اخبار گچساران

تودیع ‌ومعارفه‌ مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه‌وبویراحمد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٥
 

مراسم تودیع و معارفه‌ی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد، که با حضور "ذوالفقاری"، مدیرکل امور استان‌ها و بازرسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، با حاشیه‌های عجیب و قابل‌تاملی همراه بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام "سید اقبال راستگویی"، مشاور استاندار کهگیلویه و بویراحمد در امور روحانیت، در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، گفت: تودیع و معارفه یک یادآوری است که انسان به دنیا دل نبندد. مدیران باید به نحوی با ارباب رجوع و مردم برخورد و صحبت کنند که اگر بمیرند مردم برایشان بگریند و اگر از مردم جدا شدند مردم در فراغشان ناراحت و غمگین باشند.

وی اظهار داشت: فراغ آقای "مرادی"، مدیرکل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد برای برخی‌ها ناراحتی دارد اما امیدواریم با مدیریت جدید زمینه برای ارتقاء و رشد استان فراهم شود.

مدیرکل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: فرهنگ یک ترکیب پیچیده‌ای از علوم، فنون، دانش و معماری است که در چنین ترکیبی نظم و قانون شاخص جامعه‌ی بافرهنگ و متمدن است.

"ید‌الله مرادی"، با اشاره به اینکه عصر جمهوری اسلامی با هویت دینی و شاخصه اسلامی است، افزود: در جامعه فرهنگی و متمدن و برگرفته از اندیشه علوی، باید همه مدیران ما این سیر و سلوک را داشته باشند چرا که آنها می‌خواهند طرحی نو دراندازند.

وی اظهار داشت: تمدن ظرفیت بزرگی دارد که این ظرفیت مفاهیم انتقال و هویت‌ساز مخصوصی دارد.

مدیرکل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: زبان ریا، نفاق، دروغ، هتک حرمت و تهمت، زبان جامعه اسلامی نیست، بلکه شجاعت، ‌شهامت، عدالت، اصالت و اخلاق در جامعه دینی و اسلامی، اصل است.

مرادی تصریح کرد: در مراسم معارفه بنده در 23 ماه قبل که در چهارم آذر ماه 87 برگزار شد، شناسایی و معرفی استان، تعامل با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان، ارتباط با اصحاب رسانه داخلی و خارجی و برگزاری تورهای گردشگری را، از برنامه‌های اصلی خود اعلام کردم که در این خصوص با توان و تلاش خود پیگیری و اقدام کرده‌ام.

وی ادامه داد: زمانی که توفیق خدمتگزاری در این سمت را پیدا کردم استان کهگیلویه و بویراحمد از اینکه کسی نمی‌دانست این استان کجاست و استان ما را با استان‌های دیگر اشتباه می‌گرفتند، رنج می‌برد!

مدیرکل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: این استان محروم نیست و با این کلمه می‌خواهند ما را گول بزنند و فریب دهند بلکه این استان، استانی ناشناخته است که در زمان رژیم پهلوی به عمد و در مقاطعی از سال‌های گذشته به دلایلی دچار عقب‌ماندگی شد.

مرادی بیان کرد: در زمینه تعامل با دستگاه‌های اجرایی خدا را شاکر هستم که با قاطعیت به حد مطلوب دست پیدا کردم و در رسانه‌ها و مطبوعات داخلی حضور داشته‌ام.

وی ابراز داشت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سطح استان در انزوا بود که در حال حاضر در هر تصمیم‌گیری در استان یکی از محورهاست.

مدیرکل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: در دو سال اخیر با وجود رشد 50 درصدی بودجه‌های این سازمان، 100 درصد بودجه‌های استان جذب شده‌اند.

مرادی گفت: بیش‌از سه بار با آقای بقایی در مورد اینکه با بودجه استان تبعیض‌آمیز برخورد می‌شد، مجادله داشته‌ام.

وی افزود: مدیران ما باید از رییس‌جمهور برای سفر به استان‌ها الگو بگیرند و با این وضعیتی که می‌خواهند با این استان برخورد کنند، رشد و توسعه‌ای صورت نمی‌گیرد.

مدیرکل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: حتی یک نیرو و مستخدمی در سازمان میراث فرهنگی از این استان وجود ندارد اما از استان‌های دیگر نیروهای زیادی هستند که در تصمیم‌گیری‌ها موثرند.

به گزارش ایسنا، نماینده شهرستان گچساران در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: عظمت ایران اسلامی را باید در دو سفر اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس‌جمهور به استان قم و کشور لبنان دید.

"سید قدرت‌الله حسینی‌پور" افزود: مدتی قبل استاندار به من گفت که سازمان میراث فرهنگی به من فشار آورده که باید آقای مرادی برداشته شود؛ و من به آقایان استاندار و ذوالفقاری(مدیرکل امور استان‌ها و بازرسی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) عرض کردم که عملکرد آقای مرادی خیلی خوب است چرا باید برداشته شود؛ که در تماسی که با آقای ذوالفقاری داشتم گفتند می‌خواهیم از توان آقای مرادی در استان بزرگ‌تری استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: اگر می‌خواهید بچه‌های انقلاب را عزل کنید، باید مردانه عزل شوند، مسوولان مربوطه باید بدانند که آقای یدالله مرادی؛ جانباز، ولایی، انقلابی و از خانواده شهداست، پس به چه جرمی برداشته می‌شود و چرا این‌چنین با او برخورد می‌شود و چرا در این زمینه توضیحی نمی‌دهند؟ پس معلوم است که مساله‌ای در کار است.

