اخبار گچساران

چند خبر از گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱٧
 

فرماندار گچساران: فرهنگ پژوهش در این شهرستان نهادینه نشده است

فرماندار گچساران گفت:فرهنگ تحقیق و پژوهش در این شهرستان بدلیل متعددی از جمله بی‌توجهی مسوولان مربوطه ، نهادینه نشده است . منوچهر حبیبی شنبه در جلسه شورای پژوهش شهرستان گچساران افزود: بدون شک تحقیق و پژوهش ،خلاقیت و نواوری جزو اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می شود. وی با اشاره به اینکه تمام پیشرفتهای بشری مدیون تحقیق و پژوهش است ، بیان کرد: پژوهش مهمترین شاخص توسعه یافتگی در هر کشور بشمار می‌اید. وی ادامه داد: پایه و اساس کارآفرینی بر تحقیق و پژوهش استوار است و هر طرح و برنامه‌ای که مبنای تحقیق و پژوهش نداشته باشد محکوم به شکست است .

حبیبی گفت: مشکلات حوزه تحقیق در شهرستان گچساران به مسایل فرهنگی برمی گردد و برای نهادینه کردن هر چه بیشتر امر پژوهش در شهرستان باید محقق تربیت شده و به پژوهشگران بهای لازم داده شود. وی افزود: برای رونق بخش تحقیق و پژوهش در شهرستان همچنین باید نیازهای تحقیقاتی پژوهشگران شناسایی و رفع شود و با هدف تشویق آنان ، کارهای تحقیاتی پژوهشگران منتشر شود.فرماندار گچساران ، ضعف مدیریت ، گسسته بودن رابطه آموزش و تحقیق با صنعت ، ضعف نیروی انسانی ، کمبود محقق و کمبود اعتبار را از مشکلات مهم عرصه پژوهش در گچساران دانست . رییس دانشگاه پیام نور در این جلسه با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته ، پژوهش محور توسعه است ، گفت: با استفاده از پژوهش می‌توان استعدادهای شناخته نشده را شناسایی کرد.پرویز خواجه زاده افزود: لازم است در شهرستان گچسارلان به پژوهشگران بهای بیشتری داده شود و پژوهش‌های برتر شهرستان نیز معرفی شوند . ‪ ۱۵تا ‪ ۲۱آذر هر سال به نام هفته پژوهش نامگذاری شده است

عملیات اجرایی طرح آبرسانی به دشتهای شرق گچساران با رکود مواجه شده‌است

طرح تامین آب دشتهای خان احمد و امامزاده جعفر در شرق شهرستان گچساران به گفته ساکنان منطقه از سه سال پیش تاکنون راکد مانده است. کشاورزان این مناطق باابراز نگرانی از بی‌توجهی مجریان به اجرای این پروژه حیاتی در بخش کشاورزی، بر ضرورت تسریع در اجرای آن تاکید کردند. به گفته آنان ، در سه سال اخیر هیچگونه اعتباری برای ادامه اجرای این طرح اختصاص نیافته است. رامین کرمی یکی از فارغ‌التحصیلان منطقه ماهور باشت در این‌باره گفت: طرح انتقال آب رودخانه زهره‌از منطقه پشت کوه به ماهور باشت و دشتهای مجاور یک طرح تحول ساز در عرصه کشاورزی محسوب می‌شود. وی با اشاره به وجود زمینهای حاصلخیز دشت‌های "خان احمد"و"امامزاده‌جعفر" و فراوانی نیروی بیکاری دراین منطقه، افزود: مسوولان اجرایی باید این طرح حیاتی را در اولویت تامین اعتبار قرار می‌دادند. صفرنادری یک جوان روستای سربیشه نیزگفت: زمینهای این منطقه درحالی که آب رودخانه زهره هرزمی‌رود،دیم ولم یزرع باقی مانده و جوانان نیزازبیکاری رنج می‌برند.وی گفت: برخلاف انتظار مردم، حتی در دولت نهم طرح انتقال آب پشتکوه به امامزاده جعفر و خان احمد با رکود کاری مواجه شده است. پیمانکار طرح انتقال آب به دشتهای خان احمد و امامزاده جعفر در این باره گفت: عملیات اجرایی این طرح به طول ‪ ۴۰کیلومتر در سال ‪ ۸۲آغاز شد و از سال ‪ ۸۵تاکون هیچگونه اعتباری به اجرای آن اختصاص نیافته است. فریدون حسن زاده در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: تاکنون هفت کیلومتر از خط انتقال آب با لوله ‪ ۵۲اینچی وایستگاه پمپاژ این طرح اجرا شده و ادامه عملیات به علت تامین نشدن بودجه تعطیل شده است. وی گفت: در سال ‪ ۸۲هزینه اجرای طرح اعم از خط انتقال و شبکه‌های برق آن ‪ ۱۳۰میلیارد ریال برآورد شد در حالی به علت ایجاد وقفه این میزان به ‪۲۰۰ میلیارد ریال نیز خواهد رسید. وی دبی آب این خط انتقال را که برای مشروب نمودن پنج هزار هکتار از زمینهای کشاورزی منطقه خان احمد و امامزاده جعفر احداث می‌شود، دو متر مکعب در ثانیه ذکر کرد و خواستار توجه مسوولان به تامین اعتبار و حل مشکلات اجرایی این طرح شد. این پیمانکار گفت: بخشی از هزینه‌های مراحل اولیه اجرایی این‌طرح پرداخت نشده و این امر مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. رییس اداره منابع آب گچساران در این‌باره گفت: طرح آبرسانی به دشتهای خان احمد و امامزاده جعفر توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان برای اجرا به پیمانکار واگذار شد و اداره منابع آب هیچ مسوولیتی در این اجرای این طرح ندارد. آرش مصلح به ما افزود: براساس بررسی‌های انجام شده ، طرح ابرسانی به اراضی خان احمد دارای اشکالات متعددی است و در مرحله نخست طراحی آن بدرستی صورت نگرفت.وی مشکل تامین اعتبار را از مسایل مهم اجرای این طرح برشمرد و گفت: محل تامین اعتبار اجرای طرح ، اعتبارات استانی و توازن منطقه‌ای در نظر گرفته شد که اعتبارات استانی توان پرداخت هزینه اجرای طرح در مدت کمی را ندارد. به گفته مصلح ، در زمان آغاز اجرای طرح باید محل تامین اعتبار آن از اعتبارات ملی لحاظ می‌شد تا مشکلی برای اجرای ان پیش نیاید.او ادامه داد: مشکل تامین برق ایستگاههای طرح با توجه به وضعیت شبکه برق شهرستان ، از دیگر مشکلات اجرای طرح است که باید برای رفع آن چاره اندیشی کرد.

