اخبار گچساران

طرح خودگردانی بیمارستان های کهگلیویه و بویر احمد و مشکلات تامین هزینه
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۱۸
 

    در حالی که در طول 30 سال عمر جمهوری اسلامی تمام روسای جمهور و دیگر مسئولین رده بالای کشور سخن از آ مایش سرزمینی و تمرکززدایی و دادن اختیارات به استانداران برای تصمیم گیری در اداره هر استان به نسبت مسائل و مشکلات ویژه مناطق سخن گفته اند ولی همچنان برنامه ریزی ها در تمام موارد در مرکز صورت می گیرد و نسخه پیچیده شده در همه جا باید به طور یکنواخت اجرا شود .
    در طرح خودکفایی بیمارستان ها در مناطق محروم که درصدبالایی از اقشار آسیب پذیر حتی قادر به تامین معاش روزنامه زندگی خود نیستند تعرفه های پزشکی وخدماتی به مشابه د یگر استان ها اجرا و بیمارستان های جدید التاسیس مثل بیمارستان های مناطق برخوردار بویژه شمال شهر تهران که مردم دارای تمکن مالی قابل قبولی هستند درجه بندی و تعرفه های درمانی خدماتی بالایی تعیین می گردد.
    کهگلیویه و بویر اخمد به عنوان  به عنوان یکی از محروم ترین منطقه کشور از یک سو   و استانهای محروم دیگر از سوی دیگر موجب شده اند تا اجرای طرح خودکفایی بیمارستان ها عامل ایجاد فشار مضاعف به بیماران و خانواده های  آ نان گردد که برغم قولی که مدت ها پیش دولت برای بازنگری این طرح داده تا کنون اقدامی در این زمینه انجام نداده است.
    خبرنگار ما می نویسد بعد مسافتی مراکز جمعیتی کهگلیویه و بویر اخمد  از یکدیگر و مراکز استان، کمبود پزشک متخصص و تجهیزات کامل پزشکی در نقاط دور دست و صعب العبور این منطقه موجب گردیده تا درصد بسیار بالایی از بیماران از سراسر این منطقه برای مداوا به دیگر استانها مراجعه نمایند که هزینه های ا قامت بیمار و همراهان در مسافرخانه ها و هتل های شهر های شیراز ، اصفهان ، خوزستان و بوشهر کمرشکن است . اکثریت بیمارانی که برای انجام درمان های جراحی به مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه می کنند از تعرفه های بسیار بالای پزشکی اطلاع ندارند و این در حالی است که میزان بالای زیرمیزی بعضی از پزشکان فوق تخصص و کمیاب بیمار را غافلگیر می کند .
    دیده شده که تعداد زیادی از بیماران کم درآ مد حتی افرادی که به صورت اورژانسی از نقاط دوردست و صعب العبور کهگلیویه و بویر احمد به تنها بیمارستان مجهز این منطقه در یاسوج مراجعه نموده اند پس از اطلاع از میزان تعرفه های پزشکی و خدماتی از معالجه پشیمان شده وبه زادگاه خود بازگشته و چند روزی بیشتر زنده نمانده اند.
    گفته می شود کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند یا برای معالجه به شیراز و اهواز می روند و یا به استان های اصفهان و تهران مراجعه می کنند که البته نتیجه خوبی هم می گیرند.
    گفته می شود چون در طرح خودکفایی بیمارستان ها باید تمام هزینه های مربوط را از درآمد روزانه و حتی اضافه کار پزشک و دیگر نیروهای خود پرداخت نمایند به دلیل عدم مراجعه بیمارستان برای مداوا به این مراکز هر سال با کمبود در آمد روبرو هستند .
    یکی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار ما گفت : در گذشته که اعتبارات سازمان های دولتی از سوی خزانه کنترل نمی شد و حقوق کارکنان را دستگاه های دولتی پرداخت می کردند بخشی از مزایای پزشکان بیمارستان ها و مراکز درمانی را در قالب حقوق پرداخت می کردیم که در سال های اخیر به دلیل اینکه خزانه مستقیما حقوق را پرداخت می کند سند سازی برای پرداخت اضافه حقوق ممکن نیست.
    وی افزود : درست است که اکثریت اقشار آسیب پذیر دارای دفترچه خدماتی درمانی هستند و باید بیمارستان ها از بیماران تعرفه زیادی دریافت نکنند ولی چه کنیم که بالابودن هزینه های بیمارستان ها مسئولین را مجبور به دریافت بعضی از هزینه ها مثل داروهای گران قیمت و کمیاب می کند که باید همراهان بیمار از خارج بیمارستان تهیه نمایند .
    وی در خصوص دریافت زیرمیزی توسط برخی پزشکان فوق تخصص گفت : البته ما در معالجه بیماران چشم پزشکی که بیشترین مراجعه کننده را نسبت به دیگر بیماران داریم مشکلی نداریم زیرا در گذشته برای جلوگیری از چنین مواردی پایه ریزی خوبی شد ضمن اینکه به دلیل مجهز و مرتب بودن بیمارستان و کلینک چشم پزشکی در هر روز از استان های مختلف کشور هم دراستان  بیمار داریم که با کمترین هزینه درمان ومعالجه می شوند.
    این کارشناس اظهار داشت : جلوگیری از دریافت زیرمیزی کاری بس دشوار وغیر ممکن است به طوری که در کل کشور این مشکل وجود دارد و تاکنون حتی مسئولین رده بالای علوم پزشکی کشور هم کاری نتوانسته اند انجام دهند.