نماینده شهرستان گچساران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان استان با برداشتن مدیرکل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد از سوی آقای بقایی، موافق نبودند چراکه رتبه این استان در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری 72 و با این وجود مدیرکل جدید از استان همدان رتبه آن در زمینه میراث فرهنگی   32 بوده برای این استان معرفی شده است.

حسینی‌پور معتقد است: با این وضعیت مدیران استان هیچ‌کدام احساس امنیت نمی‌کنند و تاکی باید تحمل کنیم و شاهد باشیم که چنین مشکلاتی پیش بیاید؟

وی اظهار کرد: من و برخی افراد دیگر از نیروهای اصولگرای استان، در دور اول انتخابات، بر اساس نظر تشکیلاتی، با آقای لاریجانی بوده‌ایم و در دور دوم از آقای احمدی‌نژاد حمایت کرده‌ایم. اما همین آقای مرادی بزرگوار، از اول با آقای احمدی‌نژاد بوده‌اند.

نماینده شهرستان گچساران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: من به عنوان یکی از نماینده‌های استان کهگیلویه و بویراحمد زیر بار این فشارها نخواهم رفت. چرا باید نیروهای استان که دارای توانمندی‌های زیادی هستند، عزل شوند؟ و این، ظلمی در حق نیروهای انقلابی و ولایی این استان است.

به گزارش ایسنا، همچنین "ذوالفقاری"، مدیرکل امور استان‌ها و بازرسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با این کنایه که "از مهمان‌نوازی در این استان لذت می‌برم"، ابراز عقیده کرد: به خاطر همین مسایل و برخوردها برخی مسوولان به این استان نمی‌آیند!

وی اظهار داشت: مسایلی را که بین من، استاندار و مجمع نمایندگان استان گذشت، افشا نمی‌کنم و من بی‌پروا صحبت نمی‌کنم و احترام می‌گذارم؛ اما همین آقای بقایی که مورد انتقاد جناب آقای حسینی‌پور قرار گرفت، از بچه‌های انقلابی، ولایی و حامیان پر و پا قرص احمدی‌نژاد است.

وی اظهار داشت: در هر صورت جای مطرح شدن خیلی از مسایل در این جلسه نبود و مطالبی که جناب آقای حسینی‌پور فرمودند، به قرآن قسم می‌خورم که درست نبود و من اگر توهینی به کسی کردم عذر می‌خواهم.

به گزارش ایسنا، در ادامه، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: فعالیت‌های مختلف جناب آقای مرادی، مدیرکل قبلی گردشگری استان، باعث تحول در معرفی استان شد.

دکتر "علی حیدری" افزود: برای مدیر جدید آرزوی توفیق و سربلندی می‌کنم و انشاءالله موفق باشند و مجموعه استانداری به‌خصوص بنده و شخص استاندار بیشترین همکاری را با مدیرکل قبلی داشته‌ایم.

وی ابراز داشت: مجموعه استان با آقای مرادی مشکل و موردی نداشته و با تمام توان در سطح داخل و خارج کشور برای معرفی استان تلاش کرده است و همه این تلاش‌ها در راستای رشد و توسعه استان بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: هیچ چیز بهتر از صبر و حوصله نیست و بهتر است که صبر داشته باشیم چرا که با صبر کارها درست خواهد شد.

گفتنی است، در حالی که یدالله مرادی، مدیر‌کل قبلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در حال صحبت کردن بود و انتقاداتی را نسبت به رییس سازمان میراث فرهنگی مطرح می‌کرد، ذوالفقاری، مدیرکل امور استان‌ها و بازرسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به نشانه اعتراض و ناراحتی از این صحبت‌ها، جلسه معارفه را ترک کرد که با اعتراض و عکس‌العمل حاضران در جلسه، به خصوص نماینده شهرستان گچساران در مجلس شورای اسلامی، مواجه شد و برخی گفتند که "چرا جلسه را ترک می‌کنید، باید تحمل انتقاد را داشته باشید و بنشینید به آنها گوش دهید" که در نهایت با میانجی‌گری و پادرمیانی "راستگویی"، مشاور استاندار در امور روحانیت و "علی حیدری"، معاون عمرانی استاندار، ذوالفقاری به سالن برگشت و صحبت‌های مدیرکل قبلی میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، نیمه‌، رها و جو سالن متشنج شد.

در پایان صحبت‌های حسینی‌پور، نماینده گچساران در مجلس، عده‌ای با شعار "درود بر حسینی" از صحبت‌های وی حمایت کردند.

نماینده شهرستان گچساران بعد از اینکه پشت تریبون قرار گرفت و صحبت‌های خود را بیان کرد، در اعتراض به عزل مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد، به همراه جمعی از حاضران در سالن، جلسه را ترک کرد.

یکی از روحانیون حاضر در جلسه در حین صحبت‌های ذوالفقاری، مدیرکل امور استان‌ها و بازرسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به وی گفت: شما به مردم استان کهگیلویه و بویراحمد اهانت کرده‌ و گفته‌اید که این استان ناامن است و ما می‌ترسیم که به این استان بیاییم که باید در این خصوص پاسخگو باشید.

طبق روال سایر مراسم تودیع و معارفه، که از زحمات مدیر قبلی تقدیر و مدیر جدید معرفی می‌شود، در این جلسه چنین برنامه‌ای اجرا و مدیر جدید نیز معرفی نشد! در حالی که قرار بود "علیرضا ایزدی"، معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، به عنوان مدیر‌کل جدید میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد معرفی شود.