اخبار گچساران

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٤
 
90 درصد علوفه مراتع گچساران بر اثر خشکسالی از بین رفت

رئیس منابع طبیعی و آبخیز‌داری گچساران گفت: 90 درصد علوفه مراتع این شهرستان بر اثر خشکسالی به طور نسبی و یا کامل از بین رفت.حسن اسد‌زاده  در یاسوج افزود: بروز پدیده خشکسالی اخیر در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران بر منابع طبیعی این منطقه تاثیر چشمگیری داشته بطوری که درختان با قدمت 600 تا 700 ساله شهرستان نابود شدند. اسدزاده در ادامه تصریح کرد: کاهش نزولات آسمانی در گچساران طی چند سال گذشته و در نتیجه بروز پدیده خشکسالی در این شهرستان موجب وارد آمدن آسیب‌های جدی به مزارع، مراتع کشاورزان و دامداران و سایر اقشار این شهرستان شده است. اسدزاده ابراز داشت: پوشش گیاهی شهرستان گچساران نیز بر اثر بروز پدیده خشکسالی اخیر متحمل آسیب‌های جدی شد بطوریکه از مجموع از 50 هکتار از سطح منابع طبیعی این شهرستان که عمده آن شامل مراتع است همگی نابود شده‌اند. وی با بیان اینکه کوه خامی با 231 متر ارتفاع به عنوان دومین کوه مرتفع استان کهگیلویه و بویر احمد اهمیت ویژه‌ای در ایجاد ابر‌های باران‌زا دارد، اظهار داشت: این کوه از تنوع گیاهی، مرتعی و درختانی از قبیل بلوط بادام برخوردار است و در ارتفاع بالا وجود گیاهان مختلف شرایط خاصی را از نظر پوشش گیاهی برای این کوه فراهم کرده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیز‌داری گچساران افزود: درختان دست کاشت این شهرستان نیز بر اثر بروز پدیده خشکسالی دچار آسیب‌های فراوانی شده‌اند. اسدزاده سطح جنگل‌های دست کاشت این شهرشتان را 4هزار هکتار اعلام کرد و ابراز داشت: این جنگل‌ها در مناطق لیشتر، خشاب، چهار بیشه، خیر‌آباد، دژسلیمان، دشت گز، تلخاب شیرین، امام زاده جعفر و باشت پراکنده واقع شده اند. وی بیان کرد: سطح جنگل‌های طبیعی شهرستان گچساران که در ناحیه شمال قرار دارد افزون بر 140هزار گونه‌های گیاهی که غالب جنگل‌های طبیعی گچساران بلوط و بادام تشکیل می‌دهند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیز‌ داری گچساران افزود: عمده‌ترین فرآورده جنگلی ناحیه شمال شهرستان گچساران به مصرف ساکنان حوالی جنگل‌های این منطقه می‌رسد.
اسدزاده با اشاره به اینکه منابع طبیعی این شهرستان متعلق به عموم مردم است افزود: با مشارکت و همکاری مردم این شهرستان می‌توان منابع طبیعی خوبی داشته باشیم.
اسدزاده از مردم گچساران خواست اداره منابع طبیعی این شهرستان را برای حفاظت و صیانت از عرصه‌های خدادادی منابع طبیعی یاری دهند.