اخبار گچساران

فرماندار گچساران خواستار شد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٤
 
تشکیل کارگروه تبیین جهاد اقتصادی در مدارس گچساران
فرماندار گچساران گفت: برای نهادینه کردن اندیشه جهاد اقتصادی در مدارس، کارگروهی متشکل از دبیران اقتصاد و الهیات تشکیل شود.سیداکبر علیزاده در جلسه شورای آموزش و پرورش این شهرستان اظهار داشت: مسائل پیرامون جهاد اقتصادی یک تفکر و اندیشه بوده که باید در افکار و اندیشه‌های دانش‌آموزان نهادینه شود تا به‌طور عملی آن را در جامعه اجرا کنند. وی اصل و اساس کار اقتصادی را فکر اقتصادی دانست و افزود: آموزش و پرورش در رأس نهادهایی است که می‌تواند فکر جهادی تولید کرده و باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌های عملی و علمی انجام دهد. علیزاده عنوان داشت: برای وارد کردن معلمان در صحنه جهاد اقتصادی و عمل به این فرمان باید کارگروهی متشکل از معلمان اقتصاد و الهیات برای ارائه راهکارهای مفید در این زمینه تشکیل داد. وی جهاد اقتصادی را در سه بخش تولید، توزیع و مصرف معرفی کرد و ابراز داشت: جهاد اقتصادی باید در تولید، کیفیت و در توزیع، نظم و عدالت و در مصرف نیز قناعت را به‌دنبال داشته ‌باشد.
فرماندار و رئیس شورای آموزش و پرورش گچساران افزود: راهکارهای راهبردی برای اجرای جهاد اقتصادی باید به‌صورت کارکردهای عملی ارائه شود و دانش‌آموزان به تناسب نوع تخصص و استعداد باید به‌طور عملی وارد این صحنه شوند.
علیزاده به کم‌رنگ شدن ارزش‌های واقعی در جامعه اشاره کرد و بیان داشت: یکی از علت‌های اصلی گرایش برخی جوانان به مدهای رایج غربی، کم‌رنگ شدن ارزش‌های واقعی در جامعه بوده که در زمینه مبارزه با ضد ارزش‌ها در جامعه، کار فرهنگی مطلوبی انجام نگرفته است. این مسئول اجرایی گچساران به اهمیت نشر ارزش‌های اسلامی در جامعه اشاره کرد و گفت: برای مبارزه با جنگ نرم دشمن، نباید با تساهل و تسامح اجازه دهیم که ارزش‌های اسلامی در مدارس کم‌رنگ دیده شوند.
وی نقش معلمان را در این زمینه بسیار حساس دانست و خاطرنشان کرد: معلمان باید بیش از پیش کرامت و ارزش‌های والای انسانی را برای دانش‌آموزان توضیح داده و به آن‌ها برای درک این واقعیت کمک کنند.
علیزاده تصریح کرد: مدیران و معلمان مدارس باید دانش‌آموزان نمونه و فعال در زمینه حفظ و احترام به ارزش‌های انسانی و اسلامی را بیش از دیگر دانش‌آموزان تکریم کرده و به سایر دانش‌آموزان برای ارتقای سطح فرهنگ احترام به ارزش‌ها کمک کنند.
مدیر آموزش و پرورش گچساران نیز در این جلسه بیان داشت: آموزش و پرورش نیز همگام با سایر ادارات و نهادها در زمینه تحقق جهاد اقتصادی و نهادینه کردن این تفکر بین دانش‌آموزان، برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده است.
الله‌بخش کرمی عنوان داشت: اجرای طرح مطلوب ساماندهی نیروی انسانی، اجرای سازماندهی مطلوب و جلوگیری از گسترش ساعات حق‌التدریس و اضافه‌کار معلمان و صرفه‌جویی و استفاده بهینه از حامل‌های انرژی در مدارس از جمله برنامه‌ریزی‌های این اداره در زمینه تحقق بخشیدن شعار جهاد اقتصادی است.
وی افزود: استفاده بهینه و مطلوب و نگهداری از امکانات و تجهیزات موجود، خرید وسایل با کیفیت و کم‌مصرف و نیز مشارکت اولیای دانش‌آموزان در امور مادی و مالی به‌منظور کاهش هزینه‌های دولت از دیگر راهکارهای ارائه شده در زمینه نزدیک شدن به جهاد اقتصادی است.
کرمی با اشاره به فرا رسیدن هفته گرامیداشت مقام معلم گفت: به‌ منظور پاسداشت مقام معلم، برنامه‌های متنوعی در هفته معلم در گچساران برگزار می‌شود.
مدیر آموزش و پرورش گچساران شناخت شخصیت و اهداف شهید مطهری را برای همگان لازم دانست و افزود: معلمان در طول تاریخ همیشه درس‌های استقامت و ایثار را بازگو کرده و خود جلوه‌ای از این استقامت و ایثار هستند.
کرمی ابراز داشت: تجلیل از معلمان، مدیران و فرهنگیان برتر شهرستانی و استانی در مقاطع مختلف، برگزاری یادواره شهدای فرهنگی و سرکشی از خانواده شهدای فرهنگی با حضور مسئولان از جمله برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم در گچساران است.
نشست مشترک معلمان الهیات و اقتصاد برای تدوین برنامه‌های تحقق جهاد اقتصادی، برنامه‌ریزی برای اجرای مطلوب طرح " خانه، مدرسه، مسجد " در مساجد شهری و روستایی، عدم برگزاری جلسات غیرضروری، عدم چاپ و ارسال بخشنامه‌های غیر‌ضروری و اطلاع‌رسانی از محتوای بخشنامه‌ها از طریق پیامک، برگزاری جلسه با حضور سایر ادارت شهرستان برای شرکت فعال در برنامه‌های ستاد بزرگداشت مقام معلم و پیگیری اجرای مصوبات گذشته از جمله مصوبات جلسه شورای آموزش و پرورش گچساران بود.