اخبار گچساران

رئیس جهاد کشاورزی گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/۱٠
 

                       ٢٠ پروژه کشاورزی در گچساران اجرایی می‌شود

رئیس جهاد کشاورزی گچساران گفت: همزمان با دهه فجر امسال 20 پروژه کشاورزی، زراعی و دامی با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال در گچساران کلنگ‌زنی و یا به بهره‌برداری می‌رسد. علی مرادی امروز در گفت‌وگو ی در گچساران اظهار داشت: سد خاکی روستای سعادت‌آباد به منظور ذخیره و تأمین آب برای آبیاری 300 هکتار از اراضی این روستا، از جمله طرح‌های کلنگ‌زنی دهه فجر امسال است.
وی بیان داشت: این طرح که با اعتبار اولیه 7 میلیارد ریال و از محل اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای کلنگ‌زنی می‌شود، زمینه اشتغال بیش از 100 نفر را فراهم می‌آورد.
مرادی بیان داشت: افتتاح باغ مرکبات روستای آب‌شیرین در سطح 7.5 هکتار کشت که با اعتباری بالغ بر 320 میلیون ریال از محل تسهیلات بنگاه‌های اقتصادی کارآفرین احداث شده، از جمله طرح‌ها افتتاحی دهه فجر است. وی افزود: افتتاح این باغ به نمایندگی از احداث 70 هکتار توسعه باغات در سال جاری صورت می‌گیرد. مرادی به افتتاح گلخانه صیفی‌جات در سطح 5 هزار متر مربع در روستای شوش اشاره کرد و بیان داشت: این گلخانه با اعتبار یک میلیارد و 100 میلیون ریال از محل بنگاه‌های اقتصادی کارآفرین احداث شد. وی ادامه داد: افتتاح پروژه‌های تأمین آب مزارع دو مورد واقع در روستاهای مظفرآباد لیشتر و آبدالان با اعتبار 750 میلیون ریال از محل تسهیلات بنگاه‌های زودبازده و اشتغالزایی پنج نفر، احداث گاوداری شیری دو مورد واقع در روستاهای دهوه خیرآباد و ده‌خلیفه با اشتغالزایی 10 نفر از جمله پروژه‌های افتتاحی دهه فجر است.
مرادی خاطرنشان کرد: پروژه‌های نوسازی جایگاه دام به تعداد هفت مورد در روستاهای غورک علیا، شادگان، خان احمد، لار، دشت گز، تلچگاه و کوهسرک از دیگر طرح‌های افتتاحی بوده که زمینه اشتغال هفت نفر را فراهم می‌آورند. وی هزینه اختصاص یافته برای نوسازی این جایگاه‌های دام را قریب به 900 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: اعتبار این پروژه‌ها نیز از محل تسهیلات بنگاه‌های اقتصادی کارآفرین زودبازده تأمین شده است.
مرادی تصریح کرد: رشد کشاورزی در صنعتی شدن و توسعه و اقتصاد کشور بسیار مهم بوده و در سال‌های گذشته به منظور رشد بخش کشاورزی تسهیلات خوبی برای علاقمندان به سرمایه‌گذاری در این بخش، در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: توسعه کشاورزی، تبدیل بخش کشاورزی ایستا به یک کشاورزی پویای نوین نبوده، بلکه سرعت بخشیدن به آهنگ رشد تولیدات کشاورزی و کارایی و متناسب کردن آن با رشد سایر بخش‌های یک اقتصاد در حال نوین است.
مرادی گفت: با توجه به اهمیت تولید کشاورزی در امنیت غذایی جامعه و نیز ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی تولید به منظور نیل به امنیت غذایی علاوه بر اتخاذ سیاست‌های مطلوب و برخورداری از منابع کافی باید تولید کشاورزی به گونه‌ای باشد که تمام نیازهای جامعه را برآورده کند.
وی افزایش ایستگاه‌های تحقیقات کشاورزی را لازمه توسعه کشاورزی دانست و تصریح کرد: افزایش ایستگاه‌های تحقیقات کشاورزی برای ایجاد معلومات فنی جدید، افزایش ظرفیت بخش صنعتی برای کشف و تولید و بازاریابی نهاده‌های فنی جدید و نیز افزایش ظرفیت زارعین در استفاده مؤثر از نهاده‌های نوین کشاورزی از دیگر عوامل مؤثر برای توسعه و افزایش بهره‌وری کشاورزی است.
مرادی تأکید کرد: در کنار عوامل فیزیکی تولید مانند زمین، آب، بذر و نیروی کار که وجود آنها چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی لازمه تولید بوده، عوامل غیرفیزیکی تولید که ریشه در مدیریت و اقتصاد کشاورزی دارد لازمه افزایش بهره‌وری و تولید و توسعه کشاورزی است.
وی افزود: با توجه به اهمیت و ضرورت مدیریت و اقتصاد کشاورزی، این عامل به عنوان شرط کافی تولید تلقی می‌شود و به منظور تولید کشاورزی مطلوب و بهینه، وجود عوامل فیزیکی و غیرفیزیکی تولید در کنار یکدیگر لازم و ملزوم هم هستند