اخبار گچساران

خبر خبر خبر
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢۳
 
رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران:
نفت گچساران در به کارگیری نیروها سلیقه‌ای عمل می‌کند

 رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران گفت: نحوه به کارگیری نیرو در شرکت نفت شهرستان گچساران بر اساس روابط سلیقه‌ای و غیرقانونی است.ولی‌الله عنبری امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: با وجود هشدارهای مکرر و مکاتبه‌های متعدد اداره کار شهرستان به مسئولان ارشد شرکت نفت برای قانونمند کردن نحوه جذب نیرو در آن شرکت، مسئولان شرکت نفت گچساران اقدام به به‌کارگیری خودسرانه افراد زیادی کرده که همه آنان بدون هماهنگی با این اداره بوده است.
وی بیان داشت: برخی نیروهای به کارگرفته شده در شرکت نفت گچساران فرزندان مسئولان این شرکت هستند و عده دیگر نیز بر اساس سفارش‌های برخی نمایندگان غیر بومی و مسئولان مختلف در این شرکت به‌کارگرفته شدند. عنبری ابراز داشت: اسناد و مدارک آن نیز در اداره کار گچساران موجود است و مکاتبات انجام شده با مسئولان ذیربط در زمینه رسیدگی، پیگیری و پاسخگویی به شکایت‌ها موجود است اما متاسفانه اقدام موثری از سوی متولیان امر انجام نشده است. رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران گفت: نحوه به‌کارگیری نیرو در شرکت نفت شهرستان گچساران بر اساس روابط سلیقه‌ای، غیرقانونی و سفارش برخی از نمایندگان مجلس سایر استان‌ها، مدیران اجرایی و مسئولان این شرکت بوده است. وی عنوان کرد: طبق قوانین و مقررات مصوب مجلس شورای اسلامی در زمینه درخواست نیرو از مراکز اشتغال و اعلام ردیف خالی استخدام توسط شرکت‌ها و دستگاه‌های اجرایی متعدد در مورد جذب نیروی کارگری مشمول قانون کار می‌بایست از طریق ادارات کار و نهادهای متولی منصوب و با نظارت کار و امور اجتماعی در آن شهرستان‌ها انجام شود. عنبری اظهار داشت: نهادهای مختلف اجرایی در هر استان از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران، اداره کار را به عنوان پاسخگوی اشتغال مردم معرفی کردند و این اداره می‌بایست خواستگاه شکایت‌ها و اعتراض‌های مردم باشد در حالی که به‌کارگیری نیرو در شرکت نفت گچساران سرخود و سلیقه‌ای و بدون نظارت صحیح قانونی انجام شده است. رئیس اداره کار و امور اجتماعی گچساران گفت: اداره کار گچساران در راستای اجرای وظایف قانون و پاسخگو بودن به مردم در صورت تک‌روی و سلیقه‌ای عمل کردن مسئولان شرکت نفت گچساران اسامی افراد جذب شده در این شرکت و واسطه‌های غیرقانونی مربوطه را در جراید و نشریات عمومی اعلام خواهد کرد.
عنبری افزود: ضروری است که مسئولان شرکت نفت گچساران از این گونه اقدامات خودسرانه به‌طور جدی خوداری کنند تا زمینه اعتراضات مردمی را به همراه نداشته باشد. وی بیان کرد: افراد زیادی در سال جاری از شهرهای مختلف کشور از جمله توسیرکان، شیراز، ممسنی ،خرمشهر، بوشهر و آبادان در شرکت نفت گچساران مشغول به‌کار شدند در حالی که استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران دارای جوانان جویای کار فراوانی است و به لحاظ نرخ بیکاری در ردیف بالاترین استان‌های کشور قرار دارد. عنبری ابراز داشت: در سال 1386 پذیرش نیرو در شرکت نفت عادلانه و بر اساس مجوز اداره کار این شهرستان انجام شد و 200 نفر در زمینه آزمون استخدامی پذیرفته شده‌اند که از این تعداد 170 نفر بومی شهرستان گچساران و مابقی از سایر نقاط استان و مناطق نفت‌خیز کشور بوده است. وی عنوان کرد: از مجموع 200 نفر قبول شده در این آزمون 83 نفر زیر پوشش نهادهای حمایتی بودند. عنبری اظهار داشت: برخی از مسئولان شرکت نفت گچساران به دلیل موارد غیرمقبول و با سنگ‌اندازی در مسیر شیوه جذب منطقی و عادلانه پس از گذراندن این افراد از مسیر آزمون اقدام به جذب تعداد زیادی از افراد مورد نظر خود کردند که این امر موجب شد تا 100 نفر از افراد پذیرفته شده آزمون استخدامی به‌کار گرفته نشوند و پس از گذشت هشت ماه از سال سرگردان بمانند. وی افزود: این افراد به مسئولان اجرایی کشور، استان و شهرستان برای احقاق حق خود مراجعه کرده و مشکلات متعددی به‌وجود آوردند.
عنبری بیان کرد: اداره کار گچساران همواره حامی محرومان، مستعضفان و نیازمندان و جوانان جویای کار توانمند این شهرستان است و با هرگونه تبعیض و بی‌عدالتی مقابله می‌کند. عنبری در پایان ابراز داشت: مسئولان شهرستان تلاش‌های خود را در جهت رضایت مردم مصرف کنند و رعایت قوانین و حفظ نظام که در راس همه امور قرار دارد را سرلوحه کار خود قرار دهند.

