اخبار گچساران

گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/٧
 

شهرستان گچساران در سوگ خاتم پیامبرا

درسالروز رحلت جانسوزخاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی (ص) و شهادت دردانه زهرا (س) حضرت امام حسن مجتبی (ع) شهرستان گرمسیری گچساران به سوگ نشست. شیفتگان خاندان عصمت و طهارت با شرکت در مجالس عزاداری ، در سوگ این بزرگواران به عزا نشسته و اشک ماتم ریختند. بمناسبت بیست و هشتم صفر سالروز رحلت جانگداز حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و امام حسن مجتبی(ع) از دیشب تاکنون در مناطق شهری و روستایی گچساران آیین‌های عزاداری و نوحه‌خوانی برپا شده‌است. شهروندان و روستاییان گچسارانی با شرکت در این مجالس ، عشق و ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت ابراز می‌دارند. در شهر گچساران دوشنبه شب در مساجد مختلف این شهر آیین‌های سوگواری با شرکت انبوه عزاداران برپا شد و سخنرانان در خصوص شخصیت بزرگ پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) سخنرانی کردند. برخی از شهروندان هم در این روز نذر خود را ادا کردند و با پختن انواع غذا و توزیع آن بین عزاداران و مردم ، به ابراز ارادت خود به خاندان عصمت و طهارت پرداختند. به گزارش خبرنگار ایرنا از بخش باشت، مردن مومن این بخش هم با شرکت در آیین عزاداری ، در سوگ رحلت جانسوز پیامبر اکرم و شهادت امام حسن مجتبی به سوگ نشستندن و دردانه زهرا به سوگ نشست .

 

