اخبار گچساران

معاون فرماندار گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٢۸
 

مسئولان از کوچ زودهنگام عشایر گچساران جلوگیری کنند.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار گچساران گفت: مسئولان از کوچ زودهنگام عشایر گچساران جلوگیری کنند.سیدمرتضی سجادپور صبح امروز در جلسه مدیریت چرا و کوچ عشایر در گچساران اظهار داشت: کوچ و چرای زودهنگام یکی از عوامل اصلی تخریب مراتع بوده و مراتع ییلاقی کهگیلویه و بویراحمد، آمادگی چرای دام پیش از موعد را ندارد.
وی افزود: تقویم کوچ بهاره عشایر استان، مستلزم برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری درست در این زمینه است.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار گچساران بیان داشت: اداره منابع طبیعی گچساران به منظور جلوگیری از ورود دام‌ها به مراتع و مزارع، اکیپ‌های ثابت و سیار خود را فعال کند.
وی عنوان داشت: با توجه به اهمیت موضوع، نهادها و ادارات از جمله نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی، هلال احمر و دیگر ادارات مرتبط، باید برای جلوگیری از ورود زودهنگام عشایر با اداره منابع طبیعی همکاری لازم را داشته باشند.
سجادپور گفت: نیروی انتظامی باید برای امنیت کوچ عشایر برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم را پیش‌بینی کند.
معاون فرماندار گچساران ابراز داشت: تاریخ شروع کوچ عشایر از بیست و دوم اردیبهشت 90 بوده و در صورت قطع بارندگی و خشکسالی، این تاریخ به اول اردیبهشت انتقال می‌یابد.
سجادپور بیان داشت: از طریق مکاتبه و هماهنگی با فرمانداری‌های خوزستان و بوشهر، از آن‌ها خواسته شده که تا تاریخ بیست و دوم اردیبهشت 90 از کوچ زودهنگام عشایر خود جلوگیری کرده و در صورت لزوم، کوچ عشایر با وسیله نقلیه انجام گیرد.
وی عنوان داشت: گچساران دارای 2 هزار 500 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 13 هزار نفر بوده که از این تعداد، 400 خانوار در مناطق پشت‌کوه، کلاغ‌نشین، پاکوه و آب‌گندی ساماندهی و اسکان داده شده‌اند.
سجادپور افزود: بقیه عشایر گچساران کوچنده بوده و و در فصول مختلف سال، آمار دام‌های آنان بین 300 تا 700 رأس است.
رئیس اداره منابع طبیعی گچساران نیز در این جلسه بیان داشت: کوچ زودهنگام عشایر، تهدیدی بزرگ برای مراتع محسوب شده به طوری‌که ورود زودهنگام دام به مناطق ییلاقی، خسارت‌ها و صدمه‌های زیادی را برای مراتع در پی دارد.
فردین حافظی‌نژاد ابراز داشت: به منظور جلوگیری از تخریب مراتع و چرای زودرس، اداره منابع طبیعی گچساران با تمام امکانات و تجهیزات و با همکاری سایر دستگاه‌های قضایی، امنیتی و انتظامی از ورود عشایر و دام‌های آن‌ها تا قبل از بیست و دوم اردیبهشت 90 جلوگیری می‌کند.
وی تصریح کرد: مراتع و مزارع گچساران به رشد مطلوب خود نرسیده و عشایر در صورت کوچ زود‌هنگام باید از وسایل نقلیه استفاده کرده تا به مراتع و مزارع آسیبی نرسد.
حافظی‌نژاد عنوان داشت: چهار اکیپ اداره منابع طبیعی گچساران در نقاط مختلف، برای جلوگیری از کوچ عشایر و از بین رفتن گونه‌های مختلف مرتعی ساماندهی شده‌اند.
وی افزود: این اکیپ‌ها در پل خیرآباد، سه‌راهی پازنان، پل بریم و یک چادر در منطقه تلچگاه برای جلوگیری از کوچ عشایر و از بین رفتن گونه‌های مرتعی از جمله جاشیر مستقر هستند.
حافظی‌نژاد ابراز داشت: با توجه به اینکه گچساران از نظر مراتع و مزارع، یک شهرستان میان‌بند بوده باید برای جلوگیری از تخریب مراتع تمهیدات و اقدامات جدی انجام گیرد.
وی خاطرنشان کرد: لازمه نیل به توسعه پایدار، پایداری محیطی بوده و مدیریت مطلوب منابع آب، خاک و پوشش گیاهی تضمین‌کننده حیات کشاورزی است.
حافظی‌نژاد بیان داشت: از بین رفتن طبیعت، نابودی منابع و نیازمندی‌های انسان بوده که در نهایت منجر به از بین رفتن انسان می‌شود.
رئیس دامپزشکی گچساران نیز در این جلسه عنوان داشت: به منظور واکسینه کردن دام‌ها، از ابتدای بهمن تاکنون دو اکیپ به منطقه هلیگان و باباکلان اعزام شده و 100 رأس دام واکسینه شده‌اند.
حمیدرضا گوهرگانی ابراز داشت: در همین راستا بیش از 90 درصد عشایر دفترچه دام دریافت کرده‌اند.
وی افزود: در هنگام کوچ عشایر اکیپ‌های پزشکی تا آخرین حوزه استحفاظی عشایر را همراهی کرده تا در صورت لزوم، به آن‌ها کمک‌رسانی‌ شود.
گوهرگانی بیان داشت: لازم است برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های دامی و با هماهنگی با استان‌های همجوار، کوچ عشایر به صورت پیاده انجام نشود.