اخبار گچساران

کارخانه ماشین سازی گچساران تعطیل است! فرماندار:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/٢٥
 

                       کارخانه نتوانست برای تولید قرارداد ببندد
         عملکرد مدیران کل بومی استان در خصوص شهرستانها عادلانه نیست

فرماندار شهرستان گچساران گفت:تنها اداره ای که در بین اداره های این شهرستان حتی یک پروژه در طول چند سال گذشته به بهره برداری نرساند ،صنایع و معادن بوده است.سید اکبر علیزاده در گفت و گو ی افزود:این اداره تنها یک کارخانه ساخت قطعات صنعتی (ماشین سازی گچساران )داشت که با وجود اینکه برای آن هزینه شده و افتتاح شد اما تاکنون فعال نشده و تعطیل است . وی اظهارداشت:برای فعال شدن این کارخانه باید پیمان پتروشیمی ها و پالایشگاهها را بگیرند که قطعات آنها را تولید کنند اما بدلیل اینکه نتوانستند قرار داد ببندند، تعطیل است.فرماندار شهرستان گچساران خاطرنشان کرد:کارخانه هایی که زیر نظر صنایع و معادن بودند برخی از انها اصلا شروع به کار نکردند و بقیه نیز در مرحله اول متوقف شدند و تاکنون هیچ کاری برای آنها نشده است.علیزاده با بیان این مطلب که مهمترین مشکل شهرستان بیکاری است ،تصریح کرد:نرخ بیکاری در شهرستان گچساران بیش از 18 است و  براساس آخرین آمار 14 هزار و 600 نفر بیکار در این شهرستان وجود دارد . وی ادامه داد:کارخانه پتروشیمی گچساران بعد از 8سال با اختصاص 300 میلیون یورو حدود یک ماه است که شروع بکار کرده است .فرماندار شهرستان گچساران ضمن گلایه از مدیران کل بومی استان ابراز داشت:مدیران کل بومی استان در تخصیص اعتبارات و تعیین و انتخاب پیمانکاران و حمایت های جانبی از شهرستانها احساس می شود که عدالت را رعایت نمی کنند.

علیزاده بیان کرد:در 9 ماه سالجاری 17 میلیون تومان به بخش تربیت بدنی این شهرستان اختصاص داده شد که 16 میلیون تومان آن مطالبات سال قبل بود این در حالی است که در سال گذشته از محل تبصره 3 ماده یک که مربوط به سهم ورزش از اعتبارات کمک دارایی های سرمایه ای استان یک درصد 30 درصد سهم نفت این شهرستانطبق گفته شرکت نفت 370 میلیون تومان بوده است که انتظار داریم با این وضعیت بصورت عادلانه اعتبارات تقسیم شوند.وی با بیان این مطلب که عملکرد مدیران کل بومی استان در خصوص شهرستانها عادلانه نیست، اظهار کرد: مدیران کل غیر بومی در تخصیص اعتبارات و تعیین و انتخاب پیمانکاران عالانه تر عمل می کنند .فرماندار شهرستان گچساران گفت:در یکی از پروژه های آبرسانی این شهرستان لیستی از پیمانکاران به اب و فاضلاب دادیم که پیمانکار انتخاب کنند اما از هفت پیمانکار انتخابی حتی یک پیمانکار از این شهرستان نبود .علیزاده اضافه کرد:در پروژه مسکن مهر در شهرستان گچساران افراد غیر بومی بعنوان پیمانکار انتخاب شدند اما به پیمانکاران گچسارانی کار را واگذار کردند و کار آنها را انجام می دهند.

 جوابیه سازمان صنایع و معادن کهگیلویه و بویراحمد به فرماندار گچساران

در پی درج خبری در تاریخ 25 دی ماه 89 به نقل از فرماندار شهرستان گچساران با عنوان «عملکرد مدیران کل بومی استان در شهرستانها عادلانه نیست»و «کارخانه ماشین سازی گچساران تعطیل است!» سازمان صنایع و معادن استان کهگیلویه و بویراحمد جوابیه ای به این خبرگزاری ارسال کرد که متن ان به شرح زیر است:

 ضمن تشکر و قدر دانی  در اهتمام جدی به انعکاس مستمر اخبار استان که همه روزه در دسترس علاقمندان و فرهیختگان منطقه قرار می گیرد بدینوسیله به استحضار میرساند،در روز شنبه مورخ بیست و پنجم دی ماه 89باکد خبر 5-3084- 8910 خبر به نقل از فرماندار شهرستان گچساران با عنوان "عملکرد مدیران کل بومی استاندر خصوص شهرستانها عادلانه نیست" درج و منتشر شد . خواهشمند است طبق قانون مطبوعات ،جوابیه سازمان صنایع و معادن استان درج شود.

