اخبار گچساران

۲۵۹‬ميليون بشكه نفت در ميدان‌هاي نفتي گچساران توليد شد
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱۸
 

مدير عامل شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران اعلام كرد:‪۲۵۹‬ميليون بشكه نفت در ميدان‌هاي نفتي گچساران توليد شد. مهندس رجب علي رحمتي دوشنبه در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا افزود: اين توليدات مربوط به پارسال است.

وي گفتم در اين مدت چهار ميليون و ‪ ۲۶۵‬هزار بشكه نفتا در كارخانه گاز و گازمايع ‪ ۹۰۰‬پازنان دو و‪ ۱۰‬ميليون و ‪ ۴۸۰‬هزار بشكه گاز مايع در مجتمع‌هاي پالايشگاهي ‪ ۱۲۰۰‬و ‪ ۱۳۰۰‬گچساران توليد شد. وي به ارزش ريالي و همچنين ميزان افزايش توليدنفت در ميدان‌هاي نفتي گچساران در سال ‪ ۸۶‬نسبت به سال قبل از آن اشاره نكرد. وي ادامه داد:توليد گاز مايع در مجتمع پالايشگاهي ‪ ۱۳۰۰‬سياهمكان در سال ‪ ۸۶‬در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از آن بيش از ‪ ۲۰۲‬بشكه يعني حدود ‪۶/۳‬ درصد افزايش يافت.

رحمتي گفت: حجم گازهاي توليدي همراه نفت درسال ‪ ۸۶‬درشركت بهره برداري نفت و گاز گچساران حدود پنج ميليارد و ‪ ۲۱۷‬ميليون مترمكعب و حجم گازهاي گنبدي توليد شده از مخزن پازنان دو بيش از ‪ ۹‬ميليارد و ‪ ۶۱۰‬ميليون متر مكعب بود. وي افزود: تزريق گاز به ميدان‌هاي نفتي يكي از اولويت‌هاي مهم اين شركت است كه‌علاوه بر تثبيت فشار مخزن و صيانت از توليد،موجب جلوگيري از سوزانده شدن گاز به عنوان يك ثروت و سرمايه ملي مي‌شود و از بروز آلودگي‌هاي زيست محيطي جلوگيري مي‌كند.

رجبي گفت:با همين هدف، تزريق گاز به ميدان‌هاي نفتي در سال ‪ ۸۶‬بطور جدي پيگيري شد و حاصل آن تزريق بيش از ‪ ۱۱‬ميليارد و ‪ ۴۱۲‬ميليون متر مكعب گاز در ميدان‌هاي نفتي گچساران و بي‌بي‌حكيمه بود. شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران، يكي از شركت‌هاي توليد نفت و گاز ايران است كه تاسيسات جانبي آن در استان‌هاي خوزستان ، بوشهر ، فارس و كهگيلويه و وبويراحمد قرار دارد. روزانه بيش از ‪ ۷۵۰‬هزار بشكه نفت از ميدان‌هاي نفتي گچساران برداشت مي شود.

شهرستان نفت خيز گچساران در جنوب استان محروم كهگيلويه و بويراحمد قرار دارد