رییس اداره منابع آب گچساران گفت: در دور دوم سفر هیات دولت در مرداد ماه امسال به استان ، مقرر شد اجرای این طرح به مدیریت منابع آب واگذار شود که مشاور هم اینک سرگرم بررسی فنی طرح است . به عقیده وی ، عملیات اجرایی این طرح در سال جاری هم آغاز نمی‌شود و به سال ‪ ۸۸کشیده می‌شود.

استخدام 10 درصد دبیران حق‌التدریس در‌ گچساران

نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی از استخدام 10 درصد دبیران حق‌التدریس این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما، سید‌قدرت‌الله حسینی امروز در نشست شورای آموزش و پرورش گچساران گفت: شهرستان گچساران و بخش‌های تابعه در مقاطع مختلف تحصیلی با کمبود نیروی متخصص تحصیلی در رشته‌های مختلف مواجه شده که با جذب این نیروهای حق‌التدریس بسیاری از مشکلات آموزشی این شهرستان در مقاطع مختلف تحصیلی از بین می‌رود. وی اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته طرح استخدام رسمی دبیران نهضت سواد‌آموزی و بقیه حق‌التدریس‌ها نیز در دستور کار کمیسیون آموزش مجلس قرار دارد. حسینی در ادامه یادآور شد: مجلس شورای اسلامی در تلاش است تا با تصویب قانون زمینه جذب نیروهای حق‌التدریس را نیز فراهم کنند. منوچهر حبیبی فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش گچساران در این نشست با انتقاد از عملکرد پیمانکاران و مشاوران نوسازی مدارس گفت: از این پس تا زمانی که همه امکانات از جمله انشعاب آب، برق، گاز و زیباسازی اطراف مدارس انجام نشده باشد، برای پیمانکاران تأییدیه پایان کار صادر نمی‌شود

 

رئیس شورای شهر گچساران:

پارک بانوان در شهر گچساران احداث می‌شود

رئیس شورای شهر گچساران گفت‌: ساخت پارک بانوان از مصوبات این شورا است.

علی قاضی‌زاده امروز در گفتگو با خبرنگار  ما افزود‌: ما در حال پیگیری زمین و مسائل امنیتی این پارک هستیم چرا که در مرحله نخست باید مقدمات امنیتی آن آماده شود و در مراحل بعدی به فکر فراهم ساختن زیر ساخت‌های آن باشیم‌. وی با اشاره به کمبود مکان‌های فرهنگی در شهر گچساران به ویژه در مورد بانوان اظهار داشت: متأسفانه تنها سینمای ‌شهر گچساران تعطیل است که تاکنون اقدام خاصی به منظور راه‌اندازی آن از سوی مسئولان صورت نگرفته‌ و بخش خصوصی نیز در این زمینه موفق نبوده است.
قاضی‌زاده بیان داشت: هم اکنون شهرستان گچساران بیش از
۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارد که جای دارد امکانات بیشتر فرهنگی برای استفاده آنان فراهم شود. وی با اشاره به کمبود پارک‌های بانوان در سطح کشور تصریح کرد‌: تنها استان‌های بزرگی مانند تهران دارای این پارک هستند و سایر استان‌های دیگر از داشتن این پارک مهم که دارای امکانات رفاهی و فرهنگی است، محروم هستند. قاضی‌زاده در پایان گفت‌: بانوان گچساران دارای استعدادهای ویژه‌ای است که در صورت سرمایه‌گذاری روی آنان افق‌های روشنی را برای توسعه این شهرستان داریم.