اخبار گچساران

جراحی بدون خونریزی
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢٩
 

جراحی بزرگ اقتصاد ایران با گفتگوی شامگاه شنبه رئیس‌جمهور با سیمای جمهوری اسلامی عملا کلید خورد. دولت از مدت‌ها قبل تمهیدات لازم را برای سلامت بدن این بیمار در اتاق اقتصاد ایران دیده بود. لذا پیش‌بینی می‌شود این عمل با هزینه کم و فایده بسیار با موفقیت قرین باشد.
قیمت 7 حامل انرژی شامل بنزین، برق، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و گاز طبیعی همزمان از 28 آذر 89 تغییر کرد. شدت این تغییرات به قدری است که منابع عظیم نجومی را آزاد خواهد کرد. بخش زیادی از این درآمد عظیم که از مردم گرفته شده دوباره به سفره مردم باز خواهد گشت و با بخش دیگر این درآمد نظام جامع تامین اجتماعی سامان می‌یابد.
بیمه‌های اجتماعی و  خدمات درمانی گسترش یافته و سلامت جامعه ارتقا پیدا خواهد کرد. همچنین برنامه‌های دولت در عرصه حمایت اجتماعی و اشتغال وارد فاز جدیدی می‌شود.
همچنین کمک به تامین هزینه مسکن و مقاوم سازی مسکن قوام بیشتری می‌یابد.
2-
رئیس جمهور در برنامه ارتباط مستقیم خود با مردم در تشریح موضوع هدفمند کردن یارانه‌ها به خوبی ابعاد وسیع طرح را توضیح داد و با اعتماد به نفس کامل از توفیق اجرای طرح سخن گفت.
او به سئوالات گوناگون و ابهامات مطرح در این باب پاسخ‌های روشن و شفاف داد.
وی مردم را به نظارت و همکاری دعوت کرد و از بسته‌های حمایتی دولت در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، خدمات، بانک‌ها و بازار که ممکن است در آن مشکلی پدید آید سخن گفت.
دولت‌های پیشین علی‌رغم اینکه در برنامه‌های دوم تا چهارم توسعه مامور به اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها بودند، از اجرای آن سر باز زدند. دلیل اینکه دولت کنونی با شجاعت پا در این وادی گذاشته است آن است که خود را قادر به انجام آن می‌داند و حاضر است هزینه‌های سیاسی آن را نیز بپردازد.
این اقدام بزرگ تاریخی در چارچوب گفتمان دولت نهم و دهم که گفتمان "پیشرفت"، "خدمت" و "عدالت" است انجام می‌شود.
بدون اجرای طرح تحول اقتصادی که شروع آن هدفمند کردن یارانه‌هاست امکان اجرای درست وحرکت در مسیر چشم‌انداز بیست ساله جمهوری اسلامی وجود ندارد.
 
تفسیر نگاه خارجی به این اقدام آن است که دولت خود را در بالاترین اندازه اقتدار و اعتماد ملی می‌بیند که حاضر شده است دست به چنین کار خطیری بزند.
مخالفان نظام و انقلاب برای عدم توفیق این طرح برنامه دارند. غرب برای اخلال در حرکت سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی برنامه دارد. آنها می‌توانند شرارت و اندازه نفوذ خود را در برابر اراده ملت در این باب آزمایش کنند.
آنها قدرت خود را در حوادث سال گذشته در حوزه سیاست اندازه‌گیری کردند و این بار می‌توانند در حوزه اقتصاد شانس خود را امتحان کنند. بصیرت، آگاهی، آمادگی و هوشیاری مردم قطعا آنها را زمینگیر خواهد کرد.
3-
اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نوعی تجدیدنظر در مصرف کالا و خدمات است. هم دولت و هم ملت در این باره در مسابقه‌ای بزرگ شرکت دارند. دولت نگاه خود به منابع و مصارف را باز تعریف کرده است و ان‌شاء‌الله آثار این باز تعریف در بودجه سال آینده خود را نشان خواهد داد.
مردم نیز با پرداخت اولین بهای کالاها و خدمات بویژه در حوزه انرژی می‌آموزند که در مصرف خود تجدیدنظر و آن را بهینه نمایند.
گسترش فرهنگ صرفه‌جویی این بار نه با نصایح مشفقانه بلکه جبر حاکم بر قیمت‌ها و نوعی آموزه عقلانیت اقتصادی شکل واقعی به خود می‌گیرد.
4-
دو دهک بالای درآمدی جامعه در اصلاح قیمت حامل‌های انرژی آسیبی نخواهد دید.
 
همچنین 5 دهک پایین درآمدی هم با کنترل مصرف خود می‌توانند پس اندازی هم داشته باشند. این وسط 2 و 3 دهک درآمدی وجود دارد که ممکن است آسیب ببینند.
طبقه متوسط شهری به دلیل نوع مصرف ممکن است نگاه متفاوت داشته باشد. کما اینکه در حوزه سیاست هم شاهد نوع نگرش متفاوت آنها هستیم.
طرح هدفمند کردن یارانه‌ها متضمن تعمیق عدالت اقتصادی در جامعه بویژه در دهک‌های پایین درآمدی است. این دهک‌ها پس از 30 سال معنای وجوه نفت را روی سفره‌های خود حس خواهند کرد.
کسانی که در شمال شهرهای بزرگ کاخی برافراشته‌اند و 30 برابر دیگران انرژی مصرف می‌کنند باید هزینه آن را به عنوان درآمد به کسانی بدهند که این مصرف را ندارند. این کمترین کاری است که می‌شود برای کاهش فاصله طبقاتی در جامعه انجام داد.
به هر حال شکاف طبقاتی را از یک نقطه باید پر کرد. هدفمند کردن یارانه‌ها یک نقطه شروع است.
5-
دیروز اولین روز اعلام اصلاح قیمت‌ها بود. بازار روز آرامی را گذراند، از التهاب و ناآرامی خبری نبود. این فضا نشان می‌دهد ان‌شاء‌الله این جراحی بدون خونریزی خواهد بود.
رئیس دولت شنبه شب در سیمای جمهوری اسلامی از همراهی و همگامی مردم، رسانه‌ها و نخبگان تشکر کرد. جا دارد از همت و شجاعت دکتر محمود احمدی‌نژاد هم به خاطر انجام کاری ماندگار در تاریخ اقتصاد ایران تقدیر به عمل آید. بهترین سپاس عمل کردن به توصیه‌هایی است که او مشفقانه برای توفیق هر چه بیشتر طرح عنوان می‌کند.