اخبار گچساران

30 سال افتخار
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱٦
 

مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد مشکلات قضایی مردم گچساران را بررسی کرد

همزمان با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در چهارمین روز از دهه فجر ، مدیرکل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با حضور در شهرستان گچساران ، مشکلات قضایی گروهی از شهروندان را بررسی کرد. علی جمادی با حضور در مسجد صاحب الزمان گچساران ، مشکلات قضایی ‪ ۶۳‬نفر از شهروندان گچساران را موردبررسی قرار داد و برای حل مشکل آنان دستورات لازم را صادر کرد.شهروندان گچسارانی هم با تشکر از حضور مدیرکل دادگستری در گچساران ، اظهار داشتند تمام مسوولان همچون دادگستری باید مشکلات مردم را بطور مستقیم مورد بررسی قرار داده و دستور لازم را صادر کنند. مدیرکل دادگستری کهگیلویه و وبویراحمد در حاشیه دیدار با مردم به ایرنا گفت: با هدف ایجاد امنیت پایدار و در چهارچوب قوانین با کسانی که امنیت را خدشه دار کنند بشدت برخورد می‌شود. علی جمادی افزود: تلاش می‌کنیم با ایجاد سازو کارهای لازم، در رسیدگی به پرونده‌ها و اطاله دادرسی ، تسریع شود و زمان رسیدگی به پرونده‌ها به حداقل برسد. وی به اهمیت ایجاد شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و ادامه داد: شوراهای حل اختلاف به پرونده‌هایی که میزان جریمه آنها در شهر کمتر از پنج میلیون تومان و در روستاها کمتر از دو میلیون باشد رسیدگی می‌کنند. به گفته وی ، ‪ ۵۰‬شورای حل اختلاف در شهرستان گچساران فعال است. جمادی گفت: در سال جاری بیش از ‪ ۲۶‬هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف گچساران واگذار شد که بیش از ‪ ۲۵‬هزار فقره مختومه شده است.

بهره برداری از ‪ ۱۴‬پروژه کشاورزی در گچساران آغاز شد

همزمان با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در چهارمین روز از دهه فجر ، با حضور فرماندار و مسوولان محلی ، بهره برداری از ‪ ۱۴‬طرح کشاورزی در مناطق مختلف شهرستان گچساران به بهره برداری رسید.مدیر جهاد کشاورزی گچساران گفت: این طرحها شامل احداث کانال آبیاری به طول چهار کیلومتر ، بند انحرافی ، دو ایستگاه پمپاژ آب ، نهالستان زیتون ، دو واحد گلخانه صیفی جات ، سیستم آبیاری بارانی در سه روستا، تامین آب و تجهیز چاه در سه روستا و باغ مرکبات در دو روستا با ‪ ۸۷۳‬هکتار مساحت است. علی کرمی افزود: برای اجرای این طرحها در مجموع ‪ ۳۳‬میلیارد و ‪۲۵۳‬ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی ، دور در هزار نفت ، دو درصد نفت، بنگاههای کوچک اقتصادی و تسهیلات بانکی هزینه شده است. وی ادامه داد: با اجرای این تعداد طرح کشاورزی ، برای بیش از ‪۳۷۹‬ خانوار روستایی در مناطق روستایی گچساران بطور مستقیم شغل ایجاد شده‌است. کرمی گفت: خدمات انجام شده در بخش کشاورزی در شهرستان گچساران قبل مقایسه با قبل از انقلاب نیست .وی افزود: در همه بخشهای کشاورزی از جمله خودکفایی در تولید گندم ، تولید مرکبات ، احداث باغ ، کشت مکانیزه و تحقیقات کشاورزی کارهای بزرگی صورت گرفته است . به گفته وی ، در سال جاری ‪ ۶۲‬پروژه کشاورزی در بخشهای مختلف با بیش از ‪ ۳۹‬میلیارد و ‪ ۸۶۰‬میلیون ریال در شهرستان گچساران در دست اجرا است.

