اخبار گچساران

رئیس آبفار گچساران هشدار داد؛
نویسنده : زواره کائیدی - ساعت ٥:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱٢
 

فرسودگی 60 درصد شبکه‌ توزیع و انتقال آب روستایی گچساران

رئیس آبفار گچساران گفت: 60 درصد از شبکه‌های توزیع داخلی آب روستاهای گچساران فرسوده است و باید تعویض شود.سیادت شیری  در گچساران اظهار داشت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها 20 درصد از روستاهای گچساران از نعمت آب شرب برخوردار بودند. وی افزود: هم‌اکنون و با خدمات‌رسانی نظام مقدس جمهوری اسلامی به روستاها، بیش از 85 درصد از روستاهای گچساران از نعمت آب شرب بهداشتی و سالم برخوردار هستند. شیری عنوان داشت: بیش از 115 روستا در قالب 7 هزار و 231 انشعاب زیر پوشش خدمات‌ اداره آب و فاضلاب روستایی گچساران هستند.
وی با بیان اینکه تا قبل از دولت نهم تنها 30 درصد از روستاهای گچساران از آب آشامیدنی سالم برخوردار بودند، بیان داشت: با روی ‌کار آمدن دولت نهم و دهم این رقم به بیش از 50 درصد افزایش یافت. رئیس آبفار گچساران یکی از مهم‌ترین مشکلات و معضلات کنونی در بخش آب‌رسانی روستاها را هدر روی بالای آب عنوان کرد.
شیری ابراز داشت: فرسودگی بیش از 40 درصدی خطوط انتقال و فرسودگی 60 درصدی شبکه‌های توزیع و داخلی روستاها موجب هدرروی آب از شبکه انتقال تا مصرف شده است.وی تصریح کرد: این فرسودگی‌ها موجب هدررفت و میزان 20 درصد پرت آب شده است. شیری بیان داشت: عدم کنتورگذاری و وجود انشعابات غیرمجاز و استفاده از آب شرب برای مصارف کشاورزی در منازل از دیگر مواردی بوده که باید بیش از پیش در این زمینه فرهنگ‌سازی شود. وی افزود: شرکت آبفار با پیمایش خانه به خانه، بیش از 897 انشعاب غیرمجاز را شناسایی و در همین راستا تعداد 25 مورد از مشترکان متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند. شیری تأکید کرد: اجرا و لوله‌کشی 8 کیلومتر شبکه داخلی روستاهای باباکلان و بی‌بی‌جان‌آباد و کنتورگذاری آن‌‌ها از جمله اقدامات آبفای روستایی در زمینه خدمات‌رسانی به این روستاها بوده است. وی بیان داشت: در سال 89 به بیش از 35 روستای فاقد آب شرب بهداشتی با جمعیتی بالغ بر 4 هزار و 250 نفر با تانکرهای سیار و استیجاری آب‌رسانی شد. شیری ابراز داشت: با شروع فصل گرما مشکلاتی در زمینه تأمین آب شرب برخی روستاها وجود دارد که لازم است دهیاران در این زمینه همکاری لازم را داشته‌باشند. وی افزود: استفاده صحیح از منابع آبی و جلوگیری از هدررفت آب شرب بهداشتی و نیز عدم انشعاب‌گیری غیرمجاز از جمله مواردی بوده که باید توسط دهیاران فرهنگ‌سازی شود. رئیس آبفار گچساران بیان داشت: میزان اعتبارات اختصاص یافته در سال 89 برای اجرای پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های آبفار گچساران، 17 میلیارد و 909 میلیون ریال بوده که برای تکمیل و بهره‌برداری پروژه‌های در دست اجرا اعتبار بیشتری نیاز است. شیری تصریح کرد: 7 میلیارد ریال از این اعتبار از محل اعتبارات حوادث، و مابقی از محل اعتبارات دو درصد نفت و اعتبارات استانی بوده است.وی خاطرنشان کرد: اعتبارات اختصاص یافته جوابگوی نیازها و مشکلات پیش‌روی آبفار نبوده و برای برطرف کردن این مشکلات به ویژه در فصل تابستان، بودجه و اعتبار بیشتری مورد نیاز است. شیری با بیان اینکه پروژه‌های آب و فاضلاب روستای در سال 89 بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند، افزود: تعارضات اجتماعی از عمده دلایل اصلی به تأخیرافتادن و کندی در روند اجرایی پروژه‌ها است.
وی بیان داشت: طول شبکه‌های داخلی فرسوده 85 کیلومتر و طول خطوط انتقال فرسوده 740 کیلومتر بوده که لازم است برای تعویض آنها بودجه لازم اختصاص یابد.
شیری عنوان داشت: گچساران دارای 35 ایستگاه پمپاژ آب به ظرفیت 415 لیتر در ثانیه است.
رئیس آبفار گچساران بیان داشت: تا قبل از روی کار آمدن دولت عدالت‌محور نهم و دهم، در گچساران و در بخش آبفار 80 پروژه و از ابتدای دولت نهم و دهم بیش از 95 پروژه در بخش آب و فاضلاب روستایی به بهره‌برداری رسیده و یا در مراحل پایانی کار قرار دارند