اخبار گچساران

‪ ۱۷‬میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی‌از خشکسالی‌به گچساران‌اختصاص یافت
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/٢٤
 

فرماندار و رییس ستاد حوادث پیش بینی نشده گچساران گفت: ‪ ۱۷‬میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی در بخش کشاورزی این شهرستان اختصاص یافته است. منوچهر حبیبی دوشنبه در جلسه ستاد حوادث پیش بینی نشده گچساران افزود:
این در حالی است که خشکسالی و سرمازدگی در سال زراعی گذشته تنها به بخش کشاورزی این شهرستان بیش از ‪ ۴۰‬میلیارد ریال خسارت وارد کرد. وی ادامه داد: در سال زراعی گذشته بسیاری از کشاورزان اقدام به بیمه کردن مصولات کشاورزی و باغات خود نکرده بودند و همین عامل باعث شد بدنبال خشکسالی خساارت فراوانی متحمل شوند. وی اظهار داشت: ‪ ۱۷‬میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده برای احیای باغ‌های آسیب دیده،افزایش محصولات زراعی و خرید دام مازاد هزینه خواهد شد.فرماندار گچساران گفت:براساس بخشنامه‌ستاد مدیریت بحران کشور این اعتبار مگر بصورت موردی و کارشناسی شده،به صورت نقدی دراختیار خسارت دیدگان قرار نمی گیرد.

حبیبی افزود:جهاد کشاورزی و بخشداران شهرستان موظف هستند در یک هفته با تشکیل کارگروه و بررسی‌های لازم،نسبت به هزینه کردن اعتبار خشکسالی برنامه ریزی کنند. وی درادامه‌ازاختصاص نیافتن اعتباری درستاد حوادث برای جبران خسارات‌های وارده به عشایر شهرستان اظهار تاسف کرد و خواستار بررسی این موضوع شد.مدیر جهاد کشاورزی گچساران هم در این جلسه گفت:برای جبران بخشی از خسارات خشکسالی سال گذشته ، دو میلیارد و ‪ ۶۵۰‬میلیون ریال برای خرید لوله پلی اتیلن،بازسازی ایستگاههای پمپاژ اب و خرید قطعات ، احیای قنوات و خرید جو و کنستانتره تویط جهاد کشاورزی شهرستان هزینه شده است. بروز پدیده خشکسالی و سرمازدگی در سال گذشته زراعی به بخش کشاورزی و دام عشایر گچساران میلیونها ریال خسارت وارد کرد بطوریکه ‪ ۲۸‬هزار هکتار سطح زیر کشت غلات دیم گچساران بطورکلی از بین رفت. در سال زراعی گذشته کمتر از ‪ ۱۸۰‬میلی متر باران در شهرستان گچساران بارید. شهرستان گچساران با حدود ‪ ۱۴۰‬هزار نفر جمعیت در جنوب استان کهکیلویه و بویراحمد و در منطقه گرمسیری قرار دارد