اخبار گچساران

9 دی چه بود و چه هست؟
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱۱
 

22خرداد مردم ما حماسه ای آفریدند که جهان را متحیر خود کرد اما عده ای این جشن بزرگ را به کام ما تلخ کردند. 8ماه تحمل این افراد یا به عبارتی 8ماه دفاع مقدس در فتنه ای بزرگ باعث شد به محض اشتباه بزرگ آنها در روز عاشورا تحمل مردم ما تمام شود و حماسه ای خلق کنند که دیگر از یاد نرود و تمام لذت های نچشیده 22خرداد در آن تکرار شود. اما در خلق این حماسه چند پارامتر را باید مدنظر داشت و از این حماسه چند درس نیز باید آموخت. اولین پارامتری را که در خلق این حماسه می توان در نظر گرفت، بصیرت مردم ما است. همان طور که در جنگ های زمان امام علی(ع) نیز مشاهده می شود در جامعه فتنه زده آن چیز که ملاک قرار می گیرد افرادند نه شاخصه ها. بعد از انتخابات و در فضای مه آلود فتنه شرایطی بوجود آمد که اکثر نخبگان ما دچار گمراهی شدند، آنان عده ای را به اسم استوانه ها و پایه های نظام به عنوان ملاک خود در نظر می گرفتند و شاخصه های اصلی مانند سیره امام(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله) را فراموش کرده بودند نکته ای که بعدها رهبری در روز 14خرداد بر آن تأکید کردند.
برخی خواص با سکوت یا بیان مطالب دو پهلو عده ای از مردم را نیز دچار تردید کردند، افرادی که چون ابوموسی اشعری می خواستند بین فتنه گران و رهبری حکمیت کنند البته نکته ای که آنها در نظر نگرفته بودند قاطعیت رهبری بود. وقتی نگاه می کنی به صحبت مرد خاکستری فتنه که گفته بود: «{آقا} خامنه ای از اغتشاش می ترسد» تنها به این نتیجه می رسی که فتنه گران رهبری را نشناخته اند. در این میان تنها نخبگان با بصیرت مردم بودند که تعداد کثیری از ابتدا مقابل جریان فتنه ایستادند، عده ای در حوادث روز قدس و امثالهم و اندک مردمی هم که از 25 خرداد پا به پای فتنه گران به خیابان می آمدند، 9دی با علم به ماهیت فتنه گران به میدان آمدند و در جبهه حزب الله قرار گرفتند که در کل می توان به تمام آنها نمره قبولی را داد.
رسوا شدن چهره فتنه گران را می توان علت بعدی این حماسه دانست. به هنگام انتخابات فتنه گران از خود چهره ای نشان دادند که انگار دلسوزان اصلی مردم هستند و با خراب کردن چهره دولت نهم و شخص احمدی نژاد می خواستند بعد از انتخابات جریان افکار عمومی را در دست بگیرند. براندازی که به اذعان برخی از آنها یک پروسه 20ساله بوده است لکن حقیقت امر این است که این یک بی سیاستی تمام بوده است که به قول آیت الله مصباح: «جهل سران فتنه باورکردنی نیست». اما با گذشت روزبه روز بعد از انتخابات چهره منافقانه آنها بهتر آشکار می شد و مردم نیز در برهه های مختلفی چون روز قدس، 13آبان، 16آذر و بالاخره روز عاشورا در مقابل آنها ایستادند.
اما اصلی ترین دلیل خنثی شدن فتنه و خلق حماسه 9دی را باید ولایت پذیری مردم و اعتماد متقابل رهبری و مردم دانست. آنچه که از ابتدای فتنه مشهود بود گوش به فرمان بودن مردم و تبعیت آنها از ولایت بود. رهبری نیز با اعتماد و پشتوانه تبعیت مردم از او در مقابل فتنه گران ایستادند و از جمهوریت نظام دفاع کردند. ایشان با تبیین زوایای فتنه و شفاف نمودن مرز بین دوست و دشمن، منافق و مخلص و... محیط را برای تصمیم گیری درست ملت مهیا کردند. رهبری با بیان شاخص ها و معیارهای اصیل باعث جلوگیری از بدعت در حکومت شدند.
اما آنچه در حال حاضر و بعد از گذشت یکسال از آن حماسه باید آموخت اول از همه پیشگیری از وقوع فتنه های مشابه است، هر چند که رهبری فرمودند این فتنه نظام ما را واکسینه کرد اما تاکید مکرر ایشان چه قبل از فتنه چه بعد از آن و چه هنگام آن، حضور فعال در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و مقابله با پدیده تهاجم فرهنگی یا به قولی مبارزه در جنگ نرم بوده است. باید بدانیم که در جهان امروز دو جبهه بیشتر وجود ندارد. یک جبهه معارض داریم و یک جبهه انقلاب که نه در جنگ سخت بلکه در جنگ نرم رو در روی هم ایستاده اند، جنگ نرم همان پدیده ای که ما از آن غفلت کردیم، ما جنگ نرم را نادیده گرفتیم و لطمات جدی از آن خوردیم پس این بار نباید آن را تکرار کنیم. حضور در فضای سایبری، شبکه های اینترنتی و... از دیگر محیط هایی است که باید مال خود کنیم. همانگونه که تاکید رهبری نیز بوده است ما باید واقعه 9 دی را بزرگ و زنده نگه داریم و بدان به چشم فرصت بنگریم. 9 دی رویش مجدد انقلاب بوده است که باید آن را هم راستای با 22 بهمن ارج بنهیم. این حماسه بزرگ، بدون شک باشکوه ترین و بزرگترین اجتماع و راهپیمایی سراسری مردم ایران در 30 سال گذشته بود. در این مساله هیچ شک و تردیدی وجود ندارد. گواه این ادعا خود مردم ایران هستند که این حماسه بزرگ را خلق کردند. نکته بعدی شفاف سازی در جبهه انقلاب اسلامی است. خالص سازی به معنی پررنگ کردن جلوه دلسوزان و ایجاد فرصت برای گسترش جریان مذهبی و همچنین شفاف کردن مرزبندی ها که تاکید چند ساله رهبری است می تواند ما را به سمت شکوفایی سوق دهد. اما آنچه که باید بدان توجه ویژه داشت جریاناتی هستند که با برچسب انقلابی و اصولگرایی بین مردم تفرقه افکنی می کنند. جریانی که هم در مجلس اصولگرا و هم در دولت عدالت محور حضور فعال دارد و در تحلیل فضای سیاسی کشور باید این جریان ها شناسایی شود. این جریان ها با طرح مسائل فرعی جامعه را از ذره بینی شدن بر مسائل اصلی وامی دارد. شاید مهمترین این جریان ها گروهی باشد که دور رئیس جمهور حلقه زده است و از شکسته شدن اتحاد مردم بیشترین سود را همین جریان ببرد. این جریان می داند در صورتی که مردم با هم متحد شوند باید در راه مرتفع نمودن مطالبات مردم پیش رود اما در صورتی که مردم با هم اتحاد نداشته باشند می توانند روی آرای آنها حساب باز کنند.