اخبار گچساران

سرپرست کمیته امداد گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧
 

             خدمات کمیته امداد گچساران در سال 89 بی‌سابقه بود

سرپرست کمیته امداد گچساران گفت: خدمات کمیته امداد گچساران در سال 89 در تمام زمینه‌ها بی‌سابقه بود.سعید میرمعصوم ‌امروز در گفت‌و‌گو ی در گچساران اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی (ره) با هدف حمایت و رسیدگی به نیازمندان و محرومان جامعه تأسیس شده که تأسیس آن به فرمان امام راحل از برکات و دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی به‌شمار می‌آید. وی ابراز داشت: خدمت به محرومان و نیازمندان یکی از شیرین‌ترین و پسندیده‌ترین عبادت‌ها بوده و از سنت‌های نیکو و سفارش شده در دین مبین اسلام است. میرمعصوم تلاش برای شناخت انواع محرومیت‌، رنج و کمبود و نارسایی مادی و معنوی را از جمله مهم‌ترین وظایف کمیته امداد دانست و بیان داشت: یافتن محرومان و امدادرسانی به آن‌ها، فراهم آوردن امکانات و تسهیلات برای خودکفایی محرومان از طریق آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و امکانات، رفع درد و رنج خانواده‌های محروم از طریق معالجه و کمک‌های آموزشی، درمانی و مالی از دیگر وظایف کمیته امداد است. سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران عنوان داشت: این کمیته خدمات گسترده‌ای به مددجویان و اقشار محروم ارائه می‌کند که پوشش سالمندان مشمول طرح شهید رجایی، پرداخت وام قرض‌الحسنه، کمک به درمان بیماران خاص از جمله این خدمات است. میرمعصوم افزود: تهیه جهیزیه برای نوعروسان خانواده‌های زیر پوشش، خدمات درمانی و بهداشتی و اجرای بیمه خانواده‌های زیرپوشش، کمک به کاریابی بر‌ای مددجویان، تشکیل دوره‌های کارآموزی، تأمین مسکن برای خانواده‌های بی‌بضاعت، جمع‌آوری صدقات به منظور هدایت صحیح آن و نیز ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به دانش‌آموزان زیر پوشش از جمله دیگر اقدامات و خدمات کمیته امداد به مددجویان است. وی خاطرنشان کرد: بیش از 6 هزار و 50 نفر در قالب 2 هزار و 630 خانواده در گچساران زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند. میرمعصوم ابراز داشت: کمیته امداد گچساران برای خودکفایی افراد و خانواده‌های زیر پوشش خود اقدام به ارائه تسهیلات خود‌اشتغالی کرده است. وی افزود: در سال 89 و در راستای خودکفایی و ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران، بیش از 60 طرح خوداشتغالی با هزینه‌ای بالغ بر 4 میلیارد و 500 میلیون ریال توسط این کمیته برای مددجویان ایجاد شده است.
میرمعصوم عنوان داشت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی برای مددجویان در سال 89 بیش از 330 میلیون و 230 هزار ریال هزینه دربر‌ داشته است. وی تصریح کرد: پرداخت هزینه‌های درمانی 585 نفر به مبلغ 208 میلیون و 200 هزار ریال، حق بیمه 56 نفر به مبلغ 35 میلیون و 506 هزار ریال، بهسازی فضاهای قالی‌‌بافان 10 مورد به مبلغ 18 میلیون ریال و نیز تغذیه 60 نفر از کودکان زیر شش سال به مبلغ 68 میلیون و 520 هزار ریال از جمله خدمات ارائه شده در زمینه بهداشتی به‌شمار می‌آید. سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران بیان داشت: در سال 89 و در بخش مسکن و ساختمان نیز این کمیته، بالغ بر 8 میلیارد و 760 میلیون ریال به‌طور رایگان به مددجویان واجد شرایط پرداخت کرده است. میرمعصوم‌ 3 میلیارد و 480 میلیون ریال این تسهیلات را در بخش احداث 58 مورد مسکن عنوان کرد و افزود: تعمیرات 99 مورد مسکن به مبلغ 600 میلیون ریال و نیز لوله‌کشی 200 مورد گاز به مبلغ 300 میلیون ریال از جمله خدمات این کمیته است. وی ابراز داشت: معافیت از پرداخت حق انشعاب‌های آب، برق و گاز 320 خانوار زیر پوشش، به مبلغ 4 میلیارد و 380 میلیون ریال از دیگر خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران است. میر‌معصوم با اشاره به اهمیت ارائه و افزایش خدمات فرهنگی و آموزشی به مددجویان عنوان داشت: بیش از 640 دانشجو و 630 دانش‌آموز از خدمات حمایتی در بخش امور آموزشی کمیته امداد در گچساران استفاده می‌کنند.
وی افزود: در سال 89 بالغ بر 692 میلیارد و 306 میلیون ریال بابت هزینه شهریه تحصیلی و آموزشی این دانشجویان و دانش‌آموزان، به مراکز آموزشی پرداخت شده است.
میر‌معصوم تصریح کرد: سال گذشته 538 نفر از افراد خیر با شرکت در طرح اکرام، تعداد 287 نفر از ایتام را با پرداخت مبلغ 807 میلیون و 309 هزار ریال زیر پوشش حمایت خود قرار دادند. وی افزود: از تعداد 12 هزار صندوق‌ صدقات موجود، مبلغ 3 میلیارد و 298 میلیون ریال درآمد کمک‌های مردمی برای کمک به نیازمندان حاصل شد.
میرمعصوم ابراز داشت: پرداخت 315 فقره وام قرض‌الحسنه و کارگشایی به مبلغ یک میلیارد و 223 میلیون ریال، پرداخت 2 هزار و 667 مورد مستمری به مبلغ کل 12 میلیارد و 456 میلیون ریال، تأمین 82 مورد جهیزیه به مبلغ کل 574 میلیون ریال و نیز پرداخت سه مورد جبران حوادث و سوانح به مبلغ 7 میلیون و 200 هزار ریال از دیگر اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) گچساران است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیامدهای زیان‌بار فرهنگی فقر به نسبت پیامدهای اقتصادی آن در جامعه، از بین بردن فقر با بهره‌گیری از راهکارهای عملی لازم و ضروری است.
میرمعصوم اظهار داشت: شناسایی افراد بی‌بضاعت، کمک برای رفع محرومیت آن‌ها و نیز آمادگی نسبی همه دستگاه‌ها، ادارات و ارگان‌های کشور برای جبران نارسایی‌ها، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر بوده که باید به آن بیشتر توجه شود.