اخبار گچساران

پس از سال‌ها دوری؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٢٦
 

روستای شادگان با بازگشت ساکنان خود حیات دوباره گرفت

خبرگزاری فارس: اهالی روستای شادگان از شهرستان گچساران سال‌ها پس از ترک روستا دوباره به زادگاه خود برگشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، روستای شادگان در فاصله 15 کیلومتری شهر باشت و از توابع شهرستان گچساران است، این منطقه دیدنی در حدفاصل کوه‌های خامی و پیچاب در کنار رودخانه‌ای تمام فصل واقع شده است.
این روستا در مسیر تردد شهرستان‌های کهگیلویه و شهر چرام واقع شده و دارای انواع مرکبات باغی و کشاورزی دیم و آبی است که ساکنان آن در مدت سال‌های گذشته یکی پس از دیگری روستا را ترک کرده و برای امرار معاش و زندگی روزانه به شهرستان گچساران و باشت مهاجرت کردند.
اما آنچه که در مدت کوچ اهالی این روستا به چشم می‌خورد این است که تمام ساکنان این روستا در ایام نوروز در هر کجای ایران که باشند در این روستا دور هم جمع می‌شوند و ایام نوروز را در این روستا می‌گذرانند.
اهالی روستای شادگان از شهرستان گچساران سال‌ها پس از ترک روستا دوباره به زادگاه خود برگشتند.
این روستا در سال 1358 دارای 150 خانوار و از مدارس ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و مرکز درمان برخوردار بود که اهالی آن از اواخر سال 59 مهاجرت به شهر را آغاز کردند.
تا سال 1380 روستا کاملاً از سکنه خالی و مدراس نیز تعطیل شد و ساختمان‌ها هم بدون استفاده ماند که تعدادی از خانه‌های روستایی به ویرانه تبدیل شد.
بسیاری از ساکنان این روستا بازنشسته ادارات یا کارمند و یا شغل آزاد دارند که فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری و همچنین جلوه‌های زیبای گردشگری این روستا در بین درختان بلوط موجب شده آنها دوباره رونق زندگی در روستا را فراهم کنند.
زواره کائیدی از اهالی این روستا در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: تاکنون حدود 30 خانوار به روستا برگشته‌اند و تعدادی نیز در حال بازسازی و ترمیم منازل مسکونی خود در روستا هستند.
وی گفت: ارائه خدمات به روستائیان و وجود امکانات لازم در روستا موجب برگشت اهالی شده است.
فرماندار گچساران در گفتگو با خبرنگار فارس در یاسوج اظهار داشت: بازگشت دوباره روستائیان به زادگاه خود نشان از خستگی روزانه زندگی شهری دارد.
منوچهر حبیبی گفت: امکاناتی مانند آب و برق و تلفن در روستا فراهم است و فرمانداری نیز برای راه‌اندازی مدارس، مرکز درمانی و دیگر امکانات به اهالی روستا اقدامات لازم را انجام دهد.
وی افزود: فرمانداری و ادارت این شهرستان این آمادگی را دارند تا تمام خدمات رفاهی و بهداشتی را برای مردم این روستا فراهم کنند.
فرماندار گچساران در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تنها 30 درصد جمعیت این شهرستان در روستاها ساکن هستند این اقدام امری خوشحال کننده است.