اخبار گچساران

آیت‌الله حائری شیرازی:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/۱٦
 
                        حجاب قبل از اسلام در ایران رواج داشت

 آیت‌الله حائری شیرازی گفت: حجاب و اهمیت به پوشش زنان، قبل از ظهور اسلام نیز در ایران رواج داشت.آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی صبح امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی گچساران که با هدف بررسی آسیب‌های فرهنگی زنان برگزار شد، اظهار داشت: میراث فرهنگی ایرانیان از غنی‌ترین و مهم‌ترین میراث به جا مانده از تمدن بشریت بوده و با نگاهی به آثار باقیمانده از مجسمه‌های تخت جمشید، می‌توان به این نتیجه رسید که حجاب قبل از اسلام نیز در میان ایرانیان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.
وی عنوان کرد: حجاب را باید یک فرهنگ موروثی، ملی، دینی و مذهبی دانست و کشف حجاب و برهنگی امری تحمیلی به ایرانیان بوده که از فرهنگ مبتذل و بدون قید و بند غرب نشأت گرفته است.
حائری ابراز داشت: ازدواج یک ضرورت در جامعه بوده که باید از روی بصیرت، آگاهی، آزادی و تفکر انجام شود تا در آینده منجر به طلاق نشود.
وی تصریح کرد: تجدد و نفوذ فرهنگ غربی موجب از بین رفتن اصول و ارزش‌های اسلامی، تخریب کانون خانواده و در نتیجه منجر به افزایش طلاق در جامعه می‌شود. ازدواج‌های اجباری و تحمیلی که بر پایه مسائل مالی و بدون در نظر گرفتن نظر عقیده و اختیار انجام شود نیز از عوامل طلاق در جامعه است.
حائری تصریح کرد: مهریه‌های سنگین، نشان ‌دهنده عدم اعتماد در جامعه بوده و این مهریه‌ها نمی‌تواند ضامن پایداری و دوام یک ازدواج باشد. زنان در جوامع اسلامی به این علت که از حجب و حیای بالایی برخوردار بوده، با روی آوردن به طلاق، مشکلات فرهنگی و اجتماعی عدیده‌ای برای آنان ایجاد می‌شود.
حائری عدم توجه کافی به مسائل زنان را زمینه‌ساز بروز ناهنجاری در جامعه دانست و بیان داشت: مسئولان باید به مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی زنان توجه بیشتری داشته و زمینه را برای فعالیت‌های بیشتر آنان در عرصه‌های مختلف فراهم آوردند.
وی بیان داشت: الگو قرار دادن زندگی ائمه اطهار (ع) و به ‌خصوص امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، راه‌گشای بسیاری از مشکلات جوانان است. امامان معصوم (ع) در احادیث و روایات خود، همواره انسان‌ها را به ساده‌زیستی، قناعت، همدلی، صداقت و احترام متقابل در زندگی سفارش کرده‌اند.
این استاد برجسته حوزه تأکید کرد: تفاهم، یکدلی، شناخت و درک طرفین از خصوصیات اخلاقی یکدیگر و همچنین پایبندی به ارزش‌ها و اصول اسلامی، بسترساز یک زندگی سالم و بادوام است.
حائری با اشاره به لزوم تفکر در اتفاقات و حوادث، عنوان کرد: تفکر در حوادث و اتفاقاتی که ناخواسته و برخلاف میل انسان به ‌وجود می‌آید، موجب بالا رفتن افق دید و درک انسان از ابعاد ناشناخته این اتفاقات می‌شود.
وی ابراز داشت: با نگاهی به بدترین و تلخ‌ترین اتفاق در حزب جمهوری اسلامی که منجر به شهادت 72 تن از بزرگان کشور شد، دخالت و نقش اساسی عوامل و گروهک‌های مورد اعتماد مردم در این اتفاق آشکار شد. اگر چه شهادت 72 تن از بزرگان کشور ضایعه‌ای تلخ و جبران ‌ناپذیز بود، اما شناسایی و آشکار شدن نقش گروهک‌ها نیز از ابعاد مثبت این حادثه بود.
این استاد برجسته حوزه گفت: حوادث و اتفاقات انسان را در گذر زمان پخته و خالص کرده که تفکر در علت بروز این اتفاقات، زمینه‌ساز کشف راهکارهای جدید برای جلوگیری از اتفاقات مشابه در آینده است. طبق فرموده قرآن، حوادث تلخ و ناگوار گاهی منشأ خیر و برکت بوده که ابعاد منفی آن کمتر از ابعاد مثبت آن است.
حائری با اشاره به قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اذعان داشت: هدفمندی یارانه‌ها تحولی بزرگ در اقتصاد کشور، در راستای محرومیت‌زدایی و تقسیم عادلانه ثروت میان اقشار مختلف و به ‌خصوص قشر ضعیف و کم‌ درآمد جامعه است. اقتصاد ایران اقتصادی بیمار و در حال رکود بود که با اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، تحولی بزرگ و بنیادین در اقتصاد به‌ وجود آمد. وی در پایان تأکید کرد: تصمیم‌ها و مصوبه‌های شورای فرهنگ عمومی نباید بر اساس افکار عمومی باشد، بلکه باید با آگاهی از عواقب کار و با اتخاذ تدابیر مناسب تصمیم‌گیری شود. این استاد برجسته حوزه دعوت از افراد متفکر را در این شورا ضروری دانست و ابراز داشت: افرادی که در جلسه شورای فرهنگ عمومی دعوت می‌شوند باید برای بیان دیدگاه‌ها و اظهار نظرهای خود آزاد بوده و از افرادی که توانایی فرهنگی دارند در جلسات این شورا استفاده شود.