اخبار گچساران

مدیرعامل پالایشگاه گچساران:
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۳
 
                          پالایشگاه گچساران 25 درصد پیشرفت اجرایی دارد
مدیرعامل پالایشگاه گچساران گفت: پالایشگاه گچساران با 3 میلیارد دلار هزینه‌، 25 درصد پیشرفت اجرایی دارد. به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران، علی قنبری صبح امروز در آیین کلنگ‌زنی عملیات اجرایی پالایشگاه گچساران اظهار داشت: با انجام مطالعات اولیه، طراحی و عقد قرارداد خرید ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت، احداث و ساخت پالایشگاه گچساران عملیاتی شده ‌است. وی افزود: با توجه به تولید و خودکفایی بنزین و گازوئیل در سایر پالایشگاه‌های کشور، پالایشگاه گچساران بر اساس مصارف خارجی تعریف و طراحی شده‌ است. قنبری عنوان داشت: قرارداد خرید تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز برای احداث پالایشگاه نیز با مبلغ 400 میلیون دلار با شرکت اروپایی منعقد شده که این قرارداد به‌زودی اجرایی می‌شود. وی تحریم‌های آمریکا و غرب را در جلوگیری از روند رو به رشد اقتصاد کشور بی‌اثر دانست و بیان داشت: آمریکا و غرب با تمام تلاش و برنامه‌ریزی برای فشار به جمهوری اسلامی در پیشبرد اهداف خود شکست خورده‌اند. قنبری تصریح کرد: با وجود تحریم‌های به‌عمل‌آمده از سوی آمریکا و دنیای غرب، قرارداد خرید تجهیزات پالایشگاه گچساران با کشوری در قلب اروپا تنظیم شده است. مدیرعامل پالایشگاه گچساران ابراز داشت: تبلیغات گسترده غرب از طریق رسانه‌های غربی و وابسته به استکبار جهانی بی‌اثر بوده و اعلام خارج ‌شدن 93 درصد صادرات محصولات صنعتی اتحادیه اروپا از لیست تحریم علیه ایران نشان‌دهنده این موضوع است. قنبری جهاد اقتصادی را جهادی همگانی دانست و افزود: همان‌گونه که آحاد ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس، ایثارگری و از خود گذشتگی داشتند، امروز نیز در این میدان سربازان جهاد اقتصادی هستند. وی با اشاره به تبلیغات گسترده و منفی غرب علیه ایران بیان داشت: کشورهای غربی برای دور نگهداشتن ایران از صحنه‌های مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی، تبلیغات گسترده و منفی را علیه ایران انجام می‌دهند.
قنبری تصریح کرد: برخلاف تبلیغات منفی کشورهای غربی علیه ایران، سرمایه‌گذاران خارجی با اطمینان خاطر به سرمایه‌گذاری در ایران پرداخته و روند سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف در ایران رو به افزایش است.
وی عنوان داشت: 80 درصد هزینه ساخت و احداث پالایشگاه گچساران توسط سرمایه‌گذار خارجی از کشور مالزی سرمایه‌گذاری شده است.
قنبری افزود: در حال حاضر با توجه به انجام طراحی و مطالعات اولیه و قرارداد خرید ماشین‌آلات، 25 درصد روند اجرایی این پروژه عملیاتی شده است.
وی ابراز داشت: ظرفیت تولیدی پالایشگاه گچساران بیش از 120 هزار بشکه در روز بوده که با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در حال احداث است.
مدیرعامل پالایشگاه گچساران اشتغال مستقیم این پالایشگاه را 950 نفر اعلام کرد و افزود: فرآورده‌های نفتی مایع، بنزین و گازوئیل از عمده محصولات تولیدی در این پالایشگاه است. قنبری بیان داشت: باتوجه به خرید پیشرفته‌ترین و مطرح‌ترین تجهیزات و ماشین‌آلات، فاز اول پالایشگاه گچساران، در مدت 30 ماه آینده راه‌اندازی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: فاز دوم پالایشگاه گچساران، با همت، تلاش و تعامل مسئولان و سرمایه‌گذاران در چهار سال آینده به بهره‌برداری کامل می‌رسد.
این سرمایه‌گذار داخلی با اشاره به تأمین زیرساخت‌های لازم برای احداث پالایشگاه گچساران عنوان داشت: این پالایشگاه در زمینی به مساحت 250 هکتار اجرا و احداث می‌شود و تمام برآوردهای لازم برای تأمین زیرساخت‌های لازم از جمله آب، برق و خوراک این پالایشگاه انجام گرفته است.
قنبری ابراز داشت: با توجه به توانمندی‌های جوانان و دانشمندان ایرانی و رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری، هیچ تهدیدی علیه نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد.
وی عنوان داشت: برگزاری همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسط مسئولان کهگیلویه و بویراحمد، بهترین و مهم‌ترین فرصت برای معرفی و نشان‌دادن قابیلت‌های این استان برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بود.