باید به محضر شما و کلیه خوانندگان شریف عرض شود:

 1- استان کهگیلویه و بویارحمد عموما تا قب از انقلاب اسلامی جایگاهی در صنعت کشور نداشت و هیچ توجهی نیز در این بخش به ان نشده بود و شهرستان گچساران هم منهای تأسیسات نفت و گاز از هیچ واحد تولیدی صنعتی و معدنی برخوردار نبود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شکل گیری اولین شهرک صنعتی در سال 1364 در مرکز استان و پس از ان دومین شهرک صنعتی در شهرستان گچساران کم کم فعالیت های صنعتی در اندازه های کوچک در استان آغاز شد.اما باز هم به دلیل صعف زیر ساخت ها ، عدم توان مالی مردم بومی استان برای حضور در امور سرمایه گذاری ، نا آشنایی مردم با فعالیت های تولیدی ، نبود انگیزه لازم برای حضور سرمایه گذاران غیربومی ، عدم توجه دولت های گذشته به استان و موارد متعدد دیگری که در این مقال نمی گنجد ، فعالیت های صنعتی و معدنی و سرمایه گذاری های انجام شده قابل ملاحظه نبود.

2- حرکت لاک پشتی فعالیت های صنعتی از نیمه دوم دهه ی هفتاد تقریبا شتاب گرفت و در نیمه دوم دهه ی هشتاد به اوج خود در طول عمر صنعتی و معدنی استان رسید .یعنی با استقرار دولت عدالت محور و خدمتگذار نهم ، رویکرد عدالت محوری دولتهای نهم و دهم و توجه به توسعه صنعتی مناطق توسعه نیافته ، تزریق اعتبارات و تسهیلات لازم ، اعمال مشوق های سرمایه گذاری و شکل گیری شهرکها و نواحی صنعتی متعدد ، جان تازه ای به فعالیت های صنعتی و معدنی در استان بخشید.در کنار توجه دولت ، تلاش مسئولین استان ، تغییر نگرش سنتی و ترویج فرهنگ صنعتی و توجه به ضرورت حمایت از سرمایه گذاری های صنعتی به لحاظ نقش بی بدیل صنعت در توسعه و ایجاد اشتغال پایدار (که به یقین از مهمترین اقدامات فرهنگی این سازمان بوده است) براستقبال سرمایه گذاران برای حضور در استان افزود.

 3- نگاهی به فعالیت ها و عملکرد بخش صنعت و معدن به روایت شاخص ها و نماگرهای مربوط در شهرستان گچساران نشان می دهد که از ابتدای فعالیت های صنعتی و معدنی در شهرستان گچساران تا پایان سال 1383 تنها 53 واحد صنعتی با سرمایه گذاری 83 میلیارد ریال و اشتغالزایی 604 نفر فعالیت داشته در صورتیکه از ابتدای سال 84 تا پایان آذر ماه سالجاری 95 واحد صنعتی با سرمایه گذاری بالغ بر 852 میلیارد ریال و اشتغال مستقیم 1193 نفر به بهره برداری رسیده است. یعنی بطور متوسط هر 22 روز یک واحد صنعتی در شهرستان گچساران طی سنوات اخیر به بهره برداری رسیده است.

 4-شهرستان گچساران به لحاظ توانمندی های صنعتی که دارد ،بخصوص در حوزه نفت و گاز ، همواره در کانون توجه این سازمان بوده است و بر همین اساس است که بزرگترین طرحهای سرمایه گذاری صنعتی هم از نظر میزان سرمایه گذاری و هم از نظر تعداد اشتغال ، آن هم فقط در سالهای اخیر در این شهرستان تعریف شده و می شود.

5- تنها شهرستانی از استان که اداره صنایع و معادن را دار می باشد ، شهرستان گچساران است که در سال 1387 راه اندازی شده است .این در حالی است که از گذشته در چارت سازمان صنایع و معادن استان این اداره وجود داشت، اما نسبت به راه اندازی ان اقدامی نشده بود. ضمن آنکه با پیگیری های مستمر و با اعتقاد به جایگاه صنعت و معدن در شهرستان گچساران ،ساختمان اداره صنایع و معادن این شهرستان در حال احداث است که انشاءا... ظرف مدت سه تا چهار ماه آینده افتتاح خواهد شد.

6- با همین اعتقاد است که علیرغم مشکلات نیروی انسانی در مرکز استان این سازمان پیگیری زیادی را در جهت تأمین نیروی انسانی اداره گچساران معمول نموده استکه تا پایان سالجاری با جذب نیرو های مورد نیاز چارت سازمانی آن تکمیل خواهد شد.

