اخبار گچساران

سؤالاتی که مردم گچساران خواهان پاسخ آنها هستند
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱۸
 

عدم محرومیت با چه معیارهایی ؟!

 مردم گچساران بالاخره مزه عدم محرومیت را چشیدند ولی این بار مزه توسعه به کام همه تلخ شد !رفع محرومیت گچساران در شعار ،  واقعیتی انکار ناپذیر است که لازم است زوایای آن روشن شود. این مردم پرسش هایی دارند و امید وارند کسی به آنها پاسخ روشنی بدهد.

شهرگچساران از ردیف شهرهای محروم خارج شد و به جمع توسعه یافتگان پیوست . اولین پیامد این توسعه یافتگی ، افزایش صددرصدی مالیاتها بود که به یکباره از 5 درصد به 10 درصد صعود کرد ! یقیناً در پی آن هرآنچه تحت عنوان مزایای شهرهای محروم به کارکنان دولت پرداخت می شود نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد. اما براستی در گچساران چه اتفاقی افتاده که محرومیت آن رفع شده است ؟ یا به عبارت دیگر گچساران امسال با گچساران سال قبل و سالهای قبل چه تفاوتی کرده است ؟

معیارهای توسعه یافتگی چیست ؟ آیا در وضعیت معیشتی و رفاهی مردم تغییر بنیادی و اثرگذاری بوجود آمده است ؟ آیا درخصوص امکانات آموزش عالی اتفاق جدیدی افتاده است ؟آیا به لحاظ بهداشتی و درمانی،  بیمارستان یا کادر پزشکی مجرب و متخصص کاملی وجود دارد ؟ آیا وضعیت راهها و زیرساخت های شهر و روستاهای آن دستخوش تغییر اساسی شده ؟ آیا احداث کارخانه هایی که وعده آنها سالهاست داده شده ، به نتیجه رسیده و نرخ بیکاری تنزل یافته است ؟ آیا دغدغه های خانواده ها برای ازدواج و شغل جوانشان کاهش یافته است ؟ آیا در توسعه زیرساختهای ورزشی ، به نسبت جمعیت شهرستان و سالهای طولانی زیرصفر بودن ، اتفاق خیلی مهم و خوشایندی افتاده است ؟ آیا آب و هوای شهر بهاری شده و دیگر خبری از گرمای سوزان و شرجی و گردوغبار و دود کارخانه ها وجود ندارد ؟ آیا صاحب مترو و راه آهن و دانشگاه دولتی شده ایم ؟ و دهها آیای دیگر ...

یکبار دیگر این سئوال را مطرح می کنم که چه اتفاق جدیدی در گچساران افتاده است؟

اگر گچساران فعلی همان گچساران سال قبل و سالهای قبل هست ( که هست ) و یا اگر منصفانه تر بخواهیم نگاه کنیم ، تغییر چندان اثرگذاری در زندگی ، رفاه و معیشت مردم بوجود نیامده ، پس باید پرسید چرا در سالهای قبل این شهر در ردیف شهرهای محروم بود ؟ وآیا می توان مثلا شهری مثل شیراز را با گچساران مقایسه کرد وگفت این دو شهر در ردیف شهرهای برخوردار هستند؟البته هیچکس دوست ندارد به بهای محروم ماندن واز قافله توسعه دور بودن ، از دادن مالیات معاف باشد. به بیان دیگر همه علاقه مندند که حتی در رفاه نسبی باشند وبیش از این هم مالیات بپردازند.گچساران فعلی نسبت به گچساران سالهای دورتر فقط دارای یک دانشگاه آزاد است که به موازات ایجاد امکاناتی برای ادامه تحصیل برای جویندگان علم ، بار مالی بسیار سنگینی بر دوش خانواده ها گذاشته است  باری که بدلیل عدم امکان اشتغال همه افرادی که در آن تحصیل نموده اند ، از سنگینی آن کاسته نمی شود. بعلاوه ما چندین سال است که دانشگاه داریم ولی در شمار شهر های محروم بوده ایم . اینجاست که همه از خود می پرسند که امسال  چه رویداد مهمی باعث شده ، از این لیست  به در آییم ؟ لیستی که خارج شدن از آن آرزوی دیرینه  همه ماست . چند پارک و فضای سبز که مردم ، خیلی آرامش خاطری هم از حضور در آنها ندارند و یک استخر و امکانات غیراستاندارد جزیی دیگر هم از جمله موارد اختلاف گچساران امروز ودیروز است . البته شاید مسئولین محترم ، توسعه راههای روستایی و رساندن آب و برق و تلفن و نظایر آنرا هم از جمله عوامل دخیل در رفع محرومیت بدانند. شکی نیست که به برکت انقلاب دراین موارد هم خدمات ارزنده ای شده که در جای خود شایسته تقدیر است . ولی همه این ها فقط برخی چاله های ریز محرومیت را آنهم تا حدودی پرکرده ولی چاله های    بزرگ تر و اصلی که همان اشتغال و رفاه اجتماعی در جنبه های گوناگون آن است ، نه تنها پرنشده که روز به روزهم بزرگتر می شود. کسی چه می داند ، شاید به لطف  رفع محرومیت ،  هزینه های جدیدی که به کارمندان و به تبع آن به تمام افراد جامعه در این شهرستان تحمیل خواهد شد  ، بتواند این چاله های چاه گونه را پر کند !  این مردم خیلی نجیب ، صبور و دارای سعه صدر هستند . آنان را دریابید .