‪ ۴۰۰۰‬میلیارد ریال در بخش آب گچساران سرمایه‌گذاری شده‌است

رییس اداره منابع آب گچساران اعلام کرد که در ‪ ۳۰‬سال حیات نظام جمهوری اسلامی بیش از چهار هزار میلیارد ریال در بخش آب ابن شهرستان سرمایه‌گذاری شده است. مهندس آرش مصلح گفت: این در حالی است که پیش از پیروزی جمهوری اسلامی هیچگونه سرمایه‌گذاری در بخش آب شهرستان گچساران صورت نگرفته بود. وی ادامه داد: علاوه بر این میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته ، ‪ ۱۰‬هزار میلیارد ریال در بخش آب شهرستان گچساران هم اینک در حال سرمایه‌گذاری است. وی بیان کرد که با این سرمایه‌گذاری ، در یک دهه آینده چهره شهرستان گچساران در بخش آب متحول و آب مورد نیاز منطقه در بخشهای شرب ، کشاورزی و صنعتی بطور پایدار فراهم می‌شود. مصلح گفت: از جمله طرحهای بزرگ انجام شده در بخش آب گچساران ، احداث سد ‪ ۵۸۰‬میلیون مترمکعبی کوثر در زمان حیات انقلاب اسلامی است که آب شرب مورد نیاز چند استان جنوبی ، ‪ ۲۲‬شهر و دو هزار روستا را تامین کرده است. وی افزود: احداث شبکه بزرگ آبیاری و زهکشی دشت لیشتر و خیرآباد در غرب گچساران از دیگر طرحهای بخش آب است که در حال تمام شدن است. وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح ، بیش از شش هزار و ‪ ۵۰۰‬هکتار از اراضی دیم منطقه زیر کشت آبی مکانیزه خواهد رفت. به گفته وی ، طرح آبرسانی به شهر گچساران و ‪ ۲۲‬روستای مسیر از سد کوثر از دیگر طرحهای بخش آب است که حدود ‪ ۸۰‬درصد پیشرفت فیزیکی دارد. مصلح ، تامین آب ‪ ۵۰۰‬هکتار از اراضی دشت مور ، ‪ ۵۰۰‬هکتار از اراضی دژسلیمان ، بند انحرافی و کانال آبیاری رودبال با هدف آبیاری ‪ ۷۰۰‬هکتار زمین را از دیگر پروژه‌های در دست اقدام منابع آب گچساران ذکر کرد. وی گفت: پروژه‌های مهم کنترل سیلاب و تقویت منابع آب زیرزمینی مناطق جعفر آباد و امامزاده جعفر، شیخ خواجه و تنگ گرگدا هم توسط اداره منابع آب گچساران صورت گرفته است. او ، آغاز مطالعه عملیات اجرایی سد چم شیر با ‪ ۱/۸‬میلیارد مترمکعب ظرفیت در شرق گچساران ، مطالعه سد شیو در بخش باشت با ظرفیت ‪ ۱۲۵‬میلیون متر مکعب ظرفیت و مطالعه تامین آب ‪ ۱۰‬هزار هکتار از اراضی دیم بخشهای مرکزی و باشت را از دیگر اقدامات در دست اجرای اداره منابع آب گچساران برشمرد. مصلح گفت: در طول حیات انقلاب اسلامی در شهرستان گچساران مجوز حفر یک هزار و ‪ ۳۰۰‬حلقه چاه آهکی و آبرفتی با هدف تامین آب مورد نیاز بخشهای شرب ، صنعت و کشاورزی صادر شده است. وی ساماندهی رودخانه باشت و دیل را از دیگر اقدامات اداره منابع آب گچساران ذکر کرد. شهرستان نفت خیز گچساران از توابع استان محروم کهگیلویه و بویراحمد است