فرماندار گچساران:
طلاب حوزه‌های علمیه برای تقویت فرهنگ دینی تلاش کنند

فرماندارگچساران گفت: تلاش بیش از پیش طلاب حوزه‌های علمیه این شهرستان برای تقویت فرهنگ دینی امری ضروری است.منوچهر حبیبی در نشست با جمعی از طلاب حوزه علمیه امام صادق (ع) گچساران اظهار داشت: تا زمانی که مسجد و روحانیت در بین ملت ایران وجود داشته باشد این دو دارای پایگاه محکمی باشد انقلاب و نظام از هرآسیبی مصون خواهد ماند. وی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران به لطف الهی رهبری خردمندانه امام راحل (ره)، حمایت مردم، تلاش و کوشش حوزه‌های علمیه سراسر کشور شکل گرفت و امروزه بقا و تداوم آن نیاز به حمایت مردم و تلاش نخبگان به ویژه طلاب حوزه‌های علمیه دارد. حبیبی ابراز داشت: به برکت پیروزی انقلاب گفتمان دینی و اسلامی در کشور ایران ترویج داده شده است. وی عنوان کرد: طلاب حوزه‌های علمیه شهرستان گچساران می‌بایست همچون سایر طلاب کشور در راستای تقویت هرچه بیشتر فرهنگ دینی و اسلامی جامعه و گرایش جوانان به سمت ارزش‌های دینی گام بردارند. حبیبی اظهار داشت: امروزه ایران اسلامی در شرایط خاصی قرار گرفته و شبهات وارده به دین اسلام توسط دشمنان به طور چشم گیری افزایش یافته تا مسائل دینی و ارزشی کمرنگ جلوه دهند. فرماندار گچساران افزود: نقش حوزه‌های علمیه در ایجاد وحدت، همدلی و آگاهی بخشی به جامعه ستودنی است و می‌بایست بیش از این در این راستا تلاش کنند.

بخشدار گچساران:
روستاهای بخش مرکزی گچساران منابع طبیعی را تخریب می‌کنند

 بخشدار گچساران گفت: اهالی بخش مرکزی این شهرستان برای تهیه سوخت مورد نیاز خود اقدام به تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و درختان می‌کنند.داوود ایوبی  اظهار داشت: این امر موجب شده حاشیه روستاهای گچساران به طور محسوس از وجود درختان و بوته‌های جنگلی عاری شود در صورتی که این وضعیت ادامه یابد آینده نگران کننده‌ای در انتظار منابع طبیعی شهرستان است. وی مهم‌ترین دلایل استفاده اهالی روستاهای بخش مرکزی گچساران از منابع طبیعی برای تامین سوخت را انتشار گاز ترش و افزایش قیمت سیلندرهای 17کیلویی گاز مایع از 12هزار ریال به 20 هزار ریال اعلام کرد. ایوبی بیان کرد: شهرستان گچساران با وجود داشتن بزرگ‌ترین منابع ذخیره گاز کشور، دهستان‌های بویراحمد گرمسیری و بی بی حکیمه (س) فاقد گاز شیرین است. ایوبی در ادامه خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های زیاد تاکنون اقدامات خاصی از سوی متولیان امر برای تامین گاز خانگی این روستاها انجام نگرفته و این درحالیست که مردم تعدادی از روستاها به علت انتشار گاز ترش در محل اسکان خود دچار مشکلات تنفسی و ریوی شده‌اند. وی وجود تنها یک جایگاه گاز مایع در شهرستان گچساران را مهم‌ترین دلایل افزایش 66 درصدی قیمت سیلندرهای 17کیلویی گاز مایع در این شهرستان دانست و عنوان کرد: آن عده از روستاهای شهرستان گچساران که فاقد گاز سراسری هستند سوخت آنها به وسیله نفت سفید و سیلندر گاز مایع تأمین می‌شود. گفتنی است بخش مرکزی دارای 107 روستا است که 17 روستای این بخش دارای گاز است.

