اخبار گچساران

مدیرعامل نفت و گاز گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/۱٩
 
نظام یکپارچه مدیریت ایمنی بهداشت از اصول توسعه پایدار است

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران گفت: ضرورت وجود نظام یکپارچه مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست یکی از اصول توسعه پایدار کشور است.غلامرضا پاکدل امروز ‌در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار داشت: انسان، محور اصلی در تمام فعالیت‌های تولیدی و صنعتی بوده که با هدف رسیدن به پیشرفت و رفاه نسبی بیشتر تلاش و فعالیت می‌کند. وی عنوان داشت: هر ساله میلیون‌ها حادثه ناشی از کار در دنیا اتفاق می‌افتد که منجر به مرگ و از کار افتادگی موقت و دائم برای نیروی کار می‌شود. پاکدل ابراز داشت: یکی از نگرانی‌های مهم جامعه کارگری و دست‌اندرکاران مسائل بهداشت و ایمنی محیط کار، حوادث و بیماری‌های ناشی از کار است.
وی تأکید کرد: توسعه و پیشرفت اقتصادی یک کشور، بر پایه سلامت نیروی کار استوار بوده و توسعه اجتماعی نیز نیازمند حفظ حقوق کارگران از جمله داشتن سلامت جسم و روان است. مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران بیان داشت: وجود بیماری‌های حرفه‌ای و حوادث ناشی از کار، ایجاد هزینه‌های درمانی، ایجاد ناتوانی، عامل زمان از دست‌رفته کاری و نیز کاهش تولید، بار سنگینی به دوش اقتصاد ملی تحمیل می‌کند. پاکدل ایمنی را رهایی و مصونیت از خطر در نتیجه مطالعه و شناخت عوامل خطرساز محیطی تعریف کرد و گفت: مقررات ایمنی باید همگام با پیچیده‌تر شدن تکنولوژی و متناسب با شرایط زمانی و مکانی تغییر داده شود. وی افزود: عدم رعایت اصول و موازین ایمنی و حفاظت فنی در سازمان‌ها و کارخانجات صنعتی موجب تضعیف روحیه کارکنان و در نتیجه کاهش راندمان کاری می‌شود.
پاکدل عنوان داشت: رعایت اصول ایمنی علاوه بر اثرات غیرمستقیم در بهره‌وری و بازدهی اقتصادی واحدهای صنعتی، به‌طور مستقیم نیز بر این موارد تأثیرگذار است.
وی بیان داشت: روند تلاش و فعالیت‌های عوامل اساسی و زیربنایی باید به نحو مطلوب محافظت شود تا با طرح‌ریزی و تدوین فعالیت‌های نیروی کار، خطرات مخرب سلامت جسم و روان، شناسایی و کنترل شود. پاکدل ابراز داشت: ضرورت وجود نظام یکپارچه مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست یکی از اصول توسعه پایدار کشور است.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران افزود: ایمنی عامل پیشگیری از بروز حوادث بوده که رعایت آن در محیط کار از اولویت‌ برنامه‌ریزی‌های این شرکت برای کارکنان است. پاکدل گفت: مدیریت شرکت نفت گچساران، توجه به ایمنی را تنها راه قابل قبول برای ارتقای بهره‌وری، انتقال و توسعه تکنولوژی می‌داند.
وی ایمنی را یک سرمایه‌گذاری با سود برگشتی زیاد عنوان کرد و اظهار داشت: اصل رعایت ایمنی یکی از اصول مهم و پایدار برای موفقیت یک سازمان بوده و کارکنان شرکت نفت گچساران، این اصل را به عنوان یکی از وظایف خود در واحدهای سازمانی می‌دانند. پاکدل ابراز داشت: مدیران و کارفرمایان باید به اهمیت و ارزش ایمنی پی‌ برده و با آگاهی و شناخت از زوایای مادی ناشی از حوادث صنعتی، به ارزش و منزلت عامل انسانی و سلامت او توجه داشته باشند. وی خاطرنشان کرد: منافع حاصل از ابداع تدابیر و استقرار وسایل ایمنی برای جلوگیری از حوادث بسیار ناچیز بوده و اجرای تدابیر لازم برای ایمنی کارگران، در راستای تأمین و نگهداری نیروی انسانی مهم و ضروری است.
پاکدل عنوان داشت: ایمنی به‌ جز حفظ و صیانت از نیروی کار، موجب افزایش تولید و بهره‌وری در محیط کار و نیز آرامش و صیانت از بزرگ‌ترین سرمایه چرخه تولید، یعنی نیروی انسانی می‌شود.