اخبار گچساران

۱۳۲‬میلیون بشکه نفت در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران تولید شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱/٢٦
 

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: این شرکت در شش ماه گذشته، بیش از ‪ ۱۳۲میلیون بشکه نفت تولید کرد. رجبعلی رحمتی افزود: این میزان تولید نفت، ‪ ۶/۹درصد بیش از تعهدات این شرکت بوده است. وی ادامه داد:سهمیه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در شش ماه گذشته برای افزایش تولید۵۱هزاربشکه در  روز بود که این میزان به۵۴هزار۵۰۰بشکه افزایش یافت به گفته وی،این شرکت در شش ماهه گذشته۶۵۰هزار بشکه بیش از تعهدات خود نفت تولید کرد.

وی این موفقیت را حاصل تلاش شبانه روزی کارکنان متعهد بخش‌های مختلف شرکت نفت گچساران در راه اندازی چاه‌های جدید، تعمیر و عملیات ترمیمی چاه‌های موجود، تعمیرات اساسی به موقع تاسیسات و خطوط لوله دانست. رحمتی گفت:بهسازی و ترمیم سیستم گاز احیای گچساران و بی‌بی حکیمه، تلاش برای استقراراستانداردایزو ‪ ۱۷۰۲۵درآزمایشگاه‌های شیمیایی شرکت،ایمن‌سازی خطوط لوله صادراتی، برنامه ریزی برای جمع آوری گازهای همراه و گنبدی ، تعمیرات اساسی خطوط لوله نفت و گاز ، ساخت دستگاه تفکیک گر سیار نفت ، نصب فیلتر و احداث لخته گیر سیاهمکان با هدف تحقق اهداف زیست محیطی در تاسیسات شرکت صورت گرفته‌است .

وی افزود: در شش ماه گذشته بطور متوسط بیش از یک هزار و ‪ ۴۵۰میلیون فوت مکعب گاز همراه و گنبدی در گچساران تولید شد و حدود یک هزار و ‪ ۹۰میلیون فوت مکعب گاز در روز برای افزایش توان تولید در ‪ ۲۲حلقه چاه تزریقی گچساران و بی‌بی‌حکیمه تزریق شد.

او ادامه داد: مابقی گازهای تولید شده در پالایشگاههای گاز و گاز مایع ‪ ۹۰۰پازنان ، ‪ ۱۲۰۰گچساران و ۱۳۰۰ سیامکان مایع‌گیری و شیرین شد و پس از تولید به نفتا و مایعات گازی به مصرف خوراک مجتمع پتروشیمی بندرامام رسید.رجبعلی رحمتی گفت: میانگین تولید نفتا در شش ماه گذشته در کارخانه گاز و گاز مایع ۹۰۰پازنان دو روزانه ‪۱۲هزارو۲۷۷بشکه و مایعات گازی مجتمع های۱۲۰۰و۱۳۰۰در مجموع ۳۳هزار۵۰۰بشکه بوده است .

 ‪     ‪   

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران افزود: ایمن‌سازی خطوط لوله و تاسیسات به لحاظ اهمیت یکی از برنامه‌های مهم شرکت است و به همین دلیل ،مرمت خطوط لوله نفت و گاز واحدهای بهره برداری یک تا چهار گچساران با پنج میلیارد ‪ ۵۰۰میلیون ریال اعتبار به بخش خصوصی واگذار شده است .وی ، پروژه احداث ایستگاه تقویت فشار گاز نرگسی با هدف جمع آوری گاز و نسوزاندن آن را یکی از پروژه‌های مهم در دست اقدام برشمرد و ادامه داد:این پروژه بیش از ‪ ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گفته وی ، با بهره برداری از این پروژه ، روزانه از سوزاندن ‪۱۷/۶ میلیون فوت مکعب گاز جلوگیری می‌شود. رحمتی یکی دیگر از پروژه‌های مهم انجام شده در شرکت نفت گچساران را احداث مجموعه تفکیک گر نفت منصورآباد و خویز ذکر کرد و گفت: این پروژه علاوه بر امکان استحصال روزانه هفت هزار بشکه نفت ، به لحاظ دقت و سرعت عمل در طراحی ، تامین قطعات و نصب یک افتخار برای کارکنان شرکت است