله بر تعداد افراد مبتلا به این بیماری‌ها در شهرستان گچساران افزوده می‌شود که نیازمند آموزش مردم توسط کارشناسان و پزشکان حوزه سلامت می‌باشد. به گفته وی ، استفاده از غذاهای دریایی و ماکیان ، سبزی و میوه تا حد زیادی از بروز این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. گچساران حدود ‪ ۱۴۰هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از ‪ ۴۸هزار نفر آن در ‪ ۲۱۸روستا زندگی می‌کنند

دلیل اجرانشدن برخی طرح‌های عمرانی باشت گچساران، کمبود اعتبار اعلام شد

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی گفت:پیشرفت فیزیکی پروژه‌های عمرانی درحال اجرا در روستاهای باشت گچساران حدود ‪ ۹۰درصد است و عامل اصلی اجرا نشدن ‪۱۰درصد بقیه و نیمه تمام ماندن برخی طرح ها، کمبود اعتبار است. سیدقدرت الله حسینی در جمع برخی مدیران باشت افزود:اجرای برخی طرح‌های عمرانی در مناطق روستایی شهرستان گچساران ضرورت ندارد و باید اعتبارات اختصاص یافته به این طرح‌ها در جای دیگری هزینه شود. او ابراز داشت: انتظار می‌رود مسوولان استان کهگیلویه و بویراحمد توجه بیشتری به رفع مشکلات گچساران داشته باشند تا نیازی به مکاتبه نماینده نباشد. نماینده گچساران گفت:هر چند که شهرستان گچساران و شهر باشت به لحاظ امکانات وضعیت خوبی دارند اما مشکلات آنها هم زیاد است.

حسینی اظهار داشت: بخش باشت این شهرستان قابلیت تبدیل شدن به شهرستان را دارد و این مهم باید سال‌ها پیش صورت می‌گرفت. وی افزود:باوجود قدمت فراوان، وسعت زیاد، داشتن قابلیت‌های گسترده و فعالیت دستگاه‌های اجرایی متعدد از جمله بخشداری در باشت هنوز این شهر تبدیل به شهرستان نشده است.

وی از مسوولان ذیربط خواست برای برآوردن آرزوی دیرینه مردم باشت و تبدیل این شهر به شهرستان تلاش کنند. بخشدار باشت در این جلسه گفت:دردوراول و دوم سفر هیات دولت به گچساران ‪ ۸۰میلیارد ریال خارج از اعتبارات استانی به بخش‌های مختلف اقتصادی بخش باشت اختصاص یافت. کرم الله هاشمی افزود: یکی از مهمترین دغدغه‌های مسوولان بخش باشت و شهرستان گچساران‌اشتغال است و اداره کل تعاون کهگیلویه و بویراحمدمی تواند با طرح‌های تعاونی بزرگ مشکل بیکاری جوانان منطقه را تا حدی حل کند. وی ادامه داد: عملیات گازرسانی به روستاهای بوستان تا سراب بیز بخش باشت در حال اجراست که اجرای این طرح مشکل معارض اجتماعی داشت و با تلاش مدیران این مشکل حل شد. او بدون ذکر آماری،اعتبارات دهیاری‌های بخش باشت را ناکافی دانست.