اخبار گچساران

فرماندار گچساران خبر داد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٠
 

کمک 300 میلیارد ریالی وزارت نفت برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد

فرماندار گچساران گفت: وزارت نفت برای اجرای پروژه‌های مختلف در بسیاری از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد 300 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد.

منوچهر حبیبی امروز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این میزان اعتبار در بخش‌های تربیت‌بدنی، تکمیل و راه‌اندازی فرودگاه گچساران، آموزش و پرورش، پزشکی و امور عمرانی صرف می‌شود که با اجرای این پروژه‌ها بسیاری از زیرساخت‌های این استان توسعه می‌یابد.
وی اظهار داشت: طبق مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به کهگیلویه و بویراحمد، وزارت نفت متعهد به پرداخت هزینه‌های عمرانی در این بخش‌ها شد و هم‌اکنون بسیاری از این پروژه‌ها با پیشرفت فیزیکی بین 70 تا 90 درصد انجام شده و بسیاری نیز به بهره‌برداری رسیده است.
حبیبی تصریح کرد: تکمیل و تجهیز باند فرودگاه گچساران که عملیات اجرایی آن در مرداد ماه سال گذشته آغاز شد، احداث بیمارستان 96 تختخوابی گچساران که عملیات اجرایی آن از اسفند سال 86 آغاز شد و احداث دانشکده نفت و گاز گچساران از جمله پروژه‌های عام‌المنفعه وزارت نفت به شمار می‌آید که عملیات اجرایی آنها از سوی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در حال انجام است.
وی گفت: با اجرای این پروژه‌ها و بسیاری طرح‌های مهم دیگر در حوزه‌های تربیت‌بدنی، آموزش و پرورش و امور عمرانی، مناطق پیرامون صنعت نفت در این استان از توسعه چشمگیری برخوردار شده و به یک قطب صنعتی تبدیل می‌شود.
فرماندار گچساران افزود: اجرای این پروژه‌ها و وجود ظرفیت‌های نفت و گاز در شهرستان گچساران، مسئولان و مدیران اجرایی این شهرستان را بر آن داشته تا برای ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی تلاش کنند.
وی بیان داشت: دسترسی آسان گچساران به بنادر استان بوشهر و آب‌های خلیج فارس، بهترین شرایط را برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در این شهرستان فراهم کرده است، ضمن اینکه گچساران علاوه بر دسترسی به بندرهای استان بوشهر، در مسیر ترانزیت آبادان، بندر امام‌خمینی، ماهشهر و هندیجان در استان خوزستان قرار دارد.
حبیبی گفت: با توسعه راه‌های در دست احداث، اتمام جاده یاسوج به بابامیدان همچنین جاده بهبهان به اصفهان، این منطقه به استان‌های مرکزی کشور از جمله اصفهان، اراک، یزد و فارس بهترین دسترسی را دارد.
وی افزود: فرودگاه اختصاصی شرکت ملی نفت ایران که در حال انتقال به سازمان فرودگاه‌های کشور است و طرح توسعه و تکمیل آن در حال اجراست، یکی از مزیت‌های اصلی طرح منطقه ویژه اقتصادی گچساران به شمار می‌آید.
فرماندار گچساران اظهار داشت: گچساران دارای منابع عظیم نفت و گاز است و تمام نفت تولیدی آن از طریق خط لوله به جزیره خارک منتقل و صادر می شود، این مساله به تنهایی خود یک بازار صادراتی بزرگ است و در کنار آن صنعت نفت نیازهای صنعتی خود که برخی را باید از خارج کشور تامین کند، از منطقه ویژه اقتصادی تامین می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: طرح مطالعه، امکان‌سنجی و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در گچساران از جمله مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت در مرداد ماه سال گذشته به استان کهگیلویه و بویراحمد است.
فرماندار گچساران اضافه کرد: اراضی مورد نظر برای احداث منطقه ویژه اقتصادی در منطقه دشت‌گز و دژ‌سلیمان در دهستان لیشتر از توابع بخش مرکزی گچساران است که از نظر تامین امکانات زیربنایی آب، برق و گاز مشکلی ندارد و کمترین فاصله را با مرزهای آبی کشور دارد.