فرماندار گچساران:
رفع مشکلات بهداشتی گچساران نیازمند تلاش همگانی است

 فرماندار گچساران گفت: رفع مسائل و مشکلات متعدد بخش بهداشت و درمان این شهرستان نیازمند تلاش همگانی مردم، مسؤلان اجرایی و نهادهای دولتی.منوچهر حبیبی امروز در نشست شورای سلامت شهرستان گچساران اظهار داشت: بهداشت نیاز اولیه تمام اقشار جامعه است به طوری که اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود مردم نمی‌توانند زندگی کنند. وی بیان کرد: کار بهداشت درمان کاری دولتی نیست زیرا تمام افراد جامعه به نوعی در آن دخیل هستند. حبیبی با اشاره به اینکه تمام مردم بطور روزانه بابهداشت سروکار دارند، اعلام کرد: بحث بهداشت درمان چون ریشه در سلامت افراد جامعه دارد بسیار مهم و اساسی است. وی با بیان اینکه سلامت روحی و جسمی افراد آن جامعه بدون سلامت هیچ توسعه و پیشرفتی ممکن نخواهد کرد، گفت: بی‌توجهی به بهداشت موجب مرگ و میر افراد می‌شود به همین دلیل انجام کار بهداشتی نیازمند حساسیت دقت و مهارت زیادی است. وی اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری‌های واگیردار به ویژه آنفلوانزای نوع A ضروری است که مردم شهرستان گچساران مسائل بهداشتی را در اولویت کارهای روزانه خود قرار دهند زیرا درمان دشوارتر از پیشگیری است. حبیبی افزود: اقشار مختلف مردم به ویژه مسؤلان اجرایی و نهادهای دولتی با تعامل و همفکری برای مقابله با این بیماری خطرناک مشارکت داشته باشند.
وی بیان کرد: شبکه بهداشت و درمان می‌بایست با نظارت و پیگیری مستمر و معاینات دقیق در محیط‌های عمومی به ویژه مدارساز شیوع این بیماری جلوگیری کنند. حبیبی خواستار تعامل و همکاری همه‌جانبه نهادهای دولتی این شهرستان، شهرداری و آموزش و پرورش برای مقابله و ریشه کن کردن این بیماری با مرکز بهداشت این شهرستان شد. رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گچساران نیز در این نشست گفت: با توجه به معاینات انجام گرفته از سوی این مرکز در پنج باب مدارس این شهرستان عوارض مشکوک به آنفلوانزای نوع A مشاهده شده که پس از آزمایش برای بررسی تعیین نوع آن به تهران ارسال شده است. محمدرضا محمدیان افزود: تمهیدات لازم جهت پیشگیری و درمان بیماران آنفلوانزا در این شهرستان فراهم شده است. وی عنوان کرد: این مرکز یک اتاق مخصوص برای بیماران آنفلوانزای نوع A در بیمارستان شهید رجایی این شهرستان مشخص شده که در صورت مشاهده علائم این بیماری، افراد برای مداوا و بستری ویزیت خواهند شد. محمدی اظهار داشت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک نفر در این شهرستان بیماری آنفلوآنزا نوع A در آن مشاهده شده که تحت درمان قرار گرفته است. وی در پایان تصریح کرد: در صورتی که مدارس این شهرستان مورد معاینه قرار گیرد و معاینات آنها مشوک اعلام شود این مدارس با نظر شورای سلامت تعطیل خواهد شد.

اداره گاز شهرستان گچساران:33 روستای گچساران در دولت نهم گازرسانی شد

رئیس اداره گاز شهرستان گچساران گفت: تعداد روستاهای گازکشی شده این شهرستان تا سال 1384 یازده مورد بود در حالی که در دولت نهم به 33 روستای این شهرستان گازرسانی شد.ناصر دلفریان امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون پنج کیلومتر شبکه روستایی و یک و شش دهم کیلومتر شبکه گاز رسانی شهری در این شهرستان طراحی و اجرا شد. وی بیان کرد: در سال گذشته 117 کیلومتر شبکه پلی اتیلن روستایی، 279 کیلومتر شبکه فلزی و 19 کیلومتر شبکه پلی اتیلن در این شهرستان اجرا شد. دلفریان بدون اشاره به آمار ابراز داشت: طراحی و اجرای شبکه گاز رسانی در دو بخش شهری و روستایی در این شهرستان نیازمند هزینه سنگین و میلیاردی است. وی عنوان کرد: در حال حاضر 35 کیلومتر شبکه گازرسانی فلزی و پلی اتیلن در شهرستان گچساران و شهر باشت و روستاهای اطراف طراحی شده و تا پایان آبان ماه سال جاری با مشخص شدن پیمانکار عملیات اجرایی نقاط فاقد شبکه گاز این شهرستان دارای شبکه می‌شوند. دلفریان اظهار داشت: در صورت تامین و تخصیص اعتبار تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان تا پایان سال جاری گازرسانی خواهند شد.