 7- علاوه بر آن طرحهای زرگ صنعتی در ان شهرستان با حمایت ویژه استاندار ، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و پیگیری های جدی با حضور مستقیم و چندین باره ی این سازمان در تهران در دست اجرا یا آماده شروع فعالیت های اجرائی هستند که بعضی از عزیزان فقط پس از اطلاع از نتیجه پیگیری ها ، مصاحبه مطبوعاتی آنرا داده اند . ازجمله پتروشیمی ، پالایشگاه ، سیمان سفید و ...

 8- واحد های بزرگ صنعتی از جمله بهنوش ، آجر ، آرد ، مواد غذایی ، صنایع فلزی و غیر فلزی ، مصالح ساختمانی ،ماشین سازی و ... به عنوان ظرفیت های موجود تولیدی در آن شهرستان ایجاد شده اند که عمدتا در سالهای اخیر به بهره برداری رسیده اند

9- وجود شهرکهای صنعتی "چهار بیشه" ، "خان احمد "(که البته اخیرا در حوزه شهرستان باشت قرار گرفته است ) و نواحی صنعتی خیرآباد و امامزاده جعفر (ع) ظرفیت خوبی را برای سرمایه گذاری در شهرستان گچساران فراهم آورده است. علیرغم اینکه شهرک" چهاربیشه" و ناحیه صنعتی امامزاده جعفر (ع) قبل از سال 1383 پایه گذاری شده بود اما بیش از 80 درصد زیر ساخت های مورد نیاز این دو و تمامی زیر ساخت های مورد نیاز دو شهرک "خان احمد "و" خیرآباد" در سنوات اخیر ایجاد شده یا خواهند شد

10- این سازمان با اعتقاد به کلام زیبای مقام معظم رهبری که فرمودند:«پیشقراول توسعه اقتصادی کشور بخش صنعت است» تمامی مساعی خود را معطوف به توسعه و پیشرفت صنعت و معدن استان کرده و خواهد کرد و اعتقاد راسخ دارد که توسعه استان تنها از مسیر توسعه ی صنعتی خواهد گذشت اما دستیابی به این اهداف بلند نیازمند همت مضاعف همه ی مدیران ، نخبگان ، بزرگان ، مردم و حتی رسانه های استان است چراکه باز هم به فرمودهی مقام عظمی ولایت «صنعتی شدن کشور یک مقوله ملی و همگانی ست و همه باید در این خصوص احساس مسئولیت کنند» بنابراین مسیر توسعه صنعتی استان تنها از کانال این سازمان نمی گذرد و همه دلسوزان به خصوص مدیران استان باید حمایت کنند.مشکلات را متوجه دستگاه خاصی کردن مک به توسعه نمی کند .پیشرفت استان در گرو همدلی ، هم افزایی نیروها ، تعامل و تقویت است نه تخریب . البته جامعه اسلامی نیازمند فریضه شریفه امر به معروف و نهی از منکر است و طبیعی است همه باید در جهت پیشرفت و اصلاح امور از انتقادات سازنده استقبال کنند. اما انتظار آن است که اظهار نظرات منصفانه ، مستند و از روی مهر و شفقت باشد.

 11-سرمایه گذاری مقوله ای پیچیده است و سرمایه گذار دنبال امنیت، آرامش و منافع و قطعا در مناطقی حضور پیدا می کند که شرایط برایش فراهم باشد. فراهم شدن شرایط هم نیازمند عزم جدی همگانی است.

 خدمتگذاران مردم شریف در این سازمان بردست همه عزیزانی که دل در گرو توسعه و پیشرفت استان و کشور دارند، چه سرمایه گذار ،چه مدیران و چه منتقدان و چه منادیان رسانه بوسه می زند و از همراهی ، همکاری و بذل عنایتی که در رابطه با تکریم سرمایه گذار و حمایت این سازمان معمول داشته و می دارند سپاسگزار است و ضمن استقبال از انتقادات و پیشنهادات سازنده و بدیع یادآوری می نماید که پیشرفت صنعتی و معدنی در استان ما که سابقه ای در گذشته صنعتی و معدنی نداشته ، چشمگیر و قابل تقدیر است.هرچند متناسب با توانمندی های استان و شایستگی های مردم شریف استان نیست اما زمانی که فرصت حضور دولت در سرمایه گذاری مستقیم دولتی فراهم بود، گذشتگان استفاده نکردند و حالا باید بخش خصوصی را تقویت کرد و بدیهی است مقایسه پروژه ها و طرحهای این سازمان که توسط بخش خصوصی اجرا می شود با پروژه ها و طرحهای دستگاههایی که مستقیما از بودجه ی دولتی برای اجرای آنها استفاده می کنند قیاس مع الفارغ است.