اخبار گچساران

فرماندار گچساران انتقاد کرد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٢۸
 

عملکرد ضعیف ستاد نماز جمعه گچساران در استفاده از فرصت‌ها

فرماندار گچساران گفت: ستاد نماز جمعه گچساران در استفاده از فرصت‌ها و مناسبت‌ها برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی عملکرد ضعیفی داشته است.

سیداکبر علیزاده صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی اعضای ستاد نماز جمعه گچساران که با محوریت فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: ستاد نماز جمعه تاکنون توان ارائه برنامه‌های تئوری و عملی را در مناسبت‌های مختلف نداشته و از توان اعضای اجرایی خود به نحو مطلوب استفاده نکرده است. وی افزود: امام جمعه گچساران فردی دانا و مسلط به مسائل روز و دارای بیانی قاطع در برابر افکار ضد ولایی در جامعه بوده که ستاد نماز جمعه تاکنون بهره‌های لازم را از این خطیب توانا نبرده است. علیزاده ابراز داشت: این ستاد باید به طور سالانه، ماهانه، هفته‌گی و نیز در مناسبت‌های مختلف به ارائه و طرح برنامه بپردازد. وی تصریح کرد: ارائه و اجرای این برنامه‌ها، علاوه بر جذب و تشویق هرچه بیشتر جوانان به سمت مساجد، در رشد و تعالی فرهنگ جامعه تأثیرگذار است. فرماندار گچساران عنوان داشت: بانوان نسبت به اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در مساجد استقبال بیشتری از خود نشان می‌دهند و این درحالی است که که ستاد نماز جمعه هیچ برنامه‌ای برای آنان در نظر نگرفته است. علیزاده خاطرنشان کرد: این ستاد باید با برگزاری جلسات با قشرهای مختلف، ادارات و سازمان‌ها، دهیاران و شوراهای روستا و هیئت امنای مساجد محله‌های مختلف، زمینه را برای حضور حداکثری مردم در نماز جمعه فراهم کند. وی فراهم آوردن زمینه برای استفاده هرچه بیشتر از معنویات نماز جمعه و اثربخشی آن در تغییر و تحول جامعه را از اولویت‌های برنامه‌ ستاد نماز جمعه دانست و ابراز داشت: امام جمعه هر شهرستان وظایف تعریف ‌شده‌ای دارد که باید در چارچوب خط و مشی آن پیش رود. علیزاده تصریح کرد: ستاد نماز جمعه باید با پویایی و ارائه برنامه‌های مفید، این زمینه را برای امام جمعه ایجاد کرده و از صرف وقت وی برای انجام کارهای غیر مرتبط جلوگیری کند. فرماندار گچساران تأکید کرد: این ستاد باید اطلاعات و برنامه‌های امام جمعه را به نحو مطلوب و به طور گسترده در اختیار اقشار مختلف جامعه بگذارد که این کار با وجود تلاش‌های امام جمعه گچساران، به درستی در این شهرستان اجرا نشده است. علیزاده عنوان داشت: فرمانداری گچساران در صورت درخواست امام جمعه و در جریان مناسبت‌های مختلف، از جمله سال‌روز برپایی اولین نماز جمعه کشور و گچساران، با تشکیل شورای اداری مشترک ویژه ستاد نماز جمعه، به هم‌اندیشی و همکاری مسئولان ادارات و نهادها با این ستاد می‌پردازد. وی گفت: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده و جمع‌بندی نظرات اعضای جلسه، ستاد نماز جمعه گچساران باید در اولین فرصت و با دعوت و محوریت امام جمعه، نسبت به تشکیل ترکیب ستادی متشکل از افراد باسواد، دلسوز، کاردان و جوان اقدامات لازم را انجام دهند. علیزاده عنوان داشت: برای ارتقای سطح کمی و کفی و تدوین برنامه‌های کاری ستاد نماز جمعه و نیز ارائه راهکارهای اصولی صحیح و تشویق و ترغیب اقشار مختلف مردم و به خصوص نسل جوان برای شرکت در نماز جمعه، لازم است هیئت رئیسه و کمیته‌های پنج‌گانه این ستاد تشکیل شود. وی تصریح کرد: این کار همانند چارت سازمانی سایر شهرستان‌ها و برابر آئین‌نامه‌های مربوطه انجام می‌شود.
علیزاده افزود: کمیته‌های فرهنگی، پشتیبانی و تدارکات، تبلیغات و اطلاع‌رسانی، کمیته جوانان و کمیته‌ بانوان از جمله کمیته‌های مهمی هستند که این ستاد باید نسبت به تشکیل این کمیته‌ها اقدامات لازم را به‌عمل آورد.
امام جمعه گچساران نیز در این جلسه بیان داشت: در زمینه استقبال مردم برای شرکت در نماز سیاسی عبادی جمعه باید تحولی اساسی ایجاد شده تا اقشار مختلف مردم و به‌خصوص نسل جوان در نماز جمعه و در مساجد حضوری فعال و با نشاط داشته باشند.
حجت‌الاسلام سیدفرج‌الله موسوی عنوان داشت: اعضای ستاد نماز جمعه باید طبق دستورات الهی و ولایی عمل کرده و در تیپ و گروه فکری خاص قرار نگیرند.
وی تصریح کرد: نحوه برخورد با متولیان و خادمان مساجد با نمازگزاران بسیار مهم بوده و ستاد نماز جمعه باید با برگزاری جلسات توجیهی و اثربخش، در این زمنیه آموزش‌های لازم را به خادمان ارائه دهد.
موسوی خاطرنشان کرد: مساجد اماکن مقدسی هستند که خادمان باید برای تطهیر، تنظیف و معطر کردن مساجد دقت نظر مضاعفی داشته باشند.
وی گفت: ستاد نماز جمعه باید از فرصت‌های پیش رو استفاده‌های بهتر و بیشتری داشته و با برگزاری جلسات و اجرای برنامه‌های مختلف در طول سال، شور و نشاط شرکت در نماز جمعه و مراسمات مذهبی را در اقشار مختلف جامعه و به‌خصوص جوانان فراهم کند.
حل مشکل سرویس‌های ایاب و ذهاب نمازگزاران از طریق جلسه با ادارات مرتبط، پیگیری اختصاص بودجه برای تکمیل ساختمان مصلای گچساران به منظور برطرف کردن مشکل فعلی مکان نمازگزاران، تشکیل کمیته‌های ستاد نماز جمعه، دعوت از فعالان فرهنگی و مذهبی برای شرکت در این کمیته‌ها و نیز ساماندهی و برگزاری جلسات توجیهی برای خادمان و انتظامات مساجد از جمله مصوبات این جلسه بود.