وزارت نفت ‪ ۳۰۰‬میلیارد تومان برای محرومیت زدایی گچساران سرمایه‌گذاری کرده است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: وزارت نفت در دولت نهم بیش از ‪۳۰۰‬ میلیارد تومان برای رفع محرومیت از شهرستان نفت خیز گچساران سرمایه گذاری کرده است. مهندس سیف الله جشن ساز دوشنبه شب در آیین بهره برداری از دو مجموعه ورزشی چند منظوره در گچساران گفت: از محل این اعتبارات بیش از ‪ ۶۸۵‬پروژه دربخشهای مختلف عمرانی و محرومیت زدایی شهرستان گچساران به بهره برداری رسیده و یا در حال اجرااست . وی ادامه داد: وزارت نفت از سال ‪ ۸۵‬تاکنون هم بیش از ‪ ۲۷۰‬میلیارد ریال برای کمک به زیر ساختهای بخش ورزش در شهرستان گچساران هزینه کرده است. وی اظهار داشت: این میزان اعتبار برای احداث استخرهای روباز ، زمین چمن فوتبال، زمین هاکی ، استخرهای سرپوشیده ، سالنهای چند منظوره ، زمینهای ورزشی روستایی ، سالن بوکس ، بازسازی مجتمع‌های ورزشی تختی و بشارت و روشنایی ورزشگاه تختی گچساران و سالن چند منظوره باشت هزینه شده است. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با برشمردن دستاوردهای انقلاب در ‪ ۳۰‬سال گذشته گفت: در دوسال گذشته برغم وجود تحریمهای گسترده به برکت خون شهدا و ایستادگی ملت ایران ، دو پالایشگاه بزرگ نفت در فازهای ‪ ۹‬و‪ ۱۰‬پارس جنوبی بدست متخصصان داخلی احداث شده است. جشن ساز تولید روزانه نفت در کشور را چهارمیلیون و ‪ ۵۰۰‬هزار بشکه ذکر کرد و افزود: این میران تولید در ‪ ۳۰‬سال گذشته بی‌سابقه بوده است . وی اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران با هدف تثبیت قیمت نفت در دو ماه گذشته ، ‪ ۵۵۰‬هزار بشکه از ظرفیت تولید نفت خود را کاهش داده است. او با اشاره به قیمت ‪ ۳۷/۵‬دلاری پیشنهادی برای هر بشکه نفت در بودجه سال آینده کشور،ابراز امیدواری کرد با آغاز روند صعودی قیمت نفت ، در سال آینده قیمت نفت به مرز ‪ ۵۰‬دلار در هر بشکه برسد. جشن ساز گفت:شرکت ملی نفت ایران درسال جاری دوهزارنفر از تحصیلکردگان دانشگاههای صنعت نفت و پنج هزار نفر از تحصیل کرده‌های سایر دانشگاههای کشور را جذب کرده است که ‪ ۵۰‬درصد این نیروها به روش بومی جذب شده‌اند. با حضور این مقام مسوول، بهره برداری از دو سالن چند منظوره ورزشی و یک زمین چمن استاندارد آغاز شد. مسوول امور ورزش شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در آیین بهره برداری از این طرح‌ها گفت: این سالن‌های ورزشی چند منظوره با نامهای پد خندق و زاگرس در زمینی به مساحت ‪ ۳۵‬هزار مترمربع و زیربنای سه هزار و ‪۳۰۰‬ مترمربع احداث شده اند. ابوالحسن غلامی افزود: برای ساخت سالنهای ورزشی چند منظوره در کمتر از دو سال با ابعاد ‪ ۳۲‬متر در ‪ ۴۸‬متر ، ‪ ۲۵‬میلیارد ریال از محل اعتبارات وزارت نفت هزینه شده است. وی ادامه داد: این سالنهای ورزشی دارای امکانات مجهزی از جمله کف پوش استاندارد خارجی ، جایگاه تماشاگران به ظرفیت ‪ ۵۰۰‬نفر ، اتاق مربیان ، رختکن ، سرویسهای بهداشتی و سیستم سرمایش مجهز است . غلامی گفت: زمین چمن استاندارد فوتبال به ابعاد ‪ ۱۱۰‬در ‪ ۷۵‬متر و محوطه و فضای سبز به مساحت ‪ ۲۲‬هزار و ‪ ۵۰۰‬متر مربع از دیگر امکانات این دو مجموعه ورزشی چند منظوره است . به گفته وی، در این دو سالن چند منظوره ورزشی ، امکان برگزاری مسابقات رشته‌های والیبال ، فوتبال سالنی ، هند بال ، بسکتبال و هاکی برای ورزشکاران شهرستان گچساران وجود دارد. شهرستان گچساران دارای ‪ ۱۵‬هزار ورزشکار سازمان یافته است. براساس آمار موجود ، سرانه فضای ورزشی در این شهرستان با یک متر مربع بیشتر از سرانه ورزشی کشور است .

رییس فدراسیون فوتبال:می کوشیم بازیکنان باتجربه‌به تیم ملی دعوت شوند

رییس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی گفت: تلاش می‌کنیم با هماهنگی با سرمربی تیم ملی و رفع کدورت ها، از بازیکنان با تجربه‌ای همچون علی کریمی برای بازی در رقابت‌های آتی تیم ملی فوتبال استفاده کنیم. علی کفاشیان دوشنبه شب در گچساران افزود: البته مهمتر از حضور بازیکنان با تجربه ودارای بار فنی بالا، وجود همدلی و صمیمیت در بین بازیکنان تیم ملی است. وی درباره‌بازی‌های دوستانه‌تیم ملی قبل از آغازدوربرگشت مسابقات مقدماتی جام جهانی، افزود: قرار است تیم ملی یک بازی دوستانه با تیم ملی مغرب انجام دهد. وی اظهار داشت: از هیچ کوششی برای راهیابی مقتدرانه تیم ملی فوتبال به جام جهانی افریقای جنوبی دریغ نمی‌کنیم. کفاشیان ابرازامیدواری کرد با برنامه ریزی‌های و فراهم نمودن زیرساخت های لازم ، زمینه حضور یک تیم از میان تیمهای شهرداری یاسوج و نفت گچساران در لیگ دسته یک و یا برتر کشور فراهم شود. شهرستان گچساران دارای ‪ ۱۵‬هزار ورزشکار سازمان یافته است